Court Calendar for
Grand Isle Civil Division

Grand Isle County Courthouse · North Hero, VT 05474
(802) 372-8350

As of March 19th at 9:07 PM


Cases Set for Wednesday, Mar. 20


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 20                Cheney vs. Whitfield
9:00 AM                           80-12-12 Gicv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Shawn W. Cheney  (George E. Spear)
                                  Defendant(s)
                                    Adriane Whitfield  (Louise M. Koss)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 21


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 21                Stalking/Sexual Assault Block
12:45 PM
Court Room 1                      2-2-19 Gisa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 28


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 28                Stalking/Sexual Assault Hearing
11:15 AM
Court Room 1                      7-3-19 Gisa

Thursday,  Mar. 28                Stalking/Sexual Assault Hearing
12:45 PM
Court Room 1                      3-3-19 Gisa
                                  4-3-19 Gisa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Mar. 29


Cases heard by Acting Judge Jesse Bugbee

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Mar. 29                Burford vs. TD Bank
1:30 PM                           113-12-18 Gisc/Small Claims
Court Room 1                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Stephen Burford
                                  Defendant(s)
                                    TD Bank

Friday,    Mar. 29                Synchrony Bank vs. Safford
1:30 PM                           15-2-19 Gisc/Small Claims
Court Room 1                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Synchrony Bank  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Deborah Safford

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 3


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  3                Slater et al vs. United Services Automobil Assoc
8:30 AM                           2-1-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Tisha Langston-Slater
                                    Robert Slater
                                  Defendant(s)
                                    United Services Automobil Assoc  (W. Andrew MacIlwaine)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 4


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr.  4                Slater et al vs. United Services Automobil Assoc
8:30 AM                           2-1-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Tisha Langston-Slater
                                    Robert Slater
                                  Defendant(s)
                                    United Services Automobil Assoc  (W. Andrew MacIlwaine)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 5


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr.  5                Slater et al vs. United Services Automobil Assoc
8:30 AM                           2-1-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Tisha Langston-Slater
                                    Robert Slater
                                  Defendant(s)
                                    United Services Automobil Assoc  (W. Andrew MacIlwaine)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 11


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 11                Yandow et al vs. Langlois et al
1:30 PM                           50-10-18 Gicv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Marc Yandow  (Scott R. Bortzfield)
                                    Rachel Yandow  (Scott R. Bortzfield)
                                  Defendant(s)
                                    Kent Langlois
                                    Tiffany D. Yandow Langlois

Thursday,  Apr. 11                James et al vs. James et al
2:00 PM                           22-5-18 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Plaintiff  (Matthew M. Glitman)
                                    Plaintiff  (Matthew M. Glitman)
                                  Defendant(s)
                                    Madeline James  (James W. Swift)
                                    Rodney James  (James W. Swift)
                                    Sandra James  (James W. Swift)
                                    Timothy James  (James W. Swift)
                                  Co-Counsel
                                    Susan J. Flynn
                                    Susan J. Flynn
                                    Susan J. Flynn
                                    Susan J. Flynn

Thursday,  Apr. 11                Kratt vs. Callahan et al
2:30 PM                           27-5-16 Gicv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Martin Kratt  (Mark G. Hall)
                                  Defendant(s)
                                    Barbara Callahan  (Jesse D. Bugbee)
                                    Richard Callahan  (Jesse D. Bugbee)

Thursday,  Apr. 11                Noble et al vs. Callahan et al
2:30 PM                           42-12-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Eloise Noble  (Matthew C. Little)
                                    George Noble  (Matthew C. Little)
                                  Defendant(s)
                                    Barbara Callahan  (Jesse D. Bugbee)
                                    Richard Callahan  (Jesse D. Bugbee)
                                    Eloise Gohrt  (Eric G. Parker)
                                    Gregory P. Gohrt  (Eric G. Parker)
                                    Martin Kratt  (Mark G. Hall)
                                  Co-Counsel
                                    Harry C. Parker
                                    Harry C. Parker

Thursday,  Apr. 11                Reus et al vs. Cushing et al
3:00 PM                           9-2-19 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cecile Reus  (Angela N. Zaikowski)
                                    Frederick Reus  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Glenn Cushing
                                    Andrea DeYoung

Thursday,  Apr. 11                Bushway vs. Richardson et al
3:30 PM                           40-11-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Marjorie Bushway  (Eric G. Parker)
                                  Defendant(s)
                                    Keeler Bay Service & Sales  (Chad V. Bonanni)
                                    Mitchell Richardson  (Chad V. Bonanni)
                                  Co-Counsel
                                    Harry C. Parker

Thursday,  Apr. 11                Bushway vs. Richardson et al
3:30 PM                           40-11-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Marjorie Bushway  (Eric G. Parker)
                                  Defendant(s)
                                    Keeler Bay Service & Sales  (Chad V. Bonanni)
                                    Mitchell Richardson  (Chad V. Bonanni)
                                  Co-Counsel
                                    Harry C. Parker

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 18


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 18                McHugh vs. Nichols et al
11:30 AM                          15-3-19 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Thomas P. McHugh d/b/a 11-11 Properties on Main LLC
                                  Defendant(s)
                                    Dora Letorneau
                                    Jeremiah Nichols

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 25


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 25                MMG Insurance Company vs. Richardson
11:30 AM                          17-5-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    MMG Insurance Company  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Kristopher Richardson

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 26


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 26                Knaresborough Enterprises, LTD vs. Dizazzo et al
8:30 AM                           82-12-14 Gicv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Knaresborough Enterprises, LTD Diane Beal, Owner  (R. Jeffrey Behm)
                                  Defendant(s)
                                    Anne Dizazzo  (Eric G. Parker)
                                    Earnest E. Dizazzo  (Eric G. Parker)
                                    Jean Dizazzo  (Eric G. Parker)
                                    Nicole Durand  (Eric G. Parker)
                                    Mary Rachel Quellet  (Eric G. Parker)
                                  Co-Counsel
                                    Kevin A. Lumpkin

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 2


Cases heard by Robert A. Mello

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May   2                Northland Boat Shop vs. Town of North Hero
1:30 PM                           41-9-18 Gicv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Northland Boat Shop  (Matthew T. Daly)
                                  Defendant(s)
                                    Town of North Hero  (Michael J. Tarrant)

Thursday,  May   2                Zlotoff Foundation Inc vs. Town of South Hero
2:00 PM                           27-8-17 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Zlotoff Foundation Inc  (Brian P. Monaghan)
                                  Defendant(s)
                                    Dept of Taxes  (Suzanne Monte)
                                    Kaj Samsom Commissioner of VT Dept of Taxes  (Joshua R. Diamond)
                                    Town of South Hero Board of Civil Authority  (W. Andrew MacIlwaine)
                                  Co-Counsel
                                    James F. Conway

Thursday,  May   2                Toth et al vs. First Response Labor
2:30 PM                           54-12-18 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Bernadette Toth  (Edward M. Kenney)
                                    Stephen Toth  (Edward M. Kenney)
                                  Defendant(s)
                                    First Response Labor  (Matthew M. Glitman)

Thursday,  May   2                Credit Acceptance Corporation vs. Blair et al
3:00 PM                           17-3-18 Gicv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Romeo Blair
                                    Ariel Brace
                                  Trustee
                                    Irick Excavating LLC

-------------------------------------------------------------------------------