Court Calendar for
Addison Civil Division

7 Mahady Court · Middlebury, VT 05753
(802) 388-7741

As of November 16th at 9:05 PM


Cases Set for Monday, Nov. 26


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 26                Spence et al vs. Connor Homes, LLC et al
1:00 PM                           19-2-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Andrew Spence  (George Anthes)
                                    Ashley Whittaker  (George Anthes)
                                  Defendant(s)
                                    Connor Building Company, Inc.
                                    Connor Homes, LLC d/b/a Connor Homes  (William B. Miller)
                                    DF Building Co, LLC  (William B. Miller)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 28


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 28                Barnes vs. Langeway
8:30 AM                           1-1-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Jennifer L. Barnes  (Frank H. Langrock)
                                  Defendant(s)
                                    Linda Langeway  (Susan J. Flynn)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 29


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 29                Barnes vs. Langeway
8:30 AM                           1-1-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Jennifer L. Barnes  (Frank H. Langrock)
                                  Defendant(s)
                                    Linda Langeway  (Susan J. Flynn)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 13


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 13                Nationstar Mortgage LLC vs. Ward et al
8:30 AM                           119-7-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Nationstar Mortgage LLC dba Champion Mortgage Company  (Loraine L. Hite)
                                  Defendant(s)
                                    Capital One Bank (USA) N.A.
                                    Secretary of Housing & Urban Development
                                    George G. Ward  (Ebenezer Punderson)
                                  Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                                    Mediator  (Rodney E. McPhee)

Thursday,  Dec. 13                PNC Bank, National Association vs. Wight et al
8:30 AM                           65-5-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    PNC Bank, National Association  (Jeffrey J. Hardiman)
                                  Defendant(s)
                                    Madelyne Wight  (Elijah R. Bergman)
                                    Cynthea Wight Hausman
                                  Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                                    Mediator  (Stephen L. Cusick)

Thursday,  Dec. 13                Hathaway vs. West et al
9:00 AM                           115-7-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    April Hathaway  (Thomas C. Bixby)
                                  Defendant(s)
                                    Greg West Construction  (John J. Boylan)
                                    Greg West Individually  (Michael J. Gannon)
                                    Mason West Agent of Greg West  (Michael J. Gannon)
                                  Co-Counsel
                                    John J. Boylan
                                    John J. Boylan

Thursday,  Dec. 13                Robinson et al vs. Smith et al
9:00 AM                           194-12-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Estate of Sheila Robinson  (Mary G. Kirkpatrick)
                                    Michael Steptoe  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Defendant(s)
                                    New Life Women's Ministries, Inc.  (Sigismund John A Wysolmerski)
                                    Debra Smith  (Sigismund John A Wysolmerski)
                                    Roland Smith  (Sigismund John A Wysolmerski)
                                  Co-Counsel
                                    Jennifer E. Agnew

Thursday,  Dec. 13                Pattison Sign Group, Inc. vs. Denecker Chevrolet,
9:30 AM                           93-6-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Pattison Sign Group, Inc.  (Frank H. Langrock)
                                  Defendant(s)
                                    Denecker Chevrolet, Inc.  (Mark G. Hall)

Thursday,  Dec. 13                Carrington Mortgage Services vs. Gebo
9:30 AM                           214-12-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Carrington Mortgage Services  (Rachel K. Ljunggren)
                                  Defendant(s)
                                    Jamie J. Gebo  (Anthony R. Duprey)
                                  Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                                    Mediator  (David R. Edwards)

Thursday,  Dec. 13                Kingman et al vs. State of Vermont
9:30 AM                           168-9-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Michael R. Kingman  (James C. Foley)
                                    Pamela S. Kingman  (James C. Foley)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (Megan R.H. Hereth)
                                  Co-Counsel
                                    John M. Mazzuchi

Thursday,  Dec. 13                Fisk vs. Pitts et al
10:00 AM                          204-12-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Gary Fisk  (Robert S. Behrens)
                                  Defendant(s)
                                    Dr. Robert D. Pitts  (Peter B. Joslin)
                                    Porter Hospital Inc  (Peter B. Joslin)
                                    Porter Medical Center, Inc.  (Peter B. Joslin)
                                  Co-Counsel
                                    William L. Durrell
                                    Curtis L.S. Carpenter

Thursday,  Dec. 13                Wight Hausman vs. The Vermont Hemp Company, LLC et
10:00 AM                          16-1-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Cynthea Wight Hausman
                                  Defendant(s)
                                    Joel Bedard  (Erin Miller Heins)
                                    The Vermont Hemp Company, LLC  (Erin Miller Heins)

Thursday,  Dec. 13                Stephens et al vs. Casey et al
10:00 AM                          7-1-14 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Carolyn Stephens  (David J. Shlansky)
                                    David Stephens  (David J. Shlansky)
                                    John Stephens  (David J. Shlansky)
                                    Mary Sue Wright  (David J. Shlansky)
                                  Defendant(s)
                                    Lisa Brande  (Gregory M. Eaton)
                                    Thomas K. Brande  (Gregory M. Eaton)
                                    Melissa J. Casey
                                    Timothy Casey
                                    Susan Rivait
                                  Co-Counsel
                                    Colin R. Hagan
                                    Colin R. Hagan
                                    Colin R. Hagan
                                    Colin R. Hagan

Thursday,  Dec. 13                Brown et al vs. Locke
10:30 AM                          207-12-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    John Brown  (Katina Francis Ready)
                                    Joyce Brown  (Katina Francis Ready)
                                  Defendant(s)
                                    John C. Locke  (Susan J. Flynn)

Thursday,  Dec. 13                Dixon vs. Town of Salisbury
10:30 AM                          163-9-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Petitioner(s)
                                    Clara Dixon
                                  Respondent(s)
                                    Town of Salisbury  (James F. Carroll)

Thursday,  Dec. 13                Field vs. Lawrence et al
11:00 AM                          179-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Anthony Field
                                  Defendant(s)
                                    Chanyiah Lawrence
                                    John Lawrence

Thursday,  Dec. 13                Champlain Valley Plumbing & vs. Robinson Fuels,Inc
11:30 AM                          199-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Champlain Valley Plumbing & Heating, Inc. dba Champlain Valley Fuels  (Andre D. Bouffard)
                                  Defendant(s)
                                    All Star Fuel LLC
                                    Jay Jipner
                                    Robinson Fuels,Inc

Thursday,  Dec. 13                Credit Acceptance Corporation vs. Bunce
1:00 PM                           133-7-14 Ancv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Kenneth A. Bunce II

Thursday,  Dec. 13                Midland Funding LLC vs. Smith
1:00 PM                           116-7-18 Ansc/Small Claims
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Jamie J Smith a/k/a Jamie J Barrows

Thursday,  Dec. 13                Credit Acceptance Corporation vs. Meunier
1:00 PM                           171-9-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Jamie Meunier

Thursday,  Dec. 13                Discover Bank vs. Davignon
1:30 PM                           153-8-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Discover Bank  (Brice C. Simon)
                                  Defendant(s)
                                    Crystal L. Davignon

Thursday,  Dec. 13                Discover Bank vs. Plouffe
1:30 PM                           154-8-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Discover Bank  (Brice C. Simon)
                                  Defendant(s)
                                    Marcel A Plouffe

Thursday,  Dec. 13                SoFi Lending Corp. vs. Unger
1:30 PM                           182-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    SoFi Lending Corp.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Michael S. Unger

Thursday,  Dec. 13                Creekview Housing, L.P. vs. Rushford
2:00 PM                           186-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Creekview Housing, L.P.  (Nadine L. Scibek)
                                  Defendant(s)
                                    Brierley Rushford

Thursday,  Dec. 13                Bank of America, N.A. vs. Yantz
2:00 PM                           127-7-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Bank of America, N.A.  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Chrystal L Yantz

Thursday,  Dec. 13                Capital One (USA), N.A. vs. Washburn
2:00 PM                           196-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Amanda Washburn

Thursday,  Dec. 13                Discover Bank vs. Gebo
2:30 PM                           197-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Discover Bank  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Mark Gebo

Thursday,  Dec. 13                Cousino vs. Giuliano
3:00 PM                           130-8-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Peter Cousino  (Anthony R. Duprey)
                                  Defendant(s)
                                    Barbara Giuliano  (Ebenezer Punderson)

Thursday,  Dec. 13                Credit Acceptance Corporation vs. Rogers
3:00 PM                           200-7-10 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Kathleen M. Rogers
                                  Trustee
                                    Lark Inns, LP

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Jan. 4


Cases heard by Acting Judge R. Drew Palcsik

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Jan.  4                G. Stone Commercial Division vs. Clark
1:00 PM                           121-8-18 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    G. Stone Commercial Division
                                  Defendant(s)
                                    Francis Clark

Friday,    Jan.  4                Veziris vs. Forbes et al
1:30 PM                           235-11-14 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Financial Disclosure Hrg.
                                  Plaintiff(s)
                                    Margaret Veziris  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Jeffery Forbes
                                    Joan Forbes

Friday,    Jan.  4                Ashley J Norris vs. Garner
2:00 PM                           51-4-18 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ashley J Norris
                                  Defendant(s)
                                    Jeffrey Garner

Friday,    Jan.  4                Capital One Bank (USA) N.A. vs. Cutsinger
2:30 PM                           86-7-17 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA) N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    April Cutsinger

Friday,    Jan.  4                Capital One Bank USA, N.A. vs. Fuller
3:00 PM                           65-4-13 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank USA, N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Leslie A. Fuller
                                  Trustee
                                    Orkin, LLC

Friday,    Jan.  4                Jimmo vs. Gaiotti
3:00 PM                           119-10-17 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Amanda Jimmo On behalf of Cori Pike
                                  Defendant(s)
                                    Stanley Gaiotti
                                  Trustee
                                    Vermont Rail Systems

Friday,    Jan.  4                Midland Funding LLC vs. Forgues
3:15 PM                           59-5-18 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Billie Forgues  (Jean L. Murray)

Friday,    Jan.  4                Cavalry Portfolio Services, LLC vs. McKay
3:45 PM                           137-9-18 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cavalry Portfolio Services, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Jolene McKay  (Jean L. Murray)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jan. 8


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jan.  8                Swan vs. Rogers
1:00 PM                           43-3-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    James Conway  (Peter F. Langrock)
                                    Joseph Ploof  (Peter F. Langrock)
                                    Matthew Swan  (Peter F. Langrock)
                                  Defendant(s)
                                    Rebecca Rogers  (Marie Peck Fabian)

Tuesday,   Jan.  8                Bourn vs. Abanaki Inc et al
1:00 PM                           108-7-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Ashlie Bourn  (Nicholas Joseph Seldon)
                                  Defendant(s)
                                    Abanaki Inc  (Susan J. Flynn)
                                    Keith Maseroni  (Susan J. Flynn)

Tuesday,   Jan.  8                Wight Hausman vs. The Vermont Hemp Company, LLC et
1:00 PM                           16-1-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Cynthea Wight Hausman
                                  Defendant(s)
                                    Joel Bedard  (Erin Miller Heins)
                                    The Vermont Hemp Company, LLC  (Erin Miller Heins)

Tuesday,   Jan.  8                Kilbourn vs. Paige et al
1:00 PM                           24-2-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Defendant(s)
                                    Dana Paige  (Peter F. Langrock)
                                    Diana Paige  (Peter F. Langrock)
                                  Substituted Plaintiff
                                    Lauris A. Chamberlain  (Angela N. Zaikowski)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jan. 9


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jan.  9                Swan vs. Rogers
8:30 AM                           43-3-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    James Conway  (Peter F. Langrock)
                                    Joseph Ploof  (Peter F. Langrock)
                                    Matthew Swan  (Peter F. Langrock)
                                  Defendant(s)
                                    Rebecca Rogers  (Marie Peck Fabian)

Wednesday, Jan.  9                Bourn vs. Abanaki Inc et al
8:30 AM                           108-7-17 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ashlie Bourn  (Nicholas Joseph Seldon)
                                  Defendant(s)
                                    Abanaki Inc  (Susan J. Flynn)
                                    Keith Maseroni  (Susan J. Flynn)

Wednesday, Jan.  9                Wight Hausman vs. The Vermont Hemp Company, LLC et
8:30 AM                           16-1-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cynthea Wight Hausman
                                  Defendant(s)
                                    Joel Bedard  (Erin Miller Heins)
                                    The Vermont Hemp Company, LLC  (Erin Miller Heins)

Wednesday, Jan.  9                Kilbourn vs. Paige et al
8:30 AM                           24-2-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Defendant(s)
                                    Dana Paige  (Peter F. Langrock)
                                    Diana Paige  (Peter F. Langrock)
                                  Substituted Plaintiff
                                    Lauris A. Chamberlain  (Angela N. Zaikowski)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 10


Cases heard by Alison Arms

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan. 10                Midland Funding LLC vs. Broughton
8:30 AM                           99-6-18 Ansc/Small Claims
Court Room 1                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Benjamin Broughton

Thursday,  Jan. 10                Heller vs. Dupoise
8:45 AM                           90-5-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Kandice Heller  (William H. Meub)
                                  Defendant(s)
                                    Gary J. Dupoise  (James C. Foley)
                                  Co-Counsel
                                    Andrew J. Snow
                                    Elijah R. Bergman
                                    Elijah R. Bergman

Thursday,  Jan. 10                Chinchilla vs. Thomas
9:00 AM                           149-9-16 Ancv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Veronica E Chinchilla  (Adam L. Powers)
                                  Defendant(s)
                                    Claire A. Thomas  (Pietro J. Lynn)
                                  Co-Counsel
                                    Randall H. Scarlett
                                    Robert T. Karns
                                    Kristin C. Wright
                                    Sean M. Toohey
                                    Adrienne Shea

Thursday,  Jan. 10                Windom vs. Lloyd
10:00 AM                          148-8-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Merits Hearing
                                  Petitioner(s)
                                    Charlotte Windom  (Matthew D Getty)
                                  Respondent(s)
                                    Victoria Lloyd
                                  Interested Person
                                    Laura Tatro Bartell
                                    Charlene Bemis
                                    Carol Clark
                                    Estate of Diane Seymour c/o Charlene Bemis
                                    Vickie Tatro Harrison
                                    Tammy Tatro Mack
                                    Barrett B. Seymour
                                    Gina L. Tatro
                                    Lester Tatro
                                    Megan Tatro
                                    Naomi Tatro
                                    Patricia Sharon Tatro
                                    Paul Tatro
                                    Scott Tatro

Thursday,  Jan. 10                Hart vs. Lawrence et al
11:00 AM                          181-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Carolyn Hart
                                  Defendant(s)
                                    Chanyiah Lawrence
                                    John Lawrence
                                  Limited Appearance
                                    party 2, Party 4  (Margaret Frye)
                                  Limited Appearance
                                    party 3, Party 5  (Margaret Frye)

Thursday,  Jan. 10                North Pleasant Housing 2 vs. Dutton et al
1:00 PM                           164-9-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    North Pleasant Housing 2 LTD. Partnership  (Nadine L. Scibek)
                                  Defendant(s)
                                    Candy Dutton
                                    Jason Dutton

Thursday,  Jan. 10                Addison County Community Trust vs. Coe
1:00 PM                           185-10-18 Ancv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Addison County Community Trust  (Nadine L. Scibek)
                                  Defendant(s)
                                    Tabatha Coe
                                  Limited Appearance
                                    party 2, Party 3  (David Santos)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Mar. 1


Cases heard by Acting Judge William B. Miller, Jr.

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Mar.  1                Kerr vs. Morse
1:00 PM                           111-7-18 Ansc/Small Claims
Court Room 2                      Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Donna Kerr  (Christopher J. McVeigh)
                                    Thomas Kerr  (Christopher J. McVeigh)
                                  Defendant(s)
                                    Ramona Morse  (Ebenezer Punderson)

-------------------------------------------------------------------------------