Court Calendar for
Windham Civil Division

P.O. Box 207 · Newfane, VT 05345
(802) 365-7979

As of April 23rd at 9:14 PM


Cases Set for Friday, Apr. 24


Cases heard by Thomas S. Durkin

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr. 24          Midland Funding LLC vs. Rose
at 9:00 AM  in Room 4       564-11-12 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              George A. Rose


Friday,    Apr. 24          Grinold vs. Mayle
at 10:00 AM in Room 4       88-3-15 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Robert B. Grinold  (Bruce W. Hesselbach)
                            Defendant(s)
                              Jordin Mayle


Friday,    Apr. 24          Roske vs. Poulin
at 10:30 AM in Room 4       110-3-15 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Dawn A. Roske ex rel. Anne DeWitt  (James Maxwell)
                            Defendant(s)
                              Emily Poulin


Friday,    Apr. 24          Caldwell et al vs. Caviola
at 11:15 AM in Room 4       28-1-15 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Samuel Jackson Caldwell individually & as Executor of the Estate  (Bruce W. Hesselbach)
                              Zachard N. Caldwell Individually & as Executor of the Estate  (Bruce W. Hesselbach)
                            Defendant(s)
                              Travis Caviola


Friday,    Apr. 24          Feinberg et al vs. Feinburg et al
at 2:00 PM  in Room 4       50-2-15 Wmcv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Edward A. Feinberg  (Thomas W. Costello)
                              Linda M. Feinberg  (Thomas W. Costello)
                            Defendant(s)
                              Maxene Feinberg  (Evan B. Chadwick)
                              Mark A. Feinburg  (Lawrin P. Crispe)


Friday,    Apr. 24          Central Residence, LLC et al vs. Struthers
at 2:30 PM  in Room 4       6-1-15 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Central Residence, LLC  (Sarah Biolsi Vangel)
                              Cynthia Cutting  (Sarah Biolsi Vangel)
                              Roy Westbye Cutting  (Sarah Biolsi Vangel)
                            Defendant(s)
                              Chelsea M Struthers


Friday,    Apr. 24          Ryan vs. Hagerman et al
at 3:30 PM  in Room 4       54-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Other
                            Plaintiff(s)
                              James Ryan
                            Defendant(s)
                              Ken Hagerman
                              Nancy J. Hagerman


Friday,    Apr. 24          Shaclumis et al vs. Scott
at 3:45 PM  in Room 4       145-4-15 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Gwendolyn W. Shaclumis a/k/a Gwendolyn W. Harris
                              Stephen Shaclumis
                            Defendant(s)
                              Lisa Marie Scott  (Sara Kagle)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 28


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 28          Ferris et al vs. Losch, Peter,etal
at 9:00 AM  in Room 4       309-7-13 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Melissa R. Ferris
                              Thomas A. Ferris
                            Defendant(s)
                              Michelle Losch  (Walter G. French)
                              Peter Z. Losch  (Walter G. French)
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Patricia M. Beu Esq.


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 29


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 29          Tri-Park Cooperative Housing vs. Davis
at 10:00 AM in Room 4       239-6-14 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Tri-Park Cooperative Housing Corporation  (Alexander D. Shriver)
                            Defendant(s)
                              Cassie M. Davis  (Sara Kagle)
                            Co-Counsel
                              Robert E. Young


Wednesday, Apr. 29          Como vs. C.E. Bradley Laboratories Inc.
at 1:00 PM  in Room 4       61-2-15 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Michael J. Como  (Thomas W. Costello)
                            Defendant(s)
                              C.E. Bradley Laboratories Inc.  (Ellen Mercer Fallon)


Wednesday, Apr. 29          Moses vs. Enzor
at 2:00 PM  in Room 4       289-6-14 Wmcv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Janice Moses
                              Richard Moses
                              Richard Earl Moses,Jr.-05726-082
                            Defendant(s)
                              Thomas Lamar Enzor  (T. Lamar Enzor)


Wednesday, Apr. 29          Confidential Case
at 2:15 PM  in Room 4       141-4-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


Wednesday, Apr. 29          Trembulak et al vs. Hagenow
at 2:45 PM  in Room 4       143-4-14 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Anita Trembulak  (Walter G. French)
                              Joseph Trembulak  (Walter G. French)
                            Defendant(s)
                              Ron Hagenow  (Deborah Kirchwey)
                            Co-Counsel
                              Andrew C. Boxer
                              Andrew C. Boxer
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Richard H. Coutant Esq.
                            third-party defendant
                              Janet Boyd  (Christopher S. Dugan)
                              Boyd Real Estate  (Christopher S. Dugan)


Wednesday, Apr. 29          Confidential Case
at 3:00 PM  in Room 4       153-4-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Bruce W. Hesselbach)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 4


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May   4          Confidential Case
at 1:00 PM  in Room 4       159-4-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Walter G. French)
                              Plaintiff, Party 2  (Walter G. French)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3
                              Defendant, Party 4


Monday,    May   4          Confidential Case
at 1:30 PM  in Room 4       118-3-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Stephen S. Ankuda)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Monday,    May   4          Deutsche Bank National Trust vs. Miovech-Jones et
at 2:45 PM  in Room 4       406-8-13 Wmcv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Deutsche Bank National Trust Company, as Trustee  (Joshua B. Lobe)
                            Defendant(s)
                              Donald F. Albano
                              Allen Jones
                              Sheila Joyce-Albano
                              Sharain Miovech-Jones aka Sharain L. Miovech aka Sharain L.
                              Vermont Department of Taxes  (Barbara G. Ripley)
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Richard Bowen Esq.


Monday,    May   4          Moyse et al vs. Talon (Howell) et al
at 3:00 PM  in Room 4       31-1-15 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Linda Moyse  (James Maxwell)
                              Michel J. Moyse  (James Maxwell)
                            Defendant(s)
                              Trevor Talon  (Shawn T. Tao)
                              Beth Talon (Howell)  (Shawn T. Tao)


Monday,    May   4          Pohle vs. Best
at 4:00 PM  in Room 4       505-11-14 Wmcv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Stephanie Pohle dba Vermont Get Away Properties, LLC  (Christopher S. Dugan)
                            Defendant(s)
                              James Best


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 5


Cases heard by Katherine A. Hayes

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   5          Windham & Windsor Housing Trust vs. Chandler
at 8:30 AM  in Room 3       147-4-15 Wmcv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Windham & Windsor Housing Trust Inc.  (Patricia M. Beu)
                            Defendant(s)
                              Heidi M. Chandler


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 11


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  11          TransCanada Hydro Northeast Inc. vs. Rockingham
at 9:00 AM  in Room 4       423-9-12 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              TransCanada Hydro Northeast Inc.  (Robert E. Woolmington)
                            Defendant(s)
                              Town of Rockingham  (Richard H. Saudek)
                            Co-Counsel

                            Interested Person
                              State of Vermont  (Mary L. Bachman)
                              Vermont Department of Taxes  (William E. Griffin)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 12


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  12          TransCanada Hydro Northeast Inc. vs. Rockingham
at 9:00 AM  in Room 4       423-9-12 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              TransCanada Hydro Northeast Inc.  (Robert E. Woolmington)
                            Defendant(s)
                              Town of Rockingham  (Richard H. Saudek)
                            Co-Counsel

                            Interested Person
                              State of Vermont  (Mary L. Bachman)
                              Vermont Department of Taxes  (William E. Griffin)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 13


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May  13          TransCanada Hydro Northeast Inc. vs. Rockingham
at 9:00 AM  in Room 4       423-9-12 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              TransCanada Hydro Northeast Inc.  (Robert E. Woolmington)
                            Defendant(s)
                              Town of Rockingham  (Richard H. Saudek)
                            Co-Counsel

                            Interested Person
                              State of Vermont  (Mary L. Bachman)
                              Vermont Department of Taxes  (William E. Griffin)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 19


Cases heard by Acting Judge

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  19          Kinney (Dupuis) vs. Buchner
at 9:00 AM  in Room 4       237-5-14 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Sarah Kinney (Dupuis)
                            Defendant(s)
                              Harold Buchner

Tuesday,   May  19          Cavanagh vs. Hayes
at 9:00 AM  in Room 4       500-10-14 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Charles H Cavanagh
                            Defendant(s)
                              Mariah Hayes
                              Fletcher Lynde


Tuesday,   May  19          Credit Acceptance Corporation vs. Wolcott
at 10:00 AM in Room 4       616-9-08 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Dorine Mary Wolcott

Tuesday,   May  19          Credit Acceptance Corporation vs. Rumrill
at 10:00 AM in Room 4       387-6-09 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Jackalynn Bemis
                              Philip Rumrill

Tuesday,   May  19          First Resolution Investment vs. Eno
at 10:00 AM in Room 4       739-11-09 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Michael A. Eno
                            Trustee
                              Merchants Bank

Tuesday,   May  19          Capital Candy Co., Inc. vs. Betit's Citgo LLCC
at 10:00 AM in Room 4       366-8-11 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Capital Candy Co., Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Betit's Citgo LLC and Christy Betit, Personal Guarantor

Tuesday,   May  19          Cavalry SPV I, LLC vs. Enochs
at 10:00 AM in Room 4       253-7-12 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC Assignee  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Amy W. Enochs a/k/a Amy W. McTaggart
                            Trustee
                              Greenwood School Inc.

Tuesday,   May  19          Credit Acceptance Corporation vs. Harvey, Ty
at 10:00 AM in Room 4       14-1-13 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Ty Harvey


Tuesday,   May  19          River Run Company, Inc. vs. Lewis
at 10:00 AM in Room 4       453-12-13 Wmsc/Small Claims
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff(s)
                              River Run Company, Inc. dba Eastern Slope Inn Resort  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              David S. Lewis

Tuesday,   May  19          Tilton Equipment Company vs. Green
at 10:00 AM in Room 4       16-1-14 Wmsc/Small Claims
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Tilton Equipment Company  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Mitchell J. Green
                              Green Power LLC


Tuesday,   May  19          Unifund CCR Partners vs. Sheehan
at 10:00 AM in Room 4       211-3-08 Wmsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Unifund CCR Partners  (John J. Balkunas)
                            Defendant(s)
                              Donna M. Sheehan
                            Trustee
                              Windham Southeast Supervisory Union

Tuesday,   May  19          Green Mountain Bureau LLC vs. Baird
at 10:00 AM in Room 4       117-3-11 Wmsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Green Mountain Bureau LLC  (John J. Balkunas)
                            Defendant(s)
                              Angela F. Baird aka Angela Rabideau
                            Trustee
                              Jeffry Potash M.D.

Tuesday,   May  19          First Resolution Investment vs. Class
at 10:00 AM in Room 4       20-1-14 Wmsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Rhonda R. Class
                            Trustee
                              United Natural Foods, Inc.


Tuesday,   May  19          Checksafe Corporation vs. Clark
at 11:00 AM in Room 4       405-8-14 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Checksafe Corporation Successor of Guard & Yard  (Jeremy Dworkin)
                            Defendant(s)
                              Timothy Clark

Tuesday,   May  19          Cavanaugh vs. DeConinck
at 11:00 AM in Room 4       44-2-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Thomas J. Cavanaugh
                            Defendant(s)
                              Lorenzo Thierry deConinck


Tuesday,   May  19          Members 1st Credit Union vs. Nichols
at 1:00 PM  in Room 4       106-3-13 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Members 1st Credit Union
                            Defendant(s)
                              Jack Lyndon Nichols Sr.

Tuesday,   May  19          Covillion vs. Arms
at 1:00 PM  in Room 4       23-1-14 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Robert Joseph Covillion
                            Defendant(s)
                              Penelope L. Arms

Tuesday,   May  19          Members 1st Credit Union vs. Hudson et al
at 1:00 PM  in Room 4       114-3-14 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Members 1st Credit Union
                            Defendant(s)
                              Melissa Hudson
                              Michael J. Hudson

Tuesday,   May  19          Duncan Cable TV Service vs. Dix (Strange)
at 1:00 PM  in Room 4       377-8-14 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Duncan Cable TV Service
                            Defendant(s)
                              Kimberly Dix (Strange)

Tuesday,   May  19          Duncan Cable TV Service vs. Fritz
at 1:00 PM  in Room 4       406-9-14 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Duncan Cable TV Service
                            Defendant(s)
                              Benjamin John Fritz

Tuesday,   May  19          Duncan Cable TV Service vs. Murdock
at 1:00 PM  in Room 4       417-9-14 Wmsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Duncan Cable TV Service
                            Defendant(s)
                              Matthew Murdock


Tuesday,   May  19          Members 1st Credit Union vs. Nichols
at 1:00 PM  in Room 4       107-3-13 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Members 1st Credit Union
                            Defendant(s)
                              Jack Lyndon Nichols Sr.


Tuesday,   May  19          Members 1st Credit Union vs. Allen
at 1:00 PM  in Room 4       364-10-13 Wmsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Members 1st Credit Union
                            Defendant(s)
                              Connie L. Allen
                            Trustee
                              Vermed Inc.


Tuesday,   May  19          Barber et al vs. Silloway
at 2:00 PM  in Room 4       507-11-14 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Edward Barber  (Amber Leah Barber)
                              Sandra Barber  (Amber Leah Barber)
                            Defendant(s)
                              Don Silloway

Tuesday,   May  19          Bartlett vs. Hodgkins
at 2:00 PM  in Room 4       14-1-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Lisa Ann Bartlett
                            Defendant(s)
                              Robin Hodgkins


Tuesday,   May  19          Casey vs. Packard
at 3:00 PM  in Room 4       16-1-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Austin Casey "Stanley Steemer"
                            Defendant(s)
                              Diane Louise Packard

Tuesday,   May  19          Alfano vs. Red Fox Inn
at 3:00 PM  in Room 4       38-2-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Peter Alfano
                            Defendant(s)
                              Red Fox Inn


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, May 22


Cases heard by Thomas S. Durkin

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    May  22          Housing Foundation, Inc. vs. Collier
at 9:00 AM  in Room 4       547-12-14 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Housing Foundation, Inc.  (Nadine L. Scibek)
                            Defendant(s)
                              Thomas Collier


Friday,    May  22          DT Investments, Inc. vs. Bartholomew et al
at 10:00 AM in Room 4       89-3-15 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              DT Investments, Inc.  (Christopher S. Dugan)
                            Defendant(s)
                              Carrie Bartholomew (aka Carrie LaValley)
                              Mary Scanlon


Friday,    May  22          Confidential Case
at 11:00 AM in Room 4       162-4-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (George Anthes)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3


Friday,    May  22
at 01:00 PM in Room 4       Stalking/Sexual Assault Block
                            4-4-15 Wmsa

-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 26


Cases heard by Acting Judge

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  26          TPW Management, LLC vs. Bueno
at 9:00 AM  in Room 4       3-1-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              TPW Management, LLC  (Lloyd J. Weinstein)
                            Defendant(s)
                              Bert Bueno

Tuesday,   May  26          Environmental Compliance Service vs. Tarmy et al
at 9:00 AM  in Room 4       13-1-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Environmental Compliance Service
                            Defendant(s)
                              Mark Tarmy
                              Vermont Plank Flooring Co., LLC


Tuesday,   May  26          Paligo vs. Organ Holdings, LLC
at 10:00 AM in Room 4       1-1-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Rebecca L. Paligo
                            Defendant(s)
                              Organ Holdings, LLC  (James Maxwell)


Tuesday,   May  26          Restricted Case
at 11:00 AM in Room 4       59-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Michael S. McGillion)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2  (Robert B. Luce)


Tuesday,   May  26          A.L. Tyler & Sons, Inc. vs. Link
at 11:00 AM in Room 4       31-2-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              A.L. Tyler & Sons, Inc.
                            Defendant(s)
                              Brian Link


Tuesday,   May  26          Restricted Case
at 1:00 PM  in Room 4       319-7-14 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Tuesday,   May  26          Montgomery vs. Distler
at 1:00 PM  in Room 4       49-2-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Kenneth Tad Montgomery
                            Defendant(s)
                              Arlene Distler


Tuesday,   May  26          Smith vs. Adersean
at 2:00 PM  in Room 4       43-2-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Marvin O. Smith II
                            Defendant(s)
                              Dewayn Adersean President of DDA  (Susan J. Flynn)

Tuesday,   May  26          Cavalry SPV I, LLC vs. Hoffman
at 2:00 PM  in Room 4       74-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC Assignee  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              John H. Hoffman Sr.

Tuesday,   May  26          Cavalry SPV I, LLC vs. Jones
at 2:00 PM  in Room 4       77-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC Assignee  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Gary R. Jones


Tuesday,   May  26          Restricted Case
at 3:00 PM  in Room 4       84-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Tuesday,   May  26          Cavalry SPV I, LLC vs. Hutchins
at 3:00 PM  in Room 4       76-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC Assignee  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Joy E. Hutchins

Tuesday,   May  26          Cavalry SPV I, LLC vs. Kinsley
at 3:00 PM  in Room 4       79-3-15 Wmsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I, LLC Assignee  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Debra L. Zellner (Kinsley)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Jun. 5


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Jun.  5          Confidential Case
at 2:30 PM  in Room 4       122-3-15 Wmcv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 10


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 10          Hubbard et al vs. King
at 9:00 AM  in Room 4       47-2-15 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Dawn Hubbard  (Christopher S. Dugan)
                              Ronald Hubbard  (Christopher S. Dugan)
                            Defendant(s)
                              Kiera King


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Jun. 17


Cases heard by John P. Wesley

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Jun. 17          Ingram Construction Corp. vs. United Flooring, LLC
at 9:00 AM  in Room 4       466-10-13 Wmcv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Ingram Construction Corp.  (Thomas W. Costello)
                            Defendant(s)
                              United Flooring, LLC  (Todd C. Steadman)
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Arthur J. O'Dea


-------------------------------------------------------------------------------