Court Calendar for
Grand Isle Criminal Division

Grand Isle County Courthouse · North Hero, VT 05474
(802) 372-8350

As of September 1st at 10:00 PM


Cases Set for Thursday, Sep. 4


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  4
at 08:30 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/73-8-14 Gicr
                              Restricted Case/74-8-14 Gicr

Thursday,  Sep.  4          State vs. English, Joel R.
at 8:30 AM  in Room 1       13-8-14 Gics/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Joel R. English

Thursday,  Sep.  4          State vs. Gregory, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       64-8-14 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Christopher Gregory  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Lavallee, Breana
at 9:30 AM  in Room 1       94-10-12 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Breana Lavallee  (Michael Peter Ledden)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 11


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 11          State vs. Lewis, Jody J.
at 8:30 AM  in Room 1       68-8-14 Gicr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Jody J. Lewis
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Wright, Shailyn
at 9:30 AM  in Room 1       69-7-13 Gicr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Shailyn Wright  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Brown, Brittany L
at 11:00 AM in Room 1       110-9-13 Gicr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Brittany L Brown  (Robert H. Backus)
                            Probation Officer, Cathy St. John

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 18


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 18
at 08:30 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/75-8-14 Gicr
                              Restricted Case/76-8-14 Gicr

Thursday,  Sep. 18          State vs. Limoge-Francis, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       21-2-14 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Joshua Limoge-Francis  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Turner, Peter Roy
at 8:30 AM  in Room 1       33-3-14 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Peter Roy Turner  (Robert H. Backus)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Denning, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       66-8-14 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anthony Denning  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Pettitt, Daniel C.
at 10:00 AM in Room 1       158-12-13 Gicr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Daniel C. Pettitt  (Michael Peter Ledden)
                            Attorney/Limited Apearance, Robert Larose

Thursday,  Sep. 18          State vs. Potrzeba, Blake P.
at 11:00 AM in Room 1       21-3-12 Gicr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Blake P. Potrzeba  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Julie Cadorette

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 2


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  2          State vs. Anderson, Earl H.
at 9:30 AM  in Room 1       12-8-14 Gics/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Earl H. Anderson  (Timothy B. Fair)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Blow, Michael R.
at 9:30 AM  in Room 1       81-7-13 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Michael R. Blow  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Blow, Michael R.
at 9:30 AM  in Room 1       45-6-14 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Michael R. Blow  (Paul D. Jarvis)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 9


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  9          State vs. Woods, Anthony Haze
at 8:30 AM  in Room 1       95-8-13 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anthony Haze Woods  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Perrotte, Kenneth
at 8:30 AM  in Room 1       149-11-13 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Kenneth Perrotte  (John B. St. Francis)
                            Interpreter, Paul G. Cotton Dr.

Thursday,  Oct.  9          State vs. Brownell, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       3-1-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nathan Brownell  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Rogers, Paul Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       31-3-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Paul Rogers Jr.  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Fortin, Kevin A.
at 8:30 AM  in Room 1       37-5-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Kevin A. Fortin
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Manning, Michael J.
at 8:30 AM  in Room 1       41-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Michael J. Manning  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Ducharme, Jessica A.
at 8:30 AM  in Room 1       42-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Jessica  A. Ducharme  (David C. Carter)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lockerby, Anna
at 8:30 AM  in Room 1       44-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anna Lockerby  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Hoyt, Nicholas A.
at 8:30 AM  in Room 1       47-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nicholas A. Hoyt  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Potvin, Philip E
at 8:30 AM  in Room 1       48-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Philip E Potvin  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Carton, Anita
at 8:30 AM  in Room 1       49-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anita Carton  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Coleman, Dianna M.
at 8:30 AM  in Room 1       50-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Dianna M. Coleman  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. May, John T.
at 8:30 AM  in Room 1       51-6-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, John T. May  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Brownell, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       52-7-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nathan Brownell
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Barber, Shelby Lynn
at 8:30 AM  in Room 1       62-7-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Shelby Lynn Barber  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Boivin, Joel
at 8:30 AM  in Room 1       67-8-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Joel Boivin  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lewis, Jody J.
at 8:30 AM  in Room 1       68-8-14 Gicr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Jody J. Lewis
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 16


Cases heard by A. Gregory Rainville

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 16          State vs. Woods, Anthony Haze
at 8:30 AM  in Room 1       95-8-13 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anthony Haze Woods  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Perrotte, Kenneth
at 8:30 AM  in Room 1       149-11-13 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Kenneth Perrotte  (John B. St. Francis)
                            Interpreter, Paul G. Cotton Dr.

Thursday,  Oct. 16          State vs. Brownell, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       3-1-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nathan Brownell  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Rogers, Paul Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       31-3-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Paul Rogers Jr.  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Fortin, Kevin A.
at 8:30 AM  in Room 1       37-5-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Kevin A. Fortin
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 16          State vs. Manning, Michael J.
at 8:30 AM  in Room 1       41-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Michael J. Manning  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Ducharme, Jessica A.
at 8:30 AM  in Room 1       42-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Jessica  A. Ducharme  (David C. Carter)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Lockerby, Anna
at 8:30 AM  in Room 1       44-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anna Lockerby  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 16          State vs. Hoyt, Nicholas A.
at 8:30 AM  in Room 1       47-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nicholas A. Hoyt  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Potvin, Philip E
at 8:30 AM  in Room 1       48-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Philip E Potvin  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 16          State vs. Carton, Anita
at 8:30 AM  in Room 1       49-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Anita Carton  (Michael Peter Ledden)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 16          State vs. Coleman, Dianna M.
at 8:30 AM  in Room 1       50-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Dianna M. Coleman  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. May, John T.
at 8:30 AM  in Room 1       51-6-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, John T. May  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Brownell, Nathan
at 8:30 AM  in Room 1       52-7-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Nathan Brownell
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 16          State vs. Barber, Shelby Lynn
at 8:30 AM  in Room 1       62-7-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Shelby Lynn Barber  (Michael Peter Ledden)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Boivin, Joel
at 8:30 AM  in Room 1       67-8-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Joel Boivin  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Oct. 16          State vs. Lewis, Jody J.
at 8:30 AM  in Room 1       68-8-14 Gicr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Jody J. Lewis
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 23


Cases heard by H. E. VanBenthuysen

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 23          State vs. Blaise, Chad
at 8:30 AM  in Room 1       250105/Other Ticket
                            Pay Fine
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Chad Blaise

Thursday,  Oct. 23          State vs. Cleland, Stuart
at 9:30 AM  in Room 1       86-7-13 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Stuart Cleland  (David A. Scherr)

Thursday,  Oct. 23          State vs. Cleland, Stuart
at 9:30 AM  in Room 1       111-9-13 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Stuart Cleland  (David A. Scherr)

Thursday,  Oct. 23          State vs. Collins, Heather
at 10:30 AM in Room 1       112-12-12 Gicr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (David G. Miller)
                            Defendant, Heather Collins  (Michael Peter Ledden)
                            Probation Officer, Clark Stever

Thursday,  Oct. 23          State vs. Shepherd, Donald J.
at 3:00 PM  in Room 1       48-6-09 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Donald Jonathan Shepherd (a/k/a Douglas J.)  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Jerri Brouillette
                            Attorney/Limited Apearance, Vermont Dept of Corrections  (Robert M. LaRose)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 23          State vs. Shepherd, Donald Jonathan (a/k/a Douglas
at 3:00 PM  in Room 1       27-2-10 Gicr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Diane C. Wheeler)
                            Defendant, Donald Jonathan Shepherd (a/k/a Douglas J.)  (David A. Scherr)
                            Probation Officer, Jerry Brouilette
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------