Court Calendar for
Franklin Criminal Division

36 Lake Street · St. Albans, VT 05478
(802) 524-7997

As of April 16th at 9:11 PM


Cases Set for Friday, Apr. 17


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 17          State vs. Pullman, David
at 1:00 PM  in Room 1       308-3-15 Frcr/Criminal
                            Hearing re:  Public Defender request
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David Pullman

Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 17          State vs. Powers, Bruce A.
at 2:30 PM  in Room 1       1356-11-13 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Bruce A. Powers  (William Norful)
                            Probation Officer, Keith Randall

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 20


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 20          State vs. Sanborn, Christa
at 8:30 AM  in Room 1       907-8-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christa Sanborn  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Brad Dansereau
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Sanborn, Christa
at 8:30 AM  in Room 1       1323-12-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christa Sanborn  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Brad Dansereau
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Sanborn, Christa
at 8:30 AM  in Room 1       1358-12-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christa Sanborn  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Brad Dansereau

Monday,    Apr. 20          State vs. Levesque, Daniel J.
at 8:45 AM  in Room 1       124-12-14 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Daniel J. Levesque  (David A. Scherr)

Monday,    Apr. 20          State vs. Levesque, Daniel J.
at 8:45 AM  in Room 1       1212-11-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Daniel J. Levesque  (David A. Scherr)

Monday,    Apr. 20          State vs. Levesque, Daniel J.
at 8:45 AM  in Room 1       1305-11-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Daniel J. Levesque  (David A. Scherr)

Monday,    Apr. 20          State vs. Levesque, Daniel J.
at 8:45 AM  in Room 1       96-1-15 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Daniel J. Levesque  (David A. Scherr)

Monday,    Apr. 20          State vs. Bittner, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       748-7-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Joshua Bittner  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Aube, Jason
at 9:30 AM  in Room 1       1151-10-14 Frcr/Criminal
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jason Aube  (Rory O. Malone)

Monday,    Apr. 20          State vs. Hemingway, Jordan A.
at 9:45 AM  in Room 1       1008-9-12 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jordan A. Hemingway  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Barbara Quilliam (Chaperon)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Hemingway, Jordan A.
at 9:45 AM  in Room 1       374-4-13 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jordan A. Hemingway  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Barbara Quilliam (Chaperon)

Monday,    Apr. 20          State vs. Hemingway, Jordan A.
at 9:45 AM  in Room 1       1026-9-13 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jordan A. Hemingway  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Barbara Quilliam (Chaperon)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Bailey, Christopher S.
at 10:00 AM in Room 1       399-4-12 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher S. Bailey  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Suzanne Bedard
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Bailey, Christopher S.
at 10:00 AM in Room 1       848-8-12 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher S. Bailey  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Suzanne Bedard
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Bailey, Christopher S.
at 10:00 AM in Room 1       898-8-13 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher S. Bailey  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Suzanne Bedard

Monday,    Apr. 20          State vs. Bailey, Christopher S.
at 10:00 AM in Room 1       686-7-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher S. Bailey  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Bailey, Christopher S.
at 10:00 AM in Room 1       835-8-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher S. Bailey  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Rheaume, Adam M.
at 10:00 AM in Room 1       450-5-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Adam M. Rheaume  (David A. Scherr)

Monday,    Apr. 20          State vs. Shepard, Jaylyn
at 10:30 AM in Room 1       1319-12-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jaylyn Shepard  (John L. Pacht)

Monday,    Apr. 20          State vs. Carroll, David G.
at 11:00 AM in Room 1       260852/Other Ticket
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, David G. Carroll  (Pietro J. Lynn)

Monday,    Apr. 20          State vs. West, Megan L.
at 11:15 AM in Room 1       371-4-14 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Megan L. West  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Joseph Miller
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 20          State vs. Reynolds, John P.
at 11:30 AM in Room 1       260851/Other Ticket
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, John P. Reynolds

Monday,    Apr. 20          State vs. Shover, Gregory S.
at 11:30 AM in Room 1       260853/Other Ticket
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Gregory S. Shover  (Pietro J. Lynn)

Monday,    Apr. 20
at 01:00 PM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/1037-10-14 Frcr
                              State vs. Burns, Dustin K./261066
                              Confidential Case/321-3-15 Frcr
                              Confidential Case/347-4-15 Frcr

Monday,    Apr. 20          State vs. Menard, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       38-4-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Michael Menard

Monday,    Apr. 20          State vs. Peltier, Casey
at 1:00 PM  in Room 1       39-4-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Casey Peltier  (Frank Twarog)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 21


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 21          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       298-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Austin, Diane
at 8:30 AM  in Room 1       263-3-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Diane Austin  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Vincelette, James A.
at 8:45 AM  in Room 1       182-2-13 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, James A. Vincelette  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Mencia, Kelsey
at 9:00 AM  in Room 1       188-2-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kelsey Mencia  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Rivers, Devon
at 9:15 AM  in Room 1       1137-9-13 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Devon J. Rivers  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Gaudette, Nathan S.
at 9:45 AM  in Room 1       1161-10-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Nathan S. Gaudette  (John Finlay)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Russett, Phillip J.
at 10:00 AM in Room 1       85-1-15 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Phillip J. Russett  (Robert Behrens)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Coon, Abigail
at 1:00 PM  in Room 1       73-1-15 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Abigail Coon  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Coon, Jeffrey S.
at 1:00 PM  in Room 1       74-1-15 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jeffrey S. Coon  (William V. Cristman)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Minor, Brian T.
at 1:30 PM  in Room 1       542-4-91 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brian Tate Minor
                            Guardian ad Litem, Sally Minor

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Minor, Brian T.
at 1:30 PM  in Room 1       1291-7-91 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brian Tate Minor
                            Probation Officer, Janet Oakes

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Minor, Brian T.
at 1:30 PM  in Room 1       1476-8-91 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brian Tate Minor

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Minor, Brian T.
at 1:30 PM  in Room 1       547-5-92 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brian Tate Minor

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Minor, Brian Tate
at 1:30 PM  in Room 1       900-7-93 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brian Tate Minor

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Webster, Matthew A.
at 2:00 PM  in Room 1       1143-9-13 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew A. Webster  (Rory O. Malone)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson

                              Steve P. Dunham

                              Heather J. Brochu

                            Other, Northwest Counseling & Support S  (O. Whitman Smith)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Webster, Matthew A.
at 2:00 PM  in Room 1       1143-9-13 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew A. Webster  (Rory O. Malone)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson

                              Steve P. Dunham

                              Heather J. Brochu

                            Other, Northwest Counseling & Support S  (O. Whitman Smith)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Johnson, Eric
at 2:30 PM  in Room 1       134-12-14 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Eric Johnson  (Joshua Martin)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Ferrecchia, Jessica
at 3:00 PM  in Room 1       48-5-14 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jessica Ferrecchia  (Luke Richter)

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Ferrecchia, Jessica
at 3:00 PM  in Room 1       408-5-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jessica Ferrecchia  (Luke Richter)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Lefebvre, Corey Edward
at 3:30 PM  in Room 1       251-3-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Corey Edward Lefebvre  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Probation and Parole

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Lefebvre, Corey Edward
at 3:30 PM  in Room 1       1547-12-10 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Corey Edward Lefebvre  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead

Tuesday,   Apr. 21          State vs. Tatro, Bruce H.
at 4:00 PM  in Room 1       954-9-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Bruce H. Tatro  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 22


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 22          State vs. Hodgdon, Jacob I
at 1:00 PM  in Room 1       993-9-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jacob Hodgdon I  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Apr. 22          State vs. Bouchard, Sarah E.
at 1:30 PM  in Room 1       745-7-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sarah E. Bouchard  (John B. St. Francis)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 23


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 23          State vs. LeGrand, Tiffany J
at 8:30 AM  in Room 2       164-2-15 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tiffany J LeGrand  (Rory O. Malone)

Thursday,  Apr. 23          State vs. LeGrand, Tiffany J
at 8:30 AM  in Room 2       17-2-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tiffany J LeGrand  (Rory O. Malone)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 27


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 27
at 01:00 PM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Confidential Case/310-3-15 Frcr
                              Confidential Case/342-4-15 Frcr

Monday,    Apr. 27          State vs. McCarthy, John
at 1:00 PM  in Room 1       332-4-15 Frcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, John McCarthy
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 27          State vs. Gaboury, Steven A.
at 1:00 PM  in Room 1       4-1-15 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Apr. 27          State vs. Beauregard, Tonya L.
at 3:00 PM  in Room 1       49-1-15 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tonya L. Beauregard  (Rory O. Malone)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 28


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28          State vs. Audette, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       207-2-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Michael Audette  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Mahoney, Sarah M.
at 8:30 AM  in Room 1       180-2-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sarah M. Mahoney  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Deuso, Justin A.
at 8:30 AM  in Room 1       212-2-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Justin A. Deuso  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          Rickard, Matthew R. vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 1       2-3-15 Frta/Traffic Appeal
                            Status Conference
                            Appellant, Matthew R. Rickard  (Robert Behrens)
                            Appellee, State of Vermont  (James Hughes)

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Rouse, Brad-Travis A.
at 8:30 AM  in Room 1       281-3-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Brad-Travis A. Rouse  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Longway, Thomas G.
at 8:30 AM  in Room 1       379-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Thomas G. Longway  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          Cruz, Joey vs. State of Vermont
at 8:45 AM  in Room 1       6-4-15 Frta/Traffic Appeal
                            Status Conference
                            Appellant, Joey Cruz
                            Appellee, State of Vermont  (James Hughes)

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Martin, Joshua F.
at 9:00 AM  in Room 1       1312-12-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Joshua F. Martin  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Cosgrove, Kevin
at 9:30 AM  in Room 1       1112-9-13 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kevin C. Cosgrove  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Cosgrove, Kevin C.
at 9:30 AM  in Room 1       2-1-14 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Kevin C. Cosgrove  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Tessier, Jeremy N.
at 9:45 AM  in Room 1       324-4-14 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jeremy N. Tessier  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Anthony Martel

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Robtoy, Bernard E.
at 10:00 AM in Room 1       562-5-09 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Bernard E. Robtoy  (Andrew Gilbertson)
                            Probation Officer, Christopher Billado
                            Victim's Attorney

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Libbey, Stephen
at 10:15 AM in Room 1       955-7-01 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Stephen Libbey
                            Victim's Attorney  (Thomas C. Nuovo)

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Harrison, Nathan
at 10:30 AM in Room 1       330-4-15 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Nathan Harrison  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Salmon, Clark W. III
at 11:45 AM in Room 1       744-7-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Clark W. Salmon III  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Salmon, Clark W. III
at 11:45 AM in Room 1       921-9-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Clark W. Salmon III  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Johnson, Dylan
at 1:00 PM  in Room 1       1040-10-14 Frcr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Dylan Johnson  (Steve P. Dunham)
                            Guardian ad Litem, Debra Jean Bluto
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. George, Darin C.
at 1:45 PM  in Room 1       908-8-09 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Darin C. George  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Austin, Terry C.
at 2:00 PM  in Room 1       753-7-14 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Terry C. Austin  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Bannister, Robert F.
at 2:00 PM  in Room 1       752-7-14 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Robert F. Bannister  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Trudeau, Brandon
at 3:00 PM  in Room 1       1001-9-13 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Brandon Trudeau  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Christopher Billado
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Trudeau, Brandon
at 3:00 PM  in Room 1       203-3-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Brandon Trudeau  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Wright, Devlin
at 3:30 PM  in Room 1       71-1-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Devlin Wright  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Wright, Devlin
at 3:30 PM  in Room 1       207-3-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Devlin Wright  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Wright, Devlin
at 3:30 PM  in Room 1       342-4-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Devlin Wright  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Probation and Parole

Tuesday,   Apr. 28          State vs. Wright, Devlin
at 3:30 PM  in Room 1       632-6-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Devlin Wright  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 29


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 29          State vs. Hemingway, Todd J.
at 8:30 AM  in Room 1       204-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Todd J. Hemingway  (Robert H. Backus)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 30


Cases heard by James R. Crucitti

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 30          State vs. Fuller, Jennifer L.
at 2:30 PM  in Room 1       295-3-12 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jennifer L. Fuller  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, Gary Stevens
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 1


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May   1          State vs. Laws, Richard J
at 1:00 PM  in Room 2       377-4-15 Frcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard J Laws

Cases heard by Michael S. Kupersmith

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May   1          State vs. Switser, Clara
at 1:00 PM  in Room 1       906-8-12 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Clara A. Switser  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

Friday,    May   1          State vs. Switser, Clara
at 1:00 PM  in Room 1       1044-10-12 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Clara A. Switser  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

Friday,    May   1          State vs. Switser, Clara A.
at 1:00 PM  in Room 1       561-6-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Clara A. Switser  (Mark J. Keller)

Friday,    May   1          State vs. Switser, Clara A.
at 1:00 PM  in Room 1       768-7-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Clara A. Switser  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 4


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May   4
at 08:30 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/269-3-15 Frcr

Monday,    May   4          Restricted Case
at 8:30 AM  in Room 1       223-2-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Kane, Lisa M.
at 8:30 AM  in Room 1       1084-9-10 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lisa M. Kane  (Daniel H. Maguire)

Monday,    May   4          State vs. Marchessault, Samantha Lynn
at 8:30 AM  in Room 1       371-4-12 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Samantha Lynn Marchessault  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Bennett, Edward Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       143-2-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Edward Bennett Jr.  (David A. Scherr)

Monday,    May   4          State vs. Hemingway, Ashley
at 8:30 AM  in Room 1       325-4-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ashley Hemingway  (David A. Scherr)

Monday,    May   4          State vs. Frazier, Bryan F.
at 8:30 AM  in Room 1       401-5-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Bryan F. Frazier  (David A. Scherr)

Monday,    May   4          State vs. Bouchard, Edward T
at 8:30 AM  in Room 1       412-5-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Edward T Bouchard  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. McCord, Jason
at 8:30 AM  in Room 1       461-5-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jason McCord  (Michael Peter Ledden)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson


Monday,    May   4          State vs. Bancroft, Nathan A.
at 8:30 AM  in Room 1       476-5-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Nathan A. Bancroft  (Daniel H. Maguire)
                            Victim  (Karen Shingler)
                            Victim's Attorney  (Karen Shingler)

Monday,    May   4          State vs. Covey, Anita M
at 8:30 AM  in Room 1       620-6-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anita M Covey  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Friot, Rodwin D.
at 8:30 AM  in Room 1       866-8-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rodwin D. Friot  (John B. St. Francis)

Monday,    May   4          State vs. Murray, Laura
at 8:30 AM  in Room 1       1014-9-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)

Monday,    May   4          State vs. Yandow, Logan M.
at 8:30 AM  in Room 1       1093-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Logan M. Yandow  (Rory O. Malone)

Monday,    May   4          State vs. Haynes, Timothy L.
at 8:30 AM  in Room 1       1096-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Timothy L. Haynes  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. King, Ryan M.
at 8:30 AM  in Room 1       1123-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Ryan M. King  (Michael Peter Ledden)
                            Victim  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Adams, Jamie Clyde
at 8:30 AM  in Room 1       1149-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jamie Clyde Adams  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Bouchard, Edward T
at 8:30 AM  in Room 1       1138-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Edward T Bouchard  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Murray, Laura
at 8:30 AM  in Room 1       1178-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Hemingway, Ashley
at 8:30 AM  in Room 1       1183-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ashley Hemingway  (David A. Scherr)

Monday,    May   4          State vs. Rich, Ronald M.
at 8:30 AM  in Room 1       1189-11-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Ronald M. Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Powers, Penny L.
at 8:30 AM  in Room 1       1234-11-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Penny L. Powers  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Joseph, Peter F.
at 8:30 AM  in Room 1       1270-11-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Peter F. Joseph  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Artus, Kirk L.
at 8:30 AM  in Room 1       261025/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Kirk L. Artus

Monday,    May   4          State vs. Martin, Joshua F.
at 8:30 AM  in Room 1       1312-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Joshua F. Martin  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Shepard, Jaylyn
at 8:30 AM  in Room 1       1319-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jaylyn Shepard  (John L. Pacht)

Monday,    May   4          State vs. Odett, James D.
at 8:30 AM  in Room 1       1328-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, James D. Odett  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Brunelle, Charles II
at 8:30 AM  in Room 1       1327-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Charles Brunelle II  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Greenan, Matthew P.
at 8:30 AM  in Room 1       1343-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew P. Greenan  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Locke, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       1344-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brandon Locke  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Corey, Gary J.
at 8:30 AM  in Room 1       1375-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Gary J. Corey  (Christopher A. Micciche)

Monday,    May   4          State vs. Lavallee, Scott L.
at 8:30 AM  in Room 1       261061/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Scott L. Lavallee

Monday,    May   4          State vs. Billado, Ricky A.
at 8:30 AM  in Room 1       261029/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ricky A. Billado

Monday,    May   4          State vs. Reed, Rayburn J.
at 8:30 AM  in Room 1       261063/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Rayburn J. Reed  (James W. Murdoch)

Monday,    May   4          State vs. Reed, Kevin R.
at 8:30 AM  in Room 1       261062/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Kevin R. Reed  (James W. Murdoch)

Monday,    May   4          State vs. Duval, Michael R.
at 8:30 AM  in Room 1       261053/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Michael R. Duval

Monday,    May   4          State vs. Johnson, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       1408-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Eric Johnson  (Joshua Martin)

Monday,    May   4          State vs. Moore, Allen
at 8:30 AM  in Room 1       1412-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Allen Moore

Monday,    May   4          State vs. Parah, Justin Randall
at 8:30 AM  in Room 1       1415-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Justin Randall Parah  (Rory O. Malone)

Monday,    May   4          State vs. Bailey, Timothy L.
at 8:30 AM  in Room 1       51-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Timothy L. Bailey  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Barbour, Travis W.
at 8:30 AM  in Room 1       52-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Travis W. Barbour  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Bean, William E.
at 8:30 AM  in Room 1       15-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William E. Bean  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Call, Debra
at 8:30 AM  in Room 1       18-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Debra Call  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Davis, Amy J.
at 8:30 AM  in Room 1       20-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amy J. Davis  (Michael Peter Ledden)

Monday,    May   4          State vs. Delk, Bryan
at 8:30 AM  in Room 1       21-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Bryan Delk  (David A. Scherr)

Monday,    May   4          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       23-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)

Monday,    May   4          State vs. Greenia, Robert L.
at 8:30 AM  in Room 1       59-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Robert L. Greenia  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Hamlin, Thomas A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       27-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tommy A Hamlin Jr.  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Heyer, Ashley Fredrick
at 8:30 AM  in Room 1       54-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ashley Fredrick Heyer  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Ly, Long T.
at 8:30 AM  in Room 1       55-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Long T. Ly  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Maskell, Gregory D.
at 8:30 AM  in Room 1       32-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Gregory D. Maskell  (Nicholas L. Hadden)

Monday,    May   4          State vs. Murphy, Kaitlynn
at 8:30 AM  in Room 1       57-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Kaitlynn Murphy  (John Finlay)

Monday,    May   4          State vs. Parah, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       37-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Nicole Parah  (Mark J. Keller)

Monday,    May   4          State vs. Webb, Jessie L.
at 8:30 AM  in Room 1       43-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jessie L. Webb  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Searles, Raymond J.
at 8:30 AM  in Room 1       63-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Raymond J. Searles  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Hemond, Robert S.
at 8:30 AM  in Room 1       125-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Robert S. Hemond  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Hemingway (Gagnon), Sunshine
at 8:30 AM  in Room 1       119-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Sunshine Hemingway (Gagnon)  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Royea, Jason A.
at 8:30 AM  in Room 1       120-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jason A. Royea  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Anderson, David B.
at 8:30 AM  in Room 1       72-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David B. Anderson  (Steve P. Dunham)

Monday,    May   4          State vs. Burnor, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       101-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher Burnor  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Coon, Abigail
at 8:30 AM  in Room 1       73-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Abigail Coon  (Andrew Gilbertson)

Monday,    May   4          State vs. Coon, Jeffrey S.
at 8:30 AM  in Room 1       74-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jeffrey S. Coon  (William V. Cristman)

Monday,    May   4          State vs. Coon, Matthew Dennis
at 8:30 AM  in Room 1       77-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew Dennis Coon  (Michael Peter Ledden)

Monday,    May   4          State vs. Cormier, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       100-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler Cormier  (Nicholas L. Hadden)

Monday,    May   4          State vs. Duval, Michael R.
at 8:30 AM  in Room 1       76-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Michael R. Duval

Monday,    May   4          State vs. Estus, Lyle D.
at 8:30 AM  in Room 1       92-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lyle D. Estus  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Ferraro, Joshua Allen
at 8:30 AM  in Room 1       98-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Joshua Allen Ferraro  (Steve P. Dunham)

Monday,    May   4          State vs. Gerrow, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       121-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Gerrow  (Steve P. Dunham)

Monday,    May   4          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       103-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Jefferson, Melinda P.
at 8:30 AM  in Room 1       88-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Melinda P. Jefferson  (Peter J. R. Martin)

Monday,    May   4          State vs. Masse, Skyler
at 8:30 AM  in Room 1       79-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Skyler Masse  (Michael Peter Ledden)

Monday,    May   4          State vs. Pratt, Adam D.
at 8:30 AM  in Room 1       66-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam D. Pratt  (Steve P. Dunham)

Monday,    May   4          State vs. Palumbo, Amber M.
at 8:30 AM  in Room 1       99-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amber M. Palumbo  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Russett, Phillip J.
at 8:30 AM  in Room 1       85-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Phillip J. Russett  (Robert Behrens)

Monday,    May   4          State vs. Sojka, Stefan
at 8:30 AM  in Room 1       89-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Stefan Sojka

Monday,    May   4          State vs. Sylvester, Terry
at 8:30 AM  in Room 1       78-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Terry Sylvester  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Underwood, Patrick M.
at 8:30 AM  in Room 1       93-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Patrick M. Underwood

Monday,    May   4          State vs. Whitcomb, Fredrick
at 8:30 AM  in Room 1       124-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Fredrick Whitcomb  (Steve P. Dunham)

Monday,    May   4          State vs. Bergeron, Kelly L.
at 8:30 AM  in Room 1       146-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kelly L. Bergeron
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Murray, Laura
at 8:30 AM  in Room 1       147-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Monday,    May   4          State vs. Graham, Ronald A.
at 8:30 AM  in Room 1       136-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ronald A. Graham  (Michael Peter Ledden)

Monday,    May   4          State vs. Shappy, David J.
at 8:30 AM  in Room 1       138-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David J. Shappy  (Rory O. Malone)

Monday,    May   4          State vs. Sherrer, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       145-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Sherrer  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May   4          State vs. Monahan, Devron M.
at 2:30 PM  in Room 2       1052-10-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Devron M. Monahan  (Rory O. Malone)
                            Guardian ad Litem, William S. Monahan
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 5


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   5          State vs. Bennett, Edward Jr.
at 8:15 AM  in Room 1       143-2-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Edward Bennett Jr.  (David A. Scherr)

Tuesday,   May   5          State vs. Hemingway, Ashley
at 8:15 AM  in Room 1       325-4-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ashley Hemingway  (David A. Scherr)

Tuesday,   May   5          State vs. Frazier, Bryan F.
at 8:15 AM  in Room 1       401-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Bryan F. Frazier  (David A. Scherr)

Tuesday,   May   5          State vs. McCord, Jason
at 8:15 AM  in Room 1       461-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jason McCord  (Michael Peter Ledden)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson


Tuesday,   May   5          State vs. Bancroft, Nathan A.
at 8:15 AM  in Room 1       476-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Nathan A. Bancroft  (Daniel H. Maguire)
                            Victim  (Karen Shingler)
                            Victim's Attorney  (Karen Shingler)

Tuesday,   May   5          State vs. Friot, Rodwin D.
at 8:15 AM  in Room 1       866-8-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rodwin D. Friot  (John B. St. Francis)

Tuesday,   May   5          State vs. Murray, Laura
at 8:15 AM  in Room 1       1014-9-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)

Tuesday,   May   5          State vs. Yandow, Logan M.
at 8:15 AM  in Room 1       1093-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Logan M. Yandow  (Rory O. Malone)

Tuesday,   May   5          State vs. Haynes, Timothy L.
at 8:15 AM  in Room 1       1096-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Timothy L. Haynes  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. King, Ryan M.
at 8:15 AM  in Room 1       1123-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Ryan M. King  (Michael Peter Ledden)
                            Victim  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Adams, Jamie Clyde
at 8:15 AM  in Room 1       1149-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jamie Clyde Adams  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Bouchard, Edward T
at 8:15 AM  in Room 1       1138-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Edward T Bouchard  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Rich, Ronald M.
at 8:15 AM  in Room 1       1189-11-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Ronald M. Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Powers, Penny L.
at 8:15 AM  in Room 1       1234-11-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Penny L. Powers  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Martin, Joshua F.
at 8:15 AM  in Room 1       1312-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Joshua F. Martin  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Odett, James D.
at 8:15 AM  in Room 1       1328-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, James D. Odett  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Brunelle, Charles II
at 8:15 AM  in Room 1       1327-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Charles Brunelle II  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Greenan, Matthew P.
at 8:15 AM  in Room 1       1343-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew P. Greenan  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Parah, Justin Randall
at 8:15 AM  in Room 1       1415-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Justin Randall Parah  (Rory O. Malone)

Tuesday,   May   5          State vs. Hemond, Robert S.
at 8:15 AM  in Room 1       125-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Robert S. Hemond  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Murray, Laura
at 8:15 AM  in Room 1       147-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          Restricted Case
at 8:30 AM  in Room 1       223-2-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Kane, Lisa M.
at 8:30 AM  in Room 1       1084-9-10 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lisa M. Kane  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   May   5          State vs. Marchessault, Samantha Lynn
at 8:30 AM  in Room 1       371-4-12 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Samantha Lynn Marchessault  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Bouchard, Edward T
at 8:30 AM  in Room 1       412-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Edward T Bouchard  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Covey, Anita M
at 8:30 AM  in Room 1       620-6-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anita M Covey  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Murray, Laura
at 8:30 AM  in Room 1       1178-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Laura Murray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Hemingway, Ashley
at 8:30 AM  in Room 1       1183-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ashley Hemingway  (David A. Scherr)

Tuesday,   May   5          State vs. Joseph, Peter F.
at 8:30 AM  in Room 1       1270-11-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Peter F. Joseph  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Artus, Kirk L.
at 8:30 AM  in Room 1       261025/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Kirk L. Artus

Tuesday,   May   5          State vs. Shepard, Jaylyn
at 8:30 AM  in Room 1       1319-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jaylyn Shepard  (John L. Pacht)

Tuesday,   May   5          State vs. Locke, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       1344-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Brandon Locke  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Corey, Gary J.
at 8:30 AM  in Room 1       1375-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Gary J. Corey  (Christopher A. Micciche)

Tuesday,   May   5          State vs. Lavallee, Scott L.
at 8:30 AM  in Room 1       261061/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Scott L. Lavallee

Tuesday,   May   5          State vs. Billado, Ricky A.
at 8:30 AM  in Room 1       261029/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Ricky A. Billado

Tuesday,   May   5          State vs. Reed, Rayburn J.
at 8:30 AM  in Room 1       261063/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Rayburn J. Reed  (James W. Murdoch)

Tuesday,   May   5          State vs. Reed, Kevin R.
at 8:30 AM  in Room 1       261062/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Kevin R. Reed  (James W. Murdoch)

Tuesday,   May   5          State vs. Duval, Michael R.
at 8:30 AM  in Room 1       261053/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Michael R. Duval

Tuesday,   May   5          State vs. Johnson, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       1408-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Eric Johnson  (Joshua Martin)

Tuesday,   May   5          State vs. Moore, Allen
at 8:30 AM  in Room 1       1412-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Allen Moore

Tuesday,   May   5          State vs. Bailey, Timothy L.
at 8:30 AM  in Room 1       51-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Timothy L. Bailey  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Barbour, Travis W.
at 8:30 AM  in Room 1       52-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Travis W. Barbour  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Bean, William E.
at 8:30 AM  in Room 1       15-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William E. Bean  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Call, Debra
at 8:30 AM  in Room 1       18-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Debra Call  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Davis, Amy J.
at 8:30 AM  in Room 1       20-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amy J. Davis  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   May   5          State vs. Delk, Bryan
at 8:30 AM  in Room 1       21-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Bryan Delk  (David A. Scherr)

Tuesday,   May   5          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       23-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)

Tuesday,   May   5          State vs. Greenia, Robert L.
at 8:30 AM  in Room 1       59-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Robert L. Greenia  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Hamlin, Thomas A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       27-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tommy A Hamlin Jr.  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Heyer, Ashley Fredrick
at 8:30 AM  in Room 1       54-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ashley Fredrick Heyer  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Ly, Long T.
at 8:30 AM  in Room 1       55-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Long T. Ly  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Maskell, Gregory D.
at 8:30 AM  in Room 1       32-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Gregory D. Maskell  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   May   5          State vs. Murphy, Kaitlynn
at 8:30 AM  in Room 1       57-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Kaitlynn Murphy  (John Finlay)

Tuesday,   May   5          State vs. Parah, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       37-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Nicole Parah  (Mark J. Keller)

Tuesday,   May   5          State vs. Webb, Jessie L.
at 8:30 AM  in Room 1       43-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jessie L. Webb  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Searles, Raymond J.
at 8:30 AM  in Room 1       63-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Raymond J. Searles  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Hemingway (Gagnon), Sunshine
at 8:30 AM  in Room 1       119-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Sunshine Hemingway (Gagnon)  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Royea, Jason A.
at 8:30 AM  in Room 1       120-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jason A. Royea  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Anderson, David B.
at 8:30 AM  in Room 1       72-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David B. Anderson  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May   5          State vs. Burnor, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       101-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Christopher Burnor  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Coon, Abigail
at 8:30 AM  in Room 1       73-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Abigail Coon  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May   5          State vs. Coon, Jeffrey S.
at 8:30 AM  in Room 1       74-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jeffrey S. Coon  (William V. Cristman)

Tuesday,   May   5          State vs. Coon, Matthew Dennis
at 8:30 AM  in Room 1       77-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew Dennis Coon  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   May   5          State vs. Cormier, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       100-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler Cormier  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   May   5          State vs. Duval, Michael R.
at 8:30 AM  in Room 1       76-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Michael R. Duval

Tuesday,   May   5          State vs. Estus, Lyle D.
at 8:30 AM  in Room 1       92-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lyle D. Estus  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Ferraro, Joshua Allen
at 8:30 AM  in Room 1       98-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Joshua Allen Ferraro  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May   5          State vs. Gerrow, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       121-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Gerrow  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May   5          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       103-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Jefferson, Melinda P.
at 8:30 AM  in Room 1       88-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Melinda P. Jefferson  (Peter J. R. Martin)

Tuesday,   May   5          State vs. Masse, Skyler
at 8:30 AM  in Room 1       79-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Skyler Masse  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   May   5          State vs. Pratt, Adam D.
at 8:30 AM  in Room 1       66-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam D. Pratt  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May   5          State vs. Palumbo, Amber M.
at 8:30 AM  in Room 1       99-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amber M. Palumbo  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Russett, Phillip J.
at 8:30 AM  in Room 1       85-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Phillip J. Russett  (Robert Behrens)

Tuesday,   May   5          State vs. Sojka, Stefan
at 8:30 AM  in Room 1       89-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Stefan Sojka

Tuesday,   May   5          State vs. Sylvester, Terry
at 8:30 AM  in Room 1       78-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Terry Sylvester  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Underwood, Patrick M.
at 8:30 AM  in Room 1       93-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Patrick M. Underwood

Tuesday,   May   5          State vs. Whitcomb, Fredrick
at 8:30 AM  in Room 1       124-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Fredrick Whitcomb  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May   5          State vs. Bergeron, Kelly L.
at 8:30 AM  in Room 1       146-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kelly L. Bergeron
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May   5          State vs. Graham, Ronald A.
at 8:30 AM  in Room 1       136-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ronald A. Graham  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   May   5          State vs. Shappy, David J.
at 8:30 AM  in Room 1       138-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David J. Shappy  (Rory O. Malone)

Tuesday,   May   5          State vs. Sherrer, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       145-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Sherrer  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 6


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May   6          State vs. McCord, Jason
at 10:00 AM in Room 1       461-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jason McCord  (Michael Peter Ledden)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 7


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May   7          State vs. McCord, Jason
at 8:30 AM  in Room 1       461-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jason McCord  (Michael Peter Ledden)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 8


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May   8          State vs. McCord, Jason
at 8:30 AM  in Room 1       461-5-14 Frcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jason McCord  (Michael Peter Ledden)
                            Co-Counsel
                              Andrew Gilbertson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 11


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  11          State vs. Labounty, Melissa A.
at 8:30 AM  in Room 1       900-8-14 Frcr/Criminal
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Melissa A. Labounty  (Michael Peter Ledden)

Monday,    May  11          State vs. Crepeau, John D.
at 8:45 AM  in Room 1       734-7-14 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, John D. Crepeau  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    May  11          State vs. Sweet, Jesse
at 9:00 AM  in Room 1       1159-10-13 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Jesse Sweet  (Steve P. Dunham)
                            Probation Officer, David Talcott
                            Victim's Advocate

Monday,    May  11          State vs. Hoyt, Nicholas A.
at 9:30 AM  in Room 1       1078-9-13 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Nicholas A. Hoyt  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Brad Dansereau

Monday,    May  11          State vs. Hoyt, Nicholas A.
at 9:30 AM  in Room 1       919-9-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Nicholas A. Hoyt  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Bailor, Timothy Kelly
                            Victim's Advocate

Monday,    May  11          State vs. Bush, Jacob
at 10:00 AM in Room 1       25-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jacob Bush  (Sandra C. Bevans)

Monday,    May  11          State vs. Williams, Peter John
at 10:30 AM in Room 1       24-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Peter John Williams  (John Finlay)

Monday,    May  11          State vs. St. Pierre, Selena R.
at 3:30 PM  in Room 1       1451-12-13 Frcr/Criminal
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Selena R. St. Pierre  (Rory O. Malone)

Monday,    May  11          State vs. Machia, Marlene Ann
at 3:45 PM  in Room 1       31-1-15 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Marlene Ann Machia
                            Victim's Advocate

Monday,    May  11          State vs. Campbell, Gary J. Jr.
at 4:00 PM  in Room 1       864-8-14 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Gary J. Campbell Jr.  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 12


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  12          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       320-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant  (Brooks McArthur)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Eary, Brendan J.
at 8:30 AM  in Room 1       1380-12-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brendan J. Eary  (Steve P. Dunham)
                            Co-Counsel
                              Steve P. Dunham


Tuesday,   May  12          State vs. Parah, Richard A.
at 8:30 AM  in Room 1       1371-12-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Richard A. Parah  (John Finlay)

Tuesday,   May  12          State vs. McMurray, Laura L.
at 8:30 AM  in Room 1       1398-12-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Laura L. McMurray  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Alexander, Greggorie S.
at 8:30 AM  in Room 1       333-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Greggorie S. Alexander  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Tweedy, David J.
at 8:30 AM  in Room 1       348-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, David J. Tweedy  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Moody, Harvey E.
at 8:30 AM  in Room 1       380-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Harvey E. Moody  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Hoague, Michael S. III
at 8:30 AM  in Room 1       383-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Michael S. Hoague III  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Dolan, Christopher
at 9:30 AM  in Room 1       707-6-13 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Christopher Dolan  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Suzanne Bedard
                            Other, Restitution Unit
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin (Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       1002-9-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Probation and Parole

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin (Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       1199-11-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Probation and Parole

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin (Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       1221-11-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin (Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       64-1-15 Frcr/Criminal
                            Settlement Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (Andrew Gilbertson)
                            Co-Counsel
                              Steve P. Dunham

                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin, Tyler
at 11:30 AM in Room 1       536-5-09 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Parent/Guardian/Custodian, Nancy L. Richard
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin(aka:Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       1566-12-10 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin(aka:Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       51-1-11 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin, Tyler
at 11:30 AM in Room 1       536-5-09 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Parent/Guardian/Custodian, Nancy L. Richard
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin(aka:Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       1566-12-10 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead

Tuesday,   May  12          State vs. Benjamin(aka:Richard), Tyler J.
at 11:30 AM in Room 1       51-1-11 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Tyler J. Benjamin (Richard)  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, Matthew Olmstead
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Rogers, Danielle E.
at 1:00 PM  in Room 1       1122-10-12 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Danielle E. Rogers  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Rogers, Danielle E.
at 1:00 PM  in Room 1       122-2-14 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Danielle E. Rogers  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  12          State vs. Bockus, Roy
at 2:00 PM  in Room 1       544-6-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Roy Bockus  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   May  12          State vs. Badore, Richard L.
at 2:30 PM  in Room 1       252-3-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Richard L. Badore  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, David Talcott

Tuesday,   May  12          State vs. Badore, Richard L.
at 2:30 PM  in Room 1       252-3-14 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Richard L. Badore  (John B. St. Francis)
                            Probation Officer, David Talcott

Tuesday,   May  12          State vs. Moen, Nick
at 3:00 PM  in Room 1       27-1-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ultan J. Doyle)
                            Defendant, Nick Moen  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Christopher Billado
                            Probation Officer, Probation and Parole

Tuesday,   May  12          State vs. Aldrich, Jonathan R.
at 4:00 PM  in Room 1       1333-11-13 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Jonathan R. Aldrich  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 18


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  18          State vs. Parent, Padraic
at 3:45 PM  in Room 1       958-9-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Padraic Parent  (Frank Twarog)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 19


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  19          State vs. Lloyd, David K.
at 8:30 AM  in Room 1       327-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, David K. Lloyd  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  19          State vs. Cronin, Christina L.
at 9:30 AM  in Room 1       1564-12-10 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Christina L. Cronin  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Barbara Quilliam (Chaperon)

Tuesday,   May  19          State vs. Cronin, Christina L.
at 9:30 AM  in Room 1       1005-8-11 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Christina L. Cronin  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Barbara Quilliam (Chaperon)

Tuesday,   May  19          State vs. Wood, Wade
at 10:00 AM in Room 1       1179-10-14 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Wade Wood  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Susan E. Colburn
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  19          State vs. Tatro, Adam
at 10:30 AM in Room 1       1002-9-13 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Adam S. Tatro  (John Finlay)
                            Probation Officer, David Martinson

Tuesday,   May  19          State vs. Tatro, Adam S.
at 10:30 AM in Room 1       1104-9-13 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Adam S. Tatro  (John Finlay)
                            Probation Officer, David Martinson
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  19          State vs. Shortsleeve, Paul M.
at 10:45 AM in Room 1       240-3-14 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Paul M. Shortsleeve  (Andrew Gilbertson)
                            Probation Officer, Alan Monniere

Tuesday,   May  19          State vs. Stevens, Nicholas
at 11:00 AM in Room 1       20-2-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Stevens  (Sandra C. Bevans)

Tuesday,   May  19          State vs. Kincaid, Caroline R.
at 11:30 AM in Room 1       19-2-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Caroline R. Kincaid  (Paul S. Volk)

Tuesday,   May  19          State vs. Mitchell, Scott
at 1:00 PM  in Room 1       1-1-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Scott Mitchell  (William V. Cristman)

Tuesday,   May  19          State vs. Mitchell, Scott
at 1:00 PM  in Room 1       7-1-15 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Scott Mitchell  (William V. Cristman)

Tuesday,   May  19          State vs. Mitchell, Scott
at 1:00 PM  in Room 1       1-1-15 Frcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Scott Mitchell  (William V. Cristman)

Tuesday,   May  19          State vs. Hansen, Joshua P.
at 3:00 PM  in Room 1       258-3-15 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Joshua P. Hansen  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  19          State vs. Hansen, Joshua P.
at 3:00 PM  in Room 1       761-7-14 Frcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Joshua P. Hansen  (Mark J. Keller)
                            Probation Officer, Brad Dansereau

Tuesday,   May  19          State vs. Lovely, Travis S.
at 4:00 PM  in Room 1       781-8-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Travis S. Lovely  (Rory O. Malone)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 26


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  26          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       296-2-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   May  26          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       307-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          State vs. Campbell, Jamie A.
at 8:30 AM  in Room 1       325-3-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Jamie A. Campbell  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          State vs. Bellevue, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       244-3-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Robert Bellevue  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 1       245-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 1       279-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Pecor, David
at 9:30 AM  in Room 1       8-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David Pecor  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Ryan, Anthony K.
at 9:30 AM  in Room 1       127-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Anthony K. Ryan  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Clogston, Don J.
at 9:30 AM  in Room 1       216-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Judd, Rachel
at 9:30 AM  in Room 1       235-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rachel A. Judd  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Kilburn, Almon J.
at 9:30 AM  in Room 1       220-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Almon J. Kilburn  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Longway, Thomas G.
at 9:30 AM  in Room 1       225-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Thomas G. Longway  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          State vs. Malaussena, Dominick
at 9:30 AM  in Room 1       226-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dominick Malaussena  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Raymond, Taylor J.
at 9:30 AM  in Room 1       229-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Taylor J. Raymond  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Blouin, Leaf K.
at 9:30 AM  in Room 1       242-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leaf K. Blouin  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Pepin, Sandy
at 9:30 AM  in Room 1       240-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sandra Pepin  (Edward M. Kenney)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          State vs. Wells, Travis A.
at 9:30 AM  in Room 1       246-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Travis A. Wells  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Pecor, David
at 9:30 AM  in Room 1       250-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, David Pecor  (Andrew Gilbertson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   May  26          State vs. Judd, Rachel A.
at 9:30 AM  in Room 1       297-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rachel A. Judd  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   May  26          State vs. Fiske, Adam
at 10:30 AM in Room 1       23-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Fiske  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   May  26          State vs. Pattullo Dutton, Elizabeth S.
at 10:30 AM in Room 1       26-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Elizabeth S. Pattullo Dutton  (Jason Sawyer)

Tuesday,   May  26          State vs. Cootware, Richard
at 11:00 AM in Room 1       28-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard Cootware  (Richard R. Goldsborough)

Tuesday,   May  26          State vs. LeGrand, Tiffany J
at 11:30 AM in Room 1       17-2-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tiffany J LeGrand  (Rory O. Malone)

Tuesday,   May  26          State vs. Smith, Russell M.L.
at 3:30 PM  in Room 1       1241-11-14 Frcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Russell M.L. Smith  (Michael Peter Ledden)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 1


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun.  1          State vs. Dibler, Paul H. Jr
at 8:30 AM  in Room 1       1091-10-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Paul H. Dibler Jr  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  1          State vs. Hunt, Anthony C.
at 9:00 AM  in Room 1       604-6-14 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Anthony C. Hunt  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  1          State vs. Eary, Brendan
at 10:30 AM in Room 1       131-12-14 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brendan J. Eary  (John Finlay)
                            Co-Counsel
                              Steve Co-Counsel


Monday,    Jun.  1          State vs. Eary, Brendan
at 10:30 AM in Room 1       131-12-14 Frcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brendan J. Eary  (John Finlay)
                            Co-Counsel
                              Steve Co-Counsel


Monday,    Jun.  1          State vs. Eary, Brendan J.
at 10:30 AM in Room 1       1380-12-14 Frcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brendan J. Eary  (Steve P. Dunham)
                            Co-Counsel
                              Steve P. Dunham


Monday,    Jun.  1          State vs. Coolum, Adam
at 1:00 PM  in Room 1       376-4-15 Frcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Coolum

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 2


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun.  2          State vs. Blanchard, Charles IV
at 9:30 AM  in Room 1       339-4-12 Frcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Charles Blanchard IV  (Rory O. Malone)
                            Probation Officer, Suzanne Bedard
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  2          State vs. Bannister, Neil S.
at 1:00 PM  in Room 1       56-1-15 Frcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Neil S. Bannister  (Andrew Gilbertson)
                            Probation Officer, Probation and Parole
                            Co-Counsel
                              Steve P. Dunham

                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  2          State vs. Bergeron, Sheri M.
at 2:30 PM  in Room 1       762-7-14 Frcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sheri M. Bergeron  (Paul D. Jarvis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  2          State vs. Levine, Ashley
at 3:00 PM  in Room 1       32-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ashley Levine  (Jessica L. Burke)

Tuesday,   Jun.  2          State vs. Porter, Sarah
at 4:00 PM  in Room 1       34-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sarah Porter  (Paul D. Jarvis)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 8


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun.  8          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       206-2-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Vincelette, James A.
at 8:30 AM  in Room 1       182-2-13 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, James A. Vincelette  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Baker, Laci
at 8:30 AM  in Room 1       1408-12-13 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Laci Baker  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Hull, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       1455-12-13 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Tatro, Jeffrey D.
at 8:30 AM  in Room 1       652-7-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jeffrey D. Tatro  (Michael Peter Ledden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Bartemy, Eric Dean
at 8:30 AM  in Room 1       904-8-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Eric Dean Bartemy  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. LaCross, Trevor S.
at 8:30 AM  in Room 1       906-8-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Trevor S. LaCross  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Bailey, Richard J.
at 8:30 AM  in Room 1       1094-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Richard J. Bailey  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Eary, James C.
at 8:30 AM  in Room 1       1069-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, James C. Eary  (Edward D. Fitzpatrick)

Monday,    Jun.  8          State vs. Tipper, Tyler R.
at 8:30 AM  in Room 1       1126-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Tyler R. Tipper  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Baiungo, Joseph J. III
at 8:30 AM  in Room 1       1132-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Joseph J. III Baiungo  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. McMahon, Jr., Frederick J
at 8:30 AM  in Room 1       1133-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Frederick J McMahon, Jr.  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Hughes, Leroy W.
at 8:30 AM  in Room 1       1187-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leroy W. Hughes  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Cook, Tammy J.
at 8:30 AM  in Room 1       1251-11-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Tammy J. Cook  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Rich, Cash Kenneth
at 8:30 AM  in Room 1       1320-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Cash Kenneth Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Domina, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       1335-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brandon Domina  (Todd Taylor)

Monday,    Jun.  8          State vs. Willis, Jesse L.
at 8:30 AM  in Room 1       1353-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jesse L. Willis  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Kilburn, Almon J.
at 8:30 AM  in Room 1       1384-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Almon J. Kilburn  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Smith, Russell M.L.
at 8:30 AM  in Room 1       1367-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Russell M.L. Smith  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Rich, Cash Kenneth
at 8:30 AM  in Room 1       1394-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Cash Kenneth Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Clogston (Sweet, Boyce), Tammy L.
at 8:30 AM  in Room 1       1434-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tammy L. Clogston (Sweet, Boyce)  (David A. Scherr)

Monday,    Jun.  8          State vs. Martin, Dennis A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       1433-12-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Dennis A. Martin Jr.  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Williams Bruce Raymo, Angela M.
at 8:30 AM  in Room 1       58-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Angela M. Williams Bruce Raymo  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Mika, Steven J.
at 8:30 AM  in Room 1       35-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Steven J. Mika  (Jason Sawyer)

Monday,    Jun.  8          State vs. Quintin, Karie M.
at 8:30 AM  in Room 1       50-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Karie M. Quintin  (Jessica L. Burke)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Greenan, Matthew P.
at 8:30 AM  in Room 1       90-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew P. Greenan  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Morales, Nadine M
at 8:30 AM  in Room 1       83-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nadine M Morales  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Murray, Kenneth L.
at 8:30 AM  in Room 1       81-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Kenneth L. Murray  (Robert E. Farrar)

Monday,    Jun.  8          State vs. Arel, Kyle C
at 8:30 AM  in Room 1       140-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kyle C Arel
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Bechard, Philip Michel
at 8:30 AM  in Room 1       141-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Philip Michel Bechard  (Robert W. Katims)

Monday,    Jun.  8          State vs. Smith, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       154-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Roger Smith  (Peter J. R. Martin)

Monday,    Jun.  8          State vs. Parrotte, Maureen
at 8:30 AM  in Room 1       156-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Maureen Parrotte  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Carey, Devan
at 8:30 AM  in Room 1       157-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Devan Carey  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Barratt, Dale
at 8:30 AM  in Room 1       158-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dale Barratt  (David G. Miller)

Monday,    Jun.  8          State vs. Coulombe, Alan M.
at 8:30 AM  in Room 1       159-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Alan M. Coulombe  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Hoague, John
at 8:30 AM  in Room 1       163-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, John Hoague  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. LeGrand, Tiffany J
at 8:30 AM  in Room 1       164-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tiffany J LeGrand  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Lanphear, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       165-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Joshua Lanphear  (Jessica L. Burke)

Monday,    Jun.  8          State vs. Pidgeon, Jason A.
at 8:30 AM  in Room 1       167-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jason A. Pidgeon  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Reynolds, Matthew A
at 8:30 AM  in Room 1       168-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew A Reynolds  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Dorr-Blouin, Taylor
at 8:30 AM  in Room 1       178-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Taylor Dorr-Blouin  (Deborah Lashman)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Burnor, Melissa
at 8:30 AM  in Room 1       184-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Melissa Burnor  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Coolum, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       187-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Coolum

Monday,    Jun.  8          State vs. Gaboury, Naomi J.
at 8:30 AM  in Room 1       189-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Naomi J. Gaboury
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Hotchkiss, Arthur III
at 8:30 AM  in Room 1       192-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Arthur Hotchkiss III  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Howrigan, Mark E.
at 8:30 AM  in Room 1       201-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Mark E. Howrigan  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Jun.  8          State vs. Pryor, Michael J.
at 8:30 AM  in Room 1       194-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Michael J. Pryor  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Rich, Danelle A.
at 8:30 AM  in Room 1       196-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Danelle A. Rich

Monday,    Jun.  8          State vs. Stevens, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       198-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Stevens  (Sandra C. Bevans)

Monday,    Jun.  8          State vs. Tremblay, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       197-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Tremblay  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Borden, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       208-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew Borden  (Charles Jordan Handy)

Monday,    Jun.  8          State vs. Mika, Steven J.
at 8:30 AM  in Room 1       209-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven J. Mika  (Jason Sawyer)

Monday,    Jun.  8          State vs. Burns, Stephen L
at 8:30 AM  in Room 1       211-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Stephen L Burns  (Nicholas L. Hadden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Scott-Guyette, Brooke T.
at 8:30 AM  in Room 1       239-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Brooke T. Scott-Guyette  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Coulombe, Alan M.
at 8:30 AM  in Room 1       217-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Alan M. Coulombe  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Kincaid, Caroline R.
at 8:30 AM  in Room 1       222-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Caroline R. Kincaid  (Paul S. Volk)

Monday,    Jun.  8          State vs. Many, Leeann
at 8:30 AM  in Room 1       227-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Leeann Many  (Mark J. Keller)

Monday,    Jun.  8          State vs. Wunsch, Samuel M.
at 8:30 AM  in Room 1       233-2-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Samuel M. Wunsch  (Bradley S. Stetler)

Monday,    Jun.  8          State vs. McDonald, Matthew H.
at 8:30 AM  in Room 1       249-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew H. McDonald  (Mandy S Lewis)

Monday,    Jun.  8          State vs. Dragon, Sheila
at 8:30 AM  in Room 1       251-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sheila Dragon  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Tardy, Shawn G.
at 8:30 AM  in Room 1       254-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Shawn G. Tardy  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Cormier, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       259-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler Cormier  (Nicholas L. Hadden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Davis, Amy J.
at 8:30 AM  in Room 1       261-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amy J. Davis  (Michael Peter Ledden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Fiske, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       264-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Fiske  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Jun.  8          State vs. Fletcher, Jody R.
at 8:30 AM  in Room 1       270-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jody R. Fletcher  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Gonyea, Joseph Leo-Roy
at 8:30 AM  in Room 1       277-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Joseph Leo-Roy Gonyea  (John Finlay)

Monday,    Jun.  8          State vs. Gratton, Dylan
at 8:30 AM  in Room 1       275-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dylan Gratton  (John Finlay)

Monday,    Jun.  8          State vs. Robtoy, Heather M.
at 8:30 AM  in Room 1       268-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Heather M. Robtoy  (David A. Scherr)

Monday,    Jun.  8          State vs. Robtoy, Nathan L.
at 8:30 AM  in Room 1       255-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Nathan L. Robtoy  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Therrien, Lance A.
at 8:30 AM  in Room 1       276-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lance A. Therrien

Monday,    Jun.  8          State vs. Williams, Peter John
at 8:30 AM  in Room 1       257-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Peter John Williams  (John Finlay)

Monday,    Jun.  8          State vs. Hanvey, Ross L.
at 8:30 AM  in Room 1       283-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Ross L. Hanvey  (John Finlay)

Monday,    Jun.  8          State vs. Bush, Jacob
at 8:30 AM  in Room 1       291-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jacob Bush  (Sandra C. Bevans)

Monday,    Jun.  8          State vs. Cross, Megan M.
at 8:30 AM  in Room 1       285-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Megan M. Cross  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Cushing, Amber D.
at 8:30 AM  in Room 1       290-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amber D. Cushing  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Pattullo Dutton, Elizabeth S.
at 8:30 AM  in Room 1       295-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Elizabeth S. Pattullo Dutton  (Jason Sawyer)

Monday,    Jun.  8          State vs. Holcomb, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       289-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christopher Holcomb  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Phillips, Amelia
at 8:30 AM  in Room 1       293-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amelia Phillips  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Pratt, Adam D.
at 8:30 AM  in Room 1       287-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam D. Pratt  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Provencher, Sean D.
at 8:30 AM  in Room 1       294-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Sean D. Provencher  (Mark J. Keller)

Monday,    Jun.  8          State vs. Wright, Lori A.
at 8:30 AM  in Room 1       284-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lori A. Wright  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Nelson, William W.
at 8:30 AM  in Room 1       302-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William W. Nelson  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Cootware, Richard
at 8:30 AM  in Room 1       306-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard Cootware  (Richard R. Goldsborough)

Monday,    Jun.  8          State vs. Danforth, Jessica R.
at 8:30 AM  in Room 1       317-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jessica R. Danforth  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       315-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)

Monday,    Jun.  8          State vs. Humphrey, Shawn M.
at 8:30 AM  in Room 1       305-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Shawn M. Humphrey  (William V. Cristman)

Monday,    Jun.  8          State vs. McGrail, Lori
at 8:30 AM  in Room 1       312-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lori McGrail  (Michael Peter Ledden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Sheperd, Randall J.
at 8:30 AM  in Room 1       313-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Randall J. Sheperd  (Michael Peter Ledden)

Monday,    Jun.  8          State vs. Zick, Michelle A.
at 8:30 AM  in Room 1       322-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Michelle A. Zick  (Michael Peter Ledden)
                            Victim

Monday,    Jun.  8          State vs. Trudeau, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       329-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Brandon Trudeau  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Hoague, Corie
at 8:30 AM  in Room 1       328-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Corie Hoague  (Steve P. Dunham)

Monday,    Jun.  8          State vs. Lloyd, David K.
at 8:30 AM  in Room 1       327-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, David K. Lloyd  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Riggie, Lucien J.
at 8:30 AM  in Room 1       331-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Lucien J. Riggie  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. McCarthy, John
at 8:30 AM  in Room 1       332-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, John McCarthy
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Harrison, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       330-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Nathan Harrison  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Remillard, Norman A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       367-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Norman A. Remillard Jr.  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          State vs. Guidry, William M.
at 8:30 AM  in Room 1       369-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William M. Guidry  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Monday,    Jun.  8          Wunsch, Samuel M. vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 1       4-3-15 Frta/Traffic Appeal
                            Status Conference
                            Appellant, Samuel M. Wunsch  (Bradley S. Stetler)
                            Appellee, State of Vermont  (James Hughes)

Monday,    Jun.  8          Wunsch, Samuel M. vs. State of Vermont
at 8:30 AM  in Room 1       5-3-15 Frta/Traffic Appeal
                            Status Conference
                            Appellant, Samuel M. Wunsch  (Bradley S. Stetler)
                            Appellee, State of Vermont  (James Hughes)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 9


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun.  9          State vs. Vincelette, James A.
at 8:15 AM  in Room 1       182-2-13 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, James A. Vincelette  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Baker, Laci
at 8:15 AM  in Room 1       1408-12-13 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Laci Baker  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Bartemy, Eric Dean
at 8:15 AM  in Room 1       904-8-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Eric Dean Bartemy  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. LaCross, Trevor S.
at 8:15 AM  in Room 1       906-8-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Trevor S. LaCross  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Bailey, Richard J.
at 8:15 AM  in Room 1       1094-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Richard J. Bailey  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Tipper, Tyler R.
at 8:15 AM  in Room 1       1126-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Tyler R. Tipper  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Baiungo, Joseph J. III
at 8:15 AM  in Room 1       1132-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Joseph J. III Baiungo  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. McMahon, Jr., Frederick J
at 8:15 AM  in Room 1       1133-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Frederick J McMahon, Jr.  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Rich, Cash Kenneth
at 8:15 AM  in Room 1       1320-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Cash Kenneth Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Smith, Russell M.L.
at 8:15 AM  in Room 1       1367-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Russell M.L. Smith  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Rich, Cash Kenneth
at 8:15 AM  in Room 1       1394-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Cash Kenneth Rich  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Clogston (Sweet, Boyce), Tammy L.
at 8:15 AM  in Room 1       1434-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tammy L. Clogston (Sweet, Boyce)  (David A. Scherr)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Martin, Dennis A. Jr.
at 8:15 AM  in Room 1       1433-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Dennis A. Martin Jr.  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Williams Bruce Raymo, Angela M.
at 8:15 AM  in Room 1       58-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Angela M. Williams Bruce Raymo  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Mika, Steven J.
at 8:15 AM  in Room 1       35-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Steven J. Mika  (Jason Sawyer)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Ryan, Anthony K.
at 8:15 AM  in Room 1       127-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Anthony K. Ryan  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Greenan, Matthew P.
at 8:15 AM  in Room 1       90-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Matthew P. Greenan  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Arel, Kyle C
at 8:15 AM  in Room 1       140-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Kyle C Arel
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Cootware, Richard
at 8:15 AM  in Room 1       306-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard Cootware  (Richard R. Goldsborough)

Tuesday,   Jun.  9          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       206-2-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       245-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          Confidential Case
at 8:30 AM  in Room 1       279-3-15 Frcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hull, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       1455-12-13 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Tatro, Jeffrey D.
at 8:30 AM  in Room 1       652-7-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jeffrey D. Tatro  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Eary, James C.
at 8:30 AM  in Room 1       1069-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, James C. Eary  (Edward D. Fitzpatrick)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hughes, Leroy W.
at 8:30 AM  in Room 1       1187-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leroy W. Hughes  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Cook, Tammy J.
at 8:30 AM  in Room 1       1251-11-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Tammy J. Cook  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Domina, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       1335-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Brandon Domina  (Todd Taylor)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Willis, Jesse L.
at 8:30 AM  in Room 1       1353-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jesse L. Willis  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Kilburn, Almon J.
at 8:30 AM  in Room 1       1384-12-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Almon J. Kilburn  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Quintin, Karie M.
at 8:30 AM  in Room 1       50-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Karie M. Quintin  (Jessica L. Burke)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Morales, Nadine M
at 8:30 AM  in Room 1       83-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nadine M Morales  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Murray, Kenneth L.
at 8:30 AM  in Room 1       81-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Kenneth L. Murray  (Robert E. Farrar)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Bechard, Philip Michel
at 8:30 AM  in Room 1       141-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Philip Michel Bechard  (Robert W. Katims)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Smith, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       154-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Roger Smith  (Peter J. R. Martin)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Parrotte, Maureen
at 8:30 AM  in Room 1       156-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Maureen Parrotte  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Carey, Devan
at 8:30 AM  in Room 1       157-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Devan Carey  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Barratt, Dale
at 8:30 AM  in Room 1       158-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dale Barratt  (David G. Miller)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Coulombe, Alan M.
at 8:30 AM  in Room 1       159-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Alan M. Coulombe  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hoague, John
at 8:30 AM  in Room 1       163-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, John Hoague  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. LeGrand, Tiffany J
at 8:30 AM  in Room 1       164-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tiffany J LeGrand  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Lanphear, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       165-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Joshua Lanphear  (Jessica L. Burke)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Pidgeon, Jason A.
at 8:30 AM  in Room 1       167-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jason A. Pidgeon  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Reynolds, Matthew A
at 8:30 AM  in Room 1       168-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew A Reynolds  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Dorr-Blouin, Taylor
at 8:30 AM  in Room 1       178-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Taylor Dorr-Blouin  (Deborah Lashman)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Burnor, Melissa
at 8:30 AM  in Room 1       184-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Melissa Burnor  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Coolum, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       187-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Coolum

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Gaboury, Naomi J.
at 8:30 AM  in Room 1       189-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Naomi J. Gaboury
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hotchkiss, Arthur III
at 8:30 AM  in Room 1       192-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Arthur Hotchkiss III  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Howrigan, Mark E.
at 8:30 AM  in Room 1       201-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Mark E. Howrigan  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Pryor, Michael J.
at 8:30 AM  in Room 1       194-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Michael J. Pryor  (Mark J. Keller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Rich, Danelle A.
at 8:30 AM  in Room 1       196-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Danelle A. Rich

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Stevens, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       198-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas Stevens  (Sandra C. Bevans)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Tremblay, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       197-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven A. Tremblay  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Borden, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       208-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew Borden  (Charles Jordan Handy)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Mika, Steven J.
at 8:30 AM  in Room 1       209-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Steven J. Mika  (Jason Sawyer)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Burns, Stephen L
at 8:30 AM  in Room 1       211-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Stephen L Burns  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Scott-Guyette, Brooke T.
at 8:30 AM  in Room 1       239-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Brooke T. Scott-Guyette  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Clogston, Don J.
at 8:30 AM  in Room 1       216-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Don J. Clogston  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Coulombe, Alan M.
at 8:30 AM  in Room 1       217-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Alan M. Coulombe  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Judd, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       235-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rachel A. Judd  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Kilburn, Almon J.
at 8:30 AM  in Room 1       220-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Almon J. Kilburn  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Kincaid, Caroline R.
at 8:30 AM  in Room 1       222-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Caroline R. Kincaid  (Paul S. Volk)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Malaussena, Dominick
at 8:30 AM  in Room 1       226-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dominick Malaussena  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Many, Leeann
at 8:30 AM  in Room 1       227-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Leeann Many  (Mark J. Keller)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Raymond, Taylor J.
at 8:30 AM  in Room 1       229-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Taylor J. Raymond  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Wunsch, Samuel M.
at 8:30 AM  in Room 1       233-2-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Samuel M. Wunsch  (Bradley S. Stetler)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Blouin, Leaf K.
at 8:30 AM  in Room 1       242-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leaf K. Blouin  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Pepin, Sandy
at 8:30 AM  in Room 1       240-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sandra Pepin  (Edward M. Kenney)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. McDonald, Matthew H.
at 8:30 AM  in Room 1       249-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Matthew H. McDonald  (Mandy S Lewis)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Dragon, Sheila
at 8:30 AM  in Room 1       251-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Sheila Dragon  (Mandy S Lewis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Tardy, Shawn G.
at 8:30 AM  in Room 1       254-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Shawn G. Tardy  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Cormier, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       259-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Tyler Cormier  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Davis, Amy J.
at 8:30 AM  in Room 1       261-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amy J. Davis  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Fiske, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       264-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Fiske  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Fletcher, Jody R.
at 8:30 AM  in Room 1       270-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jody R. Fletcher  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Gonyea, Joseph Leo-Roy
at 8:30 AM  in Room 1       277-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Joseph Leo-Roy Gonyea  (John Finlay)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Gratton, Dylan
at 8:30 AM  in Room 1       275-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Dylan Gratton  (John Finlay)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Robtoy, Heather M.
at 8:30 AM  in Room 1       268-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Heather M. Robtoy  (David A. Scherr)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Robtoy, Nathan L.
at 8:30 AM  in Room 1       255-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Nathan L. Robtoy  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Therrien, Lance A.
at 8:30 AM  in Room 1       276-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lance A. Therrien

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Williams, Peter John
at 8:30 AM  in Room 1       257-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Peter John Williams  (John Finlay)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hanvey, Ross L.
at 8:30 AM  in Room 1       283-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Ross L. Hanvey  (John Finlay)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Bush, Jacob
at 8:30 AM  in Room 1       291-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jacob Bush  (Sandra C. Bevans)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Cross, Megan M.
at 8:30 AM  in Room 1       285-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Megan M. Cross  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Cushing, Amber D.
at 8:30 AM  in Room 1       290-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amber D. Cushing  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Pattullo Dutton, Elizabeth S.
at 8:30 AM  in Room 1       295-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Elizabeth S. Pattullo Dutton  (Jason Sawyer)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Holcomb, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       289-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christopher Holcomb  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Phillips, Amelia
at 8:30 AM  in Room 1       293-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Amelia Phillips  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Pratt, Adam D.
at 8:30 AM  in Room 1       287-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam D. Pratt  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Provencher, Sean D.
at 8:30 AM  in Room 1       294-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Sean D. Provencher  (Mark J. Keller)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Wright, Lori A.
at 8:30 AM  in Room 1       284-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lori A. Wright  (Rory O. Malone)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Judd, Rachel A.
at 8:30 AM  in Room 1       297-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Rachel A. Judd  (Andrew Gilbertson)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Nelson, William W.
at 8:30 AM  in Room 1       302-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William W. Nelson  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Danforth, Jessica R.
at 8:30 AM  in Room 1       317-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Jessica R. Danforth  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Gaboury, Steven A.
at 8:30 AM  in Room 1       315-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Steven A. Gaboury  (Rory O. Malone)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Humphrey, Shawn M.
at 8:30 AM  in Room 1       305-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Shawn M. Humphrey  (William V. Cristman)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. McGrail, Lori
at 8:30 AM  in Room 1       312-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lori McGrail  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Sheperd, Randall J.
at 8:30 AM  in Room 1       313-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Randall J. Sheperd  (Michael Peter Ledden)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Zick, Michelle A.
at 8:30 AM  in Room 1       322-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Michelle A. Zick  (Michael Peter Ledden)
                            Victim

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Trudeau, Brandon
at 8:30 AM  in Room 1       329-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Brandon Trudeau  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Hoague, Corie
at 8:30 AM  in Room 1       328-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Corie Hoague  (Steve P. Dunham)

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Lloyd, David K.
at 8:30 AM  in Room 1       327-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, David K. Lloyd  (Maryanne Kampmann)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Riggie, Lucien J.
at 8:30 AM  in Room 1       331-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Lucien J. Riggie  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. McCarthy, John
at 8:30 AM  in Room 1       332-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, John McCarthy
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Harrison, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       330-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Nathan Harrison  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Remillard, Norman A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       367-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Deborah Celis)
                            Defendant, Norman A. Remillard Jr.  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  9          State vs. Guidry, William M.
at 8:30 AM  in Room 1       369-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, William M. Guidry  (John Finlay)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 15


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 15          State vs. Ruthburn, Sabrina
at 8:30 AM  in Room 1       35-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sabrina Rathburn  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Jun. 15          State vs. Haak, Edward
at 9:30 AM  in Room 1       30-3-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Edward Haak  (James W. Murdoch)

Monday,    Jun. 15          State vs. Hance, Erik W.
at 10:00 AM in Room 1       37-4-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Erik W. Hance  (John B. St. Francis)

Monday,    Jun. 15          State vs. Hemond, Vicki
at 10:30 AM in Room 1       36-4-15 Frcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Vicki Hemond  (Peter F. Langrock)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Aug. 10


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Aug. 10          State vs. Bray, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       985-9-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Bray, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       1105-10-14 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)

Monday,    Aug. 10          State vs. Russin, Jason J.
at 8:30 AM  in Room 1       40-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jason J. Russin  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Bray, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       65-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Gaboury, Naomi J.
at 8:30 AM  in Room 1       132-1-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Naomi J. Gaboury  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Tatro, Leon A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       251315/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leon A. Tatro Jr.

Monday,    Aug. 10          State vs. Pullman, David
at 8:30 AM  in Room 1       308-3-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David Pullman

Monday,    Aug. 10          State vs. Robert, Corey J.
at 8:30 AM  in Room 1       260510/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Corey J. Robert

Monday,    Aug. 10          State vs. Bevins, Lloyd A.
at 8:30 AM  in Room 1       335-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lloyd A. Bevins  (Nicholas L. Hadden)

Monday,    Aug. 10          State vs. Dubie, Nicholas J.
at 8:30 AM  in Room 1       337-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas J. Dubie  (Jason Sawyer)

Monday,    Aug. 10          State vs. Haak, Edward
at 8:30 AM  in Room 1       339-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Edward Haak  (James W. Murdoch)

Monday,    Aug. 10          State vs. Hance, Erik W.
at 8:30 AM  in Room 1       340-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Erik W. Hance  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Hemond, Vicki
at 8:30 AM  in Room 1       356-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Vicki Hemond  (Peter F. Langrock)

Monday,    Aug. 10          State vs. Levine, Ashley
at 8:30 AM  in Room 1       341-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ashley Levine  (Jessica L. Burke)

Monday,    Aug. 10          State vs. Partlow, Lori A.
at 8:30 AM  in Room 1       343-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lori A. Partlow  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Porter, Sarah
at 8:30 AM  in Room 1       344-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sarah Porter  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Aug. 10          State vs. Rathburn, Sabrina
at 8:30 AM  in Room 1       345-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sabrina Rathburn  (Paul D. Jarvis)

Monday,    Aug. 10          State vs. Rondeau, Christohper P.
at 8:30 AM  in Room 1       365-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christohper P. Rondeau  (David A. Scherr)

Monday,    Aug. 10          State vs. Sears, Megan
at 8:30 AM  in Room 1       363-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Megan Sears  (David A. Scherr)

Monday,    Aug. 10          State vs. Laws, Richard J
at 8:30 AM  in Room 1       377-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard J Laws

Monday,    Aug. 10          State vs. Coolum, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       376-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Coolum

Monday,    Aug. 10          State vs. Lamotte, Gloria
at 8:30 AM  in Room 1       375-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Gloria Lamotte  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Monday,    Aug. 10          State vs. Hoague, Michael S. III
at 8:30 AM  in Room 1       384-4-15 Frcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Michael S. Hoague III  (David A. Scherr)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Aug. 11


Cases heard by Alison Arms

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Aug. 11          State vs. Bray, Anthony
at 8:15 AM  in Room 1       985-9-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Bray, Anthony
at 8:15 AM  in Room 1       1105-10-14 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Bray, Anthony
at 8:15 AM  in Room 1       65-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Anthony Bray  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Gaboury, Naomi J.
at 8:15 AM  in Room 1       132-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Naomi J. Gaboury  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Russin, Jason J.
at 8:30 AM  in Room 1       40-1-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Jason J. Russin  (Steve P. Dunham)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Tatro, Leon A. Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       251315/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Leon A. Tatro Jr.

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Pullman, David
at 8:30 AM  in Room 1       308-3-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, David Pullman

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Robert, Corey J.
at 8:30 AM  in Room 1       260510/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Corey J. Robert

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Bevins, Lloyd A.
at 8:30 AM  in Room 1       335-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Lloyd A. Bevins  (Nicholas L. Hadden)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Dubie, Nicholas J.
at 8:30 AM  in Room 1       337-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Nicholas J. Dubie  (Jason Sawyer)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Haak, Edward
at 8:30 AM  in Room 1       339-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Edward Haak  (James W. Murdoch)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Hance, Erik W.
at 8:30 AM  in Room 1       340-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Erik W. Hance  (John B. St. Francis)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Hemond, Vicki
at 8:30 AM  in Room 1       356-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Vicki Hemond  (Peter F. Langrock)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Levine, Ashley
at 8:30 AM  in Room 1       341-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Ashley Levine  (Jessica L. Burke)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Partlow, Lori A.
at 8:30 AM  in Room 1       343-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Lori A. Partlow  (Elizabeth Hibbitts)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Porter, Sarah
at 8:30 AM  in Room 1       344-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sarah Porter  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Rathburn, Sabrina
at 8:30 AM  in Room 1       345-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Sabrina Rathburn  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Rondeau, Christohper P.
at 8:30 AM  in Room 1       365-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Christohper P. Rondeau  (David A. Scherr)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Sears, Megan
at 8:30 AM  in Room 1       363-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Hughes)
                            Defendant, Megan Sears  (David A. Scherr)

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Laws, Richard J
at 8:30 AM  in Room 1       377-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Richard J Laws

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Coolum, Adam
at 8:30 AM  in Room 1       376-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Heather J. Brochu)
                            Defendant, Adam Coolum

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Lamotte, Gloria
at 8:30 AM  in Room 1       375-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Gloria Lamotte  (David A. Scherr)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Aug. 11          State vs. Hoague, Michael S. III
at 8:30 AM  in Room 1       384-4-15 Frcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                            Defendant, Michael S. Hoague III  (David A. Scherr)

-------------------------------------------------------------------------------