Court Calendar for
Washington Civil Division

65 State Street · Montpelier, VT 05602
(802) 828-2091

As of February 26th at 9:15 PM February 26th at 9:15 PM


Cases Set for Monday, Mar. 9


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar.  9          State of Vermont vs. Gadue
at 9:00 AM  in Room 1       381-6-14 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              State of Vermont Restitution Unit  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Justin Gadue
                            Trustee
                              Lafayette Construction


Monday,    Mar.  9          Vermont Department of Taxes vs. Hanchett et al
at 9:15 AM  in Room 1       417-7-14 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Department of Taxes  (Elizabeth M. Hannon)
                            Defendant(s)
                              Michael R. Hanchett
                              Patricia M. Hanchett
                            Trustee
                              Clear Choice in Emergent Care

Monday,    Mar.  9          Vermont Department of Taxes vs. Jeram
at 9:15 AM  in Room 1       445-7-14 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Vermont Department of Taxes  (Elizabeth M. Hannon)
                            Defendant(s)
                              Timothy E. Jeram
                            Trustee
                              Bellevance Trucking, Inc.


Monday,    Mar.  9          Waterbury Equity Partners, LLC vs. Myers et al
at 9:30 AM  in Room 1       33-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Waterbury Equity Partners, LLC  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Sandra Hamel
                              James Myers

Monday,    Mar.  9          TJM Green Mountain, Inc. vs. Martin
at 9:30 AM  in Room 1       34-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              TJM Green Mountain, Inc.  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Heather L. Martin


Monday,    Mar.  9          Confidential Case
at 9:45 AM  in Room 1       45-1-15 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Anderson et al
at 9:45 AM  in Room 1       35-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Melissa Andersen
                              Nicholas Bliss

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Pierce et al
at 9:45 AM  in Room 1       36-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Julie Cota
                              Gregory Pierce

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Haney
at 9:45 AM  in Room 1       37-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Phalan Haney  (Jean L. Murray)

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Foster et al
at 9:45 AM  in Room 1       38-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Kevin Foster
                              kelly Foster
                              Jordan Godin

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Stratton et al
at 9:45 AM  in Room 1       39-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Nicholas Richardson
                              Shelby Stratton

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Maculay-Fisher et al
at 9:45 AM  in Room 1       40-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Karissa MacAulay
                              Joshua MacAulay-Fisher

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Tucker
at 9:45 AM  in Room 1       41-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Sara Tucker

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Roberts
at 9:45 AM  in Room 1       42-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Christina Roberts

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Tolmon et al
at 9:45 AM  in Room 1       43-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Monica Tolman
                              William Tolman

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Brown
at 9:45 AM  in Room 1       44-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Shayna Brown

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Spooner et al
at 9:45 AM  in Room 1       46-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Nicole Spooner
                              Tyler Spooner

Monday,    Mar.  9          Highgate Housing Limited vs. Banister-Garvey et al
at 9:45 AM  in Room 1       47-1-15 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Highgate Housing Limited Partnership  (David A. Barra)
                            Defendant(s)
                              Colleen Banister-Garvey
                              Stephen Moody


Monday,    Mar.  9          Owen vs. Henes
at 11:15 AM in Room 1       72-2-15 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Cathy Owen  (Lisa M. Campion)
                            Defendant(s)
                              Todd Henes Jr.


Monday,    Mar.  9          Cavalry SPV I,LLC vs. Rivera
at 11:30 AM in Room 1       585-10-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry SPV I,LLC assignee Bank of America/FIA Card  (Brice C. Simon)
                            Defendant(s)
                              Sonia Rivera


Monday,    Mar.  9          Paterson vs. Valsangiacomo, Detora & et al
at 11:45 AM in Room 1       70-2-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Kimberly Paterson  (Eric G. Parker)
                            Defendant(s)
                              Oreste Valsangiacomo Jr.  (Robert B. Hemley)
                              Valsangiacomo, Detora & McQuesten  (Robert B. Hemley)


Monday,    Mar.  9          Gagnon vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       276-5-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Shawn M. Gagnon #332068
                            Defendant(s)
                              CCA  (Jennifer G. Mihalich)
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)


Monday,    Mar.  9          Confidential Case
at 1:15 PM  in Room 1       379-6-14 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Emily B. Tredeau)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2
                              Defendant, Party 3  (Jennifer G. Mihalich)


Monday,    Mar.  9          Chandler vs. Pallito
at 2:30 PM  in Room 1       210-4-13 Wncv/Civil
                            Oral Argument
                            Plaintiff(s)
                              Dennis Chandler 331840,A-15
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (David R. McLean)


Monday,    Mar.  9          State of Vermont vs. Parkway Cleaners et al
at 3:00 PM  in Room 1       480-7-10 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              State of Vermont Agency of Natural Resources  (Nicholas F. Persampieri)
                            Defendant(s)
                              Richard S. Daniels  (James P.W. Goss)
                              Paul D. Gendron
                              Paul D. Gendron and Sandra L. Gendron d/b/a Parkway
                              Sandra L. Gendron
                              Hazen Street Holdings, Inc.  (James P.W. Goss)
                              Parkway Cleaners
                            Co-Counsel
                              Kyle H. Landis-Marinello
                              Matthew G Hart
                              Matthew G Hart
                            Third-Party Defendant
                              Town of Hartford  (William F. Ellis)


Monday,    Mar.  9          Carrington Mortgage Services, vs. Cross
at 3:15 PM  in Room 1       777-12-14 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Carrington Mortgage Services, LLC  (Amber L. Doucette)
                            Defendant(s)
                              Margaret Cross


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 10


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 10          Gray et al vs. Muscarelle et al
at 9:00 AM  in Room 1       88-2-11 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Petitioner(s)
                              Erik Gray  (Paul S. Gillies)
                              Matthew Gray  (Paul S. Gillies)
                              Anne Herrera  (Carl H. Lisman)
                            Respondent(s)
                              John Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Joseph Muscarelle III  (Carl H. Lisman)
                              Robert Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Martha Treder  (Carl H. Lisman)
                            Co-Counsel
                              Kevin M. Henry
                              Kevin M. Henry
                            Third-Party Defendant
                              Jacqueline M. Ambriano
                              Diane Gauthier
                              Vince Gauthier
                              Edward F. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Judith C. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Reta (Kathan) Goss  (Christopher J. Nordle)
                              Fay Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Francis R. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wayne Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wendall M. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Avilda W. Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)
                              Howard Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Mar. 11


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 11          Gray et al vs. Muscarelle et al
at 9:00 AM  in Room 1       88-2-11 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Petitioner(s)
                              Erik Gray  (Paul S. Gillies)
                              Matthew Gray  (Paul S. Gillies)
                              Anne Herrera  (Carl H. Lisman)
                            Respondent(s)
                              John Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Joseph Muscarelle III  (Carl H. Lisman)
                              Robert Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Martha Treder  (Carl H. Lisman)
                            Co-Counsel
                              Kevin M. Henry
                              Kevin M. Henry
                            Third-Party Defendant
                              Jacqueline M. Ambriano
                              Diane Gauthier
                              Vince Gauthier
                              Edward F. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Judith C. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Reta (Kathan) Goss  (Christopher J. Nordle)
                              Fay Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Francis R. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wayne Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wendall M. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Avilda W. Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)
                              Howard Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 12


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 12          Gray et al vs. Muscarelle et al
at 9:00 AM  in Room 1       88-2-11 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Petitioner(s)
                              Erik Gray  (Paul S. Gillies)
                              Matthew Gray  (Paul S. Gillies)
                              Anne Herrera  (Carl H. Lisman)
                            Respondent(s)
                              John Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Joseph Muscarelle III  (Carl H. Lisman)
                              Robert Muscarelle  (Carl H. Lisman)
                              Martha Treder  (Carl H. Lisman)
                            Co-Counsel
                              Kevin M. Henry
                              Kevin M. Henry
                            Third-Party Defendant
                              Jacqueline M. Ambriano
                              Diane Gauthier
                              Vince Gauthier
                              Edward F. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Judith C. Godfrey  (Douglas J. Wolinsky)
                              Reta (Kathan) Goss  (Christopher J. Nordle)
                              Fay Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Francis R. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wayne Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Wendall M. Kathan  (Christopher J. Nordle)
                              Avilda W. Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)
                              Howard Whittle  (Shannon Aldridge Bertrand)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Mar. 16


Cases heard by Edward A. Miller, Jr, Acting

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 16          Parrotte vs. Cichinski
at 9:00 AM  in Room 1       458-8-14 Wnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Linda Parrotte
                            Defendant(s)
                              Dixie Cichinski


Monday,    Mar. 16          Fialkoff vs. Lefebvre
at 9:30 AM  in Room 1       555-10-14 Wnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Gene Fialkoff
                            Defendant(s)
                              David Lefebvre


Monday,    Mar. 16          Harvey vs. Bishop
at 10:30 AM in Room 1       575-11-14 Wnsc/Small Claims
                            Small Claims Merits Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Irene Harvey
                            Defendant(s)
                              Patrick Bishop


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 16          Confidential Case
at 9:00 AM  in Room 1       109-2-15 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (David R. Bookchin)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2


Monday,    Mar. 16          Byrd et al vs. Woods
at 9:00 AM  in Room 1       16-1-15 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Carol Byrd  (Lisa M. Campion)
                              George Byrd  (Lisa M. Campion)
                            Defendant(s)
                              Marylee Woods


Monday,    Mar. 16          Dubois vs. Austin
at 9:15 AM  in Room 1       464-8-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Michel Dubois  (Lisa M. Campion)
                            Defendant(s)
                              Fred Austin


Monday,    Mar. 16          GEICO Insurance Company vs. Caplin et al
at 9:45 AM  in Room 1       368-6-14 Wncv/Civil
                            Motion Hearing
                            Plaintiff(s)
                              GEICO Insurance Company  (Antonin I.Z. Robbason)
                            Defendant(s)
                              Jennifer Caplin
                              Joshua Surrell


Monday,    Mar. 16          Confidential Case
at 10:00 AM in Room 1       89-2-15 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Oliver L. Twombly)
                              Plaintiff, Party 2  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 3


Monday,    Mar. 16          Barre Housing Authority vs. Gilbert
at 10:15 AM in Room 1       569-9-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Barre Housing Authority  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Erica Gilbert


Monday,    Mar. 16          CACH, LLC vs. Stafford
at 10:30 AM in Room 1       556-9-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              CACH, LLC  (Aaron M. Cox)
                            Defendant(s)
                              Harley R. Stafford


Monday,    Mar. 16          CACH, LLC vs. Hull
at 11:30 AM in Room 1       555-9-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              CACH, LLC  (Aaron M. Cox)
                            Defendant(s)
                              Gwen M. Hull

Monday,    Mar. 16          CACH, LLC vs. Tonne
at 11:30 AM in Room 1       557-9-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              CACH, LLC  (Aaron M. Cox)
                            Defendant(s)
                              Gina Tonne


Monday,    Mar. 16          Sears vs. Pallito
at 2:30 PM  in Room 1       704-11-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Aaron Sears  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)

Monday,    Mar. 16          Duchaine vs. Pallito
at 2:30 PM  in Room 1       713-11-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Robert Rawleigh Duchaine  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Robert C. Menzel)


Monday,    Mar. 16          Pratt vs. Pallito et al
at 2:45 PM  in Room 1       778-12-14 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Leo Pratt  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              Kim (SORC) Bushey  (Emily A. Carr)
                              Andrew Pallito  (Emily A. Carr)


Monday,    Mar. 16          Pratt vs. Pallito et al
at 2:45 PM  in Room 1       619-10-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Leo P. Pratt II #17374  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Katherine L. Amestoy)
                              State of Vermont Department of Corrections  (Katherine L. Amestoy)


Monday,    Mar. 16          Holmes vs. Moore et al
at 3:00 PM  in Room 1       730-11-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Francis R. Holmes  (Richard E. Davis)
                            Defendant(s)
                              Betty Sikora  (Mark G. Hall)
                              Patrick Sikora  (Mark G. Hall)


Monday,    Mar. 16          Grace et al vs. Green Mountain Coffee Roasters, et
at 3:30 PM  in Room 1       160-3-13 Wncv/Civil
                            Oral Argument
                            Plaintiff(s)
                              Kathryn E.S. Grace  (Charles L. Merriman)
                              Robert C. Grace  (Charles L. Merriman)
                            Defendant(s)
                              Green Mountain Coffee Roasters, Inc.  (Harry R. Ryan)
                              Grenier Engineering, P.C.  (William A. Staar)
                              Kingsbury Construction Co., Inc.  (Susan J. Flynn)
                              Pilgrim Partnership, LLC  (Harry R. Ryan)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 17


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 17          Ritchie vs. Hilly et al
at 9:00 AM  in Room 1       897-12-10 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Noelaine Ritchie  (Daniel P. Richardson)
                            Defendant(s)
                              Rebecca Ann Eaton  (Kaveh S. Shahi)
                              Margaret Susan Hill  (Kaveh S. Shahi)
                              Gerald W. Hilly  (Kaveh S. Shahi)
                              Marilyn Hilly  (Kaveh S. Shahi)


Tuesday,   Mar. 17          Blight vs. Mercy et al
at 9:15 AM  in Room 1       498-7-12 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Donna Blight  (Christopher McVeigh)
                            Defendant(s)
                              Jason Mercy  (Gregory M. Eaton)
                              Liza Mercy  (Gregory M. Eaton)


Tuesday,   Mar. 17          Kirkpatrick vs. Washington Northeast Supervisory e
at 9:30 AM  in Room 1       358-6-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Tyler Kirkpatrick  (Oreste V. Valsangiacomo)
                            Defendant(s)
                              Wayne A Lumsden  (Gregory A. Weimer)
                              Washington Northeast Supervisory Union  (Gregory A. Weimer)


Tuesday,   Mar. 17          Lamb et al vs. OSC Sports, Inc.
at 9:40 AM  in Room 1       460-8-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Durward Lamb  (Patricia K. Turley)
                              Linda Lamb  (Patricia K. Turley)
                            Defendant(s)
                              OSC Sports, Inc. d/b/a Olympia Sports  (Bonnie J. Badgewick)


Tuesday,   Mar. 17          Peduzzi vs. Granite Industries of Vermont et al
at 9:50 AM  in Room 1       488-8-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Michael Peduzzi  (Joshua R. Diamond)
                            Defendant(s)
                              Granite Industries of Vermont  (J. Scott Cameron)
                              Jeffrey Martel  (J. Scott Cameron)


Tuesday,   Mar. 17          Norway vs. State of Vermont et al
at 10:00 AM in Room 1       712-11-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Harry R. Norway  (Patricia K. Turley)
                            Defendant(s)
                              Correct Care Solutions, LLC  (Sandra A. Strempel)
                              State of Vermont Department of Corrections  (Mark J. Patane)
                            Co-Counsel
                              Jonathan T. Rose


Tuesday,   Mar. 17          Baldwin vs. Viollette
at 10:10 AM in Room 1       716-11-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Tim Baldwin  (Heidi Groff)
                            Defendant(s)
                              Shawn Viollette  (Barbara R. Blackman)


Tuesday,   Mar. 17          Williams vs. Eilers et al
at 10:40 AM in Room 1       802-12-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Rebecca Ann Williams  (Theodore J. Studdert-Kennedy)
                            Defendant(s)
                              Amy M. Buths Eilers  (Andrew C. Boxer)
                              Craig A. Eilers  (Andrew C. Boxer)
                              Gordon A. Marcelle  (Oreste V. Valsangiacomo)
                              Gordon A. Marcelle d/b/a Done Rite Construction  (Oreste V. Valsangiacomo)
                              Owen A. Wimble Jr.  (Gregory M. Eaton)
                              Owen A. Wimble Jr., d/b/a Goin' Owen's Little Digger  (Gregory M. Eaton)


Tuesday,   Mar. 17          Blight vs. Premont et al
at 10:50 AM in Room 1       136-3-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Robert Blight  (Christopher McVeigh)
                            Defendant(s)
                              Lewis Martin  (Brendan Donahue)
                              Branden Premont  (Brendan Donahue)


Tuesday,   Mar. 17          Pacheco vs. Patch Property, Inc.
at 11:00 AM in Room 1       83-2-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              John Pacheco  (Joshua L. Simonds)
                            Defendant(s)
                              Patch Property, Inc. d/b/a Irasville Country Store  (Shapleigh Smith)


Tuesday,   Mar. 17          Saxby vs. Capital City Auto Mart, Inc.
at 11:40 AM in Room 1       398-4-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Marion A. Saxby for herself and on behalf of John A.  (Philip C. Woodward)
                            Defendant(s)
                              Capital City Auto Mart, Inc.  (Kyle C. Sipples)


Tuesday,   Mar. 17          Santor vs. Herring et al
at 1:00 PM  in Room 1       565-9-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Chad Santor  (James J. Jamele)
                            Defendant(s)
                              Jessica DeCoti  (Stephen J. Craddock)
                              Dwayne Herring  (Stephen J. Craddock)
                            Third-Party Defendant
                              Ken Santor  (James J. Jamele)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 24


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 24          New England Federal Credit vs. Salter
at 9:00 AM  in Room 1       462-8-14 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              New England Federal Credit Union  (Herbert J. Downing)
                            Defendant(s)
                              Robert Salter
                            Trustee
                              Wayside Restaurant, Inc.


Tuesday,   Mar. 24          Credit Acceptance Corporation vs. Emerson
at 9:15 AM  in Room 1       538-8-08 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Howard Emerson III
                            Trustee
                              Casella Waste Management


Tuesday,   Mar. 24          Wilking vs. Carpenter
at 9:30 AM  in Room 1       60-1-15 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              John Wilking Receiver for R & G Properties, Inc.  (Nadine L. Scibek)
                            Defendant(s)
                              Tina Carpenter  (Karen E. Cooper)


Tuesday,   Mar. 24          Knutsen vs. Dion et al
at 10:45 AM in Room 1       342-5-10 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Janet Knutsen  (Kimberly B. Cheney)
                            Defendant(s)
                              David M. Dion Real Estate Inc.  (Paul S. Gillies)
                              David M. Dion  (Paul S. Gillies)
                              Thomas Gardner  (Paul S. Gillies)
                              Vermont Association of Realtors Inc.  (Thomas F. Heilmann)
                            Third-Party Defendant
                              Leonard A. Sweetser  (Russell D. Barr)
                              Lorraine M. Sweetser  (Russell D. Barr)


Tuesday,   Mar. 24          Kelley Bros. of New England, vs. Mobile Medical In
at 11:00 AM in Room 1       740-12-13 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Kelley Bros. of New England, LLC  (Cassandra C. LaRae-Perez)
                            Defendant(s)
                              Mobile Medical International Corporation  (Deborah T. Bucknam)
                            Trustee
                              State of Vermont


Tuesday,   Mar. 24          Codling vs. Central Vermont Medical Center,
at 11:30 AM in Room 1       735-11-13 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Alyson Codling  (John C. Page)
                            Defendant(s)
                              Central Vermont Medical Center, Inc.  (Kaveh S. Shahi)


Tuesday,   Mar. 24          Couture vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       714-11-14 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Darren Couture  (Mark E. Furlan)
                            Defendant(s)
                              Sue Blair Vt Parole Board Director
                              Andrew Pallito  (Emily A. Carr)
                            Interested Person
                              Darren Couture


Tuesday,   Mar. 24          Couture vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       714-11-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Darren Couture  (Mark E. Furlan)
                            Defendant(s)
                              Sue Blair Vt Parole Board Director
                              Andrew Pallito  (Emily A. Carr)
                            Interested Person
                              Darren Couture


Tuesday,   Mar. 24          Breer vs. State of Vermont
at 1:15 PM  in Room 1       440-7-13 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Harley Breer  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              (PCR) State of Vermont  (Thomas M. Kelly)


Tuesday,   Mar. 24          Hubacz vs. The Village of Waterbury,
at 1:30 PM  in Room 1       305-5-14 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Adam Hubacz  (Daniel A. Seff)
                            Defendant(s)
                              William Shepeluk  (John T. Leddy)
                              The Village of Waterbury, Vermont  (John T. Leddy)
                            Co-Counsel
                              Kevin J. Coyle
                              Kevin J. Coyle


Tuesday,   Mar. 24          Commissioner of Banking, vs. Offshore Marine
at 2:30 PM  in Room 1       304-6-01 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Commissioner of Banking, Insurance, Securities & Health Care  (David R. Cassetty)
                            Defendant(s)
                              ("OMIC") Offshore Marine Indemnity Co.
                              Trinity Industries, Inc.  (William D. Riley)
                            Co-Counsel
                              Cassandra C. LaRae-Perez
                              Paul J. Phillips
                            Interested Person
                              George K Bernstein Special Deputy for the Liquidator
                              Reliance Insurance Company  (Jeffrey P. Johnson)


Tuesday,   Mar. 24          Database Design International, vs. Waitsfield Boar
at 3:00 PM  in Room 1       563-9-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Appellant
                              Database Design International, Ltd.  (Richard Johnston King)
                            Appellee
                              Waitsfield Board of Civil Authority  (Robert E. Fletcher)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Mar. 25


Cases heard by Geoffrey FitzGerald

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 25          First Resolution Investment vs. Lamson
at 9:00 AM  in Room 1       507-5-08 Wnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corp.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Dawn M. Lamson
                            Trustee
                              Area Resource for Individualized Services, Inc., d/b/a ARIS Solutions
                              New England Culinary Institute of Essex Junction, Inc.


Wednesday, Mar. 25          Credit Acceptance Corporation vs. Edson
at 9:10 AM  in Room 1       47-1-13 Wnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Credit Acceptance Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Darlene Edson
                            Trustee
                              Wal-Mart Associates, Inc.


Wednesday, Mar. 25          Atlantic Credit & Finance, Inc. vs. Wells
at 9:20 AM  in Room 1       165-2-08 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Atlantic Credit & Finance, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Daniel J. Wells
                            Trustee
                              Calmont Beverage Co., Inc.


Wednesday, Mar. 25          Diaz & Associates, Inc. vs. King
at 9:30 AM  in Room 1       566-9-10 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Diaz & Associates, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Hazel L. Renfrew (King)
                            Trustee
                              Village Cannery of Vermont, Inc.


Wednesday, Mar. 25          National Credit Adjusters, LLC vs. Touchette
at 9:40 AM  in Room 1       725-12-11 Wnsc/Small Claims
                            Show Cause Hearing
                            Plaintiff(s)
                              National Credit Adjusters, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Eric Touchette
                            Trustee
                              Comcast Business Communication, LLC


Wednesday, Mar. 25          First Resolution Investment Corp vs. Wheelock
at 9:50 AM  in Room 1       884-10-09 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corp  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Andrea H. Wheelock
                            Trustee
                              Summit Ventures NE, Inc.


Wednesday, Mar. 25          Atlantic Credit & Finance Corp. vs. Cane
at 10:00 AM in Room 1       783-9-08 Wnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Atlantic Credit & Finance Corp.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Craig Cane
                            Trustee
                              Mobile Mini, Inc.
                              State of Vermont Agency of Transportation


Wednesday, Mar. 25          First Resolution Investment vs. King
at 10:10 AM in Room 1       308-5-10 Wnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              First Resolution Investment Corporation  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Hazel L. Renfrew (King)
                            Trustee
                              Village Cannery of Vermont, Inc.
                              Westaff, Inc.


Wednesday, Mar. 25          Precision Recovery Analytics, vs. Herrick
at 10:20 AM in Room 1       573-12-12 Wnsc/Small Claims
                            Trustee Process Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Precision Recovery Analytics, Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Janet Herrick
                            Trustee
                              The Meaning of Tea.com LLC


Wednesday, Mar. 25          Cavalry Portfolio Services, LLC vs. Daniels
at 10:40 AM in Room 1       401-8-11 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Cavalry Portfolio Services, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Richard Daniels


Wednesday, Mar. 25          RAB Performance Recoveries, LLC vs. Kurutza
at 10:50 AM in Room 1       226-4-11 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              RAB Performance Recoveries, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Pamela Kurutza


Wednesday, Mar. 25          Atlantic Credit & Finance Inc. vs. Coniff
at 11:00 AM in Room 1       427-5-08 Wnsc/Small Claims
                            Financial Disclosure Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Atlantic Credit & Finance Inc.  (Ilerdon S. Mayer)
                            Defendant(s)
                              Sheila M. Coniff


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 25          Chapin et al vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       755-10-10 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Bruce Chapin  (Robert F. O'Neill)
                              Susie Chapin  (Robert F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Matthew S. Stern
                              Matthew S. Stern
                              John H. Klesch

Wednesday, Mar. 25          Regan vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       20-1-12 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Andree Falardeau
                              Michael J. Regan  (Marc B. Heath)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Ms. Regan  (Marc B. Heath)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Michael J. Regan
                              Eric A. Poehlmann
                              John H. Klesch


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 26


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 26          Abare vs. Lovely
at 9:00 AM  in Room 1       728-12-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Reginald Abare  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Christopher Lovely

Thursday,  Mar. 26          Twombly vs. Capps et al
at 9:00 AM  in Room 1       3-1-15 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Oliver L. Twombly  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Tina Bayne
                              Jewel D. Capps


Thursday,  Mar. 26          Twombly vs. Fitzgerald
at 9:15 AM  in Room 1       21-1-15 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Oliver L. Twombly  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Kody Fitzgerald


Thursday,  Mar. 26          TJM Green Mountain, Inc. vs. Boswell et al
at 9:30 AM  in Room 1       671-11-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              TJM Green Mountain, Inc.  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              David Boswell
                              Desta Boswell


Thursday,  Mar. 26          Peck et al vs. Greene
at 9:45 AM  in Room 1       501-8-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Donald Peck d/b/a Kneeland Flats Mobile Home Park  (Oliver L. Twombly)
                              Patricia Peck d/b/a Kneeland Flats Mobile Home Park  (Oliver L. Twombly)
                            Defendant(s)
                              Michael Greene


Thursday,  Mar. 26          Midland Funding, LLC vs. Bobar
at 10:00 AM in Room 1       476-8-13 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              Midland Funding, LLC  (Gwendolyn W. Harris)
                            Defendant(s)
                              Marvin Bobar


Thursday,  Mar. 26          Bouffard vs. Grout et al
at 10:10 AM in Room 1       699-11-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Eleanor Bouffard  (Angela N. Zaikowski)
                            Defendant(s)
                              Benjamin Grout
                              Jen (Jennifer) Grout


Thursday,  Mar. 26          Lowery's Auto Sales, Inc. vs. Auto Xtreme LLC, Inc
at 10:30 AM in Room 1       540-9-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Lowery's Auto Sales, Inc.  (Oreste V. Valsangiacomo)
                            Defendant(s)
                              Auto Xtreme LLC, Inc.  (David M. Pocius)


Thursday,  Mar. 26          Confidential Case
at 10:35 AM in Room 1       607-10-14 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Catherine E. Clark)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2  (Oliver L. Twombly)
                              Defendant, Party 3  (Oliver L. Twombly)
                              Defendant, Party 4  (Oliver L. Twombly)


Thursday,  Mar. 26          Shirlock vs. M & K Properties, LLC
at 10:40 AM in Room 1       632-10-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Gloria Shirlock  (Gary D. McQuesten)
                            Defendant(s)
                              M & K Properties, LLC  (Philip C. Woodward)


Thursday,  Mar. 26          Evans vs. Johnson et al
at 10:45 AM in Room 1       657-11-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Marie Evans  (Gary D. McQuesten)
                            Defendant(s)
                              Town of Cabot  (Philip C. Woodward)


Thursday,  Mar. 26          Geico General Insurance Company vs. Fairchild et a
at 10:50 AM in Room 1       658-11-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Geico General Insurance Company  (Antonin I.Z. Robbason)
                            Defendant(s)
                              Joshua Fairchild  (Robert S. DiPalma)
                              Resource: A Nonprofit Community Enterprise, Inc.  (Robert S. DiPalma)


Thursday,  Mar. 26          Cyr vs. Spaulding
at 10:55 AM in Room 1       513-9-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Daniel Cyr  (Gary D. McQuesten)
                            Defendant(s)
                              Adam Spaulding  (Susan J. Flynn)


Thursday,  Mar. 26          Whittington vs. State of Vermont
at 1:00 PM  in Room 1       288-5-14 Wncv/Civil
                            Oral Argument
                            Appellant
                              Leslie Anne Whittington
                            Appellee
                              State of Vermont Office of Professional Regulation  (Lauren Hibbert)


Thursday,  Mar. 26          Perry vs. Donovan-Taylor et al
at 1:30 PM  in Room 1       690-11-14 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Gaila Perry  (E. Darby Herrington)
                            Defendant(s)
                              Patricia Donovan-Taylor
                              Tracy Donovan-Taylor


Thursday,  Mar. 26          State of Vermont vs. Davidson
at 2:00 PM  in Room 1       483-8-13 Wncv/Civil
                            Motion, Petition, Request
                            Plaintiff(s)
                              State of Vermont Department of Public Safety  (Jacob A. Humbert)
                            Defendant(s)
                              Joel Davidson


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Mar. 27


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Mar. 27          Chapin et al vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       755-10-10 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Bruce Chapin  (Robert F. O'Neill)
                              Susie Chapin  (Robert F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Matthew S. Stern
                              Matthew S. Stern
                              John H. Klesch

Friday,    Mar. 27          Regan vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       20-1-12 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Andree Falardeau
                              Michael J. Regan  (Marc B. Heath)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Ms. Regan  (Marc B. Heath)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Michael J. Regan
                              Eric A. Poehlmann
                              John H. Klesch


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Mar. 30


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 30          Ronnquist vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       36-1-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Brian Ronnquist #331228  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Lee Adjustment Center Staff  (Jennifer G. Mihalich)
                              Medical Department at LAC  (Jennifer G. Mihalich)
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)
                              Trinity Food Service  (Jennifer G. Mihalich)

Monday,    Mar. 30          Ronnquist vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       455-8-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Brian Ronnquist #331228  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Shay Mitchell ARNP
                              Tammie Osborne
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)


Monday,    Mar. 30          Morgan vs. Pallito
at 1:15 PM  in Room 1       309-5-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Matthew Morgan
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)
                            Co-Counsel



Monday,    Mar. 30          Morgan vs. Pallito
at 1:15 PM  in Room 1       568-9-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Matthew Morgan
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Jennifer G. Mihalich)


Monday,    Mar. 30          Bruyette vs. Pallito
at 1:30 PM  in Room 1       504-8-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Joseph L. Bruyette #322540  (Andrew Mark Higley)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Katherine L. Amestoy)


Monday,    Mar. 30          Carpenter vs. Pallito
at 1:45 PM  in Room 1       721-12-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Michael Carpenter  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Katherine L. Amestoy)

Monday,    Mar. 30          Duchaine vs. Pallito
at 1:45 PM  in Room 1       748-12-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Robert Rawleigh Duchaine  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Katherine L. Amestoy)

Monday,    Mar. 30          McGlynn vs. Pallito
at 1:45 PM  in Room 1       762-12-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Shan McGlynn  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito  (Katherine L. Amestoy)


Monday,    Mar. 30          Lipka vs. Pallito
at 2:00 PM  in Room 1       741-12-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Bernard Lipka  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito

Monday,    Mar. 30          Lipka vs. Pallito
at 2:00 PM  in Room 1       742-12-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Bernard Lipka  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              Andrew Pallito


Monday,    Mar. 30          Gamelin vs. Osbourne
at 2:15 PM  in Room 1       384-6-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Randall Gamelin #331503  (Kelly Green)
                            Defendant(s)
                              CCA  (Jennifer G. Mihalich)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 31


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 31          Ritchie vs. Hilly et al
at 9:00 AM  in Room 1       897-12-10 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Noelaine Ritchie  (Daniel P. Richardson)
                            Defendant(s)
                              Rebecca Ann Eaton  (Kaveh S. Shahi)
                              Margaret Susan Hill  (Kaveh S. Shahi)
                              Gerald W. Hilly  (Kaveh S. Shahi)
                              Marilyn Hilly  (Kaveh S. Shahi)

Tuesday,   Mar. 31          Blight vs. Mercy et al
at 9:00 AM  in Room 1       498-7-12 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Donna Blight  (Christopher McVeigh)
                            Defendant(s)
                              Jason Mercy  (Gregory M. Eaton)
                              Liza Mercy  (Gregory M. Eaton)

Tuesday,   Mar. 31          Kirkpatrick vs. Washington Northeast Supervisory e
at 9:00 AM  in Room 1       358-6-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Tyler Kirkpatrick  (Oreste V. Valsangiacomo)
                            Defendant(s)
                              Wayne A Lumsden  (Gregory A. Weimer)
                              Washington Northeast Supervisory Union  (Gregory A. Weimer)

Tuesday,   Mar. 31          Lamb et al vs. OSC Sports, Inc.
at 9:00 AM  in Room 1       460-8-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Durward Lamb  (Patricia K. Turley)
                              Linda Lamb  (Patricia K. Turley)
                            Defendant(s)
                              OSC Sports, Inc. d/b/a Olympia Sports  (Bonnie J. Badgewick)

Tuesday,   Mar. 31          Peduzzi vs. Granite Industries of Vermont et al
at 9:00 AM  in Room 1       488-8-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Michael Peduzzi  (Joshua R. Diamond)
                            Defendant(s)
                              Granite Industries of Vermont  (J. Scott Cameron)
                              Jeffrey Martel  (J. Scott Cameron)

Tuesday,   Mar. 31          Norway vs. State of Vermont et al
at 9:00 AM  in Room 1       712-11-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Harry R. Norway  (Patricia K. Turley)
                            Defendant(s)
                              Correct Care Solutions, LLC  (Sandra A. Strempel)
                              State of Vermont Department of Corrections  (Mark J. Patane)
                            Co-Counsel
                              Jonathan T. Rose

Tuesday,   Mar. 31          Baldwin vs. Viollette
at 9:00 AM  in Room 1       716-11-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Tim Baldwin  (Heidi Groff)
                            Defendant(s)
                              Shawn Viollette  (Barbara R. Blackman)

Tuesday,   Mar. 31          Codling vs. Central Vermont Medical Center,
at 9:00 AM  in Room 1       735-11-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Alyson Codling  (John C. Page)
                            Defendant(s)
                              Central Vermont Medical Center, Inc.  (Kaveh S. Shahi)


Tuesday,   Mar. 31          Williams vs. Eilers et al
at 1:00 PM  in Room 1       802-12-13 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Rebecca Ann Williams  (Theodore J. Studdert-Kennedy)
                            Defendant(s)
                              Amy M. Buths Eilers  (Andrew C. Boxer)
                              Craig A. Eilers  (Andrew C. Boxer)
                              Gordon A. Marcelle  (Oreste V. Valsangiacomo)
                              Gordon A. Marcelle d/b/a Done Rite Construction  (Oreste V. Valsangiacomo)
                              Owen A. Wimble Jr.  (Gregory M. Eaton)
                              Owen A. Wimble Jr., d/b/a Goin' Owen's Little Digger  (Gregory M. Eaton)

Tuesday,   Mar. 31          Paterson vs. Valsangiacomo, Detora & et al
at 1:00 PM  in Room 1       70-2-14 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Kimberly Paterson  (Eric G. Parker)
                            Defendant(s)
                              Oreste Valsangiacomo Jr.  (Robert B. Hemley)
                              Valsangiacomo, Detora & McQuesten  (Robert B. Hemley)

Tuesday,   Mar. 31          Pacheco vs. Patch Property, Inc.
at 1:00 PM  in Room 1       83-2-14 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              John Pacheco  (Joshua L. Simonds)
                            Defendant(s)
                              Patch Property, Inc. d/b/a Irasville Country Store  (Shapleigh Smith)

Tuesday,   Mar. 31          Blight vs. Premont et al
at 1:00 PM  in Room 1       136-3-14 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Robert Blight  (Christopher McVeigh)
                            Defendant(s)
                              Lewis Martin  (Brendan Donahue)
                              Branden Premont  (Brendan Donahue)

Tuesday,   Mar. 31          Saxby vs. Capital City Auto Mart, Inc.
at 1:00 PM  in Room 1       398-4-14 Wncv/Civil
                            Jury Drawing
                            Plaintiff(s)
                              Marion A. Saxby for herself and on behalf of John A.  (Philip C. Woodward)
                            Defendant(s)
                              Capital City Auto Mart, Inc.  (Kyle C. Sipples)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 1


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  1          Chapin et al vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       755-10-10 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Bruce Chapin  (Robert F. O'Neill)
                              Susie Chapin  (Robert F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Matthew S. Stern
                              Matthew S. Stern
                              John H. Klesch

Wednesday, Apr.  1          Regan vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       20-1-12 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Andree Falardeau
                              Michael J. Regan  (Marc B. Heath)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Ms. Regan  (Marc B. Heath)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Michael J. Regan
                              Eric A. Poehlmann
                              John H. Klesch


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 2


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr.  2          Chapin et al vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       755-10-10 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Bruce Chapin  (Robert F. O'Neill)
                              Susie Chapin  (Robert F. O'Neill)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Matthew S. Stern
                              Matthew S. Stern
                              John H. Klesch

Thursday,  Apr.  2          Regan vs. Spector et al
at 9:00 AM  in Room 1       20-1-12 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Andree Falardeau
                              Michael J. Regan  (Marc B. Heath)
                            Defendant(s)
                              Allan Spector Retirement Trust  (Thomas P. Aicher)
                              Ms. Regan  (Marc B. Heath)
                              Allan Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Marcia Spector  (Thomas P. Aicher)
                              Town of Fayston  (James F. Carroll)
                            Co-Counsel
                              Michael J. Regan
                              Eric A. Poehlmann
                              John H. Klesch


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 6


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr.  6          Provost, #330182 vs. Osbourne
at 1:00 PM  in Room 1       450-7-14 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Douglas Provost, #330182  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Tammy Osbourne  (Jennifer G. Mihalich)


Monday,    Apr.  6          State of Vermont vs. The Charter Oak Fire Insuranc
at 3:00 PM  in Room 1       159-3-12 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              State of Vermont Agency of Natural Resources  (Thea J. Schwartz)
                            Defendant(s)
                              The Charter Oak Fire Insurance Company  (Nolan Burkhouse)
                              The Travelers Indemnity Company of America  (Nolan Burkhouse)
                              The Travelers Indemnity Company of Rhode Island, n/k/a The Travelers  (Nolan Burkhouse)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 7


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr.  7          State of Vermont vs. Republican Governors Associat
at 9:00 AM  in Room 1       759-10-10 Wncv/Civil
                            Other
                            Plaintiff(s)
                              State of Vermont  (Megan J. Shafritz)
                            Defendant(s)
                              Republican Governors Association  (Christopher D. Roy)
                            Co-Counsel
                              Eve Jacobs-Carnahan
                              Glenn M. Willard
                            Interested Person
                              VPIRG  (Brian S. Dunkiel)
                              Vermont Democratic Party  (Joshua R. Diamond)


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 23


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 23          Webb vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       213-4-13 Wncv/Civil
                            Court Trial
                            Plaintiff(s)
                              Christopher Webb Reg. No. 52296-066
                            Defendant(s)
                              Tamyra Jarvis
                              Andrew Pallito  (Emily A. Carr)
                              Charles E. Samuels Jr.


-------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 11


Cases heard by Mary Miles Teachout

Date/Time and Place         Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  11          Nationstar Mortgage LLC vs. Dunster et al
at 9:00 AM  in Room 1       794-12-13 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              Nationstar Mortgage LLC  (Joshua B. Lobe)
                            Defendant(s)
                              Cavalry Portfolio Services, LLC  (Ilerdon S. Mayer)
                              Jennifer Rose Dunster
                              Jeremy Dunster
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Jennifer Emens-Butler Esq.    -  MEDIATOR-FORECLOSURE


Monday,    May  11          Restricted Case
at 9:15 AM  in Room 1       254-4-14 Wncv/Civil
                            Civil Hearing
                            Plaintiff(s)
                              Plaintiff, Party 1  (Amber L. Doucette)
                            Defendant(s)
                              Defendant, Party 2  (Theodore J. Studdert-Kennedy)
                              Defendant, Party 3
                            Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator
                              Neutral Mediator/Arbitrator/Evaluator, Party 4


Monday,    May  11          H & R Block Bank, a Federal vs. Finigan
at 9:30 AM  in Room 1       384-6-13 Wncv/Civil
                            Status Conference
                            Plaintiff(s)
                              H & R Block Bank, a Federal Saving Bank  (Amber L. Doucette)
                            Defendant(s)
                              Francis X. Finigan


Monday,    May  11          Shepherd vs. Pallito et al
at 1:00 PM  in Room 1       685-11-14 Wncv/Civil
                            Pre Trial Conference
                            Plaintiff(s)
                              Donald J. Shepherd  (Seth E. Lipschutz)
                            Defendant(s)
                              Delores Burroughs Biron M.D.  (Sandra A. Strempel)
                              Meredith Larson PsyD  (Sandra A. Strempel)
                              Andrew Pallito  (Sandra A. Strempel)
                              Thomas Simpatico M.D.  (Sandra A. Strempel)


-------------------------------------------------------------------------------