Court Calendar for
Rutland Civil Division

83 Center Street, Suite 3 · Rutland, VT 05701
(802) 775-4394

As of January 17th at 9:09 PM


Cases Set for Friday, Jan. 18


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Jan. 18                Stalking/Sexual Assault Block
08:00 AM
Court Room 3                      112-12-18 Rdsa
                                  5-1-19 Rdsa
                                  7-1-19 Rdsa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 24


Cases heard by Jean H. Coloutti

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan. 24                DNF Associates, LLC vs. Langlois
9:15 AM                           440-10-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    DNF Associates, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Stephanie Langlois

Thursday,  Jan. 24                Midland Funding, LLC vs. Gottlin
9:15 AM                           769-12-14 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding, LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Shawn Gottlin
                                  Trustee
                                    General Electric Company

Thursday,  Jan. 24                Credit Acceptance Corp vs. Bowen
9:30 AM                           3-1-14 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Tanya L. Bowen f/k/a Tanya L. Chandler
                                  Trustee
                                    AT&T Mobility National Accounts LLC

Thursday,  Jan. 24                Midland Funding LLC vs. Pockette
9:30 AM                           652-11-14 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding, LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Patrick O. Pockette
                                  Trustee
                                    Tropical Aquaculture

Thursday,  Jan. 24                Portfolio Recovery Assoc. vs. Hewett
9:45 AM                           7-1-14 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Portfolio Recovery Associates, LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Tonya Hewett
                                  Trustee
                                    Mac's Convenience Stores

Thursday,  Jan. 24                National Credit Adjusters vs. Kessop
9:45 AM                           237-10-16 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    National Credit Adjusters LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Thomas G. Kessop Jr.
                                  Trustee
                                    Little Caesers

Thursday,  Jan. 24                Green Mountain Bureau vs. Heath
10:00 AM                          490-8-11 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Green Mountain Bureau LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Echo L. Heath
                                  Trustee
                                    Riverside Pet Hospital Carol Gifford, Registered Agent

Thursday,  Jan. 24                Midland Funding LLC vs. Bowen
10:00 AM                          312-8-15 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Midland Funding, LLC  (Michael K. Williams)
                                  Defendant(s)
                                    Patricia Bowen
                                  Trustee
                                    Casella Waste Management
                                    Casella Waste Systems Inc.

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank (USA), N.A. vs. Mason
10:00 AM                          22-1-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Nicholas C. Mason
                                  Trustee
                                    Automobile International Corp

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank (USA), N.A. vs. Ross
10:00 AM                          105-3-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Stephanie Ross
                                  Trustee
                                    Asset Recovery, Inc.

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank vs. Lynch
10:15 AM                          280-9-17 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    James E. Lynch

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank (USA), N.A. vs. Scott
10:15 AM                          75-2-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Michael E Scott

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank vs. Dusablon
10:30 AM                          253-6-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Peter Dusablon

Thursday,  Jan. 24                Capital One Bank (USA), N.A. vs. Lasko
10:45 AM                          240-8-17 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank (USA), N.A.  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Vincent Lasko

Thursday,  Jan. 24                Cavalry SPV I, LLC as Assignee vs. Boise
11:00 AM                          451-10-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cavalry SPV  I, LLC as Assignee of CAPITAL ONE BANK (USA), N.A.  (Ashley E. Moore)
                                  Defendant(s)
                                    Richard E. Boise

Thursday,  Jan. 24                Cavalry SPV I, LLC, as assignee vs. Kenyon
11:15 AM                          481-10-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cavalry SPV I, LLC, as assignee of GE CAPITAL RETAIL BANK  (Ashley E. Moore)
                                  Defendant(s)
                                    Dale Kenyon

Thursday,  Jan. 24                Stolar et al vs. Liberty Mutual
1:15 PM                           337-7-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Andrea Stolar
                                    Paul Stolar
                                  Defendant(s)
                                    Liberty Mutual -Matthew Welnak  (Krystn M. Perettine)

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan. 24                Tolstoi vs. Howard
9:00 AM                           586-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Hilarie Tolstoi d/b/a Wistol LLC
                                  Defendant(s)
                                    Holly Howard
                                  Limited Appearance
                                    party 2, Party 3  (S. Scott Smith)

Thursday,  Jan. 24                Shaw vs. Kalish
9:00 AM                           465-10-18 Rdsc/Small Claims
Superior Courtroom 1              Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Joseph Paul Shaw
                                  Defendant(s)
                                    John Kalish

Thursday,  Jan. 24                Killington Townhouses et al vs. Interval Owners
10:30 AM                          299-6-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Gregory J. Cava  (A. Jay Kenlan)
                                    Paul Kaufman  (A. Jay Kenlan)
                                    Killington Townhouses Condominium Association, Inc.  (A. Jay Kenlan)
                                  Defendant(s)
                                    Interval Owners of Killington Townhouses
                                  Interested Person
                                    Christian Adamson
                                    Susan Aguais
                                    David Albalah Albalah Group LLC
                                    Courtney Allen
                                    Antone Almeida Jr
                                    Daun Anderson
                                    Marie Androski
                                    Joel Arguso c/o Northwoods Abstract
                                    Deborah O. Aspinwall
                                    John F. Aspinwall
                                    Ellen Asselmuga-Nix
                                    Mark Austin
                                    Dianne Backmansky
                                    Nicholas Backmansky
                                    George Banville
                                    George Banville Jr.
                                    Marilyn Banville
                                    Carla Barbieri
                                    Frank Barbieri
                                    Barbara C. Barrett
                                    Ronald L. Barrett
                                    Sarah Barrows
                                    Carol E. Batson
                                    Elizabeth Baum
                                    Stephen Baum
                                    Gail S. Beare
                                    kenneth Beare
                                    Greg Bedigian
                                    Joanne Bedigian
                                    Kurt Bellhorn
                                    Jeffrey Bernhard
                                    Susan Bernhard
                                    Frederick E. Bisshopp
                                    Mary Blackburn
                                    Douglas Blank
                                    William Blazinski
                                    Winifred Blazinski
                                    Dan Bochicchio
                                    Karin Bochicchio
                                    David W. Boerger
                                    Janet A. Boerger
                                    Mary Ann Bongiorno
                                    William Bongiorno
                                    Richard Bowers
                                    Wendy Bowers
                                    Linda S. Brenner
                                    Ellen Briganti
                                    Barbara Brown
                                    Mary Ann Brown
                                    John Buglino
                                    Audrey E. Byrd
                                    Emerson E. Byrd
                                    Joseph Cacciatore
                                    Mary S. Cacciatore
                                    Frank A. Carcio
                                    Helen A. Carcio
                                    Lori Carola
                                    Diana L. Casey
                                    William L. Casey Jr.
                                    Kimberly Casper
                                    Gregory J. Cava
                                    Dianne Cavaleri
                                    Robert Chaffiotte
                                    Sharonann Chaffiotte
                                    Michael Chertok
                                    Nancy B. Clark
                                    WZilliam E. Clark
                                    James Cleary
                                    Jennifer Cleary
                                    Keith Cleary
                                    Kevin J. Cleary
                                    Nancy Cleary
                                    NP Coleman
                                    Christina Collura
                                    Michael S. Collura
                                    Cathleen Connelly
                                    Christine D. Cool
                                    William Marshall Cool
                                    Barbara A. Coopee
                                    Faith Ann Cooper
                                    Robert Coppenhaver
                                    Stephen F. Corsaro
                                    Tamara M. Corsaro
                                    Ronald J Costigan
                                    John Cronan
                                    Linda Cronan
                                    Jane M. Damschroder
                                    Janet M. Dansreau
                                    Christine R. Dauer
                                    Melinda Davis-Rutherford
                                    Robert R. Dawson
                                    Michael DeFrancesco
                                    Jennifer J. DeFusco-O'Reilly
                                    Deborah DeRose
                                    Ivy Delbridge
                                    Robert Delbridge
                                    Mark Desanctis
                                    Frank DiDonato
                                    Linda DiDonato
                                    Henry M. DiMarco
                                    Pat DiMaria
                                    Joseph S. DiMartino
                                    Linda DiMartino
                                    Mario V. DiStavio
                                    William Diaper
                                    Kevin R. Diels
                                    Dorothy A Doherty
                                    Barbara Dove
                                    Paul Doyon
                                    Pauline Doyon
                                    James DuCharme
                                    Kirk Duby
                                    Kimberly A. Duclos
                                    Leo A. Duclos
                                    Bridget Dyzenhaus
                                    Carol A. Easterday
                                    Christina B. Edelwich
                                    Angela Edwards
                                    Troy Edwards
                                    Michael J. Elias
                                    Sandra N. Elias
                                    Elizabeth Elliott
                                    Susan E. Ellis
                                    Dawn M. Emch
                                    Wendell K. Emch Jr.
                                    Kathleen Emerson
                                    Ken Emerson
                                    Eleanor Evans Hill
                                    Nicholas Fabbroni
                                    Maureen Finley
                                    David Firestone
                                    Katherine Firestone
                                    William Fitzgerakd
                                    Alice L. Fitzgerald
                                    Joel Fitzgerald
                                    Joann Fitzgerald-Goldstein
                                    James F. Flanagen
                                    Patricia Florin
                                    Debbi Yvette Fonatine
                                    Craig E. Forman
                                    Douglas Fortier
                                    David Foss
                                    Nancy Fremgen
                                    Richard Fremgen
                                    L. Fried
                                    Scott Fuchs
                                    Thomas Gagne Hall
                                    Francis E. Gaiero Jr.
                                    Cornelius J. Gannon Jr.
                                    Patricia A. Gannon
                                    Gloria Garcia
                                    Jennifer Geiger
                                    Stuart Geller
                                    Cathymarie Gerlach
                                    Kenneth R. Gerlach
                                    Michelle Giarusso
                                    Muriel V. Giovanni
                                    James Goeski
                                    Jamie Goldman-Kemp
                                    Harvey Goldstein
                                    Lois Goldstein
                                    Mark A. Goldstein
                                    Ramon Gomez Jr.
                                    Lee H. Goodstone
                                    Karen Loiselle Goodwin
                                    Robert H. Goodwin
                                    Patricia Gosselin
                                    Elizabeth Gray
                                    John M. Greeley
                                    Fred Greenberg
                                    Susan Greenberg
                                    Andrew B. Greene
                                    H. Vaughan Griffin Jr.
                                    Jeanne Grover
                                    Richard H. Gruszka
                                    Phil Guissinger
                                    Linda Gurtel
                                    Thomas Gurtel
                                    Susan Haigh
                                    Kathryn Haley
                                    Agim Halim
                                    Zamira Halim
                                    John P. Hansen
                                    Mary P. Hansen
                                    Raymond Hartman
                                    Karen Haskill Kibler
                                    Diane W. Hayden
                                    Patrick B. Hayden
                                    Deborah B. Haydock
                                    Thomas P. Haydock
                                    Robert Healey
                                    Virginia M. Healey
                                    Brent Hershey
                                    John M. Hill
                                    Allan Hobson
                                    Beverly Hobson
                                    Hazel H. Hodge
                                    Alex E. Hodnowski
                                    Peter J. Hodnowski
                                    Andrea Hoisl
                                    Thomas Hoisl
                                    Michael Holden
                                    Frederick Horvath
                                    Karen Horvath
                                    Dan Hunczak
                                    Mike Ionesca
                                    Sandra R. Jacobus
                                    Dori Johnson
                                    Sandra E. Jordan
                                    Cheryl Joseph
                                    William Joseph
                                    Donna Kaplan
                                    Nathaniel Kaplan
                                    Catherine Kaufman
                                    John Kaufman
                                    Bradley Keazer
                                    Gail Keazer
                                    Daniel Kelley
                                    Pam Kelley
                                    Cynthia Kelly
                                    John Kelly
                                    Jeffrey Kemp
                                    George Kennedy
                                    Terry Kennedy
                                    Donna Kera
                                    Karl K. Kibler
                                    Robert Kiely
                                    Peter Klement
                                    Jerrilyn K. Klubek
                                    Michael Klubek
                                    Greg Koster
                                    Jessica Koster
                                    Christine L. Kydd
                                    Linda LaGrange
                                    John A. LaRochelle
                                    Kelly LaRochelle
                                    Charles Laliberte
                                    Christine Laliberte
                                    Lori Lamley
                                    Jane Lang
                                    William Lang
                                    Mark Langenback
                                    David J. Lavoie
                                    Pauline LeBlanc
                                    Bart J. Lea
                                    Robert Lemley
                                    Don Levin
                                    Diane Lim
                                    Bradford Lingham
                                    Christina Lingham
                                    Jon Lipton
                                    Averill Llewellyn c/o POA Bronwyn L. Nelson
                                    James Lomonaco
                                    Linda Lomonaco
                                    Marc Longtin
                                    John Lorenz
                                    Nancie Lorenz
                                    Teddy Lozowski
                                    Judith M. Lucas
                                    William C. Lucas Jr.
                                    Kenneth Lunetta
                                    Susan Lunetta
                                    Paul W. Lussier
                                    Glenn R. Lussieri
                                    Patirica A. MacVeigh
                                    Stefanie Mahr
                                    Cynthia S. Malsbury
                                    Thomsa J. Malsbury
                                    Kevin Mansfield
                                    Margaret Mansfield
                                    Dianne J Martines
                                    Damon Masaki
                                    Susan Masaki
                                    Valerie Mashak
                                    Ernest J. Mattia
                                    Susan E. Mattia
                                    Deborah McBride
                                    Kevin McBride
                                    Carol McCarthy Lavoie
                                    Karol R. McCue
                                    wayne S. McCue
                                    Michael McGrew
                                    Lorenzo T. McGriff
                                    Valerie H. McGriff
                                    Barbara E. McGuire
                                    James P. McGuire
                                    Lawrence McLaughlin
                                    Margaret M. McLaughlin
                                    Jack Meaglier
                                    Patricia A. Melillo
                                    Charles N. Miller
                                    Joan G. Miller
                                    Ann Mitra
                                    Sugato Mitra
                                    Rosa A. Mo
                                    Terry Y. Mo
                                    Chris Moffit LLC
                                    Dianne M. Montefusco
                                    Matthew E. Montefusco
                                    Anne Moulton
                                    Harold Moulton
                                    Bruce R. Munch
                                    Joan Mundy-Klement
                                    Susan Murphy
                                    Elizabeth Ann Murray
                                    Lucille Murray
                                    Lynwood Murray
                                    Paul D. Murray
                                    Dors G. Musgray
                                    Eva Musgray
                                    Uta S. Musgray
                                    Gerri Myers
                                    Paul Myers
                                    Edna Nadeau
                                    Maria Natole
                                    Richard Natole
                                    Constance J. Neely
                                    Daniel A. Neely
                                    Clarence Nix
                                    Patricia A Normand
                                    Marti Northover
                                    Vernon Northover
                                    Geoffrey Nugent
                                    Carl H. Nystrom
                                    Janice A. Nystrom
                                    Joan M. O'Connell
                                    Lawrence P. O'Connell
                                    Pauline O'Meara
                                    Cheryl H. Ocenstein
                                    Robert A. Ocenstein
                                    Linda Olsen
                                    Carolyn Olson
                                    Tricia L. Orozco
                                    John A. Ouimet
                                    Bradley S. Parliman III
                                    Tracy Parmiler Molloy
                                    Kathleen Payzant
                                    Stephen Payzant
                                    Andrea Perrault
                                    Charles Perrault Jr.
                                    Frank S. Petrowski
                                    Rosalie M. Petrowski
                                    Diane M. Pettiner
                                    Gabriel E. Pettiner
                                    Tracey Phillips
                                    Joseph Pieper
                                    Pamela Pieper
                                    Laura Piersall
                                    John P. Plentus
                                    Maria Plotzcler
                                    Richard Plotzcler
                                    James R. Poirier
                                    James W. Poirier
                                    Krista k. Polaczyk
                                    Gregory Pond
                                    Nancy Pond
                                    James Potter
                                    Maureen Potter
                                    Barbara Powers
                                    Roger W. Powers
                                    Elaine Prefontaine
                                    Ronald W. Prout
                                    Alvin Prusoff
                                    Andrew Przybylowicz
                                    Gayle Przybylowicz
                                    Ernestine Randall-Smith
                                    Alan L. Reid
                                    Susan Reid
                                    Amy Reilly
                                    David Reilly
                                    Nicholas Ricci
                                    Bonnie D. Richards
                                    Paul H. Richards
                                    Diane Richmond
                                    Steve Richmond
                                    Ronald R. Ridgley
                                    Louis W. Ritham
                                    Susan Ritham
                                    Bryan Roberts
                                    Kristine A. Roberts
                                    Nancy Roger
                                    Stephen B. Roger
                                    Joelle Rondeau
                                    Jerome Rosen
                                    Nina Rosen
                                    Alberta C. Rowe
                                    Cassandra Rowe
                                    Douglas Rowe
                                    Henry Rowe
                                    Keith S. Rozak
                                    Mary L. Rozak
                                    Martin Ruprecht
                                    Krista Ruprechy
                                    Courtney Wayne Rutherford
                                    Dennis M. Sabo
                                    Pamela J. Sabo
                                    Alexandra Saksa
                                    John Saksa
                                    Charles Samia
                                    Julie Samia
                                    Keith A. Samolyk
                                    Philip J. Sanzone
                                    Phyllis J. Sanzone
                                    Frederick E. Satmary
                                    Lisa G. Satmary
                                    Barbara Schmidt
                                    Walter Schmidt
                                    April Schoenfeld
                                    Steven Schoenfeld
                                    Mark Schroder
                                    Deborah Servadio
                                    Sean Sgulletta
                                    Michael D. Shobe
                                    Charles Shomo
                                    Mary Jane Shomo
                                    James Sidebottom
                                    Vera Sitze
                                    Dolores Skalaban
                                    Elizabeth Slawski
                                    Lawrence J. Smith Jr.
                                    Melissa Smith
                                    Thomas C. Smith
                                    Janet Smyrychynski
                                    Steven Smyrychynski
                                    Clair L. Sours
                                    Mildred W. Sours
                                    Special Olympics NH
                                    Alan Spiegel
                                    Stacy Spiegel
                                    Rufus J. Stacey
                                    Sandra J. Stacey
                                    Robert A. Staples
                                    Sandra D. Staples
                                    Frederick Stewart
                                    Karen Stewart
                                    Gail Stoll
                                    Sanford Stoll
                                    Anne R. Strauss
                                    Julia Strzempko
                                    Matthew Strzempko
                                    Gerard R. Supple
                                    Elizabeth Surowiec
                                    Gary Surowiec
                                    Gregory Surowiec
                                    Stephen Sweetland
                                    Lynn Tanoue
                                    Patricia K. Thomas
                                    John P. Titus
                                    Robert L. Titus
                                    Sean Tonkovich
                                    Gordon A. Towle
                                    Sandra A. Towle
                                    Sharon Trainor-Hadmack
                                    Francis T. Trymbiski
                                    Robin E. Trymbiski
                                    Denise Van Deroef
                                    Douglas Van Deroef
                                    Jason W. VanAlstyne
                                    Lisa M. VanAlstyne
                                    Dennis Verburg
                                    Michelle Verburg
                                    Chris P. Vogel
                                    Christine A. Vogel
                                    Melissa L. Voket
                                    Martha Wakeman Cava
                                    Barbara Walker
                                    Melissa A. Walter
                                    Richard J. Walter
                                    Meleah Whetstone
                                    Elizabeth Willey
                                    Barbara K. Wilson
                                    Nicolette B. Wilson
                                    Richard L. Wilson
                                    Scot S. Wilson
                                    Jeanette Wimmer
                                    Peter Wimmer
                                    Gretchen Young
                                    Robert Young
                                    Kandace Yuen
                                    Kwok Yuen
                                    Benjamin Zeichick

Thursday,  Jan. 24                Gibeault vs. Quimmette et al
11:30 AM                          332-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Mark J. Gibeault
                                  Defendant(s)
                                    Stephanie Hill
                                    Joshua Quimmette

Thursday,  Jan. 24                Vermont Municipal vs. Rutland Fire District
1:00 PM                           125-2-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Vermont Municipal Bond Bank  (James C. Foley)
                                  Defendant(s)
                                    Rutland Fire District No. 10
                                  Co-Counsel
                                    Elijah R. Bergman
                                    Jeffrey P. Guevin
                                  Interested Person
                                    William Canfield
                                    Facey Goss & McPhee  (Shannon Aldridge Bertrand)
                                    Cynthia Hackel
                                    David K. Heaton
                                    Carolyn Lee  (Lois Vandenburg Baldwin)
                                    Corey Lee  (Lois Vandenburg Baldwin)
                                    Jeff McGee
                                    Susan McGee
                                    Jon S. Piscopo
                                  Intervenor
                                    Kevin Mullin
                                  Receiver
                                    Linda Sullivan  (John J. Kennelly)

Thursday,  Jan. 24                Castleton vs. Lee Lodge #30 et al
2:00 PM                           616-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Town of Castleton  (Lois Vandenburg Baldwin)
                                  Defendant(s)
                                    Free and Accepted Masons of Castleton, Vermont
                                    Lee Lodge #30 c/o Graham J. Trudo

Thursday,  Jan. 24                Ahlgren vs. BOJ Construction et al
2:30 PM                           555-9-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Vicki Ahlgren  (David I. Schoen)
                                  Defendant(s)
                                    BOJ Construction  (Fletcher Brian Joslin)
                                    City of Rutland  (Philip C. Woodward)
                                    Aaron Kramer  (Pietro J. Lynn)
                                    Laurent Massee  (Andrew C. Boxer)
                                    Simon The Tanner  (Bonnie J. Badgewick)
                                    Twelve Tribes
                                    Yellow Street Deli  (Pietro J. Lynn)
                                  Co-Counsel
                                    Andrew C. Boxer

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Jan. 25


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Jan. 25                Stalking/Sexual Assault Block
08:00 AM
Court Room 3                      5-1-19 Rdsa

Friday,    Jan. 25                Stalking/Sexual Assault Hearing
08:00 AM
Court Room 3                      4-1-19 Rdsa
                                  8-1-19 Rdsa
                                  9-1-19 Rdsa

Friday,    Jan. 25                Stalking/Sexual Assault Hearing
09:30 AM
Court Room 3                      6-1-19 Rdsa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jan. 29


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jan. 29                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

Tuesday,   Jan. 29                McGinnis et al vs. Holleran et al
9:00 AM                           35-1-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Frances McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                    Joyce McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                  Defendant(s)
                                    Fisk Trucking, LLC  (Fletcher Brian Joslin)
                                    Robbo Holleran  (Richard J. Windish)
                                  Co-Counsel
                                    Allan R. Keyes
                                    Allan R. Keyes

Tuesday,   Jan. 29                Ramshead Trust vs. Green Mountain College
9:00 AM                           264-5-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Ramshead Trust David Gouchberg, Trustee  (Christopher D. Roy)
                                  Defendant(s)
                                    Green Mountain College  (W. Andrew MacIlwaine)

Tuesday,   Jan. 29                Hulst et al vs. Peterson
9:00 AM                           361-7-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Hilary Hulst  (Mary G. Kirkpatrick)
                                    Christopher White  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Defendant(s)
                                    Grant Peterson  (Susan J. Flynn)

Tuesday,   Jan. 29                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Drawing
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jan. 31


Cases heard by Jean H. Coloutti

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jan. 31                Casey vs. Ruea
9:00 AM                           398-8-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Patricia Francis Casey
                                  Defendant(s)
                                    Clifford Ruea III

Thursday,  Jan. 31                Bryan vs. Tom Grace Construction, Inc.
10:30 AM                          484-11-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Kim M. Bryan
                                  Defendant(s)
                                    Tom Grace Construction, Inc. -Tom Grace, Jr.

Thursday,  Jan. 31                Ragonnet vs. Thorsen
1:15 PM                           197-5-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Kimberly A. Ragonnet
                                  Defendant(s)
                                    Jill Thorsen

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Feb. 5


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Feb.  5                Mazzariello vs. Clark et al
8:30 AM                           695-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Carl Mazzariello  (Stephanie A. Lorentz)
                                  Defendant(s)
                                    Allison Benware
                                    Gilbert Clark

Tuesday,   Feb.  5                Watkins vs. White
8:30 AM                           698-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Frederick Watkins
                                  Defendant(s)
                                    Tanya White

Tuesday,   Feb.  5                75 Harrison LLC vs. Bell
9:00 AM                           708-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    75 Harrison LLC
                                  Defendant(s)
                                    Daniel Bell

Tuesday,   Feb.  5                Ely vs. Cary et al
9:00 AM                           710-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Eric Ely  (Robert M. Winn)
                                  Defendant(s)
                                    Jeremy Cary
                                    Melinda Martelle aka Mindy Martelle

Tuesday,   Feb.  5                Colonial West Limited vs. Allen
9:30 AM                           8-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Colonial West Limited Partnership  (Francesca M. Bove)
                                  Defendant(s)
                                    Suellen Allen

Tuesday,   Feb.  5                49 Forest LLC vs. Generess et al
9:30 AM                           9-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    49 Forest LLC
                                  Defendant(s)
                                    Amanda Gendreau
                                    Kenneth Generess

Tuesday,   Feb.  5                Tolstoi vs. Cendrowski
10:00 AM                          6-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Hilarie Tolstoi
                                  Defendant(s)
                                    Louis Cendrowski

Tuesday,   Feb.  5                Jones vs. Martindale et al
10:00 AM                          10-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Bryan E. Jones
                                  Defendant(s)
                                    Jennifer Martindale
                                    Josh Whittemore

Tuesday,   Feb.  5                Ettori vs. Cormia
10:30 AM                          12-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Robert Ettori  (Lesley B. Deppman)
                                  Defendant(s)
                                    Helen Cormia

Tuesday,   Feb.  5                SID Property LLC vs. St. Lawrence
10:30 AM                          14-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    SID Property LLC  (Christopher W. Blanchard)
                                  Defendant(s)
                                    Erika St. Lawrence

Tuesday,   Feb.  5                Schoolhouse Apartments vs. Vermette
11:00 AM                          522-9-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Schoolhouse Apartments LLP / Poultney Management
                                  Defendant(s)
                                    Eileen (Sue) Vermette
                                  Limited Appearance
                                    party 2, Party 3  (Rebecca E. Smith)

Tuesday,   Feb.  5                Shahan vs. Peacock
11:00 AM                          684-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Rina Shahan
                                  Defendant(s)
                                    Todd Peacock

Tuesday,   Feb.  5                In Re: Shane Duprey
1:00 PM                           651-11-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Shane Duprey  (Emily B. Tredeau)
                                  Defendant(s)
                                    Other  (Travis W. Weaver)

Tuesday,   Feb.  5                Curavoo vs. State of Vermont
1:00 PM                           656-11-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Unique Curavoo  (Emily B. Tredeau)
                                  Defendant(s)
                                    State of Vermont  (Travis W. Weaver)

Tuesday,   Feb.  5                Lizotte vs. Other
1:15 PM                           685-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Stuart Lizotte Jr.  (Emily B. Tredeau)
                                  Defendant(s)
                                    Other  (Ultan J. Doyle)

Tuesday,   Feb.  5                Durkee et al vs. Richards
2:00 PM                           674-11-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Neal Durkee  (Antonin I.Z. Robbason)
                                    Lisa Jacobson  (Antonin I.Z. Robbason)
                                  Defendant(s)
                                    Cody Richards

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Feb. 6


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Feb.  6                Alibozek vs. General Electric Company
9:00 AM                           270-5-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Gary A. Alibozek  (Norman E. Watts)
                                  Defendant(s)
                                    General Electric Company  (Andrew H. Maass)

Wednesday, Feb.  6                Capital One Bank vs. Ryan Heibler
10:00 AM                          350-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank USA  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Margaret T. Ryan Heibler  (Thomas Niksa)

Wednesday, Feb.  6                Capital One Bank vs. Ryan Heibler
1:00 PM                           350-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Capital One Bank USA  (Erin M. Reczek)
                                  Defendant(s)
                                    Margaret T. Ryan Heibler  (Thomas Niksa)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Feb. 7


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb.  7                Cavalry Portfolio vs. Over
9:00 AM                           272-4-12 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cavalry Portfolio Services, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Lynette  R. Over
                                  Trustee
                                    Marble Valley Regional Corr. Facility
                                    Rutland West Neighborhood Housing Services, Inc.

Thursday,  Feb.  7                Bloomer vs. Nichols
9:15 AM                           677-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Other
                                  Plaintiff(s)
                                    Richard S. Bloomer  (Stephen Cosgrove)
                                  Defendant(s)
                                    Matthew Nichols

Thursday,  Feb.  7                Housing Trust vs. Smith et al
9:30 AM                           3-1-19 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Housing Trust of Rutland County, Inc.  (Francesca M. Bove)
                                  Defendant(s)
                                    Brenda Palmer
                                    Pamela Smith
                                    Joshua Sutherburg

Thursday,  Feb.  7                Ziegler vs. Levine
10:00 AM                          317-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Robert Ziegler  (Christopher T. Corsones)
                                  Defendant(s)
                                    Sali Levine

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Feb. 12


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Feb. 12                InRe:TransportationProjectPittsford NH019-3(491)
9:00 AM                           290-5-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Vermont Agency of Transportation  (John K. Dunleavy)
                                  Defendant(s)
                                    Eva F. Belden  (Christopher W. Blanchard)
                                    Richard T. Belden Jr.  (Christopher W. Blanchard)
                                    Jennifer A. Bertrand  (Adam L. Powers)
                                    Joshua L. Bertrand  (Adam L. Powers)
                                    Bertrand Farms, LLC  (Adam L. Powers)
                                    Keith Bishop
                                    Charles T. Coughlin
                                    Eileen Genette Coughlin
                                    Rachael A. Giddings  (Gary R. Kupferer)
                                    Robert J. Giddings  (Gary R. Kupferer)
                                    Charles E. Greeno Jr.
                                    Linda S. Greeno
                                    Carolyn H. Hanrahan
                                    Christopher F. Hanrahan
                                    Richard W. Herold Jr.
                                    Susan A. Manor Trustee Susan A Manor Revocable Trust
                                    Kristen I. McLaughlin  (Christopher W. Blanchard)
                                    Patrick M. McLaughlin  (Christopher W. Blanchard)
                                    James J. Morale  (Christopher W. Blanchard)
                                    Patricia B. Morale  (Christopher W. Blanchard)
                                    Pittsford Products, Inc.  (John J. Welch)
                                    Louella M. Prouty
                                    Toby J. Prouty
                                    Brenda L. Rice
                                    Peter Stewart Sr.
                                    Valerie A. Stewart
                                    TVC Albany Inc dba FirstLight, Successor Sovernet
                                    George A. Welch
                                    Mark D. Wilson
                                  Co-Counsel
                                    Jenny Ronis
                                  Interested Person
                                    State of Vermont Department of Taxes  (Elizabeth M. Hannon)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Feb. 13


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Feb. 13                InRe:TransportationProjectPittsford NH019-3(491)
9:00 AM                           290-5-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Vermont Agency of Transportation  (John K. Dunleavy)
                                  Defendant(s)
                                    Eva F. Belden  (Christopher W. Blanchard)
                                    Richard T. Belden Jr.  (Christopher W. Blanchard)
                                    Jennifer A. Bertrand  (Adam L. Powers)
                                    Joshua L. Bertrand  (Adam L. Powers)
                                    Bertrand Farms, LLC  (Adam L. Powers)
                                    Keith Bishop
                                    Charles T. Coughlin
                                    Eileen Genette Coughlin
                                    Rachael A. Giddings  (Gary R. Kupferer)
                                    Robert J. Giddings  (Gary R. Kupferer)
                                    Charles E. Greeno Jr.
                                    Linda S. Greeno
                                    Carolyn H. Hanrahan
                                    Christopher F. Hanrahan
                                    Richard W. Herold Jr.
                                    Susan A. Manor Trustee Susan A Manor Revocable Trust
                                    Kristen I. McLaughlin  (Christopher W. Blanchard)
                                    Patrick M. McLaughlin  (Christopher W. Blanchard)
                                    James J. Morale  (Christopher W. Blanchard)
                                    Patricia B. Morale  (Christopher W. Blanchard)
                                    Pittsford Products, Inc.  (John J. Welch)
                                    Louella M. Prouty
                                    Toby J. Prouty
                                    Brenda L. Rice
                                    Peter Stewart Sr.
                                    Valerie A. Stewart
                                    TVC Albany Inc dba FirstLight, Successor Sovernet
                                    George A. Welch
                                    Mark D. Wilson
                                  Co-Counsel
                                    Jenny Ronis
                                  Interested Person
                                    State of Vermont Department of Taxes  (Elizabeth M. Hannon)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Feb. 14


Cases heard by Jean H. Coloutti

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb. 14                Corey vs. Vitagliano
9:00 AM                           139-4-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Roy G Corey
                                  Defendant(s)
                                    Anthony Vitagliano
                                    Maureen Vitagliano
                                  Trustee
                                    UBS Financial Services, Inc.

Thursday,  Feb. 14                Heritage Family Credit Union vs. Greeno
9:30 AM                           242-6-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Trustee Process Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Heritage Family Credit Union
                                  Defendant(s)
                                    Jeffrey M. Dayton
                                    Defendant
                                  Trustee
                                    The Venue

Thursday,  Feb. 14                Heritage Family Federal vs. Bodette
9:45 AM                           195-5-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Heritage Family Federal Credit Union
                                  Defendant(s)
                                    Kevin W. Bodette

Thursday,  Feb. 14                Smith et al vs. Frackleton
10:30 AM                          394-8-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Cristine Smith
                                    Howard Smith
                                  Defendant(s)
                                    Sam Frackleton
                                    Henry Moser
                                    Mickey Prozinski
                                    Sam Siegel

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance vs. Perry
9:15 AM                           689-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Other
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Jamie Perry

Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance Corporation vs. Clark
9:30 AM                           237-4-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Brent W. Clark
                                  Trustee
                                    Casella Construction , Inc.

Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance vs. Greene et al
9:45 AM                           582-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Karissa Greene
                                    Adam Mason
                                  Trustee
                                    Bayada Home Health Care, Inc.

Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance vs. Lake
10:00 AM                          325-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Allen R. Lake

Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance Corporation vs. Simpson
10:15 AM                          290-6-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Daryl Simpson
                                  Trustee
                                    Rutland Railway Association Inc.
                                    Vermont Railway Inc.

Thursday,  Feb. 14                Credit Acceptance Corporation vs. Volk
10:30 AM                          469-9-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Steven Volk
                                  Trustee
                                    State of Vermont Agency of Agriculture, Food and Markets

Thursday,  Feb. 14                Federated Financial Corporation vs. Santos
10:45 AM                          295-6-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Federated Financial Corporation of America  (Ilerdon S. Mayer)
                                  Defendant(s)
                                    Gene L. Santos

Thursday,  Feb. 14                New England Federal vs. Martelle
11:00 AM                          42-1-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    New England Federal Credit Union  (Herbert J. Downing)
                                  Defendant(s)
                                    Kelly C. Martelle
                                  Trustee
                                    Woodstock Inn

Thursday,  Feb. 14                Giancola vs. Blanchard
1:00 PM                           625-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Joseph A. Giancola  (Mark E. Furlan)
                                  Defendant(s)
                                    Mandy Blanchard
                                  Limited Appearance
                                    party 2, Party 3  (S. Scott Smith)

Thursday,  Feb. 14                Jones vs. Other
1:15 PM                           583-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Other
                                  Appellant
                                    Jared Clifford Jones  (Jill P. Martin)
                                  Defendant(s)
                                    Other
                                  Interested Person
                                    Rosemary Gretkowski  (Rosemary H. Gretkowski)

Thursday,  Feb. 14                C Street Corporation vs. Guyette et al
1:30 PM                           579-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    C Street Corporation  (Aaron P. Eaton)
                                  Defendant(s)
                                    Sheena Marie Foley
                                    Steven Guyette

Thursday,  Feb. 14                Rutland AFS Limited vs. Vacca
1:45 PM                           622-10-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Rutland AFS Limited Partnership  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Kimberly Vacca

Thursday,  Feb. 14                Gouchberg et al vs. Jones et al
2:00 PM                           347-6-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Daniele Gouchberg  (Matthew S. Branchaud)
                                    Matthew Gouchberg  (Matthew S. Branchaud)
                                  Defendant(s)
                                    Ronald J. Jones III
                                    Brittany A. Piper

Thursday,  Feb. 14                Building Blocks of Learning, Inc vs. Purohit et al
2:15 PM                           773-12-15 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    . Building Blocks of Learning, Inc  (Melvin B. Neisner)
                                  Defendant(s)
                                    KP Motors, Inc.
                                    Falguni Purohit  (Jeffrey P. White)
                                    Mayur Purohit  (Jeffrey P. White)

Thursday,  Feb. 14                Discover Bank vs. Sanderson
2:15 PM                           264-5-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Discover Bank  (Brice C. Simon)
                                  Defendant(s)
                                    Bill Sanderson

Thursday,  Feb. 14                32 Merchants LLC vs. Gibbs et al
2:30 PM                           314-5-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    32 Merchants LLC
                                  Defendant(s)
                                    Samantha Gibbs
                                    Theron Gibbs

Thursday,  Feb. 14                Dumas vs. Menard et al
2:30 PM                           673-11-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Zachary Dumas  (Jill P. Martin)
                                  Defendant(s)
                                    Centurion, Inc. Med. Svc. MVRCF
                                    Steve Fisher Med. Director, VT DOC
                                    Lisa Menard Commissioner VT DOC  (Pamela L.P. Eaton)
                                  Co-Counsel
                                    Stephen J. Soule
                                  Interested Person
                                    Peter Bevere  (Peter M. Bevere)

Thursday,  Feb. 14                6 Hopkins LLC vs. Thomas et al
2:45 PM                           532-9-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    6 Hopkins LLC
                                  Defendant(s)
                                    April Thomas
                                    Chris Thomas

Thursday,  Feb. 14                51 Williams LLC vs. Cummings et al
2:45 PM                           557-9-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    51 Williams LLC
                                  Defendant(s)
                                    Sam Cummings
                                    Heather Fenton

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Feb. 19


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Feb. 19                Courtyard Partners, L.P. vs. Bourn
8:30 AM                           687-12-18 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Motion Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Courtyard Partners, L.P.  (Brian A. Sawyer)
                                  Defendant(s)
                                    Heather Bourn

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Feb. 28


Cases heard by Jean H. Coloutti

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb. 28                Burnett vs. Battease
9:00 AM                           234-8-17 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Michelle Burnett
                                  Defendant(s)
                                    Ryan Battease  (John H. Bloomer)
                                    Billy Brice

Thursday,  Feb. 28                New England Kenworth vs. Codling Brothers Logging
9:45 AM                           339-12-17 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Financial Disclosure Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    New England Kenworth
                                  Defendant(s)
                                    Codling Brothers Logging

Thursday,  Feb. 28                New England Kenworth vs. Rumrill
10:00 AM                          373-8-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    New England Kenworth
                                  Defendant(s)
                                    Mike Rumrill

Thursday,  Feb. 28                Commissioner of Labor vs. Phelps
1:15 PM                           409-9-18 Rdsc/Small Claims
Court Room 2                      Small Claims Merits Hearing
                                  Plaintiff(s)
                                    Commissioner of Labor State of Vermont  (Rebecca L. Smith)
                                  Defendant(s)
                                    Robin Phelps

Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Feb. 28                Benson Heights vs. McDonald
8:30 AM                           630-12-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Status Conference
                                  Plaintiff(s)
                                    Benson Heights Limited Partnership  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Nancy McDonald  (Maureen A. O'Reilly)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Mar. 18


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 18                McGinnis et al vs. Holleran et al
9:00 AM                           35-1-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Frances McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                    Joyce McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                  Defendant(s)
                                    Fisk Trucking, LLC  (Fletcher Brian Joslin)
                                    Robbo Holleran  (Richard J. Windish)
                                  Co-Counsel
                                    Allan R. Keyes
                                    Allan R. Keyes

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 19


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 19                McGinnis et al vs. Holleran et al
9:00 AM                           35-1-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Frances McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                    Joyce McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                  Defendant(s)
                                    Fisk Trucking, LLC  (Fletcher Brian Joslin)
                                    Robbo Holleran  (Richard J. Windish)
                                  Co-Counsel
                                    Allan R. Keyes
                                    Allan R. Keyes

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Mar. 20


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 20                McGinnis et al vs. Holleran et al
9:00 AM                           35-1-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Frances McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                    Joyce McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                  Defendant(s)
                                    Fisk Trucking, LLC  (Fletcher Brian Joslin)
                                    Robbo Holleran  (Richard J. Windish)
                                  Co-Counsel
                                    Allan R. Keyes
                                    Allan R. Keyes

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 21


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 21                McGinnis et al vs. Holleran et al
9:00 AM                           35-1-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Frances McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                    Joyce McGinnis  (R. Joseph O'Rourke)
                                  Defendant(s)
                                    Fisk Trucking, LLC  (Fletcher Brian Joslin)
                                    Robbo Holleran  (Richard J. Windish)
                                  Co-Counsel
                                    Allan R. Keyes
                                    Allan R. Keyes

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 26


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 26                Benson Heights vs. McDonald
9:00 AM                           630-12-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Benson Heights Limited Partnership  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Nancy McDonald  (Maureen A. O'Reilly)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 28


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 28                Benson Heights vs. McDonald
9:00 AM                           630-12-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Civil Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Benson Heights Limited Partnership  (Angela N. Zaikowski)
                                  Defendant(s)
                                    Nancy McDonald  (Maureen A. O'Reilly)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 2


Cases heard by Cortland T. Corsones

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr.  2                Hulst et al vs. Peterson
9:00 AM                           361-7-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Hilary Hulst  (Mary G. Kirkpatrick)
                                    Christopher White  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Defendant(s)
                                    Grant Peterson  (Susan J. Flynn)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 3


Cases heard by Cortland T. Corsones

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  3                Hulst et al vs. Peterson
9:00 AM                           361-7-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Hilary Hulst  (Mary G. Kirkpatrick)
                                    Christopher White  (Mary G. Kirkpatrick)
                                  Defendant(s)
                                    Grant Peterson  (Susan J. Flynn)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 8


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr.  8                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 9


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr.  9                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 10


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 10                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 11


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 11                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 12


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 12                Kaminski vs. Eustis Cable Enterprises
9:00 AM                           408-8-17 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Barbara Kaminski Exec of Est of Lawrence Kaminski  (Neal C. Vreeland)
                                  Defendant(s)
                                    Eustis Cable Enterprises Ltd  (Thomas J. Fay)
                                  Co-Counsel
                                    John F. Evers

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 13


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  13                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 14


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  14                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 15


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May  15                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 16


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May  16                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 17


Cases heard by Samuel Hoar

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May  17                Lefrancois vs. Killington/Pico
9:00 AM                           63-2-16 Rdcv/Civil
Superior Courtroom 1              Jury Trial
                                  Plaintiff(s)
                                    Ara Lefrancois  (Marie Peck Fabian)
                                  Defendant(s)
                                    Killington/Pico Ski Resort Partners, LLC  (Andrew H. Maass)

-------------------------------------------------------------------------------