Court Calendar for
Chittenden Criminal Division

32 Cherry Street, Suite 300 · Burlington, VT 05401
(802) 651-1950

As of October 23rd at 9:10 PM


Cases Set for Friday, Oct. 24


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 24          Benny Dangelo Den Jar vs. State
at 8:30 AM  in Room 2A      42-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Hearing on Record
                            Appellant, Benny Dangelo Den Jar  (Harold B. Stevens)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 24          State vs. Wisner, Justin
at 8:30 AM  in Room 2B      4469-10-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Justin Wisner

Friday,    Oct. 24          State vs. Whitney, George D.
at 8:30 AM  in Room 2B      4468-10-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, George D. Whitney  (Rachel Malone)

Friday,    Oct. 24          State vs. Ward, Mindi-Lyn T. aka ROBARE aka Moquin
at 8:30 AM  in Room 2B      4973-11-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Mindi-Lyn T. Ward aka ROBARE aka MOQUIN  (Jessica Brown)

Friday,    Oct. 24          State vs. Nolan, Shawn B.
at 8:30 AM  in Room 2B      828-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Shawn B. Nolan  (Lucas Collins)

Friday,    Oct. 24          State vs. Burbo, Anthony M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1088-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony M. Burbo  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Kozlowski, James S. III
at 8:30 AM  in Room 2B      1116-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, James S. Kozlowski III  (Norman R. Blais)

Friday,    Oct. 24          State vs. Stetson, Donald F. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      1153-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Donald F. Stetson Jr.  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Adams, Nicholas M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1214-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Nicholas M. Adams  (Jasdeep S. Pannu)

Friday,    Oct. 24          State vs. Uhrie, Ryan M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1262-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ryan M. Uhrie  (Frank Twarog)

Friday,    Oct. 24          State vs. Ramadanovic, Mevlida S.
at 8:30 AM  in Room 2B      1363-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Mevlida S. Ramadanovic  (Leroy Yoder)

Friday,    Oct. 24          State vs. Edwards, Michael T.
at 8:30 AM  in Room 2B      1396-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael T. Edwards  (Rachel Malone)

Friday,    Oct. 24          State vs. Dahal, Gopi
at 8:30 AM  in Room 2B      1649-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Gopi Dahal  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Lavalette, Richard L.
at 8:30 AM  in Room 2B      1705-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Richard L. Lavalette  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Crete, Travis P.
at 8:30 AM  in Room 2B      1786-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Travis P. Crete  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Brown, Zina
at 8:30 AM  in Room 2B      1918-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Zina Brown  (Rachel Malone)

Friday,    Oct. 24          State vs. Spring, Lauri J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2042-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Lauri J. Spring  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Bennington, William A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2097-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, William A. Bennington  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Lafountain, Aaron J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2282-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Aaron J. Lafountain
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Little, Scott
at 8:30 AM  in Room 2B      2344-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Scott Little  (William R. Norful)

Friday,    Oct. 24          State vs. Mashteare, Jessie
at 8:30 AM  in Room 2B      2413-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jessie Mashteare  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Billado, Anngelee M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2392-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Anngelee M. Billado  (Paul D. Jarvis)

Friday,    Oct. 24          State vs. Clogston, Don J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2500-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Mullen, Tina M. aka MURRAY
at 8:30 AM  in Room 2B      2408-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tina M. Mullen aka MURRAY  (Sarah Reed)

Friday,    Oct. 24          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 2B      2451-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Levitt, Willy
at 8:30 AM  in Room 2B      2436-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Willy Levitt  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Tanner, Malcolm
at 8:30 AM  in Room 2B      2559-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Malcolm Tanner  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Shepard, Sarah
at 8:30 AM  in Room 2B      2619-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sarah Shepard  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Galloway, Timothy
at 8:30 AM  in Room 2B      2581-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Timothy Galloway  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Bristow-Johnson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      2636-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Robert Bristow-Johnson  (Sarah Reed)
                            Guardian ad Litem, Catherine Rachlin
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Wanser, Chiara L.
at 8:30 AM  in Room 2B      2594-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Chiara L. Wanser  (Lucas Collins)

Friday,    Oct. 24          State vs. Carroll, Liam
at 8:30 AM  in Room 2B      2828-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Liam Carroll  (Sarah Reed)

Friday,    Oct. 24          State vs. Poulin, Kelly A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2943-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Kelly A. Poulin  (Jessica L. Burke)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Perkins, Jeffrey T.
at 8:30 AM  in Room 2B      3065-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jeffrey T. Perkins  (Jason Sawyer)

Friday,    Oct. 24          State vs. Dinh, Robby Q.
at 8:30 AM  in Room 2B      3231-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Robby Q. Dinh  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          Richiedei, Sarah R. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      46-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Sarah R. Richiedei  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Friday,    Oct. 24          Groff, Hollen M. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      48-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Hollen M. Groff  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Friday,    Oct. 24          State vs. Wisner, Justin
at 8:30 AM  in Room 2B      4589-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Justin Wisner

Friday,    Oct. 24          State vs. Burbo, Anthony M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1189-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony M. Burbo  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Nolan, Shawn B.
at 8:30 AM  in Room 2B      1538-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Shawn B. Nolan  (Lucas Collins)

Friday,    Oct. 24          State vs. Clogston, Don J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2989-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Mashteare, Jessie
at 8:30 AM  in Room 2B      3354-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jessie Mashteare  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3515-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3706-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 24          State vs. Kasongo, Ngoyi
at 1:30 PM  in Room 2A      4086-9-13 Cncr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ngoyi Kasongo  (Jessica Brown)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem

Friday,    Oct. 24          State vs. Kasongo, Ngoyi
at 1:30 PM  in Room 2A      849-3-14 Cncr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ngoyi Kasongo  (Jessica Brown)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Kasongo, Ngoyi
at 1:30 PM  in Room 2A      1090-4-14 Cncr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ngoyi Kasongo  (Jessica Brown)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Charbonneau, Matthew
at 1:30 PM  in Room 2A      2879-8-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Matthew Charbonneau  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      2390-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      3075-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Beatson, Carla
at 2:30 PM  in Room 2A      684-2-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Carla Beatson  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Andrea Foster

Friday,    Oct. 24          State vs. Cobb, Michael A.
at 2:30 PM  in Room 2A      2568-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael A. Cobb  (William R. Norful)

Friday,    Oct. 24          State vs. Cobb, Michael A.
at 2:30 PM  in Room 2A      2620-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael A. Cobb  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Cobb, Michael A.
at 2:30 PM  in Room 2A      2627-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael A. Cobb  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Cobb, Michael A.
at 2:30 PM  in Room 2A      3461-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael A. Cobb  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      4025-10-12 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Breanne MacFarland
                            Probation Officer, Terry Mosher

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      4114-10-12 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Breanne MacFarland
                            Probation Officer, Terry Mosher
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      645-2-14 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Breanne MacFarland
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Rogers, Benjamin
at 2:30 PM  in Room 2A      1652-5-14 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Benjamin Rogers  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Breanne MacFarland

Friday,    Oct. 24          State vs. Cobb, Michael A.
at 2:30 PM  in Room 2A      424-2-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael A. Cobb  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 24          State vs. Gosztonyi, Aubrey
at 3:30 PM  in Room 2A      1983-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Aubrey Gosztonyi  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. McSweeney, Shannon P.
at 3:30 PM  in Room 2A      3028-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Shannon P. McSweeney  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Hoefer, Luke
at 3:30 PM  in Room 2A      3396-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Luke Hoefer  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Marquis, Dylan
at 3:30 PM  in Room 2A      3471-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Dylan Marquis  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 24          State vs. Cartney, Sean M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2546-7-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sean M. Cartney  (Jessica L. Burke)

Friday,    Oct. 24          State vs. Corbitt, Leon III
at 1:00 PM  in Room 2B      4718-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Leon Corbitt III  (Sarah Reed)

Friday,    Oct. 24          State vs. Corbitt, Leon III
at 1:00 PM  in Room 2B      725-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Leon Corbitt III  (Sarah Reed)

Friday,    Oct. 24
at 03:00 PM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3645-10-14 Cncr

Friday,    Oct. 24          State vs. Turner, Shawn
at 3:00 PM  in Room 2B      1447-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Shawn M. Turner  (Michael J. Straub)

Friday,    Oct. 24          State vs. Lowery, Michael
at 3:00 PM  in Room 2B      2391-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Michael Lowery  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 24          State vs. Parker, Sean
at 3:00 PM  in Room 2B      1654-5-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sean M. Parker  (Brooks McArthur)

Friday,    Oct. 24          State vs. Turner, Shawn M.
at 3:00 PM  in Room 2B      1543-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Shawn M. Turner  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 24          State vs. Parker, Sean
at 3:00 PM  in Room 2B      2005-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sean M. Parker  (Brooks McArthur)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 27


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 27          State vs. Blow, Joshua
at 1:00 PM  in Room 2A      2630-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Joshua Blow  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Sally Adams

                              Emily McCarthy


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 27          State vs. Wisner, Justin
at 8:30 AM  in Room 3A      4469-10-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Justin Wisner

Monday,    Oct. 27          State vs. Whitney, George D.
at 8:30 AM  in Room 3A      4468-10-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, George D. Whitney  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Ward, Mindi-Lyn T. aka ROBARE aka Moquin
at 8:30 AM  in Room 3A      4973-11-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Mindi-Lyn T. Ward aka ROBARE aka MOQUIN  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Nolan, Shawn B.
at 8:30 AM  in Room 3A      828-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Shawn B. Nolan  (Lucas Collins)

Monday,    Oct. 27          State vs. Burbo, Anthony M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1088-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony M. Burbo  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Kozlowski, James S. III
at 8:30 AM  in Room 3A      1116-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, James S. Kozlowski III  (Norman R. Blais)

Monday,    Oct. 27          State vs. Stetson, Donald F. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      1153-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Donald F. Stetson Jr.  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Adams, Nicholas M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1214-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Nicholas M. Adams  (Jasdeep S. Pannu)

Monday,    Oct. 27          State vs. Uhrie, Ryan M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1262-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ryan M. Uhrie  (Frank Twarog)

Monday,    Oct. 27          State vs. Ramadanovic, Mevlida S.
at 8:30 AM  in Room 3A      1363-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Mevlida S. Ramadanovic  (Leroy Yoder)

Monday,    Oct. 27          State vs. Edwards, Michael T.
at 8:30 AM  in Room 3A      1396-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael T. Edwards  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Dahal, Gopi
at 8:30 AM  in Room 3A      1649-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Gopi Dahal  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Lavalette, Richard L.
at 8:30 AM  in Room 3A      1705-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Richard L. Lavalette  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Crete, Travis P.
at 8:30 AM  in Room 3A      1786-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Travis P. Crete  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Brown, Zina
at 8:30 AM  in Room 3A      1918-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Zina Brown  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Spring, Lauri J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2042-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Lauri J. Spring  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Bennington, William A.
at 8:30 AM  in Room 3A      2097-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, William A. Bennington  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Lafountain, Aaron J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2282-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Aaron J. Lafountain
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Little, Scott
at 8:30 AM  in Room 3A      2344-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Scott Little  (William R. Norful)

Monday,    Oct. 27          State vs. Mashteare, Jessie
at 8:30 AM  in Room 3A      2413-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jessie Mashteare  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Billado, Anngelee M.
at 8:30 AM  in Room 3A      2392-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Anngelee M. Billado  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Oct. 27          State vs. Clogston, Don J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2500-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Mullen, Tina M. aka MURRAY
at 8:30 AM  in Room 3A      2408-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tina M. Mullen aka MURRAY  (Sarah Reed)

Monday,    Oct. 27          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 3A      2451-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Levitt, Willy
at 8:30 AM  in Room 3A      2436-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Willy Levitt  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Tanner, Malcolm
at 8:30 AM  in Room 3A      2559-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Malcolm Tanner  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Shepard, Sarah
at 8:30 AM  in Room 3A      2619-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sarah Shepard  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Galloway, Timothy
at 8:30 AM  in Room 3A      2581-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Timothy Galloway  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Bristow-Johnson, Robert
at 8:30 AM  in Room 3A      2636-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Robert Bristow-Johnson  (Sarah Reed)
                            Guardian ad Litem, Catherine Rachlin
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Wanser, Chiara L.
at 8:30 AM  in Room 3A      2594-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Chiara L. Wanser  (Lucas Collins)

Monday,    Oct. 27          State vs. Carroll, Liam
at 8:30 AM  in Room 3A      2828-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Liam Carroll  (Sarah Reed)

Monday,    Oct. 27          State vs. Poulin, Kelly A.
at 8:30 AM  in Room 3A      2943-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Kelly A. Poulin  (Jessica L. Burke)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Perkins, Jeffrey T.
at 8:30 AM  in Room 3A      3065-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jeffrey T. Perkins  (Jason Sawyer)

Monday,    Oct. 27          State vs. Dinh, Robby Q.
at 8:30 AM  in Room 3A      3231-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Robby Q. Dinh  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Wisner, Justin
at 8:30 AM  in Room 3A      4589-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Justin Wisner

Monday,    Oct. 27          State vs. Burbo, Anthony M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1189-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony M. Burbo  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Nolan, Shawn B.
at 8:30 AM  in Room 3A      1538-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Shawn B. Nolan  (Lucas Collins)

Monday,    Oct. 27          State vs. Clogston, Don J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2989-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Mashteare, Jessie
at 8:30 AM  in Room 3A      3354-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jessie Mashteare  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 3A      3515-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Troville, Cody S.
at 8:30 AM  in Room 3A      3706-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody S. Troville  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          Kwon, Soon K. vs. City of Burlington
at 10:00 AM in Room 3A      37-8-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Soon K. Kwon  (William Towle)
                            Appellee, City of Burlington  (Richard Haesler)

Monday,    Oct. 27          Richiedei, Sarah R. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      46-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Sarah R. Richiedei  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Monday,    Oct. 27          Groff, Hollen M. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      48-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Hollen M. Groff  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      3853-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 10:30 AM in Room 2B      2342-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 10:30 AM in Room 2B      2640-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 10:30 AM in Room 2B      2880-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 10:30 AM in Room 2B      3203-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 10:30 AM in Room 2B      3715-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, George
at 1:30 PM  in Room 2B      2843-8-14 Cncr/Criminal
                            Bail Review
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, George Smith  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, George
at 1:30 PM  in Room 2B      3249-9-14 Cncr/Criminal
                            Bail Review
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, George Smith  (Michael J. Straub)

Monday,    Oct. 27          State vs. Kochalian, Michael G.
at 1:30 PM  in Room 2B      1166-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael G. Kochalian  (Michael J. Straub)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Ely, David
at 1:30 PM  in Room 2B      1591-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, David Ely  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Kochalian, Michael G.
at 1:30 PM  in Room 2B      1601-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael G. Kochalian  (Michael J. Straub)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:30 PM  in Room 2B      3014-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)

Monday,    Oct. 27          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:30 PM  in Room 2B      3199-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Oct. 27          State vs. Kochalian, Michael G.
at 1:30 PM  in Room 2B      3161-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael G. Kochalian  (Michael J. Straub)
                            Guardian ad Litem, George Long Guardian ad Litem
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Oct. 27
at 02:30 PM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3559-10-14 Cncr

Monday,    Oct. 27          State vs. Cota, Nicholas A.
at 2:30 PM  in Room 2B      1839-5-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nicholas A. Cota  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Cota, Nicholas A.
at 2:30 PM  in Room 2B      1951-6-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nicholas A. Cota  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      2744-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Cota, Nicholas A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3012-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nicholas A. Cota  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Oct. 27          State vs. Francis, Lori A.
at 2:30 PM  in Room 2B      2271-6-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Lori A. Francis  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      3620-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      4065-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      1743-5-13 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      4065-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Monday,    Oct. 27          State vs. Smith, Stephen E.
at 2:30 PM  in Room 2B      1743-5-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stephen E. Smith  (Rachel Malone)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Monday,    Oct. 27          State vs. Williams, Maurice
at 3:30 PM  in Room 2B      2746-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Maurice Williams  (Rachel Malone)
                            Guardian ad Litem, John Wilson

Monday,    Oct. 27          State vs. Williams, Maurice
at 3:30 PM  in Room 2B      3204-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Maurice Williams  (Rachel Malone)
                            Guardian ad Litem, John Wilson

Monday,    Oct. 27          State vs. Madden, Kathryn L.
at 3:30 PM  in Room 2B      507-2-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kathryn L. Madden  (Jessica L. Burke)
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Monday,    Oct. 27          State vs. Saxe, Robert
at 3:30 PM  in Room 2B      542-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Robert Saxe  (Jessica Brown)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 28


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 28          State vs. Blow, Joshua
at 8:30 AM  in Room 3A      2630-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Joshua Blow  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Sally Adams

                              Emily McCarthy


Tuesday,   Oct. 28          State vs. Blow, Joshua
at 1:00 PM  in Room 3A      2630-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Joshua Blow  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Sally Adams

                              Emily McCarthy


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 28          State vs. Siegel, Jason L.
at 8:30 AM  in Room 2A      3366-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jason L. Siegel  (Bryan E. Dodge)

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Siegel, Jason L.
at 8:30 AM  in Room 2A      4608-11-11 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jason L. Siegel  (Bryan E. Dodge)
                            Probation Officer, Jill Anderson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Dooley, Bryan T.
at 9:30 AM  in Room 2A      1172-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Bryan T. Dooley  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Peterson, George F. Jr.
at 9:30 AM  in Room 2A      3227-8-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, George F. Peterson Jr.  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Stacy Graczyk


Tuesday,   Oct. 28          State vs. Peterson, George F. Jr.
at 9:30 AM  in Room 2A      5191-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, George F. Peterson Jr.  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Smith, Scott A.
at 9:30 AM  in Room 2A      2720-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Scott A. Smith  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 10:30 AM in Room 2A      3784-10-14 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Mills, Margaret L.
at 10:30 AM in Room 2A      2578-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Margaret L. Mills  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Morales, Martin D.
at 10:30 AM in Room 2A      736-2-11 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Martin D. Morales  (Robert Sussman)
                            Co-Counsel
                              Sarah George

                            Probation & Parole, Christine Leslie

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kelley, Shawn
at 10:30 AM in Room 2A      8-1-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Shawn Kelley  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. O'Brien, Jay W.
at 1:30 PM  in Room 2A      5477-12-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jay W. O'Brien  (Brooks McArthur)
                            Probation Officer, Andrea Foster
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. O'Brien, Jay W.
at 1:30 PM  in Room 2A      3816-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jay W. O'Brien  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Cotnoir, Gale
at 1:30 PM  in Room 2A      3828-9-12 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Gale Cotnoir
                            Probation & Parole, Dawn Fleury
                            Probation & Parole, Brenda Murphy

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Blais, Jacob D.
at 1:30 PM  in Room 2A      755-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jacob D. Blais
                            Probation Officer, Jonathan Phillips Probation and Parole
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Reilly, Nathan
at 2:30 PM  in Room 2A      3719-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Nathan Reilly  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kouassi, Oliver aka OLIVIER
at 2:30 PM  in Room 2A      4171-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Oliver Kouassi aka OLIVIER  (Kathy J. Strahm)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Mullin, Jared
at 2:30 PM  in Room 2A      4314-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jared Mullin  (Lucas Collins)
                            Probation Officer, Donald Shaw
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Reilly, Nathan
at 2:30 PM  in Room 2A      984-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nathan Reilly  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Grimet, Heather M.
at 2:30 PM  in Room 2A      3166-9-14 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Heather M. Grimet  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Mary Trudell

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Haldane, Richard
at 2:30 PM  in Room 2A      4611-11-11 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Richard Haldane  (Brooks McArthur)
                            Probation Officer, Caron Slayton

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Gordon, Gideon
at 2:30 PM  in Room 2A      2819-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Gideon B. Gordon  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Jill Anderson
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Ayang, Garang A.
at 2:30 PM  in Room 2A      749-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Garang A. Ayang  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 28
at 08:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3257-9-14 Cncr
                              Restricted Case/3638-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3621-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3685-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3749-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3750-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3766-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3768-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3767-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3725-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3776-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3387-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3775-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3774-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3822-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3788-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3764-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3809-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3808-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3835-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3859-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3836-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3837-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3596-10-14 Cncr

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Brockier, Brittney
at 8:30 AM  in Room 2B      339-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Brittney Brooker

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Babin, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      343-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Eric Babin

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Dirkmaat, Adam
at 8:30 AM  in Room 2B      346-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Adam Dirkmaat  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Satink, Andrew
at 8:30 AM  in Room 2B      352-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Andrew Satink

Tuesday,   Oct. 28
at 10:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3864-10-14 Cncr

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2517-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2564-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2614-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2617-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2625-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Oct. 28          State vs. Kempton, Jeremy
at 11:15 AM in Room 2B      2668-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 29


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 29          State vs. Whitney, Terrance
at 8:30 AM  in Room 2B      153-1-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Terrance Whitney  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Larock, Tony L.
at 8:30 AM  in Room 2B      253-1-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Tony L. Larock  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Larock, Tony L.
at 8:30 AM  in Room 2B      642-2-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Tony L. Larock  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Doherty, Kyle B.
at 8:30 AM  in Room 2B      1522-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Kyle B. Doherty  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Doherty, Kyle B.
at 8:30 AM  in Room 2B      2320-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Kyle B. Doherty  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Paquette, Cody
at 8:30 AM  in Room 2B      2522-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Cody Paquette  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Brent Mott

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bessery, Paul T. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      2596-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Paul T. Bessery Jr.  (Brooks McArthur)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Wright, Mary G.
at 8:30 AM  in Room 2B      2699-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Mary G. Wright  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Labelle, Christina M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2731-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christina M. Labelle  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Frank, Spencer
at 8:30 AM  in Room 2B      2739-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Spencer Frank  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Kauffman, Daniel
at 8:30 AM  in Room 2B      2825-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Daniel Kauffman  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Jones, Alonzo
at 8:30 AM  in Room 2B      2961-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alonzo Jones  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Harrison, Martin O.
at 8:30 AM  in Room 2B      2960-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Martin O. Harrison  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martel, Leah A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2974-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Leah A. Martel  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Laplante, Chad
at 8:30 AM  in Room 2B      2938-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Chad Laplante  (Brooks McArthur)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      2923-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Martin  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Perkins, Justin L.
at 8:30 AM  in Room 2B      3042-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Evarts, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      3102-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Eric Evarts  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Tuttle, David
at 8:30 AM  in Room 2B      3088-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, David Tuttle  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Berard, Jessica
at 8:30 AM  in Room 2B      3126-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jessica Berard  (Edward M. Kenney)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Francis, Dustin
at 8:30 AM  in Room 2B      3129-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dustin Francis  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Crary, Cody J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3130-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Cody J. Crary  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Dion, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3194-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Dion  (William R. Norful)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Richards, Carson J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3190-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Carson J. Richards  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Mayo, Camden L.
at 8:30 AM  in Room 2B      3192-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Camden L. Mayo  (Jasdeep S. Pannu)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Laberge, Andrew H.
at 8:30 AM  in Room 2B      3191-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Andrew H. Laberge  (Kathy J. Strahm)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3218-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Martin  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Mansour, Adam
at 8:30 AM  in Room 2B      3319-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Adam Mansour  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Sicard, James A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3344-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James A. Sicard  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3398-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Martin  (Michael J. Straub)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3442-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Martin  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Leadbetter, Colby
at 8:30 AM  in Room 2B      3521-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Colby Leadbetter  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Cooper, Charles
at 8:30 AM  in Room 2B      3543-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Charles Cooper  (Douglas G. Kallen)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Mathieu, Shawn A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3483-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Shawn A. Mathieu  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bennett, Scott D.
at 8:30 AM  in Room 2B      3535-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Scott D. Bennett  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Arioli, Daniel J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3551-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Daniel J. Arioli  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Suchoski, William A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3578-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, William A. Suchoski  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Blondin, Cassandra J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3580-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Cassandra J. Blondin  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Allen, Douglas L.
at 8:30 AM  in Room 2B      2793-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Douglas L. Allen  (Robert Sussman)

Wednesday, Oct. 29          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 2B      2458-7-14 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Eric S.
at 8:30 AM  in Room 2B      4967-11-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric S. Martin  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Molly Cozzens
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Wheatley, Carol A.
at 9:30 AM  in Room 2B      2859-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Carol A. Wheatley

Wednesday, Oct. 29          State vs. Fortier, Jeffery
at 9:30 AM  in Room 2B      3022-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeffery Fortier

Wednesday, Oct. 29          State vs. Creller, Jesse
at 9:30 AM  in Room 2B      3312-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jesse Creller

Wednesday, Oct. 29          State vs. Trono, Christopher E.
at 9:30 AM  in Room 2B      3489-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christopher E. Trono

Wednesday, Oct. 29
at 10:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3692-10-14 Cncr

Wednesday, Oct. 29          State vs. Light, Iliya J. aka CROTEAU
at 10:30 AM in Room 2B      3068-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Iliya J. Light aka CROTEAU  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Light, Iliya J. aka CROTEAU
at 10:30 AM in Room 2B      3160-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Iliya J. Light aka CROTEAU  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Murray, Gary A.
at 1:00 PM  in Room 2B      1578-4-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Gary A. Murray  (Sandra Lee)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rich, Michael
at 1:00 PM  in Room 2B      4181-9-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael J. Rich  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Caron, Heather A.
at 1:00 PM  in Room 2B      363-2-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Heather A. Caron  (Leroy Yoder)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rose, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      837-3-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary J. Rose  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rose, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      836-3-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary J. Rose  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Gerrard, Jason
at 1:00 PM  in Room 2B      1170-4-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jason Gerrard  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. McQuillan, Christopher
at 1:00 PM  in Room 2B      1513-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Christopher McQuillan  (Leroy Yoder)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Quintin, Christina M.
at 1:00 PM  in Room 2B      1567-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Christina M. Quintin  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rose, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      1646-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary J. Rose  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Raymond, Heather L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1813-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Heather L. Raymond  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Babcock, Diane
at 1:00 PM  in Room 2B      1872-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Diane Babcock  (Margaret Jansch)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ploof, Jason S.
at 1:00 PM  in Room 2B      1923-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jason S. Ploof  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rose, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      1969-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary J. Rose  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bessette, Leonard M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2162-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Leonard M. Bessette  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ploof, Jason S.
at 1:00 PM  in Room 2B      2284-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jason S. Ploof  (Sandra Lee)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Goldberg, Jeffrey A.
at 1:00 PM  in Room 2B      2275-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Jeffrey A. Goldberg  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Quintin, Christina M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2552-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Christina M. Quintin  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Titus, Derek C.
at 1:00 PM  in Room 2B      2661-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Derek C. Titus  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Brennan, Kristine L.
at 1:00 PM  in Room 2B      2662-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Kristine L. Brennan  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Kohler, Virginia
at 1:00 PM  in Room 2B      2693-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Virginia Kohler  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rose, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      2690-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary J. Rose  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bessette, Leonard M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2741-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Leonard M. Bessette  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Chaplin, Peter A.
at 1:00 PM  in Room 2B      2760-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Peter A. Chaplin  (Lucas Collins)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Chaplin, Peter A.
at 1:00 PM  in Room 2B      2901-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Peter A. Chaplin  (Lucas Collins)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bent, Tara L.
at 1:00 PM  in Room 2B      2964-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tara L. Bent  (Sandra Lee)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bessette, Leonard M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2915-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Leonard M. Bessette  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Drinkwine, Steven F.
at 1:00 PM  in Room 2B      2919-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Steven F. Drinkwine  (Sally Adams)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Roy, Meagan M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2980-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Meagan M. Roy  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Cunningham, Michael
at 1:00 PM  in Room 2B      3031-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michael Cunningham  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Jarvis, Jason W.
at 1:00 PM  in Room 2B      3084-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason W. Jarvis  (Jessica Brown)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Lewis, William H.
at 1:00 PM  in Room 2B      3060-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William H. Lewis  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Dietrich, Page
at 1:00 PM  in Room 2B      3079-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Page Dietrich  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Kevin M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3061-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Kevin M. Martin  (Lucas Collins)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Goldberg, Jeffrey A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3110-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Jeffrey A. Goldberg  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Buchanan, Lucais A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3078-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Lucais A. Buchanan  (Sarah Reed)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Zura-Brown, Kathleen
at 1:00 PM  in Room 2B      3116-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Kathleen Zura-Brown  (Sarah Reed)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Wallace, Jeffrey L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3087-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jeffrey L. Wallace  (Sarah Reed)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Crowley, Janel
at 1:00 PM  in Room 2B      3069-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Janel Crowley  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Musanovic, Edisa
at 1:00 PM  in Room 2B      3123-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Edisa Musanovic  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Conger, Travis P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3181-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Travis P. Conger  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Provost, Scott
at 1:00 PM  in Room 2B      3180-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Scott Provost  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Terry, Ashley M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3197-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ashley M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ploof, Jason S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3187-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jason S. Ploof  (Sandra Lee)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bryant, Paul S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3210-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paul S. Bryant  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bryant, Paul S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3224-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paul S. Bryant  (Jessica Brown)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Chaplin, Peter A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3155-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Peter A. Chaplin  (Lucas Collins)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Russell, Jamie S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3317-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Jamie S. Russell  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Stolper, Benjamin
at 1:00 PM  in Room 2B      3265-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Benjamin Stolper  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Omar, Arafat A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3333-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Arafat A. Omar  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rich, Michael J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3359-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael J. Rich  (Jessica Brown)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Martin, Maryanne
at 1:00 PM  in Room 2B      3392-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Maryanne Martin  (Lucas Collins)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Raymond, Heather L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3381-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Heather L. Raymond  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Stutz, Walter W.
at 1:00 PM  in Room 2B      3449-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Walter W. Stutz  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Chasse, Thomas
at 1:00 PM  in Room 2B      3451-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Thomas Chasse  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rudavsky, Matthew
at 1:00 PM  in Room 2B      3528-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Matthew Rudavsky  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Maynard, Michelle R. aka SPENCE
at 1:00 PM  in Room 2B      3523-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Michelle R. Maynard aka SPENCE  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Curavoo, Nichole L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3522-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Nichole L. Curavoo  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Casto, Gregory B.
at 1:00 PM  in Room 2B      3476-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Gregory B. Casto  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Couture, Matthew J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3518-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Matthew J. Couture  (Leroy Yoder)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Hammond, Nathan
at 1:00 PM  in Room 2B      3506-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Nathan Hammond  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Jerome, Rose
at 1:00 PM  in Room 2B      3541-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Rose Jerome  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Micklon, Raymond J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3500-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Raymond J. Micklon  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Babcock, Diane
at 1:00 PM  in Room 2B      3491-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Diane Babcock  (Margaret Jansch)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Rich, Michael J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3504-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael J. Rich  (Jessica Brown)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ploof, Roger L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3512-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Roger L. Ploof  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Oct. 29          State vs. Bean, Amanda L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3555-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Amanda L. Bean  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ploof, Jason S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3849-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jason S. Ploof  (Sandra Lee)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Lanoue, Ivan A.
at 1:00 PM  in Room 2B      1563-5-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Ivan A. Lanoue  (David C. Sleigh)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1032-3-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Karen Frucci

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1144-4-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1220-4-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1626-5-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      2831-8-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Karen Frucci

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3064-8-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3320-9-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3459-9-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Foster, Rebekah L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3554-9-10 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rebekah L. Foster  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Maynard, Michelle R. aka SPENCE
at 1:00 PM  in Room 2B      3024-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Michelle R. Maynard aka SPENCE  (Margaret Jansch)
                            Probation Officer, Amber Charbonneau
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. Hammond, Nathan
at 1:00 PM  in Room 2B      497-2-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Nathan Hammond  (Jessica Brown)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 29          State vs. Lawyer, Tonya L.
at 8:30 AM  in Room 2A      292-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Tonya L. Lawyer  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. McGeary, Matthew J.
at 8:30 AM  in Room 2A      309-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Matthew J. McGeary  (Edward D. Fitzpatrick)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Lawyer, Tonya L.
at 8:30 AM  in Room 2A      3276-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Tonya L. Lawyer  (Rachel Malone)

Wednesday, Oct. 29          State vs. McGeary, Matthew J.
at 8:30 AM  in Room 2A      3532-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Matthew J. McGeary  (Edward D. Fitzpatrick)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Wagner, Krystal Dee
at 8:30 AM  in Room 2A      406-10-14 Cncm/Civil Miscellaneous
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Krystal Dee Wagner  (Stacie Johnson)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Gilley, Michael D.
at 9:30 AM  in Room 2A      282-8-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michael D. Gilley  (Frank Twarog)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ryerson, Milo
at 9:30 AM  in Room 2A      293-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Milo Ryerson  (Maryanne Kampmann)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Hodges, Katherine J.
at 9:30 AM  in Room 2A      319-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Katherine J. Hodges  (Frank Twarog)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Gilley, Michael D.
at 9:30 AM  in Room 2A      3273-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michael D. Gilley  (Frank Twarog)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ryerson, Milo
at 9:30 AM  in Room 2A      3401-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Milo Ryerson  (Maryanne Kampmann)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Hodges, Katherine J.
at 9:30 AM  in Room 2A      3571-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Katherine J. Hodges  (Frank Twarog)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Miller, William J.
at 10:30 AM in Room 2A      281-8-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, William J. Miller  (Sarah Reed)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Carmody, Patrick E.
at 10:30 AM in Room 2A      318-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Patrick E. Carmody  (Christopher A. Dall)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Papillo, Stefanie
at 10:30 AM in Room 2A      323-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Stefanie Papillo  (Norman R. Blais)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Carmody, Patrick E.
at 10:30 AM in Room 2A      3565-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Patrick E. Carmody  (Christopher A. Dall)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Papillo, Stefanie
at 10:30 AM in Room 2A      3561-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Stefanie Papillo  (Norman R. Blais)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Miller, William J.
at 10:30 AM in Room 2A      3167-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, William J. Miller  (Sarah Reed)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Normand, Chelsea R.
at 1:30 PM  in Room 2A      2253-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Chelsea R. Normand  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Normand, Chelsea R.
at 1:30 PM  in Room 2A      2628-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Chelsea R. Normand  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Oct. 29          State vs. DePaul, Darren M.
at 1:30 PM  in Room 2A      316-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Darren M. DePaul  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Aitken, Douglas W.
at 1:30 PM  in Room 2A      320-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Douglas W. Aitken  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Clodfelter, Allyson
at 1:30 PM  in Room 2A      321-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Allyson Clodfelter  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. DePaul, Darren M.
at 1:30 PM  in Room 2A      3411-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Darren M. DePaul  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. DePaul, Darren M.
at 1:30 PM  in Room 2A      316-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Darren M. DePaul  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Aitken, Douglas W.
at 1:30 PM  in Room 2A      320-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Douglas W. Aitken  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Clodfelter, Allyson
at 1:30 PM  in Room 2A      321-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Allyson Clodfelter  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Clodfelter, Allyson
at 1:30 PM  in Room 2A      3581-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Allyson Clodfelter  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Oct. 29          State vs. Aitken, Douglas W.
at 1:30 PM  in Room 2A      3643-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Douglas W. Aitken  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ayala-Colon, Malvin
at 3:00 PM  in Room 2A      213-7-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Malvin Ayala-Colon  (Brooks McArthur)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Swartz, Michael
at 3:00 PM  in Room 2A      277-8-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Michael Swartz  (Jason Sawyer)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Ayala-Colon, Malvin
at 3:00 PM  in Room 2A      2420-7-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Malvin Ayala-Colon  (Brooks McArthur)

Wednesday, Oct. 29          State vs. Swartz, Michael
at 3:00 PM  in Room 2A      2908-8-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Michael Swartz  (Jason Sawyer)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 30


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 30          State vs. Blow, Joshua
at 8:30 AM  in Room 2A      2630-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Joshua Blow  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Sally Adams

                              Emily McCarthy


Thursday,  Oct. 30
at 02:30 PM in Room 2A      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3773-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3854-10-14 Cncr

Thursday,  Oct. 30          State vs. Costello, Wade R. II
at 2:30 PM  in Room 2A      3368-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Wade R. Costello II  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      3789-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      3796-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      3826-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey
at 2:30 PM  in Room 2A      5004-12-10 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Herb Sinkinson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey
at 2:30 PM  in Room 2A      631-2-11 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Herb Sinkinson

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey
at 2:30 PM  in Room 2A      1065-3-11 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Herb Sinkinson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Butler, Ryan J.
at 2:30 PM  in Room 2A      3071-8-11 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan J. Butler  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Butler, Ryan J.
at 2:30 PM  in Room 2A      3479-9-11 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan J. Butler  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Paquette, Chad L.
at 2:30 PM  in Room 2A      180-1-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Chad L. Paquette  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      511-2-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              Rory O. Malone

                              John Treadwell


Thursday,  Oct. 30          State vs. Dunn, Heather
at 2:30 PM  in Room 2A      841-3-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Heather L. Dunn  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      1124-3-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Paquette, Chad L.
at 2:30 PM  in Room 2A      1261-4-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Chad L. Paquette  (Harley G. Brown)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Paquette, Chad L.
at 2:30 PM  in Room 2A      1456-4-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Chad L. Paquette  (Harley G. Brown)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      2417-7-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Champine, Brian
at 2:30 PM  in Room 2A      2575-7-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Brian Champine  (Charles Jordan Handy)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bigelow, Daniel C.
at 2:30 PM  in Room 2A      3287-8-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Daniel C. Bigelow  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Phelps, Elijah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      3639-9-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Elijah A. Phelps  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Brice, Nicholas
at 2:30 PM  in Room 2A      4935-10-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Nicholas Brice  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      4551-11-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Huntsman, Tucker G.
at 2:30 PM  in Room 2A      4584-11-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tucker G. Huntsman  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Dunn, Heather L.
at 2:30 PM  in Room 2A      4938-12-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Heather L. Dunn  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      5099-12-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      45-1-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      101-1-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Remillard, Eric J.
at 2:30 PM  in Room 2A      439-1-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric J. Remillard  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Eric S.
at 2:30 PM  in Room 2A      522-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Eric S. Johnson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya
at 2:30 PM  in Room 2A      611-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bushey, Jason R.
at 2:30 PM  in Room 2A      631-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason R. Bushey  (Leroy Yoder)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Phelps, Elijah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      291-6-11 Lecr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Elijah A. Phelps  (Sarah Reed)
                            Probation Officer, Dennis Brancaccio

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      730-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      712-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bigelow, Daniel C.
at 2:30 PM  in Room 2A      834-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Daniel C. Bigelow  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bigelow, Daniel C.
at 2:30 PM  in Room 2A      931-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Daniel C. Bigelow  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      1046-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Fuller, Joseph
at 2:30 PM  in Room 2A      1138-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Joseph Fuller  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Remillard, Eric J.
at 2:30 PM  in Room 2A      1214-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric J. Remillard  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      1248-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya
at 2:30 PM  in Room 2A      1311-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bushey, Jason R.
at 2:30 PM  in Room 2A      1509-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason R. Bushey  (Leroy Yoder)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Remillard, Eric J.
at 2:30 PM  in Room 2A      1601-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric J. Remillard  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Paquette, Chad L.
at 2:30 PM  in Room 2A      1687-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Chad L. Paquette  (Harley G. Brown)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      1701-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey R.
at 2:30 PM  in Room 2A      1901-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Leroy Yoder)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bushey, Jason R.
at 2:30 PM  in Room 2A      2013-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason R. Bushey  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya
at 2:30 PM  in Room 2A      2011-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L.
at 2:30 PM  in Room 2A      2308-6-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L.
at 2:30 PM  in Room 2A      2339-6-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Parry, Ethan
at 2:30 PM  in Room 2A      2397-6-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ethan D. Parry  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey
at 2:30 PM  in Room 2A      2342-6-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Leroy Yoder)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bushey, Jason R.
at 2:30 PM  in Room 2A      2411-6-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason R. Bushey  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Dion, Philip E.
at 2:30 PM  in Room 2A      2612-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Philip E. Dion  (William R. Norful)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      2669-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Parry, Ethan D.
at 2:30 PM  in Room 2A      2735-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ethan D. Parry  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Dion, Philip E.
at 2:30 PM  in Room 2A      3101-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Philip E. Dion  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      3384-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Parry, Ethan D.
at 2:30 PM  in Room 2A      3845-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ethan D. Parry  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      3949-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Casselman, Brett T.
at 2:30 PM  in Room 2A      4186-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Brett T. Casselman  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Emery, James III
at 2:30 PM  in Room 2A      4182-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, James D. Emery III  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      4317-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Emery, James III
at 2:30 PM  in Room 2A      4313-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, James D. Emery III  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      4333-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      4449-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      4494-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      4531-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Casselman, Brett T.
at 2:30 PM  in Room 2A      4526-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Brett T. Casselman  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      4546-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      4568-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      4632-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vien, Marc S. Jr.
at 2:30 PM  in Room 2A      4588-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Marc S. Vien Jr.  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      4690-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Dion, Philip E.
at 2:30 PM  in Room 2A      4751-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Philip E. Dion  (William R. Norful)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cook, Zachary J.
at 2:30 PM  in Room 2A      4806-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Zachary J. Cook  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cousino, Justin P.
at 2:30 PM  in Room 2A      4853-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Justin P. Cousino  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Champine, Brian
at 2:30 PM  in Room 2A      4898-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Brian Champine  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Champine, Brian
at 2:30 PM  in Room 2A      4970-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Brian Champine  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Marcoux, Shawn R.
at 2:30 PM  in Room 2A      5161-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Shawn R. Marcoux  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Martel, Leah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      5175-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Leah A. Martel  (William R. Norful)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Emery, James III
at 2:30 PM  in Room 2A      5205-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, James D. Emery III  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      5327-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis
                            Bailor, Advantage Bail Bonds Vermont

Thursday,  Oct. 30          State vs. Martel, Leah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      5381-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Leah A. Martel
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      5354-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ryan, Mickey R.
at 2:30 PM  in Room 2A      5374-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mickey R. Ryan  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Jones, Kimberly
at 2:30 PM  in Room 2A      5483-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kimberly Jones  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Jones, Kimberly
at 2:30 PM  in Room 2A      5499-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kimberly Jones  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Whitehouse, James P. II
at 2:30 PM  in Room 2A      5-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, James P. Whitehouse II  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stratton, Jeffrey A.
at 2:30 PM  in Room 2A      56-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeffrey A. Stratton  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis
                            Bailor, Advantage Bail Bonds Vermont

Thursday,  Oct. 30          State vs. Champine, Brian
at 2:30 PM  in Room 2A      80-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Brian Champine  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Delorme, Matthew
at 2:30 PM  in Room 2A      82-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew Delorme  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cousino, Justin P.
at 2:30 PM  in Room 2A      148-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Justin P. Cousino  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Martel, Leah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      236-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Leah A. Martel  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      443-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Terjelian, Matthew R.
at 2:30 PM  in Room 2A      492-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Matthew R. Terjelian  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Berard, David A.
at 2:30 PM  in Room 2A      553-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, David A. Berard  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morits, Tanya L. aka FRANCIS
at 2:30 PM  in Room 2A      526-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tanya L. Morits aka FRANCIS  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Smith, Russell
at 2:30 PM  in Room 2A      718-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Russell Smith  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Smith, Russell
at 2:30 PM  in Room 2A      743-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Russell Smith  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      776-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vien, Marc S. Jr.
at 2:30 PM  in Room 2A      778-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Marc S. Vien Jr.  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      882-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Smith, Russell
at 2:30 PM  in Room 2A      945-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Russell Smith  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Berard, David A.
at 2:30 PM  in Room 2A      981-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, David A. Berard  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Terjelian, Matthew R.
at 2:30 PM  in Room 2A      1031-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Matthew R. Terjelian  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vien, Marc S. Jr.
at 2:30 PM  in Room 2A      1012-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Marc S. Vien Jr.  (Jason Sawyer)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      1173-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Parry, Ethan D.
at 2:30 PM  in Room 2A      1098-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ethan D. Parry
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Martel, Leah A.
at 2:30 PM  in Room 2A      1266-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Leah A. Martel  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Costello, Wade R. II
at 2:30 PM  in Room 2A      1432-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Wade R. Costello II  (Mark A. Kaplan)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cousino, Justin P.
at 2:30 PM  in Room 2A      1401-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Justin P. Cousino  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vien, Marc S. Jr.
at 2:30 PM  in Room 2A      1467-4-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Marc S. Vien Jr.  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      1881-5-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Perkins, Justin L.
at 2:30 PM  in Room 2A      2295-7-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Justin L. Perkins  (Michael J. Straub)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cook, Zachary J.
at 2:30 PM  in Room 2A      2515-7-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Zachary J. Cook  (Sarah Reed)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Smith, Russell
at 2:30 PM  in Room 2A      2490-7-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Russell Smith  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Brice, Nicholas
at 2:30 PM  in Room 2A      2969-8-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Nicholas Brice  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 30
at 08:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/2811-8-14 Cncr
                              Restricted Case/3553-9-14 Cncr
                              Restricted Case/3554-9-14 Cncr
                              Restricted Case/3705-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3657-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3822-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3843-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3844-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3841-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3691-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3815-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3814-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3813-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3842-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3812-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3811-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3598-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3756-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3597-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3722-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3823-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3752-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3723-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3807-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3755-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3805-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3806-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3765-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3751-10-14 Cncr

Thursday,  Oct. 30          State vs. Seim, Kathie
at 8:30 AM  in Room 2B      340-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Kathie A. Seim

Thursday,  Oct. 30          State vs. Staples, Christopher
at 8:30 AM  in Room 2B      342-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State
                            Defendant, Christopher Staples  (Brooks McArthur)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Babin, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      343-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Eric Babin

Thursday,  Oct. 30          State vs. Edwards, Kadeen K.
at 8:30 AM  in Room 2B      344-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Kadeen K. Edwards

Thursday,  Oct. 30          State vs. Conant, John M.
at 8:30 AM  in Room 2B      345-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, John M. Conant

Thursday,  Oct. 30          State vs. LeClair, Mechelle
at 8:30 AM  in Room 2B      347-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Mechelle M. LeClair  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Brown, Richard J.
at 8:30 AM  in Room 2B      348-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Richard J. Brown

Thursday,  Oct. 30          State vs. Young, Alina AKA Labombard
at 8:30 AM  in Room 2B      349-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Alina Young AKA Labombard

Thursday,  Oct. 30          State vs. Grant, Tucker
at 8:30 AM  in Room 2B      350-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Tucker Grant  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Oct. 30          State vs. O'Brien, Daniel
at 8:30 AM  in Room 2B      351-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Daniel E. O'Brien

Thursday,  Oct. 30          State vs. Morse, Ian S.
at 8:30 AM  in Room 2B      247-1-14 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Ian S. Morse
                            Probation Officer, Mary Trudell

Thursday,  Oct. 30
at 10:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3694-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3840-10-14 Cncr

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 30          State vs. Worthen, Benjamin R.
at 1:30 PM  in Room 2B      1476-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Benjamin R. Worthen  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Worthen, Benjamin R.
at 1:30 PM  in Room 2B      2211-6-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Benjamin R. Worthen  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Worthen, Benjamin R.
at 1:30 PM  in Room 2B      2860-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Benjamin R. Worthen  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Oct. 30          State vs. McGrail, Richard A.
at 1:30 PM  in Room 2B      2670-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Richard A. McGrail  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Lyons, Steven L.
at 1:30 PM  in Room 2B      3510-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Steven L. Lyons  (Sandra Lee)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Francis, Bryant
at 1:30 PM  in Room 2B      1668-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bryant Francis  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Francis, Bryant
at 1:30 PM  in Room 2B      3265-8-13 Cncr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bryant Francis  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Stephens, Alec D. II
at 2:30 PM  in Room 2B      1441-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Alec D. Stephens II  (Sally Adams)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Gaboriault, Justin
at 2:30 PM  in Room 2B      3034-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin Gaboriault  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bessette, Tawnya
at 2:30 PM  in Room 2B      3136-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Tawnya Bessette  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Oct. 30          State vs. Gaboriault, Justin
at 2:30 PM  in Room 2B      2935-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Justin Gaboriault  (Jessica Brown)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Haskins, Glenn D. Sr.
at 2:30 PM  in Room 2B      1807-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Glenn D. Haskins Sr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Oct. 30
at 03:30 PM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3686-10-14 Cncr

Thursday,  Oct. 30          State vs. Riggs, Eric M.
at 3:30 PM  in Room 2B      58-1-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Riggs, Eric M.
at 3:30 PM  in Room 2B      4785-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Riggs, Eric M.
at 3:30 PM  in Room 2B      5122-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Riggs, Eric M.
at 3:30 PM  in Room 2B      2261-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Oct. 30          State vs. Jones, Ieshia
at 3:30 PM  in Room 2B      2511-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Ieshia C. Jones  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 31


Cases heard by Brian J. Grearson

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 31          State vs. Lumumba, Yetha I.
at 1:00 PM  in Room 2A      1260-4-11 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Yetha I. Lumumba  (Kelly Green)
                            Probation Officer, Dept of Corr. Probation & Parole

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 31          State vs. Catella, David
at 8:30 AM  in Room 2B      1666-5-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, David Catella  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 31          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 2B      5314-12-13 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant  (Sarah Reed)

Friday,    Oct. 31          State vs. Brown, Ernest
at 8:30 AM  in Room 2B      1439-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ernest Brown  (Michael J. Straub)

Friday,    Oct. 31          State vs. Lendo, Alen
at 8:30 AM  in Room 2B      210-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alen Lendo  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Lafountain, Guy E.
at 8:30 AM  in Room 2B      940-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Guy E. Lafountain  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Lafountain, Guy E.
at 8:30 AM  in Room 2B      1393-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Guy E. Lafountain  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Lendo, Alen
at 8:30 AM  in Room 2B      2524-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alen Lendo  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Lendo, Alen
at 8:30 AM  in Room 2B      2573-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alen Lendo  (Michael J. Straub)

Friday,    Oct. 31          State vs. Lendo, Alen
at 8:30 AM  in Room 2B      2745-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alen Lendo  (Michael J. Straub)

Friday,    Oct. 31          State vs. Discola, John
at 9:30 AM  in Room 2B      2929-8-14 Cncr/Criminal
                            Continuation of a contested hrg w/same j
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Discola  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Friday,    Oct. 31          State vs. Karki, Harka B.
at 1:30 PM  in Room 2B      2112-6-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Harka B. Karki  (Andrew Gilbertson)

Friday,    Oct. 31          State vs. Magee, Jacob
at 1:30 PM  in Room 2B      2995-8-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jacob Magee  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Karki, Harka
at 1:30 PM  in Room 2B      191-6-14 Cncs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Harka B. Karki  (Stacie Johnson)

Friday,    Oct. 31          State vs. Sylvestre, Stanley
at 2:30 PM  in Room 2B      1124-4-14 Cncr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Stanley Sylvestre  (Sarah Reed)
                            Attorney General's office, Department of Mental Health  (Mathew L. Viens)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Oct. 31          State vs. Burke, William Jr.
at 2:30 PM  in Room 2B      4436-10-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, William Burke Jr.  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Suzanne Dubuc

Friday,    Oct. 31          State vs. Edwards, Nathan G.
at 2:30 PM  in Room 2B      1740-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Nathan G. Edwards  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 31          State vs. Bessette, Shayne L.
at 3:30 PM  in Room 2B      2188-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Shayne L. Bessette  (Margaret Jansch)

Friday,    Oct. 31          State vs. Czar, Leto aka KENNETH MASKELL, Jr.
at 3:30 PM  in Room 2B      2996-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Leto Czar aka KENNETH MASKELL, Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Oct. 31          State vs. Dashnow, Randy E.
at 3:30 PM  in Room 2B      3241-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Randy E. Dashnow  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 31          State vs. Duga, Oliver
at 3:30 PM  in Room 2B      3364-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Oliver Duga  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 31          State vs. Duga, Oliver
at 3:30 PM  in Room 2B      3674-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Oliver Duga  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Oct. 31          State vs. Dashnow, Randy E.
at 3:30 PM  in Room 2B      5540-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Randy E. Dashnow  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 3


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      465-2-13 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      1549-4-13 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      4756-10-13 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      1479-5-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)

Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      2108-6-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)

Monday,    Nov.  3          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:30 PM  in Room 2B      3424-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Grant, Natasha
at 2:30 PM  in Room 2B      2655-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Natasha Grant  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Weller, Timothy
at 2:30 PM  in Room 2B      5248-12-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Timothy D. Weller  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov.  3          State vs. Weller, Timothy D.
at 2:30 PM  in Room 2B      179-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Timothy D. Weller  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov.  3          State vs. Weller, Timothy D.
at 2:30 PM  in Room 2B      1548-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Timothy D. Weller  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Weller, Timothy D.
at 2:30 PM  in Room 2B      2415-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Timothy D. Weller  (Stacie Johnson)

Monday,    Nov.  3          State vs. Stewart, Jerome
at 3:30 PM  in Room 2B      698-2-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jerome Stewart  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov.  3          State vs. Newbold, Elise
at 3:30 PM  in Room 2B      1255-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Elise Newbold  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Nolan, John E.
at 3:30 PM  in Room 2B      5447-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, John E. Nolan  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William II
at 3:30 PM  in Room 2B      1045-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William II
at 3:30 PM  in Room 2B      1157-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William J. II
at 3:30 PM  in Room 2B      1205-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William J. II
at 3:30 PM  in Room 2B      1495-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William J. II
at 3:30 PM  in Room 2B      3011-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov.  3          State vs. Jarvis, William J. II
at 3:30 PM  in Room 2B      3274-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 4


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      1254-4-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      1656-5-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      2526-7-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      3315-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      1971-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      2059-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Terry, Christine M.
at 8:30 AM  in Room 2A      2663-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Christine M. Terry  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Massaquoi, Alfred
at 9:30 AM  in Room 2A      2846-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Alfred Massaquoi  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hammond, Travis
at 9:30 AM  in Room 2A      1313-4-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Travis Hammond  (Paul D. Jarvis)
                            Probation Officer, Jonathan Robinson
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Campbell, Ryan C.
at 9:30 AM  in Room 2A      1848-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan C. Campbell  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Beaudoin, Daniel
at 9:30 AM  in Room 2A      2383-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Daniel Beaudoin  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Fahnbulah, Michael
at 9:30 AM  in Room 2A      2382-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Michael Fahnbulah  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Campbell, Ryan C.
at 9:30 AM  in Room 2A      2477-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan C. Campbell  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Beaudoin, Daniel
at 9:30 AM  in Room 2A      2928-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Daniel Beaudoin  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Nov.  4          Campbell, Ryan C. vs. State
at 9:30 AM  in Room 2A      45-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Status Conference
                            Appellant, Ryan C. Campbell
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Campbell, Ryan C.
at 9:30 AM  in Room 2A      3389-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan C. Campbell  (Sally Adams)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Campbell, Ryan C.
at 9:30 AM  in Room 2A      315-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan C. Campbell

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Cruz, Travis J.
at 10:30 AM in Room 2A      4497-10-07 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Travis J. Cruz  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Loyer, Robert
at 10:30 AM in Room 2A      35-1-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Loyer, Robert
at 10:30 AM in Room 2A      875-3-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Williams, DaJuan
at 10:30 AM in Room 2A      962-3-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, DaJuan Williams  (Jessica Brown)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Loyer, Robert M.
at 10:30 AM in Room 2A      2093-6-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Loyer, Robert M.
at 10:30 AM in Room 2A      2369-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Elder, Peter M.
at 2:30 PM  in Room 2A      171-1-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Peter M. Elder  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Probation Officer, Jonathan Robinson

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Fisher, Michael J.
at 2:30 PM  in Room 2A      1832-5-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael J. Fisher  (Sandra Lee)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Elder, Peter M.
at 2:30 PM  in Room 2A      2826-8-14 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Peter M. Elder  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Thibault, Donald P.
at 2:30 PM  in Room 2A      2883-7-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Donald P. Thibault  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Benedict, Michael
at 2:30 PM  in Room 2A      4880-12-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Michael Benedict  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Blow, Briana
at 2:30 PM  in Room 2A      4159-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Briana Blow
                            Probation Officer, Clark Stever

Cases heard by Kevin Griffin

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  4          State vs. Sulejmani, Agim
at 1:00 PM  in Room 2B      4258-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Agim Sulejmani  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Sulejmani, Agim
at 1:00 PM  in Room 2B      4941-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Agim Sulejmani

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Sulejmani, Agim
at 1:00 PM  in Room 2B      1947-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Agim Sulejmani  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Devac, Danan
at 1:00 PM  in Room 2B      2562-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Danan Devac  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Vo, Viet
at 1:00 PM  in Room 2B      2652-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Viet Vo  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Khamis, Abdikadir
at 1:00 PM  in Room 2B      3038-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Abdikadir Khamis  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Duga, Jean
at 1:00 PM  in Room 2B      3525-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jean M. Duga  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Duga, Jean M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3479-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jean M. Duga  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Gurung, Janak
at 1:00 PM  in Room 2B      3828-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Janak Gurung  (Sally Adams)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hines, Tabitha
at 2:00 PM  in Room 2B      341-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Tabitha Hines

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 2:00 PM  in Room 2B      1-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Counsel for Victim, Victim  (Timothy Fair)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 2:00 PM  in Room 2B      285-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hines, Tabitha
at 2:00 PM  in Room 2B      2735-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tabitha Hines  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Hines, Tabitha
at 2:00 PM  in Room 2B      3664-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tabitha Hines  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Morgan, John
at 3:00 PM  in Room 2B      2812-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, John Morgan  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Whritenour, Sara
at 3:00 PM  in Room 2B      2916-7-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sara Whritenour  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Bessette, Jill M.
at 3:00 PM  in Room 2B      1186-4-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jill M. Bessette  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Whritenour, Sara
at 3:00 PM  in Room 2B      1449-4-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sara Whritenour  (Sandra Lee)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Whritenour, Sara
at 3:00 PM  in Room 2B      3906-8-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sara Whritenour  (Sandra Lee)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Bessette, Jill M.
at 3:00 PM  in Room 2B      812-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jill M. Bessette  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Ventura, Lori A.
at 3:00 PM  in Room 2B      1855-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Lori A. Ventura  (Lucas Collins)

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Bessette, Jill M.
at 3:00 PM  in Room 2B      2285-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jill M. Bessette  (Andrew Gilbertson)

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  4          State vs. Nokes, Jason
at 8:30 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  4
at 08:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/2632-7-14 Cncr
                              Restricted Case/3403-9-14 Cncr
                              Restricted Case/3684-10-14 Cncr
                              Restricted Case/3834-10-14 Cncr

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Wimble, Charlette
at 8:30 AM  in Room 2B      354-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Charlette Wimble

Tuesday,   Nov.  4          State vs. Paquette, Dylan
at 8:30 AM  in Room 2B      353-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State
                            Defendant, Dylan Paquette  (Brooks McArthur)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 5


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  5          State vs. Flores, Taina J.
at 8:30 AM  in Room 2B      1010-3-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Taina J. Flores  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Mackenzie, Jennifer
at 8:30 AM  in Room 2B      1565-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jennifer Mackenzie  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Young, Timothy J.
at 8:30 AM  in Room 2B      1810-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Timothy J. Young  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Chagnon, Amy M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2067-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Amy M. Chagnon  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Spence, Bryan H.
at 8:30 AM  in Room 2B      2144-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Bryan H. Spence  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Spence, Bryan H.
at 8:30 AM  in Room 2B      2145-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Bryan H. Spence  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Campbell, Ian
at 8:30 AM  in Room 2B      2644-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Ian Campbell  (James W. Murdoch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Casale, Kelly
at 8:30 AM  in Room 2B      2657-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kelly Casale  (Christopher L. Davis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Sojka, Stefan K.T.
at 8:30 AM  in Room 2B      2730-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stefan K.T. Sojka  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2734-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2889-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          City of Winooski vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3100-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, City of Winooski  (William M. O'Brien)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bushey, Mandy L.
at 8:30 AM  in Room 2B      3139-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Mandy L. Bushey  (Jasdeep S. Pannu)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Burke, Thomas A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3162-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Thomas A. Burke  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Larose, Lachelle R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3233-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Lachelle R. Larose  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Garcia, Alfonso A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3178-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Alfonso A. Garcia  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3292-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Benjamin, William J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3335-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, William J. Benjamin  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Garcia, Alfonso A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3267-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Alfonso A. Garcia  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Boutin, Christopher P.
at 8:30 AM  in Room 2B      3310-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Christopher P. Boutin  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Garcia, Alfonso A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3508-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Alfonso A. Garcia  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Abair, Brian S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3514-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Brian S. Abair  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kinzie, Melinda
at 8:30 AM  in Room 2B      3576-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Melinda Kinzie  (Frank Twarog)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3585-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Spence, Bryan H.
at 8:30 AM  in Room 2B      3564-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Bryan H. Spence  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Ferreirea-Tejeda, Jaison
at 8:30 AM  in Room 2B      3569-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jaison Ferreirea-Tejeda  (Robert Sussman)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Sicard, Stephen G.
at 8:30 AM  in Room 2B      3574-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Stephen G. Sicard  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Sulejmani, Bleonda
at 8:30 AM  in Room 2B      3635-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Bleonda Sulejmani  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Mackenzie, Jennifer
at 8:30 AM  in Room 2B      3696-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jennifer Mackenzie  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Thibault, Justin M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3653-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin M. Thibault  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Loyer, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      2350-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Eric Loyer  (Robert J. Appel)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      4867-12-11 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      105-1-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              Rory O. Malone

                              John Treadwell


Wednesday, Nov.  5          State vs. Miranda, Rachel M.
at 8:30 AM  in Room 2B      557-2-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Rachel M. Miranda  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Burke, Thomas A.
at 8:30 AM  in Room 2B      1996-5-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Thomas A. Burke  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Clark Stever
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bushey, Mandy
at 8:30 AM  in Room 2B      2887-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mandy L. Bushey  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bushey, Mandy
at 8:30 AM  in Room 2B      2924-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mandy L. Bushey  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bushey, Mandy
at 8:30 AM  in Room 2B      3266-8-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Mandy L. Bushey  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.

Wednesday, Nov.  5          State vs. Benjamin, William J.
at 8:30 AM  in Room 2B      1648-5-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, William J. Benjamin  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Doug Densmore
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bushey, Mandy L.
at 8:30 AM  in Room 2B      2401-7-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Mandy L. Bushey  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bombard, Martin M.
at 9:30 AM  in Room 2B      2330-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Martin M. Bombard

Wednesday, Nov.  5          State vs. Whitehouse, Timothy
at 9:30 AM  in Room 2B      3316-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Timothy Whitehouse

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bell, Rusty
at 9:30 AM  in Room 2B      3297-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Rusty Bell

Wednesday, Nov.  5          State vs. Leblanc, Alan L.
at 9:30 AM  in Room 2B      3553-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Alan L. Leblanc
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wool, James R. aka NICHOLS
at 9:30 AM  in Room 2B      3646-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, James R. Wool aka NICHOLS
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bombard, Martin M.
at 9:30 AM  in Room 2B      3676-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Martin M. Bombard
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Young, Nelson C.
at 1:00 PM  in Room 2B      2918-7-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Nelson C. Young  (Sandra Lee)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Heusner, Ashley
at 1:00 PM  in Room 2B      3316-8-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Ashley Heusner  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Button, Megan M.
at 1:00 PM  in Room 2B      4217-9-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Megan M. Button  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      5260-12-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Flower, Sherry L.
at 1:00 PM  in Room 2B      5578-12-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sherry L. Flower  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Button, Megan M.
at 1:00 PM  in Room 2B      406-2-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Megan M. Button  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bockus, Jason M.
at 1:00 PM  in Room 2B      1766-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jason M. Bockus  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Johnson, Connie
at 1:00 PM  in Room 2B      1751-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Connie Johnson  (Sandra Lee)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wiinikainen, David
at 1:00 PM  in Room 2B      1970-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, David Wiinikainen  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Raab, Donald P.
at 1:00 PM  in Room 2B      2417-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald P. Raab  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Carr, Matthew
at 1:00 PM  in Room 2B      2529-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Matthew Carr  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Thompson, Michael G.
at 1:00 PM  in Room 2B      2579-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michael G. Thompson  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Gonzalez, Santos
at 1:00 PM  in Room 2B      2622-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Santos Gonzalez  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Salyer, Stephen M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2712-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen M. Salyer  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Medina, Richard
at 1:00 PM  in Room 2B      2813-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard Medina  (Lucas Collins)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Aubin, Scott W. F.
at 1:00 PM  in Room 2B      2827-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Scott W. F. Aubin
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Chambers, Joselyn E. aka RICHARDS
at 1:00 PM  in Room 2B      2899-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joselyn E. Chambers aka RICHARDS  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      2924-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      2992-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Chambers, Joselyn E. aka RICHARDS
at 1:00 PM  in Room 2B      3052-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joselyn E. Chambers aka RICHARDS  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Loyer, Robert M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3106-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Salyer, Stephen M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3071-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen M. Salyer  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Gosselin, Marc
at 1:00 PM  in Room 2B      3118-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Marc Gosselin  (Sandra Lee)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kingston, George
at 1:00 PM  in Room 2B      3120-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, George Kingston  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Lucas, John A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3170-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, John A. Lucas  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Booska, Brian A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3223-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Brian A. Booska  (Sandra Lee)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Ducharme, Dakota
at 1:00 PM  in Room 2B      3147-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Dakota Ducharme  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Duval, Reginald E.
at 1:00 PM  in Room 2B      3227-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Reginald E. Duval  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Lesage, Christopher L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3138-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Christopher L. Lesage  (Rachel Malone)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Fridley, Nicholas
at 1:00 PM  in Room 2B      3239-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Nicholas Fridley  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Sordiff, Laura
at 1:00 PM  in Room 2B      3320-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Laura Sordiff  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Cummings, Nathaniel
at 1:00 PM  in Room 2B      3259-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Nathaniel Cummings  (Sarah Reed)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Selby, Samantha
at 1:00 PM  in Room 2B      3324-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Samantha Selby  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Musty, James
at 1:00 PM  in Room 2B      3343-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, James Musty  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. McWilliams, Gary S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3300-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Gary S. McWilliams  (Lucas Collins)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Cota, Patrick L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3369-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Patrick L. Cota  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      3434-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Loyer, Robert M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3472-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert M. Loyer  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      3458-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Palmer, Amos A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3582-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Amos A. Palmer  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Socia, Stephanie L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3563-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stephanie L. Socia  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Bachand, Justin
at 1:00 PM  in Room 2B      3557-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Justin Bachand  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Barrett, Julia
at 1:00 PM  in Room 2B      3602-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Julia Barrett  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Lattrelle, Robert
at 1:00 PM  in Room 2B      3625-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert Lattrelle  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Lafountain, Aaron J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3624-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Aaron J. Lafountain  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Diambou, Vanessa
at 1:00 PM  in Room 2B      3566-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Vanessa Diambou  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Dragoon, Neil R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3567-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Neil R. Dragoon  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Turner, George
at 1:00 PM  in Room 2B      3630-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, George Turner  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Goodell, Zachary J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3575-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Zachary J. Goodell  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Senna, Zachary P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3634-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Zachary P. Senna  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Keller, Daniel J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3636-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Daniel J. Keller  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Raab, Donald P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3672-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald P. Raab  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Farrell, Liam
at 1:00 PM  in Room 2B      3666-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Liam Farrell  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Webbley, Megan A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3695-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Megan A. Webbley  (Sally Adams)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Francis, Tyler
at 1:00 PM  in Room 2B      3698-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tyler Francis  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Heusner, Ashley
at 1:00 PM  in Room 2B      3707-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Ashley Heusner  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Medina, Richard
at 1:00 PM  in Room 2B      3716-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard Medina  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov.  5          State vs. Farrell, Liam
at 1:00 PM  in Room 2B      3873-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Liam Farrell  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Barrow, McKeever
at 1:00 PM  in Room 2B      3039-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, McKeever Barrow  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kingston, George
at 1:00 PM  in Room 2B      286-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, George Kingston

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      2774-7-10 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)
                            Probation Officer, Christie L. Dow
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      3039-8-10 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov.  5          State vs. Preston, Sara L. aka CARTER
at 1:00 PM  in Room 2B      1602-4-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sara L. Preston aka CARTER  (Sally Adams)
                            Probation Officer, Christine Dow

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  5          State vs. Karnezos, Anna
at 8:30 AM  in Room 2A      322-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Anna Karnezos  (Amanda Hemley Paulino)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Karnezos, Anna
at 8:30 AM  in Room 2A      3604-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Anna Karnezos  (Amanda Hemley Paulino)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wells, Catherine L.
at 8:30 AM  in Room 2A      3534-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Catherine L. Wells  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Airoldi, Ashley L.
at 9:30 AM  in Room 2A      329-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ashley L. Airoldi  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Dubuque, Crystal R.
at 9:30 AM  in Room 2A      334-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Crystal R. Dubuque

Wednesday, Nov.  5          State vs. Airoldi, Ashley L.
at 9:30 AM  in Room 2A      3745-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ashley L. Airoldi  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Rosenblum, Alison
at 10:30 AM in Room 2A      303-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Alison Rosenblum  (Paul S. Volk)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Grippin, Anna K.
at 10:30 AM in Room 2A      326-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Anna K. Grippin  (William R. Norful)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Rosenblum, Alison
at 10:30 AM in Room 2A      3459-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Alison Rosenblum  (Paul S. Volk)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Grippin, Anna K.
at 10:30 AM in Room 2A      3655-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Anna K. Grippin  (William R. Norful)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Hylton, William
at 10:30 AM in Room 2A      1713-5-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, William Hylton  (Michael J. Straub)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Loughlin, Colin M.
at 1:30 PM  in Room 2A      311-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Colin M. Loughlin  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wood, Christopher R.
at 1:30 PM  in Room 2A      325-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Christopher R. Wood  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wood, Christopher R.
at 1:30 PM  in Room 2A      325-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Christopher R. Wood  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Loughlin, Colin M.
at 1:30 PM  in Room 2A      3554-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Colin M. Loughlin  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wood, Christopher R.
at 1:30 PM  in Room 2A      3622-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Christopher R. Wood  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kokolo, Antoine
at 3:00 PM  in Room 2A      225-7-14 Cncs/Civil Suspension
                            Continuation of a contested hrg w/same j
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Antoine Kokolo  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kokolo, Antoine
at 3:00 PM  in Room 2A      2538-7-14 Cncr/Criminal
                            Continuation of a contested hrg w/same j
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Antoine Kokolo  (Leroy Yoder)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 6


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  6
at 08:30 AM in Room 2A      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3746-10-14 Cncr

Thursday,  Nov.  6          State vs. Carroll, Ian P.
at 8:30 AM  in Room 2A      355-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Ian P. Carroll  (Brooks McArthur)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Temple, Kayla
at 2:30 PM  in Room 2A      4055-10-11 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Kayla Temple  (Margaret Jansch)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis
                            Co-Counsel
                              Rory O. Malone

                              John Treadwell


Thursday,  Nov.  6          State vs. Pecor, Kyle R.
at 2:30 PM  in Room 2A      1628-5-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kyle R. Pecor  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Brandolino, Jessica
at 2:30 PM  in Room 2A      1756-5-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jessica Brandolino  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Brandolino, Jessica
at 2:30 PM  in Room 2A      2004-5-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jessica Brandolino  (Kathy J. Strahm)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Brandolino, Jessica
at 2:30 PM  in Room 2A      2321-6-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jessica Brandolino  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mitchell, Donald B.
at 2:30 PM  in Room 2A      4641-11-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald B. Mitchell  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mitchell, Donald B.
at 2:30 PM  in Room 2A      449-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald B. Mitchell  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 2:30 PM  in Room 2A      465-2-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mitchell, Donald B.
at 2:30 PM  in Room 2A      903-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald B. Mitchell  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Burnor, Tina M.
at 2:30 PM  in Room 2A      1003-3-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tina M. Burnor  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Lafferty, Logan S.
at 2:30 PM  in Room 2A      1347-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Logan S. Lafferty  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Love, Richard
at 2:30 PM  in Room 2A      1429-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Richard Love  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 2:30 PM  in Room 2A      1549-4-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Lafferty, Logan S.
at 2:30 PM  in Room 2A      1668-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Logan S. Lafferty  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mitchell, Donald B.
at 2:30 PM  in Room 2A      2047-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald B. Mitchell  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sibley, Dawn M.
at 2:30 PM  in Room 2A      2051-5-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Dawn M. Sibley  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Martin, Ashley
at 2:30 PM  in Room 2A      2768-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley R. Martin  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sibley, Dawn M.
at 2:30 PM  in Room 2A      2855-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Dawn M. Sibley  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Lafferty, Logan S.
at 2:30 PM  in Room 2A      2900-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Logan S. Lafferty  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Martin, Ashley
at 2:30 PM  in Room 2A      3150-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley R. Martin  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Martin, Ashley
at 2:30 PM  in Room 2A      3169-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley R. Martin  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Pecor, Kyle R.
at 2:30 PM  in Room 2A      3246-8-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kyle R. Pecor  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Downing, Amanda J.
at 2:30 PM  in Room 2A      4192-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amanda J. Downing  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bemis, Jordan P.
at 2:30 PM  in Room 2A      4289-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jordan P. Bemis  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sibley, Dawn M.
at 2:30 PM  in Room 2A      4287-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Dawn M. Sibley  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Cota, Marie
at 2:30 PM  in Room 2A      4337-9-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Marie Cota  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sibley, Dawn M.
at 2:30 PM  in Room 2A      4466-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Dawn M. Sibley  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Richer, Amber M. aka PALUMBO
at 2:30 PM  in Room 2A      4595-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Amber M. Richer aka PALUMBO  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Richer, Amber M. AKA Palumbo
at 2:30 PM  in Room 2A      4628-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Amber M. Richer aka PALUMBO  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mitchell, Donald B.
at 2:30 PM  in Room 2A      4658-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Donald B. Mitchell

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kidd, Tammy M.
at 2:30 PM  in Room 2A      4727-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tammy M. Kidd  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Pecor, Kyle R.
at 2:30 PM  in Room 2A      4745-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kyle R. Pecor
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gaboriault, Eva
at 2:30 PM  in Room 2A      4834-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Eva Gaboriault  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Richer, Amber M. aka PALUMBO
at 2:30 PM  in Room 2A      5030-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Amber M. Richer aka PALUMBO  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Downing, Amanda
at 2:30 PM  in Room 2A      5042-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amanda J. Downing  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Fuller, Jennifer
at 2:30 PM  in Room 2A      5397-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jennifer Fuller  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Downing, Amanda
at 2:30 PM  in Room 2A      5574-12-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amanda J. Downing  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Richer, Amber M. aka PALUMBO
at 2:30 PM  in Room 2A      52-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Amber M. Richer aka PALUMBO  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Martin, Ashley
at 2:30 PM  in Room 2A      174-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley R. Martin  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Downing, Amanda
at 2:30 PM  in Room 2A      267-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amanda J. Downing  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Temple, Kayla
at 2:30 PM  in Room 2A      327-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kayla Temple  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desautels, Daniel
at 2:30 PM  in Room 2A      394-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Daniel Desautels  (Brooks McArthur)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Langone, Melissa F.
at 2:30 PM  in Room 2A      411-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Melissa F. Langone  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Fuller, Jennifer
at 2:30 PM  in Room 2A      489-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jennifer Fuller  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Brooks, David L.
at 2:30 PM  in Room 2A      499-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, David L. Brooks  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez
                            Co-Counsel
                              Sarah Reed


Thursday,  Nov.  6          State vs. Downing, Amanda J.
at 2:30 PM  in Room 2A      525-2-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amanda J. Downing  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Edson, Melissa A.
at 2:30 PM  in Room 2A      869-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Melissa A. Edson  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 2:30 PM  in Room 2A      1479-5-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sibley, Dawn M.
at 2:30 PM  in Room 2A      2205-6-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Dawn M. Sibley  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Martin, Ashley R.
at 2:30 PM  in Room 2A      3250-9-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley R. Martin  (Sarah Reed)

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  6          State vs. Green, Stephen
at 8:30 AM  in Room 2B      1092-3-11 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Stephen Green  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      429-2-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wool, James R. aka NICHOLS
at 8:30 AM  in Room 2B      2617-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, James R. Wool aka NICHOLS  (Michael J. Straub)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bachand, Toni M.
at 8:30 AM  in Room 2B      5200-12-13 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Toni M. Bachand  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gray, Shasta
at 8:30 AM  in Room 2B      330-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Shasta Gray  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desilets, Ernest W.
at 8:30 AM  in Room 2B      693-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ernest W. Desilets  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Henning, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 2B      1044-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Peter R. Henning  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Hughes, Quan
at 8:30 AM  in Room 2B      1279-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Quan Hughes  (Mark A. Kaplan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Durett, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 2B      1351-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Jeffrey Durett  (Lucas Collins)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Louard, Kareem
at 8:30 AM  in Room 2B      1450-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Pine, Terri L.
at 8:30 AM  in Room 2B      1640-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Terri L. Pine  (Sally Adams)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 2B      1955-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Aguier, Agwik
at 8:30 AM  in Room 2B      2022-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Agwik Aguier  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Keenan, Logan A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2054-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Logan A. Keenan  (Sandra Lee)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Harris, Henry J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2085-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Henry J. Harris  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Boone, Emma
at 8:30 AM  in Room 2B      2094-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Emma Boone  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2254-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Quinlan, Jay P.
at 8:30 AM  in Room 2B      2267-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jay P. Quinlan  (Robert S. Behrens)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bajrovic, Nermin
at 8:30 AM  in Room 2B      2277-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Nermin Bajrovic  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gonzalez, Tereza
at 8:30 AM  in Room 2B      2289-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tereza Gonzalez  (Stacie Johnson)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wiltz, Robert J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2380-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert J. Wiltz  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Arthers, Aaron
at 8:30 AM  in Room 2B      2512-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Aaron Arthers  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Strait, Jennifer L. aka CHICOINE
at 8:30 AM  in Room 2B      2645-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jennifer L. Strait aka CHICOINE  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bonges, Henry A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2681-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Henry A. Bonges  (Douglas E. DiSabito)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Boucher, Travis
at 8:30 AM  in Room 2B      2727-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Travis Boucher  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Sojka, Stefan K.T.
at 8:30 AM  in Room 2B      2730-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stefan K.T. Sojka  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Willette, Tonya
at 8:30 AM  in Room 2B      2791-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Tonya J. Willette  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kinney, William
at 8:30 AM  in Room 2B      2815-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, William Kinney  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Onole, Elowehi
at 8:30 AM  in Room 2B      2765-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Elowehi Onole  (Sandra Lee)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Blow, Brandon
at 8:30 AM  in Room 2B      2830-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Brandon Blow  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          Kwon, Soon K. vs. City of Burlington
at 8:30 AM  in Room 2B      37-8-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Soon K. Kwon  (William Towle)
                            Appellee, City of Burlington  (Richard Haesler)

Thursday,  Nov.  6          Kwon, Soon K. vs. City of Burlington
at 8:30 AM  in Room 2B      38-8-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Soon K. Kwon  (William Towle)
                            Appellee, City of Burlington  (Richard Haesler)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Maynard, James
at 8:30 AM  in Room 2B      2956-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, James Maynard  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Muderhwa, Kwindja
at 8:30 AM  in Room 2B      2940-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Kwindja Muderhwa  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Guilmette, Christine T.
at 8:30 AM  in Room 2B      3059-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christine T. Guilmette  (Sandra Lee)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kamalsky, Kristen L.
at 8:30 AM  in Room 2B      3275-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Kristen L. Kamalsky  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gonzalezdeprice, Marilu
at 8:30 AM  in Room 2B      3408-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Marilu Gonzalezdeprice  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wedderburn, Dennis
at 8:30 AM  in Room 2B      3418-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Dennis Wedderburn  (William R. Norful)

Thursday,  Nov.  6          Kuljancic, Dervisa vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      50-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Dervisa Kuljancic  (Christopher J. McVeigh)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Nov.  6          White, Jason J. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      52-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Jason J. White
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Nov.  6          Gardner, Earl H. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      53-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Earl H. Gardner
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Nov.  6          Davis, Zackery T. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      54-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Zackery T. Davis  (Michael J. Palumbo)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desilets, Ernest W.
at 8:30 AM  in Room 2B      843-3-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ernest W. Desilets  (Kathy J. Strahm)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J
at 8:30 AM  in Room 2B      1012-3-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3151-8-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      4162-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      4661-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      5490-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      535-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      721-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Henning, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 2B      1313-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Peter R. Henning  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 2B      1585-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 2B      1736-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Pine, Terri L.
at 8:30 AM  in Room 2B      1749-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Terri L. Pine  (Sally Adams)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 2B      260898/Other Ticket
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Julie Desautels

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bachand, Toni M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1914-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Toni M. Bachand  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2371-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 2B      2520-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2674-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2993-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Blow, Brandon
at 8:30 AM  in Room 2B      3013-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Brandon Blow  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. Willette, Tonya
at 8:30 AM  in Room 2B      3050-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Tonya J. Willette  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 2B      3212-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wiltz, Robert J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3413-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert J. Wiltz  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 2B      3376-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 2B      3482-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Guilmette, Christine T.
at 8:30 AM  in Room 2B      3665-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christine T. Guilmette  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kinney, William
at 8:30 AM  in Room 2B      4154-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, William Kinney  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Claire Potvin
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Arbo, Traci M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2081-6-14 Cncr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Traci M. Arbo  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Nov.  6          State vs. Scarola, James
at 1:00 PM  in Room 2B      4240-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, James Scarola  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis
                            Co-Counsel
                              Leroy Yoder

                              Lucas Collins

                              Emily McCarthy


Thursday,  Nov.  6          State vs. Gage, Justin D.
at 1:00 PM  in Room 2B      1194-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Justin D. Gage  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. King, Allyssa C.
at 1:00 PM  in Room 2B      1628-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Allyssa C. King  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Thomas, Jerry J.
at 1:00 PM  in Room 2B      1685-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Jerry J. Thomas  (Sally Adams)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Deuso, Virginia L.
at 1:00 PM  in Room 2B      1802-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Virginia L. Deuso  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Young, Sarah
at 1:00 PM  in Room 2B      2835-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sarah Young  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Knapp, Peter D.
at 2:00 PM  in Room 2B      2783-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Peter D. Knapp  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Loughlin, Colin
at 2:00 PM  in Room 2B      5810-11-05 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Colin M. Loughlin  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Haskins, Glen Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      4201-10-11 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Glen Haskins Jr.  (Robert W. Katims)
                            Probation Officer, Lincoln Barbieri

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gallow, Richard
at 2:00 PM  in Room 2B      519-2-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Richard Gallow  (Harley G. Brown)
                            Attorney General's office, Robert LaRose  (Robert M. LaRose)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mai, Tam
at 2:00 PM  in Room 2B      5430-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tam Mai  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tomlinson, Fitzroy
at 2:00 PM  in Room 2B      2237-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Fitzroy Tomlinson  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Azoulay, Ittai
at 2:00 PM  in Room 2B      2305-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Ittai Azoulay  (Brice C. Simon)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tomlinson, Fitzroy
at 2:00 PM  in Room 2B      2810-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Fitzroy Tomlinson  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mai, Tam
at 2:00 PM  in Room 2B      3006-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Tam Mai  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mai, Tam
at 2:00 PM  in Room 2B      3425-8-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Tam Mai  (Charles Jordan Handy)
                            Guardian ad Litem, Michael H. Venuti
                            Probation Officer, Doug Densmore
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mai, Tam
at 2:00 PM  in Room 2B      3836-9-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Tam Mai  (Charles Jordan Handy)
                            Guardian ad Litem, Michael H. Venuti
                            Probation Officer, Doug Densmore

Thursday,  Nov.  6          State vs. Mai, Tam
at 2:00 PM  in Room 2B      4403-11-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tam Mai  (Charles Jordan Handy)
                            Guardian ad Litem, Michael H. Venuti
                            Probation Officer, Doug Densmore
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Grasso, Anthony W.
at 3:00 PM  in Room 2B      1270-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Anthony W. Grasso  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Grasso, Anthony W.
at 3:00 PM  in Room 2B      2604-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Anthony W. Grasso  (Sally Adams)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Frazier, Bryan
at 3:00 PM  in Room 2B      5283-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bryan Frazier  (Jessica L. Burke)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov.  6          State vs. Knowles, Thomas II
at 3:00 PM  in Room 2B      1250-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Thomas Knowles II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Knowles, Thomas II
at 3:00 PM  in Room 2B      2569-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Thomas Knowles II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Edwards, Kadeen K.
at 3:00 PM  in Room 2B      3632-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kadeen K. Edwards  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov.  6          State vs. McNeil, Jeremy
at 3:00 PM  in Room 2B      3709-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jeremy McNeil  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Johnson, Kareem
at 3:00 PM  in Room 2B      3708-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem Johnson  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov.  6          State vs. Edwards, Kadeen K.
at 3:00 PM  in Room 2B      3710-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kadeen K. Edwards  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  6
at 01:30 PM in Room 3A      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3654-10-14 Cncr

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bushey, Karen K.
at 1:30 PM  in Room 3A      4959-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Karen K. Bushey  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Rotax, Jeffrey A.
at 1:30 PM  in Room 3A      5531-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jeffrey A. Rotax  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kent, Gregory L.
at 1:30 PM  in Room 3A      227-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Gregory L. Kent  (Austin R. Gray)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Suri, Mauveen
at 1:30 PM  in Room 3A      401-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Mauveen Suri  (Jessica L. Burke)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Smith, Matthew
at 1:30 PM  in Room 3A      772-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Matthew Smith

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bevins, Ronald L.
at 1:30 PM  in Room 3A      1232-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ronald L. Bevins

Thursday,  Nov.  6          State vs. Keelty, David R.
at 1:30 PM  in Room 3A      1689-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, David R. Keelty  (Jessica L. Burke)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Hannon, Edward A.
at 1:30 PM  in Room 3A      1748-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Edward A. Hannon

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ritchie, Heidi
at 1:30 PM  in Room 3A      1844-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heidi Ritchie  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Brodie, David M.
at 1:30 PM  in Room 3A      1846-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, David M. Brodie

Thursday,  Nov.  6          State vs. Croteau, Dayna H.
at 1:30 PM  in Room 3A      1849-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dayna H. Croteau  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Latulippe, Andrew T.
at 1:30 PM  in Room 3A      2137-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Andrew T. Latulippe  (Jessica Brown)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ruhl, Jeremiah D.
at 1:30 PM  in Room 3A      2124-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jeremiah D. Ruhl

Thursday,  Nov.  6          State vs. Croteau, Dayna H.
at 1:30 PM  in Room 3A      2319-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dayna H. Croteau  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bevins, Ronald L.
at 1:30 PM  in Room 3A      2491-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ronald L. Bevins  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Bushey, Karen K.
at 1:30 PM  in Room 3A      2455-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Karen K. Bushey  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ingerson, Nicholas T.
at 1:30 PM  in Room 3A      2537-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Nicholas T. Ingerson

Thursday,  Nov.  6          State vs. Davis, Amy J.
at 1:30 PM  in Room 3A      2549-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Amy J. Davis  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ryan, Patrick T.
at 1:30 PM  in Room 3A      2686-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Patrick T. Ryan  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Lopez, Justin E.
at 1:30 PM  in Room 3A      2711-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Justin E. Lopez  (Margaret Jansch)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Cummings, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 3A      2703-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremy Cummings  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Drummond, Kamisha
at 1:30 PM  in Room 3A      2762-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Kimisha Drummond

Thursday,  Nov.  6          State vs. Clark, Andrew B.
at 1:30 PM  in Room 3A      2768-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Andrew B. Clark  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Francis, Shauna J.
at 1:30 PM  in Room 3A      2913-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Shauna J. Francis  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Appel, Bernard
at 2:30 PM  in Room 3A      2732-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Bernard Appel  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Appel, Bernard
at 2:30 PM  in Room 3A      2302-6-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Bernard Appel  (Jasdeep S. Pannu)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 10


Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 10          State vs. Green, Stephen
at 8:30 AM  in Room 3A      1092-3-11 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Stephen Green  (Jasdeep S. Pannu)

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      429-2-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Wool, James R. aka NICHOLS
at 8:30 AM  in Room 3A      2617-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, James R. Wool aka NICHOLS  (Michael J. Straub)

Monday,    Nov. 10          State vs. Nokes, Jason
at 8:30 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Monday,    Nov. 10          State vs. Bachand, Toni M.
at 8:30 AM  in Room 3A      5200-12-13 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Toni M. Bachand  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Gray, Shasta
at 8:30 AM  in Room 3A      330-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Shasta Gray  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Desilets, Ernest W.
at 8:30 AM  in Room 3A      693-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ernest W. Desilets  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Henning, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 3A      1044-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Peter R. Henning  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Nov. 10          State vs. Hughes, Quan
at 8:30 AM  in Room 3A      1279-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Quan Hughes  (Mark A. Kaplan)

Monday,    Nov. 10          State vs. Durett, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 3A      1351-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Jeffrey Durett  (Lucas Collins)

Monday,    Nov. 10          State vs. Louard, Kareem
at 8:30 AM  in Room 3A      1450-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Pine, Terri L.
at 8:30 AM  in Room 3A      1640-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Terri L. Pine  (Sally Adams)

Monday,    Nov. 10          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 3A      1955-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Aguier, Agwik
at 8:30 AM  in Room 3A      2022-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Agwik Aguier  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Keenan, Logan A.
at 8:30 AM  in Room 3A      2054-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Logan A. Keenan  (Sandra Lee)

Monday,    Nov. 10          State vs. Harris, Henry J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2085-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Henry J. Harris  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Boone, Emma
at 8:30 AM  in Room 3A      2094-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Emma Boone  (Jasdeep S. Pannu)

Monday,    Nov. 10          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2254-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)

Monday,    Nov. 10          State vs. Quinlan, Jay P.
at 8:30 AM  in Room 3A      2267-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jay P. Quinlan  (Robert S. Behrens)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Bajrovic, Nermin
at 8:30 AM  in Room 3A      2277-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Nermin Bajrovic  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Nov. 10          State vs. Gonzalez, Tereza
at 8:30 AM  in Room 3A      2289-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tereza Gonzalez  (Stacie Johnson)

Monday,    Nov. 10          State vs. Wiltz, Robert J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2380-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert J. Wiltz  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Arthers, Aaron
at 8:30 AM  in Room 3A      2512-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Aaron Arthers  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Strait, Jennifer L. aka CHICOINE
at 8:30 AM  in Room 3A      2645-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jennifer L. Strait aka CHICOINE  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Bonges, Henry A.
at 8:30 AM  in Room 3A      2681-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Henry A. Bonges  (Douglas E. DiSabito)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Boucher, Travis
at 8:30 AM  in Room 3A      2727-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Travis Boucher  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Sojka, Stefan K.T.
at 8:30 AM  in Room 3A      2730-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stefan K.T. Sojka  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Nov. 10          State vs. Willette, Tonya
at 8:30 AM  in Room 3A      2791-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Tonya J. Willette  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Kinney, William
at 8:30 AM  in Room 3A      2815-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, William Kinney  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Onole, Elowehi
at 8:30 AM  in Room 3A      2765-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Elowehi Onole  (Sandra Lee)

Monday,    Nov. 10          State vs. Blow, Brandon
at 8:30 AM  in Room 3A      2830-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Brandon Blow  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Maynard, James
at 8:30 AM  in Room 3A      2956-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, James Maynard  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Muderhwa, Kwindja
at 8:30 AM  in Room 3A      2940-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Kwindja Muderhwa  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov. 10          State vs. Barrow, McKeever
at 8:30 AM  in Room 3A      3039-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, McKeever Barrow  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Guilmette, Christine T.
at 8:30 AM  in Room 3A      3059-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christine T. Guilmette  (Sandra Lee)

Monday,    Nov. 10          State vs. Kamalsky, Kristen L.
at 8:30 AM  in Room 3A      3275-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Kristen L. Kamalsky  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Nov. 10          State vs. Gonzalezdeprice, Marilu
at 8:30 AM  in Room 3A      3408-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Marilu Gonzalezdeprice  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Wedderburn, Dennis
at 8:30 AM  in Room 3A      3418-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Dennis Wedderburn  (William R. Norful)

Monday,    Nov. 10          State vs. Desilets, Ernest W.
at 8:30 AM  in Room 3A      843-3-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ernest W. Desilets  (Kathy J. Strahm)

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J
at 8:30 AM  in Room 3A      1012-3-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      3151-8-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      4162-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      4661-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      5490-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      535-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      721-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Henning, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 3A      1313-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Peter R. Henning  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Nov. 10          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 3A      1585-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)

Monday,    Nov. 10          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 3A      1736-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov. 10          State vs. Pine, Terri L.
at 8:30 AM  in Room 3A      1749-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Terri L. Pine  (Sally Adams)

Monday,    Nov. 10          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 3A      260898/Other Ticket
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Julie Desautels

Monday,    Nov. 10          State vs. Bachand, Toni M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1914-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Toni M. Bachand  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2371-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)

Monday,    Nov. 10          State vs. Desautels, Julie
at 8:30 AM  in Room 3A      2520-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Julie Desautels  (Sandra Lee)

Monday,    Nov. 10          State vs. Nelson, Jeremiah J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2674-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeremiah J. Nelson  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Anderson, Joshua J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2993-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Anderson  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Blow, Brandon
at 8:30 AM  in Room 3A      3013-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Brandon Blow  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Willette, Tonya
at 8:30 AM  in Room 3A      3050-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Tonya J. Willette  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 3A      3212-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov. 10          State vs. Wiltz, Robert J.
at 8:30 AM  in Room 3A      3413-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert J. Wiltz  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 10          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 3A      3376-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)

Monday,    Nov. 10          State vs. Louard, Kareem G.
at 8:30 AM  in Room 3A      3482-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kareem G. Louard  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Guilmette, Christine T.
at 8:30 AM  in Room 3A      3665-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christine T. Guilmette  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Kinney, William
at 8:30 AM  in Room 3A      4154-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, William Kinney  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Claire Potvin
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          Kwon, Soon K. vs. City of Burlington
at 10:00 AM in Room 3A      37-8-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Soon K. Kwon  (William Towle)
                            Appellee, City of Burlington  (Richard Haesler)

Monday,    Nov. 10          Kwon, Soon K. vs. City of Burlington
at 10:00 AM in Room 3A      38-8-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Soon K. Kwon  (William Towle)
                            Appellee, City of Burlington  (Richard Haesler)

Monday,    Nov. 10          Kuljancic, Dervisa vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      50-9-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Dervisa Kuljancic  (Christopher J. McVeigh)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Monday,    Nov. 10          White, Jason J. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      52-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Jason J. White
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Monday,    Nov. 10          Gardner, Earl H. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      53-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Earl H. Gardner
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Monday,    Nov. 10          Davis, Zackery T. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      54-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Zackery T. Davis  (Michael J. Palumbo)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 10          State vs. Haynes, Thomas
at 8:30 AM  in Room 2B      2982-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Thomas L. Haynes
                            Probation Officer, Merry Kay Shernock
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Denning, George W.
at 1:30 PM  in Room 2B      1982-6-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, George W. Denning  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 10          State vs. Gotavaskas, Anthony
at 1:30 PM  in Room 2B      3179-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony Gotavaskas  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Gotavaskas, Anthony
at 1:30 PM  in Room 2B      3637-10-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony Gotavaskas  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 10          State vs. Port, Michael
at 3:30 PM  in Room 2B      3186-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Michael Port  (Paul S. Volk)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 10          State vs. Vetters, Jeramie
at 3:30 PM  in Room 2B      2039-5-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Jeramie Vetters  (Kathy J. Strahm)
                            Probation Officer, Ethan Bacon
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 10          State vs. Vetters, Jeramie
at 3:30 PM  in Room 2B      4791-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Jeramie Vetters  (Kathy J. Strahm)

Monday,    Nov. 10          State vs. Jarvis, Scott
at 3:30 PM  in Room 2B      2518-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Scott Jarvis  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 10          State vs. Folks, Brian
at 3:30 PM  in Room 2B      3313-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Brian Folks  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 10          State vs. Martin, Travis
at 3:30 PM  in Room 2B      3455-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Travis Martin  (Laurie LeClair)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 12


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      5385-12-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      5532-12-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      178-1-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ross, Grace A.
at 8:30 AM  in Room 2B      1726-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Grace A. Ross  (Harley G. Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Davis, Stuart W.
at 8:30 AM  in Room 2B      1934-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Stuart W. Davis  (Thomas J. Sherrer)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      1954-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Estiverne, Guy R.
at 8:30 AM  in Room 2B      2214-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Guy R. Estiverne  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      2138-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Santor, Elanie
at 8:30 AM  in Room 2B      2429-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Elanie Santor  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Gaudette, Tory A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2667-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tory A. Gaudette  (Kathy J. Strahm)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Trudell, Megan E.
at 8:30 AM  in Room 2B      2719-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Megan E. Trudell  (Frank Twarog)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Mulliss, Ramsey A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2751-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Ramsey A. Mulliss  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hodder, Jessica
at 8:30 AM  in Room 2B      2819-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jessica Hodder  (Richard R. Goldsborough)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Luciano, Crystal
at 8:30 AM  in Room 2B      2855-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Crystal Luciano  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Santor, Elanie
at 8:30 AM  in Room 2B      2968-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Elanie Santor  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      2903-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carpenter, Lisa R.
at 8:30 AM  in Room 2B      2918-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lisa R. Carpenter  (Jason Sawyer)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hill, Marie A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2983-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Marie A. Hill  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Relyea, Betsy
at 8:30 AM  in Room 2B      2944-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Betsy Relyea  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hodder, Jessica
at 8:30 AM  in Room 2B      3080-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jessica Hodder  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3127-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lowry, Rhonda
at 8:30 AM  in Room 2B      3188-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Rhonda Lowry  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3200-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ward, Christopher
at 8:30 AM  in Room 2B      3206-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Christopher Ward  (Mark A. Kaplan)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3229-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ross, Grace A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3243-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Grace A. Ross  (Harley G. Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3253-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Daniel, Cody
at 8:30 AM  in Room 2B      3285-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Cody Daniel  (Douglas G. Kallen)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Johnson, Jeremy
at 8:30 AM  in Room 2B      3261-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jeremy Johnson  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Martin, Jacob
at 8:30 AM  in Room 2B      3336-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jacob Martin  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Ashley D.
at 8:30 AM  in Room 2B      3393-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ashley D. Sawyer  (Harley G. Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lesson, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3435-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert Lesson  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Reilly, Ilona A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3400-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Ilona A. Reilly  (Frank Twarog)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Castle, Scott
at 8:30 AM  in Room 2B      3542-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Scott Castle  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Przepioski, David J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3501-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, David J. Przepioski  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Flagg, Peter P.
at 8:30 AM  in Room 2B      3558-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Peter P. Flagg  (Jason Sawyer)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Heth, Michael
at 8:30 AM  in Room 2B      3603-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michael Heth  (Mark A. Kaplan)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carpenter, Michael A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3633-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Michael A. Carpenter  (Harley G. Brown)
                            Attorney for victim, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Spivack, Samuel D.
at 8:30 AM  in Room 2B      3639-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Samuel D. Spivack  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Jay, Zachary
at 8:30 AM  in Room 2B      3702-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zachary Jay  (Jordana M Levine)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Lake, Chloe B.
at 8:30 AM  in Room 2B      3669-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Chloe B. Lake  (Richard C. Bothfeld)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Morey, Sarina E.
at 8:30 AM  in Room 2B      3591-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Sarina E. Morey  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Liao, Minyi
at 8:30 AM  in Room 2B      3673-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Minyi Liao  (Paul S. Volk)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Cross, Duane A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3717-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Duane A. Cross
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carpenter, Michael A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3742-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Michael A. Carpenter  (Harley G. Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Gardner, Nicholas K.
at 8:30 AM  in Room 2B      3760-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Nicholas K. Gardner  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Young, Alina
at 8:30 AM  in Room 2B      3754-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Alina Young AKA Labombard  (Sally Adams)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Banks, Peter
at 8:30 AM  in Room 2B      2532-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Peter Banks  (Kurt M. Hughes)

Wednesday, Nov. 12          State vs. McLellan, Rahsaan A.
at 8:30 AM  in Room 2B      775-2-09 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Rahsaan A. McLellan  (Clare O'Shaughnessy)
                            Probation Officer, Suzanne Dubuc
                            Counsel for Victim, Gayle Weiss  (Kurt M. Hughes)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bowen, Theodore S. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      2472-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Theodore S. Bowen Jr.  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Maria Godleski
                            Attorney for victim, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bowen, Theodore S. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      2917-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Theodore S. Bowen Jr.  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Maria Godleski
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Wheeler, Thomas R. Jr.
at 9:30 AM  in Room 2B      250459/Other Ticket
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Thomas R. Wheeler Jr.

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ali, Hassan
at 9:30 AM  in Room 2B      2612-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Hassan K. Ali  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ring, Calvin
at 9:30 AM  in Room 2B      3618-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Calvin Ring

Wednesday, Nov. 12          State vs. Wrisley, Kenneth
at 9:30 AM  in Room 2B      3663-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Kenneth Wrisley  (John B. St. Francis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ali, Hassan K.
at 9:30 AM  in Room 2B      3713-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Hassan K. Ali
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Wilkinson, James R.
at 9:30 AM  in Room 2B      3795-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, James R. Wilkinson  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 12          State vs. O'Brien, Jay W.
at 9:30 AM  in Room 2B      3816-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jay W. O'Brien  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. O'Brien, Jay W.
at 9:30 AM  in Room 2B      5477-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jay W. O'Brien  (Brooks McArthur)
                            Probation Officer, Andrea Foster
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 12
at 01:00 PM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3800-10-14 Cncr

Wednesday, Nov. 12          State vs. Albarelli, Cameron
at 1:00 PM  in Room 2B      2922-7-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Cameron Albarelli  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Albarelli, Cameron
at 1:00 PM  in Room 2B      3914-8-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Cameron Albarelli  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Sawyer, Brandon
at 1:00 PM  in Room 2B      4189-9-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Brandon Sawyer  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hill, Clifford L. III
at 1:00 PM  in Room 2B      1289-4-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Clifford L. Hill III  (Lucas Collins)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Champney, Walter
at 1:00 PM  in Room 2B      2393-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Walter Champney  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Grant, Jeremy P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3124-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jeremy P. Grant  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ackley, Hannah
at 1:00 PM  in Room 2B      3328-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Hannah E. Ackley  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              Sarah Reed


Wednesday, Nov. 12          State vs. Bessette, Nicole L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3258-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Nicole L. Bessette  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ackley, Hannah E.
at 1:00 PM  in Room 2B      3331-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Hannah E. Ackley  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Warnecke, Mathew P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3357-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Mathew P. Warnecke  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Rapacki, Kelly
at 1:00 PM  in Room 2B      3410-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kelly Rapacki  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Dubuque, Donnie A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3296-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Donnie A. Dubuque

Wednesday, Nov. 12          State vs. Rapacki, Kelly
at 1:00 PM  in Room 2B      3584-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kelly Rapacki  (Sarah Reed)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Smith, Eric A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3606-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Eric A. Smith  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Ceric, Eric E.
at 1:00 PM  in Room 2B      3648-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Eric E. Ceric  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Francis, Shawn P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3592-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Shawn P. Francis  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Cross, Harold P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3613-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Harold P. Cross  (Sarah Reed)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Mack, Kevin
at 1:00 PM  in Room 2B      3616-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kevin Mack  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Rodgers, Benjamin
at 1:00 PM  in Room 2B      3661-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Benjamin Rodgers  (Sandra Lee)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Rounds, Matthew J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3703-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Matthew J. Rounds  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Clark, Toby M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3611-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Toby M. Clark  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bessette, Krista L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3610-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Krista L. Bessette  (Sally Adams)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Tatro, Amanda L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3662-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Amanda L. Tatro  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Parker, Dequan M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3659-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Dequan M. Parker  (Sally Adams)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Peters, Devin K.
at 1:00 PM  in Room 2B      3660-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Devin K. Peters  (Bryan E. Dodge)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Dubuque, Crystal R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3668-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Crystal R. Dubuque  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hoag, Brenden
at 1:00 PM  in Room 2B      3656-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Brenden Hoag  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Kapetanovic, Rijad
at 1:00 PM  in Room 2B      3720-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Rijad Kapetanovic  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Platt, Joseph
at 1:00 PM  in Room 2B      3714-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Joseph Platt  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Garvey, Joshua M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3743-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joshua M. Garvey  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Gabric, Jason A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3757-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jason A. Gabric  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 12          State vs. Casey, Joseph R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3761-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Joseph R. Casey  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Burdo, Jennifer
at 1:00 PM  in Room 2B      3759-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jennifer Burdo  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hill, Clifford L. III
at 1:00 PM  in Room 2B      3781-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Clifford L. Hill III  (Lucas Collins)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Cameron, Jeffrey B.
at 1:00 PM  in Room 2B      3791-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jeffrey B. Cameron  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carpenter, Etienne
at 1:00 PM  in Room 2B      3794-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Etienne Carpenter  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 12          State vs. Robinson, Natasha
at 1:00 PM  in Room 2B      3803-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Natasha Robinson  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bessette, Nicole L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3727-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Nicole L. Bessette  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Garvey, Joshua M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3861-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joshua M. Garvey  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Smith, Eric
at 1:00 PM  in Room 2B      2703-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Eric A. Smith  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Daniel King
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 12          State vs. Smith, Eric
at 1:00 PM  in Room 2B      4769-11-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Eric A. Smith  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Daniel King

Wednesday, Nov. 12          State vs. Smith, Eric
at 1:00 PM  in Room 2B      252-1-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Eric A. Smith  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Daniel King
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 12          State vs. Cassler, Mark I.
at 8:30 AM  in Room 2A      313-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Mark I. Cassler  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Nov. 12          State vs. White, Jacob C.
at 8:30 AM  in Room 2A      333-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jacob C. White  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. White, Jacob C.
at 8:30 AM  in Room 2A      3544-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jacob C. White  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Cassler, Mark I.
at 8:30 AM  in Room 2A      3452-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Mark I. Cassler  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Nov. 12          State vs. White, Jacob C.
at 8:30 AM  in Room 2A      3342-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jacob C. White  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carvache, Erick
at 9:30 AM  in Room 2A      297-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Erick Carvache  (Robert W. Katims)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Parry, Ethan D.
at 9:30 AM  in Room 2A      328-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ethan D. Parry  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. O'Brien, Donald B.
at 9:30 AM  in Room 2A      331-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Donald B. O'Brien  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Carvache, Erick
at 9:30 AM  in Room 2A      3397-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Erick Carvache  (Robert W. Katims)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Parry, Ethan D.
at 9:30 AM  in Room 2A      3671-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ethan D. Parry  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. O'Brien, Donald B.
at 9:30 AM  in Room 2A      3658-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Donald B. O'Brien  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bourdeau, Kiley C.
at 10:30 AM in Room 2A      307-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kiley C. Bourdeau  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Byington, Annelies
at 10:30 AM in Room 2A      337-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Annelies S. Byington  (John L. Pacht)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Bourdeau, Kiley C.
at 10:30 AM in Room 2A      3530-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kiley C. Bourdeau  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Byington, Annelies S.
at 10:30 AM in Room 2A      3729-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Annelies S. Byington  (John L. Pacht)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Peck, Chace C.
at 1:30 PM  in Room 2A      305-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Chace C. Peck  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Morel, Matthew A.
at 1:30 PM  in Room 2A      304-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Matthew A. Morel  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Morel, Matthew A.
at 1:30 PM  in Room 2A      3287-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Matthew A. Morel  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Peck, Chace C.
at 1:30 PM  in Room 2A      3337-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Chace C. Peck  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 12          State vs. Hoag, Brenden
at 3:00 PM  in Room 2A      330-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Brenden Hoag

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 13


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      4972-12-12 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      137-1-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Pettinelli, Jennifer
at 2:30 PM  in Room 2A      2603-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jennifer Pettinelli  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Rayta, Richard P. III
at 2:30 PM  in Room 2A      2783-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard P. Rayta III  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Rayta, Richard P. III
at 2:30 PM  in Room 2A      2760-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard P. Rayta III  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Rayta, Richard P. III
at 2:30 PM  in Room 2A      4842-11-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard P. Rayta III  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Lauf, Cameron R.
at 2:30 PM  in Room 2A      264-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Cameron R. Lauf  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov. 13          State vs. Rayta, Richard P. III
at 2:30 PM  in Room 2A      300-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard P. Rayta III  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      353-1-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      775-3-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      1775-5-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Rayta, Richard P. III
at 2:30 PM  in Room 2A      2314-7-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard P. Rayta III  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Raymond, James P.
at 2:30 PM  in Room 2A      2359-7-14 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, James P. Raymond  (Sarah Reed)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 13          State vs. Emery, James C.
at 10:00 AM in Room 2B      3350-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Emery, James C.
at 10:00 AM in Room 2B      3429-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 13          State vs. Walker, Jamal
at 1:30 PM  in Room 2B      5459-12-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Jamal Walker  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Provost, Tracy L.
at 1:30 PM  in Room 2B      187-6-14 Cncs/Civil Suspension
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tracy L. Provost  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Provost, Tracy L.
at 1:30 PM  in Room 2B      2041-6-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tracy L. Provost  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Walker, Jamal
at 1:30 PM  in Room 2B      5536-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jamal Walker  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Waite, Ricky D. Sr.
at 1:30 PM  in Room 2B      1784-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Ricky D. Waite Sr.  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Nov. 13          State vs. Glover, Elliott
at 1:30 PM  in Room 2B      2186-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Elliott Glover  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Slingerland, Laurie A.
at 1:30 PM  in Room 2B      2527-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Laurie A. Slingerland  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Adam, Abdirahman
at 1:30 PM  in Room 2B      3409-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Abdirahman Adam  (Harley G. Brown)
                            Guardian ad Litem, Thomas J. O'Brien
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Adam, Abdirahman
at 1:30 PM  in Room 2B      3450-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Abdirahman Adam  (Harley G. Brown)
                            Guardian ad Litem, Thomas J. O'Brien
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Provost, Tracy
at 1:30 PM  in Room 2B      5433-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tracy L. Provost
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Walker, Jamal
at 1:30 PM  in Room 2B      3291-8-10 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Jamal Walker  (Harley G. Brown)
                            Probation Officer, Christine Barrows

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      233-1-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary T.
at 2:30 PM  in Room 2B      920-3-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino
                            Probation Officer, Michelle Pisegna

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      2976-7-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      4180-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      4505-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      281-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov. 13          State vs. Marcelino, Mary
at 2:30 PM  in Room 2B      320-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mary T. Marcelino  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Casey, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2B      1105-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heather L. Casey  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Casey, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2B      1350-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heather L. Casey  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. True, Rian
at 3:30 PM  in Room 2B      1790-5-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Rian True  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Weiss, Andrew J.
at 3:30 PM  in Room 2B      5247-12-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Andrew J. Weiss  (Edward M. Kenney)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Johnson, Joshua J.
at 3:30 PM  in Room 2B      1093-4-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Joshua J. Johnson  (Jessica L. Burke)
                            Probation Officer, Diane Reynolds

Thursday,  Nov. 13          State vs. Beach, Tara E.
at 3:30 PM  in Room 2B      2521-7-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tara E. Beach  (Edward M. Kenney)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Casey, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2B      5489-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heather L. Casey  (Sandra Lee)
                            Attorney for victim, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Lavallee, Breanna
at 3:30 PM  in Room 2B      51-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Breanna Lavallee  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov. 13          State vs. Casey, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2B      49-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heather L. Casey  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Casey, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2B      761-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Heather L. Casey  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 13          State vs. Pontsang, Jigme T.
at 3:30 PM  in Room 2B      1737-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jigme T. Pontsang  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Young, Windsong
at 3:30 PM  in Room 2B      2367-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Windsong Young  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 13          State vs. Beach, Tara E.
at 3:30 PM  in Room 2B      2623-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tara E. Beach  (Edward M. Kenney)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Lavallee, Breanna
at 3:30 PM  in Room 2B      3183-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Breanna Lavallee  (Lucas Collins)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 14


Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      1431-4-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      1479-4-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3346-8-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      4414-10-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      5074-11-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      5530-12-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      332-1-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      372-2-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Robar, Joseph R.
at 8:30 AM  in Room 2B      519-2-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joseph R. Robar  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Sabree, Rashad
at 8:30 AM  in Room 2B      2228-6-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Rashad Sabree  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Sabree, Rashad
at 8:30 AM  in Room 2B      5282-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Rashad Sabree  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Blow, Adam W.
at 8:30 AM  in Room 2B      1887-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Adam W. Blow  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 14          State vs. Richardson, Casey
at 9:30 AM  in Room 2B      2925-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Casey Richardson  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Latulippe, Wayne A.
at 9:30 AM  in Room 2B      673-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Wayne A. Latulippe  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Latulippe, Wayne A.
at 9:30 AM  in Room 2B      1177-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Wayne A. Latulippe  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Birchmore, Tony R. AKA Anthony
at 9:30 AM  in Room 2B      1284-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tony R. Birchmore AKA Anthony  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 14          State vs. Montagne, Timothy J.
at 9:30 AM  in Room 2B      1891-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Timothy J. Montagne  (Jasdeep S. Pannu)

Friday,    Nov. 14          State vs. Montgomery, Jervon
at 9:30 AM  in Room 2B      2071-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Jervon Montgomery  (Jasdeep S. Pannu)
                            Guardian ad Litem, Nadine Hoffman
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Lembesis, Sarah
at 1:30 PM  in Room 2B      2354-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sarah Lembesis  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2517-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2564-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2614-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2617-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2625-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2668-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Lembesis, Sarah
at 1:30 PM  in Room 2B      2973-8-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sarah Lembesis  (Lucas Collins)

Friday,    Nov. 14          State vs. Riley, Shawn P.
at 2:30 PM  in Room 2B      5313-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Shawn P. Riley  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 14          State vs. Riley, Shawn P.
at 2:30 PM  in Room 2B      987-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Shawn P. Riley  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Riley, Shawn P.
at 2:30 PM  in Room 2B      4571-10-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Shawn P. Riley  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Riley, Shawn P.
at 2:30 PM  in Room 2B      5108-11-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Shawn P. Riley  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3001-8-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3033-8-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3211-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      1806-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      2015-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3056-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3406-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)

Friday,    Nov. 14          State vs. Gelineau, Bradley A.
at 2:30 PM  in Room 2B      3626-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradley A. Gelineau  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Schneider, Skylar
at 2:30 PM  in Room 2B      3589-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Skylar Schneider  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Lynch, Clarence
at 3:30 PM  in Room 2B      1333-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Clarence Lynch  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 14          State vs. Seals, Sundance O.
at 3:30 PM  in Room 2B      3252-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Sundance O. Seals  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Stone, Eric
at 3:30 PM  in Room 2B      3339-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Eric Stone  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Pliskaner, Joshua E.
at 3:30 PM  in Room 2B      3496-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Joshua E. Pliskaner  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 14          State vs. Walker, Nolan
at 3:30 PM  in Room 2B      3799-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Evan Meenan)
                            Defendant, Nolan Walker  (Margaret Jansch)

Friday,    Nov. 14          State vs. Lynch, Clarence
at 3:30 PM  in Room 2B      2879-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Clarence Lynch  (Sarah Reed)
                            Probation Officer, Jonathan Robinson

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 17


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 17          State vs. Graffeo, Todd
at 1:30 PM  in Room 2A      1788-5-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Todd Graffeo  (Charles Jordan Handy)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 17          State vs. Rosser, Thomas
at 1:30 PM  in Room 2A      2948-8-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Thomas Rosser  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 17          State vs. Parker, Alison
at 1:30 PM  in Room 2A      2676-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Alison Parker  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Hopkins, Christopher
at 1:30 PM  in Room 2A      3744-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Christopher Hopkins  (James W. Murdoch)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 17          State vs. Marchant-Maynard, Tyler
at 1:30 PM  in Room 2A      3790-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Tyler Marchant-Maynard  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 17          State vs. Gay, Jeffrey R. II
at 2:30 PM  in Room 2A      4295-11-11 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jeffrey R. Gay II  (Edward M. Kenney)

Monday,    Nov. 17          State vs. Cobb, Charles
at 2:30 PM  in Room 2A      4918-11-13 Cncr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Charles J. Cobb  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 17          State vs. Pontti, Jon C.
at 3:30 PM  in Room 2A      3323-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jon C. Pontti  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Veburst, Philip G.
at 3:30 PM  in Room 2A      3505-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Philip G. Veburst  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Pontti, Jon C.
at 3:30 PM  in Room 2A      217-1-14 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jon C. Pontti  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Pontti, Jon
at 3:30 PM  in Room 2A      1018-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jon C. Pontti  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Cort Johnson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 17          State vs. Nokes, Jason
at 9:00 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      465-2-13 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      1549-4-13 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      4756-10-13 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      1479-5-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)

Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      2108-6-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)

Monday,    Nov. 17          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      2342-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Nov. 17          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      2640-7-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      2880-8-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Nov. 17          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3014-8-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)

Monday,    Nov. 17          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3199-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      3203-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Nov. 17          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      3715-10-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Tompkins-Racine, Lucy B.
at 1:00 PM  in Room 2B      3424-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lucy B. Tompkins-Racine  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          City of Winooski vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      3552-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, City of Winooski  (William M. O'Brien)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.

Monday,    Nov. 17          State vs. Thibault, Ashley L.
at 2:00 PM  in Room 2B      1758-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley L. Thibault  (Kathy J. Strahm)

Monday,    Nov. 17          State vs. Thibault, Ashley L.
at 2:00 PM  in Room 2B      2126-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ashley L. Thibault  (Kathy J. Strahm)

Monday,    Nov. 17          State vs. Bissonnette, Benjamin
at 2:00 PM  in Room 2B      2647-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Benjamin Bissonnette  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 17          State vs. Matis, Justin J.
at 2:00 PM  in Room 2B      2755-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Justin J. Matis  (Kathy J. Strahm)

Monday,    Nov. 17          State vs. Thibault, Ashley L.
at 2:00 PM  in Room 2B      3071-8-12 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Ashley L. Thibault
                            Probation Officer, Jonathan Robinson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 17          State vs. Bissonnette, Benjamin
at 2:00 PM  in Room 2B      580-2-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Benjamin Bissonnette  (Kathy J. Strahm)
                            Probation Officer, Jonathan Robinson

Monday,    Nov. 17          State vs. Rosario, Robert
at 3:00 PM  in Room 2B      1436-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Robert Rosario  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Nov. 17          State vs. Rogers, Ronald
at 3:00 PM  in Room 2B      2478-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Ronald Rogers  (Lucas Collins)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 18


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 18          State vs. Nokes, Jason
at 9:00 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 18          State vs. Larocque, Earl W.
at 2:30 PM  in Room 2B      3227-8-10 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Earl W. Larocque  (Bryan E. Dodge)
                            Probation Officer, David Talcott
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Nov. 18          State vs. Haynes, Thomas
at 2:30 PM  in Room 2B      2982-7-13 Cncr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Thomas L. Haynes
                            Probation Officer, Merry Kay Shernock
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov. 18          State vs. Vuley, Mark K.
at 2:30 PM  in Room 2B      3841-9-09 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Mark K. Vuley
                            Probation Officer, Diane Reynolds
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov. 18          State vs. Shappy, Sarah B.
at 2:30 PM  in Room 2B      4797-12-11 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Sarah B. Shappy  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Allan L. Monniere Jr.
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Nov. 18          State vs. Leblanc, Michele R.
at 2:30 PM  in Room 2B      5555-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Michele R. Leblanc  (Stacie Johnson)
                            Probation Officer, Amber Charbonneau

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 19


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 19          State vs. Limoge, Chad M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1530-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Chad M. Limoge

Wednesday, Nov. 19          State vs. Troville, Matthew C.
at 8:30 AM  in Room 2B      1607-5-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew C. Troville  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Limoge, Chad M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1965-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Chad M. Limoge

Wednesday, Nov. 19          State vs. Russell, Cody
at 8:30 AM  in Room 2B      2519-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Cody Russell  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Sonoda, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      2593-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Eric Sonoda  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Troville, Matthew C.
at 8:30 AM  in Room 2B      2646-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew C. Troville  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scarlett, Diana
at 8:30 AM  in Room 2B      2789-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Diana Scarlett  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Foreste, Michael J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2773-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael J. Foreste  (Bradley S. Stetler)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Limoge, Chad M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2959-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Chad M. Limoge  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Jenkins, William
at 8:30 AM  in Room 2B      2818-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, William Jenkins  (Richard R. Goldsborough)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov. 19          State vs. Darling, Colby
at 8:30 AM  in Room 2B      2844-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Colby Darling  (Karen Shingler)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov. 19          State vs. Carlson, Ryan
at 8:30 AM  in Room 2B      2890-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Ryan Carlson  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov. 19          State vs. Lasell, Brian
at 8:30 AM  in Room 2B      2845-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Brian Lasell  (Christopher L. Davis)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scarlett, Diana
at 8:30 AM  in Room 2B      2997-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Diana Scarlett  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Maskell, Monique aka FORGIONE
at 8:30 AM  in Room 2B      3000-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Monique Maskell aka FORGIONE  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Demers, Travis R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3214-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Travis R. Demers  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scarlett, Diana
at 8:30 AM  in Room 2B      3244-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Diana Scarlett  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Bryan, Ronald W. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      3226-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Janet C. Murnane)
                            Defendant, Ronald W. Bryan Jr.  (Stephen J. Craddock)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Larose, Jonathan
at 8:30 AM  in Room 2B      3262-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jonathan Larose  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Demers, Travis R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3425-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Travis R. Demers  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Elhashami, Maher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3432-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Maher M. Elhashami  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Groff, Casey J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3295-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Casey J. Groff  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Mackenzie, Dale
at 8:30 AM  in Room 2B      3433-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Dale Mackenzie  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Spear, Michael T.
at 8:30 AM  in Room 2B      3384-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Michael T. Spear  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Singereanu, Victor
at 8:30 AM  in Room 2B      3402-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Victor Singereanu  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scarlett, Diana
at 8:30 AM  in Room 2B      3437-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Diana Scarlett  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Hayes, Jeffrey A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3511-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Jeffrey A. Hayes  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Sonoda, Eric
at 8:30 AM  in Room 2B      3529-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Eric Sonoda  (Brooks McArthur)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Demers, Travis R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3470-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Travis R. Demers  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Williams, Mary
at 8:30 AM  in Room 2B      3562-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Mary Williams  (Michael J. Straub)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Elhashami, Maher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3588-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Maher M. Elhashami  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Fitzgerald, Gregory S.
at 8:30 AM  in Room 2B      3570-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Gregory S. Fitzgerald  (Douglas G. Kallen)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scarlett, Diana
at 8:30 AM  in Room 2B      3701-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Diana Scarlett  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Wolff, Casey R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3721-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Casey R. Wolff  (Timothy Fair)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Crosby, Destin
at 8:30 AM  in Room 2B      3780-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Destin Crosby  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Demers, Travis R.
at 8:30 AM  in Room 2B      3782-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Travis R. Demers  (William R. Norful)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Lathrop, Thomas
at 8:30 AM  in Room 2B      3595-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Thomas Lathrop  (Lisa Shelkrot)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Lessing, Brian
at 8:30 AM  in Room 2B      3802-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Brian Lessing  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Cook, Ryan
at 8:30 AM  in Room 2B      3730-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Ryan Cook  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Leary, Sarah E.
at 8:30 AM  in Room 2B      3833-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Sarah E. Leary  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Bessette, Loretta L.
at 8:30 AM  in Room 2B      3818-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Loretta L. Bessette  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Viens, James
at 8:30 AM  in Room 2B      3851-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, James Viens  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. St.Peter, Robert
at 8:30 AM  in Room 2B      3866-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Robert W. St.Peter  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Limoge, Chad M.
at 8:30 AM  in Room 2B      3871-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Chad M. Limoge

Wednesday, Nov. 19          State vs. Morse, Seth S.
at 8:30 AM  in Room 2B      1851-5-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Seth S. Morse  (Jason Sawyer)

Wednesday, Nov. 19          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 2B      2478-7-12 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 19          State vs. Beliveau, Brandon
at 8:30 AM  in Room 2B      2891-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Brandon Beliveau  (Timothy Fair)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Wednesday, Nov. 19          State vs. Maskell, Monique aka FORGIONE
at 8:30 AM  in Room 2B      2266-6-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Monique Maskell aka FORGIONE  (Kathy J. Strahm)
                            Probation Officer, Tara Gonthier
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Verchereau, Anthony M.
at 9:30 AM  in Room 2B      3209-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony M. Verchereau
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Mercy, Wesley H.
at 9:30 AM  in Room 2B      3735-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Wesley H. Mercy

Wednesday, Nov. 19          State vs. Mercy, Wesley H.
at 9:30 AM  in Room 2B      3769-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Wesley H. Mercy

Wednesday, Nov. 19          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 2B      3779-10-14 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 19          State vs. Baker, Joshua J.
at 1:00 PM  in Room 2B      174-1-11 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Joshua J. Baker  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Schwank, Yvonne M.
at 1:00 PM  in Room 2B      4489-11-12 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Yvonne M. Schwank  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Davis, Matthew
at 1:00 PM  in Room 2B      4438-10-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Matthew Davis  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Perez, Anne
at 1:00 PM  in Room 2B      75-1-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anne Perez  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Reynolds, Paige
at 1:00 PM  in Room 2B      1473-4-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paige L. Reynolds  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Reynolds, Paige L.
at 1:00 PM  in Room 2B      2213-6-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paige L. Reynolds  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 19          State vs. West, Richard A.
at 1:00 PM  in Room 2B      2510-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Richard A. West  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Streit, Kenneth
at 1:00 PM  in Room 2B      2666-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Kenneth Streit  (Lucas Collins)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Breanda, Jance
at 1:00 PM  in Room 2B      3058-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jance Breanda  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Barber, Michael H.
at 1:00 PM  in Room 2B      3254-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Michael H. Barber  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Donahue, Thomas
at 1:00 PM  in Room 2B      3332-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Thomas Donahue  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Metcalfe, Melinda S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3340-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Melinda S. Metcalfe  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Howard, Jesse
at 1:00 PM  in Room 2B      3391-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jesse Howard  (Leroy Yoder)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Scanlon, Kip A. aka KIVELA
at 1:00 PM  in Room 2B      3407-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kip A. Scanlon aka KIVELA  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 19          State vs. O'Dell, Miranda G.
at 1:00 PM  in Room 2B      3423-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Miranda G. O'Dell  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Popailo, Joseph D.
at 1:00 PM  in Room 2B      3302-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Joseph D. Popailo  (Sally Adams)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Streeter, Christine
at 1:00 PM  in Room 2B      3445-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christine Streeter  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Gaudette, Eric S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3373-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric S. Gaudette  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Cyphers, Tyson L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3493-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tyson L. Cyphers  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Gonyo, Jenna
at 1:00 PM  in Room 2B      3395-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Jenna Gonyo  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Diamond, Lydia
at 1:00 PM  in Room 2B      3438-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Lydia Diamond  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Bushway, Eric J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3498-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Eric J. Bushway  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Hawkins, Jennifer
at 1:00 PM  in Room 2B      3507-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jennifer Hawkins  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Gendreau, Gemma G.
at 1:00 PM  in Room 2B      3480-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Gemma G. Gendreau  (Margaret Jansch)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Henderson, Kenneth
at 1:00 PM  in Room 2B      3560-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kenneth Henderson  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Milchman, Galen A.
at 1:00 PM  in Room 2B      3572-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Galen A. Milchman  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Phillips, Michelle L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3682-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michelle L. Phillips  (Jessica Brown)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Davis, Jordan P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3726-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jordan P. Davis  (Andrew Gilbertson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Chambers, Joe L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3741-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Joe L. Chambers  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Trendle, Benjamin W.
at 1:00 PM  in Room 2B      3687-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Benjamin W. Trendle  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Yergeau, Jean J. Jr.
at 1:00 PM  in Room 2B      3740-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jean J. Yergeau Jr.  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Sykas, Stacy
at 1:00 PM  in Room 2B      3739-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Stacy Sykas  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Ritchie, Lawrence
at 1:00 PM  in Room 2B      3683-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Lawrence Ritchie  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. McKee, Cassey
at 1:00 PM  in Room 2B      3734-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Cassey McKee  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Manning, Jesse P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3785-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jesse P. Manning  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Smith, Ezekiel M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3786-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Ezekiel M. Smith  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Regan, Michael
at 1:00 PM  in Room 2B      3830-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael Regan  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Kirkland, Jamel B.
at 1:00 PM  in Room 2B      3829-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Jamel B. Kirkland  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Graves, Kimberly
at 1:00 PM  in Room 2B      3852-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Kimberly Graves  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Coward, Neville S.
at 1:00 PM  in Room 2B      3847-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Neville S. Coward  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Hicks, Kurtis E.
at 1:00 PM  in Room 2B      3848-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Kurtis E. Hicks  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Reynolds, Paige L.
at 1:00 PM  in Room 2B      3850-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paige L. Reynolds  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Davis, Dale
at 1:00 PM  in Room 2B      3856-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Dale Davis  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Laney, David
at 1:00 PM  in Room 2B      3857-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, David Laney  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Nov. 19          State vs. Cochones, Candace M.
at 1:00 PM  in Room 2B      3855-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Candace M. Cochones  (Sarah Reed)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Paquette, Bridget
at 1:00 PM  in Room 2B      3858-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bridget Paquette  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Wednesday, Nov. 19          State vs. Booska, Karen
at 1:00 PM  in Room 2B      3863-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Karen Booska  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Clancy, John J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3867-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, John J. Clancy  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Quigley, James
at 1:00 PM  in Room 2B      3868-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, James Quigley  (Stacie Johnson)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Putnam, Walter J.
at 1:00 PM  in Room 2B      3869-10-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Walter J. Putnam  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 19          State vs. Nokes, Jason
at 9:00 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 19          State vs. Dougherty, Robert
at 9:30 AM  in Room 2A      335-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Robert Dougherty  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Dougherty, Robert
at 9:30 AM  in Room 2A      3679-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Robert Dougherty  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Jagar, Viktor
at 10:30 AM in Room 2A      338-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Viktor Jagar  (Robert W. Katims)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Jagar, Viktor
at 10:30 AM in Room 2A      3732-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Viktor Jagar  (Robert W. Katims)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Lambert, Thomas
at 1:30 PM  in Room 2A      2894-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Thomas Lambert  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Eastman, Emma
at 1:30 PM  in Room 2A      2872-8-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Emma Eastman  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Francis, Stephen K.
at 1:30 PM  in Room 2A      4686-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen K. Francis  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Francis, Stephen K.
at 1:30 PM  in Room 2A      4702-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen K. Francis  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. West, Shane A.
at 1:30 PM  in Room 2A      2003-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Shane A. West  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov. 19          State vs. Francis, Stephen K.
at 1:30 PM  in Room 2A      2009-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen K. Francis  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Francis, Stephen K.
at 1:30 PM  in Room 2A      2025-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Stephen K. Francis  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Wednesday, Nov. 19          State vs. Gendreau, Gemma G.
at 3:00 PM  in Room 2A      310-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Gemma G. Gendreau

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 20


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 20          State vs. Buckbee, Ryan F.
at 8:30 AM  in Room 2A      587-2-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ryan F. Buckbee  (Brooks McArthur)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Mulvey, Christopher J.
at 8:30 AM  in Room 2A      3378-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher J. Mulvey  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Nov. 20          State vs. Mulvey, Christopher J.
at 8:30 AM  in Room 2A      3718-10-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher J. Mulvey  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Buckbee, Ryan F.
at 8:30 AM  in Room 2A      4999-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ryan F. Buckbee  (Brooks McArthur)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Dooley, Bryan T.
at 8:30 AM  in Room 2A      1172-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Bryan T. Dooley  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 20          State vs. Wright, Dylan
at 8:30 AM  in Room 2A      1247-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Dylan Wright  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 20          State vs. Wright, Dylan
at 8:30 AM  in Room 2A      1296-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dylan Wright  (Jason Sawyer)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Wright, Dylan
at 8:30 AM  in Room 2A      1349-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dylan Wright  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Nov. 20          State vs. Wright, Dylan
at 8:30 AM  in Room 2A      1510-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Dylan Wright  (Jason Sawyer)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Garceau, Shain
at 8:30 AM  in Room 2A      2287-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Shain Garceau  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Garceau, Shain
at 8:30 AM  in Room 2A      2296-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Shain Garceau  (Leroy Yoder)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Buckbee, Ryan F.
at 8:30 AM  in Room 2A      2067-6-12 Cncr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Ryan F. Buckbee  (Brooks McArthur)
                            Probation Officer, Jonathan Robinson

Thursday,  Nov. 20          State vs. Gaudette, Mark D.
at 9:30 AM  in Room 2A      1078-3-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Mark D. Gaudette  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Edwards, Christopher
at 10:30 AM in Room 2A      1559-4-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Christopher Edwards  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Edwards, Christopher
at 10:30 AM in Room 2A      2148-6-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Christopher Edwards  (Harley G. Brown)

Thursday,  Nov. 20          State vs. Abair, Brian S.
at 2:30 PM  in Room 2A      2824-7-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Brian S. Abair  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Thursday,  Nov. 20          State vs. Abair, Brian S.
at 2:30 PM  in Room 2A      4701-10-13 Cncr/Criminal
                            Treat Court Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Brian S. Abair  (Robert J. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 20          State vs. Nokes, Jason
at 9:00 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 20          State vs. Whalon, Daniel M.
at 1:30 PM  in Room 2B      2891-7-11 Cncr/Criminal
                            Continuation of a contested hrg w/same j
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Daniel M. Whalon  (Robert W. Katims)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 21


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 21          State vs. Weber, Kenneth J.
at 8:30 AM  in Room 2B      3152-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Kenneth J. Weber  (Michael J. Straub)

Friday,    Nov. 21          State vs. Cunningham, Shamaine A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3326-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Shamaine A. Cunningham  (Michael J. Straub)

Friday,    Nov. 21          State vs. Weber, Kenneth J.
at 8:30 AM  in Room 2B      963-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Kenneth J. Weber  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Keith Randall
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      2127-6-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      3855-8-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Bailor, Kayla Hammond

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      846-3-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      2555-6-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      66-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      501-2-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Hammond, Antonio P.
at 9:30 AM  in Room 2B      632-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Antonio P. Hammond  (Jason Sawyer)

Friday,    Nov. 21          State vs. Tellier, Victoria
at 9:30 AM  in Room 2B      1275-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Victoria Tellier  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Rose, Micah M.
at 9:30 AM  in Room 2B      1645-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Micah M. Rose
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Bash, Roy B.
at 3:30 PM  in Room 2B      4668-10-07 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Roy B. Bash  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Smith-Wallett, Bryce
at 3:30 PM  in Room 2B      3281-8-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bryce Smith-Wallett  (Christopher L. Davis)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Smith-Wallett, Bryce
at 3:30 PM  in Room 2B      4866-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Bryce Smith-Wallett  (Christopher L. Davis)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Blake, Sean
at 3:30 PM  in Room 2B      2971-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Blake  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 21          State vs. Blake, Sean
at 3:30 PM  in Room 2B      3360-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Blake  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 21          State vs. Thomas, Eric P.
at 3:30 PM  in Room 2B      3414-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric P. Thomas  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Thomas, Eric P.
at 3:30 PM  in Room 2B      3447-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric P. Thomas  (Andrew Gilbertson)

Friday,    Nov. 21          State vs. Thomas, Eric P.
at 3:30 PM  in Room 2B      3509-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric P. Thomas  (Andrew Gilbertson)

Friday,    Nov. 21          State vs. Thomas, Eric P.
at 3:30 PM  in Room 2B      3586-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric P. Thomas  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Smith, Dennis D.
at 3:30 PM  in Room 2B      3677-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Dennis D. Smith
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Nov. 21          State vs. Blake, Sean
at 3:30 PM  in Room 2B      3700-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Blake  (Jessica Brown)

Friday,    Nov. 21          State vs. Blake, Sean
at 3:30 PM  in Room 2B      3801-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Blake  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Nov. 21          State vs. Blake, Sean
at 3:30 PM  in Room 2B      3825-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Blake  (Jessica Brown)

Friday,    Nov. 21          State vs. Love, Rennie
at 3:30 PM  in Room 2B      3832-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Rennie Love  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Nov. 21          State vs. Thomas, Eric P.
at 3:30 PM  in Room 2B      3862-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric P. Thomas  (Andrew Gilbertson)

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 21          State vs. Nokes, Jason
at 9:00 AM  in Room 3A      2963-7-13 Cncr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jason Nokes  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Co-Counsel
                              David J. Williams

                              John Treadwell

                            Counsel for Victim, Victim  (Robert J. Appel)
                            Witness in case  (O. Whitman Smith)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 24


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 24          State vs. Verwey, Penny J.
at 1:00 PM  in Room 2B      964-3-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Penny J. Verwey  (Karen Shingler)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 24          State vs. Anghelache, Victor
at 1:00 PM  in Room 2B      1457-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Victor Anghelache  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Anghelache, Victor
at 1:00 PM  in Room 2B      1876-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Victor Anghelache  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Ross, Evan
at 1:00 PM  in Room 2B      2832-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Evan Ross  (Leroy Yoder)

Monday,    Nov. 24          State vs. Puma, Joshua P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3468-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joshua P. Puma  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 24          State vs. Donegan, Kiana L.
at 2:00 PM  in Room 2B      409-2-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Kiana L. Donegan  (David V. Kirby)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Donegan, Kiana L.
at 2:00 PM  in Room 2B      1238-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Kiana L. Donegan  (David V. Kirby)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Hanley, Katharain D.
at 2:00 PM  in Room 2B      2321-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Katharain D. Hanley  (Richard R. Goldsborough)

Monday,    Nov. 24          State vs. Hanley, Katharain D.
at 2:00 PM  in Room 2B      2672-7-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Katharain D. Hanley  (Richard R. Goldsborough)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 24          State vs. Hanley, Katharain D.
at 2:00 PM  in Room 2B      3453-9-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Katharain D. Hanley  (Richard R. Goldsborough)

Monday,    Nov. 24          State vs. Utter, Gary L.
at 2:00 PM  in Room 2B      5153-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Gary L. Utter  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 24          State vs. Donegan, Kiana L.
at 2:00 PM  in Room 2B      4043-10-12 Cncr/Criminal
                            VOP - Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Kiana L. Donegan  (David V. Kirby)
                            Probation Officer, Herb Sinkinson
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          Confidential Case
at 3:00 PM  in Room 2B      3492-9-11 Cncr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant
                            Victim's Advocate

Monday,    Nov. 24          State vs. French, Bradford H.
at 3:00 PM  in Room 2B      3870-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Bradford H. French  (Robert W. Katims)

Monday,    Nov. 24          State vs. French, Bradford
at 3:00 PM  in Room 2B      107-1-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Bradford H. French  (Robert W. Katims)
                            Probation Officer, Johnathan Phillips
                            Probation & Parole, Maria Godleski

Monday,    Nov. 24          State vs. French, Bradford
at 3:00 PM  in Room 2B      1235-3-13 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Bradford H. French  (Robert W. Katims)
                            Probation Officer, Johnathan Phillips

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 24          State vs. Hiser, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 2A      295-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Peter R. Hiser  (Charles Jordan Handy)

Monday,    Nov. 24          State vs. Hiser, Peter R.
at 8:30 AM  in Room 2A      3374-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Peter R. Hiser  (Charles Jordan Handy)

Monday,    Nov. 24          State vs. Laforce, Tyler
at 9:30 AM  in Room 2A      1355-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Tyler Laforce  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 24          State vs. Sheikh-Bile, Mohamed
at 9:30 AM  in Room 2A      2839-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Mohamed Sheikh-Bile  (Douglas G. Kallen)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Nov. 24          State vs. Sheikh-Bile, Mohamed
at 9:30 AM  in Room 2A      3487-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Mohamed Sheikh-Bile  (Douglas G. Kallen)

Monday,    Nov. 24          State vs. Tourville, Brian A.
at 10:30 AM in Room 2A      5535-12-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Brian A. Tourville  (William R. Norful)

Monday,    Nov. 24          State vs. Pultz-Dettor, John
at 10:30 AM in Room 2A      3232-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 24          State vs. Dettor, John
at 10:30 AM in Room 2A      3362-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Dettor, John
at 10:30 AM in Room 2A      3419-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Denning, George W.
at 1:30 PM  in Room 2A      1982-6-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, George W. Denning  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Nov. 24          State vs. Gotavaskas, Anthony
at 1:30 PM  in Room 2A      3179-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony Gotavaskas  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 24          State vs. Gotavaskas, Anthony
at 1:30 PM  in Room 2A      3637-10-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Anthony Gotavaskas  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Nov. 24          State vs. Murphy, Lindley P.
at 2:30 PM  in Room 2A      3843-8-13 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Lindley P. Murphy  (Harley G. Brown)
                            Attorney General's office, Department of Mental Health  (Mathew L. Viens)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 24          State vs. Bouvier, Blaine
at 2:30 PM  in Room 2A      3525-6-00 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Blaine Bouvier  (Norman R. Blais)
                            Probation Officer, Rebecca Collins

Monday,    Nov. 24          State vs. Murphy, Lindley P.
at 2:30 PM  in Room 2A      3843-8-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Lindley P. Murphy  (Harley G. Brown)
                            Attorney General's office, Department of Mental Health  (Mathew L. Viens)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 24          State vs. Snelling, Jesse S.
at 3:30 PM  in Room 2A      2540-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Jesse S. Snelling  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Nov. 24          State vs. Bristol, James L. Jr.
at 3:30 PM  in Room 2A      4141-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, James L. Bristol Jr.  (Leroy Yoder)
                            Probation Officer, Heather Laggis
                            Victim's Advocate, Karen Burns

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 25


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 25          State vs. Careau, James
at 9:30 AM  in Room 2A      3371-8-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, James Careau  (Michael J. Straub)
                            Probation Officer, Heather Laggis
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 25          State vs. Prescott, Justin R.
at 1:30 PM  in Room 2B      951-3-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Justin R. Prescott  (Leroy Yoder)

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Prescott, Justin R.
at 1:30 PM  in Room 2B      1251-4-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Justin R. Prescott  (Leroy Yoder)

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Hopkins, Joseph
at 1:30 PM  in Room 2B      1673-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joseph Hopkins  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Hopkins, Joseph
at 1:30 PM  in Room 2B      1723-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joseph Hopkins  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Hopkins, Joseph
at 1:30 PM  in Room 2B      1889-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joseph Hopkins  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Hopkins, Joseph
at 1:30 PM  in Room 2B      3268-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joseph Hopkins  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Nov. 25          State vs. Hopkins, Joseph
at 1:30 PM  in Room 2B      3520-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Joseph Hopkins  (Andrew Gilbertson)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 26


Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 26          State vs. Kling, Stephen
at 8:30 AM  in Room 2B      2310-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stephen Kling  (Douglas G. Kallen)

Wednesday, Nov. 26          State vs. McGregor, Robert R.
at 8:30 AM  in Room 2B      2605-7-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Robert R. McGregor  (Robert J. Appel)

Wednesday, Nov. 26          State vs. Kling, Stephen
at 8:30 AM  in Room 2B      3004-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Stephen Kling  (Douglas G. Kallen)

Wednesday, Nov. 26          State vs. Wells, Anthony N.
at 9:30 AM  in Room 2B      3490-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Anthony N. Wells

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 1


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  1          State vs. Chambers, Rheda S. aka PHILLIPS
at 10:30 AM in Room 2B      2958-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Rheda S. Chambers aka PHILLIPS  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  1          State vs. Muello, Christopher J.
at 1:00 PM  in Room 2A      3412-9-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher J. Muello  (Brooks McArthur)

Monday,    Dec.  1          State vs. Perrault, Bryan L.
at 1:00 PM  in Room 2A      1560-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Bryan L. Perrault  (Leroy Yoder)

Monday,    Dec.  1          State vs. Sheridan, Lauretta
at 1:00 PM  in Room 2A      3417-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Lauretta Sheridan  (Sarah Reed)

Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2517-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2564-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2614-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2617-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)

Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2625-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  1          State vs. Kempton, Jeremy
at 1:30 PM  in Room 2B      2668-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jeremy Kempton  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  1          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:30 PM  in Room 2B      3014-8-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)

Monday,    Dec.  1          State vs. Savard, Raymond R.
at 1:30 PM  in Room 2B      3199-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Raymond R. Savard  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 2


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  2          State vs. Rutherford, Michael A.
at 8:30 AM  in Room 2A      2389-7-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Michael A. Rutherford  (David H. Casier)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Hunter-Wade, Randolph
at 8:30 AM  in Room 2A      2172-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Randolph Hunter-Wade  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Richard, Carrie
at 8:30 AM  in Room 2A      2315-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Carrie Richard  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Anderson, Lawrence
at 8:30 AM  in Room 2A      2463-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Lawrence Anderson  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Andrews, Lee W. Jr.
at 9:30 AM  in Room 2A      2541-7-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Lee W. Andrews Jr.  (Frank Twarog)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Bhattarai, Yem
at 10:30 AM in Room 2A      201-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Yem Bhattarai  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Hey, Deirdre
at 10:30 AM in Room 2A      1151-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Deirdre Hey  (Richard E. McCormick)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Beale, Valerie
at 10:30 AM in Room 2A      3027-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Valerie Beale  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  2
at 08:30 AM in Room 2B      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3810-10-14 Cncr

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Cravtov, Denis
at 1:00 PM  in Room 2B      1385-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Denis Cravtov  (Sandra Lee)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Bidamer, Bikor
at 1:00 PM  in Room 2B      2784-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Bikor Bidamer  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Chouinard, Philippe
at 1:00 PM  in Room 2B      2761-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Philippe Chouinard  (Bryan E. Dodge)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Gurang, Roshan
at 1:00 PM  in Room 2B      3018-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Roshan Gurang  (Lucas Collins)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Wilson-Bahoun, Tete
at 1:00 PM  in Room 2B      3076-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Tete Wilson-Bahoun  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Cravtov, Denis
at 1:00 PM  in Room 2B      3387-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Denis Cravtov  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Pecor, Sidney R. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      2369-6-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sidney R. Pecor Jr.  (Michael J. Straub)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Pecor, Sidney R. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      2665-7-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sidney R. Pecor Jr.  (Michael J. Straub)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Pecor, Sidney R. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      4966-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sidney R. Pecor Jr.  (Michael J. Straub)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Pecor, Sidney R. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      1763-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Sidney R. Pecor Jr.  (Michael J. Straub)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Stowe, William
at 3:00 PM  in Room 2B      61-1-11 Cncr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, William T. Stowe  (Bryan E. Dodge)
                            Probation Officer, Walter Coble Probation Officer
                            Probation Officer, Samuel Santos

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 3


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec.  3          State vs. Muhammad, Amatullah
at 8:30 AM  in Room 2B      1338-4-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Amatullah Muhammad  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Wednesday, Dec.  3          State vs. Thompson, Richard C.
at 8:30 AM  in Room 2B      3355-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Richard C. Thompson  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Pashby, Sarah L.
at 9:30 AM  in Room 2B      1208-4-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sarah L. Pashby

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec.  3          State vs. Neuhardt, Christine
at 8:30 AM  in Room 2A      324-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christine Neuhardt  (Mark A. Kaplan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Neuhardt, Christine
at 8:30 AM  in Room 2A      3577-10-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christine Neuhardt  (Mark A. Kaplan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Cross, Timothy A.
at 9:30 AM  in Room 2A      294-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Timothy A. Cross  (Paul S. Volk)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Cross, Timothy A.
at 9:30 AM  in Room 2A      3370-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Timothy A. Cross  (Paul S. Volk)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Gaston, Edward A.
at 1:30 PM  in Room 2A      3025-8-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Edward A. Gaston  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Sears, Laura
at 1:30 PM  in Room 2A      3125-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Laura Sears  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Barhight, Kami A.
at 1:30 PM  in Room 2A      3198-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kami A. Barhight  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Brown, Aaron
at 3:00 PM  in Room 2A      317-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Aaron Brown  (David C. Sleigh)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Brown, Aaron
at 3:00 PM  in Room 2A      317-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Aaron Brown  (David C. Sleigh)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Brown, Aaron
at 3:00 PM  in Room 2A      3644-10-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Aaron Brown  (David C. Sleigh)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 4


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  4          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 8:30 AM  in Room 2B      1-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Counsel for Victim, Victim  (Timothy Fair)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 2B      58-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bennett, Douglas R.
at 8:30 AM  in Room 2B      336-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Douglas R. Bennett  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 8:30 AM  in Room 2B      285-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. McGhee, Lamonte
at 8:30 AM  in Room 2B      435-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Lamonte McGhee  (Michael J. Straub)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Nelson, Jamie J.
at 8:30 AM  in Room 2B      662-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jamie J. Nelson  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      847-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Bailor, Leah A. Martel

Thursday,  Dec.  4          State vs. Williams, DaJuan
at 8:30 AM  in Room 2B      962-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, DaJuan Williams  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. McNally, Nicholas S.
at 8:30 AM  in Room 2B      993-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Nicholas S. McNally  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William II
at 8:30 AM  in Room 2B      1157-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Levitz, Samuel
at 8:30 AM  in Room 2B      1392-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Samuel Levitz  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec.  4          State vs. White, Mitchell J.
at 8:30 AM  in Room 2B      1715-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mitchell J. White  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Pike, Justin C.
at 8:30 AM  in Room 2B      1757-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin C. Pike  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1817-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 2B      1888-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. McGrail, Merrill A.
at 8:30 AM  in Room 2B      1899-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Merrill A. McGrail  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Carter, Gary
at 8:30 AM  in Room 2B      1949-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Gary Carter  (Sandra Lee)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Arbo, Traci M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2081-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Traci M. Arbo  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Dec.  4          State vs. Mulliss, Brett A.
at 8:30 AM  in Room 2B      2301-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Brett A. Mulliss  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Storm, Danielle
at 8:30 AM  in Room 2B      2480-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Danielle Storm  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Thompson, Christopher
at 8:30 AM  in Room 2B      2531-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Christopher Thompson  (Norman R. Blais)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bouchard, Randy L.
at 8:30 AM  in Room 2B      2616-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Janet C. Murnane)
                            Defendant, Randy L. Bouchard  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Morrissey, Michelle
at 8:30 AM  in Room 2B      2856-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michelle Morrissey  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Stafford, Daniel J.
at 8:30 AM  in Room 2B      2906-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Daniel J. Stafford  (Jessica L. Burke)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Henry, Michael W.
at 8:30 AM  in Room 2B      3196-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael W. Henry  (Jessica L. Burke)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bishop, Randy J.
at 8:30 AM  in Room 2B      A103172/Other Ticket
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Randy J. Bishop

Thursday,  Dec.  4          Descoteaux, Joseph vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      55-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Joseph Descoteaux  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Raymond, Roger T.
at 8:30 AM  in Room 2B      3793-10-14 Cncr/Criminal
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Roger T. Raymond  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          Faucett, Tanner M. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2B      57-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant, Tanner M. Faucett
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      508-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      1023-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William II
at 8:30 AM  in Room 2B      1045-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 2B      1205-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 2B      1495-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      1828-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 2B      2975-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 2B      3011-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 2B      3274-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 2B      4785-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 2B      5122-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Pike, Justin C.
at 8:30 AM  in Room 2B      1036-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin C. Pike  (Lucas Collins)
                            Attorney for victim, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2263-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2261-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      2441-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 2B      2829-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 2B      5189-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      324-1-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Steven Bushey Probation and Parole
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 2B      1046-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Steven Bushey Probation and Parole
                            Probation Officer, Johnathan Phillips

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      4944-12-11 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      110-1-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      880-3-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      1219-4-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      4939-12-11 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)
                            Probation Officer, Brandon Olson
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brooks, John
at 1:00 PM  in Room 2B      4943-12-11 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, John Brooks  (Robert Sussman)
                            Probation Officer, Brandon Olson

Thursday,  Dec.  4          State vs. Sarault, Cindy L.
at 3:00 PM  in Room 2B      1317-4-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Cindy L. Sarault  (Mark A. Kaplan)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ustianov, Andreah M.
at 3:00 PM  in Room 2B      4895-9-04 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Andreah M. Ustianov  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ustianov, Andreah M.
at 3:00 PM  in Room 2B      5121-9-04 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Andreah M. Ustianov  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ustianov, Andreah M.
at 3:00 PM  in Room 2B      132-1-06 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Andreah M. Ustianov  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ustianov, Andreah M.
at 3:00 PM  in Room 2B      4107-10-11 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, Andreah M. Ustianov  (Paul D. Jarvis)
                            Probation Officer, Herb Sinkinson
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  4          State vs. Zeidler, David B.
at 1:30 PM  in Room 3A      5380-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, David B. Zeidler

Thursday,  Dec.  4          State vs. Taylor, Chad A.
at 1:30 PM  in Room 3A      86-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Chad A. Taylor

Thursday,  Dec.  4          State vs. Stoudt, Ashley
at 1:30 PM  in Room 3A      420-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Ashley Stoudt  (Leroy Yoder)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Dewey, Alexander D.
at 1:30 PM  in Room 3A      766-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Alexander D. Dewey  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Lowell, Jamie L.
at 1:30 PM  in Room 3A      770-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jamie L. Lowell

Thursday,  Dec.  4          State vs. Preston, Nicole
at 1:30 PM  in Room 3A      831-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nicole Preston  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Preston, Nicole
at 1:30 PM  in Room 3A      885-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Nicole Preston  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Chase, Kimberly A.
at 1:30 PM  in Room 3A      991-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kimberly A. Chase

Thursday,  Dec.  4          State vs. McKenzie, Donald W.
at 1:30 PM  in Room 3A      1503-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Donald W. McKenzie  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Pratt, Michael D.
at 1:30 PM  in Room 3A      1539-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Michael D. Pratt  (Harley G. Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bissonette, Corey D.
at 1:30 PM  in Room 3A      1621-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Corey D. Bissonette  (Leroy Yoder)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Stoudt, Ashley
at 1:30 PM  in Room 3A      1798-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Ashley Stoudt  (Leroy Yoder)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Shover, Devon
at 1:30 PM  in Room 3A      1789-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Devon Shover  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ashley, Melissa
at 1:30 PM  in Room 3A      1871-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Melissa L. Ashley  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bryant, Paul S.
at 1:30 PM  in Room 3A      1847-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paul S. Bryant  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Quinn, Devin J.
at 1:30 PM  in Room 3A      1912-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Devin J. Quinn  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ashley, Melissa
at 1:30 PM  in Room 3A      1931-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Melissa L. Ashley  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Smith, Colby D.
at 1:30 PM  in Room 3A      1957-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Colby D. Smith  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Gubitosi, Lydia L.
at 1:30 PM  in Room 3A      2143-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Lydia L. Gubitosi

Thursday,  Dec.  4          State vs. Walton, Chiquita
at 1:30 PM  in Room 3A      2327-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Chiquita Walton  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Alwine, Eric J.
at 1:30 PM  in Room 3A      2847-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Eric J. Alwine  (James W. Murdoch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. McKinlay, Ryan N.
at 1:30 PM  in Room 3A      3062-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ryan N. McKinlay  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Minckler, Kyle J.
at 1:30 PM  in Room 3A      3063-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Kyle J. Minckler  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Shepardson, Todd S.
at 1:30 PM  in Room 3A      3081-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Todd S. Shepardson  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Beaulieu, Paul R.
at 1:30 PM  in Room 3A      3067-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Paul R. Beaulieu  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Zwynenburg, Brittany
at 1:30 PM  in Room 3A      3242-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Brittany Zwynenburg  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jarvis, Wendy L.
at 1:30 PM  in Room 3A      3177-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Wendy L. Jarvis  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ashley, Melissa L.
at 1:30 PM  in Room 3A      3652-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Melissa L. Ashley  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Perry, Dominique
at 2:30 PM  in Room 3A      1452-4-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Dominique Perry  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Delima, Leon
at 2:30 PM  in Room 3A      1712-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Leon Delima  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation & Parole, Maria Godleski

Thursday,  Dec.  4          State vs. Maluk, Zewo M.
at 2:30 PM  in Room 3A      1879-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Zewo M. Maluk  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec.  4          State vs. Delima, Leon
at 2:30 PM  in Room 3A      3190-8-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Leon Delima  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Probation Officer, Clark Stever

Thursday,  Dec.  4          State vs. Delima, Leon
at 2:30 PM  in Room 3A      4342-10-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Leon Delima  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Probation Officer, Clark Stever

Thursday,  Dec.  4          State vs. Delima, Leon
at 2:30 PM  in Room 3A      4426-10-12 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Leon Delima  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Probation Officer, Clark Stever

Thursday,  Dec.  4          State vs. Delima, Leon
at 2:30 PM  in Room 3A      3990-9-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Leon Delima  (Jasdeep S. Pannu)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 8


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  8
at 01:00 PM in Room 2A      Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/3747-10-14 Cncr

Monday,    Dec.  8          State vs. Williams, Hasaan
at 1:00 PM  in Room 2A      2300-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Hasaan Williams  (Lucas Collins)
                            Guardian ad Litem, Elizabeth Bernstein
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis
                            Co-Counsel
                              Rachel Malone


Monday,    Dec.  8          State vs. Bissonette, Ralph J.
at 1:00 PM  in Room 2A      2377-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Ralph J. Bissonette  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec.  8          State vs. Rabidoux, Matthew L.
at 1:00 PM  in Room 2A      2583-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew L. Rabidoux  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Rabidoux, Matthew L.
at 1:00 PM  in Room 2A      2684-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew L. Rabidoux  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Gay, Thomas E.
at 1:00 PM  in Room 2A      2806-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Thomas E. Gay  (Rachel Malone)

Monday,    Dec.  8          State vs. Rabidoux, Matthew L.
at 1:00 PM  in Room 2A      2888-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew L. Rabidoux  (Sarah Reed)

Monday,    Dec.  8          State vs. Bissonette, Ralph J.
at 1:00 PM  in Room 2A      3225-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Janet C. Murnane)
                            Defendant, Ralph J. Bissonette  (Stacie Johnson)

Monday,    Dec.  8          State vs. Rabidoux, Matthew L.
at 1:00 PM  in Room 2A      3427-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew L. Rabidoux  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Rabidoux, Matthew L.
at 1:00 PM  in Room 2A      3430-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Matthew L. Rabidoux  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Dube, Melanie
at 2:00 PM  in Room 2A      2008-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Melanie Dube  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec.  8          State vs. Francis, Tina M.
at 2:00 PM  in Room 2A      2597-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Tina M. Francis  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec.  8          State vs. Robenstein, John W.
at 3:00 PM  in Room 2A      2483-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, John W. Robenstein  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  8          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 8:30 AM  in Room 3A      1-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Counsel for Victim, Victim  (Timothy Fair)

Monday,    Dec.  8          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 3A      58-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Monday,    Dec.  8          State vs. Bennett, Douglas R.
at 8:30 AM  in Room 3A      336-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Douglas R. Bennett  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Dec.  8          State vs. Hazzard, Johnathan C.
at 8:30 AM  in Room 3A      285-1-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Johnathan C. Hazzard
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. McGhee, Lamonte
at 8:30 AM  in Room 3A      435-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Lamonte McGhee  (Michael J. Straub)

Monday,    Dec.  8          State vs. Nelson, Jamie J.
at 8:30 AM  in Room 3A      662-2-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jamie J. Nelson  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      847-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic
                            Bailor, Leah A. Martel

Monday,    Dec.  8          State vs. Williams, DaJuan
at 8:30 AM  in Room 3A      962-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, DaJuan Williams  (Jessica Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. McNally, Nicholas S.
at 8:30 AM  in Room 3A      993-3-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Nicholas S. McNally  (Andrew Gilbertson)

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William II
at 8:30 AM  in Room 3A      1157-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Levitz, Samuel
at 8:30 AM  in Room 3A      1392-4-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Samuel Levitz  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Dec.  8          State vs. White, Mitchell J.
at 8:30 AM  in Room 3A      1715-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Mitchell J. White  (Harley G. Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Pike, Justin C.
at 8:30 AM  in Room 3A      1757-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin C. Pike  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1817-5-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 3A      1888-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. McGrail, Merrill A.
at 8:30 AM  in Room 3A      1899-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Merrill A. McGrail  (Harley G. Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Carter, Gary
at 8:30 AM  in Room 3A      1949-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Gary Carter  (Sandra Lee)

Monday,    Dec.  8          State vs. Arbo, Traci M.
at 8:30 AM  in Room 3A      2081-6-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Traci M. Arbo  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Dec.  8          State vs. Mulliss, Brett A.
at 8:30 AM  in Room 3A      2301-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Brett A. Mulliss  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Storm, Danielle
at 8:30 AM  in Room 3A      2480-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Danielle Storm  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Thompson, Christopher
at 8:30 AM  in Room 3A      2531-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Christopher Thompson  (Norman R. Blais)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Bouchard, Randy L.
at 8:30 AM  in Room 3A      2616-7-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Janet C. Murnane)
                            Defendant, Randy L. Bouchard  (Lucas Collins)

Monday,    Dec.  8          State vs. Morrissey, Michelle
at 8:30 AM  in Room 3A      2856-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Michelle Morrissey  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Dec.  8          State vs. Stafford, Daniel J.
at 8:30 AM  in Room 3A      2906-8-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Daniel J. Stafford  (Jessica L. Burke)

Monday,    Dec.  8          State vs. Henry, Michael W.
at 8:30 AM  in Room 3A      3196-9-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael W. Henry  (Jessica L. Burke)

Monday,    Dec.  8          State vs. Raymond, Roger T.
at 8:30 AM  in Room 3A      3793-10-14 Cncr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Roger T. Raymond  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      508-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      1023-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William II
at 8:30 AM  in Room 3A      1045-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 3A      1205-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 3A      1495-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      1828-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Martel, Andre J. Jr.
at 8:30 AM  in Room 3A      2975-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Andre J. Martel Jr.  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 3A      3011-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Jarvis, William J. II
at 8:30 AM  in Room 3A      3274-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, William J. Jarvis II  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 3A      4785-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Monday,    Dec.  8          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 3A      5122-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)

Monday,    Dec.  8          State vs. Pike, Justin C.
at 8:30 AM  in Room 3A      1036-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Justin C. Pike  (Lucas Collins)
                            Attorney for victim, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 3A      2263-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Riggs, Eric M.
at 8:30 AM  in Room 3A      2261-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Eric M. Riggs  (Robert Sussman)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 3A      2441-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 3A      2829-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Dec.  8          State vs. Hargus, Lonnie
at 8:30 AM  in Room 3A      5189-12-13 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lonnie Hargus  (Bryan E. Dodge)
                            Probation Officer, Christine Dow
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 3A      324-1-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Steven Bushey Probation and Parole
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Seagroves, Christopher M.
at 8:30 AM  in Room 3A      1046-3-14 Cncr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Christopher M. Seagroves  (Sandra Lee)
                            Probation Officer, Steven Bushey Probation and Parole
                            Probation Officer, Johnathan Phillips

Monday,    Dec.  8          State vs. Bishop, Randy J.
at 10:00 AM in Room 3A      A103172/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Randy J. Bishop

Monday,    Dec.  8          Descoteaux, Joseph vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      55-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Joseph Descoteaux  (Brooks McArthur)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Monday,    Dec.  8          Faucett, Tanner M. vs. State
at 10:00 AM in Room 3A      57-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Jury Drawing
                            Appellant, Tanner M. Faucett
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec.  8          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:30 PM  in Room 2B      2342-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Lembesis, Sarah
at 1:30 PM  in Room 2B      2354-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sarah Lembesis  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec.  8          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:30 PM  in Room 2B      2640-7-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:30 PM  in Room 2B      2880-8-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Lembesis, Sarah
at 1:30 PM  in Room 2B      2973-8-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sarah Lembesis  (Lucas Collins)

Monday,    Dec.  8          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:30 PM  in Room 2B      3203-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)

Monday,    Dec.  8          State vs. Reynolds, Michael P. Jr.
at 1:30 PM  in Room 2B      3715-10-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Michael P. Reynolds Jr.  (Jessica Brown)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec.  8          State vs. Emery, James C.
at 1:30 PM  in Room 2B      3350-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec.  8          State vs. Emery, James C.
at 1:30 PM  in Room 2B      3429-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 9


Cases heard by Brian J. Grearson

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  9          State vs. Lumumba, Yetha I.
at 1:00 PM  in Room 2B      1260-4-11 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Yetha I. Lumumba  (Kelly Green)
                            Probation Officer, Dept of Corr. Probation & Parole

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  9          State vs. Deering, Michael
at 8:30 AM  in Room 2A      1094-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Michael Deering  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Deering, Michael
at 8:30 AM  in Room 2A      3128-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Michael Deering  (Margaret Jansch)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Hartin, Christpher D.
at 9:30 AM  in Room 2A      5006-11-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Christpher D. Hartin  (Rachel Malone)
                            Probation Officer, Brandon Olson
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Hartin, Christpher D.
at 9:30 AM  in Room 2A      2713-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Christpher D. Hartin  (Rachel Malone)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Murray, George
at 10:30 AM in Room 2A      1991-6-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, George Murray  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Chance, Ocean
at 10:30 AM in Room 2A      570-2-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Ocean Chance  (Harley G. Brown)
                            Guardian ad Litem, John Wilson
                            Victim's Advocate, Steven Howard

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Chance, Ocean
at 10:30 AM in Room 2A      1806-5-12 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Ocean Chance  (Harley G. Brown)
                            Guardian ad Litem, John Wilson
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Mobbs, Trevor
at 10:30 AM in Room 2A      1895-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Trevor Mobbs  (Margaret Jansch)

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Shepard, Carl
at 10:30 AM in Room 2A      2945-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Carl Shepard  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Yeagle, Glenn P.
at 10:30 AM in Room 2A      3040-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Glenn P. Yeagle  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Shepard, Carl
at 10:30 AM in Room 2A      3524-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Carl Shepard  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Carl, Travis K.
at 1:30 PM  in Room 2A      985-3-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Travis K. Carl  (Kathy J. Strahm)

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Parizo, Sidney R.
at 2:30 PM  in Room 2A      4587-10-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Sidney R. Parizo  (Kathy J. Strahm)

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Bessette, Eric Jr.
at 2:30 PM  in Room 2A      1359-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Eric Bessette Jr.  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Parizo, Sidney R.
at 2:30 PM  in Room 2A      1843-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Sidney R. Parizo  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Parizo, Sidney R.
at 2:30 PM  in Room 2A      2355-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Sidney R. Parizo  (Kathy J. Strahm)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Tuesday,   Dec.  9          State vs. Porter, Harold D. Jr.
at 3:30 PM  in Room 2A      4244-10-09 Cncr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Harold D. Porter Jr.  (Christopher Montgomery)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 10


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 10          State vs. Kiely, Conor
at 8:30 AM  in Room 2B      3260-9-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Conor Kiely  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Dec. 10          State vs. Nunes-Wales, Joseph R.
at 1:00 PM  in Room 2B      3356-9-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Joseph R. Nunes-Wales  (Leroy Yoder)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 10          State vs. Carton, Marcy M.
at 1:30 PM  in Room 2A      2767-8-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Marcy M. Carton  (Paul D. Jarvis)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 11


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 11          State vs. Gebhardt, Dennis
at 8:30 AM  in Room 2A      538-2-14 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Dennis Gebhardt  (William V. Cristman)

Thursday,  Dec. 11          State vs. Gebhardt, Dennis
at 8:30 AM  in Room 2A      65-2-14 Cncs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Dennis Gebhardt  (William V. Cristman)

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 11          State vs. Hayes, Mathew L.
at 1:30 PM  in Room 2B      4346-9-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Mathew L. Hayes  (Harley G. Brown)
                            Probation Officer, Claire Potvin
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec. 11          State vs. Hayes, Mathew L.
at 1:30 PM  in Room 2B      1400-4-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Mathew L. Hayes  (Harley G. Brown)
                            Probation Officer, Claire Potvin
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec. 11          State vs. Hayes, Mathew L.
at 1:30 PM  in Room 2B      2740-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Mathew L. Hayes  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Dec. 12


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec. 12          State vs. Bennett, Stephen
at 2:30 PM  in Room 2A      5186-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Stephen Bennett  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Dec. 12          State vs. Bennett, Stephen
at 2:30 PM  in Room 2A      53-1-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Stephen Bennett  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Dec. 12          State vs. Stewart, Joseph
at 3:30 PM  in Room 2A      5171-11-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Joseph Stewart  (Elizabeth Hibbitts)

Friday,    Dec. 12          State vs. Stewart, Joseph
at 3:30 PM  in Room 2A      690-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Joseph Stewart  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Friday,    Dec. 12          State vs. Stewart, Joseph
at 3:30 PM  in Room 2A      899-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Joseph Stewart  (Elizabeth Hibbitts)

Friday,    Dec. 12          State vs. Nadeau, Misty J. aka KING
at 3:30 PM  in Room 2A      3008-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Misty J. Nadeau aka KING  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Dec. 12          State vs. Gilbert, Ian
at 3:30 PM  in Room 2A      3020-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Ian Gilbert  (Lucas Collins)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec. 12          State vs. Dougherty, Erin
at 8:30 AM  in Room 2B      2733-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Erin Dougherty  (Michael J. Straub)

Friday,    Dec. 12          State vs. Hayes, Sean
at 9:30 AM  in Room 2B      4956-11-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Sean Hayes  (Jasdeep S. Pannu)

Friday,    Dec. 12          State vs. Turner, Jonathan M.
at 1:30 PM  in Room 2B      2157-6-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jonathan M. Turner  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 15


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 15          State vs. Pultz-Dettor, John
at 1:00 PM  in Room 2B      3232-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Dec. 15          State vs. Dettor, John
at 1:00 PM  in Room 2B      3362-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 15          State vs. Dettor, John
at 1:00 PM  in Room 2B      3419-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 15          State vs. Puma, Joshua P.
at 1:00 PM  in Room 2B      3468-9-14 Cncr/Criminal
                            Comp Status Hrg
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joshua P. Puma  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec. 15          State vs. Celino, Christopher
at 2:00 PM  in Room 2B      2547-7-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Christopher Celino  (Robert J. Kaplan)

Monday,    Dec. 15          State vs. Bettis, Terry J. II
at 2:00 PM  in Room 2B      1860-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Terry J. Bettis II  (Sarah Reed)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 15          State vs. Bettis, Terry J. II
at 2:00 PM  in Room 2B      2091-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Terry J. Bettis II  (Sarah Reed)

Monday,    Dec. 15          State vs. Quenneville, Kellie A. aka OTERO
at 2:00 PM  in Room 2B      2313-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Kellie A. Quenneville aka OTERO  (Bryan E. Dodge)

Monday,    Dec. 15          State vs. Hojohn, Ashley M.
at 2:00 PM  in Room 2B      2838-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ashley M. Hojohn  (Rachel Malone)
                            Bailor, Advantage Bail Bonds Vermont

Monday,    Dec. 15          State vs. Powers, Bruce A.
at 2:00 PM  in Room 2B      3111-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Bruce A. Powers  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec. 15          State vs. Powers, Bruce A.
at 2:00 PM  in Room 2B      3831-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Bruce A. Powers  (William R. Norful)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 15          State vs. Williams, Eric T.
at 1:30 PM  in Room 2A      5703-10-99 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Eric T. Williams  (Brian R. Marsicovetere)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Co-Counsel
                              Phil Danielson

                              Pamela L. Hall Johnson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 16


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 16          State vs. Williams, Eric T.
at 8:30 AM  in Room 2A      5703-10-99 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Eric T. Williams  (Brian R. Marsicovetere)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Co-Counsel
                              Phil Danielson

                              Pamela L. Hall Johnson


Tuesday,   Dec. 16          State vs. Williams, Eric T.
at 1:00 PM  in Room 2A      5703-10-99 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Eric T. Williams  (Brian R. Marsicovetere)
                            Probation Officer, Brenda Murphy
                            Co-Counsel
                              Phil Danielson

                              Pamela L. Hall Johnson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 17


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 17          State vs. Lapierre, James A.
at 8:30 AM  in Room 2B      3531-9-14 Cncr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, James A. Lapierre  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Dec. 17          State vs. Lapierre, James A.
at 8:30 AM  in Room 2B      308-9-14 Cncs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, James A. Lapierre  (Edward M. Kenney)

Wednesday, Dec. 17          State vs. Aikey, Timothy T.
at 9:30 AM  in Room 2B      415-1-13 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Timothy T. Aikey

Wednesday, Dec. 17          State vs. Smialek, Scott
at 1:00 PM  in Room 2B      2946-8-14 Cncr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Scott Smialek  (Bryan E. Dodge)

Cases heard by Martin Maley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 17          State vs. Herrington, William P.
at 8:30 AM  in Room 2A      327-10-14 Cncs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, William P. Herrington  (Paul S. Volk)

Wednesday, Dec. 17          State vs. Herrington, William P.
at 8:30 AM  in Room 2A      3526-9-14 Cncr/Criminal
                            Civ Susp Final/Motion
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, William P. Herrington  (Paul S. Volk)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 18


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 18          Daniel, Gerald R. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2A      51-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Court Trial
                            Appellant, Gerald R. Daniel
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Dec. 18          Villeneuve, Kristin J. vs. State
at 8:30 AM  in Room 2A      56-10-14 Cnta/Traffic Appeal
                            Court Trial
                            Appellant, Kristin J. Villeneuve  (Paul D. Jarvis)
                            Appellee, State  (Patrick Lamb)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Stannard, Ronald H. Jr.
at 9:30 AM  in Room 2A      3172-8-13 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Ronald H. Stannard Jr.  (Norman R. Blais)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Thursday,  Dec. 18          State vs. Parizo, Raelyn M.
at 9:30 AM  in Room 2A      1818-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Raelyn M. Parizo  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Parizo, Raelyn M.
at 9:30 AM  in Room 2A      2212-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Raelyn M. Parizo  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Leggett, Clayton
at 10:30 AM in Room 2A      1988-6-14 Cncr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Clayton Leggett  (Harley G. Brown)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 18          State vs. MacDonald, Benjamin
at 1:30 PM  in Room 2B      398-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Benjamin MacDonald  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec. 18          State vs. MacDonald, Benjamin
at 1:30 PM  in Room 2B      995-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Benjamin MacDonald  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Lavallee, April L.
at 1:30 PM  in Room 2B      1630-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, April L. Lavallee  (Leroy Yoder)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Cruz, Travis J.
at 1:30 PM  in Room 2B      1615-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Travis J. Cruz  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Hines, Bruce A.
at 1:30 PM  in Room 2B      2037-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Bruce A. Hines  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Prevost, Stephen M.
at 1:30 PM  in Room 2B      2201-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Stephen M. Prevost  (Sally Adams)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Desautels, Brittanie
at 1:30 PM  in Room 2B      2308-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Brittanie Desautels  (Sally Adams)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Centerbar, Scott C.
at 1:30 PM  in Room 2B      2307-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Scott C. Centerbar  (Sally Adams)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Provost, Sean T.
at 1:30 PM  in Room 2B      2489-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Sean T. Provost  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Nur, Hassan A.
at 1:30 PM  in Room 2B      2444-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Hassan A. Nur  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Markwell, David W.
at 1:30 PM  in Room 2B      2502-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, David W. Markwell  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Prevost, Stephen M.
at 1:30 PM  in Room 2B      2525-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Stephen M. Prevost  (Sally Adams)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Pariseau, Jamie F.
at 1:30 PM  in Room 2B      2427-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Jamie F. Pariseau  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Wright, Anthony L.
at 1:30 PM  in Room 2B      2435-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Anthony L. Wright  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Pappas, George
at 1:30 PM  in Room 2B      2442-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, George Pappas  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Boucher, Samantha
at 1:30 PM  in Room 2B      2757-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Samantha Boucher  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Sweeney, Kristy
at 1:30 PM  in Room 2B      2766-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Kristy Sweeney  (Margaret Jansch)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Palker, Brian P.
at 1:30 PM  in Room 2B      2777-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Brian P. Palker  (Richard R. Goldsborough)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Boucher, Samantha
at 1:30 PM  in Room 2B      2869-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Samantha Boucher  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. North, Adam L.
at 1:30 PM  in Room 2B      2863-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Adam L. North  (Sarah Reed)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Royer, Lucas J.
at 1:30 PM  in Room 2B      2905-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Lucas J. Royer  (Sally Adams)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Dec. 18          State vs. Hines, Bruce A.
at 1:30 PM  in Room 2B      2984-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Bruce A. Hines  (Jessica Brown)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Lovejoy, Maeghan
at 1:30 PM  in Room 2B      2922-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Emily McCarthy)
                            Defendant, Maeghan Lovejoy  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Dec. 18          State vs. North, Adam L.
at 1:30 PM  in Room 2B      2941-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Adam L. North  (Sarah Reed)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Fisher, Melissa M.
at 1:30 PM  in Room 2B      3021-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Melissa M. Fisher  (Sally Adams)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Snow, William D.
at 1:30 PM  in Room 2B      3264-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, William D. Snow

Thursday,  Dec. 18          State vs. Mazza, Michael T.
at 1:30 PM  in Room 2B      3346-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Michael T. Mazza

Thursday,  Dec. 18          State vs. Trayah, Sherry L.
at 1:30 PM  in Room 2B      3298-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Sherry L. Trayah  (Stacie Johnson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Warren, Carol G.
at 1:30 PM  in Room 2B      3306-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Carol G. Warren  (Stacie Johnson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Covey, Anita M.
at 1:30 PM  in Room 2B      3443-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Anita M. Covey  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Fitzgerald, Charles L.
at 1:30 PM  in Room 2B      3372-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Charles L. Fitzgerald  (Stacie Johnson)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Hope, Amber
at 1:30 PM  in Room 2B      3466-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Amber Hope  (Lucas Collins)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Jones, Khalif M.
at 2:30 PM  in Room 2B      3334-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference - Transport Req.
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Khalif M. Jones  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Thursday,  Dec. 18          State vs. Jones, Khalif
at 2:30 PM  in Room 2B      4375-10-12 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Andrew Strauss)
                            Defendant, Khalif M. Jones  (Jasdeep S. Pannu)

Thursday,  Dec. 18          State vs. Joseph, James
at 2:30 PM  in Room 2B      2450-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Thomas J. Donovan)
                            Defendant, James Joseph  (Jasdeep S. Pannu)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Dec. 19


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec. 19          State vs. LaForce, Nytosha
at 1:00 PM  in Room 2A      1824-5-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Nytosha LaForce  (Robert W. Katims)
                            Victim's Advocate, Karen Burns
                            Co-Counsel
                              Stacy Graczyk


Friday,    Dec. 19          State vs. Daudelin, Edmond J.
at 1:00 PM  in Room 2A      2495-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Hardin)
                            Defendant, Edmond J. Daudelin  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Friday,    Dec. 19          State vs. Johnson, Lee A.
at 2:00 PM  in Room 2A      2175-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lee A. Johnson  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Dec. 19          State vs. Johnson, Lee A.
at 2:00 PM  in Room 2A      2955-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lee A. Johnson  (William R. Norful)

Friday,    Dec. 19          State vs. Johnson, Lee A.
at 2:00 PM  in Room 2A      3286-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lee A. Johnson  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Friday,    Dec. 19          State vs. Johnson, Lee A.
at 2:00 PM  in Room 2A      3699-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Lee A. Johnson  (William R. Norful)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Cases heard by Thomas J. Devine

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec. 19          State vs. Woods, Marvin
at 8:30 AM  in Room 2B      2069-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Marvin Woods  (Margaret Jansch)

Friday,    Dec. 19          State vs. Emery, James C.
at 1:30 PM  in Room 2B      3350-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Friday,    Dec. 19          State vs. Emery, James C.
at 1:30 PM  in Room 2B      3429-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, James C. Emery  (Sandra Lee)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 22


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 22          State vs. Smith, Jeremiah A.
at 1:00 PM  in Room 2B      2824-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Jeremiah A. Smith  (Bryan E. Dodge)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Monday,    Dec. 22          State vs. Mohajer, Jenny L.
at 2:00 PM  in Room 2B      2167-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Edward D. Sutton)
                            Defendant, Jenny L. Mohajer  (Stacie Johnson)

Monday,    Dec. 22          State vs. Germaine, Robert P. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      2288-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Justin Jiron)
                            Defendant, Robert P. Germaine Jr.  (Margaret Jansch)

Monday,    Dec. 22          State vs. Germaine, Robert P. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2B      2501-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Robert P. Germaine Jr.  (Margaret Jansch)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 23


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 23          State vs. Messier, David J.
at 8:30 AM  in Room 2A      3484-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, David J. Messier  (Lisa Shelkrot)

Tuesday,   Dec. 23          State vs. Francisco, Miguel
at 2:30 PM  in Room 2A      545-2-13 Cncr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Miguel Francisco  (Charles Jordan Handy)
                            Probation Officer, Michelle Pisegna
                            Victim's Advocate, Armina Medic

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Dec. 29


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 29          State vs. Desautels, Dakota
at 1:00 PM  in Room 2B      2439-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Dakota J. Desautels  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 29          State vs. Koski, Devlin M.
at 1:00 PM  in Room 2B      2776-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Devlin M. Koski  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate, Armina Medic

Monday,    Dec. 29          State vs. Desautels, Dakota J.
at 1:00 PM  in Room 2B      2883-8-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Dakota J. Desautels  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Dec. 29          State vs. Pultz-Dettor, John
at 1:30 PM  in Room 2A      3232-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Karen Burns

Monday,    Dec. 29          State vs. Dettor, John
at 1:30 PM  in Room 2A      3362-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 29          State vs. Dettor, John
at 1:30 PM  in Room 2A      3419-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, John Dettor  (Leroy Yoder)
                            Victim's Advocate, Kathyria Ferrer-Rodriguez

Monday,    Dec. 29          State vs. Puma, Joshua P.
at 1:30 PM  in Room 2A      3468-9-14 Cncr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Joshua P. Puma  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 31


Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 31          State vs. Murray, Sara
at 1:30 PM  in Room 2B      3456-9-14 Cncr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Sara Murray  (Paul D. Jarvis)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 8


Cases heard by No Judge

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan.  8          State vs. Thibault, Kurtis B.
at 1:30 PM  in Room 2A      5534-12-13 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Kurtis B. Thibault  (Sarah Reed)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Keefe, Ryan T.
at 1:30 PM  in Room 2A      823-3-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul Finnerty)
                            Defendant, Ryan T. Keefe

Thursday,  Jan.  8          State vs. Trombley, Chantele L.
at 1:30 PM  in Room 2A      2103-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Chantele L. Trombley  (Sally Adams)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Beaupre, Billy L.
at 1:30 PM  in Room 2A      1941-6-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Billy L. Beaupre  (Lucas Collins)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Hall, Jeffrey
at 1:30 PM  in Room 2A      2309-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Jeffrey Hall  (Sally Adams)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Delibac, Chasity J.
at 1:30 PM  in Room 2A      2398-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Chasity J. Delibac  (Andrew Gilbertson)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Brown, Quasim J.
at 1:30 PM  in Room 2A      3474-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Quasim J. Brown  (Sandra Lee)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Wright, Melinda
at 1:30 PM  in Room 2A      3537-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Melinda Wright  (Sandra Lee)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Beaumont, Jessie-Marie F.
at 1:30 PM  in Room 2A      3548-9-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Jessie-Marie F. Beaumont  (Sandra Lee)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Evarts, Erin E.
at 1:30 PM  in Room 2A      3568-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Erin E. Evarts

Thursday,  Jan.  8          State vs. Russell, Wendell L.
at 1:30 PM  in Room 2A      3573-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Wendell L. Russell  (Stacie Johnson)
                            Victim's Advocate, Nietra Panagoulis

Thursday,  Jan.  8          State vs. Holstein, Dylan S.
at 1:30 PM  in Room 2A      3667-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Stacy Graczyk)
                            Defendant, Dylan S. Holstein

Thursday,  Jan.  8          State vs. Kaczmarek, Evan J.
at 1:30 PM  in Room 2A      3615-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Patrick Lamb)
                            Defendant, Evan J. Kaczmarek

Thursday,  Jan.  8          State vs. Cousino, Michelle
at 1:30 PM  in Room 2A      3612-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Michelle Cousino  (Sandra Lee)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Morgan, Dawn
at 1:30 PM  in Room 2A      3617-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Dawn Morgan  (Sandra Lee)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 22


Cases heard by No Judge

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan. 22          State vs. Morrissette, Kevin B.
at 1:30 PM  in Room 2A      399-2-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah George)
                            Defendant, Kevin B. Morrissette  (Bryan E. Dodge)

Thursday,  Jan. 22          State vs. Santor, Nicholas T.
at 1:30 PM  in Room 2A      2718-7-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Scott Willison)
                            Defendant, Nicholas T. Santor  (Leroy Yoder)

Thursday,  Jan. 22          State vs. Morrison, Noah C.
at 1:30 PM  in Room 2A      3642-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Benjamin Chater)
                            Defendant, Noah C. Morrison  (Leroy Yoder)

Thursday,  Jan. 22          State vs. Cournoyer, Patricia A.
at 1:30 PM  in Room 2A      3731-10-14 Cncr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Mary Morrissey)
                            Defendant, Patricia A. Cournoyer  (Stacie Johnson)

-------------------------------------------------------------------------------