Court Calendar for
Windham Criminal Division

30 Putney Road · Brattleboro, VT 05301
(802) 257-2800

As of August 28th at 10:05 PM


Cases Set for Friday, Aug. 29


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Aug. 29          State vs. Calabrese, Devan
at 9:00 AM  in Room 1       353-3-10 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Devan Calabrese  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Melissa Barton
                            Victim's Advocate

Friday,    Aug. 29          State vs. Coombs, Thomas E.
at 9:00 AM  in Room 1       505-4-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas E. Coombs  (Mimi Brill)

Friday,    Aug. 29          State vs. Calabrese, Devan
at 9:00 AM  in Room 1       353-3-10 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Devan Calabrese  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Melissa Barton
                            Victim's Advocate

Friday,    Aug. 29          State vs. Coombs, Thomas E.
at 10:00 AM in Room 1       1359-11-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas E. Coombs  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Beth Denyou

Friday,    Aug. 29          State vs. Coombs, Thomas E.
at 10:00 AM in Room 1       397-3-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas E. Coombs  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Beth Denyou

Friday,    Aug. 29          State vs. Coombs, Thomas E.
at 10:00 AM in Room 1       406-3-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas E. Coombs  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Beth Denyou

Friday,    Aug. 29          State vs. Graves, Jason
at 1:30 PM  in Room 1       1042-9-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jason Graves  (Benjamin Schultz)

Friday,    Aug. 29          State vs. Mager, Daniel Shawn
at 2:00 PM  in Room 1       60-1-13 Wmcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Daniel Shawn Mager  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Friday,    Aug. 29          State vs. Monatukwa, Christopher
at 3:15 PM  in Room 1       726-6-14 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Monatukwa  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole
                            party 1, Limited Appearance  (Elizabeth R. Wohl)
                            party 1, Limited Appearance  (Jeffrey J. Nolan)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 2


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  2
at 08:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/959-7-14 Wmcr
                              Restricted Case/981-7-14 Wmcr
                              Restricted Case/1048-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1106-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1107-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1108-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1109-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1110-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1111-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1112-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1113-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1114-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1115-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1116-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1117-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1118-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1119-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1120-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1121-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1122-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1126-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1127-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1129-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1130-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1131-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1132-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1133-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1134-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1135-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1137-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1140-8-14 Wmcr

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Martocci, Carmen
at 8:00 AM  in Room 1       1121-9-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Rule 5 Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Carmen Martocci  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Karen Haag

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Brissette, Timothy L.
at 11:30 AM in Room 1       988-7-14 Wmcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Timothy L. Brissette

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Hudson, Jason R.
at 11:30 AM in Room 1       1062-8-14 Wmcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jason R. Hudson

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Haight, Kathleen E.
at 11:30 AM in Room 1       1088-8-14 Wmcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kathleen E. Haight

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Chiu, Samantha
at 11:30 AM in Room 1       1068-6-14 Wmcr/Criminal
                            Co-habitor Income Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Samantha Chiu  (Benjamin Schultz)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. McAllister, Jacob
at 11:45 AM in Room 1       600-5-13 Wmcr/Criminal
                            Co-habitor Income Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jacob McAllister  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Beth Denyou

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Rodriguez, Eduardo
at 11:45 AM in Room 1       813-6-14 Wmcr/Criminal
                            Co-habitor Income Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Eduardo Rodriguez  (Benjamin Schultz)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Allen, Deserae
at 1:00 PM  in Room 1       28-1-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Deserae Allen  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Donald L. Skekel

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Allen, Deserae
at 1:00 PM  in Room 1       175-2-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Deserae Allen  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Donald L. Skekel

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Allen, Deserae
at 1:00 PM  in Room 1       444-3-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Deserae Allen  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Donald L. Skekel

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Gates, David
at 1:30 PM  in Room 1       67-1-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David Gates  (James Valente)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Gates, David
at 1:30 PM  in Room 1       414-3-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David Gates  (James Valente)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Gates, David
at 1:30 PM  in Room 1       12-1-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David Gates  (James Valente)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Gates, David
at 1:30 PM  in Room 1       897-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David Gates  (James Valente)

Tuesday,   Sep.  2          State vs. Gates, David
at 1:30 PM  in Room 1       957-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David Gates  (James Valente)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 3


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep.  3          State vs. Thompson, Christopher Lee
at 1:00 PM  in Room 2       853-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Lee Thompson  (Joanne Baltz)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Flanagan Marchese, Jeannie
at 1:00 PM  in Room 2       1128-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeannie Flanagan Marchese  (Mimi Brill)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Thompson, Christopher Lee
at 1:00 PM  in Room 2       115-2-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Lee Thompson  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Sep.  3          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 1:00 PM  in Room 2       594-5-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep.  3          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 1:00 PM  in Room 2       130-2-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep.  3          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 1:00 PM  in Room 2       251-3-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep.  3          State vs. Baldacchino, Brian D
at 3:00 PM  in Room 2       731-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Brian D Baldacchino  (Joanne Baltz)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Baldacchino, Brian D
at 3:00 PM  in Room 2       905-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Brian D Baldacchino  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Lisa BROOKS Springfield P&P
                            Probation Officer, Lisa Brooks (Johnstone)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Baldacchino, Brian D
at 3:00 PM  in Room 2       1376-12-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Brian D Baldacchino  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Lisa BROOKS Springfield P&P

Cases heard by Katherine A. Hayes

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep.  3          State vs. Smith, Shadow
at 9:00 AM  in Room 3       1047-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Shadow Smith  (Christopher Montgomery)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Fagans, Herbert III
at 9:00 AM  in Room 3       1080-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Herbert Fagans III  (Mimi Brill)

Wednesday, Sep.  3          State vs. Ostroski, Corey
at 9:00 AM  in Room 3       1125-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Corey Ostroski

Wednesday, Sep.  3          State vs. Ostroski, Corey
at 9:00 AM  in Room 3       862-7-10 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Corey Ostroski  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Karen Haag
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep.  3          State vs. Bemis, Rickey W.
at 9:00 AM  in Room 3       1338-11-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Rickey W. Bemis  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Richard Beard
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep.  3          State vs. Smith, Shadow
at 9:00 AM  in Room 3       1413-12-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Shadow Smith  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Garry Sharon
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep.  3          State vs. Smith, Shadow
at 9:00 AM  in Room 3       187-2-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Shadow Smith  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Garry Sharon

Wednesday, Sep.  3          State vs. McAllister, Jacob
at 9:00 AM  in Room 3       600-5-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jacob McAllister  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Beth Denyou

Wednesday, Sep.  3          State vs. Chabre, David Omer
at 9:00 AM  in Room 3       914-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Omer Chabre  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Steve Walker

Wednesday, Sep.  3          State vs. Chabre, David Omer
at 9:00 AM  in Room 3       971-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Omer Chabre  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Steve Walker

Wednesday, Sep.  3          State vs. Fagans, Herbert III
at 9:00 AM  in Room 3       1004-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Herbert Fagans III  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Karen Haag

Wednesday, Sep.  3          State vs. Tamasi Bowers, Juliane
at 9:00 AM  in Room 3       1313-11-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Juliane Tamasi-Bowers  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Garry Sharon

Wednesday, Sep.  3          State vs. Hier, Ashley R I
at 9:00 AM  in Room 3       395-3-14 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ashley R I Hier  (Evan B. Chadwick)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep.  3          State vs. Hier, Ashley R I
at 9:00 AM  in Room 3       450-4-14 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ashley R I Hier  (Evan B. Chadwick)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep.  3          State vs. Galanes, John
at 10:00 AM in Room 3       207-2-09 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, John Galanes  (Thomas W. Costello)
                            Probation Officer, Melissa Barton
                            Victim
                            Victim's Advocate

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 4


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  4          State vs. Buffum, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       681-5-14 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ashley Buffum  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Crocco, Augustine J.
at 9:00 AM  in Room 1       629-5-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Augustine J. Crocco  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Dean, Marshall Todd
at 9:00 AM  in Room 1       1301-11-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Marshall Todd Dean  (Joanne Baltz)
                            party 1, Limited Appearance  (Philip A. Back)
                            party 2, Limited Appearance  (Robert M. LaRose)
                            party 3, Limited Appearance  (Elizabeth R. Wohl)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Merrill, Samantha
at 9:00 AM  in Room 1       179-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Samantha Merrill  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Adams, Robert Ray
at 9:00 AM  in Room 1       493-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Robert Ray Adams  (Joanne Baltz)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Lemieux, Joseph A III
at 9:00 AM  in Room 1       510-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Joseph A Lemieux III  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Whitcomb, Matthew Wyman
at 9:00 AM  in Room 1       516-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Matthew Wyman Whitcomb  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Merrill, Samantha
at 9:00 AM  in Room 1       556-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Samantha Merrill  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Forrett, Darren K.
at 9:00 AM  in Room 1       40-4-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Darren K. Forrett

Thursday,  Sep.  4          State vs. Ellison, Mark A.
at 9:00 AM  in Room 1       618-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Mark A. Ellison  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Whitcomb, Matthew Wyman
at 9:00 AM  in Room 1       637-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Matthew Wyman Whitcomb  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Marquez, Giovana
at 9:00 AM  in Room 1       653-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Giovana Marquez  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Chamberlin, Timothy Arthur Sr.
at 9:00 AM  in Room 1       663-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Timothy Arthur Chamberlin Sr.  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Forrett, Darren K.
at 9:00 AM  in Room 1       665-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Darren K. Forrett  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Buffum, Ashley
at 9:00 AM  in Room 1       681-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ashley Buffum  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. McNaughton, Polly J.
at 9:00 AM  in Room 1       683-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Polly J. McNaughton  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Perillo, Jason
at 9:00 AM  in Room 1       745-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jason Perillo  (Joanne Baltz)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Davis, Curtis
at 9:00 AM  in Room 1       761-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Curtis Davis  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Dorman, Scott C. Sr.
at 9:00 AM  in Room 1       779-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Scott C. Dorman Sr.  (Joanne Baltz)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Phypers, Margaret
at 9:00 AM  in Room 1       787-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Margaret Phypers  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. McCarron, Ronda
at 9:00 AM  in Room 1       811-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ronda McCarron  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Barcomb, Andrew
at 9:00 AM  in Room 1       839-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Andrew Barcomb  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Thursday,  Sep.  4          State vs. McNaughton, Polly J.
at 9:00 AM  in Room 1       869-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Polly J. McNaughton  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Caraballo, Mariel
at 9:00 AM  in Room 1       882-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Mariel Caraballo  (Joanne Baltz)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Tamasi-Bowers, Juliane
at 9:00 AM  in Room 1       892-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Juliane Tamasi-Bowers  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Hansen, Christian
at 9:00 AM  in Room 1       944-7-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christian Hansen  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Hicks, Bradley Alen
at 9:00 AM  in Room 1       952-7-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Bradley Alen Hicks  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Augustinovich, Peter J.
at 1:00 PM  in Room 1       630-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Peter J. Augustinovich  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Poulin, Zachary D.
at 1:00 PM  in Room 1       642-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Zachary D. Poulin  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Parson, Amber
at 1:00 PM  in Room 1       680-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Amber Parson  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep.  4          State vs. Augustinovich, Peter J.
at 1:00 PM  in Room 1       1085-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Peter J. Augustinovich  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 5


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep.  5          State vs. Anderson, Jeffrey L
at 9:00 AM  in Room 1       1378-12-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jeffery L Anderson  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Melissa Barton
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole
                            Probation Officer, Gary Stevens

Friday,    Sep.  5          State vs. Brown, William F. T.
at 10:00 AM in Room 1       1379-12-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, William F. T. Brown  (Evan B. Chadwick)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Friday,    Sep.  5          State vs. Lanoux-Moch, Aaron
at 1:00 PM  in Room 1       474-5-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Aaron Lanoux-Moch  (Joanne Baltz)
                            Guardian ad Litem, Debby Dorsett

Friday,    Sep.  5          State vs. Johnson, Jesse Lee
at 1:15 PM  in Room 1       601-5-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Jesse Lee Johnson  (Christopher Montgomery)
                            party 2, Limited Appearance  (Mathew L. Viens)

Friday,    Sep.  5          State vs. Medina, Louis F.
at 2:00 PM  in Room 1       1102-9-13 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Louis F. Medina  (Christopher Montgomery)

Friday,    Sep.  5          State vs. Medina, Louis F.
at 2:00 PM  in Room 1       1102-9-13 Wmcr/Criminal
                            Weight of Evidence Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Louis F. Medina  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 8


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep.  8
at 09:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/1083-8-14 Wmcr

Monday,    Sep.  8          State vs. Ishler, William K.
at 9:00 AM  in Room 1       297-3-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, William K. Ishler  (Mimi Brill)

Monday,    Sep.  8          State vs. Nicholas, Kerri
at 9:00 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Soubble, Debra
at 9:00 AM  in Room 1       1362-11-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Debra Soubble  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Belanger, Timothy
at 9:00 AM  in Room 1       47-1-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Timothy Belanger  (Mimi Brill)

Monday,    Sep.  8          State vs. Zinn, Dylan
at 9:00 AM  in Room 1       62-1-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Dylan Zinn  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Frost, Jed Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       158-2-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jed Anthony Frost  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Madeja, Denise May
at 9:00 AM  in Room 1       238-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Denise May Madeja  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Dow, Miles Otis Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       448-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Miles Otis Dow Jr.  (Mimi Brill)

Monday,    Sep.  8          State vs. Matias, Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       478-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Anthony Matias  (Joanne Baltz)

Monday,    Sep.  8          State vs. Wood, Cortland
at 9:00 AM  in Room 1       489-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Cortland Wood  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Garrow, William P
at 9:00 AM  in Room 1       554-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, William P Garrow  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Wood, Cortland
at 9:00 AM  in Room 1       592-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Cortland Wood  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Wetherell, Steven
at 9:00 AM  in Room 1       709-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Steven Wetherell  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Alfano, James J
at 9:00 AM  in Room 1       732-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, James J Alfano  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Martin, Jason Stewart
at 9:00 AM  in Room 1       1078-8-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jason Stewart Martin  (Joanne Baltz)

Monday,    Sep.  8          State vs. Madeja, Denise May
at 9:00 AM  in Room 1       238-3-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Denise May Madeja  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Garrow, William P
at 9:00 AM  in Room 1       629-5-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, William P Garrow  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Frost, Jed Anthony
at 9:00 AM  in Room 1       832-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jed Anthony Frost  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Wetherell, Steven
at 9:00 AM  in Room 1       963-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Steven Wetherell  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Garrow, William P
at 9:00 AM  in Room 1       975-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, William P Garrow  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Dow, Miles Otis Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       1001-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Miles Otis Dow Jr.  (Mimi Brill)
                            party 1, Limited Appearance  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Nicholas, Kerri
at 9:00 AM  in Room 1       1011-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep.  8          State vs. Chase, Ryan Lee
at 1:00 PM  in Room 1       374-3-14 Wmcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Ryan Lee Chase  (Robert Sussman)

Monday,    Sep.  8          State vs. Bodisher, Christopher
at 1:00 PM  in Room 1       1553-12-12 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Bodisher  (Michael E. McClallen)

Monday,    Sep.  8          Henkel, Heidi vs. State of Vermont
at 1:00 PM  in Room 1       50-8-13 Wmta/Traffic Appeal
                            Final Jury Call
                            Appellant, Heidi Henkel
                            Appellee, State of Vermont  (Susan Cay)
                            Co-Counsel



Monday,    Sep.  8          State vs. Sastre, Jasmine X.
at 1:00 PM  in Room 1       1356-11-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jasmine X. Sastre  (Evan B. Chadwick)

Monday,    Sep.  8          State vs. Farrar, Kevin D.
at 1:00 PM  in Room 1       12-1-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Kevin D. Farrar  (David G. Reid)

Monday,    Sep.  8          State vs. Powling, Amy
at 1:00 PM  in Room 1       122-1-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Amy Powling  (Evan B. Chadwick)

Monday,    Sep.  8          State vs. Crowningshield, Donald H.
at 1:00 PM  in Room 1       156-2-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Donald H. Crowningshield  (Richard F. Ammons)

Monday,    Sep.  8          State vs. Pace, Jeffrey S
at 1:00 PM  in Room 1       25-3-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jeffrey S Pace  (John C. Mabie)

Monday,    Sep.  8          State vs. Sastre, Jasmine X.
at 1:00 PM  in Room 1       347-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jasmine X. Sastre  (Evan B. Chadwick)

Monday,    Sep.  8          State vs. Pace, Jeffrey S
at 1:00 PM  in Room 1       358-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jeffrey S Pace  (John C. Mabie)

Monday,    Sep.  8          State vs. Westcott, Matthew G.
at 1:00 PM  in Room 1       401-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Matthew G. Westcott  (Sarah Biolsi Vangel)

Monday,    Sep.  8          State vs. Westcott, Matthew G.
at 1:00 PM  in Room 1       27-3-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Matthew G. Westcott  (Sarah Biolsi Vangel)

Monday,    Sep.  8          State vs. Coburn, Francis
at 1:00 PM  in Room 1       462-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Francis Coburn  (Thomas M. French)

Monday,    Sep.  8          State vs. Gay, Steven Douglas
at 1:00 PM  in Room 1       593-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Steven Douglas Gay  (Evan B. Chadwick)

Monday,    Sep.  8          State vs. Kirby, Timothy John
at 1:00 PM  in Room 1       669-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Timothy John Kirby  (John C. Mabie)

Monday,    Sep.  8          State vs. Kennett, Whitney
at 1:00 PM  in Room 1       712-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Whitney Kennett  (James M. Dingley)

Monday,    Sep.  8          State vs. Marsh, Kassim
at 1:00 PM  in Room 1       748-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Kassim Marsh  (Benjamin Schultz)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 9


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  9          State vs. Smith, Ryan J.
at 9:00 AM  in Room 1       783-7-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Ryan J. Smith  (James Valente)
                            Probation Officer, Leona Watt
                            Co-Counsel
                              James Valente


Tuesday,   Sep.  9          State vs. Smith, Ryan J.
at 9:00 AM  in Room 1       974-8-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Ryan J. Smith  (James Valente)
                            Probation Officer, Leona Watt
                            Co-Counsel
                              James Valente


Tuesday,   Sep.  9          State vs. Smith, Ryan J.
at 9:00 AM  in Room 1       1169-10-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Ryan J. Smith  (James Valente)
                            Probation Officer, Leona Watt
                            Co-Counsel
                              James Valente


Tuesday,   Sep.  9          State vs. Dascomb, Jay J
at 1:00 PM  in Room 1       447-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jay J Dascomb  (Joanne Baltz)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 10


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 10          State vs. Sprague, Travis
at 1:00 PM  in Room 2       907-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Travis Sprague  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Cases heard by Katherine A. Hayes

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 10          State vs. Griswold, Thomas R
at 9:00 AM  in Room 3       1301-10-07 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Thomas R Griswold  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Aleta Feeney-Brousseau

Wednesday, Sep. 10          State vs. Ostroski, Corey
at 9:00 AM  in Room 3       862-7-10 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Corey Ostroski  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Karen Haag
                            Victim's Advocate

Wednesday, Sep. 10          State vs. Chabre, David Omer
at 9:00 AM  in Room 3       914-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Omer Chabre  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Steve Walker

Wednesday, Sep. 10          State vs. Chabre, David Omer
at 9:00 AM  in Room 3       971-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Omer Chabre  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Steve Walker

Wednesday, Sep. 10          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 10:00 AM in Room 3       594-5-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep. 10          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 10:00 AM in Room 3       130-2-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep. 10          State vs. Hutchins, Jeffrey W.
at 10:00 AM in Room 3       251-3-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jeffrey W. Hutchins  (Joanne Baltz)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Wednesday, Sep. 10          State vs. McAllister, Jacob
at 10:00 AM in Room 3       600-5-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jacob McAllister  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Beth Denyou

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 11


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 11          State vs. Mack, Vanessa Brooks
at 9:00 AM  in Room 1       1330-11-13 Wmcr/Criminal
                            Court Trial
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Vanessa Brooks Mack  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Freeman, Kai A.
at 9:00 AM  in Room 1       1247-10-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Kai A. Freeman  (David C. Sleigh)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole
                            party 4, Limited Appearance  (Jean Anne Kiewel)
                            Victim  (Jean Anne Kiewel)

Thursday,  Sep. 11          State vs. Mack, Vanessa Brooks
at 9:00 AM  in Room 1       1398-12-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Vanessa Brooks Mack  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 12


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 12          State vs. Trowell, Salahdin
at 9:00 AM  in Room 1       470-4-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Salahdin Trowell  (James Valente)

Friday,    Sep. 12          State vs. Trowell, Salahdin
at 9:00 AM  in Room 1       604-5-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Salahdin Trowell  (James Valente)

Friday,    Sep. 12          State vs. Class, Edward L.
at 9:00 AM  in Room 1       1418-12-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Edward L. Class  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Tripaldi, Richard F
at 9:00 AM  in Room 1       1502-12-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Richard F Tripaldi  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Gleason (Paquette), Pamela
at 9:00 AM  in Room 1       14-1-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Pamela Gleason (Paquette)  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Trevorrow, Charles
at 9:00 AM  in Room 1       228-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Charles Trevorrow  (Christopher Montgomery)

Friday,    Sep. 12          State vs. Smith, Robert Russell
at 9:00 AM  in Room 1       402-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Robert Russell Smith  (Dan M. Davis)

Friday,    Sep. 12          State vs. Emerson, Eugenia M.
at 9:00 AM  in Room 1       407-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Eugenia M. Emerson  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Class, Dylan
at 9:00 AM  in Room 1       428-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Dylan Class  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Waite, Millard
at 9:00 AM  in Room 1       452-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Millard Waite  (James Valente)

Friday,    Sep. 12          State vs. Bushnell, William M.
at 9:00 AM  in Room 1       36-4-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, William M. Bushnell  (Sarah Biolsi Vangel)

Friday,    Sep. 12          State vs. Bushnell, William M.
at 9:00 AM  in Room 1       460-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, William M. Bushnell  (Sarah Biolsi Vangel)

Friday,    Sep. 12          State vs. Gleason (Paquette), Pamela
at 9:00 AM  in Room 1       569-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Pamela Gleason (Paquette)  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Latino, Kenneth
at 9:00 AM  in Room 1       574-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kenneth Latino  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Thomas, Jonathan R.
at 9:00 AM  in Room 1       607-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jonathan R. Thomas  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Renaud, Michael J.
at 9:00 AM  in Room 1       611-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Michael J. Renaud  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Sep. 12          State vs. Cray, Jason L
at 9:00 AM  in Room 1       638-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jason L Cray  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Graves, Nichole
at 9:00 AM  in Room 1       717-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Nichole Graves  (David G. Reid)

Friday,    Sep. 12          State vs. Read, John
at 9:00 AM  in Room 1       713-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, John Read  (Sarah Biolsi Vangel)

Friday,    Sep. 12          State vs. Patoine, Philip Henry
at 9:00 AM  in Room 1       753-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Philip Henry Patoine  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Dezafra, Daniel K.
at 9:00 AM  in Room 1       766-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Daniel K. Dezafra

Friday,    Sep. 12          State vs. Longo, Michael S.
at 9:00 AM  in Room 1       58-6-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Michael S. Longo  (Samuel J. Kinker)

Friday,    Sep. 12          State vs. Longo, Michael S.
at 9:00 AM  in Room 1       810-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Michael S. Longo  (Samuel J. Kinker)

Friday,    Sep. 12          State vs. Doyle, Shane T.
at 9:00 AM  in Room 1       844-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Shane T. Doyle  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Sep. 12          State vs. Doyle, Shane T.
at 9:00 AM  in Room 1       67-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Shane T. Doyle  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Sep. 12          State of Vermont vs. Moses, Christina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       876-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State of Vermont  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christina Marie Moses  (Michael E. McClallen)

Friday,    Sep. 12          State vs. Clark, David C.
at 9:00 AM  in Room 1       60-6-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, David C. Clark  (James Valente)

Friday,    Sep. 12          State vs. Read, John
at 9:00 AM  in Room 1       1097-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, John Read

Friday,    Sep. 12          State vs. Moses, Christina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       866-8-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christina Marie Moses  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Friday,    Sep. 12          State vs. Moses, Christina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       1380-11-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christina Marie Moses  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Gary Stevens
                            Victim's Advocate

Friday,    Sep. 12          State vs. Moses, Christina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       1605-12-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christina Marie Moses  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Friday,    Sep. 12          State vs. Moses, Christina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       17-1-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christina Marie Moses  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Gary Stevens
                            Intervener, Elaine Boyce Restitution Unit Mgr.

Friday,    Sep. 12          State vs. Brodrick, Geoffrey R.
at 1:00 PM  in Room 1       750-7-11 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Geoffrey R. Brodrick  (James Valente)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Friday,    Sep. 12          State vs. Bascom, Lori
at 1:00 PM  in Room 1       345-4-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Lori Bascom  (Joanne Baltz)

Friday,    Sep. 12          State vs. Dunkling, Dustin W.
at 1:15 PM  in Room 1       1152-10-11 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dustin W. Dunkling  (Joanne Baltz)

Friday,    Sep. 12          State vs. Kolendo, Timothy
at 2:00 PM  in Room 1       1208-10-13 Wmcr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Timothy Kolendo  (James Valente)

Friday,    Sep. 12          State vs. Moore, Juliana
at 2:30 PM  in Room 1       605-5-14 Wmcr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Juliana Moore  (Christopher Montgomery)
                            Guardian ad Litem, Robb Way

Friday,    Sep. 12          State vs. Scott, Alan N.
at 3:00 PM  in Room 1       1272-10-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Alan N. Scott  (William E. Kraham)

Friday,    Sep. 12          State vs. Scott, Alan N.
at 3:00 PM  in Room 1       97-11-13 Wmcs/Civil Suspension
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Alan N. Scott  (William E. Kraham)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 15


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 15          State vs. Brissette, Timothy L.
at 9:00 AM  in Room 1       988-7-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Timothy L. Brissette

Monday,    Sep. 15          State vs. Spaulding, Michael N.
at 9:00 AM  in Room 1       1061-8-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Michael N. Spaulding  (James Valente)

Monday,    Sep. 15          State vs. Baker, Nicolas Chad
at 9:00 AM  in Room 1       1092-8-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Nicolas Chad Baker  (Richard F. Ammons)

Monday,    Sep. 15          State vs. Tyler, Matthew
at 9:00 AM  in Room 1       1099-8-14 Wmcr/Criminal
                            Scheduling Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Matthew Tyler  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep. 15          State vs. Buzby, Russell A.
at 9:00 AM  in Room 1       1066-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Russell A. Buzby  (James Valente)

Monday,    Sep. 15
at 10:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/127-1-14 Wmcr
                              Restricted Case/472-4-14 Wmcr

Monday,    Sep. 15          State vs. Hatt, Raymond
at 10:00 AM in Room 1       208-2-13 Wmcr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Raymond Hatt  (Richard F. Ammons)

Monday,    Sep. 15          State vs. Hatt, Raymond
at 10:00 AM in Room 1       1393-12-13 Wmcr/Criminal
                            Competency Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Raymond Hatt  (Richard F. Ammons)

Monday,    Sep. 15
at 11:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/34-1-14 Wmcr

Monday,    Sep. 15          State vs. Young, Robert Allen
at 11:00 AM in Room 1       247-3-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Robert Allen Young  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Monday,    Sep. 15          State vs. Lange, Dillon
at 1:00 PM  in Room 1       296-3-12 Wmcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Dillon Lange  (Michael E. McClallen)

Monday,    Sep. 15          State vs. Lange, Dillon
at 1:00 PM  in Room 1       1357-11-12 Wmcr/Criminal
                            Change of plea
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Dillon Lange  (Michael E. McClallen)

Monday,    Sep. 15          State vs. Saunders, Brannan M
at 1:45 PM  in Room 1       1300-11-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Brannan M Saunders  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Lisa Brooks (Johnstone)
                            Probation Officer, Leona Watt
                            Probation Officer, Edwin van Dijk

Monday,    Sep. 15          State vs. Saunders, Brannan M
at 1:45 PM  in Room 1       590-5-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Brannan M Saunders  (Michael E. McClallen)

Monday,    Sep. 15          State vs. Johnson, Kelly A
at 2:00 PM  in Room 1       287-3-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kelly A Johnson  (Christopher Montgomery)
                            Probation Officer, Gary Stevens

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 16


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 16
at 08:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              Restricted Case/935-7-14 Wmcr
                              Restricted Case/948-7-14 Wmcr
                              Restricted Case/1033-8-14 Wmcr
                              Restricted Case/1127-8-14 Wmcr

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Allamby, Rebecca
at 9:00 AM  in Room 1       961-8-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Rebecca Allamby  (Mimi Brill)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Billewicz, Lillian
at 11:30 AM in Room 1       1138-8-14 Wmcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Lillian Billewicz

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Deistler, Brian
at 11:30 AM in Room 1       1139-8-14 Wmcr/Criminal
                            Attorney or Appear
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Brian Deistler

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Billewicz, Lillian
at 11:30 AM in Room 1       567-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Lillian Billewicz

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Houston, Brendan
at 1:00 PM  in Room 1       1141-9-10 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant  (Richard F. Ammons)
                            Attorney General, Department of Mental Health  (Kristin J Chandler)

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Momaney, Edmund Joseph Jr.
at 1:15 PM  in Room 1       952-7-06 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Edmund Joseph Momaney Jr.  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Robb Way

Tuesday,   Sep. 16          State vs. Bercik, Grant S.
at 1:30 PM  in Room 1       1061-9-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Grant S. Bercik  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Wendy Friesen

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 17


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 17          State vs. Kennett, Dustin J
at 3:00 PM  in Room 2       908-8-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Dustin J Kennett  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Merry Shernonck

Cases heard by Katherine A. Hayes

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 17          State vs. Moffitt, Gregory James
at 9:00 AM  in Room 3       873-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Gregory James Moffitt  (Benjamin Schultz)

Wednesday, Sep. 17          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       1120-10-11 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Sep. 17          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       1398-12-11 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Sep. 17          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       61-1-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Sep. 17          State vs. Moffitt, Gregory James
at 9:00 AM  in Room 3       44-1-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Gregory James Moffitt  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Karen Haag

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 18


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 18          State vs. Robinson, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       1161-10-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jonathan Robinson  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Vick, Shannon
at 9:00 AM  in Room 1       1496-12-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Shannon Vick  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Volovski, Elizabeth L
at 9:00 AM  in Room 1       180-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Elizabeth L Volovski  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Clayton, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       446-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Michael Clayton  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Clayton, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       537-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Michael Clayton  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Tyrrell, Keith Jessey Jr
at 9:00 AM  in Room 1       532-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Keith Jessey Tyrrell Jr  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Dexter, Julie
at 9:00 AM  in Room 1       585-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Julie Dexter  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Tyrrell, Keith Jessey Jr
at 9:00 AM  in Room 1       640-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Keith Jessey Tyrrell Jr  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Clayton, Michael
at 9:00 AM  in Room 1       678-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Michael Clayton  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Sabolevski, William David
at 9:00 AM  in Room 1       688-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, William David Sabolevski  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Soriano, Sr., James
at 9:00 AM  in Room 1       722-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, James Soriano, Sr.  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Lemieux, Joseph A III
at 9:00 AM  in Room 1       899-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Joseph A Lemieux III  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Ostrowski, Jarek
at 9:00 AM  in Room 1       945-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Jarek Ostrowski  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Dix, Tyson
at 1:00 PM  in Room 1       856-7-14 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Tyson Dix  (William E. Kraham)
                            Interpreter, Marian Eaton
                            Interpreter, Trudy Gilbert

Thursday,  Sep. 18          State vs. Chico, Christopher E
at 1:00 PM  in Room 1       1010-8-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Christopher E Chico  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Spaulding (Castro), Christine M
at 1:00 PM  in Room 1       1125-9-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Christine M Spaulding (Castro)  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Smith, Alex Neal
at 1:00 PM  in Room 1       1352-11-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Alex Neal Smith  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Sanders, Shelly K.
at 1:00 PM  in Room 1       227-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Shelly K. Sanders  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Riendeau, Daniel Mark
at 1:00 PM  in Room 1       235-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Daniel Mark Riendeau  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Hand, Karen
at 1:00 PM  in Room 1       589-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Karen Hand  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. McKeen, Julia A.
at 1:00 PM  in Room 1       812-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Julia A. McKeen  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Rodriguez, Eduardo
at 1:00 PM  in Room 1       813-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Eduardo Rodriguez  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Trower, Thomas
at 1:00 PM  in Room 1       877-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Thomas Trower  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Michaels, Andrew Patrick
at 1:00 PM  in Room 1       887-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Andrew Patrick Michaels  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Radcliffe (Stover), Sarah C
at 1:00 PM  in Room 1       1072-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Sarah C Radcliffe (Stover)  (Mimi Brill)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Munhall, Dennis William
at 1:00 PM  in Room 1       1084-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Dennis William Munhall  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Class, Edward L.
at 1:00 PM  in Room 1       1123-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Edward L. Class  (Evan B. Chadwick)

Thursday,  Sep. 18          State vs. Soto, Pablo jr.
at 1:00 PM  in Room 1       743-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Pablo Soto Jr.  (Evan B. Chadwick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 19


Cases heard by Dan M. Davis(Acting)

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 19          State vs. Helie, Theresa
at 1:00 PM  in Room 1       27-8-14 Wmcm/Civil Miscellaneous
                            Status Conference
                            Plaintiff, State of Vermont  (Susan Cay)
                            Defendant, Theresa A. Helie  (Benjamin Schultz)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 22


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 22          State vs. Nicholas, Kerri
at 9:00 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep. 22          State vs. Martin, Jason Stewart
at 9:00 AM  in Room 1       1078-8-14 Wmcr/Criminal
                            Jury Drawing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jason Stewart Martin  (Joanne Baltz)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 23


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 23          State vs. Nicholas, Kerri
at 8:30 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Sep. 24


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Sep. 24          State vs. Nicholas, Kerri
at 8:30 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 25


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep. 25          State vs. Nicholas, Kerri
at 8:30 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Sep. 26


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Sep. 26          State vs. Nicholas, Kerri
at 8:30 AM  in Room 1       749-6-13 Wmcr/Criminal
                            Jury Trial
                            Plaintiff, State  (Kerry A. McDonald-Cady)
                            Defendant, Kerri Nicholas  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 29


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 29          State vs. Wakefield-Start, Melinda
at 10:00 AM in Room 1       109-1-14 Wmcr/Criminal
                            Court Trial
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Melinda Wakefield-Start  (Christopher Montgomery)

Monday,    Sep. 29          State vs. Damon, Jeremy Raymond
at 11:00 AM in Room 1       157-2-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jeremy Raymond Damon  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Monday,    Sep. 29          State vs. Rounds, James P
at 1:00 PM  in Room 1       673-5-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, James P Rounds  (Benjamin Schultz)

Monday,    Sep. 29          State vs. Christian, Stephen
at 1:00 PM  in Room 1       616-5-10 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Diane Shamas
                            Attorney General, Limited Appearance  (Gail Sophrin)
                            Attorney General, Ira Morris Esq.

Monday,    Sep. 29          State vs. McDonnell, Peter O.
at 2:30 PM  in Room 1       11-1-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Civil Suspension Final Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Peter O. McDonnell  (Sarah Biolsi Vangel)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 30


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep. 30
at 08:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              State vs. Gondek, Joshua B./575-5-13 Wmcr

Tuesday,   Sep. 30          State vs. McQuaide, Sabrina Marie
at 9:00 AM  in Room 1       105-1-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Sabrina Marie McQuaide  (Mimi Brill)

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Stocks, Alvin Lee
at 1:00 PM  in Room 1       101-1-09 Wmcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Alvin Lee Stocks  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Department of Corrections
                            Probation Officer, Will Lundgren
                            Victim's Advocate

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Davis, Cory D.
at 1:30 PM  in Room 1       1240-10-12 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Cory D. Davis  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Davis, Corey D.
at 1:30 PM  in Room 1       229-2-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Cory D. Davis  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Gary Stevens

Tuesday,   Sep. 30          State vs. Davis, Cory D.
at 1:30 PM  in Room 1       1332-11-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Cory D. Davis  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Gary Stevens

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Oct. 1


Cases heard by Katherine A. Hayes

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Oct.  1          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       818-6-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Wednesday, Oct.  1          State vs. Merriam, Zackery
at 9:00 AM  in Room 3       856-7-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Merits Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Zackery Merriam  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Nicholas Merrill
                            Probation Officer, Nicholas Merrill

Wednesday, Oct.  1          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       1120-10-11 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Oct.  1          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       1398-12-11 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

Wednesday, Oct.  1          State vs. Clement, Dale
at 9:00 AM  in Room 3       61-1-12 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dale Clement  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Melissa Barton

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 2


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  2          State vs. Bills, Gordon Eugene
at 9:00 AM  in Room 1       92-1-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Gordon Eugene Bills  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. McAnuff, Brian
at 9:00 AM  in Room 1       177-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Brian McAnuff  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Arthur, John T.
at 9:00 AM  in Room 1       183-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, John T. Arthur  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Hernandez, Edward Wesley Jr
at 9:00 AM  in Room 1       373-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Edward Wesley Hernandez Jr  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Figueiredo, Iyana N.
at 9:00 AM  in Room 1       639-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Iyana N. Figueiredo  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Anderson, Lester
at 9:00 AM  in Room 1       733-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Lester Anderson  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Van Alstyne, Peter
at 9:00 AM  in Room 1       759-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Peter Van Alstyne  (David W. Gartenstein)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Carpenter, Zachary
at 9:00 AM  in Room 1       780-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Zachary Carpenter  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Goodell, Kenneth
at 9:00 AM  in Room 1       781-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kenneth Goodell  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Pease, Nicholas
at 9:00 AM  in Room 1       786-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Nicholas Pease  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Schroeder, William III
at 9:00 AM  in Room 1       790-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, William Schroeder III  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Bills, Gordon Eugene
at 9:00 AM  in Room 1       796-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Gordon Eugene Bills  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Anderson, Lester
at 9:00 AM  in Room 1       815-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Lester Anderson  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Forbush, Daniel J.
at 9:00 AM  in Room 1       820-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Daniel J. Forbush  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Palladino, Joseph
at 9:00 AM  in Room 1       827-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Joseph Palladino  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Figueroa, Antonio
at 9:00 AM  in Room 1       838-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Antonio Figueroa  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Anderson, Lester
at 9:00 AM  in Room 1       879-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Lester Anderson  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Hernandez, Edward Wesley Jr
at 9:00 AM  in Room 1       977-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Edward Wesley Hernandez Jr  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Fuller, Loralie
at 1:00 PM  in Room 1       862-7-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Loralie Fuller  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. McDurfee, Kobie
at 1:00 PM  in Room 1       538-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Kobie McDurfee  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. McDurfee, Kobie
at 1:00 PM  in Room 1       594-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Kobie McDurfee  (Michael E. McClallen)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Robinson, Matthew James
at 1:00 PM  in Room 1       626-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Matthew James Robinson  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Sorensen, Thomas L.
at 1:00 PM  in Room 1       758-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Thomas L. Sorensen  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Class, Michael E.
at 1:00 PM  in Room 1       765-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Michael E. Class  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Pierce, Christopher R.
at 1:00 PM  in Room 1       788-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Christopher R. Pierce  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Thompson, Cody S.
at 1:00 PM  in Room 1       806-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Cody S. Thompson  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Tousley, Joel
at 1:00 PM  in Room 1       893-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Joel Tousley  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Moody, Debra Jean
at 1:00 PM  in Room 1       914-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Debra Jean Moody  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Hier, Ashley R I
at 1:00 PM  in Room 1       907-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ashley R I Hier  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Soubble, Debra
at 1:00 PM  in Room 1       928-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Debra Soubble  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Ostrowski, Jordan
at 1:00 PM  in Room 1       946-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Jordan Ostrowski  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Baker, Kevin Cone
at 1:00 PM  in Room 1       955-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kevin Cone Baker  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Parris, Justin David
at 1:00 PM  in Room 1       965-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Justin David Parris  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct.  2          State vs. Thompson, Cody S.
at 1:00 PM  in Room 1       94-1-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Cody S. Thompson  (Mimi Brill)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 3


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct.  3          State vs. Butterfield-Rivard, Belinda
at 9:00 AM  in Room 1       569-5-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Belinda Butterfield-Rivard  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct.  3          State vs. Rochefort, Kenneth Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       754-7-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Kenneth Rochefort Jr.  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Friday,    Oct.  3          State vs. Murphy-Houle, Lynette
at 9:00 AM  in Room 1       81-8-13 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Lynette Murphy

Friday,    Oct.  3          State vs. Murphy, Lynette
at 9:00 AM  in Room 1       1003-8-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Lynette Murphy  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Chase, Ryan Lee
at 9:00 AM  in Room 1       374-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Ryan Lee Chase  (Robert Sussman)

Friday,    Oct.  3          State vs. Kuncz, Kimberly A.
at 9:00 AM  in Room 1       408-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Kimberly A. Kuncz  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Caggiano, Gary Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       445-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Gary Caggiano Jr.  (Bettina V. Buehler)

Friday,    Oct.  3          State vs. Barber, Stephanie Marie
at 9:00 AM  in Room 1       490-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Stephanie Marie Barber  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Barber, Stephanie Marie
at 9:00 AM  in Room 1       729-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Stephanie Marie Barber  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Ducharme, Christopher J.
at 9:00 AM  in Room 1       739-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Christopher J. Ducharme  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct.  3          State vs. Arie, Brandon
at 9:00 AM  in Room 1       762-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Brandon Arie  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Stone, Courtney
at 9:00 AM  in Room 1       775-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Courtney Stone  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Barber, Stephanie Marie
at 9:00 AM  in Room 1       823-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Stephanie Marie Barber  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct.  3          State vs. Mann, Alexandria
at 9:00 AM  in Room 1       70-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Alexandria Mann

Friday,    Oct.  3          State vs. Burke, Cori
at 9:00 AM  in Room 1       71-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Cori Burke  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct.  3          State vs. Burke, Cori
at 9:00 AM  in Room 1       903-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Cori Burke  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct.  3          State vs. Mann, Alexandria
at 9:00 AM  in Room 1       916-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Alexandria Mann

Friday,    Oct.  3          State vs. Kenyon, Theodore H.
at 9:00 AM  in Room 1       910-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Theodore H. Kenyon  (Bradley D. Myerson)

Friday,    Oct.  3          State vs. Kenyon, Theodore H.
at 9:00 AM  in Room 1       73-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Theodore H. Kenyon

Friday,    Oct.  3          State vs. Woodard, Carl Hamilton
at 9:00 AM  in Room 1       943-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Carl Hamilton Woodard

Friday,    Oct.  3          State vs. Martineau, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       958-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Christopher Martineau  (James Valente)

Friday,    Oct.  3          State vs. Brown, William D.
at 9:00 AM  in Room 1       967-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, William D. Brown

Friday,    Oct.  3          State vs. Martineau, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       77-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Christopher Martineau  (James Valente)

Friday,    Oct.  3          State vs. Brown, Justin Scott
at 9:00 AM  in Room 1       989-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Justin Scott Brown

Friday,    Oct.  3          State vs. Barbour, Brenda Marie
at 9:00 AM  in Room 1       1065-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Brenda Marie Barbour

Friday,    Oct.  3          State vs. Rochefort, Kenneth Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       786-7-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Kenneth Rochefort Jr.  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Henry Farnum

Friday,    Oct.  3          State vs. Dix, Tyson
at 9:00 AM  in Room 1       856-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Tyson Dix  (William E. Kraham)
                            Interpreter, Marian Eaton
                            Interpreter, Trudy Gilbert

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 7


Cases heard by Acting Judge

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct.  7          State vs. Siegel, Kaya
at 9:00 AM  in Room 1       1290-10-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kaya Siegel

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 14


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 14          State vs. Thompson, Thomas Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       485-4-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas Thompson Jr.  (Richard F. Ammons)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Thompson, Thomas Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       583-4-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Thomas Thompson Jr.  (Richard F. Ammons)

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Bywater, Justin C.
at 2:30 PM  in Room 1       1242-10-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Evan Meenan)
                            Defendant, Justin C. Bywater  (John C. Mabie)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Stockstill, Nathan M
at 3:30 PM  in Room 1       746-5-06 Wmcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Nathan M Stockstill  (John C. Mabie)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Tuesday,   Oct. 14          State vs. Stockstill, Nathan M
at 3:30 PM  in Room 1       1278-9-06 Wmcr/Criminal
                            Other
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Nathan M Stockstill  (John C. Mabie)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 16


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 16          State vs. Hall, Amanda E.
at 9:30 AM  in Room 1       912-8-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Amanda E. Hall  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Susan N. Bellville

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 17


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 17          State vs. Stoltz, Sean
at 9:00 AM  in Room 1       706-5-14 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Sean Stoltz  (Mimi Brill)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 20


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 20          State vs. Reffi, David
at 9:00 AM  in Room 1       1479-12-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Reffi  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Arthur, John T.
at 9:00 AM  in Room 1       183-2-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                            Defendant, John T. Arthur  (Mimi Brill)

Monday,    Oct. 20          State vs. Lyford, Justine R
at 9:00 AM  in Room 1       455-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Justine R Lyford  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Armstrong, Seamus
at 9:00 AM  in Room 1       502-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Seamus Armstrong  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Baker (Sweeney), Joyce V.
at 9:00 AM  in Room 1       519-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Joyce V. Baker (Sweeney)  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Pereira, Heather Ann
at 9:00 AM  in Room 1       540-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Heather Ann Pereira  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Stearns, Jessica
at 9:00 AM  in Room 1       553-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jessica Stearns  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Pereira, Heather Ann
at 9:00 AM  in Room 1       591-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Heather Ann Pereira  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Schipper, Crystal
at 9:00 AM  in Room 1       606-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Crystal Schipper  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Bratton, Bryan
at 9:00 AM  in Room 1       621-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Bryan Bratton  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Jacobs, Richard V
at 9:00 AM  in Room 1       641-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Richard V Jacobs  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Dresser, Casey
at 9:00 AM  in Room 1       730-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Casey Dresser  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Baker (Sweeney), Joyce V.
at 9:00 AM  in Room 1       734-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Joyce V. Baker (Sweeney)  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Dlubac, Heidi
at 9:00 AM  in Room 1       742-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Rumrill, Clinton
at 9:00 AM  in Room 1       824-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Clinton Rumrill  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Dresser, Casey
at 9:00 AM  in Room 1       822-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Casey Dresser  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Billetdeaux, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       894-7-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Billetdeaux  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Geary, John H.
at 9:00 AM  in Room 1       1008-8-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, John H. Geary  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Billetdeaux, Christopher
at 9:00 AM  in Room 1       1028-8-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Billetdeaux  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Armstrong, Seamus
at 9:00 AM  in Room 1       1063-8-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Seamus Armstrong  (Joanne Baltz)

Monday,    Oct. 20          State vs. King, Daniel Joseph Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       1489-11-09 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Daniel Joseph King Jr.  (Richard F. Ammons)
                            Bailor, Lawrence Bunnell

Monday,    Oct. 20          State vs. Ruppar, Walter E.
at 1:00 PM  in Room 1       449-4-11 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Walter E. Ruppar  (James Valente)

Monday,    Oct. 20          State vs. Dolceacqua, Anthony M
at 1:00 PM  in Room 1       793-7-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Anthony M Dolceacqua

Monday,    Oct. 20          State vs. Russo, Vito J.
at 1:00 PM  in Room 1       1071-9-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Vito J. Russo  (Richard F. Ammons)

Monday,    Oct. 20          State vs. Geyer, Moses
at 1:00 PM  in Room 1       1484-12-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Moses Geyer  (Michael E. McClallen)

Monday,    Oct. 20          State vs. Geyer, Moses
at 1:00 PM  in Room 1       1516-12-13 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Moses Geyer  (Michael E. McClallen)

Monday,    Oct. 20          State vs. Tobin, Louis
at 1:00 PM  in Room 1       153-2-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Louis Tobin  (Richard F. Ammons)

Monday,    Oct. 20          State vs. Bensen, Bruce Filder
at 1:00 PM  in Room 1       161-2-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Bruce Filder Bensen  (Daniel M. McManus)

Monday,    Oct. 20          State vs. Riendeau, Daniel Mark
at 1:00 PM  in Room 1       235-3-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Daniel Mark Riendeau  (Richard F. Ammons)

Monday,    Oct. 20          State vs. Patterson, Vasiliki (Lilly)
at 1:00 PM  in Room 1       482-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant  (Michael E. McClallen)

Monday,    Oct. 20          State vs. Kathan, Rebecca
at 1:00 PM  in Room 1       579-4-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Rebecca Kathan  (Benjamin Schultz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Madeja, Denise May
at 1:00 PM  in Room 1       655-5-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Denise May Madeja  (Michael E. McClallen)

Monday,    Oct. 20          State vs. Doebler, Benjamin Charles
at 1:00 PM  in Room 1       799-6-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Benjamin Charles Doebler

Monday,    Oct. 20          State vs. Gale, Cassandra
at 1:00 PM  in Room 1       884-7-14 Wmcr/Criminal
                            Final Jury Call
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Cassandra Gale  (Benjamin Schultz)

Monday,    Oct. 20          State vs. Russo, Vito J.
at 1:00 PM  in Room 1       561-4-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Vito J. Russo  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 21


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 21          State vs. Mager, Daniel Shawn
at 9:00 AM  in Room 1       60-1-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Daniel Shawn Mager  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 23


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 23          State vs. Mager, Daniel Shawn
at 9:00 AM  in Room 1       60-1-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Daniel Shawn Mager  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 24


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 24          State vs. Mager, Daniel Shawn
at 9:00 AM  in Room 1       60-1-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Daniel Shawn Mager  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Oct. 27


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Oct. 27          State vs. James, Zachary R
at 10:00 AM in Room 1       651-5-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Zachary R James  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Edwin VanDijk

Monday,    Oct. 27          State vs. James, Zachary R
at 10:00 AM in Room 1       867-7-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Zachary R James  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Edwin VanDijk

Monday,    Oct. 27          State vs. Bartshe, Shane
at 11:00 AM in Room 1       977-8-13 Wmcr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Shane Bartshe  (Joanne Baltz)
                            Guardian ad Litem, Robb Way
                            Interpreter, Marian Eaton
                            Interpreter, Trudy Gilbert

Monday,    Oct. 27          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 1       1184-10-13 Wmcr/Criminal
                            Criminal Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant  (Mimi Brill)
                            party 1  (Mimi Brill)

Monday,    Oct. 27          State vs. Tkaczyk, Carol L.
at 1:30 PM  in Room 1       1200-10-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Carol L. Tkaczyk  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 28


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct. 28          State vs. Collins, Shawndell R.
at 1:00 PM  in Room 1       902-8-13 Wmcr/Criminal
                            Motion Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Shawndell R. Collins  (Daniel Sedon)
                            Probation Officer, Karen Haag

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 30


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct. 30
at 09:00 AM in Room 1       Arraignment
                            State vs.
                              State vs. Re, Dustin/919-7-14 Wmcr

Thursday,  Oct. 30          State vs. Preterotti, John M.
at 9:00 AM  in Room 1       953-8-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, John M. Preterotti  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Caslin, Mark J.
at 9:00 AM  in Room 1       1271-10-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Mark J. Caslin  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Pratt, Devin A
at 9:00 AM  in Room 1       1314-11-13 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Devin A Pratt  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Preterotti, John M.
at 9:00 AM  in Room 1       87-1-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, John M. Preterotti  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Ditchkus, Donna M
at 9:00 AM  in Room 1       612-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Donna M Ditchkus  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vargas-Garcia, Betsiada A.
at 9:00 AM  in Room 1       659-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Betsiada A. Vargas-Garcia  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Pecor, Jeremy
at 9:00 AM  in Room 1       805-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Jeremy Pecor  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Dionne, Shane
at 9:00 AM  in Room 1       852-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Shane Dionne  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Caraballo, Mariel
at 9:00 AM  in Room 1       882-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Mariel Caraballo  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Michael Todd
at 9:00 AM  in Room 1       886-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Michael Todd Johnson  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Re, Dustin
at 9:00 AM  in Room 1       919-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Dustin Re  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Lussier, Penny-Jean
at 9:00 AM  in Room 1       912-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Penny-Jean Lussier  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Johnson, Derek Roy
at 9:00 AM  in Room 1       909-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Derek Roy Johnson  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Gabriel, Amy
at 9:00 AM  in Room 1       905-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Amy Gabriel

Thursday,  Oct. 30          State vs. Turner, Glenn Hugh
at 9:00 AM  in Room 1       929-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Glenn Hugh Turner  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Massari-Tirrell, Nancy
at 9:00 AM  in Room 1       930-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Nancy Massari-Tirrell  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Riccard, James S.
at 9:00 AM  in Room 1       971-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, James S. Riccard  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Massari-Tirrell, Nancy
at 9:00 AM  in Room 1       970-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Nancy Massari-Tirrell  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cassidy, James Edward
at 9:00 AM  in Room 1       990-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, James Edward Cassidy  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Geary, John H.
at 9:00 AM  in Room 1       1008-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, John H. Geary  (Joanne Baltz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Preterotti, John M.
at 9:00 AM  in Room 1       1042-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, John M. Preterotti  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Reetz, Donald
at 9:00 AM  in Room 1       1073-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Donald Reetz  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Fagans, Herbert III
at 9:00 AM  in Room 1       1080-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Herbert Fagans III  (Mimi Brill)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Derby, Jacqulyne M.
at 9:00 AM  in Room 1       1093-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Jacqulyne M. Derby  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Caslin, Mark J.
at 9:00 AM  in Room 1       1101-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Mark J. Caslin

Thursday,  Oct. 30          State vs. Caldwell, Samuel Jackson
at 1:00 PM  in Room 1       95-1-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Samuel Jackson Caldwell  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Caldwell, Samuel Jackson
at 1:00 PM  in Room 1       162-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Samuel Jackson Caldwell  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Klick, Derek J.
at 1:00 PM  in Room 1       562-4-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Derek J. Klick  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Monatukwa, Christopher
at 1:00 PM  in Room 1       726-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Christopher Monatukwa  (David G. Reid)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole
                            party 1, Limited Appearance  (Elizabeth R. Wohl)
                            party 1, Limited Appearance  (Jeffrey J. Nolan)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vaudrien, Kevin Floyd
at 1:00 PM  in Room 1       724-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Kevin Floyd Vaudrien  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Wiinikainen, David
at 1:00 PM  in Room 1       725-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, David Wiinikainen  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Klick, Derek J.
at 1:00 PM  in Room 1       802-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Derek J. Klick  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Vielguth, Steven
at 1:00 PM  in Room 1       817-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Steven Vielguth  (Richard F. Ammons)
                            party 1, Margaret Morse

Thursday,  Oct. 30          State vs. Onuoha, George C.
at 1:00 PM  in Room 1       861-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, George C. Onuoha  (Evan B. Chadwick)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Nichols, Amber
at 1:00 PM  in Room 1       917-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Amber Nichols  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Lanese, Christopher J.
at 1:00 PM  in Room 1       936-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Christopher J. Lanese  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bedard, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       986-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Joshua Bedard  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bennett, Raechel
at 1:00 PM  in Room 1       987-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Raechel Bennett  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Tobey, Sheldon
at 1:00 PM  in Room 1       1016-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Sheldon Tobey  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Diliberto, Peter Rudolf
at 1:00 PM  in Room 1       1017-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Peter Rudolf Diliberto  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Sevene, Miranda
at 1:00 PM  in Room 1       1024-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Miranda Sevene  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Gordon, Shelby M.
at 1:00 PM  in Room 1       1034-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Shelby M. Gordon  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Lewis, Joshua
at 1:00 PM  in Room 1       1077-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Joshua Lewis  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Carrara, Denise
at 1:00 PM  in Room 1       1067-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Denise Carrara  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Maillet, Claude Joseph
at 1:00 PM  in Room 1       1071-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Claude Joseph Maillet  (Benjamin Schultz)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Cook, Frank A.
at 1:00 PM  in Room 1       1090-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Frank A. Cook  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Oct. 30          State vs. Nichols, Amber
at 1:00 PM  in Room 1       1188-10-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Amber Nichols  (Mimi Brill)
                            Probation Officer, Garry Sharon

Thursday,  Oct. 30          State vs. Bennett, Raechel
at 1:00 PM  in Room 1       987-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Raechel Bennett  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Oct. 31


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Oct. 31          State vs. Bell, Jonathan R.
at 9:00 AM  in Room 1       6-1-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Jonathan R. Bell

Friday,    Oct. 31          State vs. Betit, Shawn Louis
at 9:00 AM  in Room 1       173-2-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Shawn Louis Betit  (Brian R. Marsicovetere)

Friday,    Oct. 31          State vs. Betit, Shawn Louis
at 9:00 AM  in Room 1       349-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Shawn Louis Betit  (Brian R. Marsicovetere)

Friday,    Oct. 31          State vs. Lynch, Kevin
at 9:00 AM  in Room 1       620-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kevin Lynch  (John C. Mabie)

Friday,    Oct. 31          State vs. Atwood, Melissa
at 9:00 AM  in Room 1       634-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Melissa Atwood  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct. 31          State vs. Davis, Robert J.
at 9:00 AM  in Room 1       635-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Robert J. Davis  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct. 31          State vs. Cray, Jason L
at 9:00 AM  in Room 1       638-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jason L Cray  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct. 31          State vs. Davis, Robert J.
at 9:00 AM  in Room 1       49-5-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Robert J. Davis  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct. 31          State vs. Hall (Butts), Kelly J.
at 9:00 AM  in Room 1       740-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kelly J. Hall (Butts)  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct. 31          State vs. Caron, Danielle R.
at 9:00 AM  in Room 1       53-6-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Danielle R. Caron  (William E. Kraham)

Friday,    Oct. 31          State vs. Caron, Danielle R.
at 9:00 AM  in Room 1       764-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Danielle R. Caron  (William E. Kraham)

Friday,    Oct. 31          State vs. Price, Margaret M.
at 9:00 AM  in Room 1       770-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Margaret M. Price  (James Valente)

Friday,    Oct. 31          State vs. Sharkey, Mary E.
at 9:00 AM  in Room 1       777-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Mary E. Sharkey  (Sarah Biolsi Vangel)

Friday,    Oct. 31          State vs. Price, Margaret M.
at 9:00 AM  in Room 1       54-6-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Margaret M. Price

Friday,    Oct. 31          State vs. Davis, Robert J.
at 9:00 AM  in Room 1       831-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Robert J. Davis  (Dan M. Davis)

Friday,    Oct. 31          State vs. Wunsch, Jacob
at 9:00 AM  in Room 1       859-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jacob Wunsch  (James Valente)

Friday,    Oct. 31          State vs. Tenney, Carl A.
at 9:00 AM  in Room 1       920-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Carl A. Tenney  (James Valente)

Friday,    Oct. 31          State vs. Siegel, Kaya
at 9:00 AM  in Room 1       925-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kaya Siegel  (Michael E. McClallen)

Friday,    Oct. 31          State vs. Whitcomb, Kathleen
at 9:00 AM  in Room 1       926-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kathleen Whitcomb  (Thomas W. Costello)

Friday,    Oct. 31          State vs. Conklin, Courtney C.
at 9:00 AM  in Room 1       933-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Courtney C. Conklin  (James Valente)

Friday,    Oct. 31          State vs. Sund, Matthew James
at 9:00 AM  in Room 1       941-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Matthew James Sund

Friday,    Oct. 31          State vs. Conklin, Courtney C.
at 9:00 AM  in Room 1       75-7-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Courtney C. Conklin  (James Valente)

Friday,    Oct. 31          State vs. Fleming, Ruth T.
at 9:00 AM  in Room 1       1002-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Ruth T. Fleming  (Samuel H. Angell)

Friday,    Oct. 31          State vs. Sharkey, Mary E.
at 9:00 AM  in Room 1       1045-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Mary E. Sharkey  (Sarah Biolsi Vangel)

Friday,    Oct. 31          State vs. Hudson, Jason R.
at 9:00 AM  in Room 1       1062-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jason R. Hudson

Friday,    Oct. 31          State vs. Hudson, Jason R.
at 9:00 AM  in Room 1       81-8-14 Wmcs/Civil Suspension
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jason R. Hudson

Friday,    Oct. 31          State vs. Sund, Matthew James
at 9:00 AM  in Room 1       1076-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Matthew James Sund

Friday,    Oct. 31          State vs. Haight, Kathleen E.
at 9:00 AM  in Room 1       1088-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Kathleen E. Haight

Friday,    Oct. 31          State vs. Amidon, Rickey A.
at 9:00 AM  in Room 1       1087-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Rickey A. Amidon  (Mark L. Zwicker)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 4


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  4          State vs. Newman, Jared
at 9:00 AM  in Room 1       889-7-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Jared Newman  (Christopher Montgomery)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 10


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 10          State vs. Hall, Amanda E.
at 10:00 AM in Room 1       912-8-13 Wmcr/Criminal
                            Hospitalization Hearing
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Amanda E. Hall  (Mimi Brill)
                            Guardian ad Litem, Susan N. Bellville

Monday,    Nov. 10          State vs. Gilchrist, Todd
at 1:30 PM  in Room 1       1030-9-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Todd Gilchrist  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Monday,    Nov. 10          State vs. Gilchrist, Todd
at 1:30 PM  in Room 1       1021-8-14 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Todd Gilchrist  (Michael E. McClallen)
                            Probation Officer, Phillip J. Damone Probation & Parole

Monday,    Nov. 10          State vs. Coleman, Forrest
at 2:30 PM  in Room 1       692-6-13 Wmcr/Criminal
                            VOP Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Forrest Coleman  (Richard F. Ammons)
                            Probation Officer, Gary Stevens

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 13


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov. 13          State vs. Turner, Greg Scott
at 9:00 AM  in Room 1       437-3-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Greg Scott Turner  (Jessica L. Burke)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Pinger, Jonathan
at 9:00 AM  in Room 1       627-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jonathan Pinger  (Mimi Brill)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Davey, Wesley J.
at 9:00 AM  in Room 1       685-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Wesley J. Davey  (Mimi Brill)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Soriano, Sr., James
at 9:00 AM  in Room 1       690-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, James Soriano, Sr.  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Stoltz, Sean
at 9:00 AM  in Room 1       706-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Sean Stoltz  (Mimi Brill)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Stoltz, Sean
at 9:00 AM  in Room 1       728-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Sean Stoltz  (Mimi Brill)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Easton, Melissa J.
at 9:00 AM  in Room 1       797-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Melissa J. Easton  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Larson, Russell W.
at 9:00 AM  in Room 1       921-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Russell W. Larson  (Joanne Baltz)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Wortman, Joshua
at 9:00 AM  in Room 1       931-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Joshua Wortman  (Joanne Baltz)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Denyou, Jason John
at 9:00 AM  in Room 1       954-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Jason John Denyou  (Joanne Baltz)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Turner, Greg Scott
at 9:00 AM  in Room 1       966-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Greg Scott Turner  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Winter, John
at 9:00 AM  in Room 1       978-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, John Winter  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Gilbeau, Bryse
at 9:00 AM  in Room 1       837-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Bryse Gilbeau  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Merrill, Robert M. Jr.
at 1:00 PM  in Room 1       650-6-10 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Robert M. Merrill Jr.  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Benson, Lydia D.
at 1:00 PM  in Room 1       901-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Lydia D. Benson  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Chase, Keith
at 1:00 PM  in Room 1       956-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Keith Chase  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Nov. 13          State vs. Baker, Laura
at 1:00 PM  in Room 1       1049-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Laura Baker  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Nov. 14


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Nov. 14          State vs. Eggleston, Steven M.
at 9:00 AM  in Room 1       798-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Steven M. Eggleston  (Michael E. McClallen)

Friday,    Nov. 14          State vs. Bosworth, Ross T.
at 9:00 AM  in Room 1       821-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Ross T. Bosworth  (Michael E. McClallen)

Friday,    Nov. 14          State vs. Johnson, Jesse Joseph
at 9:00 AM  in Room 1       826-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Jesse Joseph Johnson  (Michael E. McClallen)

Friday,    Nov. 14          State vs. Waite, Cameron Edward
at 9:00 AM  in Room 1       980-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Cameron Edward Waite  (Michael E. McClallen)

Friday,    Nov. 14          State vs. Barnard, Nathan
at 9:00 AM  in Room 1       983-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Nathan Barnard  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Nov. 14          State vs. Lazzaro, Samuel
at 9:00 AM  in Room 1       1019-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Samuel Lazzaro  (Sarah Biolsi Vangel)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 17


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov. 17          State vs. Hazlett, Nathan Edward
at 2:30 PM  in Room 1       1372-11-13 Wmcr/Criminal
                            Sentencing Hearing
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Nathan Edward Hazlett  (Evan B. Chadwick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 25


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov. 25          State vs. Johnson, Clifton M
at 9:00 AM  in Room 1       652-5-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Clifton M Johnson  (Mimi Brill)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 2


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  2          State vs. Kennedy, James
at 9:00 AM  in Room 1       388-3-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, James Kennedy  (Mimi Brill)

Tuesday,   Dec.  2          State vs. Munhall, Dennis William
at 9:00 AM  in Room 1       699-5-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Dennis William Munhall  (Benjamin Schultz)
                            Probation Officer, Lisa Cameron

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 4


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  4          State vs. Green, Tyler
at 9:00 AM  in Room 1       619-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Tyler Green  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Euber, Phillip
at 9:00 AM  in Room 1       961-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Phillip Euber  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Cassell, Charles Roberts
at 9:00 AM  in Room 1       1082-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Charles Robert Cassell  (Christopher Montgomery)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Garvey, Amanda
at 9:00 AM  in Room 1       1095-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Amanda Garvey-Anglin  (Mimi Brill)

Thursday,  Dec.  4          State vs. O'Keefe, Timothy P.
at 1:00 PM  in Room 1       854-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Timothy P. O'Keefe  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Brennan, Robert James
at 1:00 PM  in Room 1       979-7-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Robert James Brennan  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Koutoudakis, John
at 1:00 PM  in Room 1       1004-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, John Koutoudakis  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Saunders, Monime Lynne
at 1:00 PM  in Room 1       1015-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Monime Lynne Saunders  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Dupuis, Jennifer
at 1:00 PM  in Room 1       1025-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Jennifer Dupuis  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Donaldson, Brenden W.
at 1:00 PM  in Room 1       1027-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Brenden W. Donaldson  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Baker, Nicolas Chad
at 1:00 PM  in Room 1       1092-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Nicolas Chad Baker  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Kissell, Dalton
at 1:00 PM  in Room 1       1094-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Dalton Kissell  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Chase, Keith
at 1:00 PM  in Room 1       1096-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Keith Chase  (Richard F. Ammons)

Thursday,  Dec.  4          State vs. Leone, Scott J.
at 1:00 PM  in Room 1       1100-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Scott Joshua Leone  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Dec. 5


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Dec.  5          State vs. Sousa-Marino, Shelley M
at 9:00 AM  in Room 1       701-5-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Susan Cay)
                            Defendant, Shelley M Sousa-Marino  (Bettina V. Buehler)

Friday,    Dec.  5          State vs. Soto, Pablo jr.
at 9:00 AM  in Room 1       743-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Pablo Soto Jr.  (Evan B. Chadwick)

Friday,    Dec.  5          State vs. Scott, Alan N.
at 9:00 AM  in Room 1       851-6-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Alan N. Scott  (Samuel H. Angell)

Friday,    Dec.  5          State vs. Coffey, Joseph Michael
at 9:00 AM  in Room 1       1032-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Steven Brown)
                            Defendant, Joseph Michael Coffey  (Evan B. Chadwick)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 16


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 16          State vs. Russell, Corey s.
at 9:00 AM  in Room 1       22-1-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Corey s. Russell  (Richard F. Ammons)

Tuesday,   Dec. 16          State vs. Lynch, Kevin
at 9:00 AM  in Room 1       420-3-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Kevin Lynch

Tuesday,   Dec. 16          State vs. Russell, Corey s.
at 9:00 AM  in Room 1       756-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, Corey s. Russell  (Richard F. Ammons)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 18


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec. 18          State vs. Smith, David Walter Jr.
at 9:00 AM  in Room 1       1060-8-14 Wmcr/Criminal
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff, State  (Ashley Harriman)
                            Defendant, David Walter Smith Jr.  (Joanne Baltz)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 30


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec. 30          State vs. Hrabovsky, Alexander
at 9:00 AM  in Room 1       476-4-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Alexander Hrabovsky

Tuesday,   Dec. 30          State vs. Jacobson, Sarah
at 9:00 AM  in Room 1       477-4-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Sarah Jacobson

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Feb. 10


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Feb. 10          State vs. McAllister (LaCroix), Danielle
at 9:00 AM  in Room 1       718-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Danielle McAllister (LaCroix)  (Mimi Brill)

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Feb. 24


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Feb. 24          State vs. Dwinell (Lyon), Amber
at 11:30 AM in Room 1       1180-10-13 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Amber Dwinell (Lyon)  (William E. Kraham)

Tuesday,   Feb. 24          State vs. Dwinell (Lyon), Amber
at 11:30 AM in Room 1       189-2-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (David W. Gartenstein)
                            Defendant, Amber Dwinell (Lyon)

Tuesday,   Feb. 24          State vs. Harper, Shawn M
at 11:30 AM in Room 1       649-5-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Shawn M Harper  (Mimi Brill)

Tuesday,   Feb. 24          State vs. DiBona, Amber Rae
at 11:30 AM in Room 1       750-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Amber Rae DiBona  (Mimi Brill)

Tuesday,   Feb. 24          State vs. Pennington, Brian Casey
at 11:30 AM in Room 1       754-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Brian Casey Pennington

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 24


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 24          State vs. Gorman, Thomas A.
at 9:00 AM  in Room 1       906-7-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Thomas A. Gorman

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 31


Cases heard by David T. Suntag

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 31          State vs. Ahearn, Christine E.
at 9:00 AM  in Room 1       792-6-14 Wmcr/Criminal
                            Status Conference
                            Plaintiff, State  (Tracy K. Shriver)
                            Defendant, Christine E. Ahearn

-------------------------------------------------------------------------------