Court Calendar for
Rutland Criminal Division

9 Merchants Row · Rutland, VT 05701
(802) 786-5880

As of September 2nd at 9:15 PM


Cases Set for Thursday, Sep. 3


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  3          State vs. Johnson, Corinna
at 9:00 AM  in Room 2       1206-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Corinna Johnson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  3          State vs. Lewis, Henry
at 1:00 PM  in Room 2       888-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Henry Lewis  (Steven Zwicky)

Thursday,  Sep.  3          State vs. Lewis, Henry
at 1:00 PM  in Room 2       1076-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Henry Lewis  (Steven Zwicky)

Thursday,  Sep.  3          State vs. Lewis, Henry
at 1:00 PM  in Room 2       11-7-15 Rdcm/Civil Miscellaneous
                            Other
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Henry Lewis  (Steven Zwicky)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 4


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep.  4          State vs. Johnson, Corinna
at 9:00 AM  in Room 2       1206-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Corinna Johnson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 8


Cases heard by Francis B. McCaffrey

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  8          State vs. Colvin, Keri
at 2:00 PM  in Room 1       139-1-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Samantha Snow)
                            Defendant, Keri A. Colvin  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Colvin, Keri
at 2:00 PM  in Room 1       158-1-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Samantha Snow)
                            Defendant, Keri A. Colvin  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Berenyi, Heather L.
at 2:00 PM  in Room 1       470-3-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Earle, Benjamin Thomas
at 2:00 PM  in Room 1       1191-7-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Benjamin Thomas Earle  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Jennifer Kent
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Emery, Charles H. III
at 2:00 PM  in Room 1       1831-11-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles H. Emery III  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Jennifer Swenson
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Summers, Darren C.
at 2:00 PM  in Room 1       1951-12-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darren C. Summers  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Summers, Darren C.
at 2:00 PM  in Room 1       2058-12-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darren C. Summers  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bushey, Bridget M.
at 2:00 PM  in Room 1       2071-12-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bridget M. Bushey  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Allison Dydo
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Summers, Darren C.
at 2:00 PM  in Room 1       30-1-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darren C. Summers  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Miles, Joshua S
at 2:00 PM  in Room 1       215-2-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joshua S Miles  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Kevin Peck
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Miles, Joshua S
at 2:00 PM  in Room 1       794-6-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joshua S Miles  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Haynes, Jeffrey
at 2:00 PM  in Room 1       1103-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Jeffrey Haynes  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Theodorou, Evangeline A.
at 2:00 PM  in Room 1       1117-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Evangeline A. Theodorou  (Ember S. Tilton)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Solari, Matthew R.
at 2:00 PM  in Room 1       1122-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Matthew R. Solari  (Shawn K. Jarecki)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Summers, Darren C.
at 2:00 PM  in Room 1       1130-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darren C. Summers  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Thompson, Annie M.
at 2:00 PM  in Room 1       1144-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Annie M. Thompson  (Ember S. Tilton)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bennett, Kara
at 2:00 PM  in Room 1       1373-9-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kara Bennett  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Berenyi, Heather L.
at 2:00 PM  in Room 1       1478-10-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Walker, Jennifer L.
at 2:00 PM  in Room 1       1541-10-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jennifer L. Walker  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Emery, Charles H. III
at 2:00 PM  in Room 1       1807-12-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles H. Emery III  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bushey, Bridget M.
at 2:00 PM  in Room 1       66-1-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Bridget M. Bushey  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Allison Dydo

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bushey, Bridget M.
at 2:00 PM  in Room 1       69-1-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Bridget M. Bushey  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Allison Dydo

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Colvin, Keri
at 2:00 PM  in Room 1       314-3-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Keri A. Colvin  (Ember S. Tilton)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bushey, Bridget M.
at 2:00 PM  in Room 1       344-3-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Bridget M. Bushey  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Lizotte, Terry J
at 2:00 PM  in Room 1       488-4-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Terry J Lizotte  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Colvin, Keri A.
at 2:00 PM  in Room 1       570-5-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Keri A. Colvin  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Berenyi, Heather L.
at 2:00 PM  in Room 1       625-5-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Emery, Charles H. III
at 2:00 PM  in Room 1       739-6-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles H. Emery III  (Steven Zwicky)

Cases heard by Howard Kalfus

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  8          State vs. Godair, Ashlee
at 8:30 AM  in Room 2       1672-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. McCoy, Arlene
at 9:00 AM  in Room 2       1517-9-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Arlene McCoy  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Amy Lear
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. McCoy, Arlene
at 9:00 AM  in Room 2       928-7-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Arlene McCoy  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Amy Lear
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Charbonneau, Cynthia M.
at 9:30 AM  in Room 2       1802-10-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Cynthia M. Charbonneau  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Judith Brileya

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Charbonneau, Cynthia M.
at 9:30 AM  in Room 2       40-1-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Cynthia M. Charbonneau  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Judith Brileya

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Lebell, Heather M.
at 10:00 AM in Room 2       355-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Heather M. Lebell  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Demgard, Theresa
at 10:30 AM in Room 2       130-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Theresa Demgard

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Fernald, Michael J.
at 11:00 AM in Room 2       1139-8-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Michael J. Fernald  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Shores, Nicole B.
at 11:30 AM in Room 2       15-1-15 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Nicole B. Shores  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Landon, Christine S.
at 1:00 PM  in Room 2       137-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Christine S. Landon  (S. Scott Smith)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Marsan, Russell
at 1:00 PM  in Room 2       138-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Russell Marsan  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Dean, Charles R. Jr.
at 2:45 PM  in Room 2       724-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Charles R. Dean Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Winney, Rex Eric
at 3:00 PM  in Room 2       1612-11-14 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rex Eric Winney  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Fitzgerald, Erica
at 3:15 PM  in Room 2       1704-10-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Erica M. Fitzgerald FKA Newton  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Fitzgerald, Erica
at 3:15 PM  in Room 2       1868-11-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Erica M. Fitzgerald FKA Newton  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Fitzgerald, Erica
at 3:15 PM  in Room 2       2019-12-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Erica M. Fitzgerald FKA Newton  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Fitzgerald, Erica
at 3:15 PM  in Room 2       453-4-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Erica M. Fitzgerald FKA Newton  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Newton, Erica May
at 3:15 PM  in Room 2       652-5-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Erica May Newton  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bowen, Mitchell Jr.
at 3:30 PM  in Room 2       1800-10-13 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mitchell Bowen Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Dane Cooley
                            Probation Officer, Probation & Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bowen, Mitchell Jr.
at 3:30 PM  in Room 2       312-3-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mitchell Bowen Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Probation & Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bowen, Mitchell Jr.
at 3:30 PM  in Room 2       384-3-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mitchell Bowen Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep.  8          State vs. Bowen, Mitchell Jr.
at 3:30 PM  in Room 2       451-3-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mitchell Bowen Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Probation Officer, Dane Cooley
                            Probation Officer, Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 14


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 14
at 08:30 AM in Room 2       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/484-4-15 Rdcr
                              Restricted Case/829-6-15 Rdcr
                              Confidential Case/839-6-15 Rdcr
                              Restricted Case/876-7-15 Rdcr
                              Restricted Case/1074-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1101-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1106-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1108-8-15 Rdcr

Monday,    Sep. 14          State vs. Blair, Nicholas
at 8:30 AM  in Room 2       1110-8-15 Rdcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicholas Blair

Monday,    Sep. 14          State vs. Fowler, Michael E.
at 8:30 AM  in Room 2       1141-8-15 Rdcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael E. Fowler

Monday,    Sep. 14          State vs. Derby, Heath Bentley
at 8:30 AM  in Room 2       1154-8-15 Rdcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Heath Bentley Derby

Monday,    Sep. 14          State vs. Bohn, John J.
at 8:30 AM  in Room 2       132-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, John J. Bohn

Monday,    Sep. 14          State vs. Barber, Randall G
at 8:30 AM  in Room 2       255127/Other Ticket
                            Fish & Wildlife Arraignment
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Randall G Barber

Monday,    Sep. 14          State vs. Wissell, David
at 8:45 AM  in Room 2       1124-8-15 Rdcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David Wissell

Monday,    Sep. 14          State vs. Dennis, Ian M.
at 3:00 PM  in Room 2       394-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Ian M. Dennis  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. Havens, Charles
at 3:00 PM  in Room 2       1117-7-03 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Charles (Chuck) Havens  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Adam Mickel

Monday,    Sep. 14          State vs. Havens, Charles
at 3:00 PM  in Room 2       1386-9-03 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Charles (Chuck) Havens  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Adam Mickel

Monday,    Sep. 14          State vs. Havens, Charles (Chuck)
at 3:00 PM  in Room 2       70-1-05 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Charles (Chuck) Havens  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Adam Mickel
                            Probation Officer, Bill Wiles

Monday,    Sep. 14          State vs. Thompson, Jimmy
at 3:00 PM  in Room 2       822-5-10 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jimmy Thompson  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 14          State vs. Lamb, Gerald A Jr.
at 3:00 PM  in Room 2       1483-9-12 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Gerald A Lamb Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Fortier, Dennis A.
at 3:00 PM  in Room 2       1751-10-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Dennis A. Fortier  (Elizabeth D. Mann)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Wilbur, Sara May
at 3:00 PM  in Room 2       1462-10-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Sara May Wilbur  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Thompson, Jimmy
at 3:00 PM  in Room 2       1587-11-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jimmy Thompson  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 14          State vs. Drake, Crystal L.
at 3:00 PM  in Room 2       362-3-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Crystal L. Drake  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Williams, Matthew J
at 3:00 PM  in Room 2       832-6-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Matthew J Williams

Monday,    Sep. 14          State vs. Clark, Scott M. Sr.
at 3:00 PM  in Room 2       868-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Scott M. Clark Sr.  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. Clark, Scott M. Sr.
at 3:00 PM  in Room 2       916-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Scott M. Clark Sr.  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. Blais, Jeffrey A.
at 3:00 PM  in Room 2       969-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jeffrey A. Blais  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. MacIntyre, Lorraine M.
at 3:00 PM  in Room 2       970-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Lorraine M. MacIntyre  (Stephen L. Klein)

Monday,    Sep. 14          State vs. Holland, Joellen M.
at 3:00 PM  in Room 2       984-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joellen M. Holland  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. McCoy, Michelle
at 3:00 PM  in Room 2       992-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michelle McCoy  (Mark E. Furlan)

Monday,    Sep. 14          State vs. Stevens, Justin M.
at 3:00 PM  in Room 2       1008-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Justin M. Stevens  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Marro, John Francis Jr.
at 3:00 PM  in Room 2       1010-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, John Francis Marro Jr.  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. Sullivan, Valerie H.
at 3:00 PM  in Room 2       1014-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Valerie H. Sullivan  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 14          State vs. O'Neill, Victoria
at 3:00 PM  in Room 2       1037-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Victoria O'Neill  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Hayward, Matthew
at 3:00 PM  in Room 2       1038-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Matthew Hayward  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 14          State vs. Bates, Richard E.
at 3:00 PM  in Room 2       1039-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Richard E. Bates  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 14          State vs. Davidson, Arlie E.
at 3:00 PM  in Room 2       1043-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Arlie E. Davidson  (Steven Zwicky)

Monday,    Sep. 14          State vs. Tomsuden, Mark
at 3:00 PM  in Room 2       1054-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Mark Tomsuden  (Robb Spensley)

Monday,    Sep. 14          State vs. Davidson, Arlie E.
at 3:00 PM  in Room 2       1287-8-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Arlie E. Davidson  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Jason Pare

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 15


Cases heard by Francis B. McCaffrey

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 15          State vs. Casey, George
at 2:00 PM  in Room 1       1825-11-12 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, George Casey  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Probation & Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Bartlett, Amanda
at 2:00 PM  in Room 1       1101-8-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Amanda Bartlett  (Thomas Lamar Enzor)

Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 15          State vs. Stacey, Rachel
at 8:30 AM  in Room 2       17-1-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachel Stacey  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Ritchie, Samuel
at 8:45 AM  in Room 2       258-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Samuel Ritchie  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Stone, Heather A.
at 9:00 AM  in Room 2       562-4-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Heather A. Stone  (Eric S. Louttit)
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Stone, Heather A.
at 9:00 AM  in Room 2       848-7-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Heather A. Stone  (Eric S. Louttit)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Stone, Heather A.
at 9:00 AM  in Room 2       893-7-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Heather A. Stone  (Eric S. Louttit)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Jacobson-Mohr, Leland
at 9:00 AM  in Room 2       637-4-12 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Leland Jacobson-Mohr
                            Probation Officer, Karen Haag
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Reed, Jack Paul
at 9:15 AM  in Room 2       1118-8-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jack Paul Reed  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Reed, Jack Paul
at 9:15 AM  in Room 2       1209-8-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jack Paul Reed  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Reed, Jack Paul
at 9:15 AM  in Room 2       1280-8-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jack Paul Reed  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Conte, Heather
at 9:30 AM  in Room 2       1421-10-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Heather Conte  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Stinson, Scott Lawrence
at 10:30 AM in Room 2       510-4-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Scott Lawrence Stinson  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Hudson, Robert Sr.
at 11:00 AM in Room 2       43-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Robert Hudson Sr.  (Steven J. Howard)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Hudson, Robert Sr.
at 11:00 AM in Room 2       357-3-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Robert Hudson Sr.  (Steven J. Howard)

Tuesday,   Sep. 15
at 01:00 PM in Room 2       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/1094-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1098-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1138-8-15 Rdcr
                              Restricted Case/1149-8-15 Rdcr

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Gray, Peter B.
at 2:00 PM  in Room 2       1460-10-10 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                            Defendant, Peter B. Gray  (Kerry B. DeWolfe)
                            Probation Officer, Dan Charron

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Gray, Peter B.
at 2:00 PM  in Room 2       1930-12-11 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                            Defendant, Peter B. Gray  (James M. Dingley)
                            Co-Counsel
                              Ultan Doyle


Tuesday,   Sep. 15          State vs. Chamberland, Christy
at 2:30 PM  in Room 2       1245-9-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Christy Chamberland  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Cynthia Lack

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Lackey, Tiffany M.
at 2:45 PM  in Room 2       2120-12-13 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Tiffany M. Lackey  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Probation Officer, David Zavistaski

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Lackey, Tiffany M.
at 2:45 PM  in Room 2       1-1-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Tiffany M. Lackey  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Lackey, Tiffany M.
at 2:45 PM  in Room 2       100-1-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Tiffany M. Lackey  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Shaw, Timothy Eugene
at 3:00 PM  in Room 2       1112-8-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Timothy Eugene Shaw  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Smith, Mark
at 3:00 PM  in Room 2       1452-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Mark Smith  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Marro, Joseph Paul
at 3:15 PM  in Room 2       1527-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Joseph Paul Marro  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Marro, Joseph Paul
at 3:15 PM  in Room 2       1549-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Joseph Paul Marro  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Sep. 15          State vs. Serrani, Joseph Mark
at 3:30 PM  in Room 2       1267-9-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joseph Mark Serrani  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 16


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       897-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       1064-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Sullivan, William J. III
at 9:00 AM  in Room 2       88-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, William J. Sullivan III

Wednesday, Sep. 16          State vs. Gathright, James
at 9:00 AM  in Room 2       1698-11-11 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, James A. Gathright  (Thomas Lamar Enzor)
                            Counsel for victim, Lindsey Owen Esq.

Wednesday, Sep. 16          State vs. Nichols, Anthony Michael
at 9:00 AM  in Room 2       1375-9-12 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Anthony Michael Nichols  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Chandler, Christopher M.
at 9:00 AM  in Room 2       1549-9-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Christopher M. Chandler  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1632-10-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1823-10-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lafaso, Nicole
at 9:00 AM  in Room 2       1881-11-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Nicole Lafaso  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Wright, Javon E.
at 9:00 AM  in Room 2       2145-12-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Javon E. Wright  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Furtado, Eric
at 9:00 AM  in Room 2       933-7-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Eric Furtado  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lybeck, Dawson J.
at 9:00 AM  in Room 2       1154-8-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Dawson J. Lybeck  (Benjamin M. Black)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Fletcher, Bridgette B
at 9:00 AM  in Room 2       1155-8-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Bridgette B Fletcher  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Davis, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       1230-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jason M. Davis  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Stevens, Andrew
at 9:00 AM  in Room 2       1231-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Andrew Stevens  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Salgo, Alexander R.
at 9:00 AM  in Room 2       1247-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Alexander R. Salgo  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Hard, Douglas P.
at 9:00 AM  in Room 2       1272-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Douglas P. Hard  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Gould, Carl G.
at 9:00 AM  in Room 2       1318-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Carl G. Gould  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Richards, Laura
at 9:00 AM  in Room 2       1598-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Humiston, Bryan J.
at 9:00 AM  in Room 2       1622-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bryan J. Humiston  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1690-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Charbonneau, John Eugene Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1705-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, John Eugene Charbonneau Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. McClallen, David C.
at 9:00 AM  in Room 2       1764-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David C. McClallen  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Harder, Darwin Sr.
at 9:00 AM  in Room 2       1766-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Darwin Harder Sr.  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Sep. 16          State vs. McClallen, David C.
at 9:00 AM  in Room 2       1785-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David C. McClallen  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Castellano, William C.
at 9:00 AM  in Room 2       1808-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, William C. Castellano  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Marshall, Frank B.
at 9:00 AM  in Room 2       1836-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank B. Marshall  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Mostyn, James
at 9:00 AM  in Room 2       8-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Mostyn  (Robert W. Katims)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Mostyn, James
at 9:00 AM  in Room 2       9-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Mostyn  (Robert W. Katims)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Charbonneau, John Eugene Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       23-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, John Eugene Charbonneau Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Perez, wicardo
at 9:00 AM  in Room 2       24-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Ricardo Perez  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Rider, Troy Stephen
at 9:00 AM  in Room 2       45-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Troy Stephen Rider  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Roberts, Anthony
at 9:00 AM  in Room 2       64-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Anthony Roberts  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Haskins, Shelbey L.
at 9:00 AM  in Room 2       82-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Shelbey L. Haskins  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Schaner, Courtney A.
at 9:00 AM  in Room 2       132-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Courtney A. Schaner  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Tardiff, Grace R.
at 9:00 AM  in Room 2       133-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Grace R. Tardiff  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Hauke, Matthew B.
at 9:00 AM  in Room 2       157-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Matthew B. Hauke  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Bellamy, Russell A. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       159-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Russell A. Bellamy Jr.  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Tardiff, Daniel J.
at 9:00 AM  in Room 2       160-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel J. Tardiff  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Coleman, Darlene A.
at 9:00 AM  in Room 2       186-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darlene A. Coleman  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       224-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Chipp, Terrance
at 9:00 AM  in Room 2       252-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Terrance Chipp  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lertola, James Alex
at 9:00 AM  in Room 2       267-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James Alex Lertola  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Pratt, Robert D.
at 9:00 AM  in Room 2       277-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Robert D. Pratt  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Bradish, Jeffrey A.
at 9:00 AM  in Room 2       280-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Jeffrey A. Bradish  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Duczeminski, William
at 9:00 AM  in Room 2       285-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, William Duczeminski  (Matthew G. Hart)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Parker, Jessica L.
at 9:00 AM  in Room 2       286-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jessica L. Parker  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Morse, Andrew L.
at 9:00 AM  in Room 2       295-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Andrew L. Morse  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Foster, Chad W
at 9:00 AM  in Room 2       321-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Chad W Foster  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       339-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Hale, Troy
at 9:00 AM  in Room 2       412-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Troy Hale  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Cave, Joshua S.
at 9:00 AM  in Room 2       422-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joshua S. Cave  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Davis, Heath Neal
at 9:00 AM  in Room 2       434-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Heath Neal Davis  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Gilbert, Sean M
at 9:00 AM  in Room 2       450-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Sean M Gilbert

Wednesday, Sep. 16          State vs. McRae, Brandon E
at 9:00 AM  in Room 2       456-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brandon E McRae  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       458-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Derusha, Christopher L
at 9:00 AM  in Room 2       512-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher L Derusha  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 16          State vs. McKenzie, Mollie
at 9:00 AM  in Room 2       518-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Mollie McKenzie  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Hoffman, Jerry L.
at 9:00 AM  in Room 2       538-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jerry L. Hoffman  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Warner, Heidi
at 9:00 AM  in Room 2       544-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Heidi Warner  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       560-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Torres, Jose M.
at 9:00 AM  in Room 2       573-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jose M. Torres  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Furness, Scott
at 9:00 AM  in Room 2       591-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Scott Furness  (Matthew G. Hart)
                            Guardian ad Litem, Jennifer R Griffin
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Jones, Lindsey
at 9:00 AM  in Room 2       595-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Lindsey Jones  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Richards, Brandee
at 9:00 AM  in Room 2       610-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Brandee Richards  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Sullivan, William J. III
at 9:00 AM  in Room 2       614-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, William J. Sullivan III  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       631-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Alexander, Jody Majka
at 9:00 AM  in Room 2       638-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jody Majka Alexander  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Blanchette, Pamela J.
at 9:00 AM  in Room 2       640-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Pamela J. Blanchette  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       684-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Robare, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       701-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas Robare  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Chipp, Terrance
at 9:00 AM  in Room 2       714-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Terrance Chipp  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       742-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Johnson, Arica
at 9:00 AM  in Room 2       773-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Arica Johnson  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Spencer, Robert R.
at 9:00 AM  in Room 2       830-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert R. Spencer  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Gathright, James
at 9:00 AM  in Room 2       1834-12-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, James A. Gathright  (Michael E. McClallen)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. Davis, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       609-5-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jason M. Davis  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Davis, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       699-6-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jason M. Davis  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       881-7-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Alexander, Jody Majka
at 9:00 AM  in Room 2       1059-7-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Jody Majka Alexander  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Tardiff, Daniel
at 9:00 AM  in Room 2       1505-9-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel J. Tardiff  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, David Zavistaski

Wednesday, Sep. 16          State vs. Morrill, Cody L.
at 1:45 PM  in Room 2       887-7-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Cody L. Morrill  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Cooper, Brenda J.
at 2:00 PM  in Room 2       3-8-15 Rdta/Traffic Appeal
                            Other
                            Appellant, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Appellee, Brenda J. Cooper

Wednesday, Sep. 16          State vs. Hope, Christopher J. Jr.
at 2:00 PM  in Room 2       178-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Christopher J. Hope Jr.  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 16          State vs. McClallen, David C.
at 3:15 PM  in Room 2       259-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David C. McClallen  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 16          State vs. Ardrey, Charles F.
at 3:30 PM  in Room 2       1196-8-07 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Charles F. Ardrey  (Steven Zwicky)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 17


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 17          State vs. Jackson, Anthony A
at 9:00 AM  in Room 2       521-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Anthony A Jackson  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Johnson, Joseph Michael
at 9:00 AM  in Room 2       1816-11-12 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joseph Michael Johnson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Fouhy, Mark
at 9:00 AM  in Room 2       1553-9-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mark Fouhy  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Zielinski, Mark
at 9:00 AM  in Room 2       103-1-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Evan P. Meenan)
                            Defendant, Mark Zielinski  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Thursday,  Sep. 17          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       308-3-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Ryan, Jonathan S.
at 9:00 AM  in Room 2       409-3-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Jonathan S. Ryan  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       515-4-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       520-4-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       576-4-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       887-6-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       946-7-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Greene, Kelly
at 9:00 AM  in Room 2       1015-7-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Greene, Kelly
at 9:00 AM  in Room 2       1041-7-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       1071-8-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Humiston, Shawn
at 9:00 AM  in Room 2       1105-8-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Shawn Humiston  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Travis Denton

Thursday,  Sep. 17          State vs. Yarosz, Jeremy D
at 9:00 AM  in Room 2       1298-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jeremy D Yarosz  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Morrill, Brian Scott
at 9:00 AM  in Room 2       1347-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Brian Scott Morrill  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Hill, Coy A.
at 9:00 AM  in Room 2       1357-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Coy A. Hill  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Bennett, Kara
at 9:00 AM  in Room 2       1373-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kara Bennett  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Jackson, Anthony A
at 9:00 AM  in Room 2       1445-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Anthony A Jackson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Fortune, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       1475-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Heather Fortune  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chereshkoff, Steven P
at 9:00 AM  in Room 2       1476-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Steven P Chereshkoff  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Pagan, Tiffany N.
at 9:00 AM  in Room 2       1482-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Tiffany N. Pagan  (Elizabeth D. Mann)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Robinson, Chelsea I.
at 9:00 AM  in Room 2       1505-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Chelsea I. Robinson  (Steven J. Howard)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Greene, Kelly J.
at 9:00 AM  in Room 2       1508-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Brown, Roger L. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1556-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Roger L. Brown Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Sheldon, Nathen M.
at 9:00 AM  in Room 2       1573-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Nathen M. Sheldon  (Ember S. Tilton)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Crandall, Bryan D. Sr.
at 9:00 AM  in Room 2       1589-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bryan D. Crandall Sr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Norcross, Emily R.
at 9:00 AM  in Room 2       1604-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Emily R. Norcross  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Rosa, Omar
at 9:00 AM  in Room 2       1626-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Omar Rosa  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       1637-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Fortune, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       1658-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Heather Fortune

Thursday,  Sep. 17          State vs. Rantanen, Christopher D
at 9:00 AM  in Room 2       1667-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Christopher D Rantanen  (Amanda Mowle)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Rabtoy, Christopher Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1782-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Rabtoy Jr.  (Theodore F. Robare)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Seagren, Michael J. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       41-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Michael J. Seagren Jr.  (Ember S. Tilton)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Leonard, Melissa Pearl
at 9:00 AM  in Room 2       42-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Melissa Pearl Leonard  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Smith, Theodore C
at 9:00 AM  in Room 2       67-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Theodore C. Smith Jr.  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chadburn, Jordan
at 9:00 AM  in Room 2       71-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jordan Chadburn  (Mark E. Furlan)
                            Guardian ad Litem, Sharon Chadburn
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Hilder, Justin L.
at 9:00 AM  in Room 2       112-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Justin L. Hilder  (Steven J. Howard)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Reed, Jenny E.
at 9:00 AM  in Room 2       129-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jenny E. Reed  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Cross, Daniel G.
at 9:00 AM  in Room 2       168-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel G. Cross  (Amanda Mowle)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       177-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Daly, Devin T.
at 9:00 AM  in Room 2       182-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Devin T. Daly  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Cyr, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       190-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jason M. Cyr  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       216-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Heaslip, Jason
at 9:00 AM  in Room 2       218-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jason Heaslip  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Mackey, Robert
at 9:00 AM  in Room 2       310-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert J. Mackey  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Medlin, Gregory S.
at 9:00 AM  in Room 2       367-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gregory S. Medlin  (Matthew D. Anderson)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Long, Stephen P.
at 9:00 AM  in Room 2       375-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen P. Long  (Michael E. McClallen)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Morales, Louis
at 9:00 AM  in Room 2       378-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Louis Morales  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Thow, Richard J Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       383-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Richard J Thow Jr.  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Carey, David
at 9:00 AM  in Room 2       408-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Carey  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Tuliper, Thomas Edward
at 9:00 AM  in Room 2       413-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Thomas Edward Tuliper  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Cross, Daniel G.
at 9:00 AM  in Room 2       474-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel G. Cross  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Diaz, Rosa
at 9:00 AM  in Room 2       520-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Rosa Diaz  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Rabtoy, Christopher Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       546-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Rabtoy Jr.  (Theodore F. Robare)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Wilson, Franklyn Lee
at 9:00 AM  in Room 2       566-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Franklyn Lee Wilson  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Cushman, Brandi L.
at 9:00 AM  in Room 2       578-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brandi L. Cushman  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Humiston, Shawn
at 9:00 AM  in Room 2       612-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Shawn Humiston  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Diaz, Rosa
at 9:00 AM  in Room 2       622-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Rosa Diaz  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Webster, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       663-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas Webster  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Gero, Scott
at 9:00 AM  in Room 2       715-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Scott Gero  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Combs, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       717-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather Combs  (Robb Spensley)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Tallman, Craig T.
at 9:00 AM  in Room 2       725-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Craig T. Tallman  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Long, Stephen P.
at 9:00 AM  in Room 2       733-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen P. Long  (Michael E. McClallen)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Young, Nicholas W.
at 9:00 AM  in Room 2       818-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Turco, Steven P.
at 9:00 AM  in Room 2       821-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Steven P. Turco  (Steven J. Howard)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Young, Nicholas W.
at 9:00 AM  in Room 2       949-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       1519-10-11 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Thursday,  Sep. 17          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       1168-8-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Thursday,  Sep. 17          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       1237-8-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       1939-12-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Thursday,  Sep. 17          State vs. Young, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       481-3-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Thursday,  Sep. 17          State vs. Young, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       1968-12-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Heaslip, Jason
at 9:00 AM  in Room 2       242-2-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jason Heaslip  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, David Zavistaski
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Heaslip, Jason
at 9:00 AM  in Room 2       579-4-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jason Heaslip  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Reed, Jenny E.
at 9:00 AM  in Room 2       1721-12-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jenny E. Reed  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 17          State vs. Lizotte, Stuart Jr.
at 2:00 PM  in Room 2       1304-8-13 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Evan P. Meenan)
                            Defendant, Stuart Lizotte Jr.  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              Mary Kay Lanthier

                              John Treadwell

                            Guardian ad Litem for Victim, Marsha Barrett

Thursday,  Sep. 17          State vs. Hall, Ryan
at 3:00 PM  in Room 2       499-3-12 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Ryan Hall  (Peter F. Langrock)
                            Guardian ad Litem, Richard Hall III
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 18


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 18          State vs. Wiegand, Stephen
at 9:00 AM  in Room 2       557-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen Wiegand  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Sep. 18          State vs. LaMoria, Shayna
at 9:00 AM  in Room 2       670-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Shayna LaMoria

Friday,    Sep. 18          State vs. Wiegand, Stephen
at 9:00 AM  in Room 2       78-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen Wiegand  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Sep. 18          State vs. Gribko, Mark A.
at 9:00 AM  in Room 2       81-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Mark A. Gribko  (Steven J. Howard)

Friday,    Sep. 18          State vs. LaMoria, Shayna
at 9:00 AM  in Room 2       94-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Shayna LaMoria

Friday,    Sep. 18          State vs. Corsones, Vicky Lynn
at 9:00 AM  in Room 2       98-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Vicky Lynn Corsones

Friday,    Sep. 18          State vs. Schaner, Kyle J
at 9:00 AM  in Room 2       102-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Kyle J Schaner

Friday,    Sep. 18          State vs. Stelzer, Ivan J.
at 9:00 AM  in Room 2       104-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Ivan J. Stelzer

Friday,    Sep. 18          State vs. Gribko, Mark A.
at 9:00 AM  in Room 2       594-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Mark A. Gribko  (Steven J. Howard)

Friday,    Sep. 18          State vs. Pinkowski, Christopher
at 10:00 AM in Room 2       630-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Pinkowski  (Benjamin M. Black)

Friday,    Sep. 18          State vs. Duffy, Alexandra
at 10:00 AM in Room 2       690-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Alexandra Duffy  (Christopher Dall)

Friday,    Sep. 18          State vs. Pinkowski, Christopher
at 10:00 AM in Room 2       93-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Pinkowski  (Benjamin M. Black)

Friday,    Sep. 18          State vs. Combs, Heather
at 10:00 AM in Room 2       101-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather Combs

Friday,    Sep. 18          State vs. Hassan, Burham
at 10:00 AM in Room 2       103-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Burham Hassan

Friday,    Sep. 18          State vs. Duffy, Alexandra
at 10:00 AM in Room 2       97-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Alexandra Duffy  (Christopher Dall)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 21


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 21
at 08:30 AM in Room 2       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/1135-8-15 Rdcr

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       763-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       347-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       569-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       1491-10-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       1495-10-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       1595-11-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Thornton, Joseph M.
at 2:45 PM  in Room 2       1715-12-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joseph M. Thornton  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       361-3-12 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       37-1-13 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       1050-7-14 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Pilcher, Dylan R
at 3:00 PM  in Room 2       396-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Dylan R Pilcher  (Robb Spensley)

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius J.
at 3:00 PM  in Room 2       828-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Demetrius J. Earle

Monday,    Sep. 21          Restricted Case
at 3:00 PM  in Room 2       561-4-12 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       18-1-12 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Probation Officer, Marge Durgin

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       1190-7-13 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Turco, Nicholas J.
at 3:00 PM  in Room 2       858-6-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas J. Turco

Monday,    Sep. 21          State vs. Earle, Demetrius
at 3:00 PM  in Room 2       1063-7-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Demetrius J. Earle  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       118-2-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       213-2-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       455-4-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       533-4-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Thomas Lamar Enzor)

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       753-6-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Clayton, Amy S.
at 3:00 PM  in Room 2       794-6-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Amy S. Clayton  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 21          State vs. Shores, Nicole B.
at 3:00 PM  in Room 2       1065-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicole B. Shores  (Matthew G. Hart)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Shores, Nicole B.
at 3:00 PM  in Room 2       1066-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicole B. Shores  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Sep. 21          State vs. Ruane, Joshua
at 3:00 PM  in Room 2       1084-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Joshua Ruane  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Ruane, Joshua
at 3:00 PM  in Room 2       1085-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Joshua Ruane  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 21          State vs. Hendrickson, William
at 3:00 PM  in Room 2       1201-8-10 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, William Hendrickson  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 22


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cook, Shane
at 8:30 AM  in Room 2       309-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Shane Cook  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cook, Shane
at 8:30 AM  in Room 2       438-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Shane Cook  (Ember S. Tilton)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Russell, Kevin A.
at 8:45 AM  in Room 2       1346-9-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Samantha Snow)
                            Defendant, Kevin A. Russell  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          Confidential Case
at 8:45 AM  in Room 2       8-1-13 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant  (Robb Spensley)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. English, Timothy N.
at 9:00 AM  in Room 2       172-2-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Timothy N. English  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Marge Durgin
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Edwards, Tyler T.
at 9:30 AM  in Room 2       1379-9-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Tyler T. Edwards  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. McGuire, Laura Jean
at 9:45 AM  in Room 2       426-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Laura Jean McGuire  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Villarreal, Daniel L.
at 10:00 AM in Room 2       653-5-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel L. Villarreal  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       853-6-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Kevin Peck

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       1253-9-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Kevin Peck

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       1638-11-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Kevin Peck

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       288-3-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Kevin Peck

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       997-7-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       113-2-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       207-2-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Cross, James L.
at 10:30 AM in Room 2       307-3-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James L. Cross  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Ballard, Kashonna S.
at 10:45 AM in Room 2       449-3-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kashonna S. Ballard  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Vandenburgh, Jacob A.
at 11:00 AM in Room 2       290-2-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jacob A. Vandenburgh  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Bruce Longtin
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Merriam, Erin L.
at 11:30 AM in Room 2       342-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Erin L. Merriam  (Mary Kay Lanthier)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Buffum, Edward Kenneth
at 11:30 AM in Room 2       536-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Edward Kenneth Buffum  (Steven J. Howard)

Tuesday,   Sep. 22          State vs. Goucher, Whalen D.
at 2:00 PM  in Room 2       393-3-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Whalen D. Goucher  (Thomas Lamar Enzor)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 23


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 23          State vs. Gathright, James
at 9:00 AM  in Room 2       1698-11-11 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, James A. Gathright  (Thomas Lamar Enzor)
                            Counsel for victim, Lindsey Owen Esq.

Wednesday, Sep. 23          State vs. Nichols, Anthony Michael
at 9:00 AM  in Room 2       1375-9-12 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Anthony Michael Nichols  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Johnson, Joseph Michael
at 9:00 AM  in Room 2       1816-11-12 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joseph Michael Johnson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chandler, Christopher M.
at 9:00 AM  in Room 2       1549-9-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Christopher M. Chandler  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Fouhy, Mark
at 9:00 AM  in Room 2       1553-9-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mark Fouhy  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1632-10-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1823-10-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lafaso, Nicole
at 9:00 AM  in Room 2       1881-11-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Nicole Lafaso  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Wright, Javon E.
at 9:00 AM  in Room 2       2145-12-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Javon E. Wright  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Zielinski, Mark
at 9:00 AM  in Room 2       103-1-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Evan P. Meenan)
                            Defendant, Mark Zielinski  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              John Treadwell


Wednesday, Sep. 23          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       308-3-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Ryan, Jonathan S.
at 9:00 AM  in Room 2       409-3-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Jonathan S. Ryan  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       515-4-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       520-4-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       576-4-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Herforth, Bruce W.
at 9:00 AM  in Room 2       887-6-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bruce W. Herforth  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Furtado, Eric
at 9:00 AM  in Room 2       933-7-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Eric Furtado  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Judith Brileya
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       946-7-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Greene, Kelly
at 9:00 AM  in Room 2       1015-7-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Greene, Kelly
at 9:00 AM  in Room 2       1041-7-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Jordan, Paul A.
at 9:00 AM  in Room 2       1071-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Paul A. Jordan  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Humiston, Shawn
at 9:00 AM  in Room 2       1105-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Shawn Humiston  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Travis Denton

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lybeck, Dawson J.
at 9:00 AM  in Room 2       1154-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Dawson J. Lybeck  (Benjamin M. Black)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Fletcher, Bridgette B
at 9:00 AM  in Room 2       1155-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Bridgette B Fletcher  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Davis, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       1230-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jason M. Davis  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Stevens, Andrew
at 9:00 AM  in Room 2       1231-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Andrew Stevens  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Salgo, Alexander R.
at 9:00 AM  in Room 2       1247-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Alexander R. Salgo  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hard, Douglas P.
at 9:00 AM  in Room 2       1272-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Douglas P. Hard  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Yarosz, Jeremy D
at 9:00 AM  in Room 2       1298-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jeremy D Yarosz  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Gould, Carl G.
at 9:00 AM  in Room 2       1318-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Carl G. Gould  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Morrill, Brian Scott
at 9:00 AM  in Room 2       1347-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Brian Scott Morrill  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hill, Coy A.
at 9:00 AM  in Room 2       1357-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Coy A. Hill  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Bennett, Kara
at 9:00 AM  in Room 2       1373-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kara Bennett  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Jackson, Anthony A
at 9:00 AM  in Room 2       1445-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Anthony A Jackson  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Fortune, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       1475-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Heather Fortune  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chereshkoff, Steven P
at 9:00 AM  in Room 2       1476-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Steven P Chereshkoff  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Pagan, Tiffany N.
at 9:00 AM  in Room 2       1482-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Tiffany N. Pagan  (Elizabeth D. Mann)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Robinson, Chelsea I.
at 9:00 AM  in Room 2       1505-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Chelsea I. Robinson  (Steven J. Howard)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Greene, Kelly J.
at 9:00 AM  in Room 2       1508-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Brown, Roger L. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1556-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Roger L. Brown Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Sheldon, Nathen M.
at 9:00 AM  in Room 2       1573-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Nathen M. Sheldon  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Crandall, Bryan D. Sr.
at 9:00 AM  in Room 2       1589-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bryan D. Crandall Sr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Richards, Laura
at 9:00 AM  in Room 2       1598-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Norcross, Emily R.
at 9:00 AM  in Room 2       1604-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Emily R. Norcross  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Humiston, Bryan J.
at 9:00 AM  in Room 2       1622-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Bryan J. Humiston  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Rosa, Omar
at 9:00 AM  in Room 2       1626-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Omar Rosa  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. King, Frank L.
at 9:00 AM  in Room 2       1637-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank L. King  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Fortune, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       1658-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Heather Fortune

Wednesday, Sep. 23          State vs. Rantanen, Christopher D
at 9:00 AM  in Room 2       1667-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Christopher D Rantanen  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       1690-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Charbonneau, John Eugene Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1705-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, John Eugene Charbonneau Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. McClallen, David C.
at 9:00 AM  in Room 2       1764-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David C. McClallen  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Harder, Darwin Sr.
at 9:00 AM  in Room 2       1766-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Darwin Harder Sr.  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Rabtoy, Christopher Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1782-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Rabtoy Jr.  (Theodore F. Robare)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. McClallen, David C.
at 9:00 AM  in Room 2       1785-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David C. McClallen  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Castellano, William C.
at 9:00 AM  in Room 2       1808-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, William C. Castellano  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Marshall, Frank B.
at 9:00 AM  in Room 2       1836-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Frank B. Marshall  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Mostyn, James
at 9:00 AM  in Room 2       8-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Mostyn  (Robert W. Katims)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Mostyn, James
at 9:00 AM  in Room 2       9-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Mostyn  (Robert W. Katims)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Charbonneau, John Eugene Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       23-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, John Eugene Charbonneau Jr.  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Perez, wicardo
at 9:00 AM  in Room 2       24-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Ricardo Perez  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Seagren, Michael J. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       41-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Michael J. Seagren Jr.  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Leonard, Melissa Pearl
at 9:00 AM  in Room 2       42-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Melissa Pearl Leonard  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Rider, Troy Stephen
at 9:00 AM  in Room 2       45-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Troy Stephen Rider  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Roberts, Anthony
at 9:00 AM  in Room 2       64-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Anthony Roberts  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Smith, Theodore C
at 9:00 AM  in Room 2       67-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Theodore C. Smith Jr.  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chadburn, Jordan
at 9:00 AM  in Room 2       71-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jordan Chadburn  (Mark E. Furlan)
                            Guardian ad Litem, Sharon Chadburn
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Haskins, Shelbey L.
at 9:00 AM  in Room 2       82-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Shelbey L. Haskins  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hilder, Justin L.
at 9:00 AM  in Room 2       112-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Justin L. Hilder  (Steven J. Howard)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Reed, Jenny E.
at 9:00 AM  in Room 2       129-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jenny E. Reed  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Schaner, Courtney A.
at 9:00 AM  in Room 2       132-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Courtney A. Schaner  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Tardiff, Grace R.
at 9:00 AM  in Room 2       133-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Grace R. Tardiff  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hauke, Matthew B.
at 9:00 AM  in Room 2       157-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Matthew B. Hauke  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Bellamy, Russell A. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       159-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Russell A. Bellamy Jr.  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Tardiff, Daniel J.
at 9:00 AM  in Room 2       160-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel J. Tardiff  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Cross, Daniel G.
at 9:00 AM  in Room 2       168-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel G. Cross  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       177-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hope, Christopher J. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       178-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Christopher J. Hope Jr.  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Daly, Devin T.
at 9:00 AM  in Room 2       182-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Devin T. Daly  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Coleman, Darlene A.
at 9:00 AM  in Room 2       186-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Darlene A. Coleman  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Cyr, Jason M.
at 9:00 AM  in Room 2       190-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jason M. Cyr  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chadburn, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       216-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kevin Chadburn  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Heaslip, Jason
at 9:00 AM  in Room 2       218-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jason Heaslip  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       224-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chipp, Terrance
at 9:00 AM  in Room 2       252-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Terrance Chipp  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lertola, James Alex
at 9:00 AM  in Room 2       267-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, James Alex Lertola  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Pratt, Robert D.
at 9:00 AM  in Room 2       277-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Robert D. Pratt  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Bradish, Jeffrey A.
at 9:00 AM  in Room 2       280-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Jeffrey A. Bradish  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Duczeminski, William
at 9:00 AM  in Room 2       285-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, William Duczeminski  (Matthew G. Hart)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Parker, Jessica L.
at 9:00 AM  in Room 2       286-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jessica L. Parker  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Morse, Andrew L.
at 9:00 AM  in Room 2       295-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Andrew L. Morse  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Mackey, Robert
at 9:00 AM  in Room 2       310-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert J. Mackey  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Foster, Chad W
at 9:00 AM  in Room 2       321-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Chad W Foster  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       339-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Medlin, Gregory S.
at 9:00 AM  in Room 2       367-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gregory S. Medlin  (Matthew D. Anderson)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Long, Stephen P.
at 9:00 AM  in Room 2       375-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen P. Long  (Michael E. McClallen)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Morales, Louis
at 9:00 AM  in Room 2       378-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Louis Morales  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Thow, Richard J Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       383-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Richard J Thow Jr.  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Carey, David
at 9:00 AM  in Room 2       408-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Carey  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hale, Troy
at 9:00 AM  in Room 2       412-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Troy Hale  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Tuliper, Thomas Edward
at 9:00 AM  in Room 2       413-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Thomas Edward Tuliper  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Cave, Joshua S.
at 9:00 AM  in Room 2       422-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joshua S. Cave  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Davis, Heath Neal
at 9:00 AM  in Room 2       434-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Heath Neal Davis  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Gilbert, Sean M
at 9:00 AM  in Room 2       450-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Sean M Gilbert

Wednesday, Sep. 23          State vs. McRae, Brandon E
at 9:00 AM  in Room 2       456-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brandon E McRae  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Lena, Calvin J.
at 9:00 AM  in Room 2       458-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Calvin J. Lena  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Cross, Daniel G.
at 9:00 AM  in Room 2       474-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel G. Cross  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Derusha, Christopher L
at 9:00 AM  in Room 2       512-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher L Derusha  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 23          State vs. McKenzie, Mollie
at 9:00 AM  in Room 2       518-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Mollie McKenzie  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Diaz, Rosa
at 9:00 AM  in Room 2       520-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Rosa Diaz  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Hoffman, Jerry L.
at 9:00 AM  in Room 2       538-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jerry L. Hoffman  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Warner, Heidi
at 9:00 AM  in Room 2       544-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Heidi Warner  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Rabtoy, Christopher Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       546-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher Rabtoy Jr.  (Theodore F. Robare)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       560-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Wilson, Franklyn Lee
at 9:00 AM  in Room 2       566-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Franklyn Lee Wilson  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Torres, Jose M.
at 9:00 AM  in Room 2       573-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jose M. Torres  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Cushman, Brandi L.
at 9:00 AM  in Room 2       578-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brandi L. Cushman  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Furness, Scott
at 9:00 AM  in Room 2       591-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Scott Furness  (Matthew G. Hart)
                            Guardian ad Litem, Jennifer R Griffin
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Gribko, Mark A.
at 9:00 AM  in Room 2       594-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Mark A. Gribko  (Steven J. Howard)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Jones, Lindsey
at 9:00 AM  in Room 2       595-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Lindsey Jones  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Richards, Brandee
at 9:00 AM  in Room 2       610-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Brandee Richards  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Humiston, Shawn
at 9:00 AM  in Room 2       612-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Shawn Humiston  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Sullivan, William J. III
at 9:00 AM  in Room 2       614-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, William J. Sullivan III  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Diaz, Rosa
at 9:00 AM  in Room 2       622-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Rosa Diaz  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       631-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Alexander, Jody Majka
at 9:00 AM  in Room 2       638-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jody Majka Alexander  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Blanchette, Pamela J.
at 9:00 AM  in Room 2       640-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Pamela J. Blanchette  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Webster, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       663-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas Webster  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Whittemore, Charles E.
at 9:00 AM  in Room 2       684-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Charles E. Whittemore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Robare, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       701-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas Robare  (Steven Zwicky)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Chipp, Terrance
at 9:00 AM  in Room 2       714-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Terrance Chipp  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Gero, Scott
at 9:00 AM  in Room 2       715-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Scott Gero  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Combs, Heather
at 9:00 AM  in Room 2       717-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather Combs  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Tallman, Craig T.
at 9:00 AM  in Room 2       725-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Craig T. Tallman  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Long, Stephen P.
at 9:00 AM  in Room 2       733-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen P. Long  (Michael E. McClallen)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Johnson, Arica
at 9:00 AM  in Room 2       773-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Arica Johnson  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Young, Nicholas W.
at 9:00 AM  in Room 2       818-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Turco, Steven P.
at 9:00 AM  in Room 2       821-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Steven P. Turco  (Steven J. Howard)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Spencer, Robert R.
at 9:00 AM  in Room 2       830-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert R. Spencer  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 23          State vs. Young, Nicholas W.
at 9:00 AM  in Room 2       949-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)

Wednesday, Sep. 23          State vs. Richards, Laura
at 9:00 AM  in Room 2       417-4-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant  (Ember S. Tilton)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 24


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 24          State vs. Guetti, Hazel L.
at 8:30 AM  in Room 2       821-5-13 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Hazel L. Guetti  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Jennifer Kent
                            Victim's Advocate

Thursday,  Sep. 24          State vs. Loso, Patrick
at 9:00 AM  in Room 2       873-6-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Patrick Loso  (Stephen L. Klein)
                            Probation Officer, Dane Cooley

Thursday,  Sep. 24          State vs. Keith, Codi D.
at 10:00 AM in Room 2       1502-10-11 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Codi D. Keith

Thursday,  Sep. 24          State vs. Stearns, Damian M.
at 10:15 AM in Room 2       1694-10-12 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Damian M. Stearns
                            Guardian ad Litem, Stephanie Laroque

Thursday,  Sep. 24          State vs. Tallman, Marissa
at 10:30 AM in Room 2       755-5-12 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Marissa Tallman

Thursday,  Sep. 24          State vs. Hutt, Teresa A.
at 11:00 AM in Room 2       27-2-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Samantha Snow)
                            Defendant, Teresa A. Hutt  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 24          State vs. Hutt, Teresa A.
at 11:00 AM in Room 2       263-3-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Teresa A. Hutt  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Sep. 24          State vs. Clark, Morey
at 2:00 PM  in Room 2       836-6-10 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Robert C Menzel)
                            Defendant, Morey Clark  (Mark E. Furlan)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Thursday,  Sep. 24          State vs. Kendall, Charles P.
at 2:15 PM  in Room 2       228-2-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Charles P. Kendall  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Amy Lear
                            Probation Officer, Probation & Parole

Thursday,  Sep. 24          State vs. Jokinen, Michael J.
at 2:30 PM  in Room 2       604-5-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Michael J. Jokinen  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              Mary Kay Lanthier

                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 28


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 28          Restricted Case
at 3:00 PM  in Room 2       1115-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 28          State vs. Robinson, Melissa A.
at 3:00 PM  in Room 2       1091-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Melissa A. Robinson

Monday,    Sep. 28          State vs. Waite, Richard J.
at 3:00 PM  in Room 2       1102-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Richard J. Waite  (Robb Spensley)

Monday,    Sep. 28          State vs. Phillips, Brenda L.
at 3:00 PM  in Room 2       1118-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Brenda L. Phillips  (Thomas Lamar Enzor)

Monday,    Sep. 28          State vs. Buskey, David W.
at 3:00 PM  in Room 2       1126-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant  (Kevin M. Volz)

Monday,    Sep. 28          State vs. Trombley, Russell Andrew
at 3:00 PM  in Room 2       1123-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Russell Andrew Trombley  (Amanda Mowle)

Monday,    Sep. 28          State vs. Salgo, Alexander R.
at 3:00 PM  in Room 2       1127-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Alexander R. Salgo  (Albert Schaal Fox)

Monday,    Sep. 28          State vs. Forrest, Naomi Trish
at 3:00 PM  in Room 2       1119-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Naomi Trish Forrest  (Albert Schaal Fox)

Monday,    Sep. 28          State vs. Salgo, Lynda
at 3:00 PM  in Room 2       1128-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Lynda Salgo

Monday,    Sep. 28          State vs. Williams, Tiffany M.
at 3:00 PM  in Room 2       1129-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Tiffany M. Williams

Monday,    Sep. 28          State vs. Venter, Rachelle E.
at 3:00 PM  in Room 2       1130-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 28          State vs. Pombar, Joshua, A
at 3:00 PM  in Room 2       1131-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Joshua, A Pombar  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Monday,    Sep. 28          State vs. Young, Nicholas W.
at 3:00 PM  in Room 2       1148-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nicholas W. Young  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 29


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 29          State vs. Hansen, Nathan I.
at 9:00 AM  in Room 2       994-7-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Nathan I. Hansen  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Brandon Bushey

Tuesday,   Sep. 29          State vs. Silva, Jason P.
at 9:30 AM  in Room 2       968-7-14 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jason P. Silva  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 29          State vs. Russell, Matthew S.
at 2:00 PM  in Room 2       456-4-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Matthew S. Russell  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Bruce Longtin

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 30


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 30          State vs. Perry, Ryan
at 9:00 AM  in Room 2       1763-12-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Ryan Perry  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 30          State vs. Salgo, Alexander R.
at 2:00 PM  in Room 2       899-6-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Alexander R. Salgo  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Sep. 30          State vs. Berenyi, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2       1478-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 30          State vs. Berenyi, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2       625-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)

Wednesday, Sep. 30          State vs. Berenyi, Heather L.
at 3:30 PM  in Room 2       470-3-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Change of Plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Berenyi  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 5


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct.  5          Restricted Case
at 3:00 PM  in Room 2       1135-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant  (Karl C. Anderson)
                            Victim's Advocate

Monday,    Oct.  5          State vs. Hesse, II, David P.
at 3:00 PM  in Room 2       257-2-09 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David P. Hesse, II  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Oct.  5          State vs. Trinci, Jamie L.
at 3:00 PM  in Room 2       499-4-14 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Jamie L. Trinci  (Ember S. Tilton)

Monday,    Oct.  5          State vs. Stevens, Nathan M.
at 3:00 PM  in Room 2       1073-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Nathan M. Stevens  (Thomas Lamar Enzor)

Monday,    Oct.  5          State vs. McClure, Laura Jean
at 3:00 PM  in Room 2       1097-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Laura Jean McClure  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Monday,    Oct.  5          State vs. Sumner, Valerie
at 3:00 PM  in Room 2       1122-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Valerie Sumner  (Mary Kay Lanthier)

Monday,    Oct.  5          State vs. Derby, Heath Bentley
at 3:00 PM  in Room 2       1154-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Heath Bentley Derby

Monday,    Oct.  5          State vs. Trudeau, Melissa S.
at 3:00 PM  in Room 2       1160-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Melissa S. Trudeau  (Amanda Mowle)

Monday,    Oct.  5          State vs. Wood, Jason M.
at 3:00 PM  in Room 2       1156-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Jason M. Wood  (Matthew G. Hart)

Monday,    Oct.  5          State vs. Stevens, Nathan M.
at 3:00 PM  in Room 2       1176-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nathan M. Stevens  (Thomas Lamar Enzor)

Monday,    Oct.  5          State vs. Smith-Walsh, Brittany
at 3:00 PM  in Room 2       1177-8-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Brittany Smith-Walsh  (Albert Schaal Fox)

Monday,    Oct.  5          State vs. Buskey, David W.
at 3:00 PM  in Room 2       1180-9-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David W. Buskey  (Kevin M. Volz)
                            Victim's Advocate

Monday,    Oct.  5          State vs. Schroeder, Robert G.
at 3:00 PM  in Room 2       182-2-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Robert G. Schroeder  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Debbie Blackwood
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 7


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  7          State vs. Ruest, Marc Richard
at 9:00 AM  in Room 2       1174-8-10 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Charles A. Romeo)
                            Defendant, Marc Richard Ruest

Wednesday, Oct.  7          State vs. Burnham, Keeghan M.
at 9:00 AM  in Room 2       1464-10-14 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Keeghan M. Burnham  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Swan, John F.
at 9:00 AM  in Room 2       188-2-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, John F. Swan  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Gilbert, Jon
at 9:00 AM  in Room 2       245-2-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jon Gilbert  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Williams, Tiffany
at 9:00 AM  in Room 2       327-3-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Tiffany Williams  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Marcell, Nathan P
at 9:00 AM  in Room 2       429-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Nathan P, Marcell

Wednesday, Oct.  7          State vs. Frederick, Timothy
at 9:00 AM  in Room 2       528-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Timothy Frederick  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Vadnais, Nicole L.
at 9:00 AM  in Room 2       568-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Nicole L. Vadnais  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Wood, Tiffany M.
at 9:00 AM  in Room 2       613-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Tiffany M. Wood  ()
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Page, Robyn Reynolds
at 9:00 AM  in Room 2       648-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Robyn Reynolds Page

Wednesday, Oct.  7          State vs. Abar, Ryan N
at 9:00 AM  in Room 2       691-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Ryan N Abar

Wednesday, Oct.  7          State vs. Burney, Christopher M
at 9:00 AM  in Room 2       741-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher  M Burney
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lester, Joshua P.
at 9:00 AM  in Room 2       756-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Joshua P. Lester  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Phillips, Richard M.
at 9:00 AM  in Room 2       757-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Richard M. Phillips

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       771-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Wood, Tiffany M.
at 9:00 AM  in Room 2       774-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Tiffany M. Wood  ()
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       777-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva

Wednesday, Oct.  7          State vs. Peer, Samson Lyle
at 9:00 AM  in Room 2       811-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Samson Lyle Peer

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       820-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Keith, Kylee
at 9:00 AM  in Room 2       837-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kylee Keith  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       852-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Jensen, Dereck A.
at 9:00 AM  in Room 2       860-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Dereck A. Jensen  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. McGinley, Jared W.
at 9:00 AM  in Room 2       872-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jared W. McGinley  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Greene, Kelly J.
at 9:00 AM  in Room 2       874-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kelly J. Greene  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Waters, Cerribah Cylee
at 9:00 AM  in Room 2       899-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Cerribah Cylee Waters

Wednesday, Oct.  7          State vs. Barnes, Rachel Marie
at 9:00 AM  in Room 2       919-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Rachel Marie Barnes  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Cornell, James A.
at 9:00 AM  in Room 2       963-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, James A. Cornell  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Cole, Gene C.
at 9:00 AM  in Room 2       979-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gene C. Cole  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lester, Joshua P.
at 9:00 AM  in Room 2       980-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Joshua P. Lester  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Phillips, Richard M.
at 9:00 AM  in Room 2       982-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Richard M. Phillips  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Waters, Cerribah Cylee
at 9:00 AM  in Room 2       990-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Cerribah Cylee Waters  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Webb, Andrew David
at 9:00 AM  in Room 2       997-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Andrew David Webb  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Schwartz, Wayne
at 9:00 AM  in Room 2       993-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Wayne Schwartz  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Nadeau, Diane
at 9:00 AM  in Room 2       998-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Diane Nadeau  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Fletcher, Dillon
at 9:00 AM  in Room 2       999-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Dillon Fletcher

Wednesday, Oct.  7          State vs. Graham, Paul Sr.
at 9:00 AM  in Room 2       994-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Paul Graham Sr.  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Hill, Chelsea L.
at 9:00 AM  in Room 2       1001-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State
                            Defendant, Chelsea L. Hill  (Paul S. Volk)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Rutherford, James Edward
at 9:00 AM  in Room 2       1002-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Edward Rutherford  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Muzzy, John P.
at 9:00 AM  in Room 2       1004-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, John P. Muzzy  (Eric S. Louttit)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1006-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Billewicz, Johnathan J.
at 9:00 AM  in Room 2       1009-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Johnathan J. Billewicz  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1012-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Reed, Jesse A.
at 9:00 AM  in Room 2       1013-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jesse A. Reed  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Olszewski, Joseph
at 9:00 AM  in Room 2       1025-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Joseph Olszewski  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Galenkamp, James
at 9:00 AM  in Room 2       1026-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Galenkamp  (Jennifer Wagner)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Felion, Donald
at 9:00 AM  in Room 2       1027-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Donald Felion  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Corsones, Vicky Lynn
at 9:00 AM  in Room 2       1015-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Vicky Lynn Corsones  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lape, Albert Lee Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1017-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Albert Lee Lape Jr.  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Pratt, Robert D.
at 9:00 AM  in Room 2       1018-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Robert D. Pratt

Wednesday, Oct.  7          State vs. Battles, Michael W.
at 9:00 AM  in Room 2       1020-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael W. Battles  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lennox, Lorrie
at 9:00 AM  in Room 2       1021-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Lorrie Lennox  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Burlett, Samantha G.
at 9:00 AM  in Room 2       1022-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Samantha G. Burlett  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Wilcox, Timothy
at 9:00 AM  in Room 2       1023-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Timothy Wilcox  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Munger, Jason R.
at 9:00 AM  in Room 2       1024-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jason R. Munger  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Skidmore, Alicia
at 9:00 AM  in Room 2       1029-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Alicia Skidmore  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Foster, Chad W
at 9:00 AM  in Room 2       1030-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Chad W Foster
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Dillon, Richard
at 9:00 AM  in Room 2       1033-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Richard Dillon  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Simmes, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       1034-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Nicholas Simmes  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Brooks, Brendan L.
at 9:00 AM  in Room 2       1035-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Brendan L. Brooks  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Mahoney, Crystal
at 9:00 AM  in Room 2       1036-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Crystal Mahoney  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Timothy
at 9:00 AM  in Room 2       1040-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Timothy Silva  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Fowler, Patrick T Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1041-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Patrick T Fowler Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Rizzico, Samuel
at 9:00 AM  in Room 2       1044-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Samuel Rizzico  (Karl C. Anderson)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lloyd, Zachary
at 9:00 AM  in Room 2       1045-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Zachary Lloyd  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Czarnecki, Dylan
at 9:00 AM  in Room 2       1048-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Dylan Czarnecki  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Fontaine, Lesley
at 9:00 AM  in Room 2       1049-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Lesley Fontaine
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lake, Jordan M.
at 9:00 AM  in Room 2       1051-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jordan M. Lake  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Davenport, Peter D.
at 9:00 AM  in Room 2       1052-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Peter D. Davenport  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Crosby, Kayla Dawn
at 9:00 AM  in Room 2       1055-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Kayla Dawn Crosby  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Shappy, David Andrew
at 9:00 AM  in Room 2       1056-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, David Andrew Shappy  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Moulton, Doris H.
at 9:00 AM  in Room 2       1057-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Doris H. Moulton  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1059-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lurvey, Ellen I
at 9:00 AM  in Room 2       1060-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ellen I Lurvey  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Munger, Cory J.
at 9:00 AM  in Room 2       1061-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Cory J. Munger  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Williams, Tiffany
at 9:00 AM  in Room 2       1063-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Tiffany Williams  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Demgard, Theresa
at 9:00 AM  in Room 2       1067-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Theresa Demgard  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Francis, Joshua J
at 9:00 AM  in Room 2       1068-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Joshua J Francis  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1069-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Moulton, Doris H.
at 9:00 AM  in Room 2       1070-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Doris H. Moulton  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Dunn, Dennis
at 9:00 AM  in Room 2       1072-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Dennis Dunn  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Bates, Richard E.
at 9:00 AM  in Room 2       1075-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Richard E. Bates  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Gaboriau, Jean R.
at 9:00 AM  in Room 2       1080-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Jean R. Gaboriau  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Wade, Loretta May
at 9:00 AM  in Room 2       1081-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Loretta May Wade  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Pierro, Christopher
at 9:00 AM  in Room 2       1086-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Christopher Pierro  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Shores, Nicole B.
at 9:00 AM  in Room 2       1087-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicole B. Shores  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lewis, Henry
at 9:00 AM  in Room 2       1076-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Henry Lewis  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Smith-Wallett, Chelsea
at 9:00 AM  in Room 2       1077-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Chelsea Smith-Wallett  (Michael E. McClallen)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Corsones, Vicky Lynn
at 9:00 AM  in Room 2       1089-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Vicky Lynn Corsones  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Stone, Faith D.
at 9:00 AM  in Room 2       1093-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Faith D. Stone  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Webster, John Jay
at 9:00 AM  in Room 2       1096-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, John Jay Webster  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1103-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Foster, Matthew
at 9:00 AM  in Room 2       1104-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Matthew Foster  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Brown, Roger L. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1100-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Roger L. Brown Jr.

Wednesday, Oct.  7          State vs. Potter, Christopher P.
at 9:00 AM  in Room 2       1105-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Christopher P. Potter

Wednesday, Oct.  7          State vs. Webb, Andrew David
at 9:00 AM  in Room 2       1109-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Andrew David Webb  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Blair, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 2       1110-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicholas Blair

Wednesday, Oct.  7          State vs. Phelps, Cierra
at 9:00 AM  in Room 2       1111-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Cierra Phelps
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Neathawk, April
at 9:00 AM  in Room 2       1114-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, April Neathawk  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. King, Joy
at 9:00 AM  in Room 2       1116-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Joy King  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Murphy, Rae Fredrick Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1117-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Rae Fredrick Murphy Jr.  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Vandriel, Peter
at 9:00 AM  in Room 2       1125-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Peter Vandriel  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Wissell, David
at 9:00 AM  in Room 2       1124-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David Wissell

Wednesday, Oct.  7          State vs. Silva, Holly Virginia
at 9:00 AM  in Room 2       1120-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Holly Virginia Silva  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Williams, Tiffany
at 9:00 AM  in Room 2       1136-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Tiffany Williams  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Newton, Wayne P.
at 9:00 AM  in Room 2       1137-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Wayne P. Newton

Wednesday, Oct.  7          State vs. Zidovsky, Laurence
at 9:00 AM  in Room 2       1140-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Laurence Zidovsky
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Fowler, Michael E.
at 9:00 AM  in Room 2       1141-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael E. Fowler

Wednesday, Oct.  7          State vs. Gray, Jean
at 9:00 AM  in Room 2       1143-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Jean Gray  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Brown, Robert E.
at 9:00 AM  in Room 2       254862/Other Ticket
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Robert E. Brown  (Peter F. Langrock)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Toomey, Brian E. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1150-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Brian E. Toomey Jr.  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Marsan, Russell
at 9:00 AM  in Room 2       1152-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Russell Marsan  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Winans, Caley P.
at 9:00 AM  in Room 2       1155-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Caley P. Winans  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. VanGuilder, Nicole
at 9:00 AM  in Room 2       1157-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Nicole VanGuilder  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Landon, Christine S.
at 9:00 AM  in Room 2       1158-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Christine S. Landon  (S. Scott Smith)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Murphy, Raymond
at 9:00 AM  in Room 2       1159-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Raymond Murphy  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Bishop, Travis
at 9:00 AM  in Room 2       1162-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Travis Bishop  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Herrera, David J.
at 9:00 AM  in Room 2       1163-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David J. Herrera  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Buck, Donald B. III
at 9:00 AM  in Room 2       1165-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Donald B. Buck III  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Cooper, Eric T.
at 9:00 AM  in Room 2       1166-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Eric T. Cooper  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Dudley, Wilbert
at 9:00 AM  in Room 2       1167-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Wilbert Dudley  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Larock, Kaitlyn
at 9:00 AM  in Room 2       1168-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Kaitlyn Larock  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Spahr, Anna M.
at 9:00 AM  in Room 2       1169-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Anna M. Spahr  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          State vs. Villarreal, Daniel L.
at 9:00 AM  in Room 2       1170-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Daniel L. Villarreal  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          State vs. Webster, John Jay
at 9:00 AM  in Room 2       1171-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, John Jay Webster  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct.  7          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 2       602-5-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct.  7          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 2       840-6-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant  (Amanda Mowle)

Wednesday, Oct.  7          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1074-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant

Wednesday, Oct.  7          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1101-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant

Wednesday, Oct.  7          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1106-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Oct.  7          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1108-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant

Wednesday, Oct.  7          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1151-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant

Wednesday, Oct.  7          State vs. Keith, Kylee
at 9:00 AM  in Room 2       1893-11-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kylee Keith  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Richard Eckrote

Wednesday, Oct.  7          State vs. Lewis, Henry
at 1:45 PM  in Room 2       11-7-15 Rdcm/Civil Miscellaneous
                            Other
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Henry Lewis  (Steven Zwicky)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 8


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  8          State vs. Finefrock, DJ J.
at 9:00 AM  in Room 2       1833-12-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, DJ J. Finefrock  (Robb Spensley)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 9


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  9          State vs. Jacien, Charles
at 9:00 AM  in Room 2       939-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Charles Jacien  (Theodore A. Parisi)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 12


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 12          Restricted Case
at 3:00 PM  in Room 2       1138-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 13


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 13          State vs. Winslow, Lawrence
at 8:30 AM  in Room 2       460-4-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Lawrence Winslow  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Townes, Marie A.
at 9:00 AM  in Room 2       490-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Marie A. Townes  (Ember S. Tilton)

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Patterson, Kirby L.
at 9:00 AM  in Room 2       491-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Kirby L. Patterson  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Webster, Suzanne L.
at 10:30 AM in Room 2       1068-7-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Suzanne L. Webster  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Lear, Jeffrey
at 10:45 AM in Room 2       1034-7-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Jeffrey Lear  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Stone, Heather A.
at 11:00 AM in Room 2       562-4-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Marc D. Brierre)
                            Defendant, Heather A. Stone  (Eric S. Louttit)
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Sharrow, Christopher A.
at 11:15 AM in Room 2       1123-7-13 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Christopher A. Sharrow  (Kelly Green)
                            Co-Counsel
                              Rosemary M. Kennedy

                            Doctor, Margaret Bolton M.D.
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Steenburgh, Joshua W.
at 2:00 PM  in Room 2       409-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Joshua W. Steenburgh  (Stefan Ricci)
                            Co-Counsel
                              Jennifer Meagher


Tuesday,   Oct. 13          State vs. St. Peter, Emily K.
at 3:30 PM  in Room 2       209-2-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Emily K. St. Peter  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Oct. 13          State vs. Jeffrey, Mark R.
at 3:30 PM  in Room 2       1377-9-83 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Mark R. Jeffrey

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 14


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 14          State vs. Debellis, Michael P.
at 9:00 AM  in Room 2       1994-12-13 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Sarah Katz)
                            Defendant, Michael P. Debellis  (Mark E. Furlan)
                            Co-Counsel
                              Ultan Doyle

                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Pelletier, Jessica L.
at 9:00 AM  in Room 2       712-5-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jessica L. Pelletier  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Hill, Chelsea L.
at 9:00 AM  in Room 2       897-6-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Chelsea L. Hill  (Paul S. Volk)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Hill, Chelsea L.
at 9:00 AM  in Room 2       1065-7-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Chelsea L. Hill  (Paul S. Volk)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Anctil, Jessica Tanya
at 9:00 AM  in Room 2       1099-8-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jessica Tanya Anctil  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Cockey, Christopher N
at 9:00 AM  in Room 2       1376-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher N Cockey  (Theodore F. Robare)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Taylor, Cora Lee
at 9:00 AM  in Room 2       1578-10-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Cora Lee Taylor  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. McDonough, Joshua
at 9:00 AM  in Room 2       1653-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joshua McDonough  (Stephanie B. Foley)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Hayden, Erik K. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1733-12-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Erik K. Hayden Jr.  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 14          State vs. House, Craig Charles
at 9:00 AM  in Room 2       35-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Craig Charles House  (Jordana M. Levine)

Wednesday, Oct. 14          State vs. St. Peter, Emily K.
at 9:00 AM  in Room 2       209-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Emily K. St. Peter  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Barrows, Stephen L.
at 9:00 AM  in Room 2       250-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen L. Barrows  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Reed, Michael D
at 9:00 AM  in Room 2       313-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael D Reed  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Hardina, Anna M.
at 9:00 AM  in Room 2       377-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Anna M. Hardina  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Klick, Derek J.
at 9:00 AM  in Room 2       531-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Derek J. Klick  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Odhiambo-Aguda, Amy
at 9:00 AM  in Room 2       585-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Amy Odhiambo-Aguda  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Dobbins, William R.
at 9:00 AM  in Room 2       696-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, William R. Dobbins  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Marquis, David
at 9:00 AM  in Room 2       728-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Marquis  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Walsh, Andrew P.
at 9:00 AM  in Room 2       736-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Andrew P. Walsh  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Nadeau, Diane
at 9:00 AM  in Room 2       894-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Diane Nadeau  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. LeClair, Randy A.
at 9:00 AM  in Room 2       913-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Randy A. LeClair  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 14          State vs. Wilson, Franklyn Lee
at 9:00 AM  in Room 2       988-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Franklyn Lee Wilson  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Oct. 14          State vs. Arthur, John T.
at 9:00 AM  in Room 2       225-2-15 Rdcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, John T. Arthur  (Melissa Kate Thomas)
                            Co-Counsel
                              Shawn K. Jarecki

                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 15


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 15          State vs. Lewis, Lyndon James
at 9:00 AM  in Room 2       1320-9-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Lyndon James Lewis  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Oct. 15          State vs. West, Robert M.
at 9:00 AM  in Room 2       80-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Robert M. West  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 15          State vs. Harper, Alfred
at 9:00 AM  in Room 2       276-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Alfred Harper  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 15          State vs. White, Stephen Jay
at 9:00 AM  in Room 2       335-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Stephen Jay White  (Robb Spensley)

Thursday,  Oct. 15          State vs. Adams, Barbara C.
at 9:00 AM  in Room 2       346-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Barbara C. Adams  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Oct. 15          State vs. Grover, Martin P
at 9:00 AM  in Room 2       376-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Martin P Grover  (Theodore C. Kramer)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 15          State vs. Fuller, David Arron
at 9:00 AM  in Room 2       415-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Arron Fuller  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Oct. 15          State vs. White, Stephen Jay
at 9:00 AM  in Room 2       445-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen Jay White  (Robb Spensley)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 16


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 16          State vs. Hyslop-Antunes, Weslee B.
at 9:00 AM  in Room 2       517-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Weslee B. Hyslop-Antunes

Friday,    Oct. 16          State vs. Gurney, Derek
at 9:00 AM  in Room 2       677-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Derek Gurney  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Oct. 16          State vs. Meyer, Francis L.
at 9:00 AM  in Room 2       782-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Francis L. Meyer  (Stephen L. Klein)

Friday,    Oct. 16          State vs. Himes, Gina L.
at 9:00 AM  in Room 2       784-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gina L. Himes  (Daniel M. McManus)

Friday,    Oct. 16          State vs. Bixby, Scott
at 9:00 AM  in Room 2       57-4-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Scott Bixby  (Robert P. McClallen)

Friday,    Oct. 16          State vs. Hyslop-Antunes, Weslee B.
at 9:00 AM  in Room 2       75-4-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Weslee B. Hyslop-Antunes

Friday,    Oct. 16          State vs. Meyer, Francis L.
at 9:00 AM  in Room 2       105-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Francis L. Meyer  (Stephen L. Klein)

Friday,    Oct. 16          State vs. Himes, Gina L.
at 9:00 AM  in Room 2       109-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Gina L. Himes  (Daniel M. McManus)

Friday,    Oct. 16          State vs. Gurney, Derek
at 9:00 AM  in Room 2       110-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Derek Gurney  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Oct. 16          State vs. Kayhart, Julia
at 10:00 AM in Room 2       616-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Julia Ruth Kayhart  (Eric S. Louttit)

Friday,    Oct. 16          State vs. Mackey, Robert J.
at 10:00 AM in Room 2       42-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert J. Mackey

Friday,    Oct. 16          State vs. Buggiani, Andrew F
at 10:00 AM in Room 2       65-4-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Andrew F Buggiani  (Mark E. Furlan)

Friday,    Oct. 16          State vs. Kayhart, Julia Ruth
at 10:00 AM in Room 2       89-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Julia Ruth Kayhart  (Eric S. Louttit)

Friday,    Oct. 16          State vs. Morholt, Stephen J.
at 10:00 AM in Room 2       111-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Stephen J. Morholt  (Matthew S. Branchaud)

Friday,    Oct. 16          State vs. Link, Nolan
at 10:00 AM in Room 2       940-7-15 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Nolan Link  (Eugene F. Rakow)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 19


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 19          State vs. Lizotte, Stuart Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       1304-8-13 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Evan P. Meenan)
                            Defendant, Stuart Lizotte Jr.  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              Mary Kay Lanthier

                              John Treadwell

                            Guardian ad Litem for Victim, Marsha Barrett

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 20


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 20          State vs. Lizotte, Stuart Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1304-8-13 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Evan P. Meenan)
                            Defendant, Stuart Lizotte Jr.  (Amanda Mowle)
                            Co-Counsel
                              Mary Kay Lanthier

                              John Treadwell

                            Guardian ad Litem for Victim, Marsha Barrett

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 21


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct. 21          State vs. Debellis, Michael P.
at 9:00 AM  in Room 2       1994-12-13 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Sarah Katz)
                            Defendant, Michael P. Debellis  (Mark E. Furlan)
                            Co-Counsel
                              Ultan Doyle

                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Pelletier, Jessica L.
at 9:00 AM  in Room 2       712-5-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jessica L. Pelletier  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Hill, Chelsea L.
at 9:00 AM  in Room 2       897-6-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Chelsea L. Hill  (Paul S. Volk)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Hill, Chelsea L.
at 9:00 AM  in Room 2       1065-7-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Chelsea L. Hill  (Paul S. Volk)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Anctil, Jessica Tanya
at 9:00 AM  in Room 2       1099-8-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jessica Tanya Anctil  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Lewis, Lyndon James
at 9:00 AM  in Room 2       1320-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Lyndon James Lewis  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Cockey, Christopher N
at 9:00 AM  in Room 2       1376-9-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher N Cockey  (Theodore F. Robare)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Taylor, Cora Lee
at 9:00 AM  in Room 2       1578-10-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Cora Lee Taylor  (Mary Kay Lanthier)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. McDonough, Joshua
at 9:00 AM  in Room 2       1653-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Joshua McDonough  (Stephanie B. Foley)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Hayden, Erik K. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       1733-12-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Erik K. Hayden Jr.  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 21          State vs. House, Craig Charles
at 9:00 AM  in Room 2       35-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Craig Charles House  (Jordana M. Levine)

Wednesday, Oct. 21          State vs. West, Robert M.
at 9:00 AM  in Room 2       80-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Robert M. West  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. St. Peter, Emily K.
at 9:00 AM  in Room 2       209-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Emily K. St. Peter  (Mark E. Furlan)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Barrows, Stephen L.
at 9:00 AM  in Room 2       250-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen L. Barrows  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Harper, Alfred
at 9:00 AM  in Room 2       276-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Alfred Harper  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Reed, Michael D
at 9:00 AM  in Room 2       313-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael D Reed  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 21          State vs. White, Stephen Jay
at 9:00 AM  in Room 2       335-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Stephen Jay White  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Adams, Barbara C.
at 9:00 AM  in Room 2       346-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Barbara C. Adams  (Mary Kay Lanthier)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Grover, Martin P
at 9:00 AM  in Room 2       376-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Martin P Grover  (Theodore C. Kramer)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Hardina, Anna M.
at 9:00 AM  in Room 2       377-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Anna M. Hardina  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Fuller, David Arron
at 9:00 AM  in Room 2       415-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Arron Fuller  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Oct. 21          State vs. White, Stephen Jay
at 9:00 AM  in Room 2       445-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen Jay White  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Klick, Derek J.
at 9:00 AM  in Room 2       531-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Derek J. Klick  (Robb Spensley)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Odhiambo-Aguda, Amy
at 9:00 AM  in Room 2       585-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Amy Odhiambo-Aguda  (Jessica L. Burke)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Ramsey, Charles Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       635-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Charles Ramsey Jr.  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Dobbins, William R.
at 9:00 AM  in Room 2       696-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, William R. Dobbins  (Steven Zwicky)

Wednesday, Oct. 21          State vs. Marquis, David
at 9:00 AM  in Room 2       728-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, David Marquis  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Walsh, Andrew P.
at 9:00 AM  in Room 2       736-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Andrew P. Walsh  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Nadeau, Diane
at 9:00 AM  in Room 2       894-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Diane Nadeau  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. LeClair, Randy A.
at 9:00 AM  in Room 2       913-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Randy A. LeClair  (Albert Schaal Fox)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Oct. 21          State vs. Wilson, Franklyn Lee
at 9:00 AM  in Room 2       988-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Franklyn Lee Wilson  (Albert Schaal Fox)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 22


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 22          State vs. Howland, Kirk Clinton
at 8:30 AM  in Room 2       463-4-05 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Kirk Clinton Howland  (Robb Spensley)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Thursday,  Oct. 22          State vs. Charron, Andrew W
at 9:00 AM  in Room 2       649-5-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Andrew W Charron  (Mark E. Furlan)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Stilwell, Ashley E.
at 10:00 AM in Room 2       1757-12-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ashley Stilwell E.  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Stilwell, Ashley E.
at 10:00 AM in Room 2       111-12-14 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ashley Stilwell E.  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Galiano, Todd
at 11:30 AM in Room 2       1916-11-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Todd Galiano  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Marge Durgin

Thursday,  Oct. 22          State vs. Allen, Trevor R.
at 11:45 AM in Room 2       1491-9-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Jane O'Neill)
                            Defendant, Trevor R. Allen
                            Probation Officer, Edwin Van Dijk
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 22          State vs. Cathcart, Nastacia
at 2:00 PM  in Room 2       938-7-14 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Nastacia Cathcart  (Robb Spensley)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Canavan, Christopher
at 2:30 PM  in Room 2       1030-7-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher E. Canavan  (Robb Spensley)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Canavan, Christopher E.
at 2:30 PM  in Room 2       1787-12-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher E. Canavan  (Robb Spensley)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Canavan, Christopher E.
at 2:30 PM  in Room 2       223-2-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher E. Canavan  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Oct. 22          State vs. Sargent, Melanie A.
at 3:00 PM  in Room 2       249-2-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Melanie A. Sargent  (Robb Spensley)

Thursday,  Oct. 22          State vs. Bartshe, Shane
at 3:15 PM  in Room 2       879-6-14 Rdcr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Shane Bartshe  (Robb Spensley)
                            Guardian ad Litem
                            Interpreter, Trudy Gilbert

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 23


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 23          State vs. Rice, Heather L.
at 9:00 AM  in Room 2       877-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Rice  (Matthew G. Hart)

Friday,    Oct. 23          State vs. Steenburgh, Joshua W.
at 9:00 AM  in Room 2       49-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Joshua W. Steenburgh  (Stefan Ricci)

Friday,    Oct. 23          State vs. Rice, Heather L.
at 9:00 AM  in Room 2       112-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Heather L. Rice  (Matthew G. Hart)

Friday,    Oct. 23          State vs. VanGuilder, Benjamin E.
at 9:00 AM  in Room 2       114-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Benjamin E. VanGuilder  (Matthew G. Hart)

Friday,    Oct. 23          State vs. Erickson, Robert L.
at 9:00 AM  in Room 2       129-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Robert L. Erickson  (Kevin M. Volz)

Friday,    Oct. 23          State vs. Courtney, Peter
at 10:00 AM in Room 2       28-1-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Peter Courtney  (Elizabeth D. Mann)

Friday,    Oct. 23          State vs. Courtney, Peter
at 10:00 AM in Room 2       9-1-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Peter Courtney  (Elizabeth D. Mann)

Friday,    Oct. 23          State vs. Medlin, Gregory S.
at 10:00 AM in Room 2       41-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gregory S. Medlin  (Matthew D. Anderson)

Friday,    Oct. 23          State vs. Drost, Ashley R.
at 10:00 AM in Room 2       113-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Ashley F. Drost  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Oct. 23          State vs. Kallen, Steven R.
at 10:00 AM in Room 2       115-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Steven R. Kallen

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 3


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  3          State vs. Roby, Alicia A.
at 2:00 PM  in Room 2       1524-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Alicia A. Roby  (Robb Spensley)

Tuesday,   Nov.  3          State vs. Roby, Alicia A.
at 2:00 PM  in Room 2       1624-11-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Alicia A. Roby  (Robb Spensley)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 4


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov.  4          State vs. Jones, Ronald James III
at 9:00 AM  in Room 2       320-3-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Ronald James Jones III

Wednesday, Nov.  4          State vs. Howard, Katelynn M.
at 9:00 AM  in Room 2       360-3-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Katelynn M. Howard  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Fornari, Michelle
at 9:00 AM  in Room 2       453-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michelle Fornari  (Amanda Mowle)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Jones, Jesse James
at 9:00 AM  in Room 2       498-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jesse James Jones

Wednesday, Nov.  4          State vs. Bell, Alexander
at 9:00 AM  in Room 2       529-4-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Alexander Bell

Wednesday, Nov.  4          State vs. Bishop, Dylan James
at 9:00 AM  in Room 2       654-5-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Dylan James Bishop  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Gaudet, Chelsea K.
at 9:00 AM  in Room 2       738-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Chelsea K. Gaudet  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  4          State vs. Mullen, Timothy D.
at 9:00 AM  in Room 2       776-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Timothy D. Mullen  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  4          State vs. Houle, Devin R.
at 9:00 AM  in Room 2       812-6-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Devin R. Houle

Wednesday, Nov.  4          State vs. Wells, Christopher D
at 9:00 AM  in Room 2       873-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Christopher D Wells  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Barney, Jory N.
at 9:00 AM  in Room 2       884-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jory N. Barney

Wednesday, Nov.  4          State vs. Long, Stephen P.
at 9:00 AM  in Room 2       901-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Stephen P. Long  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Venturella, Vincent L
at 9:00 AM  in Room 2       926-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Vincent L Venturella  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  4          State vs. Charron, Michael A. Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       950-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael A. Charron Jr.  (Sigismund J. Wysolmerski)

Wednesday, Nov.  4          State vs. Fornari, Michelle
at 9:00 AM  in Room 2       1095-8-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michelle Fornari  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  4          State vs. Hathaway, Brian D.
at 9:00 AM  in Room 2       1178-9-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Brian D. Hathaway  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov.  4          State vs. Ritchie, Samuel
at 9:00 AM  in Room 2       1179-9-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Samuel Ritchie  (Steven Zwicky)

Wednesday, Nov.  4          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       484-4-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant

Wednesday, Nov.  4          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 2       839-6-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant

Wednesday, Nov.  4          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1094-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant

Wednesday, Nov.  4          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1098-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant

Wednesday, Nov.  4          Restricted Case
at 9:00 AM  in Room 2       1149-8-15 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 10


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 10          State vs. Anderson, Allen J.
at 8:30 AM  in Room 2       1723-12-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Allen J. Anderson  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Mahoney, Griffith P
at 8:30 AM  in Room 2       669-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Griffith P Mahoney  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Ankron, Rex W.
at 8:45 AM  in Room 2       672-6-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rex W. Ankrom  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Hall, Ronald Leon
at 9:00 AM  in Room 2       425-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ronald Leon Hall  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Hall, Ronald Leon
at 9:00 AM  in Room 2       607-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ronald Leon Hall  (Steven Zwicky)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Vaughan, Lynzee
at 9:15 AM  in Room 2       1769-11-12 Rdcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Lynzee Vaughan

Tuesday,   Nov. 10          Confidential Case
at 9:30 AM  in Room 2       480-3-12 Rdcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Cobb, Jennifer Jean
at 10:00 AM in Room 2       1062-7-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Jennifer Jean Cobb  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       1427-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       1449-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       1777-12-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       279-3-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       499-4-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Thomas Lamar Enzor)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Venter, Rachelle E.
at 10:30 AM in Room 2       627-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Rachelle E. Venter  (Amanda Mowle)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Hill, Kenneth M.
at 11:00 AM in Room 2       284-3-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Kenneth M. Hill  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Zins, Joshua Z.
at 11:30 AM in Room 2       1098-8-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Joshua Z. Zins  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Jodie Brileya
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Yandow, Allyson D.
at 2:00 PM  in Room 2       47-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Allyson D. Yandow  (Jessica L. Burke)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Yandow, Allyson D.
at 2:00 PM  in Room 2       354-3-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Allyson D. Yandow  (Jessica L. Burke)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Bennett, Kara
at 2:15 PM  in Room 2       1373-9-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Kara Bennett  (Mark E. Furlan)

Tuesday,   Nov. 10          State vs. Sharrow, Christopher A.
at 2:30 PM  in Room 2       1123-7-13 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Christopher A. Sharrow  (Kelly Green)
                            Co-Counsel
                              Rosemary M. Kennedy

                            Doctor, Margaret Bolton M.D.
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 12


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 12          State vs. Bardwell, Christopher
at 8:30 AM  in Room 2       666-6-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Christopher Bardwell  (Ember S. Tilton)

Thursday,  Nov. 12          State vs. Beaudry, Tyson L.
at 9:00 AM  in Room 2       504-4-15 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Tyson L. Beaudry  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Probation & Parole
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov. 12          State vs. Davis, Jason M.
at 9:15 AM  in Room 2       563-5-15 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jason M. Davis
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov. 12          State vs. Brouillard, Michael G.
at 9:30 AM  in Room 2       11-1-15 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael G. Brouillard  (Robb Spensley)

Thursday,  Nov. 12          State vs. Urbano, Anthony P.
at 10:00 AM in Room 2       156-2-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Anthony P. Urbano  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Nov. 12          State vs. Urbano, Anthony P.
at 10:00 AM in Room 2       25-2-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Anthony P. Urbano  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Nov. 12          State vs. Mitchell, David Joseph
at 11:30 AM in Room 2       1574-10-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David Joseph Mitchell  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Dane Cooley
                            Probation Officer, Bruce Longtin
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov. 12          State vs. Barrell, Justin
at 2:00 PM  in Room 2       40-3-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah Katz)
                            Defendant, Justin Barrell  (Bradley D. Myerson)
                            Co-Counsel
                              Evan P. Meenan


Thursday,  Nov. 12          State vs. Barrell, Justin
at 2:00 PM  in Room 2       338-3-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah Katz)
                            Defendant, Justin Barrell  (Bradley D. Myerson)
                            Co-Counsel
                              Evan P. Meenan


Thursday,  Nov. 12          State vs. Chambers, Anthony L.
at 3:30 PM  in Room 2       739-5-10 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Kevin R. Klamm)
                            Defendant, Anthony L. Chambers  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Judith Brileya

Thursday,  Nov. 12          State vs. Chambers, Anthony L.
at 3:30 PM  in Room 2       1009-7-10 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Kevin R. Klamm)
                            Defendant, Anthony L. Chambers  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Judith Brileya

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 13


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 13          State vs. Gilbert, Tyler P.
at 9:00 AM  in Room 2       955-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Tyler P. Gilbert  (Aaron P. Eaton)

Friday,    Nov. 13          State vs. Wooster, Megan L.
at 9:00 AM  in Room 2       967-7-15 Rdcr/Criminal
                            Calendar Call
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Megan L. Wooster

Friday,    Nov. 13          State vs. Gilbert, Tyler P.
at 9:00 AM  in Room 2       119-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Tyler P. Gilbert  (Aaron P. Eaton)

Friday,    Nov. 13          State vs. Rizzico, Samuel
at 9:00 AM  in Room 2       121-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Samuel Rizzico  (Karl C. Anderson)

Friday,    Nov. 13          State vs. Cole, Gene C.
at 9:00 AM  in Room 2       122-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Gene C. Cole  (Mark E. Furlan)

Friday,    Nov. 13          State vs. Buley, Michael R.
at 9:00 AM  in Room 2       124-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State
                            Defendant, Michael R. Buley  (Robert P. McClallen)

Friday,    Nov. 13          State vs. Wooster, Megan L.
at 9:00 AM  in Room 2       127-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Megan L. Wooster

Friday,    Nov. 13          State vs. Felion, Donald
at 9:00 AM  in Room 2       126-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Donald Felion

Friday,    Nov. 13          State vs. Nadeau, Diane
at 10:00 AM in Room 2       120-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Diane Nadeau

Friday,    Nov. 13          State vs. Galenkamp, James
at 10:00 AM in Room 2       125-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, James Galenkamp  (Jennifer Wagner)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 16


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 16          State vs. Dearing, Nathan
at 9:00 AM  in Room 1       305-3-11 Rdcr/Criminal
                            VOP Status Conference
                            Plaintiff, State  (David R. Fenster)
                            Defendant, Nathan Dearing  (James A. Gratton)
                            Probation Officer, Daniel Kennelly
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 17


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 17          State vs. Dluznieski, Teresa
at 8:30 AM  in Room 2       692-6-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Teresa Dluznieski  (Eric S. Louttit)

Tuesday,   Nov. 17          State vs. Marchand, Dean A.
at 8:45 AM  in Room 2       679-6-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Dean A. Marchand  (Steven Zwicky)

Tuesday,   Nov. 17          State vs. Germond, Gina F.
at 9:00 AM  in Room 2       605-5-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Gina F. Germond  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Nov. 17          State vs. Hassan, Burham
at 10:30 AM in Room 2       704-6-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Burham Hassan  (Robb Spensley)

Tuesday,   Nov. 17          State vs. Caudell, James M.
at 11:30 AM in Room 2       43-1-11 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Jane O'Neill)
                            Defendant, James M. Caudell  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Debra M. Blackwood

Tuesday,   Nov. 17          State vs. Corsones, Vicky Lynn
at 2:00 PM  in Room 2       727-6-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Vicky Lynn Corsones  (Robb Spensley)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Nov. 18


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Nov. 18          State vs. Paige, Jaiden a/k/a Danny Coombs
at 9:00 AM  in Room 2       1618-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jaiden Paige a/k/a Danny Coombs  (Kevin M. Volz)
                            Co-Counsel
                              Thomas Lamar Enzor

                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 18          State vs. Lim, Young B.
at 9:00 AM  in Room 2       1679-11-14 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Young B. Lim  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Perry, Glen A.
at 9:00 AM  in Room 2       210-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Glen A. Perry  (Amanda Mowle)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Martin, Michael J.
at 9:00 AM  in Room 2       217-2-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael J. Martin  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 18          State vs. Fiorillo, James A.
at 9:00 AM  in Room 2       270-3-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, James A. Fiorillo  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 18          State vs. Ross, Brenda Lee
at 9:00 AM  in Room 2       447-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brenda Lee Ross

Wednesday, Nov. 18          State vs. Perry, Glen A.
at 9:00 AM  in Room 2       497-4-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Glen A. Perry  (Amanda Mowle)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Lim, Young B.
at 9:00 AM  in Room 2       608-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Young B. Lim  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Smith, Roland Eastman
at 9:00 AM  in Room 2       619-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Roland Eastman Smith  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Richardson, Terrohn
at 9:00 AM  in Room 2       624-5-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Terrohn Richardson  (Amanda Mowle)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Woodard, Chad
at 9:00 AM  in Room 2       702-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Chad Woodard  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Schaner, Kyle J
at 9:00 AM  in Room 2       712-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Kyle J Schaner  (Robb Spensley)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Lim, Young B.
at 9:00 AM  in Room 2       751-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Young B. Lim  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Richardson, Terrohn
at 9:00 AM  in Room 2       817-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Terrohn Richardson  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Morholt, Stephen J.
at 9:00 AM  in Room 2       831-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Stephen J. Morholt  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Nov. 18          State vs. Bassett, Stephen A.
at 9:00 AM  in Room 2       931-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen A. Bassett  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Nov. 18          State vs. Demars, Kevin G.
at 9:00 AM  in Room 2       965-7-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Kevin G. Demars  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 19


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 19          State vs. Greenier, David
at 9:00 AM  in Room 2       89-1-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David Greenier  (Eric S. Louttit)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Nov. 19          State vs. King, Crystal M. (LaMarche)
at 9:00 AM  in Room 2       788-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Crystal M. King (LaMarche)  (Amanda Mowle)

Thursday,  Nov. 19          State vs. Humiston, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 2       819-6-15 Rdcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jeffrey Humiston  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 20


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 20          State vs. Odhiambo-Aguda, Amy
at 9:00 AM  in Room 2       85-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Amy Odhiambo-Aguda  (Jessica L. Burke)

Friday,    Nov. 20          State vs. Lennox, Lorrie
at 9:00 AM  in Room 2       123-7-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State
                            Defendant, Lorrie Lennox  (Matthew S. Branchaud)

Friday,    Nov. 20          State vs. Murphy, Rae Fredrick Jr.
at 9:00 AM  in Room 2       133-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Rae Fredrick Murphy Jr.  (Matthew S. Branchaud)

Friday,    Nov. 20          State vs. Bishop, Travis
at 9:00 AM  in Room 2       134-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Travis Bishop  (Matthew S. Branchaud)

Friday,    Nov. 20          State vs. Fowler, Michael E.
at 9:00 AM  in Room 2       136-8-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Preliminary Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael E. Fowler

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 24


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 24          State vs. Woodruff, Ashleigh
at 8:30 AM  in Room 2       722-6-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Ashleigh Woodruff  (Robb Spensley)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Lonie, Michael
at 9:00 AM  in Room 2       593-5-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael Lonie  (Christopher Dall)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Lonie, Michael
at 9:00 AM  in Room 2       84-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael Lonie  (Christopher Dall)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Chabot-Page, Evonne
at 11:00 AM in Room 2       507-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Evonne Chabot-Page  (Robb Spensley)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Wolf, Erin
at 2:00 PM  in Room 2       501-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Erin W. Wolf  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Wolf, Erin W.
at 2:00 PM  in Room 2       73-4-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Erin W. Wolf  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Nov. 24          State vs. Miller, Amanda
at 3:30 PM  in Room 2       849-5-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Amanda Miller  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Richard Eckrote
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 1


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  1          State vs. Clark, Gregory E.
at 2:00 PM  in Room 2       91-5-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Gregory E. Clark  (Christopher Dall)

Tuesday,   Dec.  1          State vs. Clark, Gregory E.
at 2:00 PM  in Room 2       644-5-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Gregory E. Clark  (Christopher Dall)

Tuesday,   Dec.  1          State vs. Fletcher, Bridgette B
at 3:30 PM  in Room 2       778-5-13 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Bridgette B Fletcher  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Probation & Parole

Tuesday,   Dec.  1          State vs. Fletcher, Bridgette B
at 3:30 PM  in Room 2       118-1-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Bridgette B Fletcher  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Probation & Parole
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  1          State vs. Fletcher, Bridgette B
at 3:30 PM  in Room 2       578-4-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, Bridgette B Fletcher  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 2


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec.  2          State vs. Paige, Jaiden a/k/a Danny Coombs
at 9:00 AM  in Room 2       1618-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Jaiden Paige a/k/a Danny Coombs  (Kevin M. Volz)
                            Co-Counsel
                              Thomas Lamar Enzor

                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Lim, Young B.
at 9:00 AM  in Room 2       1679-11-14 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Young B. Lim  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Greenier, David
at 9:00 AM  in Room 2       89-1-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Rosemary M. Kennedy)
                            Defendant, David Greenier  (Eric S. Louttit)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Perry, Glen A.
at 9:00 AM  in Room 2       210-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Glen A. Perry  (Amanda Mowle)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Martin, Michael J.
at 9:00 AM  in Room 2       217-2-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Michael J. Martin  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Fiorillo, James A.
at 9:00 AM  in Room 2       270-3-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, James A. Fiorillo  (Mark E. Furlan)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Ross, Brenda Lee
at 9:00 AM  in Room 2       447-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Brenda Lee Ross

Wednesday, Dec.  2          State vs. Perry, Glen A.
at 9:00 AM  in Room 2       497-4-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Glen A. Perry  (Amanda Mowle)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Lim, Young B.
at 9:00 AM  in Room 2       608-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Young B. Lim  (Ember S. Tilton)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Smith, Roland Eastman
at 9:00 AM  in Room 2       619-5-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Roland Eastman Smith  (Robb Spensley)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Woodard, Chad
at 9:00 AM  in Room 2       702-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Chad Woodard  (Robb Spensley)

Wednesday, Dec.  2          State vs. King, Crystal M. (LaMarche)
at 9:00 AM  in Room 2       788-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Crystal M. King (LaMarche)  (Amanda Mowle)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Richardson, Terrohn
at 9:00 AM  in Room 2       817-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Terrohn Richardson  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Humiston, Jeffrey
at 9:00 AM  in Room 2       819-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Jeffrey Humiston  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Morholt, Stephen J.
at 9:00 AM  in Room 2       831-6-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Stephen J. Morholt  (Matthew S. Branchaud)

Wednesday, Dec.  2          State vs. Bassett, Stephen A.
at 9:00 AM  in Room 2       931-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Stephen A. Bassett  (Ember S. Tilton)
                            Victim's Advocate

Wednesday, Dec.  2          State vs. Demars, Kevin G.
at 9:00 AM  in Room 2       965-7-15 Rdcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (John D.G. Waszak)
                            Defendant, Kevin G. Demars  (Amanda Mowle)
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 3


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  3          State vs. Clark, Sidney Jr.
at 8:30 AM  in Room 2       932-7-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Kevin R. Klamm)
                            Defendant, Sidney Clark Jr.  (Amanda Mowle)
                            Probation Officer, Travis Denton

Thursday,  Dec.  3          State vs. Martin, Shelby R
at 9:00 AM  in Room 2       524-3-10 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Shelby R Martin  (Mary Kay Lanthier)

Thursday,  Dec.  3          State vs. Fitzgerald, Aaron T.
at 10:00 AM in Room 2       1500-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Aaron T. Fitzgerald  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  3          State vs. Fitzgerald, Aaron T.
at 10:00 AM in Room 2       1560-10-14 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Aaron T. Fitzgerald  (Robb Spensley)

Thursday,  Dec.  3          State vs. Seagren, Michael J. Jr.
at 10:15 AM in Room 2       1171-8-11 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Michael J. Seagren Jr.  (Ember S. Tilton)
                            Probation Officer, Allison Dydo
                            Probation Officer, Probation & Parole

Thursday,  Dec.  3          State vs. Buskey, David W.
at 10:30 AM in Room 2       790-6-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David W. Buskey  (Kevin M. Volz)
                            Probation Officer, Debbie Blackwood
                            Probation Officer, Travis Denton

Thursday,  Dec.  3          State vs. Buskey, David W.
at 10:30 AM in Room 2       174-2-15 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David W. Buskey  (Kevin M. Volz)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  3          State vs. Badie, Mark Lynn
at 11:00 AM in Room 2       361-3-15 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mark Lynn Badie  (Albert Schaal Fox)
                            Probation Officer, Jennifer Swenson
                            Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  3          State vs. Badie, Mark Lynn
at 11:00 AM in Room 2       494-4-15 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Mark Lynn Badie
                            Probation Officer, Jennifer Swenson

Thursday,  Dec.  3          State vs. Daly, Christopher D.
at 2:00 PM  in Room 2       108-6-15 Rdcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher D. Daly  (Barry E. Griffith)

Thursday,  Dec.  3          State vs. Daly, Christopher D.
at 2:00 PM  in Room 2       783-6-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Christopher D. Daly  (Barry E. Griffith)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 22


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 22          State vs. Wilson, Monique
at 8:30 AM  in Room 2       576-5-15 Rdcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Monique Wilson  (Thomas Lamar Enzor)
                            Guardian ad Litem, June Capron

Tuesday,   Dec. 22
at 09:00 AM in Room 2       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/787-6-15 Rdcr

Tuesday,   Dec. 22          State vs. Robinson, Jason P.
at 9:00 AM  in Room 2       166-2-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ian C. Sullivan)
                            Defendant, Jason P. Robinson  (Thomas Lamar Enzor)
                            Probation Officer, David Zavistaski
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Dec. 22          State vs. Robinson, Jason P.
at 9:00 AM  in Room 2       1136-8-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, Jason P. Robinson  (Thomas Lamar Enzor)

Tuesday,   Dec. 22          State vs. Rademacher, Eric
at 10:00 AM in Room 2       416-4-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Sarah Katz)
                            Defendant, Eric Rademacher  (David C. Sleigh)
                            Co-Counsel
                              Evan P. Meenan


Tuesday,   Dec. 22          State vs. Watson, Baron L.
at 2:00 PM  in Room 2       141-2-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Baron L. Watson  (Robb Spensley)

Tuesday,   Dec. 22          State vs. Harrel, John
at 2:30 PM  in Room 2       138-2-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, John Harrel  (Ember S. Tilton)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Dec. 23


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Dec. 23          State vs. Tuliper, Kevin
at 9:00 AM  in Room 2       785-6-15 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Kevin Tuliper  (Albert Schaal Fox)

Wednesday, Dec. 23          State vs. Friot, Rodwin D. Jr.
at 11:30 AM in Room 2       1370-9-14 Rdcr/Criminal
                            Restitution Hearing
                            Plaintiff, State  (Karen K. Reynolds)
                            Defendant, Rodwin D. Friot Jr.  (Thomas Lamar Enzor)

Wednesday, Dec. 23          State vs. Castaneda, Frank A.
at 2:00 PM  in Room 2       1437-10-14 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Nelson E. Floyd)
                            Defendant, Frank A. Castaneda  (Steven Zwicky)
                            Probation Officer, Amy Lear

Wednesday, Dec. 23          State vs. Gracie, Jennifer L.
at 2:30 PM  in Room 2       1388-9-14 Rdcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ultan Doyle)
                            Defendant, Jennifer L. Gracie  (Ember S. Tilton)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jan. 5


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jan.  5          State vs. Davenport, John M.
at 2:00 PM  in Room 2       1755-12-10 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, John M. Davenport  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Adam Mickel

Tuesday,   Jan.  5          State vs. Alexander, Joseph R.
at 2:30 PM  in Room 2       350-3-08 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Joseph R. Alexander  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 7


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan.  7          State vs. Baker, Shaun C.
at 9:00 AM  in Room 2       1599-11-14 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Shaun C. Baker  (Robb Spensley)
                            Victim's Advocate

Thursday,  Jan.  7          State vs. Mitchell, David Joseph
at 2:00 PM  in Room 2       1574-10-12 Rdcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, David Joseph Mitchell  (Mary Kay Lanthier)
                            Probation Officer, Dane Cooley
                            Probation Officer, Bruce Longtin
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jan. 12


Cases heard by Thomas A. Zonay

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jan. 12          State vs. Geronimo, Roderick
at 8:30 AM  in Room 2       984-7-12 Rdcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Peter M. Bevere)
                            Defendant, Roderick Geronimo  (Mary Kay Lanthier)
                            Co-Counsel
                              Amanda Mowle


-------------------------------------------------------------------------------