Court Calendar for
Chittenden Civil Division

175 Main Street · Burlington, VT 05401
(802) 863-3467

As of August 28th at 9:59 PM


Cases Set for Friday, Aug. 29


Cases heard by Acting Judge Michael Harris

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Aug. 29          Crosby vs. Bryan
at 8:30 AM  in Room 3       1095-11-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Michaelyn Crosby
                            Defendant(s)
                              Ron Bryan Seamless Gutters


Friday,    Aug. 29          Stevens vs. Choiniere
at 8:30 AM  in Room 3       809-9-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Brittany Stevens
                            Defendant(s)
                              Paul Choiniere  (Nadine L. Scibek)
                            Trustee
                              University of Vermont


Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Phelps
at 9:00 AM  in Room 3       1264-11-11 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Susan Phelps
                            Trustee
                              Richmond Elementary School

Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Garner
at 9:00 AM  in Room 3       669-8-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              James Garner


Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Rosa
at 9:00 AM  in Room 3       162-2-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Paul Rosa

Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Moulton
at 9:00 AM  in Room 3       618-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Rita Moulton


Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Packard
at 9:00 AM  in Room 3       1730-12-10 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Diana Packard
                            Trustee
                              Fletcher Allen Health Care

Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Lavanway
at 9:00 AM  in Room 3       436-5-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Thomas Lavanway
                            Trustee
                              Home Depot USA, Inc.

Friday,    Aug. 29          Midland Funding, LLC vs. Harshbarger
at 9:00 AM  in Room 3       1102-7-10 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Joe Harshbarger
                            Trustee
                              Vermont's Culinary Resort & Spa


Friday,    Aug. 29          Vermont Restitution Unit vs. Cushing
at 9:30 AM  in Room 3       472-6-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Restitution Unit  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Andrew Cushing
                            Trustee
                              Bissonette Properties, LLC


Friday,    Aug. 29          Vermont Restitution Unit vs. Cushing
at 9:30 AM  in Room 3       472-6-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Restitution Unit  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Andrew Cushing
                            Trustee
                              Bissonette Properties, LLC


Friday,    Aug. 29          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Gbau
at 10:00 AM in Room 3       358-4-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Zia E. Gbau

Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Ainsworth
at 10:00 AM in Room 3       353-4-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Martina J. Ainsworth


Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Bergeron
at 10:00 AM in Room 3       1082-11-13 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Nathan P. Bergeron  (Jean Murray)

Friday,    Aug. 29          Citibank, N.A. vs. Ross
at 10:00 AM in Room 3       619-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Citibank, N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Timmy L. Ross

Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Ellwood
at 10:00 AM in Room 3       647-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Lisa A. Roch f.k.a. Ellwood


Friday,    Aug. 29          Friese vs. Cushman et al
at 10:30 AM in Room 3       45-1-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Beth Friese
                            Defendant(s)
                              Steve Cushman
                              Jordan Loomis


Friday,    Aug. 29          Vermont Pain Relief, LLC vs. Shepard
at 10:30 AM in Room 3       888-9-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Pain Relief, LLC
                            Defendant(s)
                              Czarina Shepard

Friday,    Aug. 29          Richmond Home Supply vs. Burke
at 10:30 AM in Room 3       1202-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Richmond Home Supply
                            Defendant(s)
                              Steve Burke


Friday,    Aug. 29          Boucher vs. Scavitto
at 10:30 AM in Room 3       20-1-14 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Reg Boucher /Boucher Props.
                            Defendant(s)
                              Dustin Scavitto
                            Trustee
                              So. Hill Autobody


Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Kaumeyer
at 11:00 AM in Room 3       1032-11-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Betty Kaumeyer

Friday,    Aug. 29          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Sherman
at 11:00 AM in Room 3       1194-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Jason Sherman

Friday,    Aug. 29          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Stoops
at 11:00 AM in Room 3       1221-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Andrew J. Stoops

Friday,    Aug. 29          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Tyler
at 11:00 AM in Room 3       80-1-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Richard Tyler

Friday,    Aug. 29          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Dooley
at 11:00 AM in Room 3       319-2-08 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Cheryl Dooley


Friday,    Aug. 29          Cavalry SPV I, LLC vs. Copen
at 1:00 PM  in Room 3       463-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Robert L. Copen Jr.


Friday,    Aug. 29          Cavalry SPV I, LLC vs. Piche
at 2:00 PM  in Room 3       451-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Paul T. Piche  (Jean Murray)

Friday,    Aug. 29          Cavalry SPV I, LLC vs. Richer
at 2:00 PM  in Room 3       456-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Jennie Richer


Friday,    Aug. 29          Cavalry SPV I, LLC vs. Schwaigert
at 3:00 PM  in Room 3       483-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Diana Schwaigert


Cases heard by Dennis R. Pearson

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Aug. 29          Buswell vs. VT Dept. of Corrections
at 8:30 AM  in Room 2       332-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Malachi A. Buswell
                            Respondent(s)
                              VT Atty Gen'l VT Dept. of Corrections  (Pamela L. Hall Johnson)


Friday,    Aug. 29          Jennings vs. Pallito
at 8:45 AM  in Room 2       333-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Michael Jennings NWSCF
                            Respondent(s)
                              Andrew Pallito c/o VT Dept. of Corrections  (Pamela L. Hall Johnson)


Friday,    Aug. 29          Vermont Federal Credit Union vs. Alers et al
at 9:00 AM  in Room 2       457-5-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union
                            Defendant(s)
                              Dorcas Alers
                              Lawrence Alers

Friday,    Aug. 29          Vermont Federal Credit Union vs. Stone
at 9:00 AM  in Room 2       496-6-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union
                            Defendant(s)
                              Mckenna L. Stone


Friday,    Aug. 29          Vermont Federal Credit Union vs. Yergeau
at 9:00 AM  in Room 2       708-7-12 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union
                            Defendant(s)
                              Nicholas Yergeau
                            Trustee
                              United Stationers

Friday,    Aug. 29          Vermont Federal Credit Union vs. Beaumont
at 9:00 AM  in Room 2       1264-12-12 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union
                            Defendant(s)
                              Jessie-Marie F. Beaumont
                            Trustee
                              Vermont Precision Tools

Friday,    Aug. 29          Vermont Federal Credit Union vs. Bullard
at 9:00 AM  in Room 2       382-5-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union
                            Defendant(s)
                              Keith J. Bullard
                            Trustee
                              Treeworks


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 3


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep.  3          Sisters and Brothers Investment vs. Labor
at 9:00 AM  in Room 2       68-1-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Sisters and Brothers Investment  (David H. Greenberg)
                            Defendant(s)
                              James Labor


Wednesday, Sep.  3          People's United Bank Successor vs. Damsco, LLC et
at 10:30 AM in Room 2       56-1-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              People's United Bank Successor by Merger to Chittenden Trust Company  (Douglas J. Wolinsky)
                            Defendant(s)
                              Elise Brault
                              James Brault
                              Florence Damon
                              Richard Damon
                              Damsco, LLC
                              Dowlings, Inc.
                              R + F Damon Realty, Inc. d/b/a The Dam Store
                              Vermont Small Business Development Corp.  (Stephen Cusick)


Wednesday, Sep.  3          F.W. Webb Company vs. Advanced Energy Solutions et
at 11:30 AM in Room 2       1105-10-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              F.W. Webb Company  (Timothy J. Wells)
                            Defendant(s)
                              Advanced Energy Solutions Attn: Ryno Paquette  (David M. Sunshine)
                              Ryno L. Paquette  (David M. Sunshine)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 4


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  4          Kurrelmeyer vs. Kurrelmeyer
at 8:30 AM  in Room 2       704-6-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Appellant
                              Ellen Kurrelmeyer Individually & as Co-Trustee  (Amy R. Menard)
                            Appellee
                              Martina Kurrelmeyer  (Thomas F. Heilmann)
                            Co-Counsel
                              Karl W. Neuse
                            Interested Person
                              Louis H. Kurrelmeyer Jr.  (Kimberly B. Cheney)

Thursday,  Sep.  4          Kurrelmeyer vs. Kurrelmeyer
at 8:30 AM  in Room 2       764-7-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Appellant
                              Louis H. Kurrelmeyer Jr.  (Kimberly B. Cheney)
                            Appellee
                              Martina Kurrelmeyer  (Thomas F. Heilmann)

Thursday,  Sep.  4          Larose vs. State Farm Mutual Automobile Ins
at 8:30 AM  in Room 2       801-7-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Linda Larose  (Robert F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              State Farm Mutual Automobile Ins  (Richard H. Wadhams)


Thursday,  Sep.  4          Sunset View Campers Assoc. vs. Petrie
at 9:00 AM  in Room 2       1245-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Sunset View Campers Assoc.  (Christina M. Pingert)
                            Defendant(s)
                              Stephan L. Petrie  (Jeffrey M. Messina)


Thursday,  Sep.  4          Stevens et al vs. Burnelle et al
at 10:30 AM in Room 2       799-8-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Albert Stevens  (Chad V. Bonanni)
                              Doris Stevens  (Chad V. Bonanni)
                            Defendant(s)
                              Gregory Burnelle
                              Tyler F. Kidd


Thursday,  Sep.  4          Moreau et al vs. Baker et al
at 11:00 AM in Room 2       709-7-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Dayle A. Moreau Trustee of Moreau Revocable Trust  (David H. Greenberg)
                              Stephen J. Moreau Trustee of Moreau Revocable Trust  (David H. Greenberg)
                            Defendant(s)
                              Andrew Baker
                              Christine Baker


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 5


Cases heard by Acting Judge Herbert Downing

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep.  5          Patrick Black of Black Lotus vs. Doug Walker of Wa
at 8:30 AM  in Room 3       224-2-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Patrick Black of Black Lotus Woodworking, LLC
                            Defendant(s)
                              Doug Walker of Walker Office Wor ks


Friday,    Sep.  5          Town of Milton vs. Beaupre
at 9:30 AM  in Room 3       608-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Town of Milton
                            Defendant(s)
                              Howard Beaupre Jr.

Friday,    Sep.  5          Larson vs. Remillard
at 9:30 AM  in Room 3       665-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Eric Larson
                            Defendant(s)
                              Kyler Michael Remillard


Friday,    Sep.  5          Cavalry SPV I, LLC vs. Fajic
at 10:30 AM in Room 3       472-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Rasim Fajic


Friday,    Sep.  5          Zhang vs. Tran
at 1:00 PM  in Room 3       566-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Yan Zhang
                            Defendant(s)
                              Tam H. Tran  (Angela N. Zaikowski)

Friday,    Sep.  5          Germain vs. Coleman
at 1:00 PM  in Room 3       595-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Loretta Germain
                            Defendant(s)
                              Matt Coleman


Friday,    Sep.  5          Vermont Large Animal Clinic vs. Hunt
at 2:00 PM  in Room 3       560-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Large Animal Clinic
                            Defendant(s)
                              Warren Hunt


Friday,    Sep.  5          Giard vs. Dalchond
at 3:00 PM  in Room 3       318-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Louis Scott Giard
                            Defendant(s)
                              Stephanie Dalchond  (Susan J. Flynn)

Friday,    Sep.  5          Giard vs. Perry
at 3:00 PM  in Room 3       319-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Louis Scott Giard
                            Defendant(s)
                              Karen Perry  (Susan J. Flynn)


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep.  5          Midland Funding, LLC vs. Thompson
at 8:30 AM  in Room 2       858-8-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              David Thompson

Friday,    Sep.  5          Pacific Employers Insurance Co. vs. Petropreneur,
at 8:30 AM  in Room 2       975-9-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Pacific Employers Insurance Co.  (Harold B. Stevens)
                            Defendant(s)
                              Petropreneur, LLC  (Brian P. Creech)

Friday,    Sep.  5          Bernier et al vs. Longworth et al
at 8:30 AM  in Room 2       112-1-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Judith Bernier  (Daniel S. Triggs)
                              Raymond P. Bernier  (Daniel S. Triggs)
                            Defendant(s)
                              Capital One Bank
                              Erin M. Longworth f/k/a Erin M. Demarrais  (Edward D. Fitzpatrick)
                              Occupants


Friday,    Sep.  5          PHH Mortgage Corporation vs. Roe et al
at 9:00 AM  in Room 2       1415-12-12 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              PHH Mortgage Corporation  (Joshua B. Lobe)
                            Defendant(s)
                              Occupants
                              Cary R. Roe aka Keri Roe
                              Southcreek at Essex Park Assoc.  (Steven J. Kantor)
                              Michelle L. Spicuzza
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Mediator  (Ellen M. Coogan)

Friday,    Sep.  5          Ocwen Loan Servicing, LLC vs. Johnson et al
at 9:00 AM  in Room 2       985-9-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Ocwen Loan Servicing, LLC  (Joshua B. Lobe)
                            Defendant(s)
                              Matthew J. Johnson
                              Sarah A. Johnson
                              Occupants
                              State of Vermont Department of Taxes  (Elizabeth M. Hannon)


Friday,    Sep.  5          RBS Citizens, N.A. vs. Cardinal et al
at 9:30 AM  in Room 2       471-4-10 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              RBS Citizens, N.A. f/k/a Citizens Bank, N.A.  (Kathryn Donovan)
                            Defendant(s)
                              Ashley S. Cardinal
                              Eric J. Cardinal
                              Citibank (South Dakota), N.A.


Friday,    Sep.  5          Nationstar Mortgage, LLC vs. Burnor et al
at 10:00 AM in Room 2       477-5-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Nationstar Mortgage, LLC  (Amber L. Doucette)
                            Defendant(s)
                              Craig A. Burnor  (Elizabeth M. Demas)
                              Priscilla Burnor aka Priscilla E. Burnor  (Elizabeth M. Demas)
                              Occupants
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Mediator  (Robert Halpert)


Friday,    Sep.  5          EverBank vs. Burke et al
at 11:00 AM in Room 2       517-5-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              EverBank  (Kathryn Donovan)
                            Defendant(s)
                              Stephen W. Burke
                              Stephen W. Burke As Trustee
                              Chittenden Bank
                              Occupants
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Mediator  (Timothy D. King)

Friday,    Sep.  5          Deutsche Bank National Trust vs. Bevins et al
at 11:00 AM in Room 2       450-4-12 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Deutsche Bank National Trust Company, As Trustee for Salomon Brothers  (Richard J. Volpe)
                            Defendant(s)
                              Donald L. Bevins  (Guy L. Babb)
                              G.W. Savage Corp.
                              Charles W. Keefe
                              Monique Lemire  (Margaret Strouse)
                              Alice Lissarrague
                              Christophe Lissarrague
                              Nautilus Insurance Company  (Kate Strickland)
                              State of Vermont Department of Taxes  (Will S. Baker)
                              United States of America Department of the Treasury  (Melissa A.D. Ranaldo)
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Mediator  (Afi Ahmadi)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 8


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep.  8          Beldock et al vs. Frantz et al
at 8:30 AM  in Room 2       1308-11-11 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Elizabeth Beldock  (Alison Jane Bell)
                              Gregg Beldock  (Alison Jane Bell)
                            Defendant(s)
                              Mary P. Frantz  (Thomas F. Heilmann)
                              Randolph C. Frantz  (Thomas F. Heilmann)


Monday,    Sep.  8          Yellow Book USA/Mid-Atlantic/BD vs. Duffy
at 8:30 AM  in Room 2       1227-10-12 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Yellow Book USA/Mid-Atlantic/BD  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Dennis Duffy II, d/b/a Night Owl Cleaning  (Emily N. Brown)

Monday,    Sep.  8          Hoskins vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       574-5-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Brian K. Hoskins #05166-082  (Emily B. Tredeau)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)

Monday,    Sep.  8          Chartier vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       757-7-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Jeanne M. Chartier  (Mark E. Furlan)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)


Monday,    Sep.  8          Hance vs. Nasab et al
at 9:30 AM  in Room 2       504-5-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Sherry Hance  (Launa L. Slater)
                            Defendant(s)
                              Kathy Nasab
                              Debbie Vancil


Monday,    Sep.  8          Cruz vs. Carpenter et al
at 10:00 AM in Room 2       161-2-14 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Francisco Cruz Guardian Craig Mantale/Debra Cruz  (Cynthia R. Amrhein)
                            Defendant(s)
                              Michael A. Carpenter
                              Kadeen Edwards


Monday,    Sep.  8          Champlain Housing Trust et al vs. Kemp
at 10:00 AM in Room 2       643-6-14 Cncv/Civil
                            Pre-Trial Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Champlain Housing Trust  (Kristina M. Brines)
                              Queensbury Co-Op, Inc  (Kristina M. Brines)
                            Defendant(s)
                              Christine Longmore f/k/a Kemp


Monday,    Sep.  8          Catamount/HSI/Shelburne LLC vs. Poulin et al
at 10:30 AM in Room 2       539-5-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Catamount/HSI/Shelburne LLC  (Nadine L. Scibek)
                            Defendant(s)
                              Kyle Poulin
                              Joshua Williams


Monday,    Sep.  8          Confidential Case
at 11:30 AM in Room 2       824-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Beth A. Danon)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Monday,    Sep.  8          Confidential Case
at 11:45 AM in Room 2       1222-11-13 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Appellant
                              Appellant, Party 1  (William F. Ellis)
                            Appellee
                              Appellee, Party 2  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 3  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 4  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 5  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 6  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 7  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 8  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 9  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 10  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 11  (Robert E. Fletcher)
                              Appellee, Party 12  (Robert E. Fletcher)


Monday,    Sep.  8          City of Burlington vs. Board of Civil Authority
at 11:45 AM in Room 2       183-2-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Appellant
                              City of Burlington  (William F. Ellis)
                            Appellee
                              South Burlington Board of Civil Authority  (Robert E. Fletcher)
                            Co-Counsel
                              John H. Klesch
                            Interested Person
                              BTV AvCenter, Inc.  (H. Kenneth Merritt)
                              City of South Burlington  (Robert E. Fletcher)
                              Heritage Aviation, Inc.  (H. Kenneth Merritt)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 9


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  9          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 2       441-4-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Petitioner(s)
                              Petitioner, Party 1
                            Respondent(s)
                              Respondent, Party 2  (Robert M. LaRose)


Tuesday,   Sep.  9          Yellowbook, Inc. vs. Cowles
at 8:30 AM  in Room 2       1487-12-12 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Yellowbook, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Craig Cowles


Tuesday,   Sep.  9          Cavett vs. Blair et al
at 8:45 AM  in Room 2       632-6-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Douglas Cavett
                            Respondent(s)
                              Susan K. Blair  (Robert M. LaRose)
                              Dean George  (Robert M. LaRose)


Tuesday,   Sep.  9          Kurrelmeyer vs. Kurrelmeyer
at 9:00 AM  in Room 2       704-6-13 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Appellant
                              Ellen Kurrelmeyer Individually & as Co-Trustee  (Amy R. Menard)
                            Appellee
                              Martina Kurrelmeyer  (Thomas F. Heilmann)
                            Co-Counsel
                              Karl W. Neuse
                            Interested Person
                              Louis H. Kurrelmeyer Jr.  (Kimberly B. Cheney)

Tuesday,   Sep.  9          Kurrelmeyer vs. Kurrelmeyer
at 9:00 AM  in Room 2       764-7-13 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Appellant
                              Louis H. Kurrelmeyer Jr.  (Kimberly B. Cheney)
                            Appellee
                              Martina Kurrelmeyer  (Thomas F. Heilmann)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 10


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 10          City of Winooski vs. Sixty One Malletts Bay Avenue
at 9:00 AM  in Room 2       511-5-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              City of Winooski  (Robert C. Roesler)
                            Defendant(s)
                              Beth Cabral
                              Dawn Cabral
                              Natalie Davis
                              Jane Doe Nos 1-20
                              John Doe Nos 1-20
                              Jesse McGuire
                              Sixty One Malletts Bay Avenue Associates, LLC  (Ryan B. Gardner)
                              Brittany Trayah
                            Interested Person
                              Nicole Cabral
                              Dylan Canley


Wednesday, Sep. 10          Vermont Federal Credit Union vs. Greene
at 9:00 AM  in Room 2       350-3-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Federal Credit Union  (Nicole A. Killoran)
                            Defendant(s)
                              Marjorie Greene
                            Interested Person
                              Lee W. Greene
                              Mark Kasun


Wednesday, Sep. 10          SWB, LLC vs. Brown(Lawyer)
at 10:00 AM in Room 2       461-4-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              SWB, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Krista L. Brown


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 11


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 11          Tracy vs. Eurowest Inns, Inc.
at 8:15 AM  in Room 2       197-2-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Paul Tracy  (Thomas C. Nuovo)
                            Defendant(s)
                              Eurowest Inns, Inc. d/b/a The Essex Resort and Spa  (Bonnie J. Badgewick)

Thursday,  Sep. 11          Yandow vs. Meunier
at 8:15 AM  in Room 2       291-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Robert Yandow as next friend of Ella Cole, a Minor  (Richard R. Goldsborough)
                            Defendant(s)
                              Warren Meunier  (Richard H. Wadhams)

Thursday,  Sep. 11          Cavalry SPV I, LLC vs. Bertrand
at 8:15 AM  in Room 2       384-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Tammy Bertrand  (Todd Taylor)


Thursday,  Sep. 11          The Blodgett Supply Company, Inc vs. Hallock
at 8:30 AM  in Room 2       88-1-14 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              The Blodgett Supply Company, Inc  (Herbert J. Downing)
                            Defendant(s)
                              Todd Hallock individually
                              Todd Hallock d/b/a Hallock Plumbing & Heating

Thursday,  Sep. 11          Cavalry SPV I, LLC vs. Davis
at 8:30 AM  in Room 2       118-1-14 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Kathleen M. Davis


Thursday,  Sep. 11          Watson vs. The Village at Northshore I Asso
at 8:30 AM  in Room 2       835-8-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Roy H.A. Watson III
                            Defendant(s)
                              The Village at Northshore I Asso  (Carl H. Lisman)
                            Interested Person
                              Otto Althoff

Thursday,  Sep. 11          Melkumov vs. Berard
at 8:30 AM  in Room 2       588-5-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Alex Melkumov  (Jeffrey T. Dickson)
                            Defendant(s)
                              Ashley Berard


Thursday,  Sep. 11          Town of Milton vs. Parker
at 9:00 AM  in Room 2       605-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Town of Milton
                            Defendant(s)
                              Kenneth Parker
                              Leon E. Parker


Thursday,  Sep. 11          Hubacher vs. Hamrell et al
at 9:30 AM  in Room 2       770-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Darren Hubacher
                            Defendant(s)
                              Briant Hamrell
                              Mike Murray


Thursday,  Sep. 11          Armstrong vs. Leeney
at 10:00 AM in Room 2       392-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Elizabeth Armstrong
                            Defendant(s)
                              Sharyl Leeney  (Robin Ober Cooley)


Thursday,  Sep. 11          Confidential Case
at 11:00 AM in Room 2       827-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Thursday,  Sep. 11          Farrell vs. Graham
at 11:00 AM in Room 2       826-8-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Mary Farrell  (Brian P. Creech)
                            Defendant(s)
                              Francis Charles Graham


Thursday,  Sep. 11          Chittenden County Transportation vs. Ryan
at 11:00 AM in Room 2       25-1-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Chittenden County Transportation  (W. Andrew MacIlwaine)
                            Respondent(s)
                              Michael Ryan  (Liam L. Murphy)


Thursday,  Sep. 11          Bartlett vs. Lenti
at 1:00 PM  in Room 2       783-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              John D. Bartlett
                            Defendant(s)
                              Frank Lenti


Thursday,  Sep. 11          Bartlett vs. Martinez
at 1:45 PM  in Room 2       782-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              John D. Bartlett
                            Defendant(s)
                              Michael Martinez aka Marty Martiness


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 12


Cases heard by Acting Judge Brian Hehir

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 12          Jonis vs. Wiegner
at 8:30 AM  in Room 3       614-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Richard L. Jonis
                            Defendant(s)
                              William B. Wiegner  (Carey C. Rose)

Friday,    Sep. 12          Environmental Hazards Management vs. Gamache
at 8:30 AM  in Room 3       673-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Environmental Hazards Management , Inc.
                            Defendant(s)
                              Anthony Gamache


Friday,    Sep. 12          Piccini vs. Lyman et al
at 9:30 AM  in Room 3       368-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Angela Piccini
                            Defendant(s)
                              Jocelyn Lyman
                              Matthew Lyman

Friday,    Sep. 12          Albertus vs. Rowell
at 9:30 AM  in Room 3       706-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Daniel Albertus
                            Defendant(s)
                              Gayle Rowell


Friday,    Sep. 12          Root et al vs. Green
at 10:30 AM in Room 3       641-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Brittany Merriman
                              Coty Root
                            Defendant(s)
                              Christine Green


Friday,    Sep. 12          Fortier vs. Fortier
at 1:00 PM  in Room 3       637-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Darrell J. Fortier
                            Defendant(s)
                              Daniel J. Fortier

Friday,    Sep. 12          Roma Trade, Inc. vs. Costello
at 1:00 PM  in Room 3       667-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Roma Trade, Inc.
                            Defendant(s)
                              Wayne R. Costello  (Cynthia R. Amrhein)


Friday,    Sep. 12          O'Brien vs. Bissonette Properties, LLC
at 2:00 PM  in Room 3       596-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Edmund O'Brien
                            Defendant(s)
                              Bissonette Properties, LLC  (Angela N. Zaikowski)

Friday,    Sep. 12          Dunn vs. Williams
at 2:00 PM  in Room 3       597-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              James Dallas Dunn
                            Defendant(s)
                              Ean E. Williams


Friday,    Sep. 12          Mossey vs. Geraw
at 3:00 PM  in Room 3       630-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Louis Mossey
                            Defendant(s)
                              Joseph A. Geraw


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 15


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 15          Casey vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       122-1-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Shane Casey  (William A. Nelson)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (David E. Tartter)
                            Co-Counsel
                              Emily B. Tredeau
                              Pamela L. Hall Johnson

Monday,    Sep. 15          Messimer vs. Pallito et al
at 8:30 AM  in Room 2       339-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Martin Messimer II  (Seth E. Lipschutz)
                            Respondent(s)
                              Andrew Pallito  (Robert C. Menzel)
                              Mark Potanos  (Robert C. Menzel)

Monday,    Sep. 15          Matthews vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       361-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              James Matthews  (Seth E. Lipschutz)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)

Monday,    Sep. 15          Pelkey Grant vs. Pallito
at 8:30 AM  in Room 2       453-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Wendy Pelkey Grant  (Kelly Green)
                            Respondent(s)
                              Andrew Pallito c/o VT Dept. of Corrections  (Robert M. LaRose)


Monday,    Sep. 15          Sheth et al vs. Carroll
at 9:00 AM  in Room 2       617-6-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Minal Sheth  (Herbert J. Downing)
                              Urvesh Sheth  (Herbert J. Downing)
                            Defendant(s)
                              Katie Carroll


Monday,    Sep. 15          Unifund CCR Partners vs. Luhr
at 10:00 AM in Room 2       314-3-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Unifund CCR Partners  (John J. Balkunas)
                            Defendant(s)
                              Stephen H. Luhr


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 16


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 16          Gould vs. Chittenden South Supervisory Uni
at 8:30 AM  in Room 2       1392-12-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Denali Gould by next of friend, Gould, Laurie  (Robert J. Kaplan)
                            Defendant(s)
                              Chittenden South Supervisory Uni  (Gregory A. Weimer)


Tuesday,   Sep. 16          Mills et al vs. Fletcher Allen Health Care et al
at 9:00 AM  in Room 2       940-8-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Deborah Mills  (James C. Foley)
                              Gary Mills and the Estate of Deborah Mills, et al  (James C. Foley)
                            Defendant(s)
                              John T. Braun  (S. Crocker Bennett)
                              Fletcher Allen Health Care  (S. Crocker Bennett)
                              Ryan Jewell  (S. Crocker Bennett)

Tuesday,   Sep. 16          Mick vs. Guerra, et al
at 9:00 AM  in Room 2       504-5-11 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Jillian Mick Administor of the Estate of Paul Cuddyer  (Lisa Werner)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (Nicole Andreson)
                              Michael, Dr. Guerra D.P.M.  (Elizabeth A. Boepple)
                            Co-Counsel
                              Larry M. Waranch

Tuesday,   Sep. 16          Wissell vs. Fletcher Allen Health Care, Inc.
at 9:00 AM  in Room 2       232-2-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Heather Wissell Ind. & Admin. of Est. of Wissell, Dylan  (Thomas J. Sherrer)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (S. Crocker Bennett)


Tuesday,   Sep. 16          Trim vs. Trevisani et al
at 9:30 AM  in Room 2       1420-10-09 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Sandra Trim  (John J. Welch)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (S. Crocker Bennett)
                              Gino T., Dr. Trevisani  (S. Crocker Bennett)

Tuesday,   Sep. 16          O'Brien vs. Synott et al
at 9:30 AM  in Room 2       47-1-11 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Kelley S. O'Brien #331911
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Healthcare  (Nicole Andreson)
                              Catherine Synott  (Nicole Andreson)


Tuesday,   Sep. 16          Robinson vs. Chittenden County Transportation
at 10:00 AM in Room 2       524-5-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Audrey Robinson  (Todd Schlossberg)
                            Defendant(s)
                              Chittenden County Transportation (CCTA)  (Pietro J. Lynn)

Tuesday,   Sep. 16          LeClair et al vs. Adams Street Properties, Inc.
at 10:00 AM in Room 2       1219-11-11 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              June LeClair  (Carl H. Lisman)
                              Raymond LeClair  (Carl H. Lisman)
                            Defendant(s)
                              Adams Street Properties, Inc.
                            Co-Counsel
                              Leo A. Bisson

Tuesday,   Sep. 16          Emmons et al vs. Progressive Casualty Insurance C
at 10:00 AM in Room 2       231-2-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Joanna Emmons  (Patricia S. Orr)
                              Matthew Emmons  (Patricia S. Orr)
                            Defendant(s)
                              Progressive Casualty Insurance C  (Susan J. Flynn)
                              Progressive Northern Insurance  (Susan J. Flynn)


Tuesday,   Sep. 16          Langrock, Sperry and Wool, LLP vs. Felis
at 10:30 AM in Room 2       149-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Langrock, Sperry and Wool, LLP  (James W. Runcie)
                            Defendant(s)
                              Kenneth P. Felis  (Edward B. French)

Tuesday,   Sep. 16          LeBlanc vs. Trubia
at 10:30 AM in Room 2       872-8-12 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Brian LeBlanc  (Richard R. Goldsborough)
                            Defendant(s)
                              Robert Trubia  (Cassandra C. LaRae-Perez)


Tuesday,   Sep. 16          Lamonda vs. Erkson
at 11:00 AM in Room 2       207-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Tina Lamonda  (David J. Pollock)
                            Defendant(s)
                              David Erkson  (Peter B. Joslin)

Tuesday,   Sep. 16          Puzic vs. Huber+Suhner
at 11:00 AM in Room 2       283-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Appellant
                              Aida Puzic  (Christopher J. McVeigh)
                            Appellee
                              Huber+Suhner  (Jennifer K. Moore)

Tuesday,   Sep. 16          Nguyen vs. Progressive Northern Insurance
at 11:00 AM in Room 2       597-6-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Nancy Nguyen  (Norman R. Blais)
                            Defendant(s)
                              Progressive Northern Insurance  (Susan J. Flynn)


Tuesday,   Sep. 16          Lockwood-Cole vs. Graves
at 11:30 AM in Room 2       344-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Brooke Lockwood-Cole  (Jerome F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Joyce Graves  (Susan J. Flynn)

Tuesday,   Sep. 16          Leggett vs. Shaub
at 11:30 AM in Room 2       342-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Taylor Leggett  (Sara Moran)
                            Defendant(s)
                              Margaret Shaub  (Susan J. Flynn)


Tuesday,   Sep. 16          Rose vs. State of Vermont
at 1:00 PM  in Room 2       256-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Dennis Rose
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)
                            Co-Counsel
                              Dawn Matthews


Tuesday,   Sep. 16          Citibank (South Dakota), N.A. vs. Hackett
at 1:15 PM  in Room 2       200-2-10 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Citibank (South Dakota), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              William J. Hackett  (Norman C. Smith)

Tuesday,   Sep. 16          Cavalry SPV I, LLC as Assignee vs. Lavallee
at 1:15 PM  in Room 2       376-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC as Assignee of BoA/FIA Card Services, N.A.  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Ronald A. Lavallee  (Marc E. Wiener)


Tuesday,   Sep. 16          CACH, LLC vs. Fotouhi
at 1:30 PM  in Room 2       410-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              CACH, LLC  (Aaron M. Cox)
                            Defendant(s)
                              Matthew F. Fotouhi a/k/a Matthew Fotouhi

Tuesday,   Sep. 16          American Express Bank, FSB vs. Perkett
at 1:30 PM  in Room 2       438-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              American Express Bank, FSB  (Jessica Ellicott)
                            Defendant(s)
                              Rosemary Perkett  (Christopher E. Perkett)


Tuesday,   Sep. 16          Kloss vs. Cichoskikelly et al
at 2:00 PM  in Room 2       660-6-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Matthew Kloss  (Shawn T. Tao)
                            Defendant(s)
                              Christopher Cichoskikelly  (Joseph D. Fallon)
                              Eileen Cichoskikelly  (Joseph D. Fallon)

Tuesday,   Sep. 16          Portfolio Recovery Associates, L vs. Branch
at 2:00 PM  in Room 2       699-7-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Associates, L  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Justin M. Branch

Tuesday,   Sep. 16          Portfolio Recovery Associates, L vs. Jukic
at 2:00 PM  in Room 2       700-7-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Associates, L  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Senad Y. Jukic


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 18


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 18          Cavalry SPV I, LLC vs. Laberge
at 8:30 AM  in Room 2       373-4-14 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Gina M. Laberge


Thursday,  Sep. 18          Hayes vs. Smart et al
at 8:30 AM  in Room 2       1175-10-12 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Johnathan Hayes  (Paul S. Gillies)
                            Defendant(s)
                              David R. Phinney  (Mark G. Hall)
                              Willow P. Smart  (Mark G. Hall)

Thursday,  Sep. 18          Stone vs. Fedex Corporation et al
at 8:30 AM  in Room 2       833-7-12 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Terri Stone  (Mary G. Kirkpatrick)
                            Defendant(s)
                              Federal Express Corporation  (Glenn S. Morgan)
                              Fedex Corporate Services, Inc.  (Glenn S. Morgan)
                              Fedex Corporation  (Glenn S. Morgan)
                              Fedex Express  (Glenn S. Morgan)
                            Co-Counsel
                              Richard P. Campbell
                              Kathleen M. Guilfoyle
                              Richard P. Campbell
                              Kathleen M. Guilfoyle
                              Richard P. Campbell
                              Kathleen M. Guilfoyle
                              Richard P. Campbell
                              Kathleen M. Guilfoyle

Thursday,  Sep. 18          Wesco, Inc. vs. The Travelers Companies, Inc. et a
at 8:30 AM  in Room 2       1119-10-11 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Wesco, Inc.  (Jon T. Anderson)
                            Defendant(s)
                              Agency of Natural Resources, VT  (Gavin Boyles)
                              Deborah Markowitz Secretary of Agency of Natural Resources  (Gavin Boyles)
                              The Charter Oak Fire Ins. Co.  (Nolan Burkhouse)


Thursday,  Sep. 18          Vermont Department of Taxes vs. Cabot
at 9:00 AM  in Room 2       62-1-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Department of Taxes  (Barbara Ripley)
                            Defendant(s)
                              Thomas D. Cabot  (Erin Miller Heins)

Thursday,  Sep. 18          National Collegiate Student Loan vs. Meilleur et a
at 9:00 AM  in Room 2       390-4-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              National Collegiate Student Loan Trust 2006-4  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Amanda Meilleur
                              Norman Meilleur


Thursday,  Sep. 18          Midland Funding, LLC vs. Luhr
at 9:15 AM  in Room 2       225-2-14 Cncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Stephen H. Luhr


Thursday,  Sep. 18          CACH, LLC vs. Ratta
at 9:15 AM  in Room 2       205-2-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              CACH, LLC  (Aaron M. Cox)
                            Defendant(s)
                              Sharon L. Ratta


Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 2       839-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Daniel S. Triggs)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3

Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 2       851-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Chad V. Bonanni)
                              Plaintiff, Party 2
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3


Thursday,  Sep. 18          Wistort vs. Mercaldo et al
at 9:30 AM  in Room 2       1039-8-10 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Reid Wistort  (Guy L. Babb)
                            Defendant(s)
                              Randy Charbonneau Indiv. & d/b/a R. Charbonneau Logging
                              Raoul T. Charbonneau Indiv. & d/b/a R. Charbonneau Logging
                              Karen A. Mercaldo Repres. of the Estate of Edward Mercaldo  (John T. Leddy)
                              Ronald Mercaldo  (Philip C. Woodward)


Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 10:00 AM in Room 2       669-6-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2

Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 10:00 AM in Room 2       768-7-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Jonathan C. Ciappa)
                              Plaintiff, Party 2  (Jonathan C. Ciappa)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3
                              Defendant, Party 4

Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 10:00 AM in Room 2       852-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


Thursday,  Sep. 18          Confidential Case
at 10:30 AM in Room 2       759-7-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David H. Greenberg)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Thursday,  Sep. 18          River Run Company, Inc. vs. O'Brien et al
at 10:30 AM in Room 2       383-4-13 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              River Run Company, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Jay W. O'Brien
                              Liza R. O'Brien

Thursday,  Sep. 18          Sisters and Brothers, LLP vs. Sourdiff
at 10:30 AM in Room 2       785-7-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Sisters and Brothers, LLP  (Charles Jordan Handy)
                            Defendant(s)
                              Nicole Sourdiff


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 19


Cases heard by Thomas Nuovo

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 19          Brown vs. Mazza
at 8:30 AM  in Room 3       638-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Julianna Brown
                              Matthew Brown
                            Defendant(s)
                              Julie Mazza


Friday,    Sep. 19          Bissonette vs. Hayes
at 9:30 AM  in Room 3       718-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Dwight Bissonette
                            Defendant(s)
                              Joseph Hayes


Friday,    Sep. 19          Clancy vs. Washburn
at 10:30 AM in Room 3       743-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Ruari Clancy
                            Defendant(s)
                              Heather Washburn

Friday,    Sep. 19          Vermont Energy Contracting vs. Campono
at 10:30 AM in Room 3       769-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Energy Contracting & Supply Corp.
                            Defendant(s)
                              Bonnie Campono


Friday,    Sep. 19          Brochu vs. Tofel
at 1:00 PM  in Room 3       433-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Kevin Brochu
                            Defendant(s)
                              Brett Tofel

Friday,    Sep. 19          LeBlanc vs. Alco Construction, Inc.
at 1:00 PM  in Room 3       586-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Thomas LeBlanc d/b/a LeBlanc Drywall
                            Defendant(s)
                              Alco Construction, Inc.


Friday,    Sep. 19          Kane vs. Lumber Liquidators Inc.
at 2:00 PM  in Room 3       787-7-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Jonathan Kane
                            Defendant(s)
                              Lumber Liquidators Inc.

Friday,    Sep. 19          Messimer vs. Poquette
at 2:00 PM  in Room 3       816-7-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Joyce Messimer
                            Defendant(s)
                              Richard Poquette


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 25


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 25          Hall vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       301-3-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Jeffrey L. Hall  (Dawn Matthews)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)

Thursday,  Sep. 25          Davis vs. Pallito
at 8:30 AM  in Room 2       666-6-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Kenneth Davis  (Dawn Matthews)
                            Respondent(s)
                              Andrew Pallito  (Pamela L. Hall Johnson)


Thursday,  Sep. 25          Peerless Insurance Co. vs. Boutin et al
at 9:00 AM  in Room 2       84-1-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Peerless Insurance Co.  (Thomas P. Simon)
                            Defendant(s)
                              Bernard Boutin  (Richard H. Wadhams)
                              James Boutin  (Pietro J. Lynn)
                              Merchants Mutual Insur. Company  (Richard H. Wadhams)
                            Co-Counsel
                              Daniel Q. Harrington

Thursday,  Sep. 25          Torres-Fernandez et al vs. Bell
at 9:00 AM  in Room 2       385-4-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Abel Fernandez  (Eric G. Parker)
                              Maria Fernandez  (Eric G. Parker)
                              Maria Torres-Fernandez  (Eric G. Parker)
                            Defendant(s)
                              Diane G. Bell  (Richard H. Wadhams)

Thursday,  Sep. 25          Noble vs. Dusablon
at 9:00 AM  in Room 2       489-5-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Delvis T. Noble  (John J. Bergeron)
                            Defendant(s)
                              Alexandra K. Dusablon  (Richard H. Wadhams)
                            Co-Counsel
                              Adam P. Bergeron


Thursday,  Sep. 25          Basha et al vs. Ly
at 9:30 AM  in Room 2       217-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Fathima Bariyajaan  (Edward M. Kenney)
                              Abdul Basha  (Edward M. Kenney)
                            Defendant(s)
                              Long T. Ly  (Richard H. Wadhams)

Thursday,  Sep. 25          Feingold vs. Sausville
at 9:30 AM  in Room 2       287-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Gary J. Feingold  (Christopher A. Micciche)
                            Defendant(s)
                              Lynn M. Sausville  (Richard H. Wadhams)


Thursday,  Sep. 25          Booska vs. McClure
at 10:00 AM in Room 2       303-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Rita Booska  (Cynthia L. Broadfoot)
                            Defendant(s)
                              Lois H. McClure  (Jeffrey S. Marlin)

Thursday,  Sep. 25          Herr vs. Frazee
at 10:00 AM in Room 2       1250-11-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Anne Herr  (Leo A. Bisson)
                            Defendant(s)
                              Heather Frazee  (Barbara R. Blackman)


Thursday,  Sep. 25          Potvin vs. Leahy Center for Lake Champlain
at 10:30 AM in Room 2       418-4-13 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Brian Potvin  (John L. Franco)
                            Defendant(s)
                              Leahy Center for Lake Champlain d/b/a Echo Center  (Karen L. Tyler)

Thursday,  Sep. 25          Ressler vs. Martin et al
at 10:30 AM in Room 2       146-2-14 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              David Ressler  (Brian P. Hehir)
                            Defendant(s)
                              Tamara Martin
                              Joshua D. Spiegelman


Thursday,  Sep. 25          Rooney vs. Pecor
at 11:00 AM in Room 2       346-3-14 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Richard Rooney d/b/a R.A. Rooney  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Crystal Pecor

Thursday,  Sep. 25          Ovitt vs. Goulet et al
at 11:00 AM in Room 2       389-4-14 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Michael J. Ovitt  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Jessica Goulet
                              Joseph Sears

Thursday,  Sep. 25          Abe's Corner LLC vs. Buchanan et al
at 11:00 AM in Room 2       436-4-14 Cncv/Civil
                            Jury Draw Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Abe's Corner LLC  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Lucais Buchanan
                              Shawn Morrill


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 26


Cases heard by Acting Judge Gary Franklin

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 26          Yipes Corp. vs. Taylor
at 8:30 AM  in Room 3       1261-12-12 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Yipes Corp.
                            Defendant(s)
                              Graham Scott Taylor

Friday,    Sep. 26          Lambert vs. Simpson
at 8:30 AM  in Room 3       91-1-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Jay Lambert
                            Defendant(s)
                              Corey E. Simpson


Friday,    Sep. 26          Naef vs. Cousens
at 8:30 AM  in Room 3       190-2-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Frank Naef
                            Defendant(s)
                              Heather Cousens
                            Trustee
                              Hilton Burlington Hotel
                              Uno Chicago Grill

Friday,    Sep. 26          Grenon vs. Cobb
at 8:30 AM  in Room 3       1227-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Brian J. Grenon
                            Defendant(s)
                              Jefferson Cobb
                            Trustee
                              Costco Wholesale, Inc.


Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Thibault
at 9:00 AM  in Room 3       254-3-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Jack A. Thibault

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Pliscu
at 9:00 AM  in Room 3       322-4-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Luminita Pliscu

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Sweeney
at 9:00 AM  in Room 3       354-4-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Taylor J. Sweeney


Friday,    Sep. 26          Midland Funding, LLC vs. Porter
at 9:00 AM  in Room 3       754-8-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Richard Porter

Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Little
at 9:00 AM  in Room 3       826-9-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Lynne Little

Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Bowers
at 9:00 AM  in Room 3       1051-11-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Heidi Bowers


Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Walczuk
at 9:00 AM  in Room 3       662-5-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Michael Walczuk

Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Legacy
at 9:00 AM  in Room 3       682-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Emily Legacy


Friday,    Sep. 26          First Resolution Investment Corp vs. Harwood
at 9:30 AM  in Room 3       1195-7-07 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Lynne Harwood


Friday,    Sep. 26          Sterling Jewelers Inc dba Kay Je vs. Goodrich
at 9:30 AM  in Room 3       349-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Sterling Jewelers Inc dba Kay Je  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Brian R. Goodrich


Friday,    Sep. 26          Green Mountain Bureau LLC vs. Hathaway
at 9:30 AM  in Room 3       636-6-12 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Green Mountain Bureau LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Eric L. Hathaway
                            Trustee
                              Spillane's Service Center
                              State of Vermont

Friday,    Sep. 26          Sterling Jewelers Inc dba Kay Je vs. Domina
at 9:30 AM  in Room 3       1200-12-12 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Sterling Jewelers Inc dba Kay Je  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Shawn M. Domina
                            Trustee
                              Denny's, Inc.


Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Greeno
at 10:00 AM in Room 3       1268-12-12 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Gary R. Greeno

Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Canfield
at 10:00 AM in Room 3       371-5-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Andrew T. Canfield

Friday,    Sep. 26          Midland Funding, LLC vs. Davison
at 10:00 AM in Room 3       973-6-07 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Steve Davison

Friday,    Sep. 26          Advantage Assets II, Inc. vs. Begins
at 10:00 AM in Room 3       238-2-11 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Advantage Assets II, Inc.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Ricky A Begins


Friday,    Sep. 26          Midland Funding, LLC vs. Corbett
at 10:00 AM in Room 3       988-10-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Shane Corbett

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Holbrook
at 10:00 AM in Room 3       183-2-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Thomas Holbrook


Friday,    Sep. 26          Portfolio Recovery Assoc. LLC vs. Thompson
at 10:00 AM in Room 3       702-6-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Portfolio Recovery Assoc. LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Charline E. Thompson


Friday,    Sep. 26          Chicoine vs. Fanning
at 10:30 AM in Room 3       463-5-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Christopher P. Chicoine
                            Defendant(s)
                              Chris Fanning

Friday,    Sep. 26          Marbucco Corp. vs. Renaissance Builders
at 10:30 AM in Room 3       303-3-12 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Marbucco Corp. dba Burlington Glass Center
                            Defendant(s)
                              Renaissance Builders


Friday,    Sep. 26          Martin vs. Quensel
at 10:30 AM in Room 3       608-7-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Nichole Martin
                            Defendant(s)
                              Alexis Quensel
                            Trustee
                              Helen Porter Healthcare

Friday,    Sep. 26          Brooker vs. Holzschuh
at 10:30 AM in Room 3       326-3-14 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              John J. Brooker
                            Defendant(s)
                              Harry H. Holzschuh
                            Trustee
                              Shred-Ex LLC.


Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Robinson
at 11:00 AM in Room 3       690-8-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Nancy Robinson

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Shangraw
at 11:00 AM in Room 3       976-10-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Ronald J. Shangraw

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Chase
at 11:00 AM in Room 3       994-10-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Matthew W. Chase

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Baldwin
at 11:00 AM in Room 3       1195-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Lisa M. Baldwin

Friday,    Sep. 26          Capital One Bank (USA), N.A. vs. Baldwin
at 11:00 AM in Room 3       1196-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital One Bank (USA), N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Nelson Baldwin

Friday,    Sep. 26          Midland Funding, LLC vs. Warren
at 11:00 AM in Room 3       171-2-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              David Warren

Friday,    Sep. 26          Midland Funding, LLC vs. Foy
at 11:00 AM in Room 3       259-2-14 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Raymond Foy


Friday,    Sep. 26          Heritage Automotive Group vs. Old School Garage
at 1:00 PM  in Room 3       575-6-12 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Heritage Automotive Group  (Michael D. Johnson)
                            Defendant(s)
                              Old School Garage

Friday,    Sep. 26          Heritage Automotive Group vs. Davidson
at 1:00 PM  in Room 3       1245-12-12 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Heritage Automotive Group  (Michael D. Johnson)
                            Defendant(s)
                              Victoria Davidson


Friday,    Sep. 26          Heritage Automotive Grp vs. Oscarson
at 1:00 PM  in Room 3       543-6-12 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Heritage Automotive Grp  (Michael D. Johnson)
                            Defendant(s)
                              Gail Oscarson

Friday,    Sep. 26          Freedom Nissan vs. Ashline
at 1:00 PM  in Room 3       992-10-13 Cnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Freedom Nissan  (Michael D. Johnson)
                            Defendant(s)
                              Timothy Ashline


Friday,    Sep. 26          Heritage Automotive Group vs. Derick
at 1:00 PM  in Room 3       578-6-12 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Heritage Automotive Group  (Michael D. Johnson)
                            Defendant(s)
                              Tara Derick
                            Trustee
                              Twin State Property Maintenance & Development, LLC.


Friday,    Sep. 26          Melkumov vs. Reardon et al
at 1:30 PM  in Room 3       1200-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Tamara Melkumov
                            Defendant(s)
                              Eric Reardon
                              Neil Walker
                            Trustee
                              Anchorage Inn
                              Penske Truck Rental


Friday,    Sep. 26          Melkumov vs. Reardon et al
at 1:30 PM  in Room 3       1200-12-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Tamara Melkumov
                            Defendant(s)
                              Eric Reardon
                              Neil Walker
                            Trustee
                              Anchorage Inn
                              Penske Truck Rental


Friday,    Sep. 26          Unifund CCR Partners vs. Collette
at 2:00 PM  in Room 3       524-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Unifund CCR Partners  (John J. Balkunas)
                            Defendant(s)
                              Roy W. Collette

Friday,    Sep. 26          Asset Acceptance, LLC vs. Morehouse
at 2:00 PM  in Room 3       569-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Asset Acceptance, LLC  (John J. Balkunas)
                            Defendant(s)
                              Robert J. Morehouse  (Jean Murray)


Friday,    Sep. 26          Schroeder vs. United Parcel Service, Inc.
at 3:00 PM  in Room 3       518-4-14 Cnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              William W. Schroeder Trustee
                            Defendant(s)
                              United Parcel Service, Inc.  (Joshua L. Simonds)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 29


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 29          Green Mountain Electric Supply, vs. Carr
at 8:30 AM  in Room 2       451-4-12 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Green Mountain Electric Supply,  (John C. Gravel)
                            Defendant(s)
                              Andrew Carr d/b/a Carr Electric

Monday,    Sep. 29          Murphy et al vs. Sweetser et al
at 8:30 AM  in Room 2       127-1-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Amy Murphy  (Michael J. Harris)
                              Patrick Murphy  (Michael J. Harris)
                            Defendant(s)
                              David Sweetser Jr.
                              Robin Sweetser

Monday,    Sep. 29          People's United Bank vs. Stillwell
at 8:30 AM  in Room 2       316-3-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              People's United Bank  (Malory S. Goldstein)
                            Defendant(s)
                              Chad T. Stillwell


Monday,    Sep. 29          Green Mountain Credit Union vs. Companion
at 9:00 AM  in Room 2       318-3-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Green Mountain Credit Union  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Amy Companion fka Tanner

Monday,    Sep. 29          Credit Acceptance Corporation vs. Robare
at 9:00 AM  in Room 2       952-8-10 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Scott D. Robare


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 2       854-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Gordon C. Gebauer)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 10:00 AM in Room 2       825-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David W. Lynch)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Monday,    Sep. 29          FIA Card Services, N.A. vs. Mageto
at 10:00 AM in Room 2       1398-12-12 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              FIA Card Services, N.A.  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Yolanda Mageto


Monday,    Sep. 29          HK Central Block LP vs. Dexter et al
at 10:30 AM in Room 2       593-6-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              HK Central Block LP  (Nadine L. Scibek)
                            Defendant(s)
                              Max Bronstein-Paritz
                              Sarah Dexter


Monday,    Sep. 29          Brown et al vs. Bacewicz et al
at 11:00 AM in Room 2       190-2-14 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              James Brown  (Angela N. Zaikowski)
                              Sheila Brown  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Matthew Bacewicz
                              Danielle Bohrer


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 11:30 AM in Room 2       652-6-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Renee L. Mobbs)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


Monday,    Sep. 29          Beede vs. Sheltra
at 1:00 PM  in Room 2       200-3-13 Cnsc/Small Claims
                            Contempt Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Amy B. Hines f.k.a. Beede
                            Defendant(s)
                              Cher Sheltra


Monday,    Sep. 29          Moraska vs. Moraska et al
at 1:00 PM  in Room 2       483-5-13 Cncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Appellant
                              Albert F. Moraska Jr.  (Mary P. Kehoe)
                            Appellee
                              Susan Moraska  (Kevin M. Henry)


Monday,    Sep. 29          Cortez vs. Cortez et al
at 1:00 PM  in Room 2       723-8-13 Cnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Jennifer Cortez
                            Defendant(s)
                              Constance Cortez
                              Ramon Cortez
                            Trustee
                              Fletcher Allen Healthcare


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 1:30 PM  in Room 2       801-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Harold B. Stevens)
                              Plaintiff, Party 2  (Harold B. Stevens)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3
                              Defendant, Party 4
                              Defendant, Party 5


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 2:00 PM  in Room 2       856-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Christopher A. Micciche)
                              Plaintiff, Party 2  (Christopher A. Micciche)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3
                              Defendant, Party 4


Monday,    Sep. 29          Confidential Case
at 2:30 PM  in Room 2       849-8-14 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Joseph F. Obuchowski)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 30


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 30          Lavalette vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 2       1307-12-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Karen Lavalette  (Seth E. Lipschutz)
                            Respondent(s)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)

Tuesday,   Sep. 30          Savard vs. Saint Francis
at 8:30 AM  in Room 2       1345-12-13 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Thomas Savard Jr.; 09032-082
                            Defendant(s)
                              John Saint Francis Esq.  (Ryan B. Gardner)

Tuesday,   Sep. 30          Stygles vs. Hale et al
at 8:30 AM  in Room 2       626-6-14 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Petitioner(s)
                              Carroll Stygles  (Seth E. Lipschutz)
                            Respondent(s)
                              Greg Hale
                              Shannon Marcieux
                              Prisoner's Rights Office  (Seth E. Lipschutz)
                              State of Vermont  (Pamela L. Hall Johnson)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 1


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  1          Gould vs. Chittenden South Supervisory Uni
at 9:00 AM  in Room 2       1392-12-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Denali Gould by next of friend, Gould, Laurie  (Robert J. Kaplan)
                            Defendant(s)
                              Chittenden South Supervisory Uni  (Gregory A. Weimer)

Wednesday, Oct.  1          Peerless Insurance Co. vs. Boutin et al
at 9:00 AM  in Room 2       84-1-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Peerless Insurance Co.  (Thomas P. Simon)
                            Defendant(s)
                              Bernard Boutin  (Richard H. Wadhams)
                              James Boutin  (Pietro J. Lynn)
                              Merchants Mutual Insur. Company  (Richard H. Wadhams)
                            Co-Counsel
                              Daniel Q. Harrington

Wednesday, Oct.  1          Langrock, Sperry and Wool, LLP vs. Felis
at 9:00 AM  in Room 2       149-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Langrock, Sperry and Wool, LLP  (James W. Runcie)
                            Defendant(s)
                              Kenneth P. Felis  (Edward B. French)

Wednesday, Oct.  1          Lamonda vs. Erkson
at 9:00 AM  in Room 2       207-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Tina Lamonda  (David J. Pollock)
                            Defendant(s)
                              David Erkson  (Peter B. Joslin)

Wednesday, Oct.  1          Basha et al vs. Ly
at 9:00 AM  in Room 2       217-2-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Fathima Bariyajaan  (Edward M. Kenney)
                              Abdul Basha  (Edward M. Kenney)
                            Defendant(s)
                              Long T. Ly  (Richard H. Wadhams)

Wednesday, Oct.  1          Feingold vs. Sausville
at 9:00 AM  in Room 2       287-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Gary J. Feingold  (Christopher A. Micciche)
                            Defendant(s)
                              Lynn M. Sausville  (Richard H. Wadhams)

Wednesday, Oct.  1          Puzic vs. Huber+Suhner
at 9:00 AM  in Room 2       283-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Appellant
                              Aida Puzic  (Christopher J. McVeigh)
                            Appellee
                              Huber+Suhner  (Jennifer K. Moore)

Wednesday, Oct.  1          Booska vs. McClure
at 9:00 AM  in Room 2       303-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Rita Booska  (Cynthia L. Broadfoot)
                            Defendant(s)
                              Lois H. McClure  (Jeffrey S. Marlin)

Wednesday, Oct.  1          Lockwood-Cole vs. Graves
at 9:00 AM  in Room 2       344-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Brooke Lockwood-Cole  (Jerome F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Joyce Graves  (Susan J. Flynn)

Wednesday, Oct.  1          Leggett vs. Shaub
at 9:00 AM  in Room 2       342-3-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Taylor Leggett  (Sara Moran)
                            Defendant(s)
                              Margaret Shaub  (Susan J. Flynn)

Wednesday, Oct.  1          Torres-Fernandez et al vs. Bell
at 9:00 AM  in Room 2       385-4-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Abel Fernandez  (Eric G. Parker)
                              Maria Fernandez  (Eric G. Parker)
                              Maria Torres-Fernandez  (Eric G. Parker)
                            Defendant(s)
                              Diane G. Bell  (Richard H. Wadhams)

Wednesday, Oct.  1          Potvin vs. Leahy Center for Lake Champlain
at 9:00 AM  in Room 2       418-4-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Brian Potvin  (John L. Franco)
                            Defendant(s)
                              Leahy Center for Lake Champlain d/b/a Echo Center  (Karen L. Tyler)

Wednesday, Oct.  1          Noble vs. Dusablon
at 9:00 AM  in Room 2       489-5-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Delvis T. Noble  (John J. Bergeron)
                            Defendant(s)
                              Alexandra K. Dusablon  (Richard H. Wadhams)
                            Co-Counsel
                              Adam P. Bergeron

Wednesday, Oct.  1          Nguyen vs. Progressive Northern Insurance
at 9:00 AM  in Room 2       597-6-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Nancy Nguyen  (Norman R. Blais)
                            Defendant(s)
                              Progressive Northern Insurance  (Susan J. Flynn)

Wednesday, Oct.  1          Mills et al vs. Fletcher Allen Health Care et al
at 9:00 AM  in Room 2       940-8-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Deborah Mills  (James C. Foley)
                              Gary Mills and the Estate of Deborah Mills, et al  (James C. Foley)
                            Defendant(s)
                              John T. Braun  (S. Crocker Bennett)
                              Fletcher Allen Health Care  (S. Crocker Bennett)
                              Ryan Jewell  (S. Crocker Bennett)

Wednesday, Oct.  1          LeBlanc vs. Trubia
at 9:00 AM  in Room 2       872-8-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Brian LeBlanc  (Richard R. Goldsborough)
                            Defendant(s)
                              Robert Trubia  (Cassandra C. LaRae-Perez)

Wednesday, Oct.  1          Robinson vs. Chittenden County Transportation
at 9:00 AM  in Room 2       524-5-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Audrey Robinson  (Todd Schlossberg)
                            Defendant(s)
                              Chittenden County Transportation (CCTA)  (Pietro J. Lynn)

Wednesday, Oct.  1          LeClair et al vs. Adams Street Properties, Inc.
at 9:00 AM  in Room 2       1219-11-11 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              June LeClair  (Carl H. Lisman)
                              Raymond LeClair  (Carl H. Lisman)
                            Defendant(s)
                              Adams Street Properties, Inc.
                            Co-Counsel
                              Leo A. Bisson

Wednesday, Oct.  1          Trim vs. Trevisani et al
at 9:00 AM  in Room 2       1420-10-09 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Sandra Trim  (John J. Welch)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (S. Crocker Bennett)
                              Gino T., Dr. Trevisani  (S. Crocker Bennett)

Wednesday, Oct.  1          Mick vs. Guerra, et al
at 9:00 AM  in Room 2       504-5-11 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Jillian Mick Administor of the Estate of Paul Cuddyer  (Lisa Werner)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (Nicole Andreson)
                              Michael, Dr. Guerra D.P.M.  (Elizabeth A. Boepple)
                            Co-Counsel
                              Larry M. Waranch

Wednesday, Oct.  1          Wissell vs. Fletcher Allen Health Care, Inc.
at 9:00 AM  in Room 2       232-2-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Heather Wissell Ind. & Admin. of Est. of Wissell, Dylan  (Thomas J. Sherrer)
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Health Care, Inc.  (S. Crocker Bennett)

Wednesday, Oct.  1          Emmons et al vs. Progressive Casualty Insurance C
at 9:00 AM  in Room 2       231-2-12 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Joanna Emmons  (Patricia S. Orr)
                              Matthew Emmons  (Patricia S. Orr)
                            Defendant(s)
                              Progressive Casualty Insurance C  (Susan J. Flynn)
                              Progressive Northern Insurance  (Susan J. Flynn)

Wednesday, Oct.  1          O'Brien vs. Synott et al
at 9:00 AM  in Room 2       47-1-11 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Kelley S. O'Brien #331911
                            Defendant(s)
                              Fletcher Allen Healthcare  (Nicole Andreson)
                              Catherine Synott  (Nicole Andreson)

Wednesday, Oct.  1          Herr vs. Frazee
at 9:00 AM  in Room 2       1250-11-13 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Anne Herr  (Leo A. Bisson)
                            Defendant(s)
                              Heather Frazee  (Barbara R. Blackman)

Wednesday, Oct.  1          Ressler vs. Martin et al
at 9:00 AM  in Room 2       146-2-14 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              David Ressler  (Brian P. Hehir)
                            Defendant(s)
                              Tamara Martin
                              Joshua D. Spiegelman

Wednesday, Oct.  1          Rooney vs. Pecor
at 9:00 AM  in Room 2       346-3-14 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Richard Rooney d/b/a R.A. Rooney  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Crystal Pecor

Wednesday, Oct.  1          Ovitt vs. Goulet et al
at 9:00 AM  in Room 2       389-4-14 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Michael J. Ovitt  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Jessica Goulet
                              Joseph Sears

Wednesday, Oct.  1          Abe's Corner LLC vs. Buchanan et al
at 9:00 AM  in Room 2       436-4-14 Cncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Abe's Corner LLC  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Lucais Buchanan
                              Shawn Morrill


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 2


Cases heard by Dennis R. Pearson

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  2          City of Winooski vs. Sixty One Malletts Bay Avenue
at 8:30 AM  in Room 3       511-5-14 Cncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              City of Winooski  (Robert C. Roesler)
                            Defendant(s)
                              Beth Cabral
                              Dawn Cabral
                              Natalie Davis
                              Jane Doe Nos 1-20
                              John Doe Nos 1-20
                              Jesse McGuire
                              Sixty One Malletts Bay Avenue Associates, LLC  (Ryan B. Gardner)
                              Brittany Trayah
                            Interested Person
                              Nicole Cabral
                              Dylan Canley


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  2          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 2       1277-12-13 Cncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Petitioner(s)
                              Petitioner, Party 1  (Mark E. Furlan)
                            Respondent(s)
                              Respondent, Party 2  (Pamela L. Hall Johnson)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 6


Cases heard by Helen M. Toor

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct.  6          Bedard vs. Brattleboro Memorial Hospital, I et al
at 8:30 AM  in Room 2       1126-10-11 Cncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Joseph Bedard  (Joel T. Faxon)
                            Defendant(s)
                              Brattleboro Memorial Hospital, I  (Ritchie E. Berger)
                              PCHP - Vermont LLP d/b/a Brattleboro Primary Care  (Peter B. Joslin)
                              PCHP, LLP  (Peter B. Joslin)
                              Southern Vermont Health Services  (Ritchie E. Berger)
                            Co-Counsel
                              Eric P. Smith


-------------------------------------------------------------------------------