Court Calendar for
Windsor Criminal Division

82 Railroad Row · White River Junction, VT 05001
(802) 295-8865

As of March 19th at 9:10 PM


Cases Set for Wednesday, Mar. 20


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 20                State vs. Dundas, Lea
1:00 PM                           1478-12-13 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Lea Dundas  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 20                State vs. Bahr, Ronald F.
1:30 PM                           755-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Ronald F. Bahr  (Christopher A. Dall)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 21


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 21                State vs. Wilson, Christopher
1:00 PM                           1213-10-13 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Christopher Wilson  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Mark Devins HAPP
                                  Co-Counsel
                                  Limited Appearance  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 21                State vs. Smith, Jillian M.
1:30 PM                           1093-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jillian M. Smith  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 21                State vs. Nourse, Charles F
2:00 PM                           864-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Counsel for Victim, Stephanie Brunner  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 21                State vs. Nourse, Charles F.
2:00 PM                           1067-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 21                State vs. Jarvis (Tarajkowski), Amanda M.
3:00 PM                           103-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Amanda M. Jarvis (Tarajkowski)  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Mar. 25


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Mar. 25                State vs. Montalban, Miguel
2:00 PM                           543-6-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Miguel Montalban  (Robert D. Lees)

Monday,    Mar. 25                State vs. Castellini, Matthew
2:00 PM                           523-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Matthew Kwon Castellini  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Allen, David R.
2:00 PM                           846-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David R. Allen  (Janssen Willhoit)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Castellini, Matthew Kwon
2:00 PM                           1188-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Matthew Kwon Castellini  (Jordana M. Levine)

Monday,    Mar. 25                State vs. Antonellis, Evan Anthony
2:00 PM                           1226-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Evan Anthony Antonellis  (Brice C. Simon)

Monday,    Mar. 25                State vs. Morin, Kevin M.
2:00 PM                           196-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kevin M. Morin  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Corrigan, Keith
2:00 PM                           233-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Keith Corrigan  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Ortego, Shawn
2:00 PM                           13-3-19 Wrcm/Civil Miscellaneous
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shawn Ortego  (Jordana M. Levine)

Monday,    Mar. 25                State vs. Smith, Lucinda
2:00 PM                           890-7-12 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Lucinda Smith  (Leah K. Henderson)
                                  Probation Officer, Jeffrey Percy HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Perley, Jesse S.
2:00 PM                           1318-10-12 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Jesse S. Perley  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Donald L. Shaw
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Smith, Lucinda
2:00 PM                           1406-11-12 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Lucinda Smith  (Leah K. Henderson)
                                  Probation Officer, Jeffrey Percy HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Levatino, Jessica
2:00 PM                           1432-12-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jessica Levatino  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Horne, Darlene
2:00 PM                           756-7-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Darlene Horne  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Levatino, Jessica
2:00 PM                           974-8-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jessica Levatino  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Lowe, Sonya M.
2:00 PM                           88-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Sonya M. Lowe  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Julie Cadorette
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Chickering, Aislinne D.
2:00 PM                           293-3-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aislinne D. Chickering  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Upham, Kevin
2:00 PM                           65-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kevin Scott Upham  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Matthew Holden HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    Mar. 25                State vs. Darling, Richard A.
2:30 PM                           1378-11-10 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Richard A. Darling
                                  Bailor, Marco Castrogiov AAA Bail Bonds

Monday,    Mar. 25                State vs. Bell, Daniel
2:45 PM                           213-2-11 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Daniel Bell  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Steve Galente

Monday,    Mar. 25                State vs. Laboy, Jaylu
3:00 PM                           1209-10-11 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jaylu Laboy
                                  Bailor, Edward Angelillo All State Bail Bonds LLC

Monday,    Mar. 25                State vs. Montalban, Miguel
3:15 PM                           722-6-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Miguel Montalban  (Robert D. Lees)
                                  Bailor, Jeremy Soto-Mora EZ Out Bail Bonds

Monday,    Mar. 25                State vs. Montalban, Miguel
3:15 PM                           687-7-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Miguel Montalban  (Robert D. Lees)

Monday,    Mar. 25                State vs. Gomez, Manuel
3:30 PM                           66-1-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Manuel Gomez  (Robert D. Lees)
                                  Bailor, Jeremy Soto-Mora EZ Out Bail Bonds

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Mar. 26


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Mar. 26
08:00 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    Restricted Case/243-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/269-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/288-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/292-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/297-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/299-3-19 Wrcr
                                    Restricted Case/300-3-19 Wrcr

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Barrett, Drew M.
8:00 AM                           39-3-19 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Preliminary Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Drew M. Barrett  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Messier, Devin C.
8:00 AM                           48-3-19 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Preliminary Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Devin C. Messier  (Christopher A. Dall)

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Lowe, Sonya M.
8:30 AM                           88-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Sonya M. Lowe  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Julie Cadorette
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Kane, Sean B.
10:30 AM                          115-8-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Sean B. Kane  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Kane, Sean B.
10:30 AM                          841-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Sean B. Kane  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Fernandes, John J.
1:00 PM                           266-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Attorney or Appear
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, John J. Fernandes
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Guzman, Geovanie
1:30 PM                           159-2-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Geovanie Guzman  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Vincent Fabi All State Bail Bonds

Tuesday,   Mar. 26                State vs. Joyce, Jason C.
1:30 PM                           379-4-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jason C. Joyce  (Leah K. Henderson)
                                  Probation Officer, Matthew Holden HAPP
                                  Probation Officer, Heather Waterbury
                                  Bailor, Karla Colon AAA Bail Bonds LLC

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Mar. 27


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Mar. 27                State vs. Drury, Michael
9:00 AM                           767-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Restitution Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael K Drury  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 27                State vs. Heist, Brandon
11:00 AM                          890-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Brandon O. Heist  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Farina, Emma-Jayne
11:15 AM                          702-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Emma-Jayne Farina  (Nikki South)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Thornton, Vicki L.
1:30 PM                           491-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vicki L. Thornton  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 27                State vs. Palmer, Shawn
1:30 PM                           1316-11-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shawn Palmer  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Mar. 27                State vs. Palmer, Shawn
1:30 PM                           57-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shawn Palmer  (Brice C. Simon)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Goedewaagen, Gregory L
2:00 PM                           22-2-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Gregory L Goedewaagen  (Cabot R. Teachout)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Goedewaagen, Gregory L
2:00 PM                           148-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Gregory L Goedewaagen  (Cabot R. Teachout)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Peabody, Michael L.
3:30 PM                           149-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Michael L. Peabody  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case  (Marilyn A. Mahusky)

Wednesday, Mar. 27                State vs. Bolaski, Kyle D.
3:30 PM                           972-8-08 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (John T. Lavoie)
                                  Defendant, Kyle D. Bolaski  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Daniel M. Sedon
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Mar. 28


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Mar. 28                State vs. Hiltl, Peter
9:00 AM                           603-6-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Peter Hiltl  (Zachery D. Weight)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP
                                  Co-Counsel
                                    Leah K. Henderson
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 28                State vs. Curnin, Carrie
10:00 AM                          215-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Carrie Curnin  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 28                State vs. Merlin, Codi L
10:15 AM                          494-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Codi L Merlin  (Brian R. Marsicovetere)

Thursday,  Mar. 28                State vs. Lowe, Ezra T.
10:45 AM                          846-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Ezra T. Lowe  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 28                State vs. Skinner, Earl Orla
11:00 AM                          1072-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Competency Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Earl Orla Skinner  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 28                State vs. Richardson, Rodney B
11:30 AM                          961-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Competency Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Rodney B Richardson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Mar. 28                State vs. Sinclair (Morris), Erin R.
3:30 PM                           1213-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Erin R. Sinclair (Morris)  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 1


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr.  1                State vs. Woodward, Robert O
2:00 PM                           650-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert O Woodward  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP

Monday,    Apr.  1                State vs. Gilman, Shawn M.
2:00 PM                           827-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shawn M. Gilman  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Walter (Joey) Holmes SP&P
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Black, Robert
2:00 PM                           845-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Robert Black  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Vitagliano, Paul A.
2:00 PM                           848-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Paul A. Vitagliano  (Karl C. Anderson)

Monday,    Apr.  1                State vs. Rose, Daniel J
2:00 PM                           1223-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Daniel J Rose  (Melvin D. Fink)

Monday,    Apr.  1                State vs. Berry, Scott Michael
2:00 PM                           1314-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Scott Michael Berry  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Indresano, Michael S
2:00 PM                           266-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael S Indresano  (David C. Sleigh)

Monday,    Apr.  1                State vs. Lawson, Robin N
2:00 PM                           304-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Robin N Lawson  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Smith, Garrison R
2:00 PM                           360-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Garrison R Smith  (David C. Sleigh)

Monday,    Apr.  1                State vs. Hooker, Timothy
2:00 PM                           364-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Timothy Hooker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Francoeur, Jay T.
2:00 PM                           516-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Woodward, Robert O
2:00 PM                           939-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert O Woodward  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Forrest, Lisa
2:00 PM                           959-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Lisa Forrest  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  1                State vs. Miller, Joseph D.W.
2:00 PM                           1025-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph D.W. Miller  (Elizabeth A. Kruska)

Monday,    Apr.  1                State vs. Johnson, Elizabeth
3:00 PM                           842-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Elizabeth Johnson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 2


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr.  2
08:00 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    Restricted Case/268-3-19 Wrcr

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Dressler, Amy
8:00 AM                           40-3-19 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Preliminary Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Amy Dressler  (Gary N. Apfel)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Hoser, Ian W.
8:00 AM                           1184-12-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Ian W. Hoser
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. White, Steven
8:30 AM                           1047-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Steven White  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Amber Gibbs
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. White, Steven
8:30 AM                           1049-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Steven White  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Amber Gibbs
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. White, Steven
8:30 AM                           1054-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Steven White  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Amber Gibbs
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2
09:30 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    State vs. Fitzgerald, Aaron/157-2-19 Wrcr

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Southworth, David L.
10:15 AM                          1019-7-07 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, David L. Southworth  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Ortega, Marc
10:30 AM                          1171-12-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Marc Ortega  (Sandra A. Nelson)
                                  Bailor, Jeremy Soto-Mora EZ Out Bail Bonds

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Arbuiso, Vincent E.
1:00 PM                           58-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Attorney or Appear
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Vincent E. Arbuiso

Tuesday,   Apr.  2                State vs. White, James E.
1:00 PM                           270-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Attorney or Appear
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, James E. White

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Wheeler, Nathan Eric
1:30 PM                           35-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Nathan Eric Wheeler  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Durfee, Christine M.
1:30 PM                           17-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christine M. Durfee

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Tracy, Shannon
1:30 PM                           1248-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Shannon Tracy

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Jones, Tiffany Ann
2:00 PM                           851-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tiffany Ann Jones  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Deutsch, Ivan
2:00 PM                           938-10-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Ivan Deutsch  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, William Drude III
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Griswold, Tina
2:00 PM                           93-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Tina Griswold(Jelliffe)  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Briggs, Gordon R.
2:00 PM                           401-4-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Bishop, Charles E.
2:00 PM                           571-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles E. Bishop  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Coffey, Gregory L.
2:00 PM                           678-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Gregory L. Coffey  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Raimondi, Matthew
2:00 PM                           786-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Raimondi  (Jason J. Sawyer)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Lowe, Ezra T.
2:00 PM                           846-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Ezra T. Lowe  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Stone, Rodney
2:00 PM                           1138-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Rodney Stone  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Smith, Amy Marie
2:00 PM                           1173-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Amy Marie Smith  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Martinez, David J
2:00 PM                           1197-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David J Martinez  (Robert D. Lees)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Conrad, Daniel
2:00 PM                           1263-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Daniel Conrad  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Whitcomb, Richard Paul Jr.
2:00 PM                           347-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Richard Paul Whitcomb Jr.  (Bradley S. Stetler)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Hiltz, Christopher L.
2:00 PM                           378-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christopher L. Hiltz  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Thornton, Vicki L.
2:00 PM                           491-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vicki L. Thornton  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Savoie, Kevin
2:00 PM                           592-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                                  Defendant, Kevin Savoie  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Briggs, Gordon R.
2:00 PM                           612-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Brown, Jaime
2:00 PM                           615-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jaime Brown  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Turco, Nicholas J.
2:00 PM                           635-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nicholas J. Turco  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Brunelle, Bambi
2:00 PM                           638-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Bambi Brunelle  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Johns, Carl P
2:00 PM                           664-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Carl P Johns  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Patterson, Wilbert
2:00 PM                           688-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Dimartino, Melissa Jeanne
2:00 PM                           700-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Melissa Jeanne Dimartino  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Needham, Katie A.
2:00 PM                           728-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Katie A. Needham  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Bruce, Zachary R.
2:00 PM                           761-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Zachary R. Bruce  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Jones, Zachary G
2:00 PM                           790-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Zachary G Jones  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Hensley, Honestie
2:00 PM                           811-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Honestie Hensley  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Grizzaffi, Kacey Lee
2:00 PM                           818-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kacey Lee Grizzaffi  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Benedetto, Joseph Bruce
2:00 PM                           980-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph Bruce Benedetto  (Robert D. Lees)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Briggs Jr., Gordon Randall
2:00 PM                           1078-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Briggs Jr., Gordon Randall
2:00 PM                           1122-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Bielecki, Mark S.
2:00 PM                           1171-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark S. Bielecki  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Benedetto, Joseph Bruce
2:00 PM                           1173-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph Bruce Benedetto  (Robert D. Lees)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Albert, Sara L.
2:00 PM                           1207-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Sara L. Albert  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Parker, Kristin E.
2:00 PM                           1247-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kristin E. Parker
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Dimartino, Melissa Jeanne
2:00 PM                           979-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Melissa Jeanne Dimartino  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Patterson, Wilbert Michael
2:00 PM                           986-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Patterson, Wilbert Michael
2:00 PM                           1164-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  2                State vs. Patterson, Wilbert Michael
2:00 PM                           1196-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 3


Cases heard by Court Clerk

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr.  3                State vs. Logan, Kyle
9:00 AM                           586-6-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Kyle Logan  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth
9:00 AM                           972-9-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)

Wednesday, Apr.  3                State vs. VanStaden, Damien
9:00 AM                           567-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Damien VanStaden  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. VanStaden, Damien
9:00 AM                           729-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Damien VanStaden  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Young, Christopher A
9:00 AM                           777-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christopher A Young  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Garrett, Andrew Ray
9:00 AM                           827-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Andrew Ray Garrett  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Campbell, Courtney
9:00 AM                           960-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Courtney Campbell  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Hayes, Anita
9:00 AM                           1000-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Anita Hayes  (Sandra A. Nelson)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Emerson, Thomas H.
9:00 AM                           1024-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Thomas H. Emerson  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Barton, Travis John
9:00 AM                           1077-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Travis John Barton  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Rogers, Kenneth M.
9:00 AM                           1143-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kenneth Mark Rogers  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Strong, Keinan M
9:00 AM                           1145-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Keinan M Strong  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. McEwan, Isaac Jacob
9:00 AM                           1175-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Isaac Jacob McEwan  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Grey II, William
9:00 AM                           1178-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, William Grey II  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Mooney, Kayla J.
9:00 AM                           1212-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kayla J. Mooney  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Barger, Jeffrey C.
9:00 AM                           1215-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jeffrey C. Barger  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Stockman, Jared
9:00 AM                           1227-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jared Stockman  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Martin, Jack Paul
9:00 AM                           1228-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jack Paul Martin  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Striker, Timothy Scott
9:00 AM                           1285-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Timothy Scott Striker  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Morrill, Cody W.
9:00 AM                           1300-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Cody W. Morrill  (Robert D. Lees)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Brunner, Stephanie M.
9:00 AM                           16-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Stephanie M. Brunner  (Robert D. Lees)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Atkins, Keith W.
9:00 AM                           23-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Keith W. Atkins  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Miller, Jonathan R.
9:00 AM                           31-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jonathan R. Miller  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Montgomery, Ashley A.
9:00 AM                           38-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Ashley A. Montgomery  (Brice C. Simon)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Martin, Jack Paul
9:00 AM                           79-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jack Paul Martin  (Sandra A. Nelson)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Turcio, Vincent
9:00 AM                           84-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vincent Turcio  (Robert D. Lees)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Johnson, Nathaniel R.
9:00 AM                           101-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nathaniel R. Johnson  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Blanchard, Robert E. Jr.
9:00 AM                           108-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert E. Blanchard Jr.  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Blanchard, Robert E. Jr.
9:00 AM                           109-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert E. Blanchard Jr.  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Hampton, Monica E.
9:00 AM                           121-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Monica E. Hampton  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           127-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           128-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           129-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           130-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Schulenberger, Katie E.
9:00 AM                           137-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Katie E. Schulenberger  (Nikki South)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Peabody, Michael L.
9:00 AM                           149-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Michael L. Peabody  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case  (Marilyn A. Mahusky)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Wilson, Joshua
9:00 AM                           161-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Joshua Wilson  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Bacon, Jeffrey Scott
9:00 AM                           162-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeffrey Scott Bacon  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. VanStaden, Damien
9:00 AM                           166-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Damien VanStaden  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Tucker, Richard A.
9:00 AM                           175-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Richard A. Tucker  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Mcleod, Meghan M.
9:00 AM                           191-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Meghan M. Mcleod  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Mcleod, Meghan M.
9:00 AM                           192-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Meghan M. Mcleod  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           198-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Patterson, Wilbert Michael
9:00 AM                           226-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Wilmott, Michael
9:00 AM                           232-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Michael Wilmott  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Schulenberger, Katie
9:00 AM                           916-8-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call - Violations of Probation
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Katie E. Schulenberger  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Nicholas Merrill
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                Confidential Case
9:00 AM                           190-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Howe, Patrick James II
2:00 PM                           1051-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Patrick James Howe II
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Perkins, Joshua Donald
2:00 PM                           12-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Joshua Donald Perkins
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Stoddard, Brittney S.
2:00 PM                           172-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Brittney S. Stoddard

Wednesday, Apr.  3                State vs. Melvin, Justin James
2:00 PM                           203-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Justin James Melvin
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Maclean, Nathanael
2:00 PM                           214-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nathanael Maclean

Wednesday, Apr.  3                State vs. Hough, Samuel David
2:00 PM                           215-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Samuel David Hough

Wednesday, Apr.  3                Confidential Case
2:00 PM                           1141-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Judkins, Kristen
3:00 PM                           831-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kristen Judkins  (Andrew B. Delaney)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Blackmon, Christopher D.
3:00 PM                           876-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Christopher D. Blackmon  (Matthew T. Birmingham)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Prediger, Mark Arthur
3:00 PM                           1119-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Mark Arthur Prediger  (Richard K. Bowen)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Weisensee, Merek
3:00 PM                           1147-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Merek Weisensee  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Langevin, Gary W.
3:00 PM                           1150-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gary W. Langevin  (Matthew T. Birmingham)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Lawson, Alvin Robert
3:00 PM                           1158-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Alvin Robert Lawson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Haniff, Riaz Ahmad
3:00 PM                           1235-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Riaz Ahmad Haniff  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Landry III, Joseph A.
3:00 PM                           1251-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph A. Landry III  (Gary N. Apfel)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Rowe, Norman
3:00 PM                           7-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Norman Rowe  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Wednesday, Apr.  3                State vs. Tuohy, Liam Michael
3:00 PM                           37-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Liam Michael Tuohy  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Cartwright, Tyler
3:00 PM                           87-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Tyler Cartwright  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Smith, Joseph
3:00 PM                           94-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph Smith  (Gary N. Apfel)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Hehlen, Mark
3:00 PM                           95-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark Hehlen  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Wednesday, Apr.  3                State vs. Albright, Bryan
3:00 PM                           115-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Bryan Albright  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Wednesday, Apr.  3                State vs. Oneill, Nicole
3:00 PM                           116-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nicole Oneill  (Charles Jordan Handy)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Fox, Brendan
3:00 PM                           131-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Brendan Fox  (Christopher A. Dall)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Roberts, Tammy L.
3:00 PM                           134-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tammy L. Roberts  (George H. Ostler)
                                  Co-Counsel
                                    Christopher A. Dall

Wednesday, Apr.  3                State vs. Sargent, Matthew Philip
3:00 PM                           136-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Philip Sargent  (Daniel M. Sedon)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Rouco, Marcelo Javier
3:00 PM                           138-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Marcelo Javier Rouco  (Robb A. Spensley)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Black, Michael R.
3:00 PM                           140-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael R. Black  (Jordana M. Levine)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Fuller, Erika
3:00 PM                           141-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Erika Fuller  (Robert D. Lees)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Danforth, Kenneth L.
3:00 PM                           142-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kenneth L. Danforth  (Elizabeth A. Kruska)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Weston, Teresa
3:00 PM                           146-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Teresa Weston  (Claude T. Buttrey)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Nilsson, Luke A.
3:00 PM                           154-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Luke A. Nilsson  (Donald P. LoCascio)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Langeveld, Jacqueline
3:00 PM                           153-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jacqueline Langeveld  (Richard K. Bowen)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Murphy, Timmothy M
3:00 PM                           159-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Timmothy M Murphy  (Cabot R. Teachout)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Stonecipher, Jacquelyn
3:00 PM                           168-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jacquelyn Stonecipher  (Jonathan N. Ward)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Sutcliffe, Michael J.
3:00 PM                           182-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael J. Sutcliffe  (Matthew G. Hart)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Wright, Kyle R.
3:00 PM                           202-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kyle R. Wright  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, Apr.  3                State vs. Wirasnik, Mickey J.
3:00 PM                           206-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Mickey J. Wirasnik  (George H. Ostler)
                                  Co-Counsel
                                    Christopher A. Dall

Wednesday, Apr.  3                State vs. Keith, David
3:00 PM                           210-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, David Keith  (Jordana M. Levine)

Wednesday, Apr.  3                State vs. McDonagh, Peter
3:00 PM                           211-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Peter McDonagh  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, Apr.  3                State vs. McAllister, Mark Joseph
3:00 PM                           213-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark Joseph McAllister  (Jordana M. Levine)

Wednesday, Apr.  3                State vs. Herrin, Adam
3:00 PM                           225-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Adam Herrin  (Christopher A. Dall)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr.  4                State vs. Deutsch, Ivan
9:00 AM                           938-10-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Ivan Deutsch  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, William Drude III
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Griswold, Tina
9:00 AM                           93-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Tina Griswold(Jelliffe)  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Briggs, Gordon R.
9:00 AM                           401-4-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Bishop, Charles E.
9:00 AM                           571-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles E. Bishop  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Woodward, Robert O
9:00 AM                           650-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert O Woodward  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP

Thursday,  Apr.  4                State vs. Coffey, Gregory L.
9:00 AM                           678-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Gregory L. Coffey  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Raimondi, Matthew
9:00 AM                           786-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Raimondi  (Jason J. Sawyer)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Gilman, Shawn M.
9:00 AM                           827-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shawn M. Gilman  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Walter (Joey) Holmes SP&P
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Black, Robert
9:00 AM                           845-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Robert Black  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Lowe, Ezra T.
9:00 AM                           846-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Ezra T. Lowe  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Vitagliano, Paul A.
9:00 AM                           848-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Paul A. Vitagliano  (Karl C. Anderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Stone, Rodney
9:00 AM                           1138-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Rodney Stone  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Smith, Amy Marie
9:00 AM                           1173-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Amy Marie Smith  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Martinez, David J
9:00 AM                           1197-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David J Martinez  (Robert D. Lees)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Rose, Daniel J
9:00 AM                           1223-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Daniel J Rose  (Melvin D. Fink)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Conrad, Daniel
9:00 AM                           1263-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Daniel Conrad  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Berry, Scott Michael
9:00 AM                           1314-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Scott Michael Berry  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Durfee, Christine M.
9:00 AM                           17-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christine M. Durfee

Thursday,  Apr.  4                State vs. Indresano, Michael S
9:00 AM                           266-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael S Indresano  (David C. Sleigh)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Lawson, Robin N
9:00 AM                           304-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Robin N Lawson  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Whitcomb, Richard Paul Jr.
9:00 AM                           347-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Richard Paul Whitcomb Jr.  (Bradley S. Stetler)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Smith, Garrison R
9:00 AM                           360-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Garrison R Smith  (David C. Sleigh)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Hooker, Timothy
9:00 AM                           364-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Timothy Hooker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Hiltz, Christopher L.
9:00 AM                           378-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christopher L. Hiltz  (Matthew G. Hart)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Thornton, Vicki L.
9:00 AM                           491-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vicki L. Thornton  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Francoeur, Jay T.
9:00 AM                           516-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Savoie, Kevin
9:00 AM                           592-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                                  Defendant, Kevin Savoie  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Briggs, Gordon R.
9:00 AM                           612-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Brown, Jaime
9:00 AM                           615-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jaime Brown  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Turco, Nicholas J.
9:00 AM                           635-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nicholas J. Turco  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Brunelle, Bambi
9:00 AM                           638-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Bambi Brunelle  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Johns, Carl P
9:00 AM                           664-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Carl P Johns  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Patterson, Wilbert
9:00 AM                           688-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Dimartino, Melissa Jeanne
9:00 AM                           700-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Melissa Jeanne Dimartino  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Needham, Katie A.
9:00 AM                           728-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Katie A. Needham  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Bruce, Zachary R.
9:00 AM                           761-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Zachary R. Bruce  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Jones, Zachary G
9:00 AM                           790-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Zachary G Jones  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Hensley, Honestie
9:00 AM                           811-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Honestie Hensley  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Grizzaffi, Kacey Lee
9:00 AM                           818-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kacey Lee Grizzaffi  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Johnson, Elizabeth
9:00 AM                           842-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Elizabeth Johnson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Woodward, Robert O
9:00 AM                           939-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert O Woodward  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Forrest, Lisa
9:00 AM                           959-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Lisa Forrest  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Benedetto, Joseph Bruce
9:00 AM                           980-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph Bruce Benedetto  (Robert D. Lees)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Miller, Joseph D.W.
9:00 AM                           1025-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph D.W. Miller  (Elizabeth A. Kruska)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Briggs Jr., Gordon Randall
9:00 AM                           1078-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Briggs Jr., Gordon Randall
9:00 AM                           1122-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Gordon Randall Briggs Jr.  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Bielecki, Mark S.
9:00 AM                           1171-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark S. Bielecki  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Benedetto, Joseph Bruce
9:00 AM                           1173-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joseph Bruce Benedetto  (Robert D. Lees)

Thursday,  Apr.  4                State vs. Albert, Sara L.
9:00 AM                           1207-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Sara L. Albert  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Parker, Kristin E.
9:00 AM                           1247-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kristin E. Parker
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr.  4                State vs. Tracy, Shannon
9:00 AM                           1248-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Shannon Tracy

Thursday,  Apr.  4                State vs. Aspen, Steven M.
1:00 PM                           1276-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Steven M. Aspen  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Friday, Apr. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Friday,    Apr.  5                State vs. Speight, Anne
11:00 AM                          923-10-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Anne Speight  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Garry Sharon

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr.  8                State vs. Brown, Lucas
1:00 PM                           222-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Attorney or Appear
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Lucas Brown
                                  Co-Counsel
                                  Limited Appearance  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8
02:00 PM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    Restricted Case/1246-12-18 Wrcr

Monday,    Apr.  8                State vs. Spinelli, Raymond Jr.
2:00 PM                           822-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Raymond Spinelli Jr.  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Spinelli, Raymond Jr.
2:00 PM                           826-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Raymond Spinelli Jr.  (Nikki South)

Monday,    Apr.  8                State vs. Messer, Gregory
2:00 PM                           870-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Gregory Messer  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Spinelli, Raymond Jr.
2:00 PM                           986-9-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Raymond Spinelli Jr.  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Spinelli, Raymond Jr.
2:00 PM                           1184-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Raymond Spinelli Jr.  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Rogers, Frank N.
2:00 PM                           433-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Frank N. Rogers  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Gillette, Erica M
2:00 PM                           457-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Erica M Gillette  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Carr, Matthew C.
2:00 PM                           753-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew C. Carr  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Carr, Matthew C.
2:00 PM                           889-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Matthew C. Carr  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney

Monday,    Apr.  8                State vs. Cota, Daniel
2:00 PM                           977-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Daniel Cota  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Heist, Nathan Alexander
2:00 PM                           1026-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nathan Alexander Heist  (Brian R. Marsicovetere)

Monday,    Apr.  8                State vs. Arpan, Jeremy Paul
2:00 PM                           1050-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jeremy Paul Arpan  (Brice C. Simon)

Monday,    Apr.  8                State vs. Arpan, Jeremy Paul
2:00 PM                           1049-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jeremy Paul Arpan  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Heist, Nathan Alexander
2:00 PM                           1137-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nathan Alexander Heist  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Carr, Matthew C.
2:00 PM                           1204-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Matthew C. Carr  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney

Monday,    Apr.  8                State vs. Titus, Nathan
2:00 PM                           261437/Other Ticket
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Nathan Titus

Monday,    Apr.  8                State vs. Howe, Michael E.
2:00 PM                           39-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Michael E. Howe  (Brian R. Marsicovetere)

Monday,    Apr.  8                State vs. Heist, Nathan Alexander
2:00 PM                           125-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nathan Alexander Heist  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Armstrong, Dillon J.
2:00 PM                           229-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Dillon J. Armstrong  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                Blanchard, Joseph A. vs. State
2:00 PM                           1-3-19 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Appellant, Joseph A. Blanchard
                                  Appellee, State  (Karen A. Oelschlaeger)

Monday,    Apr.  8                Blanchard, Joseph A. vs. State
2:00 PM                           2-3-19 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Appellant, Joseph A. Blanchard
                                  Appellee, State  (Karen A. Oelschlaeger)

Monday,    Apr.  8                Blanchard, Joseph A. vs. State
2:00 PM                           3-3-19 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Appellant, Joseph A. Blanchard
                                  Appellee, State  (Karen A. Oelschlaeger)

Monday,    Apr.  8                Blanchard, Joseph A. vs. State
2:00 PM                           4-3-19 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Appellant, Joseph A. Blanchard
                                  Appellee, State  (Karen A. Oelschlaeger)

Monday,    Apr.  8                State vs. Gilbreath, Brian D.
2:00 PM                           237-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Brian D. Gilbreath  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Stevens, Kyle
2:00 PM                           1375-11-12 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Kyle Stevens  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Lisa Brooks
                                  Victim's Advocate
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Howe, Michael E.
2:00 PM                           1451-12-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Michael E. Howe  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Liles, Chad
2:00 PM                           557-6-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Chad Richard Liles  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Matthew Holden HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Heist, Nathan
2:00 PM                           511-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Nathan Alexander Heist  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Richard Beard
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Heist, Nathan Alexander
2:00 PM                           817-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nathan Alexander Heist  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Richard Beard

Monday,    Apr.  8                State vs. Horton, Matthew J.
3:00 PM                           30-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Matthew J. Horton #94137  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr.  8                State vs. Hammond, Mark E.
3:30 PM                           31-2-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark E. Hammond  (Robb A. Spensley)

Monday,    Apr.  8                State vs. Hammond, Mark E.
3:30 PM                           202-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark E. Hammond  (Albert Schaal Fox)
                                  Co-Counsel
                                    Albert Schaal Fox

Monday,    Apr.  8                State vs. Hammond, Mark E.
3:30 PM                           114-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mark E. Hammond  (Albert Schaal Fox)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr.  9
08:00 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    Restricted Case/473-5-18 Wrcr
                                    Confidential Case/739-8-18 Wrcr
                                    Restricted Case/264-3-19 Wrcr

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Baker, William J
10:45 AM                          946-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, William J Baker  (Mark E. Furlan)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Shannon, Francis P.
11:00 AM                          1081-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Francis P. Shannon  (Nikki South)

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Seybold, Eric Scott
11:15 AM                          1070-10-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Eric Scott Seybold  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Seybold, Eric Scott
11:15 AM                          1072-10-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Eric Scott Seybold  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Seybold, Eric Scott
11:15 AM                          1155-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Eric Scott Seybold  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr.  9                State vs. Smith, Djuan
2:00 PM                           594-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Djuan Smith  (Jessica L. Burke)
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Co-Counsel
                                    Leah K. Henderson
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 10


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 10                State vs. Perillo, John
9:00 AM                           80-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, John Perillo  (Sandra A. Nelson)
                                  Probation Officer, Walter (Joey) Holmes SP&P
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 15


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 15                State vs. Heed Jr., Michael L.
1:30 PM                           110-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael L. Heed Jr.  (R. Peter Decato)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 16


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 16
08:00 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    State vs. Mahoney, Adam Daniel/1025-10-17 Wrcr
                                    State vs. Mahoney, Adam Daniel/164-2-18 Wrcr
                                    State vs. Nugent, Cody A/606-6-18 Wrcr

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Boudro, Darrell John Jr.
10:30 AM                          944-9-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Darrell John Boudro Jr.  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Roberts, Brandi M.
1:30 PM                           337-4-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Brandi Marie Roberts  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, William Drude III
                                  Victim's Advocate
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Adams, Dale
1:30 PM                           1025-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Dale Adams  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Kathleen Astemborski
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Wallace, Eric W.
2:00 PM                           869-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Eric W. Wallace  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Higginbotham, Joseph A.
2:00 PM                           1254-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Joseph Allen Higginbotham  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Higginbotham, Joseph Allen
2:00 PM                           280-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph Allen Higginbotham  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Higginbotham, Joseph Allen
2:00 PM                           346-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph Allen Higginbotham  (Brice C. Simon)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Higginbotham, Joseph Allen
2:00 PM                           354-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Joseph Allen Higginbotham  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Moore, James L.
2:00 PM                           1030-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, James L. Moore  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Higginbotham, Joseph Allen
2:00 PM                           1319-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph Allen Higginbotham  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Ellis, Jerry E.
2:00 PM                           252-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jerry E. Ellis  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Marcell, Joshua A
2:00 PM                           260-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Joshua A Marcell
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Fernandes, John J.
2:00 PM                           266-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, John J. Fernandes
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Perkins, Casey P.
2:00 PM                           291-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Casey P. Perkins  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Ouellette, Andrew R.
2:00 PM                           90-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Andrew R. Ouellette  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Fuller, Kannyon
2:00 PM                           192-3-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kannyon J Fuller  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Nicholas Merrill
                                  Parent/Guardian/Custodian, Janet Hamilton
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Ramcke, Jesse
3:00 PM                           480-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                                  Defendant, Jesse Ramcke  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Ramcke, Jesse
3:00 PM                           1180-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                                  Defendant, Jesse Ramcke  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Ramcke, Jesse
3:00 PM                           1238-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Paul A. Barkus)
                                  Defendant, Jesse Ramcke  (David C. Sleigh)

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Webster, Joshua
3:15 PM                           1321-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua A Webster  (Sandra A. Nelson)
                                  Probation Officer, Matthew Holden HAPP
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Webster, Joshua A
3:15 PM                           261-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua A Webster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 16                State vs. Lafoe (Foster), Lisa J.
3:30 PM                           253-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Lisa J. LaFoe (Foster)  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 17


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 17                State vs. Raimondi, Matthew
9:00 AM                           786-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Raimondi  (Jason J. Sawyer)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 18


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 18                State vs. Raimondi, Matthew
9:00 AM                           786-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Trial
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Raimondi  (Jason J. Sawyer)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 22


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 22                State vs. Clasby, Gregory
1:00 PM                           238-3-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Gregory Clasby  (Christopher Montgomery)
                                  Guardian ad Litem, Janet Flanders
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 23


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 23                State vs. Jakway, Noah
8:00 AM                           1271-10-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Noah Jakway
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Jakway, Noah
8:00 AM                           163-2-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Noah Jakway
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Parent/Guardian/Custodian, Nicole Jakway
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Jakway, Noah
8:00 AM                           164-2-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Noah Jakway
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Jakway, Noah
8:00 AM                           165-2-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Noah Jakway
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Jakway, Noah
8:00 AM                           185-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Rule 5 Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Noah Jakway
                                  Probation Officer, Garry Sharon
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Adams-Smith, Brandon C.
10:30 AM                          1064-10-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brandon C. Adams-Smith  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Adams-Smith, Brandon C.
10:30 AM                          454-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brandon C. Adams-Smith  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23
01:30 PM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    State vs. Therrien, Eric J./376-4-18 Wrcr

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Therrien, Eric J.
1:30 PM                           305-3-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Eric J. Therrien  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Mark Devins HAPP
                                  Probation Officer, Donald L. Shaw
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Wright II, Laurice
2:00 PM                           111-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Laurice E. Wright II  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Wright II, Laurice E.
2:00 PM                           1019-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Laurice E. Wright II  (Christopher C. Moll)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Tobin, Clayton E.
2:00 PM                           1076-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Clayton E. Tobin  (Sandra A. Nelson)

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Pinsonneault, Ethan T.
2:00 PM                           1257-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Ethan T. Pinsonneault

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Pinsonneault, Ethan T.
2:00 PM                           1258-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Ethan T. Pinsonneault

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Pinsonneault, Ethan T.
2:00 PM                           102-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Ethan T. Pinsonneault

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Cota, Anthony J.
2:00 PM                           155-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Anthony J. Cota  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Cota, Anthony J.
2:00 PM                           158-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Anthony J. Cota  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Johnson, Wayne Rene Sr
2:00 PM                           160-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Wayne Rene Johnson Sr  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Sanborn, Arden Thea
2:00 PM                           227-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Arden Thea Sanborn  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Morin, Cameron
2:00 PM                           228-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Cameron Morin  (James Valente)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Boles, Richard A.
2:00 PM                           257-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Richard A. Boles  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Martin, Zachary N
2:00 PM                           258-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Zachary N Martin  (Albert Schaal Fox)

Tuesday,   Apr. 23                State vs. McCoy, Brian M.
2:00 PM                           926-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Brian M. McCoy  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. McAllister, Danielle
2:00 PM                           732-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Danielle McAllister  (Nikki South)
                                  Probation Officer, Garry Sharon

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Wright II, Laurice
2:00 PM                           464-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Laurice E. Wright II  (Sandra A. Nelson)
                                  Probation Officer, Garry Sharon

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Webster, Jeremiah J.
2:00 PM                           7-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeremiah J. Webster  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Garry Sharon

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Holmes, Jesse
3:00 PM                           951-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jesse Holmes  (Christopher A. Dall)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Smith, Todd D.
3:00 PM                           27-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Todd D. Smith  (Elizabeth A. Kruska)

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Smith, Todd D.
3:00 PM                           2-1-19 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Todd D. Smith  (Elizabeth A. Kruska)

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Sargent, Scott M
3:00 PM                           550-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Scott Michael Sargent  (Nikki South)

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Colby, Samuel Isaac
3:30 PM                           816-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Samuel Isaac Colby  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Colby, Samuel I.
3:30 PM                           713-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Samuel Isaac Colby  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 23                State vs. Simond, Mykaela M
3:30 PM                           564-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference/Change Of Plea Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Mykaela M Simond  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, Apr. 24


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, Apr. 24                State vs. Powers, Jordan
9:00 AM                           406-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jordan Powers  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Apr. 25


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Apr. 25                State vs. Stariknok, Steven J.
9:00 AM                           49-4-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Steven J. Stariknok  (Charles Jordan Handy)

Thursday,  Apr. 25                State vs. Stariknok, Steven J.
9:00 AM                           341-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Steven J. Stariknok  (Charles Jordan Handy)

Thursday,  Apr. 25                State vs. Gordon, Lewis Earl
10:00 AM                          260143/Other Ticket
Court Room 1                      Court Trial
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Lewis Earl Gordon

Thursday,  Apr. 25                State vs. Connolly, Karen Lyn
11:00 AM                          796-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Karen Lyn Connolly  (Christopher A. Dall)

Thursday,  Apr. 25                State vs. Nisbett, Jonathan
1:30 PM                           781-7-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jonathan Nisbett  (Sandra A. Nelson)
                                  Bailor, Rachael Cormicle

Thursday,  Apr. 25                State vs. Starr, Thomas L.
2:00 PM                           885-7-01 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Thomas L. Starr
                                  Probation Officer, Joseph C. Sampsell
                                  Bailor, David Schneider
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr. 25                State vs. Marcom, Colin
2:15 PM                           731-6-10 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Colin Marcom  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Keith Luns
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr. 25                State vs. Marcom, Colin
2:15 PM                           1664-12-10 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Colin Marcom
                                  Bailor, Keith Luns
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Apr. 25                State vs. Pantoja, Alberto
2:30 PM                           789-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Alberto Pantoja  (Charles Jordan Handy)

Thursday,  Apr. 25                State vs. Thompson, Tiffany Amanda
3:30 PM                           414-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Tiffany Amanda Thompson  (Brice C. Simon)

Thursday,  Apr. 25                State vs. Thompson, Tiffany Amanda
3:30 PM                           773-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Tiffany Amanda Thompson  (Brice C. Simon)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Apr. 29


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Apr. 29                State vs. Bardusch, Michael
1:00 PM                           364-4-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael Bardusch  (Nikki South)

Monday,    Apr. 29                State vs. Stark, Robert
1:30 PM                           680-6-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert Stark  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney
                                  Co-Counsel
                                    Jordana M. Levine

Monday,    Apr. 29                State vs. Stark, Robert
1:30 PM                           36-1-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Change of Plea
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert Stark  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney
                                  Co-Counsel
                                    Jordana M. Levine
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           752-8-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           1140-12-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           1186-12-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           617-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           746-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           747-7-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Robert D. Lees)

Monday,    Apr. 29                State vs. Stearns, Dean Jeffrey
2:00 PM                           1249-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Dean Jeffrey Stearns  (Michael Shane)
                                  Probation Officer, Terrence Rooney
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr. 29                State vs. Stearns, Dean Jeffrey
2:00 PM                           284-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Dean Jeffrey Stearns  (Michael Shane)

Monday,    Apr. 29                State vs. Montgomery Sr, Aaron
2:00 PM                           697-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Aaron Montgomery Sr  (Matthew T. Birmingham)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Apr. 29                State vs. MacDonald, Scott M.
2:00 PM                           9-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Scott M. MacDonald  (Jordana M. Levine)

Monday,    Apr. 29                State vs. Dezaine, Frederick L. IV
2:00 PM                           184-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Frederick L. Dezaine IV  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Apr. 30


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Apr. 30                State vs. Cardi, Juan C.
10:30 AM                          861-9-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Juan C. Cardi  (Brice C. Simon)
                                  Intervener, DCF  (Thomas J. Allingham)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Apr. 30                State vs. Cardi, Juan C.
10:30 AM                          256-3-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Juan C. Cardi  (Brice C. Simon)

Tuesday,   Apr. 30                State vs. Burch, Zachary
2:00 PM                           984-10-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Zachary Burch  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 1


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May   1                State vs. Slack, Deborah A.
9:00 AM                           1189-10-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Deborah A. Slack  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Sandy Miller
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   1                State vs. Dawson, Jeffery
9:15 AM                           1234-8-06 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jeffery Dawson

Wednesday, May   1                State vs. Arnold, Thomas
9:30 AM                           1585-12-10 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Thomas E Arnold  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   1                State vs. Yazzie, Nicholas
9:45 AM                           785-7-15 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Nicholas Yazzie  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Paul H. Wildasin

Wednesday, May   1                State vs. Johnson, Alexander
10:00 AM                          250-3-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Alexander Johnson  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Bailor, Nancy Johnson

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 6


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May   6                State vs. Arbuiso, Vincent E.
2:00 PM                           734-8-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vincent E. Arbuiso  (Samuel M. Dworkin)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           626-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           627-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                Blose, Peter P. vs. State
2:00 PM                           9-10-17 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Appellant, Peter P. Blose
                                  Appellee, State  (James Armstrong Pepper)

Monday,    May   6                State vs. Morin, Jason Alan
2:00 PM                           193-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jason Alan Morin  (Robert D. Lees)

Monday,    May   6                State vs. Morin, Jason Alan
2:00 PM                           194-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jason Alan Morin  (Robert D. Lees)

Monday,    May   6                State vs. Therrien, Eric J.
2:00 PM                           376-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Eric J. Therrien  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Mark Devins HAPP
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                State vs. Bellevue, Kevin
2:00 PM                           593-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                                  Defendant, Kevin Bellevue  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Michael Shane

Monday,    May   6                State vs. Hensley, Honestie
2:00 PM                           812-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Honestie Hensley  (Sandra A. Nelson)

Monday,    May   6                State vs. Allen, Wade Daniel
2:00 PM                           855-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wade Daniel Allen  (Albert Schaal Fox)

Monday,    May   6                State vs. Nourse, Charles F
2:00 PM                           864-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Counsel for Victim, Stephanie Brunner  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                State vs. Stewart, Emily E
2:00 PM                           948-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Emily E Stewart  (Robb A. Spensley)

Monday,    May   6                State vs. Nourse, Charles F.
2:00 PM                           1067-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May   6                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           856-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)

Monday,    May   6                State vs. Gould, Brenda
2:00 PM                           1121-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Brenda Gould  (Brian R. Marsicovetere)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 7


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May   7                State vs. Cook, Joshua K.
10:30 AM                          756-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua K. Cook  (Christopher A. Dall)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Cook, Joshua K.
10:30 AM                          104-8-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua K. Cook  (Christopher A. Dall)

Tuesday,   May   7                State vs. Seavey, Fred J.
1:30 PM                           765-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Fred J. Seavey
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Fitzgerald, Jeremy
2:00 PM                           1187-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jeremy Fitzgerald  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Baron, Neal R.
2:00 PM                           1285-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Neal R. Baron  (Melvin D. Fink)

Tuesday,   May   7                State vs. Gintof, Steven E.
2:00 PM                           4-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Steven E. Gintof  (Melvin D. Fink)

Tuesday,   May   7                State vs. Gintof, Thomas E.
2:00 PM                           37-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Thomas E. Gintof  (Melvin D. Fink)

Tuesday,   May   7                State vs. Genier, Gerald L
2:00 PM                           237-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Gerald L Genier  (William W. Cobb)

Tuesday,   May   7                State vs. Dumas, Troy David
2:00 PM                           321-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Troy David Dumas  (Matthew G. Hart)

Tuesday,   May   7                State vs. Brock, Hunter W.
2:00 PM                           326-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Hunter W. Brock  (Jordana M. Levine)
                                  Co-Counsel
                                    Michael Shane
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Underwood, Derek G.
2:00 PM                           504-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Derek G. Underwood  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Barbour, Daniel
2:00 PM                           555-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Daniel Barbour  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Nagle, Conor Barnes
2:00 PM                           598-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Conor Barnes Nagle  (Cabot R. Teachout)

Tuesday,   May   7                State vs. Labrecque, Larry L.
2:00 PM                           689-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Larry L. Labrecque  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Steele, Jason M.
2:00 PM                           750-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jason M. Steele  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Francks, April M.
2:00 PM                           778-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, April M. Francks  (Brian R. Marsicovetere)

Tuesday,   May   7                State vs. Stocker, Jason E.
2:00 PM                           800-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason E. Stocker  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Grimes, Frank
2:00 PM                           809-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Frank Grimes  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Moffitt, Deven
2:00 PM                           815-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Deven Moffitt  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Filipowicz, James B.
2:00 PM                           853-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, James B. Filipowicz  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   May   7                State vs. Carr, Terence Lonnie
2:00 PM                           895-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Terence Lonnie Carr  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   May   7                State vs. Bodisher, Christopher
2:00 PM                           982-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christopher Bodisher  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Roberts, William A.
2:00 PM                           1109-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, William A. Roberts  (Robert D. Lees)

Tuesday,   May   7                State vs. Ingoldsby, Nathan L.
2:00 PM                           1112-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nathan L. Ingoldsby  (Brice C. Simon)

Tuesday,   May   7                State vs. Stocker, Jason E.
2:00 PM                           1256-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason E. Stocker  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May   7                State vs. Ingoldsby, Nathan L.
2:00 PM                           1266-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nathan L. Ingoldsby  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Wednesday, May 8


Cases heard by Court Clerk

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, May   8                State vs. Malice, Christine
9:00 AM                           237-3-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christine Malice  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Destromp, Keith C. Jr.
9:00 AM                           1208-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Keith Charles Destromp Jr.  (Sandra A. Nelson)
                                  Co-Counsel


Wednesday, May   8                State vs. Wright, Shad
9:00 AM                           649-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Shad S O Wright  (Jordana M. Levine)

Wednesday, May   8                State vs. Stauckas, Thomas J.
9:00 AM                           774-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Thomas J. Stauckas  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Gray, Jonathan Kelly
9:00 AM                           1094-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jonathan Kelly Gray  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Smith, Jordan Marie
9:00 AM                           1209-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jordan Marie Smith  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Cardinal, Bernard P.
9:00 AM                           1218-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Bernard P. Cardinal  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, May   8                State vs. Kriskov, Mark Eugene
9:00 AM                           1240-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Mark Eugene Kriskov  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Woods, Skyler T.
9:00 AM                           1241-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Skyler T. Woods  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Horner, David Blair
9:00 AM                           1278-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David Blair Horner  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Horner, David Blair
9:00 AM                           1279-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David Blair Horner  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Carminati-Renfrew, Kodey J.
9:00 AM                           1280-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Kodey J. Carminati-Renfrew  (Robert D. Lees)

Wednesday, May   8                State vs. Saypack, Rachel G.
9:00 AM                           1294-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Rachel G. Saypack  (Leah K. Henderson)

Wednesday, May   8                State vs. Lyman, Leanna L.
9:00 AM                           30-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Leanna L. Lyman  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Thurston, Jacquelyn E.
9:00 AM                           54-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Perkins, Donald Frederick
9:00 AM                           68-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Donald Frederick Perkins  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Destromp, Keith Charles Jr.
9:00 AM                           89-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Keith Charles Destromp Jr.  (Sandra A. Nelson)

Wednesday, May   8                State vs. Jarvis (Tarajkowski), Amanda M.
9:00 AM                           103-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Amanda M. Jarvis (Tarajkowski)  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Richards, Tracy M.
9:00 AM                           176-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tracy M. Richards  (Leah K. Henderson)

Wednesday, May   8                State vs. Harmon, Amber
9:00 AM                           187-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Amber Harmon
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Patterson, Wilbert Michael
9:00 AM                           242-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Gagnon, Daniel L.
9:00 AM                           247-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Daniel L. Gagnon  (Robert D. Lees)

Wednesday, May   8                State vs. Josselyn, Michael
9:00 AM                           250-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Michael Josselyn  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Warren, Tommy W.
9:00 AM                           251-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tommy W. Warren  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Taylor, John J.
9:00 AM                           254-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, John J. Taylor  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Gaynor, Paul
9:00 AM                           256-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Paul Gaynor  (Jordana M. Levine)

Wednesday, May   8                State vs. McEwan, Isaac Jacob
9:00 AM                           258-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Isaac Jacob McEwan  (Nikki South)

Wednesday, May   8                State vs. Gray, Cody
9:00 AM                           262-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Cody Gray  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Earle, Monique A.
9:00 AM                           261-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Monique A. Earle  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Patterson, Wilbert Michael
9:00 AM                           281-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wilbert Michael Patterson  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Jennings, Emily Marie
9:00 AM                           282-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Emily Marie Jennings  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Bedell, Donald B.
9:00 AM                           284-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Donald B. Bedell  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Smith, Amanda J.
9:00 AM                           289-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Amanda J. Smith  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Manning, Paul
9:00 AM                           293-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Paul Manning  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Tabor, Tyler Alexander
9:00 AM                           295-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tyler Alexander Tabor  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Menard, Brandon
9:00 AM                           296-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brandon Menard  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                Confidential Case
9:00 AM                           389-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant  (Sandra A. Nelson)

Wednesday, May   8                Confidential Case
9:00 AM                           880-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant  (Nikki South)

Wednesday, May   8                Confidential Case
9:00 AM                           298-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant  (Jordana M. Levine)

Wednesday, May   8                State vs. Tabor, Tyler A
9:00 AM                           92-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tyler Alexander Tabor  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, William Drude III
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Balser, Griffen
2:00 PM                           235-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Griffen Balser  (Jordana M. Levine)

Wednesday, May   8                State vs. Hegarty, Daniel P.
2:00 PM                           240-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Daniel P. Hegarty  (Jordana M. Levine)

Wednesday, May   8                State vs. White, James E.
2:00 PM                           270-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, James E. White

Wednesday, May   8                State vs. Rock, Cody
2:00 PM                           272-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Cody Rock

Wednesday, May   8                State vs. Mamaev, Alexey Borisovis ov
3:00 PM                           964-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Alexey Borisovis Mamaev  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Morton, Glen
3:00 PM                           82-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Glen Morton  (Robert D. Lees)

Wednesday, May   8                State vs. Webdale, Trevor
3:00 PM                           88-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Trevor Webdale  (Bradley D. Myerson)

Wednesday, May   8                State vs. Felicissimo, Robert
3:00 PM                           91-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert Felicissimo  (Charles Jordan Handy)

Wednesday, May   8                State vs. Ferullo, Megan V.
3:00 PM                           96-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Megan V. Ferullo  (David C. Sleigh)

Wednesday, May   8                State vs. Thompson, Jamie G.
3:00 PM                           135-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jamie G. Thompson  (Leah K. Henderson)

Wednesday, May   8                State vs. Wesolowski, Michael H.
3:00 PM                           165-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael H. Wesolowski  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Wednesday, May   8                State vs. Skinner, Paige Michele
3:00 PM                           170-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Paige Michele Skinner  (Robert J. Kaplan)

Wednesday, May   8                State vs. Mehorter, Samuel
3:00 PM                           239-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Samuel Mehorter  (Leah K. Henderson)

Wednesday, May   8                State vs. Wight, Tyler
3:00 PM                           259-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Tyler Wight  (Bradley D. Myerson)

Wednesday, May   8                State vs. Medeiros, Catherine
3:00 PM                           265-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Catherine Medeiros  (Gary N. Apfel)

Wednesday, May   8                State vs. Blake, Jonathan
3:00 PM                           271-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jonathan Blake  (George H. Ostler)
                                  Co-Counsel
                                    Christopher A. Dall

Wednesday, May   8                State vs. Henry, Matthew
3:00 PM                           277-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Matthew Henry  (Cabot R. Teachout)

Wednesday, May   8                State vs. Swart, Scott
3:00 PM                           280-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Scott Swart  (George H. Ostler)
                                  Co-Counsel
                                    Cabot R. Teachout

Wednesday, May   8                State vs. Gilbert, Henri Hector
3:00 PM                           283-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Calendar Call
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Henri Hector Gilbert  (Brian R. Marsicovetere)

Wednesday, May   8                State vs. Wesolowski, Michael H.
3:00 PM                           1088-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael H. Wesolowski  (Leah K. Henderson)
                                  Co-Counsel

                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May   9                State vs. Arbuiso, Vincent E.
9:00 AM                           734-8-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Vincent E. Arbuiso  (Samuel M. Dworkin)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Stocker, Ryan
9:00 AM                           626-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Stocker, Ryan
9:00 AM                           627-6-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                Blose, Peter P. vs. State
9:00 AM                           9-10-17 Wrta/Traffic Appeal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Appellant, Peter P. Blose
                                  Appellee, State  (James Armstrong Pepper)

Thursday,  May   9                State vs. Fitzgerald, Jeremy
9:00 AM                           1187-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Jeremy Fitzgerald  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Baron, Neal R.
9:00 AM                           1285-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Neal R. Baron  (Melvin D. Fink)

Thursday,  May   9                State vs. Gintof, Steven E.
9:00 AM                           4-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Steven E. Gintof  (Melvin D. Fink)

Thursday,  May   9                State vs. Gintof, Thomas E.
9:00 AM                           37-1-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Thomas E. Gintof  (Melvin D. Fink)

Thursday,  May   9                State vs. Morin, Jason Alan
9:00 AM                           193-2-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jason Alan Morin  (Robert D. Lees)

Thursday,  May   9                State vs. Genier, Gerald L
9:00 AM                           237-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Gerald L Genier  (William W. Cobb)

Thursday,  May   9                State vs. Dumas, Troy David
9:00 AM                           321-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Troy David Dumas  (Matthew G. Hart)

Thursday,  May   9                State vs. Brock, Hunter W.
9:00 AM                           326-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Hunter W. Brock  (Jordana M. Levine)
                                  Co-Counsel
                                    Michael Shane
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Therrien, Eric J.
9:00 AM                           376-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Eric J. Therrien  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Mark Devins HAPP
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Underwood, Derek G.
9:00 AM                           504-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Derek G. Underwood  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Barbour, Daniel
9:00 AM                           555-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Daniel Barbour  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Bellevue, Kevin
9:00 AM                           593-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Steven J. Monde)
                                  Defendant, Kevin Bellevue  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Michael Shane

Thursday,  May   9                State vs. Nagle, Conor Barnes
9:00 AM                           598-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Conor Barnes Nagle  (Cabot R. Teachout)

Thursday,  May   9                State vs. Labrecque, Larry L.
9:00 AM                           689-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Larry L. Labrecque  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Steele, Jason M.
9:00 AM                           750-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jason M. Steele  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Seavey, Fred J.
9:00 AM                           765-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Fred J. Seavey
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Francks, April M.
9:00 AM                           778-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, April M. Francks  (Brian R. Marsicovetere)

Thursday,  May   9                State vs. Stocker, Jason E.
9:00 AM                           800-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason E. Stocker  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Grimes, Frank
9:00 AM                           809-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Frank Grimes  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Hensley, Honestie
9:00 AM                           812-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Honestie Hensley  (Sandra A. Nelson)

Thursday,  May   9                State vs. Moffitt, Deven
9:00 AM                           815-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Deven Moffitt  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Filipowicz, James B.
9:00 AM                           853-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, James B. Filipowicz  (Jordana M. Levine)

Thursday,  May   9                State vs. Allen, Wade Daniel
9:00 AM                           855-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Wade Daniel Allen  (Albert Schaal Fox)

Thursday,  May   9                State vs. Nourse, Charles F
9:00 AM                           864-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Counsel for Victim, Stephanie Brunner  (Cabot R. Teachout)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Carr, Terence Lonnie
9:00 AM                           895-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Terence Lonnie Carr  (Leah K. Henderson)

Thursday,  May   9                State vs. Stewart, Emily E
9:00 AM                           948-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Emily E Stewart  (Robb A. Spensley)

Thursday,  May   9                State vs. Bodisher, Christopher
9:00 AM                           982-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Christopher Bodisher  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Nourse, Charles F.
9:00 AM                           1067-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Charles F. Nourse  (William W. Cobb)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Roberts, William A.
9:00 AM                           1109-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, William A. Roberts  (Robert D. Lees)

Thursday,  May   9                State vs. Ingoldsby, Nathan L.
9:00 AM                           1112-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nathan L. Ingoldsby  (Brice C. Simon)

Thursday,  May   9                State vs. Stocker, Jason E.
9:00 AM                           1256-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason E. Stocker  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May   9                State vs. Ingoldsby, Nathan L.
9:00 AM                           1266-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nathan L. Ingoldsby  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, May 13


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    May  13                State vs. Sanville, Frank William
2:00 PM                           263-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Frank William Sanville  (Robert L. Sussman)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May  13                State vs. Lansfeldt, Nicholas S
2:00 PM                           936-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nicholas S Lansfeldt  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    May  13                State vs. Lansfeldt, Nicholas S
2:00 PM                           171-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nicholas S Lansfeldt  (Robert D. Lees)

Monday,    May  13                State vs. Polite, Erik
2:00 PM                           970-10-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Erik Polite  (Robert D. Lees)
                                  Probation Officer, Sheila Martin
                                  Victim's Advocate

Monday,    May  13                State vs. Brooks, Peter
3:30 PM                           1106-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Peter Brooks  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 14


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  14                State vs. Olson, Jave Sten
10:30 AM                          793-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jave Sten Olson  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May  14                State vs. Olson, Jave Sten
10:30 AM                          838-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jave Sten Olson  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May  14                State vs. Young, Keri
2:00 PM                           924-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Keri Young  (Robert D. Lees)

Tuesday,   May  14                State vs. Bazemore, Marvin L.
2:00 PM                           1166-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Marvin L. Bazemore  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   May  14                State vs. Hermiz, Andrew Norman
2:00 PM                           1206-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Andrew Norman Hermiz  (Rachel Thompson)

Tuesday,   May  14                State vs. Young, Keri
2:00 PM                           126-9-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Keri Young  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 21


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  21                State vs. Cota, Andrew J
2:00 PM                           502-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Andrew J Cota  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, May 28


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   May  28                State vs. O'Day, Paul
2:00 PM                           429-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Paul O'Day  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, May 30


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  May  30                State vs. Pollender-Savery, Tyler
9:00 AM                           1233-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Tyler Pollender-Savery  (David C. Sleigh)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  May  30                State vs. Banker, Neil E.
2:00 PM                           493-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Sentencing Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Neil E. Banker  (Nikki South)
                                  Probation Officer, David Fitts
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 3


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun.  3                State vs. Priestley, Matthew
2:00 PM                           170-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Matthew Priestley  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Jones, Heath R.
2:00 PM                           474-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Heath R. Jones  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case

Monday,    Jun.  3                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           819-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Blanchard, Joseph A.
2:00 PM                           410-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph A. Blanchard  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Boudro, Darrell John Jr.
2:00 PM                           486-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Darrell John Boudro Jr.  (Jordana M. Levine)

Monday,    Jun.  3                State vs. Wheeler, Logan
2:00 PM                           810-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Logan Wheeler  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Brickner, Jason
2:00 PM                           856-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason Brickner  (Jordana M. Levine)

Monday,    Jun.  3                State vs. Albert, August
2:00 PM                           881-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, August Albert  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Glum, Andrew
2:00 PM                           1181-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Andrew Glum  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Creighton, Elbert J. Jr.
2:00 PM                           1286-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Elbert J. Creighton Jr.  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           989-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun.  3                State vs. Stocker, Ryan
2:00 PM                           48-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun.  4                State vs. Sughrue, John
2:00 PM                           1314-11-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, John Sughrue  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Guardian ad Litem, Floreen Bishop
                                  Interpreter, HCRS  (Craig Miskovich)
                                  Intervener, (DCF) Attorney General Linda Purdy  (Thomas J. Allingham)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Gauthier, Thomas
2:00 PM                           1003-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Thomas A Gauthier  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Crandall, Michael
2:00 PM                           265-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Michael Jon Crandall, Jr  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Gauthier, Thomas A
2:00 PM                           647-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Thomas A Gauthier  (Nikki South)

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Winter, Leann
2:00 PM                           845-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Leann Winter  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Bruso, Natasha Lynn
2:00 PM                           944-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Natasha Lynn Bruso  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Lapre, Theophile Ephrem
2:00 PM                           1052-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Theophile Ephrem Lapre  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Tobin, Clayton E.
2:00 PM                           1076-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Clayton E. Tobin  (Sandra A. Nelson)

Tuesday,   Jun.  4                State vs. Hart, Raymond John
2:00 PM                           1084-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Raymond John Hart  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jun. 6


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jun.  6                State vs. Sughrue, John
9:00 AM                           1314-11-14 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, John Sughrue  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Guardian ad Litem, Floreen Bishop
                                  Interpreter, HCRS  (Craig Miskovich)
                                  Intervener, (DCF) Attorney General Linda Purdy  (Thomas J. Allingham)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Gauthier, Thomas
9:00 AM                           1003-11-16 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Thomas A Gauthier  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Jun.  6                State vs. Priestley, Matthew
9:00 AM                           170-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Matthew Priestley  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Jones, Heath R.
9:00 AM                           474-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Heath R. Jones  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case

Thursday,  Jun.  6                State vs. Stocker, Ryan
9:00 AM                           819-8-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Ryan Stocker  (Melvin D. Fink)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Crandall, Michael
9:00 AM                           265-3-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Michael Jon Crandall, Jr  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate
                                  Witness in case

Thursday,  Jun.  6                State vs. Blanchard, Joseph A.
9:00 AM                           410-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph A. Blanchard  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Boudro, Darrell John Jr.
9:00 AM                           486-5-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Darrell John Boudro Jr.  (Jordana M. Levine)

Thursday,  Jun.  6                State vs. Gauthier, Thomas A
9:00 AM                           647-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Thomas A Gauthier  (Nikki South)

Thursday,  Jun.  6                State vs. Wheeler, Logan
9:00 AM                           810-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Logan Wheeler  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Winter, Leann
9:00 AM                           845-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Leann Winter  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Brickner, Jason
9:00 AM                           856-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jason Brickner  (Jordana M. Levine)

Thursday,  Jun.  6                State vs. Albert, August
9:00 AM                           881-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, August Albert  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Bruso, Natasha Lynn
9:00 AM                           944-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Natasha Lynn Bruso  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Lapre, Theophile Ephrem
9:00 AM                           1052-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Theophile Ephrem Lapre  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Tobin, Clayton E.
9:00 AM                           1076-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Clayton E. Tobin  (Sandra A. Nelson)

Thursday,  Jun.  6                State vs. Hart, Raymond John
9:00 AM                           1084-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Raymond John Hart  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Glum, Andrew
9:00 AM                           1181-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Andrew Glum  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jun.  6                State vs. Creighton, Elbert J. Jr.
9:00 AM                           1286-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Elbert J. Creighton Jr.  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 17


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 17                State vs. Hayes, Andrew
2:00 PM                           34-1-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Andrew Lance Hayes  (Jordana M. Levine)
                                  Probation Officer, Richard Beard
                                  Probation Officer, Leona Watt

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 18


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 18                State vs. Howe, Samantha S.
2:00 PM                           932-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Samantha S. Howe  (George H. Ostler)
                                  Co-Counsel
                                    Cabot R. Teachout

Tuesday,   Jun. 18                State vs. Redpath, Amy R.
3:00 PM                           158-11-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Amy R. Redpath  (Christopher A. Dall)

Tuesday,   Jun. 18                State vs. Redpath, Amy R.
3:00 PM                           1193-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Amy R. Redpath  (Christopher A. Dall)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jun. 24


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jun. 24                State vs. Haskins, Jason B.
1:30 PM                           1270-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Change of plea
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jason B. Haskins  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Jun. 24                State vs. Kenyon, Adam Michael
2:00 PM                           760-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Adam Michael Kenyon  (Robert D. Lees)

Monday,    Jun. 24                State vs. Ploski, Jonathan
3:00 PM                           188-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Merits Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Jonathan M Ploski  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Tara Clarke HAPP
                                  Probation Officer, Robert Wood HAPP
                                  Co-Counsel


-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jun. 25


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jun. 25                State vs. Goodrich, Brian K
2:00 PM                           560-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brian K Goodrich  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jun. 25                State vs. Goodrich, Brian K
2:00 PM                           788-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brian K Goodrich  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jul. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jul.  8                State vs. Hart, Zacharie
2:00 PM                           941-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Zacharie Hart  (Sandra A. Nelson)

Monday,    Jul.  8                State vs. Churchill, Steve A.
2:00 PM                           1070-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Steve A. Churchill  (Daniel M. Sedon)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jul. 9


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jul.  9                State vs. Branch, Matthew A
2:00 PM                           155-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Matthew A Branch  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. LaClair, David J.
2:00 PM                           463-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, David J. LaClair  (Jordana M. Levine)
                                  Intervener, Centerpoint Adolescent Trt Ser  (O. Whitman Smith)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Stocker, Joseph
2:00 PM                           1327-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph Stocker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Thompson, Suzanne
2:00 PM                           412-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Suzanne Thompson

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Warren, Tommy W.
2:00 PM                           513-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Tommy W. Warren  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Rachel Thompson
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Barbour, Sarah
2:00 PM                           798-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Sarah Barbour  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Grosser, Christopher J.
2:00 PM                           814-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Christopher J. Grosser  (Brice C. Simon)

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Parker, Harvey G.
2:00 PM                           877-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Harvey G. Parker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Kruger, Justin L.
2:00 PM                           988-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Justin L. Kruger  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Simonds, George Winston
2:00 PM                           1009-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, George Winston Simonds  (Sandra A. Nelson)

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Woodward, Lawrence Wallace
2:00 PM                           1058-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Lawrence Wallace Woodward  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Tuesday,   Jul.  9                State vs. Gannon, Leslie
2:00 PM                           1252-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Leslie Gannon  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Jul. 11


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Jul. 11                State vs. Branch, Matthew A
9:00 AM                           155-2-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Matthew A Branch  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. LaClair, David J.
9:00 AM                           463-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, David J. LaClair  (Jordana M. Levine)
                                  Intervener, Centerpoint Adolescent Trt Ser  (O. Whitman Smith)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Stocker, Joseph
9:00 AM                           1327-12-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joseph Stocker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Thompson, Suzanne
9:00 AM                           412-4-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Suzanne Thompson

Thursday,  Jul. 11                State vs. Warren, Tommy W.
9:00 AM                           513-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Tommy W. Warren  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Rachel Thompson
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Barbour, Sarah
9:00 AM                           798-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Sarah Barbour  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Grosser, Christopher J.
9:00 AM                           814-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Christopher J. Grosser  (Brice C. Simon)

Thursday,  Jul. 11                State vs. Parker, Harvey G.
9:00 AM                           877-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Harvey G. Parker  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Hart, Zacharie
9:00 AM                           941-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Zacharie Hart  (Sandra A. Nelson)

Thursday,  Jul. 11                State vs. Kruger, Justin L.
9:00 AM                           988-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Justin L. Kruger  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Simonds, George Winston
9:00 AM                           1009-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, George Winston Simonds  (Sandra A. Nelson)

Thursday,  Jul. 11                State vs. Woodward, Lawrence Wallace
9:00 AM                           1058-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Lawrence Wallace Woodward  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Robert D. Lees

Thursday,  Jul. 11                State vs. Churchill, Steve A.
9:00 AM                           1070-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Steve A. Churchill  (Daniel M. Sedon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Jul. 11                State vs. Gannon, Leslie
9:00 AM                           1252-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Leslie Gannon  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Jul. 15


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Jul. 15                State vs. Gilbert, Henri
2:00 PM                           528-5-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      VOP Status Hearing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Henri Hector Gilbert  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Probation Officer, Robert Wood HAPP
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Jul. 16


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Jul. 16
08:00 AM                          Arraignment
Court Room 1                      State vs.
                                    Restricted Case/1155-11-18 Wrcr

Tuesday,   Jul. 16                State vs. Denofrio, Molly A
2:00 PM                           133-9-18 Wrcs/Civil Suspension
Court Room 1                      Civil Suspension Final Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Molly Ann Denofrio  (Bradley D. Myerson)

Tuesday,   Jul. 16                State vs. Denofrio, Molly Ann
2:00 PM                           943-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Molly Ann Denofrio  (Bradley D. Myerson)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Aug. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Aug.  5                State vs. Simmeck, John J.
2:00 PM                           1116-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, John J. Simmeck  (Nikki South)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Aug. 6


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Aug.  6                Confidential Case
2:00 PM                           1219-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Gouin, Joel R
2:00 PM                           585-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joel R Gouin  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Moore, James L.
2:00 PM                           1030-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, James L. Moore  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Manning-Townsend, Kyle
2:00 PM                           1028-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Kyle Manning-Townsend  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Skinner, Earl Orla
2:00 PM                           1072-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Earl Orla Skinner  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Melendy, Timothy Clinton
2:00 PM                           1098-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Timothy Clinton Melendy  (Rachel Thompson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Brooks, Peter
2:00 PM                           1106-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Peter Brooks  (Robert D. Lees)

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Brown, Dante R.
2:00 PM                           1184-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Dante R. Brown  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Churchill, Kathy
2:00 PM                           1289-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Kathy Churchill  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Daignaeult, Nicolas
2:00 PM                           1312-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nicolas Daignaeult  (Nikki South)

Tuesday,   Aug.  6                State vs. Soldo, Robert J.
2:00 PM                           152-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert J. Soldo  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Aug. 8


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Aug.  8                Confidential Case
9:00 AM                           1219-11-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Criminal Hearing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Gouin, Joel R
9:00 AM                           585-6-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Joel R Gouin  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Moore, James L.
9:00 AM                           1030-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, James L. Moore  (Jordana M. Levine)

Thursday,  Aug.  8                State vs. Manning-Townsend, Kyle
9:00 AM                           1028-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Kyle Manning-Townsend  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Skinner, Earl Orla
9:00 AM                           1072-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Earl Orla Skinner  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Melendy, Timothy Clinton
9:00 AM                           1098-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Timothy Clinton Melendy  (Rachel Thompson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Brooks, Peter
9:00 AM                           1106-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Peter Brooks  (Robert D. Lees)

Thursday,  Aug.  8                State vs. Simmeck, John J.
9:00 AM                           1116-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, John J. Simmeck  (Nikki South)

Thursday,  Aug.  8                State vs. Brown, Dante R.
9:00 AM                           1184-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Dante R. Brown  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Churchill, Kathy
9:00 AM                           1289-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Kathy Churchill  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Aug.  8                State vs. Daignaeult, Nicolas
9:00 AM                           1312-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Nicolas Daignaeult  (Nikki South)

Thursday,  Aug.  8                State vs. Soldo, Robert J.
9:00 AM                           152-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Robert J. Soldo  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Aug. 15


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Aug. 15                State vs. Kendall, Nelson S.
9:00 AM                           759-8-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Motion Hearing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Nelson S. Kendall  (Rachel Thompson)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Sep. 3


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Sep.  3                State vs. Gould, Brenda
2:00 PM                           707-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brenda Gould  (Brian R. Marsicovetere)

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Furchak, Ronald Michael
2:00 PM                           1136-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Ronald Michael Furchak  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Greenier, David John
2:00 PM                           1138-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David John Greenier  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Bell, Christopher M.
2:00 PM                           1163-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Christopher M. Bell  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Holton, Rodney R.
2:00 PM                           1187-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Rodney R. Holton  (Jordana M. Levine)

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Sinclair (Morris), Erin R.
2:00 PM                           1213-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Erin R. Sinclair (Morris)  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Antonellis, Racheal C. M.
2:00 PM                           1225-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Racheal C. M. Antonellis  (Leah K. Henderson)

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Teaster, Seth Adam
2:00 PM                           75-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Sep.  3                State vs. Greenier, David John
2:00 PM                           1003-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David John Greenier  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Sep. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Sep.  5                State vs. Gould, Brenda
9:00 AM                           707-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brenda Gould  (Brian R. Marsicovetere)

Thursday,  Sep.  5                State vs. Furchak, Ronald Michael
9:00 AM                           1136-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Ronald Michael Furchak  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  5                State vs. Greenier, David John
9:00 AM                           1138-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, David John Greenier  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  5                State vs. Bell, Christopher M.
9:00 AM                           1163-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Christopher M. Bell  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  5                State vs. Holton, Rodney R.
9:00 AM                           1187-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Rodney R. Holton  (Jordana M. Levine)

Thursday,  Sep.  5                State vs. Sinclair (Morris), Erin R.
9:00 AM                           1213-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Erin R. Sinclair (Morris)  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Sep.  5                State vs. Antonellis, Racheal C. M.
9:00 AM                           1225-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Racheal C. M. Antonellis  (Leah K. Henderson)

Thursday,  Sep.  5                State vs. Teaster, Seth Adam
9:00 AM                           75-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Seth Adam Teaster  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Sep. 30


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Sep. 30                State vs. Wright II, Laurice E.
2:00 PM                           1019-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Laurice E. Wright II  (Christopher C. Moll)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Sep. 30                State vs. Yaqoob, Kerri Ann
2:00 PM                           1057-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kerri Ann Yaqoob  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Sep. 30                State vs. Cushman, Keith Timothy
2:00 PM                           1288-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Keith Timothy Cushman  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Monday,    Sep. 30                State vs. Yaqoob, Kerri Ann
2:00 PM                           901-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kerri Ann Yaqoob  (Brian R. Marsicovetere)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Oct. 1


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Oct.  1                State vs. Waters, Robert
2:00 PM                           903-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Robert Waters  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Rachel Thompson
                                  Intervener, Thomas Allingham Attorney General  (Thomas J. Allingham)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Wesolowski, Michael H.
2:00 PM                           1088-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael H. Wesolowski  (Leah K. Henderson)
                                  Co-Counsel

                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Cushman, Keith Timothy
2:00 PM                           1126-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Keith Timothy Cushman  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Demar, Joshua
2:00 PM                           1264-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua Demar  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Dame, Christopher D.
2:00 PM                           1281-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Christopher D. Dame  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Burkholder, Kevin
2:00 PM                           1282-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Kevin Charles Burkholder  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Briere, Thomas E.
2:00 PM                           1301-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Thomas E. Briere  (Robert D. Lees)

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Negron, Luis J
2:00 PM                           1308-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Luis J Negron  (Rachel Thompson)
                                  Interpreter, Victoria Johnson
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Nilsson, Matthew
2:00 PM                           1315-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Matthew Nilsson  (Donald P. LoCascio)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Mills, Michael P.
2:00 PM                           22-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael P. Mills  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Ellis, Jerry E.
2:00 PM                           29-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jerry E. Ellis  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Krattli, Robert William
2:00 PM                           46-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert William Krattli  (Nikki South)

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Young, Herman L. Jr.
2:00 PM                           53-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Herman L. Young Jr.  (Robert D. Lees)
                                  Co-Counsel
                                    Jordana M. Levine
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Oct.  1                State vs. Young, Herman L. Jr.
2:00 PM                           236-3-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Herman L. Young Jr.  (Robert D. Lees)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Oct. 3


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Oct.  3                State vs. Waters, Robert
9:00 AM                           903-9-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Robert Waters  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Co-Counsel
                                    Rachel Thompson
                                  Intervener, Thomas Allingham Attorney General  (Thomas J. Allingham)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Wright II, Laurice E.
9:00 AM                           1019-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Laurice E. Wright II  (Christopher C. Moll)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Yaqoob, Kerri Ann
9:00 AM                           1057-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Kerri Ann Yaqoob  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Wesolowski, Michael H.
9:00 AM                           1088-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael H. Wesolowski  (Leah K. Henderson)
                                  Co-Counsel

                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Cushman, Keith Timothy
9:00 AM                           1126-11-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Keith Timothy Cushman  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Demar, Joshua
9:00 AM                           1264-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Joshua Demar  (Sandra A. Nelson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Dame, Christopher D.
9:00 AM                           1281-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Christopher D. Dame  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Burkholder, Kevin
9:00 AM                           1282-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Kevin Charles Burkholder  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Cushman, Keith Timothy
9:00 AM                           1288-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Keith Timothy Cushman  (Robert D. Lees)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Briere, Thomas E.
9:00 AM                           1301-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Thomas E. Briere  (Robert D. Lees)

Thursday,  Oct.  3                State vs. Negron, Luis J
9:00 AM                           1308-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Luis J Negron  (Rachel Thompson)
                                  Interpreter, Victoria Johnson
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Nilsson, Matthew
9:00 AM                           1315-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Matthew Nilsson  (Donald P. LoCascio)
                                  Co-Counsel
                                    Brian R. Marsicovetere
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Mills, Michael P.
9:00 AM                           22-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Michael P. Mills  (Jordana M. Levine)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Ellis, Jerry E.
9:00 AM                           29-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Jerry E. Ellis  (Nikki South)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Oct.  3                State vs. Krattli, Robert William
9:00 AM                           46-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Robert William Krattli  (Nikki South)

Thursday,  Oct.  3                State vs. Young, Herman L. Jr.
9:00 AM                           53-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Herman L. Young Jr.  (Robert D. Lees)
                                  Co-Counsel
                                    Jordana M. Levine
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Monday, Nov. 4


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Monday,    Nov.  4                State vs. Riggan, Padriag J.
2:00 PM                           1229-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Padriag J. Riggan  (Jordana M. Levine)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Nov. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Nov.  5                State vs. Derick, Justin William
2:00 PM                           1015-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Justin William Derick  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Sonders, Faith
2:00 PM                           1261-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Faith Sonders  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Moses, Shawn R.
2:00 PM                           1297-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn R. Moses  (Albert Schaal Fox)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Gover, Adam P.
2:00 PM                           1307-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Adam P. Gover  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Francoeur, Jay T.
2:00 PM                           1309-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Moses, Shawn R.
2:00 PM                           15-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn R. Moses  (Albert Schaal Fox)

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Fitzgerald, Jeremiah F
2:00 PM                           57-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeremiah F Fitzgerald  (Rachel Thompson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Matteson II, Jeffrey Lee
2:00 PM                           73-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeffrey Lee Matteson II  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Francoeur, Jay T.
2:00 PM                           1310-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Nov.  5                State vs. Francoeur, Jay T.
2:00 PM                           1311-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Status Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Nov. 7


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Nov.  7                State vs. Derick, Justin William
9:00 AM                           1015-10-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Justin William Derick  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Riggan, Padriag J.
9:00 AM                           1229-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Padriag J. Riggan  (Jordana M. Levine)

Thursday,  Nov.  7                State vs. Sonders, Faith
9:00 AM                           1261-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Ward H. Goodenough)
                                  Defendant, Faith Sonders  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Moses, Shawn R.
9:00 AM                           1297-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn R. Moses  (Albert Schaal Fox)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Gover, Adam P.
9:00 AM                           1307-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Adam P. Gover  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Francoeur, Jay T.
9:00 AM                           1309-12-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jay T. Francoeur  (Robert H. Backus)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Moses, Shawn R.
9:00 AM                           15-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn R. Moses  (Albert Schaal Fox)

Thursday,  Nov.  7                State vs. Fitzgerald, Jeremiah F
9:00 AM                           57-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeremiah F Fitzgerald  (Rachel Thompson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Nov.  7                State vs. Matteson II, Jeffrey Lee
9:00 AM                           73-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Jeffrey Lee Matteson II  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Tuesday, Dec. 3


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Tuesday,   Dec.  3                State vs. Bertrand, Todd
2:00 PM                           937-9-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Todd Bertrand  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Paul, Brian J.
2:00 PM                           674-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brian Joseph Paul  (Brice C. Simon)

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Burke, Shawn M.
2:00 PM                           107-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn M. Burke  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Paul, Brian Joseph
2:00 PM                           185-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Brian Joseph Paul  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Hale, Eric Lee
2:00 PM                           186-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Eric Lee Hale  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Moore, Leslie
2:00 PM                           188-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Leslie Moore  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Green, Randall S.
2:00 PM                           201-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Randall S. Green  (Brian R. Marsicovetere)

Tuesday,   Dec.  3                State vs. Barbera, John F.
2:00 PM                           200-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Pre Trial Conference
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, John F. Barbera  (Cabot R. Teachout)

-----------------------------------------------------------------------------------


Cases Set for Thursday, Dec. 5


Cases heard by Timothy B. Tomasi

Date/Time/Place                   Case Name/Type of Proceeding/Litigants (Attorney)
-----------------------------------------------------------------------------------
Thursday,  Dec.  5                State vs. Bertrand, Todd
9:00 AM                           937-9-17 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Todd Bertrand  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  5                State vs. Paul, Brian J.
9:00 AM                           674-7-18 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Glenn J. Barnes)
                                  Defendant, Brian Joseph Paul  (Brice C. Simon)

Thursday,  Dec.  5                State vs. Burke, Shawn M.
9:00 AM                           107-1-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Karen A. Oelschlaeger)
                                  Defendant, Shawn M. Burke  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  5                State vs. Paul, Brian Joseph
9:00 AM                           185-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Brian Joseph Paul  (Brice C. Simon)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  5                State vs. Hale, Eric Lee
9:00 AM                           186-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Eric Lee Hale  (Leah K. Henderson)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  5                State vs. Moore, Leslie
9:00 AM                           188-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (Heidi W. Remick)
                                  Defendant, Leslie Moore  (Brian R. Marsicovetere)
                                  Victim's Advocate

Thursday,  Dec.  5                State vs. Green, Randall S.
9:00 AM                           201-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, Randall S. Green  (Brian R. Marsicovetere)

Thursday,  Dec.  5                State vs. Barbera, John F.
9:00 AM                           200-2-19 Wrcr/Criminal
Court Room 1                      Jury Drawing
                                  Plaintiff, State  (David J. Cahill)
                                  Defendant, John F. Barbera  (Cabot R. Teachout)

-----------------------------------------------------------------------------------