Court Calendar for
Franklin Family Division

36 Lake Street · St. Albans, VT 05478
(802) 524-7997

As of March 27th at 9:07 PM


Cases Set for Monday, Mar. 30


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 30                Restricted Case
11:30 AM                          55-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 1                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Monday,    Mar. 30                Confidential Case
2:30 PM                           108-4-11 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Domestic Hearing
                                  Plaintiff  (Peter J. R. Martin)
                                  Defendant  (Emily Bayer-Pacht)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 31


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 31
08:00 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      58-3-20 Frfa
                                  71-3-20 Frfa
                                  73-3-20 Frfa
                                  72-3-20 Frfa
                                  74-3-20 Frfa
                                  75-3-20 Frfa
                                  76-3-20 Frfa
                                  81-3-20 Frfa

Tuesday,   Mar. 31                Gagner vs. Cross
2:00 PM                           198-8-18 Frdm/Domestic
Court Room 1                      Lodgings, Emergency Juveniles
                                  Plaintiff  (Richard E. McCormick)
                                  Defendant, James Cross  (Louise M. Koss)
                                  OCS plaintiff, ocs  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 6


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr.  6
08:00 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      77-3-20 Frfa

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 15


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 15                Restricted Case
8:30 AM                           282-12-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile
                                  Guardian ad Litem, Andrew Crane
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 15                Restricted Case
8:30 AM                           287-12-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile
                                  Mother of Juvenile
                                  Probation Officer, Lisa Wilson
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 16


Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 16                Jefferson, Melinda P. vs. Rooney, Dennis J Jr.
8:30 AM                           160-5-04 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Melinda P. Jefferson
                                  Defendant, Dennis J Rooney Jr.
                                  Grandparent
                                  Legal Guardian, Pene Benoit Morin Jefferson
                                  Legal Guardian, Megan A. Jefferson
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Martin vs. Martin
8:30 AM                           96-3-13 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Brien Scott Martin
                                  Defendant, Michelle Martin (St. Francis)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Marchessault vs. Johnson
8:30 AM                           142-6-18 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Samantha Lynn Marchessault
                                  Defendant, Justin R. Johnson
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Kelley vs. Kelley
9:00 AM                           122-4-14 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Emily Kelley LeClair
                                  Defendant, Tyler Kelley
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Warren vs. Bourbeau
9:30 AM                           259-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Brittany M. Warren  (Louise M. Koss)
                                  Defendant, Eric Bourbeau
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Noel vs. Noel
1:00 PM                           347-10-03 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Jaime Sweet (Noel)
                                  Defendant, Shane A Noel
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 16                Matton vs. Matton
1:00 PM                           131-4-08 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Kayla Wright (Matton)
                                  Defendant, Trevor Matton
                                  OCS plaintiff, OCS

Thursday,  Apr. 16                Rivers vs. Shedd
1:00 PM                           17-1-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Morgan Rivers
                                  Defendant, Gary Shedd
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 20


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 20                Vanderhoff Magnuson, Katy vs. Clark, Todd J
1:00 PM                           340-11-06 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Contempt Hearing
                                  Plaintiff, Katy Magnuson (Vanderhoff)
                                  Defendant, Todd J Clark
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 21


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 21                Loughlin vs. Loughlin
9:00 AM                           267-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Telephone Conference
                                  Plaintiff, Deborah Loughlin  (Christopher L. Davis)
                                  Defendant, Stephen J. Loughlin  (Matthew J. Buckley)

Tuesday,   Apr. 21                Smith vs. Smith
9:30 AM                           69-3-14 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Edwin C. Smith
                                  Defendant, Megan B. Smith  (Nanci A. Smith)
                                  OCS intervenor, OCS  (James C. Shea)
                                  Parent Coordinator, Susan Hong

Tuesday,   Apr. 21                Gagne vs. Locke
10:00 AM                          38-2-15 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Jeremy Gagne  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant, Danielle Locke

Tuesday,   Apr. 21                Burdo Stoddard vs. Deschamps
11:00 AM                          58-2-17 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Ashley Burdo Stoddard
                                  Defendant, Dillion T. Deschamps
                                  Guardian ad Litem, Dolores Burdo
                                  Guardian ad Litem, Danielle Lucas
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Tuesday,   Apr. 21                Patch vs. Lamos
1:00 PM                           423-12-12 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff, Hannah Patch  (James W. Murdoch)
                                  Defendant, Jason Edward Lamos  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  OCS plaintiff, OCS  (Sarah B. Haselton)

Tuesday,   Apr. 21                Alexander vs. Chiaravalle
1:30 PM                           277-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Mindy Alexander
                                  Defendant, Matthew L. Chiaravalle
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Tuesday,   Apr. 21                Mashteare vs. Sweet
2:00 PM                           252-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Katelyn Mashteare
                                  Defendant, Christopher R. Sweet
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Tuesday,   Apr. 21                Hill vs. Godin
2:30 PM                           11-1-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hrg. to Establish Parental Rights and Re
                                  Plaintiff, Amanda L. Hill
                                  Defendant, Randy Godin
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Tuesday,   Apr. 21                Hockhousen vs. Hockhousen
3:00 PM                           269-11-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Christopher Hockhousen
                                  Defendant, Sarah Hockhousen

Tuesday,   Apr. 21
03:30 PM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      66-3-20 Frfa

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 22


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 22                Restricted Case
8:30 AM                           296-12-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Guardian ad Litem, Corliss Pratt
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 23


Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 23                Elie, Jean vs. Degraff, Richard R.
1:00 PM                           156-5-13 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Magistrate Enforcement Hearings
                                  Plaintiff, Jean Elie
                                  Defendant, Richard R. Degraff
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 24


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 24                Savage vs. Colwell
8:30 AM                           277-10-17 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, Jessica M. Savage  (David G. Miller)
                                  Defendant, Jeremy Colwell
                                  OCS intervenor, OCS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 27


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 27                Restricted Case
3:30 PM                           286-11-18 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  Guardian ad Litem, Karen Tokat
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 28


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28                Hartley vs. Wesson
8:30 AM                           295-12-19 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Stephen Hartley  (Harley G. Brown)
                                  Defendant

Tuesday,   Apr. 28                Strickland vs. Doyle
9:30 AM                           1-1-20 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Russell Strickland
                                  Defendant, Nicole Doyle

Tuesday,   Apr. 28                Landon vs. Landon
10:30 AM                          57-3-20 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Amanda Landon
                                  Defendant, Martin Landon Jr.

Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28                Restricted Case
8:30 AM                           237-9-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Douglas E. DiSabito)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Thomas Carlson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28
08:00 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      321-12-19 Frfa

Tuesday,   Apr. 28                Lumbra vs. Reed
1:00 PM                           299-12-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Final Hearing
                                  Plaintiff, Tara Lynn Lumbra  (Richard E. McCormick)
                                  Defendant, Jesse D. Reed
                                  Office of Child Support Registry Only, OCS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 29


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
8:30 AM                           3-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
8:30 AM                           4-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
8:30 AM                           5-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
8:30 AM                           6-1-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                                  Juvenile  (Deborah Lashman)
                                  Father of Juvenile  (Louise M. Koss)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
10:30 AM                          263-11-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Mother of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
11:00 AM                          39-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
11:00 AM                          40-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Mark J. Keller)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

Wednesday, Apr. 29                Restricted Case
11:00 AM                          41-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Scott R. Bortzfield)
                                  Father of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  Guardian ad Litem, David Richards
                                  Mother of Juvenile  (Rosanna O. S. Chase)
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 30


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 30                Mason vs. Patterson
8:30 AM                           68-3-20 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Brooke Mason
                                  Defendant, Ricky Patterson Jr.
                                  OCS plaintiff, OCS

Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 30                Restricted Case
8:30 AM                           237-9-19 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Douglas E. DiSabito)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile  (Christina M. Pingert)
                                  Guardian ad Litem, Karen Trombley
                                  Mother of Juvenile  (Zachery D. Weight)
                                  DCF Case Worker, SRS

Cases heard by Barry D. Peterson

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 30                Blanchard vs. Duprey
9:00 AM                           168-5-10 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to Review Child Support Order
                                  Plaintiff, Brittnie Blanchard
                                  Defendant, Ryan Duprey
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

Thursday,  Apr. 30                Mashteare vs. Sweet
9:30 AM                           252-10-19 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Hearing to establish child support
                                  Plaintiff, Katelyn Mashteare
                                  Defendant, Christopher R. Sweet
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 1


Cases heard by Acting Judge

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May   1                Elwood (Turcotte) vs. Larocque
3:00 PM                           65-3-20 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Pro Se Education Program
                                  Plaintiff, Amy M. Elwood (Turcotte)
                                  Defendant, Earl Larocque

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 5


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   5                Elwood (Turcotte) vs. Larocque
8:30 AM                           65-3-20 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Amy M. Elwood (Turcotte)
                                  Defendant, Earl Larocque

Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   5                Restricted Case
1:00 PM                           28-2-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Steve P. Dunham)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   May   5                Restricted Case
1:00 PM                           49-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   May   5                Restricted Case
1:00 PM                           50-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   May   5                Restricted Case
1:00 PM                           51-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

Tuesday,   May   5                Restricted Case
1:00 PM                           52-3-20 Frjv/Juvenile
Court Room 2                      Juvenile Hearing
                                  Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                                  Juvenile  (Paul J. Groce)
                                  Father of Juvenile
                                  Mother of Juvenile
                                  DCF Case Worker, SRS

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 6


Cases heard by Heidi Tessier

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May   6                Tatro vs. Tatro
8:30 AM                           296-12-19 Frdm/Domestic
Court Clerk's Office              Case Manager Conference
                                  Plaintiff, Jason Lewis Tatro  (Louise M. Koss)
                                  Defendant, Bobbi Jean Tatro

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 18


Cases heard by Scot L. Kline

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  18                Batchelder vs. Pidgeon
8:30 AM                           361-11-99 Frdm/Domestic
Court Room 2                      Contempt Hearing
                                  Plaintiff, Zaira E. Batchelder
                                  Defendant, Jason A. Pidgeon
                                  OCS plaintiff, OCS  (James C. Shea)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 22


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 22
08:00 AM                          Relief from Abuse Hearing
Court Room 2                      56-3-20 Frfa

-----------------------------------------------------------------------------------