Court Calendar for
Orleans Criminal Division

217 Main Street · Newport, VT 05855
(802) 334-3325

As of September 1st at 10:01 PM


Cases Set for Tuesday, Sep. 2


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  2          State vs. Amyot, Brent
at 8:30 AM  in Room 1       12-1-14 Oscr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brent Amyot

Tuesday,   Sep.  2
at 09:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              State vs. Labarron, Brian/431-8-14 Oscr
                              Restricted Case/439-8-14 Oscr
                              Restricted Case/441-8-14 Oscr
                              Restricted Case/449-8-14 Oscr
                              Restricted Case/442-8-14 Oscr
                              Restricted Case/443-8-14 Oscr
                              Restricted Case/444-8-14 Oscr
                              Restricted Case/445-8-14 Oscr
                              Restricted Case/446-8-14 Oscr
                              Restricted Case/448-8-14 Oscr
                              Restricted Case/450-8-14 Oscr

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Otis, John
at 9:00 AM  in Room 1       23-8-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Otis

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Johnson, Erik
at 10:15 AM in Room 1       299-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Johnson, Erik
at 10:15 AM in Room 1       330-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Moodie, Cindy
at 10:30 AM in Room 1       259-5-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cindy Moodie  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Moodie, Cindy
at 10:30 AM in Room 1       275-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cindy Moodie  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Bolio, Daniel
at 10:45 AM in Room 1       85-2-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Bolio  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Green aka Couture aka Sargent, Patty
at 11:00 AM in Room 1       340-6-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Patty Green aka Couture aka Sargent  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep.  2
at 01:00 PM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/447-8-14 Oscr

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Aldridge, Thomas
at 1:00 PM  in Room 1       300-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Thomas Aldridge  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Bathalon, Anthony
at 1:00 PM  in Room 1       301-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Ellam, Jeffrey
at 1:00 PM  in Room 1       306-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Ellam  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Green, Matthew
at 1:00 PM  in Room 1       308-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Sylvester, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       313-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Sylvester  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Moore, Matthew
at 1:00 PM  in Room 1       319-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Moore  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Lussier, Thomas
at 1:00 PM  in Room 1       324-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Lussier  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Norris, Tyler
at 1:00 PM  in Room 1       327-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Tyler Norris

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Brownfield, Walter
at 1:00 PM  in Room 1       337-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Walter Brownfield  (Chandler W. Matson)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Deslandes, Dakota
at 1:00 PM  in Room 1       338-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dakota Deslandes
                            Parent/Guardian/Custodian, Melanie Deslandes
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Norris, Cameron
at 1:00 PM  in Room 1       341-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cameron Norris  (Susan A. Davis)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Paquin, Brenton
at 1:00 PM  in Room 1       342-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brenton Paquin  (Daniel McCabe)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Wilcox, Reba
at 1:00 PM  in Room 1       344-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 1:00 PM  in Room 1       345-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Arnold, Devin
at 1:00 PM  in Room 1       346-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Devin Arnold  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Green, Matthew
at 1:00 PM  in Room 1       355-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Cormicle, Racheal
at 1:00 PM  in Room 1       651-11-13 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Racheal Cormicle  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Jonathan Robinson

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Bernier, Brooklyn
at 1:00 PM  in Room 1       716-12-13 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brooklyn Bernier  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. King, Samantha
at 1:00 PM  in Room 1       309-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Samantha King  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Sylvester, Keith Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       314-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Keith Sylvester Jr.  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Kuczek, Thomas
at 3:00 PM  in Room 1       18-1-14 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Kuczek  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Savage, Jeffrey
at 3:15 PM  in Room 1       508-8-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jeffrey Savage  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Arthur Gibney

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Moore, Leona
at 3:30 PM  in Room 1       326-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference by Telephone
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Leona Moore  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Corliss, Daniel
at 3:30 PM  in Room 1       174-4-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Corliss  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  4          State vs. Labor, Zachary
at 9:00 AM  in Room 1       668-11-13 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Zachary Labor  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Glodgett, Tyler
at 11:00 AM in Room 1       25-1-12 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Tyler Glodgett  (Eugene Levine)
                            Probation Officer, Megan Thrall
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  4          State vs. Wheeler, Casey
at 1:00 PM  in Room 1       210-4-14 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Casey Wheeler  (Corby A. Gary)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Wheeler, Casey
at 1:00 PM  in Room 1       210-4-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Casey Wheeler  (Corby A. Gary)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Dannat, Mark
at 2:00 PM  in Room 1       401-7-13 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Mark Dannat  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Beaumont, Daniel
at 3:00 PM  in Room 1       198-4-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Daniel Beaumont  (Brice C. Simon)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  9          State vs. Beezup, Mark
at 8:30 AM  in Room 1       286-5-11 Oscr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Mark Beezup

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Norris, Robert
at 8:30 AM  in Room 1       383-7-14 Oscr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Norris

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Audet, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       427-8-14 Oscr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Roger Audet

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Stouffer, Bradley
at 10:00 AM in Room 1       38-12-13 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Stouffer  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Stouffer, Bradley
at 10:00 AM in Room 1       685-12-13 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Stouffer  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Wadja, Jon
at 10:30 AM in Room 1       315-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jon Wadja  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Wadja, Jon
at 10:30 AM in Room 1       14-6-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jon Wadja  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Martin, Christi
at 11:00 AM in Room 1       20-8-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christi Martin

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Tinker, Aaron
at 11:15 AM in Room 1       226-5-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Aaron Tinker  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Audet, Roger
at 11:30 AM in Room 1       21-8-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Roger Audet

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Medley, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       175-4-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Medley  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Gage, Damion
at 1:00 PM  in Room 1       256-5-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Damion Gage  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Guertin, Troy
at 1:00 PM  in Room 1       284-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Troy Guertin  (Corby A. Gary)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Cote, Dylan
at 1:00 PM  in Room 1       322-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dylan Cote  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Matten, Tina
at 1:00 PM  in Room 1       331-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tina Matten  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Davis, Dawn
at 1:00 PM  in Room 1       332-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dawn Davis  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Chaske, Ashton
at 1:00 PM  in Room 1       333-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ashton Chaske  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Dennon, Crystal
at 1:00 PM  in Room 1       334-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Crystal Dennon  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Maurelli, Trina
at 1:00 PM  in Room 1       348-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trina Maurelli  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Pelchat, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       349-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Logan, Joseph
at 1:00 PM  in Room 1       118-3-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joseph Logan  (Robert W. Katims)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Bacon, Kenneth Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       54-1-14 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.  (Glenn A. Robinson)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Phillips, Jeremiah
at 1:00 PM  in Room 1       233-5-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremiah Phillips  (Paul D. Jarvis)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Cloney, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       287-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Cloney  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Ross, Laine
at 1:00 PM  in Room 1       296-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Laine Ross  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Ken Ross

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Powell, Peter
at 1:00 PM  in Room 1       335-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Peter Powell  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Adams, Terry
at 1:00 PM  in Room 1       336-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Terry Adams  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Hamel, Marc
at 2:00 PM  in Room 1       636-11-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marc Hamel  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Megan Thrall
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Hamel, Marc
at 2:00 PM  in Room 1       136-3-14 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marc Hamel  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Megan Thrall
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Eldridge, Jennifer
at 2:30 PM  in Room 1       340-7-14 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jennifer Eldridge  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Shatney, Kate
at 3:00 PM  in Room 1       659-10-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Kate Shatney  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Shatney, Kate
at 3:00 PM  in Room 1       835-12-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Kate Shatney  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Arthur Gibney
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep.  9          State vs. Norris, Fawn
at 3:15 PM  in Room 1       510-8-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Fawn Norris  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 10


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 10          State vs. Beaumont, Darryl
at 9:00 AM  in Room 1       302-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Darryl Beaumont  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Prue, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       316-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Fields, Bryanna
at 9:00 AM  in Room 1       323-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Sheehan, Marie
at 9:00 AM  in Room 1       145-3-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marie Sheehan  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Greenwood, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       418-7-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       504-8-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Wednesday, Sep. 10          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       496-8-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Wednesday, Sep. 10          State vs. Greenwood, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       535-8-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Greenwood, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       620-9-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Greenwood, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       622-9-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Josey, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       738-11-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Josey  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Wright, Jasper
at 9:00 AM  in Room 1       60-1-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jasper Wright  (Gertrude Miller)
                            Co-Counsel


                            party 5, Dept.of Disabilities,Aging and i  (Howard W. Stalnaker)
                            Victim's Advocate
                            Witness  (Duncan Frey Kilmartin)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Culver, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       120-3-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Culver  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bohrer, Katharina
at 9:00 AM  in Room 1       192-4-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Katharina Bohrer  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Delabruere, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       229-5-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Matthew Delabruere  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Snyder, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       297-5-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Snyder  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Dannat, Mark
at 9:00 AM  in Room 1       401-7-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Mark Dannat  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Ortiz, Orlando
at 9:00 AM  in Room 1       454-8-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Tourangeau, James
at 9:00 AM  in Room 1       457-8-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, James Tourangeau  (David C. Sleigh)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Snyder, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       499-9-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Snyder  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Sanders, Sean
at 9:00 AM  in Room 1       518-9-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Sean Sanders  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Dean, Wanda
at 9:00 AM  in Room 1       521-9-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Wanda Dean  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Prue, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       550-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Benware, Katie
at 9:00 AM  in Room 1       543-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Katie Benware  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Putvain, Lucas
at 9:00 AM  in Room 1       561-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Lucas Putvain  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Lepage, Wayne
at 9:00 AM  in Room 1       574-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Tetreault, Roland
at 9:00 AM  in Room 1       593-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Roland Tetreault  (Chandler W. Matson)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Gray, Thomas
at 9:00 AM  in Room 1       620-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Gray  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Ortiz, Orlando
at 9:00 AM  in Room 1       621-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Maxwell, Brian
at 9:00 AM  in Room 1       686-12-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brian Maxwell  (Glenn A. Robinson)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Zeliff, Suzanne
at 9:00 AM  in Room 1       712-12-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Suzanne Zeliff  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Crowe, Chad
at 9:00 AM  in Room 1       13-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Chad Crowe  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 9:00 AM  in Room 1       256870/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 9:00 AM  in Room 1       256876/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 9:00 AM  in Room 1       256869/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       47-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Fitz, Jody
at 9:00 AM  in Room 1       38-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jody Fitz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bacon, Kenneth Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       54-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.  (Glenn A. Robinson)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Humphrey, Kyle
at 9:00 AM  in Room 1       56-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kyle Humphrey  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Lynch, Justin
at 9:00 AM  in Room 1       58-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Justin Lynch  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       61-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Warren-Hoornstra, Cory
at 9:00 AM  in Room 1       257270/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Warren-Hoornstra

Wednesday, Sep. 10          State vs. Clayton, Sonya
at 9:00 AM  in Room 1       87-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Sonya Clayton  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Kippen, Glen J.
at 9:00 AM  in Room 1       88-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Glen J. Kippen  (Corby A. Gary)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stevens, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       90-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicole Stevens  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Brock, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       102-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicholas Brock  (Eugene Levine)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       104-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       105-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       106-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       107-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Perkins, Sonya
at 9:00 AM  in Room 1       112-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Sonya Perkins  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Beaumont, Darryl
at 9:00 AM  in Room 1       113-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Darryl Beaumont  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bowen, Bradley
at 9:00 AM  in Room 1       114-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Bowen  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Birk, Angela
at 9:00 AM  in Room 1       115-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angela Birk  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Goulet, Christian
at 9:00 AM  in Room 1       116-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christian Goulet  (Gertrude Miller)
                            Guardian ad Litem, Ernst Zisselsberger

Wednesday, Sep. 10          State vs. Lewis, Jordan
at 9:00 AM  in Room 1       117-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jordan Lewis  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Logan, Joseph
at 9:00 AM  in Room 1       118-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joseph Logan  (Robert W. Katims)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Morin, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       119-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Morin  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Morin, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       120-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Morin  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Palmer a/k/a Palmer-Bischoff, Michaela
at 9:00 AM  in Room 1       121-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michaela Palmer a/k/a Palmer-Bischoff  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Dunn, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       125-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Dunn  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Brock, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       128-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicholas Brock  (Eugene Levine)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Dunn, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       127-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Dunn  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Boule, Glen
at 9:00 AM  in Room 1       131-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Glenn Boule  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Fields, Bryanna
at 9:00 AM  in Room 1       132-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Hale, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       134-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Hale  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Sanborn, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       140-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Christopher Sanborn  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Niles, Derick
at 9:00 AM  in Room 1       143-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Derick Niles  (Brice C. Simon)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Sheehan, Marie
at 9:00 AM  in Room 1       145-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marie Sheehan  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Bean, Ellen
at 9:00 AM  in Room 1       146-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ellen Bean  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Boule, Glenn
at 9:00 AM  in Room 1       147-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Glenn Boule  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Shover, Danna
at 9:00 AM  in Room 1       149-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Danna Shover  (Eugene Levine)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Lalime, Trey
at 9:00 AM  in Room 1       151-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Putvain, Lucas
at 9:00 AM  in Room 1       263-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Lucas Putvain  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Putvain, Lucas
at 9:00 AM  in Room 1       169-3-13 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Lucas Putvain  (Brice C. Simon)
                            Probation Officer, David Martinson
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Kippen, Glen J.
at 9:00 AM  in Room 1       4-2-14 Oscs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Glen J. Kippen  (Corby A. Gary)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Fitz, Jody
at 9:00 AM  in Room 1       218-5-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jody Fitz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Roussell, Jason
at 1:00 PM  in Room 1       22-1-14 Oscr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jason Roussell  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Moore, Brian
at 1:00 PM  in Room 1       260-5-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Moore  (Gertrude Miller)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Chaffee, Melvin
at 1:00 PM  in Room 1       305-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Melvin Chaffee  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Gagliola, Kimberly
at 1:15 PM  in Room 1       661-11-13 Oscr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kimberly Gagliola  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Champagne a/k/a Newman, Susanne
at 1:30 PM  in Room 1       189-4-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Susanne Champagne a/k/a Newman  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Wheeler, Marissa
at 1:30 PM  in Room 1       274-5-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Marissa Wheeler  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. Lavalette, Peter
at 1:45 PM  in Room 1       350-7-13 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Peter Lavalette  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Sep. 10          State vs. McFarland, Michael
at 2:00 PM  in Room 1       176-4-14 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Michael McFarland  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Uhlendorff, Hunter
at 3:00 PM  in Room 1       810-12-11 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Hunter Uhlendorff  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin

Wednesday, Sep. 10          State vs. Uhlendorff, Hunter
at 3:00 PM  in Room 1       306-6-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Hunter Uhlendorff  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 11


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 11          State vs. Greenwood, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       418-7-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Pion, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       504-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Thursday,  Sep. 11          State vs. Pion, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       496-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Thursday,  Sep. 11          State vs. Greenwood, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       535-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Greenwood, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       620-9-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Greenwood, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       622-9-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Greenwood  (Colin L. Seaman)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Josey, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       738-11-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Josey  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Wright, Jasper
at 8:30 AM  in Room 1       60-1-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jasper Wright  (Gertrude Miller)
                            Co-Counsel


                            party 5, Dept.of Disabilities,Aging and i  (Howard W. Stalnaker)
                            Victim's Advocate
                            Witness  (Duncan Frey Kilmartin)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Culver, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       120-3-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Culver  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bohrer, Katharina
at 8:30 AM  in Room 1       192-4-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Katharina Bohrer  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Delabruere, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       229-5-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Matthew Delabruere  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Snyder, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       297-5-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Snyder  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Dannat, Mark
at 8:30 AM  in Room 1       401-7-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Mark Dannat  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Ortiz, Orlando
at 8:30 AM  in Room 1       454-8-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Tourangeau, James
at 8:30 AM  in Room 1       457-8-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, James Tourangeau  (David C. Sleigh)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Snyder, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       499-9-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Snyder  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Sanders, Sean
at 8:30 AM  in Room 1       518-9-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Sean Sanders  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Dean, Wanda
at 8:30 AM  in Room 1       521-9-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Wanda Dean  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Prue, Jamie
at 8:30 AM  in Room 1       550-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Benware, Katie
at 8:30 AM  in Room 1       543-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Katie Benware  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Putvain, Lucas
at 8:30 AM  in Room 1       561-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Lucas Putvain  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Lepage, Wayne
at 8:30 AM  in Room 1       574-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Tetreault, Roland
at 8:30 AM  in Room 1       593-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Roland Tetreault  (Chandler W. Matson)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Gray, Thomas
at 8:30 AM  in Room 1       620-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Gray  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Ortiz, Orlando
at 8:30 AM  in Room 1       621-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Maxwell, Brian
at 8:30 AM  in Room 1       686-12-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brian Maxwell  (Glenn A. Robinson)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Zeliff, Suzanne
at 8:30 AM  in Room 1       712-12-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Suzanne Zeliff  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Crowe, Chad
at 8:30 AM  in Room 1       13-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Chad Crowe  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 8:30 AM  in Room 1       256870/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 8:30 AM  in Room 1       256876/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bacon, Kenneth Jr
at 8:30 AM  in Room 1       256869/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       47-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Fitz, Jody
at 8:30 AM  in Room 1       38-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jody Fitz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bacon, Kenneth Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       54-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Kenneth Bacon Jr.  (Glenn A. Robinson)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Humphrey, Kyle
at 8:30 AM  in Room 1       56-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kyle Humphrey  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Lynch, Justin
at 8:30 AM  in Room 1       58-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Justin Lynch  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Pion, Roger
at 8:30 AM  in Room 1       61-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Warren-Hoornstra, Cory
at 8:30 AM  in Room 1       257270/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Warren-Hoornstra

Thursday,  Sep. 11          State vs. Clayton, Sonya
at 8:30 AM  in Room 1       87-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Sonya Clayton  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Kippen, Glen J.
at 8:30 AM  in Room 1       88-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Glen J. Kippen  (Corby A. Gary)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stevens, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       90-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicole Stevens  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Brock, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       102-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicholas Brock  (Eugene Levine)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       104-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       105-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       106-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       107-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Perkins, Sonya
at 8:30 AM  in Room 1       112-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Sonya Perkins  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Beaumont, Darryl
at 8:30 AM  in Room 1       113-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Darryl Beaumont  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bowen, Bradley
at 8:30 AM  in Room 1       114-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Bowen  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Birk, Angela
at 8:30 AM  in Room 1       115-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angela Birk  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Goulet, Christian
at 8:30 AM  in Room 1       116-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christian Goulet  (Gertrude Miller)
                            Guardian ad Litem, Ernst Zisselsberger

Thursday,  Sep. 11          State vs. Lewis, Jordan
at 8:30 AM  in Room 1       117-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jordan Lewis  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Logan, Joseph
at 8:30 AM  in Room 1       118-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joseph Logan  (Robert W. Katims)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Morin, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       119-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Morin  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Morin, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       120-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Morin  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Palmer a/k/a Palmer-Bischoff, Michaela
at 8:30 AM  in Room 1       121-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michaela Palmer a/k/a Palmer-Bischoff  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Dunn, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       125-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Dunn  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 11          State vs. Brock, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       128-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicholas Brock  (Eugene Levine)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Dunn, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       127-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Dunn  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Boule, Glen
at 8:30 AM  in Room 1       131-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Glenn Boule  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Fields, Bryanna
at 8:30 AM  in Room 1       132-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Hale, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       134-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Hale  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Sanborn, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       140-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Christopher Sanborn  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Niles, Derick
at 8:30 AM  in Room 1       143-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Derick Niles  (Brice C. Simon)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Sheehan, Marie
at 8:30 AM  in Room 1       145-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marie Sheehan  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Bean, Ellen
at 8:30 AM  in Room 1       146-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ellen Bean  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Boule, Glenn
at 8:30 AM  in Room 1       147-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Glenn Boule  (Gertrude Miller)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Shover, Danna
at 8:30 AM  in Room 1       149-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Danna Shover  (Eugene Levine)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Lalime, Trey
at 8:30 AM  in Room 1       151-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Putvain, Lucas
at 8:30 AM  in Room 1       263-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Lucas Putvain  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 12


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 12          State vs. Oxendine, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       85-2-13 Oscr/Criminal
                            Court Trial
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Anthony Oxendine  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 16


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 16
at 09:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/424-8-14 Oscr
                              Restricted Case/425-8-14 Oscr
                              Restricted Case/426-8-14 Oscr

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Pudvah, David
at 10:00 AM in Room 1       18-7-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Pudvah  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Moore, Angie
at 10:30 AM in Room 1       22-8-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angie Moore  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Maskell, Jonathan
at 11:00 AM in Room 1       229-5-14 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Maskell  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 16          State vs. White, Cassaundra
at 1:00 PM  in Room 1       836-12-12 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cassaundra White  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Needs, Daniel
at 1:00 PM  in Room 1       310-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Needs  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Benoit, Tyler
at 1:00 PM  in Room 1       351-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)
                            Parent/Guardian/Custodian, Shannon Webb

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Cote-Parrott, Kyle
at 1:00 PM  in Room 1       353-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Kyle Cote-Parrott  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Redden III, Paul
at 1:00 PM  in Room 1       357-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Redden III  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Rivers, Mikeal
at 1:00 PM  in Room 1       358-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mikeal Rivers  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Rogers, Jesse
at 1:00 PM  in Room 1       359-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jesse Rogers  (Jill Jourdan)
                            Guardian ad Litem, Ernst Zisselsberger

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Sweeney, Rebecca
at 1:00 PM  in Room 1       360-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Rebecca Sweeney  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Tabor, Lawrence
at 1:00 PM  in Room 1       362-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Lawrence Tabor  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Goss, Krystal
at 1:00 PM  in Room 1       365-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Krystal Goss  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Langmaid, Jonathan
at 1:00 PM  in Room 1       366-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Pelchat, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       367-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Bowen, Bradley
at 1:00 PM  in Room 1       369-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Bowen  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Connie Bowen

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Clark, Jeremy
at 1:00 PM  in Room 1       36-1-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Marandola, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       43-1-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Marandola  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Marandola, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       103-2-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Marandola  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Clark, Jeremy
at 1:00 PM  in Room 1       150-3-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Clark, Jeremy
at 1:00 PM  in Room 1       201-4-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)
                            Parent/Guardian/Custodian, Lynn Dubois

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Collins, Bradley
at 1:00 PM  in Room 1       236-5-14 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Collins  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Jokinen, Charles Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       159-3-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Charles Jokinen Jr.  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Gagliola, Michael
at 1:00 PM  in Room 1       307-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Gagliola  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Cornelius, Christian
at 1:00 PM  in Room 1       390-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Christian Cornelius  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Cook, Steven
at 2:30 PM  in Room 1       684-12-13 Oscr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Steven Cook  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Green aka Couture aka Sargent, Patty
at 2:45 PM  in Room 1       340-6-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Patty Green aka Couture aka Sargent  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Wilson, Timothy Sr.
at 3:00 PM  in Room 1       521-8-12 Oscr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Timothy Wilson Sr.  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Charlene D. Cook
                            Probation Officer, Megan Thrall

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 17


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 17          State vs. Lucas, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       611-9-12 Oscr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeremy Lucas  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Deb Martel
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 17          State vs. Ross, Laine
at 10:00 AM in Room 1       296-6-14 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Laine Ross  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Ken Ross

Wednesday, Sep. 17          State vs. Sanville, Jeremy
at 11:00 AM in Room 1       653-11-13 Oscr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Sanville  (David C. Sleigh)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 17          State vs. Stacey, John
at 11:00 AM in Room 1       797-12-11 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, John Stacey  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Probation Officer, Shelia Martin

Wednesday, Sep. 17          State vs. Stacey, John
at 11:00 AM in Room 1       91-2-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, John Stacey  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 17          State vs. Rolon, Jose
at 1:00 PM  in Room 1       626-11-13 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jose Rolon  (Gertrude Miller)
                            Co-Counsel
                              Malory S. Goldstein

                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 17          State vs. Luce, Texx
at 3:00 PM  in Room 1       485-8-13 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Texx Luce  (Corby A. Gary)

Wednesday, Sep. 17          State vs. Luce, Texx
at 3:00 PM  in Room 1       554-10-13 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Texx Luce  (Corby A. Gary)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 18


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 18          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       240-5-14 Oscr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Stevens, Alan
at 10:00 AM in Room 1       265-5-14 Oscr/Criminal
                            Court Trial
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Alan Stevens  (Jill Jourdan)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Stevens, Alan
at 1:00 PM  in Room 1       265-5-14 Oscr/Criminal
                            Court Trial
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Alan Stevens  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 23


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 23          State vs. Otis, John
at 10:00 AM in Room 1       23-8-14 Oscs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Otis

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Franke, Franky
at 11:15 AM in Room 1       707-11-12 Oscr/Criminal
                            Forfeiture hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Franky Franke
                            Bailor, Jeff Skelton

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Mason, Troy
at 11:30 AM in Room 1       558-10-13 Oscr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Troy Mason  (Eugene Levine)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Allen, Heather
at 1:00 PM  in Room 1       370-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Heather Allen  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Bathalon, Anthony
at 1:00 PM  in Room 1       372-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Bordeau, Jacob
at 1:00 PM  in Room 1       373-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Bordeau  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Broussard, Jake
at 1:00 PM  in Room 1       374-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jake Broussard  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       375-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Davis, Dana
at 1:00 PM  in Room 1       376-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dana Davis  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Dickson, Philip
at 1:00 PM  in Room 1       378-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Philip Dickson  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Langmaid, Jonathan
at 1:00 PM  in Room 1       381-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Mason, Brandon
at 1:00 PM  in Room 1       382-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brandon Mason  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Norris, Robert
at 1:00 PM  in Room 1       383-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Norris

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Perrault, Tyler
at 1:00 PM  in Room 1       384-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Tyler Perrault  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Sykes, Tyrell
at 1:00 PM  in Room 1       387-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyrell Sykes  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Walker, Eric
at 1:00 PM  in Room 1       388-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Wilcox, Reba
at 1:00 PM  in Room 1       393-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Ledoux, Janita
at 1:00 PM  in Room 1       394-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janita Ledoux  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Newcity, Wade
at 1:00 PM  in Room 1       397-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Wade Newcity  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Stetson, Trina
at 1:00 PM  in Room 1       399-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trina Stetson  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Way, Connor
at 1:00 PM  in Room 1       401-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Connor Way  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Langlois, Andre
at 1:00 PM  in Room 1       403-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Andre Langlois  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Mandigo, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       404-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Walker, Eric
at 1:00 PM  in Room 1       411-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          Confidential Case
at 1:00 PM  in Room 1       608-9-11 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          Confidential Case
at 1:00 PM  in Room 1       256-4-12 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Lanoue, Ivan
at 1:00 PM  in Room 1       391-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference by Telephone
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ivan Lanoue  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Tourangeau, Jacob
at 1:00 PM  in Room 1       363-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Tourangeau  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Baraw, Cody
at 1:00 PM  in Room 1       371-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cody Baraw  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Tammy Baraw
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Pudvah, David
at 1:00 PM  in Room 1       398-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Pudvah  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Malshuk, Michael
at 2:30 PM  in Room 1       221-5-14 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Malshuk  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Malshuk, Michael
at 2:30 PM  in Room 1       257-5-14 Oscr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Malshuk  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Malshuk, Michael
at 2:30 PM  in Room 1       135-3-13 Oscr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Malshuk  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 23          State vs. Mason, Benjamin
at 3:00 PM  in Room 1       400-7-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Benjamin Mason  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 24


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 24          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       496-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 25


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 25          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       496-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 26


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 26          State vs. Pion, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       496-8-12 Oscr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Roger Pion  (Chandler W. Matson)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 30


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 30          State vs. Cheney, Nathan
at 1:00 PM  in Room 1       347-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nathan Cheney  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Lepage, Wayne
at 1:00 PM  in Room 1       350-7-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Duprey, John
at 1:00 PM  in Room 1       406-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Frost aka DeGreenia, Peggy
at 1:00 PM  in Room 1       408-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Peggy Frost aka DeGreenia

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Gazaille, Stacey
at 1:00 PM  in Room 1       409-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Stacey Gazaille  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Laflin, Jeffrey
at 1:00 PM  in Room 1       410-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Laflin  (Jill Jourdan)
                            Victim

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Eldridge, Jennifer
at 1:00 PM  in Room 1       412-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jennifer Eldridge  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       413-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 1:00 PM  in Room 1       339-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Walker, Eric
at 2:00 PM  in Room 1       462-7-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Walker, Eric
at 2:00 PM  in Room 1       839-12-12 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Lisa Levesque

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 2:30 PM  in Room 1       723-12-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)
                            Probation Officer, Shelia Martin
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Beezup, Mark
at 3:00 PM  in Room 1       286-5-11 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Mark Beezup

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 1


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  1          State vs. Perry, Tyrone
at 1:00 PM  in Room 1       393-7-13 Oscr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Tyrone Perry  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Gary Leigh

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  8          State vs. Gray, Jeramie
at 9:00 AM  in Room 1       289-5-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeramie Gray  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Blake, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       546-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Blake  (Richard E. McCormick)
                            Victim's Advocate
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Mitchell, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       663-11-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Mitchell  (Corby A. Gary)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Peters, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       666-11-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Peters  (Corby A. Gary)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Stouffer, Bradley
at 9:00 AM  in Room 1       685-12-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Stouffer  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Lalime, Trey
at 9:00 AM  in Room 1       678-11-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Provencal, Arthur
at 9:00 AM  in Room 1       9-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Arthur Provencal  (Glenn A. Robinson)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Clark, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       36-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Chaput, Miranda
at 9:00 AM  in Room 1       55-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Miranda Chaput  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Blake, Dustin
at 9:00 AM  in Room 1       65-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dustin Blake  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Prue, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       76-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Lawton, Brynna M.
at 9:00 AM  in Room 1       81-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brynna M. Lawton  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. McFarland, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       126-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Michael McFarland  (Brice C. Simon)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Cochran, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       257282/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Wednesday, Oct.  8          State vs. Cochran, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       257283/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Wednesday, Oct.  8          State vs. Cochran, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       257284/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Wednesday, Oct.  8          State vs. Cochran, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       257285/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Wednesday, Oct.  8          State vs. Driver, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       153-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Driver  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Houle, Melissa
at 9:00 AM  in Room 1       154-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Melissa Houle  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Prue, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       156-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Bennett, Patrick
at 9:00 AM  in Room 1       163-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Patrick Bennett  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Bowman, Larry
at 9:00 AM  in Room 1       164-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Larry Bowman  (David C. Sleigh)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Davis, Dawn
at 9:00 AM  in Room 1       165-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dawn Davis  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Desmarais, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       166-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Desmarais  (David C. Sleigh)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Gonzalez, Frankie
at 9:00 AM  in Room 1       167-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Frankie Gonzalez  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Lalime, Trey
at 9:00 AM  in Room 1       169-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       172-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Walker

Wednesday, Oct.  8          State vs. McFarland, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       176-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Michael McFarland  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Lalime, Trey
at 9:00 AM  in Room 1       177-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Blake, Derick
at 9:00 AM  in Room 1       181-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Derick Blake  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Rowe, Donna
at 9:00 AM  in Room 1       185-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Donna Rowe  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  8          State vs. Levasseur, Corey
at 9:00 AM  in Room 1       187-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Corey Levasseur  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Champagne a/k/a Newman, Susanne
at 9:00 AM  in Room 1       189-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Susanne Champagne a/k/a Newman  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Kline, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       190-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Kline  (Eugene Levine)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Flood, Jerry
at 9:00 AM  in Room 1       194-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jerry Flood  (Glenn A. Robinson)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Surprenant, Kyle
at 9:00 AM  in Room 1       195-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kyle Surprenant  (David C. Sleigh)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Gaudette, Marilyn
at 9:00 AM  in Room 1       212-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marilyn Gaudette  (Gertrude Miller)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Bosco, John
at 9:00 AM  in Room 1       211-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Bosco  (Eugene Levine)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Clark, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       201-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)
                            Parent/Guardian/Custodian, Lynn Dubois

Wednesday, Oct.  8          State vs. Lee, William
at 9:00 AM  in Room 1       203-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, William Lee  (Leo A. Bisson)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Ortiz, Orlando
at 9:00 AM  in Room 1       205-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Wheeler, Casey
at 9:00 AM  in Room 1       210-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Casey Wheeler  (Corby A. Gary)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Fuller, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       214-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Fuller  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Matten, Tina
at 9:00 AM  in Room 1       215-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tina Matten  (Jill Jourdan)

Wednesday, Oct.  8          State vs. Gray, Jeramie
at 9:00 AM  in Room 1       417-7-12 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeramie Gray  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, Shelia Martin

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  9          State vs. Gray, Jeramie
at 8:30 AM  in Room 1       289-5-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeramie Gray  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Blake, Jamie
at 8:30 AM  in Room 1       546-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Blake  (Richard E. McCormick)
                            Victim's Advocate
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Mitchell, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 1       663-11-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Mitchell  (Corby A. Gary)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Peters, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       666-11-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Peters  (Corby A. Gary)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Stouffer, Bradley
at 8:30 AM  in Room 1       685-12-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Stouffer  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lalime, Trey
at 8:30 AM  in Room 1       678-11-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Provencal, Arthur
at 8:30 AM  in Room 1       9-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Arthur Provencal  (Glenn A. Robinson)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Clark, Jeremy
at 8:30 AM  in Room 1       36-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Chaput, Miranda
at 8:30 AM  in Room 1       55-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Miranda Chaput  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Blake, Dustin
at 8:30 AM  in Room 1       65-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dustin Blake  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Prue, Jamie
at 8:30 AM  in Room 1       76-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lawton, Brynna M.
at 8:30 AM  in Room 1       81-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brynna M. Lawton  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. McFarland, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       126-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Michael McFarland  (Brice C. Simon)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Cochran, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       257282/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Thursday,  Oct.  9          State vs. Cochran, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       257283/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Thursday,  Oct.  9          State vs. Cochran, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       257284/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Thursday,  Oct.  9          State vs. Cochran, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       257285/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Cochran

Thursday,  Oct.  9          State vs. Driver, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 1       153-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Driver  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Houle, Melissa
at 8:30 AM  in Room 1       154-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Melissa Houle  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Prue, Jamie
at 8:30 AM  in Room 1       156-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Bennett, Patrick
at 8:30 AM  in Room 1       163-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Patrick Bennett  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Bowman, Larry
at 8:30 AM  in Room 1       164-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Larry Bowman  (David C. Sleigh)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Davis, Dawn
at 8:30 AM  in Room 1       165-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dawn Davis  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Desmarais, Jeremy
at 8:30 AM  in Room 1       166-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Desmarais  (David C. Sleigh)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Gonzalez, Frankie
at 8:30 AM  in Room 1       167-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Frankie Gonzalez  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lalime, Trey
at 8:30 AM  in Room 1       169-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Walker, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       172-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Walker

Thursday,  Oct.  9          State vs. McFarland, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       176-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Michael McFarland  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lalime, Trey
at 8:30 AM  in Room 1       177-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trey Lalime  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Blake, Derick
at 8:30 AM  in Room 1       181-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Derick Blake  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Rowe, Donna
at 8:30 AM  in Room 1       185-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Donna Rowe  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  9          State vs. Levasseur, Corey
at 8:30 AM  in Room 1       187-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Corey Levasseur  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Champagne a/k/a Newman, Susanne
at 8:30 AM  in Room 1       189-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Susanne Champagne a/k/a Newman  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Kline, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       190-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Kline  (Eugene Levine)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Flood, Jerry
at 8:30 AM  in Room 1       194-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jerry Flood  (Glenn A. Robinson)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Surprenant, Kyle
at 8:30 AM  in Room 1       195-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Kyle Surprenant  (David C. Sleigh)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Gaudette, Marilyn
at 8:30 AM  in Room 1       212-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Marilyn Gaudette  (Gertrude Miller)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Bosco, John
at 8:30 AM  in Room 1       211-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Bosco  (Eugene Levine)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Clark, Jeremy
at 8:30 AM  in Room 1       201-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Clark  (Gertrude Miller)
                            Parent/Guardian/Custodian, Lynn Dubois

Thursday,  Oct.  9          State vs. Lee, William
at 8:30 AM  in Room 1       203-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, William Lee  (Leo A. Bisson)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Ortiz, Orlando
at 8:30 AM  in Room 1       205-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Orlando Ortiz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Wheeler, Casey
at 8:30 AM  in Room 1       210-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Casey Wheeler  (Corby A. Gary)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Fuller, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       214-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Fuller  (Jill Jourdan)

Thursday,  Oct.  9          State vs. Matten, Tina
at 8:30 AM  in Room 1       215-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tina Matten  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 14


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 14          State vs. Hansen, Craig
at 1:00 PM  in Room 1       289-6-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Craig Hansen  (William W. Cobb)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. French, Corey
at 1:00 PM  in Room 1       418-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Corey French  (Daniel H. Maguire)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Maskell, Mindy Lee
at 1:00 PM  in Room 1       419-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mindy Lee Maskell  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Sanville, Jennifer
at 1:00 PM  in Room 1       420-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Lawton, Micah
at 1:00 PM  in Room 1       423-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Micah Lawton  (Jill Jourdan)
                            Victim
                            Victim
                            Victim

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Scott, Jamil
at 1:00 PM  in Room 1       154-3-13 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jamil Scott  (Richard R. Goldsborough)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Wells, Geromy
at 1:00 PM  in Room 1       368-7-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Geromy Wells  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 21


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 21          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       426-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 1:00 PM  in Room 1       414-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Audet, Roger
at 1:00 PM  in Room 1       427-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Roger Audet

Tuesday,   Oct. 21          State vs. rhambers, Devlin
at 1:00 PM  in Room 1       428-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Devlin rhambers  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Amber Chambers
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 1:00 PM  in Room 1       429-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Edwards, Beth
at 1:00 PM  in Room 1       430-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Beth Edwards  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Labarron, Brian
at 1:00 PM  in Room 1       431-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Labarron
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Laviolette, Nicholas
at 1:00 PM  in Room 1       432-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Nicholas Laviolette  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Letourneau, Jonathan
at 1:00 PM  in Room 1       433-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Letourneau  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Moore, Angie
at 1:00 PM  in Room 1       434-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angie Moore  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Niles, Shelby
at 1:00 PM  in Room 1       435-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Shelby Niles  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Richardson, Nicole
at 1:00 PM  in Room 1       436-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Walker, Eric
at 1:00 PM  in Room 1       437-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 21          State vs. Metras, Jason
at 1:00 PM  in Room 1       438-8-14 Oscr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jason Metras  (Jill Jourdan)

Tuesday,   Oct. 21          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       439-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 21          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       441-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 28


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       425-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       449-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       442-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       443-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       444-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       445-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       446-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       451-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       447-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       448-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Tuesday,   Oct. 28          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       450-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  5          State vs. Whiting, Mark
at 9:00 AM  in Room 1       566-10-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Mark Whiting  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Degreenia, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       658-11-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Degreenia  (Gertrude Miller)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Amyot, Brent
at 9:00 AM  in Room 1       12-1-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brent Amyot

Wednesday, Nov.  5          State vs. Chase, Cody
at 9:00 AM  in Room 1       67-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cody Chase  (Gertrude Miller)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Carpenter, Cory Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       129-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Carpenter Jr.  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Chaske, Ashton
at 9:00 AM  in Room 1       148-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Ashton Chaske  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian

Wednesday, Nov.  5          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       152-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Jokinen, Charles Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       159-3-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Charles Jokinen Jr.  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Fitz, Jody
at 9:00 AM  in Room 1       218-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jody Fitz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Gardner, Shawn
at 9:00 AM  in Room 1       219-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Shawn Gardner  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  5          State vs. Maurelli, Trina
at 9:00 AM  in Room 1       222-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trina Maurelli  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Tinker, Aaron
at 9:00 AM  in Room 1       226-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Aaron Tinker  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Jacobs, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       228-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Jacobs  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Maskell, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       229-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Maskell  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  5          State vs. Parry, Janice
at 9:00 AM  in Room 1       230-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janice Parry  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wells, Cory
at 9:00 AM  in Room 1       232-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cory Wells  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Phillips, Jeremiah
at 9:00 AM  in Room 1       233-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremiah Phillips  (Paul D. Jarvis)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Collins, Bradley
at 9:00 AM  in Room 1       236-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Collins  (Gertrude Miller)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Desmarais, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       237-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Desmarais  (David C. Sleigh)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       240-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Ovitt, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       242-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Joshua Ovitt  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Pappalardo, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       243-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Pappalardo  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Parry, Janice
at 9:00 AM  in Room 1       245-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janice Parry  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Stanzione, Rachel
at 9:00 AM  in Room 1       247-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Wilson, Angela
at 9:00 AM  in Room 1       248-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angela Wilson  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Poulin, Wanda
at 9:00 AM  in Room 1       251-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Moore, Brian
at 9:00 AM  in Room 1       260-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Moore  (Gertrude Miller)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Fortier, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       255-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Fortier  (David C. Sleigh)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Gage, Damion
at 9:00 AM  in Room 1       256-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Damion Gage  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  5          State vs. Stevens, Alan
at 9:00 AM  in Room 1       265-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Alan Stevens  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Stevens, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       267-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicole Stevens  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Caslani, Gracie
at 9:00 AM  in Room 1       269-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Gracie Caslani  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Carpenter, Cory Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       270-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Carpenter Jr.  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Johnson, Erik
at 9:00 AM  in Room 1       299-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Wednesday, Nov.  5          State vs. Prue, Jamie
at 9:00 AM  in Room 1       316-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  5          State vs. Columbia, Bradley
at 9:00 AM  in Room 1       257244/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Columbia

Wednesday, Nov.  5          State vs. Roberge, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       257243/Other Ticket
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Roberge

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 6


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  6          State vs. Whiting, Mark
at 8:30 AM  in Room 1       566-10-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Mark Whiting  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Degreenia, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       658-11-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Degreenia  (Gertrude Miller)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Amyot, Brent
at 8:30 AM  in Room 1       12-1-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brent Amyot

Thursday,  Nov.  6          State vs. Chase, Cody
at 8:30 AM  in Room 1       67-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cody Chase  (Gertrude Miller)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Carpenter, Cory Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       129-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Carpenter Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Chaske, Ashton
at 8:30 AM  in Room 1       148-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Ashton Chaske  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 8:30 AM  in Room 1       152-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Jokinen, Charles Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       159-3-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Charles Jokinen Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Fitz, Jody
at 8:30 AM  in Room 1       218-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jody Fitz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gardner, Shawn
at 8:30 AM  in Room 1       219-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Shawn Gardner  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  6          State vs. Maurelli, Trina
at 8:30 AM  in Room 1       222-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trina Maurelli  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Tinker, Aaron
at 8:30 AM  in Room 1       226-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Aaron Tinker  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Jacobs, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       228-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Jacobs  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Maskell, Jonathan
at 8:30 AM  in Room 1       229-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Maskell  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  6          State vs. Parry, Janice
at 8:30 AM  in Room 1       230-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janice Parry  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wells, Cory
at 8:30 AM  in Room 1       232-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cory Wells  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Phillips, Jeremiah
at 8:30 AM  in Room 1       233-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremiah Phillips  (Paul D. Jarvis)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Collins, Bradley
at 8:30 AM  in Room 1       236-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Collins  (Gertrude Miller)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Desmarais, Jeremy
at 8:30 AM  in Room 1       237-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeremy Desmarais  (David C. Sleigh)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       240-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Ovitt, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       242-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Joshua Ovitt  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Pappalardo, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       243-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Pappalardo  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Parry, Janice
at 8:30 AM  in Room 1       245-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janice Parry  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Stanzione, Rachel
at 8:30 AM  in Room 1       247-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Rachel Stanzione  (Gertrude Miller)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Wilson, Angela
at 8:30 AM  in Room 1       248-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angela Wilson  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Poulin, Wanda
at 8:30 AM  in Room 1       251-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Moore, Brian
at 8:30 AM  in Room 1       260-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Moore  (Gertrude Miller)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Fortier, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 1       255-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jeffrey Fortier  (David C. Sleigh)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Gage, Damion
at 8:30 AM  in Room 1       256-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Damion Gage  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  6          State vs. Stevens, Alan
at 8:30 AM  in Room 1       265-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Alan Stevens  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Stevens, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       267-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nicole Stevens  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Caslani, Gracie
at 8:30 AM  in Room 1       269-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Gracie Caslani  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Carpenter, Cory Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       270-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cory Carpenter Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Johnson, Erik
at 8:30 AM  in Room 1       299-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Thursday,  Nov.  6          State vs. Prue, Jamie
at 8:30 AM  in Room 1       316-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jamie Prue  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  6          State vs. Columbia, Bradley
at 8:30 AM  in Room 1       257244/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Columbia

Thursday,  Nov.  6          State vs. Roberge, Christopher
at 8:30 AM  in Room 1       257243/Other Ticket
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christopher Roberge

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 18


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 18          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       424-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Tuesday,   Nov. 18          State vs. Allen, William
at 1:00 PM  in Room 1       317-6-14 Oscr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Evan Patrick Meenan)
                            Defendant, William Allen  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 3


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec.  3          State vs. Choquette, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       134-3-10 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Choquette  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. White, Cassaundra
at 9:00 AM  in Room 1       836-12-12 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cassaundra White  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Richardson, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       250-5-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Duprey, John
at 9:00 AM  in Room 1       510-9-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, David Martinson
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Patten, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       665-11-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Patten  (Gertrude Miller)
                            Bailor, Jody MacFarlane

Wednesday, Dec.  3          State vs. Reynolds, Bryan
at 9:00 AM  in Room 1       78-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryan Reynolds  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Mandigo, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       97-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Mandigo, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       108-2-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele

Wednesday, Dec.  3          State vs. Medley, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       175-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Medley  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Gaudette, Charles
at 9:00 AM  in Room 1       182-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Charles Gaudette  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Smith, Trevor
at 9:00 AM  in Room 1       193-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Trevor Smith  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Beaumont, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       198-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Daniel Beaumont  (Brice C. Simon)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Benoit, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       199-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Lepage, Wayne
at 9:00 AM  in Room 1       216-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Mandigo, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       234-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Duprey, John
at 9:00 AM  in Room 1       239-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Bolio, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       250-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Anthony Bolio  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Richardson, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       271-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Roy, Justin
at 9:00 AM  in Room 1       272-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Justin Roy  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Sanville, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       273-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Wheeler, Marissa
at 9:00 AM  in Room 1       274-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Marissa Wheeler  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Beezup (Kidder), Tonya
at 9:00 AM  in Room 1       277-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tonya Beezup (Kidder)  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Jones, David
at 9:00 AM  in Room 1       281-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Jones  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Columbia, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       283-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Columbia  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Guertin, Troy
at 9:00 AM  in Room 1       284-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Troy Guertin  (Corby A. Gary)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Wright, Mark
at 9:00 AM  in Room 1       285-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mark Wright  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Benoit, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       286-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Duprey, John
at 9:00 AM  in Room 1       288-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Hansen, Craig
at 9:00 AM  in Room 1       289-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Craig Hansen  (William W. Cobb)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Hoadley, Joseph
at 9:00 AM  in Room 1       291-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Joseph Hoadley  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Martin, Christi
at 9:00 AM  in Room 1       293-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christi Martin  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Moulton, Steven
at 9:00 AM  in Room 1       294-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Steven Moulton  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Pulver, Peter
at 9:00 AM  in Room 1       295-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Peter Pulver  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Sanville, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       297-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Aldridge, Thomas
at 9:00 AM  in Room 1       300-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Thomas Aldridge  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Bathalon, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       301-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Beaumont, Darryl
at 9:00 AM  in Room 1       302-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Darryl Beaumont  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Chaffee, Gregory
at 9:00 AM  in Room 1       304-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Gregory Chaffee  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Chaffee, Melvin
at 9:00 AM  in Room 1       305-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Melvin Chaffee  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Ellam, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       306-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Ellam  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Green, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       308-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. King, Samantha
at 9:00 AM  in Room 1       309-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Samantha King  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Needs, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       310-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Needs  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Sylvester, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       313-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Sylvester  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Sylvester, Keith Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       314-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Keith Sylvester Jr.  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Wadja, Jon
at 9:00 AM  in Room 1       315-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jon Wadja  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Moore, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       319-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Moore  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Brown, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       320-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Nicholas Brown  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       321-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Cote, Dylan
at 9:00 AM  in Room 1       322-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dylan Cote  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Fields, Bryanna
at 9:00 AM  in Room 1       323-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Lussier, Thomas
at 9:00 AM  in Room 1       324-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Lussier  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Moore, Leona
at 9:00 AM  in Room 1       326-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Leona Moore  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  3          State vs. Norris, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       327-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Tyler Norris

Wednesday, Dec.  3          State vs. Johnson, Erik
at 9:00 AM  in Room 1       330-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Matten, Tina
at 9:00 AM  in Room 1       331-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tina Matten  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Davis, Dawn
at 9:00 AM  in Room 1       332-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dawn Davis  (Gertrude Miller)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Chaske, Ashton
at 9:00 AM  in Room 1       333-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ashton Chaske  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Dennon, Crystal
at 9:00 AM  in Room 1       334-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Crystal Dennon  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Powell, Peter
at 9:00 AM  in Room 1       335-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Peter Powell  (Jill Jourdan)

Wednesday, Dec.  3          State vs. Green, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       355-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  4          State vs. Choquette, Eric
at 8:30 AM  in Room 1       134-3-10 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Eric Choquette  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. White, Cassaundra
at 8:30 AM  in Room 1       836-12-12 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cassaundra White  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Richardson, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       250-5-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Duprey, John
at 8:30 AM  in Room 1       510-9-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Probation Officer, David Martinson
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Patten, Robert
at 8:30 AM  in Room 1       665-11-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Patten  (Gertrude Miller)
                            Bailor, Jody MacFarlane

Thursday,  Dec.  4          State vs. Reynolds, Bryan
at 8:30 AM  in Room 1       78-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryan Reynolds  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Mandigo, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       97-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Mandigo, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       108-2-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele

Thursday,  Dec.  4          State vs. Medley, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       175-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Medley  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Gaudette, Charles
at 8:30 AM  in Room 1       182-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Charles Gaudette  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Smith, Trevor
at 8:30 AM  in Room 1       193-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Trevor Smith  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Beaumont, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       198-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Daniel Beaumont  (Brice C. Simon)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Benoit, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       199-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Lepage, Wayne
at 8:30 AM  in Room 1       216-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Mandigo, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       234-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Duprey, John
at 8:30 AM  in Room 1       239-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bolio, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       250-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Anthony Bolio  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Richardson, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       271-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Roy, Justin
at 8:30 AM  in Room 1       272-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Justin Roy  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Sanville, Jennifer
at 8:30 AM  in Room 1       273-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Wheeler, Marissa
at 8:30 AM  in Room 1       274-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Marissa Wheeler  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Beezup (Kidder), Tonya
at 8:30 AM  in Room 1       277-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tonya Beezup (Kidder)  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Jones, David
at 8:30 AM  in Room 1       281-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Jones  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Columbia, Nicole
at 8:30 AM  in Room 1       283-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Columbia  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Guertin, Troy
at 8:30 AM  in Room 1       284-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Troy Guertin  (Corby A. Gary)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Wright, Mark
at 8:30 AM  in Room 1       285-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mark Wright  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Benoit, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       286-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Duprey, John
at 8:30 AM  in Room 1       288-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hansen, Craig
at 8:30 AM  in Room 1       289-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Craig Hansen  (William W. Cobb)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Hoadley, Joseph
at 8:30 AM  in Room 1       291-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Joseph Hoadley  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Martin, Christi
at 8:30 AM  in Room 1       293-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Christi Martin  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Moulton, Steven
at 8:30 AM  in Room 1       294-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Steven Moulton  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Pulver, Peter
at 8:30 AM  in Room 1       295-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Peter Pulver  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Sanville, Jennifer
at 8:30 AM  in Room 1       297-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Aldridge, Thomas
at 8:30 AM  in Room 1       300-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Thomas Aldridge  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Bathalon, Anthony
at 8:30 AM  in Room 1       301-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Beaumont, Darryl
at 8:30 AM  in Room 1       302-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Darryl Beaumont  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Chaffee, Gregory
at 8:30 AM  in Room 1       304-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Gregory Chaffee  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Chaffee, Melvin
at 8:30 AM  in Room 1       305-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Melvin Chaffee  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Ellam, Jeffrey
at 8:30 AM  in Room 1       306-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Ellam  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Green, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       308-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. King, Samantha
at 8:30 AM  in Room 1       309-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Samantha King  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Needs, Daniel
at 8:30 AM  in Room 1       310-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Daniel Needs  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Sylvester, Joshua
at 8:30 AM  in Room 1       313-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Sylvester  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Sylvester, Keith Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       314-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Keith Sylvester Jr.  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Wadja, Jon
at 8:30 AM  in Room 1       315-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jon Wadja  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Moore, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       319-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Moore  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brown, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 1       320-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Nicholas Brown  (Brice C. Simon)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 8:30 AM  in Room 1       321-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Cote, Dylan
at 8:30 AM  in Room 1       322-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dylan Cote  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Fields, Bryanna
at 8:30 AM  in Room 1       323-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Lussier, Thomas
at 8:30 AM  in Room 1       324-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Thomas Lussier  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Moore, Leona
at 8:30 AM  in Room 1       326-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Leona Moore  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  4          State vs. Norris, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       327-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Tyler Norris

Thursday,  Dec.  4          State vs. Johnson, Erik
at 8:30 AM  in Room 1       330-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Erik Johnson  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Matten, Tina
at 8:30 AM  in Room 1       331-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tina Matten  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Davis, Dawn
at 8:30 AM  in Room 1       332-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Dawn Davis  (Gertrude Miller)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Chaske, Ashton
at 8:30 AM  in Room 1       333-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ashton Chaske  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Dennon, Crystal
at 8:30 AM  in Room 1       334-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Crystal Dennon  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Powell, Peter
at 8:30 AM  in Room 1       335-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Peter Powell  (Jill Jourdan)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Green, Matthew
at 8:30 AM  in Room 1       355-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Matthew Green  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jan. 7


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jan.  7          State vs. Geoffroy, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       213-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Ashley Geoffroy  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Fields, Bryanna
at 9:00 AM  in Room 1       217-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Jan.  7          State vs. Shashore aka Rush, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       225-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ashley Shashore aka Rush  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Wright, Anthony J.
at 9:00 AM  in Room 1       249-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Anthony J. Wright  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Smith, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       268-5-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Smith  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Adams, Terry
at 9:00 AM  in Room 1       336-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Terry Adams  (Gertrude Miller)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Brownfield, Walter
at 9:00 AM  in Room 1       337-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Walter Brownfield  (Chandler W. Matson)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Jan.  7          State vs. Deslandes, Dakota
at 9:00 AM  in Room 1       338-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dakota Deslandes
                            Parent/Guardian/Custodian, Melanie Deslandes
                            Victim's Advocate

Wednesday, Jan.  7          State vs. Norris, Cameron
at 9:00 AM  in Room 1       341-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cameron Norris  (Susan A. Davis)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Paquin, Brenton
at 9:00 AM  in Room 1       342-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brenton Paquin  (Daniel McCabe)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Wilcox, Reba
at 9:00 AM  in Room 1       344-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Jan.  7          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       345-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Arnold, Devin
at 9:00 AM  in Room 1       346-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Devin Arnold  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Maurelli, Trina
at 9:00 AM  in Room 1       348-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trina Maurelli  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Pelchat, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       349-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Benoit, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       351-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)
                            Parent/Guardian/Custodian, Shannon Webb

Wednesday, Jan.  7          State vs. Cote-Parrott, Kyle
at 9:00 AM  in Room 1       353-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Kyle Cote-Parrott  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Redden III, Paul
at 9:00 AM  in Room 1       357-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Redden III  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Rivers, Mikeal
at 9:00 AM  in Room 1       358-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mikeal Rivers  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Rogers, Jesse
at 9:00 AM  in Room 1       359-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jesse Rogers  (Jill Jourdan)
                            Guardian ad Litem, Ernst Zisselsberger

Wednesday, Jan.  7          State vs. Sweeney, Rebecca
at 9:00 AM  in Room 1       360-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Rebecca Sweeney  (Gertrude Miller)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Tabor, Lawrence
at 9:00 AM  in Room 1       362-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Lawrence Tabor  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Goss, Krystal
at 9:00 AM  in Room 1       365-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Krystal Goss  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Langmaid, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       366-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Pelchat, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       367-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

Wednesday, Jan.  7          State vs. Bowen, Bradley
at 9:00 AM  in Room 1       369-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Bowen  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Connie Bowen

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan.  8          State vs. Fields, Bryanna
at 8:30 AM  in Room 1       217-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Bryanna Fields  (Daniel H. Maguire)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Jan.  8          State vs. Benoit, Tyler
at 8:30 AM  in Room 1       351-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyler Benoit  (Eugene Levine)
                            Parent/Guardian/Custodian, Shannon Webb

Thursday,  Jan.  8          State vs. Cote-Parrott, Kyle
at 8:30 AM  in Room 1       353-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Kyle Cote-Parrott  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Redden III, Paul
at 8:30 AM  in Room 1       357-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Redden III  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Rivers, Mikeal
at 8:30 AM  in Room 1       358-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mikeal Rivers  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Rogers, Jesse
at 8:30 AM  in Room 1       359-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jesse Rogers  (Jill Jourdan)
                            Guardian ad Litem, Ernst Zisselsberger

Thursday,  Jan.  8          State vs. Sweeney, Rebecca
at 8:30 AM  in Room 1       360-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Rebecca Sweeney  (Gertrude Miller)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Tabor, Lawrence
at 8:30 AM  in Room 1       362-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Lawrence Tabor  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Goss, Krystal
at 8:30 AM  in Room 1       365-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Krystal Goss  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Langmaid, Jonathan
at 8:30 AM  in Room 1       366-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Pelchat, Michael
at 8:30 AM  in Room 1       367-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Bowen, Bradley
at 8:30 AM  in Room 1       369-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Bradley Bowen  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Connie Bowen

Thursday,  Jan.  8          State vs. Geoffroy, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       213-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant, Ashley Geoffroy  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Shashore aka Rush, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       225-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ashley Shashore aka Rush  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Wright, Anthony J.
at 9:00 AM  in Room 1       249-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Anthony J. Wright  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Smith, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       268-5-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Smith  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Adams, Terry
at 9:00 AM  in Room 1       336-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Terry Adams  (Gertrude Miller)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Brownfield, Walter
at 9:00 AM  in Room 1       337-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Walter Brownfield  (Chandler W. Matson)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Jan.  8          State vs. Deslandes, Dakota
at 9:00 AM  in Room 1       338-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dakota Deslandes
                            Parent/Guardian/Custodian, Melanie Deslandes
                            Victim's Advocate

Thursday,  Jan.  8          State vs. Norris, Cameron
at 9:00 AM  in Room 1       341-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Cameron Norris  (Susan A. Davis)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Paquin, Brenton
at 9:00 AM  in Room 1       342-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brenton Paquin  (Daniel McCabe)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Wilcox, Reba
at 9:00 AM  in Room 1       344-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Jan.  8          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       345-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Arnold, Devin
at 9:00 AM  in Room 1       346-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Devin Arnold  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Maurelli, Trina
at 9:00 AM  in Room 1       348-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Trina Maurelli  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jan.  8          State vs. Pelchat, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       349-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Michael Pelchat  (Gertrude Miller)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Feb. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Feb.  4          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 1       608-9-11 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 1       256-4-12 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Corliss, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       174-4-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Corliss  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Moodie, Cindy
at 9:00 AM  in Room 1       275-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cindy Moodie  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Cloney, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       287-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Cloney  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Ross, Laine
at 9:00 AM  in Room 1       296-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Laine Ross  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Ken Ross

Wednesday, Feb.  4          State vs. Gagliola, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       307-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Gagliola  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Feb.  4          State vs. Tourangeau, Jacob
at 9:00 AM  in Room 1       363-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Tourangeau  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Allen, Heather
at 9:00 AM  in Room 1       370-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Heather Allen  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Feb.  4          State vs. Baraw, Cody
at 9:00 AM  in Room 1       371-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cody Baraw  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Tammy Baraw
                            Victim's Advocate

Wednesday, Feb.  4          State vs. Bathalon, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       372-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Bordeau, Jacob
at 9:00 AM  in Room 1       373-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Bordeau  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Broussard, Jake
at 9:00 AM  in Room 1       374-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jake Broussard  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       375-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Davis, Dana
at 9:00 AM  in Room 1       376-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dana Davis  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Dickson, Philip
at 9:00 AM  in Room 1       378-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Philip Dickson  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Langmaid, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       381-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Mason, Brandon
at 9:00 AM  in Room 1       382-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brandon Mason  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Norris, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       383-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Norris

Wednesday, Feb.  4          State vs. Perrault, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       384-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Tyler Perrault  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Sykes, Tyrell
at 9:00 AM  in Room 1       387-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyrell Sykes  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       388-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Lanoue, Ivan
at 9:00 AM  in Room 1       391-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ivan Lanoue  (David C. Sleigh)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Wilcox, Reba
at 9:00 AM  in Room 1       393-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Ledoux, Janita
at 9:00 AM  in Room 1       394-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janita Ledoux  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Newcity, Wade
at 9:00 AM  in Room 1       397-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Wade Newcity  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Pudvah, David
at 9:00 AM  in Room 1       398-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Pudvah  (David C. Sleigh)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Stetson, Trina
at 9:00 AM  in Room 1       399-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trina Stetson  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Way, Connor
at 9:00 AM  in Room 1       401-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Connor Way  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Langlois, Andre
at 9:00 AM  in Room 1       403-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Andre Langlois  (Jill Jourdan)

Wednesday, Feb.  4          State vs. Mandigo, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       404-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Feb. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb.  5          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 1       608-9-11 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 1       256-4-12 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Corliss, Daniel
at 9:00 AM  in Room 1       174-4-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Daniel Corliss  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Moodie, Cindy
at 9:00 AM  in Room 1       275-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cindy Moodie  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Cloney, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       287-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Cloney  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Ross, Laine
at 9:00 AM  in Room 1       296-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Laine Ross  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Ken Ross

Thursday,  Feb.  5          State vs. Gagliola, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       307-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Michael Gagliola  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Feb.  5          State vs. Tourangeau, Jacob
at 9:00 AM  in Room 1       363-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Tourangeau  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Allen, Heather
at 9:00 AM  in Room 1       370-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Heather Allen  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Feb.  5          State vs. Baraw, Cody
at 9:00 AM  in Room 1       371-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Cody Baraw  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Tammy Baraw
                            Victim's Advocate

Thursday,  Feb.  5          State vs. Bathalon, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       372-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Anthony Bathalon  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Bordeau, Jacob
at 9:00 AM  in Room 1       373-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jacob Bordeau  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Broussard, Jake
at 9:00 AM  in Room 1       374-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jake Broussard  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Buzzell, Randy Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       375-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Randy Buzzell Jr.  (Gertrude Miller)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Davis, Dana
at 9:00 AM  in Room 1       376-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Dana Davis  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Dickson, Philip
at 9:00 AM  in Room 1       378-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Philip Dickson  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Langmaid, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       381-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Langmaid  (Gertrude Miller)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Mason, Brandon
at 9:00 AM  in Room 1       382-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Brandon Mason  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Norris, Robert
at 9:00 AM  in Room 1       383-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Robert Norris

Thursday,  Feb.  5          State vs. Perrault, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       384-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Tyler Perrault  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Sykes, Tyrell
at 9:00 AM  in Room 1       387-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Tyrell Sykes  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       388-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Lanoue, Ivan
at 9:00 AM  in Room 1       391-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Ivan Lanoue  (David C. Sleigh)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Wilcox, Reba
at 9:00 AM  in Room 1       393-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Reba Wilcox  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Ledoux, Janita
at 9:00 AM  in Room 1       394-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Janita Ledoux  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Newcity, Wade
at 9:00 AM  in Room 1       397-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Wade Newcity  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Pudvah, David
at 9:00 AM  in Room 1       398-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, David Pudvah  (David C. Sleigh)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Stetson, Trina
at 9:00 AM  in Room 1       399-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Trina Stetson  (Daniel H. Maguire)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Way, Connor
at 9:00 AM  in Room 1       401-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Connor Way  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Langlois, Andre
at 9:00 AM  in Room 1       403-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Andre Langlois  (Jill Jourdan)

Thursday,  Feb.  5          State vs. Mandigo, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       404-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Joshua Mandigo  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Cathy Steele
                            Parent/Guardian/Custodian, Donald Steele

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Mar. 11


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       424-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       426-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       439-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       441-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       449-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       442-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       443-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       444-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       445-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       446-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       451-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       447-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       448-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       450-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Wednesday, Mar. 11          State vs. Scott, Jamil
at 9:00 AM  in Room 1       154-3-13 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jamil Scott  (Richard R. Goldsborough)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       339-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Cheney, Nathan
at 9:00 AM  in Room 1       347-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nathan Cheney  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Lepage, Wayne
at 9:00 AM  in Room 1       350-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Wells, Geromy
at 9:00 AM  in Room 1       368-7-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Geromy Wells  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Duprey, John
at 9:00 AM  in Room 1       406-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Frost aka DeGreenia, Peggy
at 9:00 AM  in Room 1       408-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Peggy Frost aka DeGreenia

Wednesday, Mar. 11          State vs. Gazaille, Stacey
at 9:00 AM  in Room 1       409-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Stacey Gazaille  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Laflin, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       410-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Laflin  (Jill Jourdan)
                            Victim

Wednesday, Mar. 11          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       411-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Eldridge, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       412-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jennifer Eldridge  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       413-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       414-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Wednesday, Mar. 11          State vs. French, Corey
at 9:00 AM  in Room 1       418-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Corey French  (Daniel H. Maguire)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Maskell, Mindy Lee
at 9:00 AM  in Room 1       419-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mindy Lee Maskell  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Sanville, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       420-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Lawton, Micah
at 9:00 AM  in Room 1       423-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Micah Lawton  (Jill Jourdan)
                            Victim
                            Victim
                            Victim

Wednesday, Mar. 11          State vs. Audet, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       427-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Roger Audet

Wednesday, Mar. 11          State vs. rhambers, Devlin
at 9:00 AM  in Room 1       428-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Devlin rhambers  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Amber Chambers
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       429-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Wednesday, Mar. 11          State vs. Edwards, Beth
at 9:00 AM  in Room 1       430-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Beth Edwards  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Labarron, Brian
at 9:00 AM  in Room 1       431-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Labarron
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Laviolette, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       432-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Nicholas Laviolette  (Jill Jourdan)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Letourneau, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       433-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Letourneau  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Moore, Angie
at 9:00 AM  in Room 1       434-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angie Moore  (David C. Sleigh)

Wednesday, Mar. 11          State vs. Niles, Shelby
at 9:00 AM  in Room 1       435-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Shelby Niles  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Richardson, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       436-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       437-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 11          State vs. Metras, Jason
at 9:00 AM  in Room 1       438-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jason Metras  (Jill Jourdan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 12


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       424-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       426-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       439-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       441-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       449-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       442-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       443-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       444-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       445-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       446-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       451-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       447-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       448-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       450-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant

Thursday,  Mar. 12          State vs. Scott, Jamil
at 9:00 AM  in Room 1       154-3-13 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jamil Scott  (Richard R. Goldsborough)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       339-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Cheney, Nathan
at 9:00 AM  in Room 1       347-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Nathan Cheney  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Lepage, Wayne
at 9:00 AM  in Room 1       350-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Wayne Lepage  (Gertrude Miller)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Wells, Geromy
at 9:00 AM  in Room 1       368-7-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Geromy Wells  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Duprey, John
at 9:00 AM  in Room 1       406-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, John Duprey  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Frost aka DeGreenia, Peggy
at 9:00 AM  in Room 1       408-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Peggy Frost aka DeGreenia

Thursday,  Mar. 12          State vs. Gazaille, Stacey
at 9:00 AM  in Room 1       409-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Stacey Gazaille  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Laflin, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 1       410-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jeffrey Laflin  (Jill Jourdan)
                            Victim

Thursday,  Mar. 12          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       411-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Eldridge, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       412-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jennifer Eldridge  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Kearse, Paul Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       413-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Paul Kearse Jr.  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       414-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Thursday,  Mar. 12          State vs. Maskell, Mindy Lee
at 9:00 AM  in Room 1       419-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Mindy Lee Maskell  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Sanville, Jennifer
at 9:00 AM  in Room 1       420-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Jennifer Sanville  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Lawton, Micah
at 9:00 AM  in Room 1       423-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Micah Lawton  (Jill Jourdan)
                            Victim
                            Victim
                            Victim

Thursday,  Mar. 12          State vs. Audet, Roger
at 9:00 AM  in Room 1       427-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Roger Audet

Thursday,  Mar. 12          State vs. rhambers, Devlin
at 9:00 AM  in Room 1       428-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Devlin rhambers  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Amber Chambers
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Ecker-Racz, Henry
at 9:00 AM  in Room 1       429-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Henry Ecker-Racz  (Jill Jourdan)
                            Parent/Guardian/Custodian, Heidi Ecker-Racz

Thursday,  Mar. 12          State vs. Edwards, Beth
at 9:00 AM  in Room 1       430-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Beth Edwards  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Labarron, Brian
at 9:00 AM  in Room 1       431-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Brian Labarron
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Laviolette, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       432-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Nicholas Laviolette  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Letourneau, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       433-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Jonathan Letourneau  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Moore, Angie
at 9:00 AM  in Room 1       434-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah A. Baker)
                            Defendant, Angie Moore  (David C. Sleigh)

Thursday,  Mar. 12          State vs. Niles, Shelby
at 9:00 AM  in Room 1       435-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Shelby Niles  (Gertrude Miller)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Richardson, Nicole
at 9:00 AM  in Room 1       436-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Nicole Richardson  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Walker, Eric
at 9:00 AM  in Room 1       437-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Eric Walker  (Jill Jourdan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 12          State vs. Metras, Jason
at 9:00 AM  in Room 1       438-8-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (James Lillicrap)
                            Defendant, Jason Metras  (Jill Jourdan)

Thursday,  Mar. 12          State vs. French, Corey
at 9:00 AM  in Room 1       418-8-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Alan C. Franklin)
                            Defendant, Corey French  (Daniel H. Maguire)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  8          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       425-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr.  9          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 1       425-8-14 Oscr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Cathy Norman)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 10


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 10          State vs. Allen, William
at 9:00 AM  in Room 1       317-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Evan Patrick Meenan)
                            Defendant, William Allen  (Jill Jourdan)

Wednesday, Jun. 10          State vs. Chenard, Colton
at 9:00 AM  in Room 1       318-6-14 Oscr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Evan Patrick Meenan)
                            Defendant, Colton Chenard  (David C. Sleigh)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 11


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun. 11          State vs. Allen, William
at 9:00 AM  in Room 1       317-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Evan Patrick Meenan)
                            Defendant, William Allen  (Jill Jourdan)

Thursday,  Jun. 11          State vs. Chenard, Colton
at 9:00 AM  in Room 1       318-6-14 Oscr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Evan Patrick Meenan)
                            Defendant, Colton Chenard  (David C. Sleigh)

-------------------------------------------------------------------------------