Court Calendar for
Orange Civil Division

5 Court Street · Chelsea, VT 05038
(802) 685-4610

As of March 19th at 9:08 PM


Cases Set for Wednesday, Mar. 20


Cases heard by Acting Judge

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 20                Gartner vs. Von Holden
10:00 AM                          192-11-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Lance Gartner
                                  Defendant(s)
                                    David Von Holden

Wednesday, Mar. 20                Parent et al vs. Fahey
10:30 AM                          151-9-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Patricia Parent 146 Boltonville Road
                                    Robert D. Parent Phd.
                                  Defendant(s)
                                    Kevin Fahey  (Daniel M. Sedon)

Wednesday, Mar. 20                Orange County Parent Child Ctr vs. Garrow
11:00 AM                          11-1-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Orange County Parent Child Ctr
                                  Defendant(s)
                                    Jordan Garrow
                                    Kierstan McConnell

Wednesday, Mar. 20                White River Credit Union vs. Chicoine
1:00 PM                           71-9-16 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    White River Credit Union  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Sherri Chicoine
                                  Trustee
                                    Central Vermont Medical Center, Inc.
                                    Champlain Valley Equipment Inc.

Wednesday, Mar. 20                Sjobeck vs. Volk
1:15 PM                           184-11-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Charles Sjobeck III  (Austin R. Gray)
                                  Defendant(s)
                                    Michaela Volk

Wednesday, Mar. 20                Otis vs. McAllister
1:15 PM                           197-12-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    James A. Otis
                                  Defendant(s)
                                    Daniel J. McAllister

Wednesday, Mar. 20                Delaney vs. Fish
2:00 PM                           196-12-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ryan P. Delaney
                                  Defendant(s)
                                    Mark W. Fish

Wednesday, Mar. 20                Curtis et al vs. Stone
3:00 PM                           160-9-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Margaret Curtis
                                    Michael Curtis
                                  Defendant(s)
                                    Allyson Stone

Wednesday, Mar. 20                Barbour vs. Phelps
3:00 PM                           194-11-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Suzette Barbour
                                  Defendant(s)
                                    William C Phelps III

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 21


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 21                Lambracht vs. Helfant
8:30 AM                           19-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Rudy Lambracht  (Marc D. Nemeth)
                                  Defendant(s)
                                    Carrie L. Helfant

Thursday,  Mar. 21                Benoir vs. Daigneault
9:00 AM                           4-1-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Kenneth Benoir  (Karen E. Cooper)
                                  Defendant(s)
                                    Nick Daigneault

Thursday,  Mar. 21                Capstone Community Action, Inc. vs. Chase
9:30 AM                           144-8-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capstone Community Action, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Sarah Chase
                                  Trustee
                                    Mayo's Healthcare, Inc

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 5


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr.  5                Jacobs et al vs. Wilding-Tabor
8:30 AM                           23-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Donald L. Jacobs  (Angela N. Zaikowski)
                                    Joyce Jacobs  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Paige Wilding-Tabor

Friday,    Apr.  5                Davenport vs. Myrick
9:00 AM                           118-8-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Donald Davenport  (Marc D. Nemeth)
                                  Defendant(s)
                                    Ashley Myrick

Friday,    Apr.  5                Credit Acceptance Corporation vs. Carbee
10:45 AM                          35-2-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Cynthia R. Carbee
                                  Trustee
                                    United States Postal Service Payroll Administrator
                                    Walmart Associates, Inc.

Friday,    Apr.  5                Russell vs. Leonard
11:15 AM                          166-10-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Christopher Russell
                                  Defendant(s)
                                    Ashley Leonard

Friday,    Apr.  5                Secret Acres Land Trust et al vs. Becker et al
11:30 AM                          149-9-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Kim Loewer Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David Matthews Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David M Rawson Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    Secret Acres Land Trust  (Stephen L. Cusick)
                                  Defendant(s)
                                    Mary R Becker  (Kevin M. Henry)
                                    Peter A Paplow  (Kevin M. Henry)

Friday,    Apr.  5                L.W. Greenwood and Sons Inc. et al vs. Town of Ran
3:30 PM                           18-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Peter Flint
                                    Leon Greenwood
                                    Ronald L. Greenwood
                                    L.W. Greenwood and Sons Inc.
                                    Guy Rockman
                                    Shari Waldo
                                    Wenona Waldo
                                  Defendant(s)
                                    Town of Randolph Selectboard  (Michael J. Tarrant)

Friday,    Apr.  5                Bacon et al vs. Town of Randolph Selectboard
3:30 PM                           17-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Catherine L. Bacon
                                    Charles Bacon
                                  Defendant(s)
                                    Town of Randolph Selectboard  (Michael J. Tarrant)

Friday,    Apr.  5                Kiernan et al vs. Town of Randolph Selectboard
3:30 PM                           16-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Joseph Kiernan
                                    Llynne Kiernan
                                  Defendant(s)
                                    Town of Randolph Selectboard  (Michael J. Tarrant)

Friday,    Apr.  5                Colby et al vs. Town of Randolph Selectboard
3:30 PM                           15-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Jennifer J. Colby
                                    Christopher L. Sargent
                                  Defendant(s)
                                    Town of Randolph Selectboard  (Michael J. Tarrant)

Cases heard by Robert P. Gerety, Jr.

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr.  5                In re: Thomas Keeler
11:00 AM                          38-3-18 Oecv/Civil
Court Room 2                      Telephone conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Thomas D. Keeler
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (William J. Porter)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 17


Cases heard by Acting Judge

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 17                Miller and Company, LLC vs. DD Country Supply, LLC
9:30 AM                           145-8-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Miller and Company, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    DD Country Supply, LLC

Wednesday, Apr. 17                Synchrony Bank vs. Hurley
9:45 AM                           17-1-19 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Synchrony Bank  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Melissa J. Hurley

Wednesday, Apr. 17                First Resolution Investment Corp vs. Pushee
10:30 AM                          161-10-13 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    First Resolution Investment Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Wendy D. Pushee
                                  Trustee
                                    Davenport Enterprises, Inc. d/b/a Wings Supermarket

Wednesday, Apr. 17                Rose vs. Coniff
11:00 AM                          150-9-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Courtney Rose
                                  Defendant(s)
                                    Edward Coniff Jr.

Wednesday, Apr. 17                Commissioner of Labor & Industry vs. Dukette
11:15 AM                          185-11-18 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Commissioner of Labor & Industry  (Rebecca L. Smith)
                                  Defendant(s)
                                    Danielle Dukette

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 19


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 19                Center for Crime Victim Services vs. Trischman
1:00 PM                           14-1-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Restitution Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Center for Crime Victim Services Restitution Unit  (Oliver L. Twombly)
                                  Defendant(s)
                                    Keith B. Trischman

Friday,    Apr. 19                Koasek Traditional Band of the vs. Bunnell
1:30 PM                           8-1-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Koasek Traditional Band of the Sovereign Abenaki Nation
                                  Defendant(s)
                                    Paul Bunnell

Friday,    Apr. 19                Credit Acceptance Corporation vs. West et al
2:00 PM                           160-10-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Krystal West
                                    Shane West Jr.
                                  Trustee
                                    Raymond Lowery dba Lowery Builders

Friday,    Apr. 19                Credit Acceptance Corporation vs. Covey
2:15 PM                           153-11-16 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Dana J. Covey
                                  Trustee
                                    Jeremy C. Bogie dba Blue Mt. Trucking

Friday,    Apr. 19                Credit Acceptance Corporation vs. Flye
2:30 PM                           166-12-16 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Christopher Flye
                                  Trustee
                                    Malone Properties, Inc.

Friday,    Apr. 19                Randolph Circle vs. Mayotte
2:45 PM                           121-7-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Randolph Circle  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Angela M. Mayotte
                                  Trustee
                                    Twin Farms Mgt. Company, Inc.

Friday,    Apr. 19                Estate of David Button vs. Moore
3:00 PM                           27-2-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Estate of David Button  (Todd C. Steadman)
                                  Defendant(s)
                                    Brittney Moore

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 29


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 29                Wheeler vs. State of Vermont
8:30 AM                           73-5-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Telephone conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Logan Wheeler
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (William J. Porter)
                                  Interested Person
                                    Prisoner's Rights Office

Monday,    Apr. 29                Kubota Credit Corporation USA vs. Pike et al
9:00 AM                           33-3-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Kubota Credit Corporation USA  (Christopher M. Daudelin)
                                  Defendant(s)
                                    Defendant
                                    Douglas R Pike

Monday,    Apr. 29                Ally Financial Inc. vs. Vanasse
9:30 AM                           35-3-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ally Financial Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Wayne J. Vanasse

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 3


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May   3                Credit Acceptance Corporation vs. Brown
9:00 AM                           32-3-14 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Malinda Brown
                                  Trustee
                                    Conifer Care Continuum Solutions
                                    DHMC Corporation

Friday,    May   3                Parker vs. Safeguard Properties, LLC et al
9:00 AM                           146-11-16 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Martin B. Parker  (Marc D. Nemeth)
                                  Defendant(s)
                                    Bank of New York Mellon Corp.  (Jeffrey J. Hardiman)
                                    Aaron Doleszny  (Kevin Rogers)
                                    Safeguard Properties Mgt., LLC  (David M. Pocius)
                                    Safeguard Properties, LLC  (David M. Pocius)
                                    The Bank of New York as Trustee  (Jeffrey J. Hardiman)
                                    Tri-State Property Mgt, LLC  (Kevin Rogers)
                                  Co-Counsel
                                    James L. Mulligan

Friday,    May   3                Credit Acceptance Corporation vs. Smith
9:30 AM                           86-4-12 Oecv/Civil
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Karen Smith

Friday,    May   3                Allen et al vs. Driscoll et al
10:00 AM                          117-7-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Pamela Allen  (Kristin A. Ross)
                                    Trevor Allen  (Kristin A. Ross)
                                  Defendant(s)
                                    Maureen Ceary  (Pietro J. Lynn)
                                    Arnold Driscoll  (Pietro J. Lynn)
                                    Joy Driscoll  (Pietro J. Lynn)

Friday,    May   3                Fraser vs. Maxham
10:30 AM                          100-7-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Janet Fraser
                                  Defendant(s)
                                    Jamie Maxham

Friday,    May   3                Downstreet Housing & Comm. Dev. vs. Cross et al
11:00 AM                          181-11-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Downstreet Housing & Comm. Dev. Inc.  (Geoffrey M. FitzGerald)
                                  Defendant(s)
                                    Holly Cross
                                    Tim Cross

Friday,    May   3                Simpson vs. Groves
1:00 PM                           55-4-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Robert A. Simpson  (Marc D. Nemeth)
                                  Defendant(s)
                                    Angela M. Groves

Friday,    May   3                Russell vs. Leonard
3:00 PM                           166-10-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Christopher Russell
                                  Defendant(s)
                                    Ashley Leonard

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 6


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May   6                JG Wentworth Originations LLC vs. Wilding-Tabor
9:00 AM                           44-3-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Other
                                  Plaintiff(s)
                                    JG Wentworth Originations LLC  (Timothy J. Wells)
                                  Defendant(s)
                                    Paige Wilding-Tabor

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 10


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May  10                Secret Acres Land Trust et al vs. Becker et al
1:00 PM                           149-9-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Kim Loewer Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David Matthews Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David M Rawson Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    Secret Acres Land Trust  (Stephen L. Cusick)
                                  Defendant(s)
                                    Mary R Becker  (Kevin M. Henry)
                                    Peter A Paplow  (Kevin M. Henry)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 13


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  13                Secret Acres Land Trust et al vs. Becker et al
9:00 AM                           149-9-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Kim Loewer Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David Matthews Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David M Rawson Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    Secret Acres Land Trust  (Stephen L. Cusick)
                                  Defendant(s)
                                    Mary R Becker  (Kevin M. Henry)
                                    Peter A Paplow  (Kevin M. Henry)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 15


Cases heard by Acting Judge

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May  15                Lindstrom et al vs. Lamson et al
9:30 AM                           76-10-16 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Brent Lindstrom
                                    Carol Lindstrom  (Catherine Dux)
                                  Defendant(s)
                                    Gregory Lamson
                                    Chase Locke
                                  Co-Counsel


Wednesday, May  15                Luce vs. Butler Bus
9:30 AM                           15-1-19 Oesc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Christopher Dale Luce
                                  Defendant(s)
                                    Butler Bus
                                    Emo Chynoweth

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 17


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May  17                Fraser vs. Maxham
9:00 AM                           100-7-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Janet Fraser
                                  Defendant(s)
                                    Jamie Maxham

Friday,    May  17                Great River Hydro, LLC v. Town of Newbury
11:30 AM                          167-9-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Great River Hydro, LLC  (Robert E. Woolmington)
                                  Defendant(s)
                                    Town of Newbury  (Jon T. Anderson)
                                  Interested Person
                                    State of Vermont Department of Taxes  (Will S. Baker)

Friday,    May  17                In re: Alexander Stolte
11:45 AM                          186-11-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Telephone conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Alexander D. Stolte  (Mark E. Furlan)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (William J. Porter)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 23


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May  23                Secret Acres Land Trust et al vs. Becker et al
9:00 AM                           149-9-17 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Kim Loewer Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David Matthews Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    David M Rawson Trustee  (Stephen L. Cusick)
                                    Secret Acres Land Trust  (Stephen L. Cusick)
                                  Defendant(s)
                                    Mary R Becker  (Kevin M. Henry)
                                    Peter A Paplow  (Kevin M. Henry)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 10


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 10                Portfolio Recovery Associates, vs. Perry
9:00 AM                           116-7-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Portfolio Recovery Associates, LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Erin H. Perry

Monday,    Jun. 10                Southworth vs. Johnston
11:00 AM                          193-12-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Varina Southworth  (Jason R. Crance)
                                  Defendant(s)
                                    Daniel Johnston

Monday,    Jun. 10                Barcomb vs. Lemoyne et al
1:00 PM                           154-10-18 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Plaintiff  (Marc D. Nemeth)
                                  Defendant(s)
                                    Crystal Lemoyne
                                    Robert Lemoyne

Monday,    Jun. 10                Schoelen vs. Douglas
3:00 PM                           10-1-19 Oecv/Civil
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ken Schoelen  (Oliver L. Twombly)
                                  Defendant(s)
                                    Jessica Douglas

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 17


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 17                Great River Hydro, LLC v. Town of Newbury
9:00 AM                           167-9-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Great River Hydro, LLC  (Robert E. Woolmington)
                                  Defendant(s)
                                    Town of Newbury  (Jon T. Anderson)
                                  Interested Person
                                    State of Vermont Department of Taxes  (Will S. Baker)

Monday,    Jun. 17                Jones et al vs. Hart
10:00 AM                          17-1-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Jean Bombard  (Paul S. Gillies)
                                    Janet Jones  (Paul S. Gillies)
                                    Robert Jones  (Paul S. Gillies)
                                  Defendant(s)
                                    James Hart Trustee  (Brice C. Simon)
                                    Matthew Wood

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jul. 22


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jul. 22                Jones et al vs. Hart
9:00 AM                           17-1-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Jean Bombard  (Paul S. Gillies)
                                    Janet Jones  (Paul S. Gillies)
                                    Robert Jones  (Paul S. Gillies)
                                  Defendant(s)
                                    James Hart Trustee  (Brice C. Simon)
                                    Matthew Wood

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jul. 25


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jul. 25                Jones et al vs. Hart
9:00 AM                           17-1-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Jean Bombard  (Paul S. Gillies)
                                    Janet Jones  (Paul S. Gillies)
                                    Robert Jones  (Paul S. Gillies)
                                  Defendant(s)
                                    James Hart Trustee  (Brice C. Simon)
                                    Matthew Wood

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Jul. 26


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Jul. 26                Jones et al vs. Hart
9:00 AM                           17-1-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Jean Bombard  (Paul S. Gillies)
                                    Janet Jones  (Paul S. Gillies)
                                    Robert Jones  (Paul S. Gillies)
                                  Defendant(s)
                                    James Hart Trustee  (Brice C. Simon)
                                    Matthew Wood

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jul. 29


Cases heard by Michael J. Harris

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jul. 29                Jones et al vs. Hart
9:00 AM                           17-1-15 Oecv/Civil
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Jean Bombard  (Paul S. Gillies)
                                    Janet Jones  (Paul S. Gillies)
                                    Robert Jones  (Paul S. Gillies)
                                  Defendant(s)
                                    James Hart Trustee  (Brice C. Simon)
                                    Matthew Wood

-------------------------------------------------------------------------------