Court Calendar for
Addison Family Division

7 Mahady Court · Middlebury, VT 05753
(802) 388-4605

As of March 27th at 9:05 PM


Cases Set for Wednesday, Apr. 1


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  1                Restricted Case
8:30 AM                           1-3-20 Anmh/Mental Health
Court Room 1                      Mental Health Hearing

                                  Prosecutor  (Dennis W. Wygmans)
                                  Interested Person, Party 4
                                  Patient, Party 1  (Wendy L Hoffman)

Wednesday, Apr.  1
08:30 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      32-3-20 Anfa

Wednesday, Apr.  1
08:30 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      33-3-20 Anfa

Wednesday, Apr.  1                Sunhawk vs. Sunhawk
10:00 AM                          46-3-13 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Raven Sunhawk  (Pamela A. Marsh)
                                  Defendant, Bridgette Havens
                                  Interested Person, Jeff Lester  (Kienan D. Christianson)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Apr.  1                Restricted Case
1:00 PM                           14-3-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 8


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  8                Bilodeau vs. Scaramucci
9:00 AM                           198-11-14 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Craig Bilodeau  (Wendy Fitzsimons)
                                  Defendant, Maya Scaramucci  (Cynthia L. Broadfoot)

Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  8                Gemignani vs. Gemignani
11:00 AM                          146-9-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Rebecca Gemignani  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Scott Gemignani  (Christopher E. Perkett)

Wednesday, Apr.  8                Camp vs. Pecor
11:00 AM                          83-4-09 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Kimberly S. Camp
                                  Defendant, Garth Otis Pecor
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Apr.  8                Martell vs. Martell
11:00 AM                          82-5-13 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Kathleen Byrnes
                                  Defendant, Kori Martell
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Apr.  8                Hatch vs. Morgan
11:00 AM                          173-11-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Katherine S Hatch  (Rebecca J Otey)
                                  Defendant, Benjamin Morgan

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 16


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 16                Collaro vs. Collaro
9:45 AM                           210-12-14 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Laura LaVacca
                                  Defendant, Michael Collaro  (Karen Rush Shingler)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 16                Fritz vs. Fritz
11:00 AM                          120-8-15 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kristen Collis
                                  Defendant, Richard Fritz
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 16                Barry vs. Leonard
10:30 AM                          152-9-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Heather Barry
                                  Defendant, David Eric Leonard
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 16                Rivait vs. Rivait
11:30 AM                          167-10-07 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Crystal Rodimon
                                  Defendant, Scott Rivait
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 16                Heath vs. Heath
1:00 PM                           191-12-15 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Amy Heath
                                  Defendant, Bronson Heath
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 16                Tetreault vs. Jones
1:30 PM                           17-2-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Kyle Tetreault
                                  Defendant, Katelyn Jones
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 16                Clodgo vs. Paine
2:00 PM                           3-1-05 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Stephen Clodgo Jr.
                                  Defendant, Samantha Paine
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 21


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
8:30 AM                           13-3-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
9:00 AM                           32-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Cathy A. Vincent
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
9:30 AM                           59-6-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
10:00 AM                          121-10-16 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Nancy Carroll
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Rutland DCF

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
10:30 AM                          60-6-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
11:00 AM                          11-3-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
11:00 AM                          12-3-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
11:30 AM                          93-9-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Elizabeth L. Hibbitts)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
1:00 PM                           3-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Father of Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Samler
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 21                Restricted Case
1:00 PM                           14-3-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 22


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 22                Restricted Case
9:00 AM                           109-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Nancy Carroll
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Wednesday, Apr. 22                Restricted Case
1:00 PM                           5-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Parent/Guardian/Custodian of Juvenile, Party 7

Wednesday, Apr. 22                Restricted Case
1:00 PM                           6-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Legal Guardian, Party 6
                                  Parent/Guardian/Custodian of Juvenile, Party 8

Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 22
08:30 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      20-2-20 Anfa

Wednesday, Apr. 22                Nelson vs. Urban
10:00 AM                          36-3-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Christopher B. Nelson
                                  Defendant, Lorianne Urban

Wednesday, Apr. 22                Hugo vs. Betten
1:00 PM                           133-7-10 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, David Hugo  (Eugene F. Rakow)
                                  Defendant, Paige E. Betten  (Jennifer Wagner)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 23


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 23                Collaro vs. Collaro
8:30 AM                           210-12-14 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Laura LaVacca
                                  Defendant, Michael Collaro  (Karen Rush Shingler)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 23                Klatzker vs. Remaniak
9:00 AM                           6-1-20 Andm/Domestic
Court Room 1                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Rachel Klatzker
                                  Defendant, Donald Remaniak

Thursday,  Apr. 23                Ryan vs. Williams
9:30 AM                           40-3-15 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Rachel M Ryan
                                  Defendant, Michael T. Williams
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 23                Russin vs. Taylor
10:30 AM                          20-2-20 Andm/Domestic
Court Room 1                      Hearing to Establish Parentage
                                  Plaintiff, Bethany Russin
                                  Defendant, Isaiah Taylor
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 23                Weaver vs. Weaver
11:00 AM                          138-7-09 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Nicola Weaver
                                  Defendant, David Weaver
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Apr. 23                Burt vs. Burt
1:00 PM                           154-10-19 Andm/Domestic
Court Room 1                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Jonathan E. Burt
                                  Defendant, Kaylin Burt

Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 23                Field vs. Field
8:30 AM                           150-9-16 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Sandra Capasso
                                  Defendant, Eugene Field

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 24


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 24                Restricted Case
8:30 AM                           81-9-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Friday,    Apr. 24                Restricted Case
8:30 AM                           82-9-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 28


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
9:00 AM                           78-7-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
9:00 AM                           79-7-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
9:30 AM                           82-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
9:30 AM                           83-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
9:30 AM                           84-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Stepfather, Party 6  (Frederick F. Bethel)

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
10:00 AM                          97-9-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
10:30 AM                          103-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
10:30 AM                          104-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
10:30 AM                          105-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
10:30 AM                          106-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
11:00 AM                          56-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Mackey
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
11:30 AM                          54-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
11:30 AM                          55-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
1:00 PM                           2-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Rob & Marcia Liotard
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 29


Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 29
08:30 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      7-1-20 Anfa

Wednesday, Apr. 29                Fanelli vs. Burmeister
10:00 AM                          188-12-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Katherine Fanelli  (Katina Francis Ready)
                                  Defendant, Peter Burmeister  (Paul S. Volk)

Wednesday, Apr. 29                Mulcahy vs. Mulcahy
10:15 AM                          147-9-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Lorie Mulcahy
                                  Defendant, Matt Mulcahy

Wednesday, Apr. 29                Rule vs. Rule
10:30 AM                          29-2-20 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Jerry W. Rule III

Wednesday, Apr. 29                Duplissis vs. Duplissis
11:00 AM                          113-7-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Eugene Duplissis
                                  Defendant, Aimee Duplissis  (Lesley B. Deppman)

Wednesday, Apr. 29                Phelps vs. Cushman
1:00 PM                           43-3-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Patricia Phelps
                                  Defendant, Ernest Winslow Cushman III  (Lesley B. Deppman)
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Apr. 29                Wright vs. Daudelin-Wright
3:00 PM                           195-12-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Chad Wright  (Elijah R. Bergman)
                                  Defendant, Amanda Daudelin-Wright  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Interested Person, Michaela Fortin
                                  Interested Person, National Bank of Middlebury  (Kathleen M. Boe)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 5


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   5                Restricted Case
9:00 AM                           125-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   May   5                Restricted Case
9:30 AM                           53-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   May   5                Restricted Case
10:00 AM                          81-7-15 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Father of Juvenile  (Lesley B. Deppman)
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  DCF Case Worker, Katie Colligan
                                  DCF Case Worker, Carlie Lessard
                                  DCF/Child Beneftis Unit, Sara Boardman

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 6


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May   6                Lucas vs. Lucas
9:00 AM                           18-1-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kristie Lucas
                                  Defendant, Jonathan Lucas

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 7


Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May   7                Russin vs. Taylor
9:30 AM                           20-2-20 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Bethany Russin
                                  Defendant, Isaiah Taylor
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  May   7                Cavoretto vs. Cavoretto
10:30 AM                          166-10-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, David J. Cavoretto
                                  Defendant, Shonda L. Grace
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 19


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  19                Restricted Case
9:00 AM                           73-8-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Christopher Dayton
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 20


Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May  20
08:30 AM                          Relief From Abuse Hearing
Court Room 2                      126-11-19 Anfa

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 21


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May  21                Corey vs. Adams
8:30 AM                           222-12-14 Andm/Domestic
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Hannah Corey  (Deborah Lashman)
                                  Defendant, Benjamin J. Adams  (Frank H. Langrock)
                                  Minor child, Party 3  (Lesley B. Deppman)
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 28


Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May  28                Wright vs. Daudelin-Wright
1:00 PM                           195-12-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Chad Wright  (Elijah R. Bergman)
                                  Defendant, Amanda Daudelin-Wright  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Interested Person, Michaela Fortin
                                  Interested Person, National Bank of Middlebury  (Kathleen M. Boe)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 2


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
8:30 AM                           111-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Probation Officer, Probation & Parole
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
8:30 AM                           1-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  DCF Case Worker, DCF Rutland

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
9:00 AM                           102-11-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Samler
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
9:30 AM                           102-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
10:00 AM                          110-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Karen Rush Shingler)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
10:30 AM                          113-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Lauren Bowerman)

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
10:30 AM                          114-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Guardian ad Litem, Peter Ryersbach
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Lauren Bowerman)

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
11:00 AM                          54-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
11:00 AM                          55-5-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Sheila P. Huestis
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
11:30 AM                          26-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Brenda Hamm
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
11:30 AM                          27-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Brenda Hamm
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun.  2                Restricted Case
11:30 AM                          28-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Brenda Hamm
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 3


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun.  3                Montague vs. Montague
9:00 AM                           125-8-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jamie Montague
                                  Defendant, Lawrence Montague

Wednesday, Jun.  3                Bora vs. Bora
10:15 AM                          22-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Joy Bora  (Rebecca J Otey)
                                  Defendant, Niles Bora  (Kenneth L. Geduldig)

Wednesday, Jun.  3                Boyer vs. Boyer
11:30 AM                          21-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Sandra Boyer  (Lindsey M. Huddle)
                                  Defendant, Mark Boyer

Wednesday, Jun.  3                Wieman vs. Wieman
1:30 PM                           160-10-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Jessica Wieman
                                  Defendant, Jonathan Wieman
                                  Limited Appearance, party 1, Party 3  (Stephanie B. Foley)

Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun.  3                Ben-Jedi vs. Ben-Jedi
10:00 AM                          142-9-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Jessica Ben-Jedi
                                  Defendant, Karl Ben-Jedi

Wednesday, Jun.  3                Arbo vs. O'Brien
10:30 AM                          182-12-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Nicole Arbo
                                  Defendant, Cory Jon O'Brien
                                  Office of Child Support Registry Only, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Jun.  3                Larose vs. Larose
10:50 AM                          164-10-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Final Hearing - Uncontested Divorce
                                  Plaintiff, Ashley Larose  (Rebecca J Otey)
                                  Defendant, Gary Larose Jr.

Wednesday, Jun.  3                Jackman vs. Gebo
11:00 AM                          93-6-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Final Uncontested Divorce/Status Confere
                                  Plaintiff, Erin Jackman
                                  Defendant, Adam Gebo

Wednesday, Jun.  3                Martell vs. Martell
11:00 AM                          123-8-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Stephen A. Martell
                                  Defendant, Cheryl Martell
                                  Limited Appearance, party 2, Party 3  (Stephanie B. Foley)

Wednesday, Jun.  3                Kernan vs. Kernan
11:00 AM                          152-10-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Pamela Kernan  (Ebenezer Punderson)
                                  Defendant, William Kernan  (Elijah R. Bergman)

Wednesday, Jun.  3                Tarmy vs. Tarmy
11:00 AM                          157-10-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Adam Tarmy  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Margaret Tarmy  (Devin McLaughlin)

Wednesday, Jun.  3                Ayer vs. Anderson
11:00 AM                          4-1-13 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Gretchen Ayer
                                  Defendant, Carl Anderson

Wednesday, Jun.  3                Kinsley vs. Kinsley
1:00 PM                           75-5-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Show Cause Hearing
                                  Plaintiff, Hannah Kinsley
                                  Defendant, Roy Kinsley

Wednesday, Jun.  3                Schneider Taylor vs. Schneider Taylor
1:30 PM                           140-9-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Robert Schneider Taylor  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Kimberly Schneider Taylor  (Jennifer Wagner)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 4


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun.  4                Confidential Case
8:30 AM                           18-2-09 Andm/Domestic
Conference Room 108               Domestic Hearing
                                  Plaintiff
                                  Defendant
                                  Grandparent, Party 6
                                  Grandparent, Party 7
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Coyle vs. Coyle
9:45 AM                           3-1-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Shane Coyle
                                  Defendant, Jennifer Coyle  (Stephanie B. Foley)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Sprigg vs. Flemings
11:00 AM                          174-11-15 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Ryan Oliver Sprigg
                                  Defendant, Jessie Flemings
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Sanderson vs. Sanderson
1:00 PM                           30-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Dale Sanderson
                                  Defendant, Ellen Sanderson
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun.  4                Bohannon vs. Baldwin
8:30 AM                           41-3-12 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Brian Francis Baldwin
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Brace vs. Matis
9:00 AM                           179-9-05 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Nakita Brace
                                  Defendant, Justin J. Matis
                                  Legal Guardian, Angela Brace-Jimmo
                                  Legal Guardian, Rollin R. Jimmo
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Bliven vs. Lackard
9:30 AM                           114-6-14 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Shelly Shackett
                                  Defendant, Steven Lackard
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Popp vs. Popp
10:30 AM                          136-7-08 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Adam Anthony Popp
                                  Defendant, Jessica Lauren Popp
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Popp vs. Popp
10:30 AM                          136-7-08 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Adam Anthony Popp
                                  Defendant, Jessica Lauren Popp
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Confidential Case
11:30 AM                          106-5-09 Andm/Domestic
Court Room 2                      Domestic Hearing
                                  Plaintiff
                                  Defendant
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Porter vs. Holbrook
1:30 PM                           131-7-08 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Carlie L. Porter  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Britteny Holbrook
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Lussier vs. Havens
2:30 PM                           15-1-20 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Traci M. Lussier
                                  Defendant, Edward Leon Havens II
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun.  4                Landon vs. Sears
3:30 PM                           100-6-96 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contempt Hearing
                                  Plaintiff, Connie Landon
                                  Defendant, Gary G. Sears
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 9


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun.  9                Mason vs. Mason
9:00 AM                           134-9-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Erica Mason
                                  Defendant, Louis Mason III
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Tuesday,   Jun.  9                Poquette vs. Arredondo
9:00 AM                           19-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Randy James Poquette
                                  Defendant, Kristi Arredondo

Tuesday,   Jun.  9                Tolas vs. Tolas
10:15 AM                          16-1-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Russell Tolas  (Devin McLaughlin)
                                  Defendant, Kerry Tolas  (Stephanie B. Foley)

Tuesday,   Jun.  9                Kinsman vs. Kinsman
11:30 AM                          174-11-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Crystal Kinsman  (Cynthia L. Broadfoot)
                                  Defendant, Richard Kinsman

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 10


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 10                Wilhelm vs. Wilhelm
9:00 AM                           31-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Heidi Wilhelm
                                  Defendant, Brett Wilhelm

Wednesday, Jun. 10                Sokolinski vs. Dasireddy
10:15 AM                          25-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Esther Sokolinski
                                  Defendant, Bhavesh Dasireddy

Wednesday, Jun. 10                Nichols vs. Piazza
11:30 AM                          28-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Sheila Nichols
                                  Defendant, Dennis Piazza

Cases heard by UNKNOWN

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 10                Sherry vs. Green
12:00 PM                          176-11-19 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Jason Sherry
                                  Defendant, Melissa Green

Wednesday, Jun. 10                Quesnel vs. Quesnel
12:00 PM                          185-12-19 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Richard Paul Quesnel
                                  Defendant, Alice Quesnel

Wednesday, Jun. 10                Broderick vs. Broderick
12:00 PM                          194-12-19 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Scott Broderick  (Rebecca J Otey)
                                  Defendant, Amber Broderick  (Emily Bayer-Pacht)

Wednesday, Jun. 10                Fuller vs. Fuller
12:00 PM                          196-12-19 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Christine Fuller
                                  Defendant, Brady Fuller

Wednesday, Jun. 10                Coyle vs. Coyle
12:00 PM                          3-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Shane Coyle
                                  Defendant, Jennifer Coyle  (Stephanie B. Foley)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Jun. 10                Thompson vs. Thompson
12:00 PM                          4-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Michelle M. Thompson
                                  Defendant, Todd A. Thompson

Wednesday, Jun. 10                Zeno vs. Zeno
12:00 PM                          9-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Melissa Zeno
                                  Defendant, Darren Zeno

Wednesday, Jun. 10                Terrier vs. Terrier
12:00 PM                          10-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Mercedes Terrier
                                  Defendant, Wade Terrier

Wednesday, Jun. 10                Lucas vs. Lucas
12:00 PM                          18-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Kristie Lucas
                                  Defendant, Jonathan Lucas

Wednesday, Jun. 10                Tolas vs. Tolas
12:00 PM                          16-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Russell Tolas  (Devin McLaughlin)
                                  Defendant, Kerry Tolas  (Stephanie B. Foley)

Wednesday, Jun. 10                Harris vs. Hopkinson
12:00 PM                          23-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Edmund Harris  (Caryn E. Waxman)
                                  Defendant, Anne Hopkinson
                                  Interested Person, Janelle Higdon

Wednesday, Jun. 10                Sokolinski vs. Dasireddy
12:00 PM                          25-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Esther Sokolinski
                                  Defendant, Bhavesh Dasireddy

Wednesday, Jun. 10                Nichols vs. Piazza
12:00 PM                          28-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Sheila Nichols
                                  Defendant, Dennis Piazza

Wednesday, Jun. 10                Rule vs. Rule
12:00 PM                          29-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Jerry W. Rule III

Wednesday, Jun. 10                Wilhelm vs. Wilhelm
12:00 PM                          31-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Heidi Wilhelm
                                  Defendant, Brett Wilhelm

Wednesday, Jun. 10                Putnam vs. Putnam
12:00 PM                          32-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Bruce A. Putnam
                                  Defendant, Carrie Putnam

Wednesday, Jun. 10                Jackson vs. Butler
12:00 PM                          40-3-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Jeniffer Jackson
                                  Defendant, McGregor Edward Butler

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 11


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 11                Ryan vs. Williams
8:30 AM                           40-3-15 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Rachel M Ryan
                                  Defendant, Michael T. Williams
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 11                Booska vs. Mullan
9:45 AM                           80-6-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Amanda Booska
                                  Defendant, Bradley Mullan
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 11                Campbell vs. Campbell
11:00 AM                          95-5-14 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Christopher Campbell
                                  Defendant, Michele Campbell
                                  Guardian ad Litem, Cathy A. Vincent
                                  Minor child, Party 5  (Kenneth L. Geduldig)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 11                Selleck vs. Selleck
1:00 PM                           159-8-12 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kayla Selleck
                                  Defendant, Scott Selleck
                                  Guardian, Connie Pratt Selleck  (Lesley B. Deppman)
                                  Guardian, Myron Selleck  (Lesley B. Deppman)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 16


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
8:30 AM                           38-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
8:30 AM                           39-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
8:30 AM                           40-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
9:00 AM                           92-9-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Probation Officer, Probation & Parole
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
9:00 AM                           107-10-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Probation Officer, Probation & Parole
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
9:30 AM                           20-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Stepmother, Party 7  (Eva P. Vekos)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
10:00 AM                          12-2-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Eric S. Louttit)
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
10:00 AM                          13-2-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
10:00 AM                          14-2-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Bob Coffey
                                  Mother of Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
10:30 AM                          72-7-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Brenda Hamm
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Legal Guardian, Party 7  (Linda Aylesworth Reis)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
10:30 AM                          4-1-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Brenda Hamm
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Legal Guardian, Party 4  (Linda Aylesworth Reis)

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
11:00 AM                          15-2-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Samler
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Interested Person, Party 7

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
11:30 AM                          10-2-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
1:30 PM                           41-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Deborah Dickerson
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
2:00 PM                           8-2-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
2:30 PM                           44-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Mackey
                                  Mother of Juvenile  (Lesley B. Deppman)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
2:30 PM                           45-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Mackey
                                  Mother of Juvenile  (Lesley B. Deppman)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
3:00 PM                           88-9-18 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Guardian ad Litem, Wendy Love
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 16                Restricted Case
3:30 PM                           9-2-20 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jonathan C. Heppell)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Rob & Marcia Liotard
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 16                Terrier vs. Terrier
9:00 AM                           10-1-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Mercedes Terrier
                                  Defendant, Wade Terrier

Tuesday,   Jun. 16                Harris vs. Hopkinson
10:15 AM                          23-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Edmund Harris  (Caryn E. Waxman)
                                  Defendant, Anne Hopkinson
                                  Interested Person, Janelle Higdon

Tuesday,   Jun. 16                Putnam vs. Putnam
11:30 AM                          32-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Bruce A. Putnam
                                  Defendant, Carrie Putnam

Tuesday,   Jun. 16                Roscoe vs. Roscoe
1:30 PM                           34-2-13 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Sarah Roscoe
                                  Defendant, Todd David Roscoe

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 17


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 17                Myrick vs. Trage
9:00 AM                           145-10-18 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Anthony Myrick
                                  Defendant, Amy Trage  (Stephanie B. Foley)
                                  Limited Appearance, party 1, Party 4  (Andrew MacLeod Jackson)

Wednesday, Jun. 17                D'Avignon vs. Towle
10:15 AM                          175-11-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Kristal D'Avignon
                                  Defendant, Roger Towle Jr.

Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 17                Thomas vs. Thomas
10:00 AM                          191-12-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Esther Thomas  (Jennifer Wagner)
                                  Defendant, Bryan Thomas  (Lesley B. Deppman)

Wednesday, Jun. 17                Kyhill vs. Kyhill
10:30 AM                          114-7-17 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Shannah Kyhill
                                  Defendant, Ian J. Kyhill

Wednesday, Jun. 17                DeMeurers vs. DeMeurers
11:00 AM                          46-3-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Kevin DeMeurers  (Peter F. Langrock)
                                  Defendant, Melinda DeMeurers  (Christopher E. Perkett)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Jun. 17                Schauerte vs. Schauerte
11:00 AM                          94-6-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Melissa Schauerte  (Eva P. Vekos)
                                  Defendant, James Schauerte  (Rebecca J Otey)
                                  Guardian ad Litem, Katina Ready

Wednesday, Jun. 17                Ormon vs. Ormon
11:00 AM                          15-1-05 Andm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Ian Ormon
                                  Defendant, Gina Jennings

Wednesday, Jun. 17                Stevers vs. Stevers
1:00 PM                           175-12-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Stacy Stevers
                                  Defendant, Matthew Ronald Stevers

Cases heard by UNKNOWN

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 17                Quesnel vs. Quesnel
10:00 AM                          185-12-19 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Richard Paul Quesnel
                                  Defendant, Alice Quesnel

Wednesday, Jun. 17                Coyle vs. Coyle
10:00 AM                          3-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Shane Coyle
                                  Defendant, Jennifer Coyle  (Stephanie B. Foley)
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Jun. 17                Zeno vs. Zeno
10:00 AM                          9-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Melissa Zeno
                                  Defendant, Darren Zeno

Wednesday, Jun. 17                Terrier vs. Terrier
10:00 AM                          10-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Mercedes Terrier
                                  Defendant, Wade Terrier

Wednesday, Jun. 17                Lucas vs. Lucas
10:00 AM                          18-1-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Kristie Lucas
                                  Defendant, Jonathan Lucas

Wednesday, Jun. 17                Poquette vs. Arredondo
10:00 AM                          19-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Randy James Poquette
                                  Defendant, Kristi Arredondo

Wednesday, Jun. 17                Harris vs. Hopkinson
10:00 AM                          23-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Edmund Harris  (Caryn E. Waxman)
                                  Defendant, Anne Hopkinson
                                  Interested Person, Janelle Higdon

Wednesday, Jun. 17                Sokolinski vs. Dasireddy
10:00 AM                          25-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Esther Sokolinski
                                  Defendant, Bhavesh Dasireddy

Wednesday, Jun. 17                Nichols vs. Piazza
10:00 AM                          28-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Sheila Nichols
                                  Defendant, Dennis Piazza

Wednesday, Jun. 17                Wilhelm vs. Wilhelm
10:00 AM                          31-2-20 Andm/Domestic
Court Room 3                      Miscellaneous
                                  Plaintiff, Heidi Wilhelm
                                  Defendant, Brett Wilhelm

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 18


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 18                Bates vs. Comes
8:30 AM                           176-8-11 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Kevin George Comes
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                LaFayette vs. Brown
9:45 AM                           203-12-16 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Patricia LaFayette  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Kevin Brown  (Elijah R. Bergman)
                                  Minor child, Party 3
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Hutchins vs. Dutton
11:00 AM                          89-6-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Alyssa Hutchins
                                  Defendant, Michael Dutton
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Stokes vs. Menard
1:00 PM                           129-8-06 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, John C. Stokes II
                                  Defendant, Lucy Menard
                                  Limited Appearance, party 1, Party 9  (Jacob S. Oblak)

Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 18                Quesnel vs. Quesnel
8:30 AM                           185-12-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Richard Paul Quesnel
                                  Defendant, Alice Quesnel

Thursday,  Jun. 18                Casavant vs. Miller
9:30 AM                           150-10-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Keeley Shea Casavant
                                  Defendant, Anthony Miller
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                OCS vs. Szklasz/Wood
10:30 AM                          43-3-12 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)
                                  Defendant, Jason Roger Szklasz
                                  Defendant, Amber Wood

Thursday,  Jun. 18                DeCamp vs. Paquette
11:30 AM                          121-7-14 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Ashley DeCamp
                                  Defendant, Michael Paquette
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Cram vs. White
1:00 PM                           97-6-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Brittney Cram
                                  Defendant, Michael White
                                  Intevenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Audet vs. Cameron
2:00 PM                           131-7-13 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Ashley Audet
                                  Defendant, Randy Cameron
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Myers vs. Jewett
2:30 PM                           135-7-02 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Lois Myers
                                  Defendant, Charles B. Jewett II
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 18                Lynch vs. Lynch
3:00 PM                           67-4-16 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Laurie A. Goetz
                                  Defendant, Christopher E. Lynch
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 23


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 23                Kyhill vs. Kyhill
9:00 AM                           114-7-17 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Shannah Kyhill
                                  Defendant, Ian J. Kyhill

Tuesday,   Jun. 23                Jackson vs. Agyemang
10:15 AM                          35-3-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, Rory Jackson
                                  Defendant, Henrietta Agyemang

Tuesday,   Jun. 23                Lee vs. Lee
1:30 PM                           198-10-10 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Lisa Lee
                                  Defendant, Michael D. Lee

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 24


Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 24                Anderson vs. Anderson
10:00 AM                          254-12-11 Andm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Kristina Cram  (Elijah R. Bergman)
                                  Defendant, Justin Anderson
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Wednesday, Jun. 24                Martin vs. Urban
10:30 AM                          102-7-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Mildred I. Martin
                                  Defendant, Landon T. Urban

Wednesday, Jun. 24                Pike vs. Tower
11:00 AM                          50-4-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Allen Pike
                                  Defendant, Tara Tower

Wednesday, Jun. 24                Barrows vs. Barrows
1:00 PM                           104-7-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Laura B. Barrows  (Stephanie B. Foley)
                                  Defendant, Robert E. Barrows Jr.  (Lesley B. Deppman)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 25


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 25                French vs. Sheldrick
9:45 AM                           249-12-02 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Daniel Scott Sheldrick
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 25                Sheret vs. Currier
11:00 AM                          34-2-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Melissa Sheret
                                  Defendant, Mark A. Currier
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jun. 25                Sumner vs. McGrath
1:00 PM                           38-3-20 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jennifer Sumner
                                  Defendant, Dawson McGrath
                                  OCS plaintiff, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 25                Thomas vs. Thomas
8:30 AM                           191-12-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Esther Thomas  (Jennifer Wagner)
                                  Defendant, Bryan Thomas  (Lesley B. Deppman)

Thursday,  Jun. 25                Kimball vs. Kimball
9:30 AM                           120-8-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Sarah Kimball  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant, Chad W. Kimball  (Elijah R. Bergman)
                                  Guardian ad Litem, David D'Alleinne
                                  Minor child, Party 3  (Andrew MacLeod Jackson)

Thursday,  Jun. 25                LaPlant vs. Sterling
1:00 PM                           143-9-18 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Ashley LaPlant  (Devin McLaughlin)
                                  Defendant, Jeremy Sterling

Thursday,  Jun. 25                Meader vs. Sulger
2:00 PM                           66-4-16 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to modify child support
                                  Plaintiff, Jessica Meader
                                  Defendant, Damian Sulger

Thursday,  Jun. 25                Ulloa vs. Ulloa
3:00 PM                           91-6-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Belinda Ulloa
                                  Defendant, Jose-Alfredo Ulloa

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 30


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
9:00 AM                           89-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Guardian ad Litem, Deborah Dickerson
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
9:00 AM                           88-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Guardian ad Litem, Deborah Dickerson
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
9:00 AM                           87-8-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Guardian ad Litem, Deborah Dickerson
                                  Guardian ad Litem, Elizabeth Farr
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
9:30 AM                           37-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Suzanne Byers
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
10:00 AM                          34-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Suzanne Byers
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)
                                  Interested Person, Party 7

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
10:00 AM                          35-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Suzanne Byers
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)
                                  Interested Person, Party 8

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
10:00 AM                          36-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Suzanne Byers
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)
                                  Interested Person, Party 7

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
10:30 AM                          70-8-17 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Judith Fisher
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  Interested Person, Party 13
                                  Interested Person, Party 14

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
11:00 AM                          126-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Guardian ad Litem, Susan F. Sears
                                  Mother of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
11:30 AM                          23-3-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Kathleen Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
1:30 PM                           50-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Sue Hameline
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
2:00 PM                           121-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
2:00 PM                           122-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
2:00 PM                           123-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jun. 30                Restricted Case
2:00 PM                           124-12-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Eileen Bradford
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jul. 1


Cases heard by John L. Pacht

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jul.  1                Root vs. Root
10:00 AM                          171-11-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Parent Child Contact Review
                                  Plaintiff, Melanie P. Root  (William A. Vasiliou II)
                                  Defendant, Charles Stephen Root

Wednesday, Jul.  1                Ladeau vs. Ladeau
1:00 PM                           59-4-19 Andm/Domestic
Court Room 2                      Contested Divorce
                                  Plaintiff, Dawn Ladeau  (Elijah R. Bergman)
                                  Defendant, Brian Ladeau

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jul. 8


Cases heard by Case Manager Bill Capasso

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jul.  8                Root vs. Root
9:00 AM                           171-11-19 Andm/Domestic
Conference Room 108               Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Melanie P. Root  (William A. Vasiliou II)
                                  Defendant, Charles Stephen Root

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jul. 9


Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jul.  9                Fitzgerald vs. Lucia
10:00 AM                          136-8-03 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Amie Fitzgerald
                                  Defendant, Justin Lucia
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Yandow vs. Kimball
10:30 AM                          237-12-96 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Heather M. Yandow
                                  Defendant, William David Kimball
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Goddard vs. Goddard
11:00 AM                          161-9-16 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to enforce child support
                                  Plaintiff, Shawna Goddard
                                  Defendant, Scott Goddard
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Confidential Case
11:30 AM                          188-10-08 Andm/Domestic
Court Room 2                      Domestic Hearing
                                  Plaintiff
                                  Defendant
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Adams vs. Gillett
1:30 PM                           87-5-08 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Benjamin J. Adams
                                  Defendant, Jessalynn J. Carosella
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Murray vs. Scott
2:00 PM                           58-3-01 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Amanda Pelkey
                                  Defendant, Kevin David Scott
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Lowell vs. Thomas
2:30 PM                           5-1-10 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Lillian Lowell
                                  Defendant, Brian L. Cline
                                  Defendant, Trina Thomas
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

Thursday,  Jul.  9                Arquette vs. Carroll
3:00 PM                           17-1-15 Andm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to enforce child support
                                  Plaintiff
                                  Defendant, Richard Carroll
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jul. 14


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jul. 14                Restricted Case
9:00 AM                           46-4-19 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Eva P. Vekos)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Christopher Dayton
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jul. 14                Restricted Case
9:30 AM                           48-5-17 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Cathy A. Vincent
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families  (Cindy J. Maguire)

Tuesday,   Jul. 14                Restricted Case
9:30 AM                           49-5-17 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Pamela A. Marsh)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Cathy A. Vincent
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

Tuesday,   Jul. 14                Restricted Case
10:00 AM                          54-6-17 Anjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Tucker Jones)
                                  Juvenile  (Jennifer Wagner)
                                  Father of Juvenile  (Frederick F. Bethel)
                                  Guardian ad Litem, Cathy A. Vincent
                                  Mother of Juvenile  (Linda Aylesworth Reis)
                                  DCF Case Worker, Dept of Children and Families

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jul. 16


Cases heard by Joseph M. Lorman

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jul. 16                Anderson vs. Anderson
11:00 AM                          254-12-11 Andm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Kristina Cram  (Elijah R. Bergman)
                                  Defendant, Justin Anderson
                                  OCS intervenor, Office of Child Support  (Amanda F. Mowle)

-----------------------------------------------------------------------------------